Communisme en NaLSocialisme aken lieuws WOENSDAG 7 FEBRUARI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 108 Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. jenweg1 worden ge- landbouw moet •aad betoogd bob de thans in Bel- lolitiek 'kan wor- land van den on- en dus zeer voor- entueele wijzigin- Middelburg Januari 1934. (Middelburg heeft op een kruispunt laten voor verkeer Middelburg f5 b. [ij tuig zonder voor- ider dat het num- lijk is verlicht: F. i. 3 d. h.; N. v. d. plus f2 b. s. 1 d. |H. te Kruiningen Ier licht: W. R. te I. de W. te Mid- h. een voertuig zon- ïterlicht of reflec- ïskerke f5 b. plus h.; B. J. te Oude- M. S. te Kapelle [e Kapelle f5 b. s. igtekerke f3 b. s. een motorrijtuig, lering van daartoe Izijn rijbewijs ver- 1 f 3 b. s. 3 d. h. irrijtuig op zooda- jheid van het ver- gebracht, na ge- [Gravenpolder, niet van het gedaan laten staan: M. de Js. 5 d. h. In openbaren weg: |burg f 15 b. s. 15 /emeldinge f 15 b. ier IJkwet: A. de mal f0.50 b. s. 1 Jte, met verbeurd- vichten. am en woonplaats het vaartuig ver- Intwerpen f5 b. s. waren, niet zijnde de huizen venten: s. 1 d. h. Ir en.... uit het kantongerecht te lopman terecht ge- Vs „versche eieren" voorhanden had, ving en inwendig euringsdienst, koel- |n. De eieren waren |k gestempeld ge- er in geslaagd om te verwijderen, de zelf bedrogen te als versch hebben per stuk. De kan- zich met de op- lenaar van het O.M. [en van crisis tegen Jdelen streng moet (Rekening houdend verlies der eieren nciëele schade voor JsroobdeeMe de 'kan- f20 boete met ver leren. De eisch was (klaring. sdag 7 Febr.: N. C. R. V. 8.15- 10.30-11 Morgen- lecital. 12.15-12.30 1 Concert. 2-3 N. C. pen Ohr. lectuur. 4- linderuurtje. 6-6.30 Kristlik Frysk R. V.-klein orkest. I Gramof. concert. WEERBERICHT. ivond van 7 Febr.: wind uit Weste tot zwaar bewolkt, Lg, temperatuur om phts, overdag lichte 1 middag 3 u.: Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën: Gewone advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief. Handelsadvertentiën 25 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. liddag 3 u.: 770. Dr fietsers: In. In zijn gisteravond gehouden radio rede over „Onderwijs en Politiek", werd er door Minister Marchant op gewezen, dat de vrijheid van onderwijs van twee kanten wordt bedreigd, van de zijde van het Communisme en van 't N a t.-S o c i a 1 i s m e. Ons volk, aldus de minister, zal nimmer zich 'het juk van één van beiden laten op leggen. Maar in een tijd, waarin velen wanho pig zijn, zou elke propaganda, die in nor malen tijd zelfs geen kans krijgt op aan vankelijk succes, zóó ver kunnen vorde ren, dat zij tot ernstige moeilijkheden kan aanleiding geven. In zoover kan de pro pagandist zich verheugen over 't feit, dat anderen hem beschouwen als gevaarlijk. Zoo is de propagandist van een verder felijke staatsleer gevaarlijk, vooral wan neer hij' over de geldmiddelen beschikt voor een kostbare actie. Communisme en nationaal-socialisme beschouwen elkaar als doodsvijanden, maar zijn beide even gevaarlijk voor ons onderwijs. Beiden leiden ons terug naar de uit sluitende staatszorg; beide kennen slechts één overtuiging, die van den regeerder. Beide staan vijandig tegenover de be moeiing van kerk en godsdiènst met de opvoeding. D'e één voert openlijk strijd te gen den godsdienst, dien hij beschouwt als een middel tot onderdrukking van de op standigheid. De ander slaat de kerken in boeien onder het voorwendsel, dat zij den godsdienst misbruiken voor politieke doel einden. Beide stellen ons het Nederlandsche volk voor als een zedelijk gezonken natie en zijn regeerders als een corrupte bende. Beide kweeken paniek. Elk misdrijf, elk ongeluk schrijven zij toe aan de overheid, die zij bestrijden; zelfs misdrijven, die nog niet zijn gepleegd. Beide beoefenen den cellenbouw om het overheidspersoneel onbetrouwbaar te ma ken. Beide eischen trouw aan zichzelf en on trouw aan de overheid, als deze anders wil dan zij. Beide richten hun propaganda bij voor keur op de jeugd, werken in het geheim, vormen knokploegen en zeggen, dat er voor alles geld is. Beide eindelijk gronden hun propagan da op het vooropgestelde alternatief: de toekomst is óf aan de communisten óf aan de nationaal-socialisten. Een derde heeft geen kans. Het griezelige alternatief is Goddank fantasie. Deze enge geestverwantschap van de heide strijdende bewegingen verklaart, waarom lieden van de eene beweging zoo gemakkelijk overgaan in de andere. Men pronkt zelfs met een bekeerde, die in de gevangenis, waar hij wegens opruiing ver bleef, tot inkeer kwam en daarna meteen tot propagandist werd benoemd. Wanneer men het Nederlandsche volk voorstelt als een 'bedorven, baatzuchtige bende, doet men een verderfelijk werk. Dit yolk, met al zijn gebreken, staat moreel, intellectueel, in gerechtigheid en in vrij heid, onder de volken der wereld in de eerste rij. Voor een goed deel heeft het dit aan ons onderwijs te danken. Wij hebben een onkreukbare rechter lijke macht. Wij kennen geen 'buitengewone rechts machten, geen parate executies, geen ge regelde mishandelingen en levensberoo- vingen door onverantwoordelijke en ohbe- heerschte organisaties, geen vrijheidsbe roving buiten de wet. Ieder, die regeeringsfuncties uitoefent, wordt gecontroleerd, op zijn vingers ge keken en in het publiek besproken. In Ne derland hebben wij een in meerderheid onkreukbare pers. Er is verantwoordelijk heid en verantwoording van het begin tot het einde. Een gelijkgeschakelde eenheids pers van een niet verantwoordelijke re geering kennen wij niet. Spr. wees voorts op de in ons land bestaande vrijheid van openbare geloofsbelijdenis, van opvoeding en onderwijs. Be minister merkte nog op, dat er ook m Nederland werkloosheid en ellende zijn, maar dat nergens ter wereld grootere of fers zijn gebracht om deze ellende te ver zachten, en dat, wie deze ellende aan den regeeringsvorm toeschrijft, er niets van begrijpt. De toestand is moeilijk, doch zou nog veel erger kunnen zijn. Het Nederlandsche volk 'blijve in dezen bangen tijd zichzelf. Het heeft geen be hoefte aan import van zedelijke en staat kundige mode-artikelen uit den vreemde. Het vervalle niet tot défaitisme, beware zijn zelfbewustzijn en handhave zijn plaats aan de spits. Ons volk, besloot minister Marchant, heeft veel moeten lijden, en het zal nog P1?®? te lijden krijgen. Het heeft dit alles tot dusver gedragen met een waardigheid, die eerbied afdwingt. Zoo moge het blij ven. Zoo alleen kunnen wij de moeilijk heden overwinnen. ERNSTIGE ONLUSTEN TE PARIJS. Dooden en talrijke gewonden. Een joelende kamer. De Kamerzitting is buitengewoon stormachtig geweest. Reeds toen de re- geering de zittingzaal betrad, werd zij met gejoel ontvangen. De interrupties waren niet van de lucht. Slechts bij tusschenpoozen kon de pre mier een zin uitspreken en toen bij in zijn regeeringsverklaring den passus aanhief, waarin het heet, „dat de spaarders be schermd moesten worden", ontstond er zulk een Homerisch gelach op de banken der oppositie en een zoo felle uitwisseling van interrupties tusschen links en rechts, dat de communisten daarvan gebruik konden maken, om de Internationale aan te beffen, waartegen de socialisten zwak ke pogingen deden, om de Marseillaise te zingen. De zitting moest geschorst worden. Bij de heropening bleek het beroep van den voorzitter op de kalmte van de kamer vergeefsch. Het lawaai begon onmiddel lijk weer en Daladier was slechts ten deele verstaanbaar. Het duurde daarom anderhalf uur, voordat de vrij korte regeeringsverkla ring voorgelezen was. Om vijf uur stelde D'aladier, die zeer onder den indruk van de slechte ont vangst was, voor, van de veertien inter pellaties er slechts drie te houden. D'aladier stelde daarbij de vertrouwens kwestie. En men zag toen een merkwaardig schouwspel. De geheele linksche meerder heid vereenigde zich, om het debat van de volksvertegenwoordiging te smoren. Met 300 tegen 217 stemmen werd het voorstel van Daladier aangenomen. D'aarover ontstond weer een spektakel. D'aladier moest wel ingrijpen en zei ten slotte: „Ik eisch de weigering van alle interpellaties", waarop hij weer de kwes tie van vertrouwen stelde. D'e rechterzijde riep: „Dictatuur!" Men sloeg met de deksels der lessenaars^ men floot, men joelde. Onder een geweldig lawaai en het zin gen van de Internationale werd de zitting geschorst. Na de hervatting van de zitting was de toestand niet beter. De stemming ving aan. Thans was de uitslag 360 tegen 220. Onderwijl werd in de stad bloedig ge vochten. Alle toegangswegen tot de Kamer wa ren versperd en door talrijke afdeelingen politie bezet. Op de Place de la Concorde waren de manifestaties reeds in vollen gang. Charges werden uitgevoerd en door de manifestanten teruggeslagen. Terwijl de ruiters teruggedrongen wer den, werd een passeerende autobus aan gehouden en in brand gestoken. Even later vloog een tweede autobus in brand. Er werden verscheidene gewonden weg gedragen. Ook werd een poging gedaan, om het ministerie van marine in brand te ste ken. Men had namelijk voor de deuren vuur aangelegd. D'e brandweer was echter tijdig ter plaatse om verdere uitbreiding te voorkomen. Op vele plaatsen werden tusschen ma nifestanten en politie geregeld veldslagen geleverd, welke met wisselend succes wer den gevoerd. Tijdens de gevechten met de politie wierpen de manifestanten met scherven van flesschen, steenen en alle voorwer pen, welke zij maar in handen konden krijgen. De stations van de Métro van de Place 'de l'Hotel de Ville en van de Kamer wa ren gesloten; de treinen stopten er niet. Even voor achtten ontaardde het tumult in een waar vuurgevecht waarbij eenige bonderden schoten gelost werden. Ka merleden en voorbijgangers vluchtten achter de groote ijzeren hekken van het Kamergebouw. De heele omgeving van het Kamerge bouw leek een slagveld. D'e betoogera gin gen met scheermessen, steenen en knup pels op, de politie af. Het aantal gewon den was vooral aan de zijde der politie groot. Te 10 uur 's avonds werd gemeld, dat er 150 gewonden in de ziekenhuizen war ren opgenomen. In dit bericht werd van twee dooden gesproken. De cavalerie en de cordons-politie moesten meermalen het onderspit delven. Er werd vreeselijk gevochten. Om 11 uur werd medegedeeld, dat zestien doo den bekend waren. Het hotel „Weber" was geheel tot am bulance ingericht. De ministerraad was bijeen en heeft besloten een aanklacht in te dienen, we gens complot tegen de veiligheid van den staat. Volgens latere gegevens hebben de woe lingen te Parijs in totaal 15 dooden en minstens 200 gewonden geëischt. Het aantal gewonden is echter ongetwijfeld nog aanzienlijk grooter, aangezien vele personen, die bij de botsingen met de po litie sabelhouwen hebben opgeloopen, zich naar huis hebben laten vervoeren. Van de zijde der politie wordt meege deeld, dat inspecteurs van 'den veilig heidsdienst in het ministerie van buiten- landsche zaken een man hebben aange houden, die zich op verdachte wijze be vond in de buurt van de kamer, waar D'aladier was. D'e man werd naar het po litiebureau overgebracht, waar bij fouil leering een dolk op hem werd gevonden. Bij zijn verhoor verklaarde hij anarchist te zijn en opdracht te hebben, een hoog geplaatste persoonlijkheid, wiens naam bij echter niet wilde noemen, uit den weg te ruimen. (Men zie verder onder Telegrammen.) Dantzigs gemeenteraad onder curateele. Daar de gemeenteraad van Dantzig niet bestaat uit 'leden, die de uitvoering geran- deeren van de maatregelen, noodig ter bestrijding van den nood van volk en staat in de stad Dantzig, aldus het Duit- sche Nieuwsbureau, heeft de Senaat, ter verbetering van den politieken 'toestand, den nationaal-socialist Hans Eggert tot staatse om m issaris voor den gemeenteraad benoemd. Hij heeft tot taak in plaats van den gemeenteraad de noodige beslissingen te nemen. Hierdoor wordt een snel en on gestoord functionneeren van het bestuur der stad Dantzig, gewaarborgd in den nationaal-socialistischen geest. De sneeuwramp in Boven-ltalië. Twee Teddingscolonnes uit Camerino zijn te Bo'lognola aangekomen. De red dingsmanschappen hebben zich dagenlang moeten heenworstelen door 3 M. sneeuw. 'Bevestigd wordt dat 19 personen, vrou wen en kinderen om het leven zijn geko men. Hun lijken zijn geborgen. Voorts heeft men vier gewonden in veiligheid kunnen brengen. De bewoners van bet plaatsje Bolognola zijn uit vrees voor nieuwe lawines naar Fiastra gevlucht. De sneeuwval houdt aan. Ook in andere deelen van de Apenijnen ligt de sneeuw buitengewoon hoog. Verder in het Zuiden stormt het en regent het voortdurend. Korte Berichten. Naar uit Moskou wordt gemeld, zijn in Saratoff door de Gepoe talrijke graan- speculanten gearresteerd, die ervan be schuldigd worden met het vrije graan te hebben gespeculeerd, waardoor de graan prijzen op de markt waren gestegen. In totaal bevinden zich 120 personen in arrest. i Medegedeeld wordt, dat door een ontploffing in een steenkoolmijn te Pinglo (China) 700 mijnwerkers zijn gedood. 'D'e taxi-chauffeurs te Parijs heb ben besloten, de staking voort te zetten, totdat de nieuwe benzinebeasting ingetrokken zal worden. Te Rome is door den Hongaarscben gezant en den Russiscben ambassadeur een verdrag onderteekend, waarbij de di plomatieke betrekkingen tusschen hun landen worden hersteld. Sir John Simon heeft in het En- gelsche Lagerhuis Engelands standpunt uiteengezet ten aanzien van de jongste ontwapeningsnota's. Hij deelde mede, dat Eden binnenkort naar Parijs, Rome en Berlijn zal gaan om van gedachten te wisselen over het Britsche memorandum. Indien de andere landen hun bewapening niet beperken, zal Engeland zijn positie moeten herzien. NederlandschBelgische handels betrekkingen. D'e sedert enkele weken tusschen een Nederlandsche en een Belgische delegatie afwisselend te Brussel en te 's Graven- hage gevoerde besprekingen hebben Maandag geleid tot een overeenkomst ter regeling van de handelsbetrekkingen tus schen beide landen. D'e parafeering geschiedde op het Mi nisterie van Economische Zaken te 's Gravenhage door de voorzitters van de beide delegaties, te weten van Neder landsche zijde door den heer A. Th. Lam ping, directeur van den Economischen Voorlichtingsdienst, van Belgische zijde door den heer Suetens, directeur van de Handelsverdragen aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken te Brussel. In afwachting van de definitieve rege ling van enkele punten, welke, mede om redenen van technischen aard, nog niet definitief konden worden vastgelegd, draagt het arrangement een voorloopig karakter. Wanneer ook deze kwesties de finitief zullen zijn geregeld, zal het arran gement een algemeene regeling vastleg gen voor de wijze, waarop beide landen elkander gedurende het jaar 1934 op het getied der contingenteering zullen gaan behandelen en zullen tevens verschillen de, den laatsten tijd door den handel in elk van beide landen in het andere onder vonden moeilijkheden tot een oplossing zijn gebracht. De tekst wordt aan de betrokken regee ringen ter definitieve goedkeuring voor gelegd; de onderteekening mag binnen korten tijd worden tegemoet gezien. De onderhandelingen met Frankrijk. Gisteravond is de Nederlandsche dele gatie voor het voeren van besprekingen met vertegenwoordigers der Fransche re geering over de handelsbetrekkingen tus schen Nederland en Frankrijk, van Den Haag naar Parijs vertrokken. Aan hetgeen wij reeds omtrent de sa menstelling van de Nederlandsche dele gatie meldden, kunnen wij nog toevoegen, dat als secretaris van de delegatie zal op treden de heer E. Star Busman, gezant schapssecretaris 2e Has. Verder zijn nog naar Parijs vertrokken de heeren mr P. W. J. N. Gort van der Linden, algemeen secretaris van het Ver bond van Ned. Werkgevers en mr H. van Haastert, secretaris van den Ned. R.-K. Boeren- en Tuindersbond, de laatste als vertegenwoordiger van de drie centrale landbouworganisaties. Beide heeren zul len de delegatie inlichtingen kunnen ver schaffen inzake de belangen van handel en nijverheid, resp. van den land- en tuin bouw. Geen sluitende begroeting te Maassluis. Ged. Staten van de provincie Zuid- Holland hebben de begrooting van de ge meente Maassluis voor 1934 teruggezon den. B. en W. hebben nauwkeurig alle pos ten onderzocht, doch zijn er niet in kun nen slagen de begroeting opnieuw slui tend te krijgen. D'e personeele belasting heeft men inmiddels verhoogd tot 200 opcenten, voorts heeft de gemeenteraad nog verschillende voorstellen goedge keurd, doch met dit alle® blijft er een te kort van f 67.000, dat niet meer te dekken is. De raad heeft dan ook het voorstel van B. en W., om voor deze f 67.000 een bijdrage uit 's Rijks kas aan te vragen, goedgekeurd. Tolheffing op de vaste bruggen. Door bet lid der Provinciale Staten van Gelderland, den beer G. Smeenk, zijn voor eenigen tijd vragen aan Gedeputerde Staten van Gelderland gesteld over het voornemen der regeering om op vaste bruggen, welke in versneld tempo worden uitgevoerd, bruggelden te gaan heffen. D'e heer Smeenk drong er bij Ged. Sta ten op aan, vrijstelling van bruggeldhef fing bij de regeering te bepleiten voor de bruggen bij Arnhem en Nijmegen, subsi diair participatie van provincie en ge meente in de opbrengst, aangezien deze instanties' zich eveneens belangrijke gel delijke offers voor de totstandkoming hebben getroost. Ged. Staten hebben thans medegedeeld, dat de Minister van Waterstaat hun ge antwoord heeft, dat de vraag voor de tol heffing op de groote rivier-overbruggin gen nog bij de regeering in onderzoek is. Gezindheid van den ambtenaar. Naar wij vernemen heeft H. M. de Ko ningin op 26 Januari j.l. het besluit ge- teekend, waarbij het ambtenaren-regle ment voor de provincie Utrecht in over eenstemming is gebracht met de rijksrege ling, zoodat ambtenaren, wegens hun po litieke gezindheid kunnen worden ontslag- gen. Met name is in dit reglement thans de mogelijkheid van eervol ontslag opge nomen op grond van revolutionnaire ge zindheid en voorts van het lidmaatschap of het steun verleenen aan een vereeni- ging, die naar het oordeel der overheid een behoorlijke plichtsvervulling in ge vaar kan brengen of schaden. Het R.D.V. voor het spoorwegpersoneel. In het Reglement Dienstvoorwaarden 1926 voor het spoorwegpersoneel werd bepaald, dat dit reglement na verloop van vijf jaar en mitsdien tegen 1 Januari 1931 moest worden herzien. Sindsdien is deze termijn van herzie ning reeds -eenige malen verlengd, laat stelijk tot 1 Maart 1934, en thans is bij Kon. besluit bepaald, dat genoemde ter mijn opnieuw wordt verlengd, thans tot 1 Januari 1935. Gedenkplaten op den Afsluitdijk. Gisteren zijn op de heftorens der uit wateringssluizen van den afsluitdijk, op ■die te Kornweïderzand aan den Ooste- lij'ken zijkant, op die te Den Oever aan den Westelijken, de gedenkplaten aange bracht. Beide platen in brons uitgevoerd, zijn groot ruim 2 bij 1 M., die aan de Noord" Binnenland. De goudverzendingen. De fraude met den uitvoer van varkens- vleesch. R.-K. Middenstandscongres te Dén Haag. Onderhandelingen tusschen Nederland en België. Overeenstemming op handelsge bied? Buitenland. Ernstige onlusten te Parijs. Opgewonden Kamerzitting. Straatgevechten. Vele dooden en gewonden. D'e Fransche regeering afgetreden. Sneeuwval in Italië. HoHandsehe zijde draagt naast de wa pens der 'beide provinciën en de jaartal len 1927 en 1932 tot opschrift „Onder de regeering van Koningin Wil- helmina is deze afsluitdijk, Hoofdwerk van de gedeeltelijke droog making der Zuiderzee, Reohtstreeksche verbinding van Noord- Holland met Friesland, in vijf jaar tijds tot stand gebracht door het vernuft en den arbeid van Nederland sche ingenieurs, aannemers en werklie den. Ter herinnering 'hieraan is deze plaat door tijdgenooten aangebracht." Die aan de Friesche zijde heeft den zelf den tekst met dit verschil dat Friesland voor Noord-Holland genoemd wordt. Moeilijkheden van Coöp. Groenteveilingen. 'Het Tweede Kamerlid Van der Sluis heeft aan den minister van Economische Zaken de volgende vragen gesteld 1. Is de minister bekend met de finan- cieele moeilijkheden van de coöperatieve groenteveilingen „Kennemerland" en „Vrije Veiling", die 800 tuinders uit Ken nemerland met den ondergang bedreigen? 2. Kan de minister mededeelen, mede in verband met deze dreigende cata strophe, wanneer het wetsontwerp inzake de executie zal worden ingediend, dat in September 1933 werd toegezegd, welke toezegging de voorstellers van het wets- voorstel-v. d. Bergh er van deed afzien om op onmiddellijke behandeling van dat voorstel aan te dringen? VOOR EEN GEZOND MIDDENSTANDS- BEDRIJF. Buitengewoon congres van den R.K. Middenstandsbond. In de zalen van den Dierentuin te 's- Graven'h'age is gisteren het buitengewoon congres van den R.K. Middenstandsbond gehouden. Ongeveer 2500 belangstellenden waren in de zalen van den Dierentuin aanwezig, terwijl voor de velen voor wie in deze zalen geen plaatsruimte was een neven- vergadering was georganiseerd in Scala, De voorzitter, de heer Jos. E. A. M. Meyering, drong in zijn openingswoord aan op een actieve middenstandspolitiek. Nog steeds wordt tevergeefs gewacht op maatregelen inzake crisis-crediethulp. Met erkentelijkheid wees spr. er intus- schen op, dat ten aanzien van de regeling van het uitverkoopwezen en van het aiutomiatenwezen inmiddels voor-ontwerpen zijn in gereedheid ge bracht. Maar van de vereenvoudigde in- casseering van kleine vorderingen en van de regeling van het afbetalings stelsel is nog niets tot uiting gekomen. Ten aanzien van het cadeaustelsel hoopte spr., 'dat 'de minister zich door het eenzijdig advies van den Nijverheidsraad niet van het voorstellen van een ingrijpen den en afdoenden maatregel zal laten weerhouden. Nadat vervolgens Mr A. baron van Wijnbergen en M. van Poll het woord hadden gevoerd, werd door Mr F. Bach gesproken over: Ordening en be scherming van het midden- s 't a n d s b e d r ij f Spr. betoogde de noodzakelijkheid van een actieve en stelselmatige ordenings- en saneeringspolitiek ten opzichte van de middens tandshedrijfstakken. Saneering van de winkelbedrijven zal leiden tot 'n rationeeler distributie en tot betere behoefte verzorging voor het pu bliek. 'In afwachting van 'de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie is noodig ordening en regeling van de vestigingsmoge- 1 ij k b e i d. Vestiging in de middenstands- bedrijfstakken moet in de toekomst alleen mogelijk zijn als onderneming en onder nemers voldoen aan 'bepaalde, branche- gewijs verschillende objectieve eischen die waarborgen, dat de nieuweling zijn vak verstaat en dat de nieuwe zaak levens vatbaarheid heeft, tenminste kan hebben. Natuurlijk zal er met het voorbereiden van deze vestigingseischen en het leggen van den daarbij noodigen wettelijfcen grondslag tijd gemoeid zijn. Wij' vragen daarom voor terstond tijdelijke stop zetting van vestiging en daar mede gelijk te stellen uitbreiding of be-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1