MAANDAG 5 FEBRUARI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 108 Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg, Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7)e Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën: Gewone advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden Mecledeelingen dubbel tarief. Handelsadvertentiën 25 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. DE WERKLOOSHEID IN NEDERLAND In de jaren 19311933 de werkloosheid verdubbeld; de steunbedragen bijna verzesvoudigd. Een redacteur van ihet Nederlandsch correspondentiebureau heeft een onder houd gehad met den minister van sociale zaken, Prof. Dr J. R. Slotemaker de Bruine en den minister verzocht eenige gegevens te mogen ontvangen in verband met den huidigen stand der werkloosheid in ons land en de perspectieven, welke den minister voor de oplossing van dit probleem zag. De minister merkte op, dat het niet ge makkelijk was om de vraag naar den stand der werkloosheid te beantwoorden, omdat men niet de beschikking heeft over volledige statistieken. De minister wees er op, dat men voor een zuivere statistiek noodig heeft een scherpe omlijning van het begrip bene vens een scherp constateeren der feiten. Deze twee factoren zijn ten aanzien van de werkloosheid uiterst moeilijk vast te stellen. Wat is b.v. werkloosheid? Deze zaak reeds is niet zoo eenvoudig. Bij' werkloos heid denkt men altijd aan loonarbeiders, maar men zal toch zeker ook de kleine zelfstandigheden niet moeten vergeten, die ook door de crisis hun gewonen ar beid geheel of ten deele kwijt zijn. Bij de loonarbeiders moet men weer onderscheid maken tusschen menschen, die geen werk hebben, die gedeeltelijk werken (short time) en de menschen, die hier en daar bij gelegenheid een wenkje vinden. Zoo ziet men dus, dat de meest ver scheidene toestanden onder werkloosheid kunnen vallen en het de vraag is wat men onder werkloosheid wenscht te verstaan. 'Om dezelfde reden is ook het constatee ren van werkloosheid bijzonder moeilijk en op dit gebied komt, gemakkelijker dan elders, een onzuivere opgave voor. De minister gaf vervolgens tal van cijfers, waaruit blijkt, dat een derde deel van onze arbeiders werk loos is. Maar dit is nog maar een ge middelde. Er zijn tijden in het jaar, waar in die toestand nog veel ernstiger is. Wat dit beteekent, moge blijken uit de officieels cijfers Geh. werkl. Ged. werkl. Werkl. perc. H. L. H. L. H. L. 1929 18.3 2.1 3.2 0.7 19.2 2.4 1930 14.7 4.1 4.0 1.7 16.0 4.7 1931 24.0 8.7 6.4 3.7 25.9 9.9 1932 31.5 21.3 8.8 4.6 33.5 23.3 1933 37.6 21.9 6.9 4.9 39.7 23.6 H. is hoogste en L. is laagste. Natuurlijk zeggen de cijfers weer niet alles. Om maar een ding te noemen: of er in een week hevige vorst is of niet, oefent onmiddellijk belangrijken invloed op het percentage. Uit de cijfers blijkt, dat het verschil tusschen het hoogste en het laagste percentage al kleiner is geworden. In 1929 schommelde het tusschen 19.2 en 2.4; in 1933 tusschen 39.7 en 23.6 Dit beteekent dat de werkloosheid meer en meer een permanent karakter gaat dra gen. Thans is het reeds zoo, dat in een on gunstige week meer dan 40 pet. werkloos is; dn de gunstigste week is dit toch nog altijd 'een vierde deel. Men kan vaststellen, 'dat de toestand ernstiger is dan uit deze cijfers blijkt. Het gaat hier niet alleen om de loonarbeiders, waarop deze cijfers betrekking hebben, maar daarnaast moet men denken aan de z.g. zelfstandigen, de middenstanders, de technici en zeker niet te vergeten de intel- lectueelen. Deze allen worden gedrukt niet alleen door de financieele gevolgen der werk loosheid, maar evenzeer door het moreele gevolg van het feit, dat men niet wer ken kan en geen perspectieven ziet. Ik voor mij sla dezen moreelen nood even hoog als den financieel en en ik zie met groote ingenomenheid, dat in allerlei krin gen tal van organisaties zich inspannen om in dezen moreelen nood leniging te brengen. Dit geldt zoowel met betrekking tot de jeugd als voor de volwassenen. Verder wil ik opmerken, dat, naar het schijnt, wij het dieptepunt der werkloos heid ongeveer hebben bereikt. Ik maak dit op uit het feit, dat de stijging 1932 1933 in geen vergelijking staat tot de stij ging 19311932. Dit beteekent dus, dat wij waarschijnlijk op de basis van de nu geworden toestan den onze maatregelen zullen kunnen nemen. De uitgegeven bedragen. Voor 1934 heeft de regeering voor werk verschaffing en steunregeling 46 millioen beschikbaar gesteld, hoe wel er naar ra ming in 1933 voor deze doeleinden 75 millioen is besteed. Het bedrag voor 1934 is ontleend aan de werkelijke uitgaven van 1932. Op 12 December j.l. heb ik reeds in de Kamer medegedeeld, dat deze terug gang ven 75 op 46 millioen moet gezien worden in verband met het feit, dat over 1931 nog maar 13 millioen was besteed. Ik wist toen nog niet wat ik nu weet, n.l. dat de stijging der werkloosheid over deze drie jaren onevenredig veel kleiner is dan de stijging van de uitgegeven bedragen. Dit blijkt uit het volgende 1931 13 millioen, werkl. percentage 15.1 1932 46 millioen, 26.9 1933 75 millioen, 28.1 In de jaren 19311933 is de werkloos heid verdubbeld, maar zijn de steunbedra gen bijna verzesvoudigd." Kunt u voor deze eigenaardige ontwik keling bijzondere redenen aangeven?" „In de Kamer heb ik reeds op die vraag geantwoord door te wijzen op allerlei fac toren, welke hier samenwerken. O.a. de wijze van uitbreiding van 't begrip crisis werkloosheid onder de bouwvakarbeiders. Echter kunnen deze factoren de geheele verklaring niet leveren. De bouwvakarbei ders b.v. zijn eerst in October 1932 in de steunregeling opgenomen. Bij de uitvoering der steunregeling moet dus van allerlei zijn voorgekomen, waar door deze exorbitante stijging veroor zaakt wordt. De rijksdienst is bezig in nauw contact met de gemeentebesturen oim de normale en bedoelde werking der steunregeling te bevorderen en misstan den op te ruimen." In dit verband wee® de minister nog op verschillende uitlatingen inzake de werk loosheid en haar bestrijding, gedaan door ir. Mussert. „Ik heb deze uitlatingen van de N. 6. B. met klimmende verbazing gele zen. Niet omdat men in die kringen de toestanden op een bepaalde wijze teekent, maar omdat men den indruk werkt in staat te zullen zijn binnenkort den geesel der werkloosheid voor jong en oud weg te nemen, doch zonder dat men concreet de (middelen aangeeft, die men gebruiken zal. Wie ons volk liefheeft en over een middel beschikt om dit uit den nood der werkloosheid te verlossen, doet weinig minder dan een misdaad door dat middel niet concreet aan te geven. Ik voor mij meen, dat de belofte opheffing van den nood door geen verantwoordelijk man kan worden gegeven en door niemand die na denkt, kan worden geloofd. Wij zijn niet alleen aan nationale, maar ook en vooral aan internationale omstandigheden ge bonden. Wat ons bij de bestrijding der werkloos- beid te doen staat, is drieërlei. In de eerste plaats moet ernstig worden ge waakt tegen verdere belemmerin gen van ons bedrijfsleven. Dit is thans zoo breekbaar, dat het uiterst voorzichtig behandeld moet worden. Het is een volksbelang en voornamelijk ook een arbeidersbelang, dat de werkgelegen heid, die er nog is, blijft bestaan. Voorts zal de werkverruiming d'e volle aandacht der regeering moeten heben. Dat dit inderdaad het geval is, heeft het kabinet nog zeer onlangs uitge sproken in de memorie van antwoord no pens hoofdstuk I der rijksbegrooting, ge richt aan de Eerste Kamer. Ik ben overtuigd, dat wanneer een be roep gedaan zal worden op onze arbei ders om deze werkverruiming ook finan cieel mogelijk te maken, dit beroep niet tevergeefse'h zal zijn. Ik 'ben daarvan overtuigd, omdat de verantwoordelijke leiders zich volkomen bewust zijn van de oeconomisohe en moreele belangen, welke hier op het spel staan. Ten slotte zal werkverschaffing uitkomst moeten brengen. Zooveel moge lijk geef i'k daaraan mijn aandacht, al weder omdat de moreele schade der crisis voor de individuen en hun gezinnen daar door wordt verkleind. Men mag zich ech ter niet ontveinzen, dat deze werkver schaffing slechts een hulpmiddel is en dat een werkelijke vermindering van het leger der werkloozen slechts kan worden ver kregen door uitbreiding van een reëele en normale werkgelegenheid." De politieke toestand In Frankrijk. 'De parlementaire toestand in Frankrijk is plotseling volkomen gewijzigd. Onder pressie van de socialisten heeft Daladier een algebeele zwenking ondernomen en aan het herstel van het kartel de voor keur gegeven boven bet licht brengen in de Stawinsky-affaire. Hij is namelijk overgegaan tot een sym bolische daad, waarvan de linkschen steeds hebben gehouden. De Parijsche po- litieperfect Ghiappe is aan de socialisten geofferd. Hij is benoemd tot resident- generaal van Marokko. Natuurlijk moest zulk een besluit on middellijk zijn weerslag hebben op de samenstelling van de regeering. De minis ter van oorlog, Fabry, en de minister van financiën, Piétry, verzochten Daladier hun demissie te aanvaarden. Daladier be sloot daarop tot herziening van zijn kabi net en het is zoo goed als zeker dat Bon cour de portefeuille van oorlog zal krijgen en dat Palmade de taak van Piétry zal overnemen. Het (ministerie krijgt nu een zuiver kar tel-karakter. De eerste indruk van het gebeurde is dat Daladier als staatsman heeft afge daan, De wending in den parlementairen toestand is van zeer ernstigen aard. Men krijgt den indruk, dat bij: den bitteren strijd, welke de laatste weken is gestreden, de linkerzijde aanvankelijk de overwin ning heeft 'behaald en daardoor den weg heeft geopend naar een kartel-dictatuur. Fascisme in Frankrijk. Ook in Frankrijk is thans een fascisti sche beweging ontstaan. Deze partij waar van de leden zich „francisten" noemen, beweert reeds tienduizenden aanhangers in het geheele land te hebben. Het programma der beweging is: 1. het omverwerpen van het parlemen tarisme, zoo noodig met geweld; 2. oprichten van een corporatieven fas- cistischen staat; 3. vriendschap met het fascistische Duitschland en Italië. D'e leider is Marcel Bucart. een nog be trekkelijk jonge man met een groot aantal onderscheidingen voor dapperheid, tij dens den oorlog. Hij en zijn aanhangers dragen een blauw hemd met bruinen gor del. In een interview verklaarde de leider, dat zijn beweging reeds een jaar bestaat, doch dat met opzet alle publiciteit ver meden is, daar men zich eerst van een Voldoenden aanhang wilde verzekeren. Nu is de partij 10.000 man sterk en gereed voor actie. De beweging is militair georganiseerd. Wij zijn bereid, aldus deze „leider", alle wettige propagandamiddelen te ge bruiken, om onze idealen te verwezenlij ken, doch als dit niet voldoende is, zul len wij niet aarzelen, over te gaan tot krachtiger middelen. De werkloosheid in' de Vereen. Staten. Volgens het laatste rapport van de Amerikaansche arbeidsfederatie is de toename van de werkloosheid in de in dustrieën tijdelijk tot staan gekomen, doch het vraagstuk blijft nog onopgelost. Het aantal werkloozen bedroeg in De cember 10.826.000. Do administratie der federale hulpver leening deelt mede, dat in de maand No vember 15.060.000 personen werkloozen- steun ontvingen. Duitsche emigranten als landbouwers. Ongeveer 200 Duitschers, die bij de nationaal-socialistische omwenteling hun land moesten verlaten of dit vrijwillig hebben gedaan en naar Frankrijk zijn uit geweken, hebben met steun van prof. Franz Oppenheimer en onder leiding van ervaren kolonisten, zooals Martin Götz, die in het voormalige Duitsch-Zuidwest Airika en in Palestina beeft gewerkt, een 2000 morgen groot landgoed gekocht aan de monding van de Gironde om daar het landbouwbedrijf te leeren. Zij zijn daar werkzaam in allerlei takken van land bouw en veeteelt. Na voltooiing van hun studie kunnen zij dan zelf een stuk land koopen. Een aartsbisschop over Zondagsheiliging. De aartsbisschop van Rennes beeft zijn geloovigen gewezen op de zegeningen van de christelijke Zondagsviering. „Een land", zoo zegt hij, „dat den dag des Heeren niet heiligt, is gedoemd tot ver val, vertwijfeling, zelfzucht en anarchie. Laat ons den Christelijken Sabbath herstellen en elke onnoodige werkzaam heid, zelfs het doen van inkoopen en het reizen vermijden. De wereld-ellende. Het hulpcomité tot leniging van den wereldnood te Boston publiceert de vol gende cijfers over het afgeloopen jaar; In de geheele wereld door honger ge storven 2,4 millioen menschen, door zelf moord (uit nood), 1.2 millioen menschen. Vernietigd werden: om de goederen op prijs te houden: 2,5 millioen Kg. suiker; 400.000 wagons graan, 144.000 wagons rijst, 267.000 zakken koffie, 1,4 millioen Kg. vleesch. Het comité verklaart, dat de vernietig de levensmiddelen voldoende zouden zijn geweest om tweederde gedeelte van de verhongerden te redden. De Balkan-conferentie. In politieke kringen toont men zich zeer bevredigd over de resultaten van de besprekingen der ministers van buiten- landsche zaken van Joegoslavië, Roeme nië, Griekenland en Turkije. Men is het eens geworden over een wederkeerige ga rantie voor de bestaande grenzen op den Balkan en verwacht wordt, dat het Bal- kanpact binnenkort onderteekend zal worden. Nader wordt gemeld: De Balkanconferentie te Belgrado is reeds gisteravond gesloten. Omtrent het resultaat is de volgende officieel® mede- deeling gepubliceerd: „Dé ministers van buitenlandsche za ken, Turkije, Roemenië en Joego Slavië kwamen Zondag in een slotzitting bijeen en parafeerden den definitieven tekst van het Balkan-pact. De ministers besloten, dit document nog in den loop van de ko mende week te Athene te onderteekenen. De tekst van het pact zal na de ondertee- kening gepubliceerd worden". 't Schijnt dat het nog eenige moeilijk heden heeft opgeleverd, tot overeenstem ming te komen. Naar veiluidt zou bet zelfs tot bet laatste moment onzeker zijn geweest of men tot overeenstemming zou kunnen komen. Sneeuwstormen. Roemenië wordt door zware sneeuw stormen geteisterd. Het verkeer op de spoorwegen is ernstig belemmerd, terwijl de straatwegen vrijwel onbegaanbaar zijn. De schepen liggen alle in de havens ingevroren. Veel telefoon- en telegraaflij nen zijn vernield. De gendarmerie houdt overal drijf jachten op de wolven, welke een waar gevaar voor de plattelandsbevolking zijn geworden. Naar uit Milaan wordt gemeld, is bij sterk dalende temperatuur in Noord-Ita- lië opnieuw sneeuw gevallen. In den vorigen nacht vroor het te Mi laan, Turijn en Genua 4 graden, terwijl aan de Riviera hevige stormen woeden. In geheel Spanje is het nog altijd bit ter koud. De felle kou gaat gepaard met hevigen sneeuwval, waardoor in de nabij heid van Santander het spoorwegverkeer moest worden gestaakt. Te Reinosa is de bevolking niet in staat, de huizen te ver laten, daar de sneeuw in de straten me ters hoog ligt. Korte berichten. Een sigarettenfabrikant te Keulen geeft op het oogenblik plaatjes uit met het opschrift „Hoe de anderen bewapend zijn, in weerwil van de ontwapenings overeenkomst". De plaatjes vertoonen verschillende soorten wapens en tevens wordt een album uitgegeven om de plaat jes te bewaren. De Cubaansche regeering treft voor bereidingen, om alle burgers en militai ren, die zich in verband met de jongste omwentelingen en samenzweringen in hechtenis of in de gevangenis bevinden, op vrije voeten te stellen. Volkomen rus tig is het met dat al op Cuba nog altijd niet. Zaterdagnacht heeft te Algiers zulk een hevigen storm gewoed, als sedert 1920 niet meer heeft plaats gehad. De golven, die een hoogte hadden van een tot zeventien meter, sloegen met zoo veel kracht tegen 'de nieuwe pier, dat deze over een lengte van ongeveer 200 Meter werd vernield. De aangerichte schade vrardt op 20 (millioen francs geschat. Bij een vlucht van Tomioka naar Nagasaki zijn drie Japansche bombarde mentsvliegtuigen in een storm geraakt en in zee gestort. De bemanning kwam om het leven. i De buitengewone Oostenrijksche ministerraad, waarin beslist zal worden over het verdere optreden der Oostenrijk sche regeering in het conflict met Duitschland, is thans definitief vastge steld op vanmorgen. In Frankrijk hoopt men nog steeds op een regeling van de betaling der Rus sische schulden, die onder het Tsaristi sche bewind zijn aangegaan. Tusschen de beide regeeringen heeft weer een ge- dachtenwisseling plaats gehad. VERHOOGING VAN DEN STEUN AAN DEN TUINBOUW. D'e regeering heeft het voornemen, met het oog op de uiterst moeilijke omstan digheden, waarin de tuinbouw verkeert, den bijslag over 1933, waarvoor een be drag van f 5 millioen uit de schatkist beschikbaar was gesteld, nog met een niet onbelangrijk bedrag te verhoogen. Verwacht wordt, dat de overgang tot den nieuwen oogst voor tuinbouwbedrij ven daardoor belangrijk zal worden ver licht. Tewerkgestelden geschorst. Vijfhonderd arbeiders, werkzaam bij de werkverschaffing te Witteveen, die Don derdag wegens de koude niet hebben ge werkt, zijn thans wegens weigering vaar werk door den rijksinspecteur geschorst.. Binnenland. De werkloosheid in one land. Verhoogde steun voor den tuinbouw. De N©derlandsch-Belgische handelsbe trekkingen. Geen saneering v. d. brandstoffonhandel. Buitenland. De politieks toestand in Frankrijk. Sneeuw en koude in het buitenland. Notariaat. Bij Kon. besluit is aan O. Possel op zijn verzoek met ingang van 30 April eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van notaris te Hoogezand. Hooge Raad van Arbeid. Aan dr A. Th. Planten, te Hilversum, is op zijn verzoek ontslag verleend als id van den Hoogen Raad van Arbeid, onder dankbetuiging voor de door hem in dm functie bewezen diensten en benoemd zijn tot lid van dien Raad prof. mr A. G. Jo- sephus Jitta, te 'a Gravenhage; dr L. G. Kersbergen te Haarlem en mr A. F. L. II. Tepe, Leiden; tot plaatsvervangend lid is benoemd Y. S. Rykema, 's Gravenhage Uit d8 steenindustrie. In de te Arnhem gehouden vergadering van afgevaarigden van de Nederl. bak steen- en kalkzandsteen industrie, waar bij ruim 90 pet. van de geheele steen- industrie vertegenwoordigd was, is met algemeene stemmen tot productieregeling besloten. Voor dezen maatregel zal de productie over het geheele land naar verbruik wor den geregeld. De steenindustrie in Groningen. Dé Oost-Groninger e teenfabrikanten hebben den arbeidersorganisaties bericht, dat zij de getroffen collectieve arbeids overeenkomst, eindigende 31 Maart, niet stilzwijgend wenscben te verlengen. Ook enkele Noord-Groninger steenfa brikanten hebben de geldende arbeids overeenkomst opgezegd. Smokkelarij van revolvers. Het Tweede Kamerlid Albarda heeft tot den minister van justitie de volgende vragen gericht: 1. Heeft de minister kennis genomen van de mededeeling in de pers, volgens welke op of omstreeks 24 Januari een ge- panserde auto met een partij van 3000 Belgische revolvers bij Reuse! het land is binnengekomen en de Nederlandsehe douane tevergeefs heeft getracht die auto te achtervolgen 2. Heeft de minister ook vernomen, dat, ter verzending uit Breda of Tilburg, groote partijen Belgische revolvers te koop worden aangeboden? 3. Wil de minister onderzoeken, wat er van deze berichten waar is, en de uit komsten van dat onderzoek mededeelen en wil de minister dan tevens mededee len, voorzoover hem dit bekend zal zijn geworden, voor wie de ingevoerde wa pens bestemd zijn of aan wie zij verkocht werden? 4. Wil de minister overwegen of er geen aanleiding bestaat tot het nemen van bij zondere maatregelen tegen den verboden invoer en den sluikhandel in wapens en of het geen aanbeveling verdient opnieuw de aandacht van de Belgische regeering op den clandestienen invoer van wapens uit België in Nederland te vestigen? De Nederlandsch-Belgische handels betrekkingen. In de Zaterdag gehouden bijeenkomst van het Belgische kabinet, die bijna ge heel gewijd was aan de bespreking van den stand der Nederlandsch-Belgische handelsbetrekkingen, is men er niet in ge slaagd de standpunten van de ministers van nijverheid en van landbouw met elkaar te verzoenen. De minister van Landbouw, Sap, is van oordeel, dat het niet mogelijk is te treden in de voorstellen inzake een vermeerde ring van den invoer van Nederlandsehe landbouw- en zuivelproducten in België, zonder den Belgischen landbouw, die zich met moeite staande houdt, in gevaar te brengen. Minister van Cauwelaert verdedigde de opvatting van de Belgische glas-, metaal- en cementnijverheid, welke trouwens overeenkomt met het standpunt van de scheepvaartkringen. Naar een lid van de regeering mede deelde is het waarschijnlijk, dat de heer Suetens, directeur aan het Belgische de partement van buitenlandsche zaken, zich opnieuw naar Den Haag zal begeven om met de Nederlandsehe delegatie een nieu we bespreking te houden. In denzelfden ministerraad is ook be sloten, met de heffing van het extra in voerrecht op steenkolen van 10 tros. per ten tot 1 April a s. door te gaan.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1