BERTELS De kracht van het beginsel. Ruwe handen n EERSTE BLAD. HET ADRES A. WILKING Bertels' Kunstkorrel in de praktijk. ZATERDAG 3 FEBRUARI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48a JAARGANG - No. 105 Oit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Doos 30 en 60 ct. riek betreffende, os, Wester straat 40. ïg, A'daxn. 4 5 16 86 86 46 60 14, 15, 17/19, 26, 30, 34, 37/40, lór 6 Maart in adres. titel. Januari). 16 25 86 4r 60 fit: J. J. Kaan. 26X37 12—17 7—11 17—22 11X31 8—12 j nu 18—22 goed. au 48—43 spelen |4741, -waarna i kan ontkennen. 12—17 17—21 21—26 3—8 lel kan de kroon den sou op 39 Tzwart 9—14 kan 127, wit 32X21, spelen. 6—11 11—16 19 60 west 38—33 spe- Egt dan wit 28 [dan wit 40—34 beste voor zwart 3X30 en 13X24. h met groot voor st 24—29 wegens ast of dam door bgens: 37—31 33 30—25 25X43 24—29 spelen wegens [9, zwart 2530, (30, steeds met 29X40 15—20 25X34 20—24 8—12 23—29 aen door 30— 26—31 31X31 31—36 18—23 36—41 41-37 4741, gevolgd 1 losse witte stuk- 47—33 83X17 16X88 Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes, Telefoonnummer 11. Podtchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259, Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7)e Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën: Gewone advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelingcn dubbel tarief. Handelsadvertentiën 25 cent per regel, Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. De Nationaal-Socialisten hebben een bijzondere voorliefde voor luidsprekers. Het lawaai is bij deze opkomende bewe ging, die van de algemeene verwarring en de ongunst der tijden profiteert, schier niet van de lucht. En ook de grootspraak ontbreekt niet. Wat geen enkele partij vermocht, zal de N. S. B. gelukken: zij zal binnen enkele jaren de meerderheid van het Nederland- eche volk achter zich hebben en alles in staat en kerk en maatschappij naar haar hand zetten. Heel het Nederlandsche volk met zijn Vorstin incluis, zal dan hebben af te wachten wat de leiding van de N. S. B. beveelt. Eigenaardig verschijnsel, deze groot spraak. Want als deze heeren de moeite doen eens in hun eigen kring rond te zien, dan moet het hun wel opvallen, hoe het daar wriemelt van verschietende sterren, als we in dit verband althans van „sterren" mogen spreken. Ze zijn bij bosjes aan te wijzen, de „ka meraden", die wel niet van alles ge weest zijn, want dat kan niet, maar die het dan toch al'bij verschillende partijen geprobeerd hebben om door hun hulp een paar sporten op de politieke ladder omhoog te klimmen. En het is niet denk baar, dat ze allemaal in het Nat. Socia listische kamp op de hoogste of althans op een hoogere sport een plaats zullen krijgen. Maar zou men nu waarlijk mee- nen, dat met dergelijk materiaal, met menschen, die reeds blijk gaven in de eerste plaats zichzelf op het oog te heb ben, resultaten van beteekenis bereikt zul len kunnen worden? Ook de geschiedenis moet deze profeten van den. voorspoed wel iets leeren. Zij zijn toch niet de eersten, die zoo spreken. Wat hebben b.v. de sociaal-de mocraten al niet vaak gesproken van den nieuwen dag, die begonnen was aan te lichten, van het door niets en niemand te stuiten opdringende leger van het roode proletariaat. Telkens weer meende men een keer punt te hebben bereikt en werd voorzegd dat nu de groote dag zou dagen, waarop alles door de roode vloed van het Socia lisme zou worden verzwolgen, maar tel kens weer kwam er ook de teleurstelling. En dat kon ook niet anders. Biet kwam, omdat vergeten werd te letten op wat er in de diepte gebeurde. Het is niet zoo moeilijk, op een gege ven oogenblik eenige aanhang te verkrij gen. Met scherpe critiek en valsche voor stellingen aan de eene zijde en schitte rende beloften aan den anderen kant kan men het, vooral in dagen als we nu bele ven, een heel eind brengen. Maar zooals voor den groei van een boom het wortelgestel beslissend is, zoo is ook voor den groei van een partij of beweging het beginsel van beslissende beteekenis. Wie er in slaagt, principiëel de geesten te bewerken en om te keeren, die kan ook hoop koesteren voor de toe komst. En wie verzuimt daaraan aandacht te schenken, maar blijft werken aan de oppervlakte, die moet ook al is er tij delijk succes toch altijd bedrogen uit komen. Wij hebben de vorige week herinnerd aan het optreden van Groen van Prinste- rer bij de verkiezingen van 1871, toen hij zich losmaakte van de Conseravtieven en niet aarzelde positie te kiezen tegen de z.g. vrienden. Dat scheen een wanhoopsdaad. Het stond naar veler oordeel gelijk met zelf vernietiging. Over het geheele land werden op de door Groen aanbevolen candidaten door de 100.000 kiezers slechts een 2500 stem men uitgebracht. Het Anti-Revolutionaire legertje was hopeloos verslagen, terwijl de liberalen stonden in de volheid van hun macht. En toch was het Groen en niet de vrij zinnigheid die reden had om voor de toe komst gerust te zijn. De slag was verloren, maar de vlag was gered. En dat niet alleen. Terecht kon Hel dring in die dagen schrijven: „Wij mogen gelukkig zijn in de overtuiging, dat niet alleen de eer van het vaandel gered is, maar dat ook het gemonsterde hoopken de uitmonstering is van een niet te ver achten schare, die als echte Geuzenkinde- ren goed en bloed veil hebben, waar het aankomt op een strijd voor de vrijheid en het Evangelie en tegen de usurpatiën van eiken tyran der consciëntie." Schijnbaar hadden de liberalen een schitterende zege behaald en konden ze ook voor de toekomst gerust zijn. Zij sche nen onoverwinlijk. Maar er was bij hen, evenals bij de conservatieven, niet de kracht van het beginsel. Op den dag waarop de volgelingen van Groen geslagen werden werd de neder laag van liberalen en conservatieven be zegeld. Terwijl van de Anti-Revolutio naire richting gold, zooals Kuyper het uitdrukte „We zijn door den grooten coup zedelijk, dat is in realiteit vooruit gekomen, misschien voor altijd g e r e d". Dat hij goed zag, heeft de uitkomst bewezen. Daarom behoeven we ons door de fan fares van Socialisten en Nationaal-Soci alisten of wie dan ook, niet van streek te laten brengen. Althans, wanneer we de wacht blijven betrekken bij het beginsel. Maar dan is het ook noodig, studie te maken van de beginselen. Met name door de jongeren. Laten dan anderen paradeeren en door luidruchtig „hou-zee"-geroep en het zin gen van de Internationale trachten in druk te maken, zij zullen toch niet be staan; zij zullen ons toch niet hebbenl Ingezonden Mededeeling. voor Manufacturen. Dames- en Klnderconfectie Tapijten Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen Is GOES HULST Links een eenheidsfront in Spanje. D'e afdeeling Madrid van de Spaansche sociaal-democratische partij heeft beslo ten alle meeningsverschillen met de ande re links-georiënteerde arbeiders-organi saties bij te leggen en zoo spoedig moge lijk te komen tot een eenheidsfront van het göheele proletariaat, teneinde in zoo kort mogelijken tijd de absolute macht te kunnen veroveren. Een nieuw schandaal te Lyon. Te Lyon is een groote oplichterij ont dekt, waarbij 'hooggeplaatste politici be trokken moeten zijn. Een zekere Blain had daar in 1932 met zijn vriendin een onder neming gesticht voor luchtvaartreclame. Blain was de president en zijn vriendin algemeen secretaresse. In het bestuur werden twee bekende Fransohe industri- eelen gekozen en tot den eereraad behoor de Herriot, Lyon's burgemeester. Thans is gebleken, dat de gebeele zaak van bedriegelijken aard was. Twee weken geleden schreef de firma een loterij uit. De 25000 loten tegen 2 frs. per lot werden grif verkocht, daar de prij zen bestonden uit een vliegtuig, een auto motorrijwielen enz. Het bleek echter, dat er niets te win nen viel en tenslotte kwam de politie er achter, die de beide hoofdpersonen arres teerde. Het Balkanpact. Vanmorgen om 10 uur werd te Belgra do de Balkan-conferentie geopend, waarin de minister van buitenlandsche zaken van Joego-Slavië, Roemenië, Griekenland en Turkije van gedachten zullen wisselen over het te sluiten Balkan-pact. Het Balkanpact heeft als groote, lei dende gedachte de leuze „de Balkan voor de Balkanvol'ken". Bulgarije weigert nog steeds tot het Balkanpact toe te treden. Maar aan de groene tafel wordt de plaats voor Bulga rije en naast deze ook een voor Albanië opengehouden, en bij de toenadering, wel ke den laatsten tijd tuschen Belgrado en Sofia, vooral tusschen koning Boris en koning Alexander tot stand is gekomen, is het zeker niet overdreven te verwach ten, dat op den langen duur ook Bulga rije zal toetreden. De gesanten van Engeland, Italië, Duitschlanden Ruslandhebben een be zoek gebracht aan den Griekschen minis ter van buitenlandsche zaken en bezwa ren ingediend tegen het voorgenomen Balkanpact. De aard van de bezwaren wordt niet medegedeeld. Dimltrcff c.s. verhuisd naar een andere gevangenis. De drie Burgaren, Dimitroff, Popoff en Taneff zijn van de gevangenis te Leipzig overgebracht naar een andere gevangenis in Duitschland. Toen de moeder van Dimitroff gisteren aan de politie-autoriteiten vroeg, of zij een bezoek mocht brengen aan haar zoon werd haar geantwoord, dat dese ach niet meer te Leipzig bevindt. De autoriteiten voegden er aan toe, dat zij niet konden mededeelen, waar bij zich op het oogen blik ophoudtll Naar nader vernomen wordt, zijn de drie Bulgaren van het rijksdagbrandpro ces overgebracht naar Berlijn, waar zij door de geheime politie bewaakt worden. Zij zullen worden opgesloten in de ge vangenis te Ploetzensee. Wat een schandelijk gesol toch met vrij gesproken beklaagden! Ontbinding van alle monarchistische organisaties. Naar aanleiding van een voorstel van den Pruisischen minister-president heeft de Duitsohe Minister van binnenlandsche zaken zich genoopt gezien, aan de lands- regeeringen te verzoeken, alle monarchis tische organisaties onmiddellijk te ont binden en te verbieden. De nationaal-socialistische staat zal de historische verdiensten van groote Duit- sche vorsten en Pruisische koningen steeds erkennen. Hij kan echter niet dul den, dat duistere elementen zich in de monarchistische beweging dringen en po gingen doen deze uit te bouwen tot een oppositie tegen den nationaal-socialisti- schen staat. De chauffeursstaking te Parijs. Het Parijsche straatbeeld was gisteren morgen al heel eigenaardig. Slechts en kele taxichauffeurs hebben het gewaagd het stakingsbesluit te negeeren. De stakers hebben besloten het werk niet eerder te hervatten dan wanneer de nieuwe benzine-belasting zal worden in getrokken. De eischen der taxi-chauffeurs worden door een groot aantal andere organisaties, o.a. door den bond van handels- en kan toorbedienden en de organisatie van han delsreizigers gesteund. In het algemeen heeft de staking een rustig verloop. Slechts af en toe komt het tot woordenwisselingen met werkwil lige chauffeurs en wordt gedreigd de ta xi's ondersteboven te werpen. Zoo zag men af en toe gisterenavond laat dames in avondtoilet en heeren met rok en hoogen hoed de taxi, die zij met zooveel moeite veroverd hadden, weer verlaten om te voet naar huis terug te keeren. Aan de stations zag men groote groepen passagiers, die niet wisten, hoe zij met hun bagage naar huis moesten komen. Dollfuss spreekt voor de boeren. Bondskanselier Dollfuss heeft het woord gevoerd bij de groote betooging der boe ren van Neder-Oostenrijk, waarbij 80.000 A 100.000 man tegenwoordig waren. Hij behandelde in zijn rede de betrekkingen tot Duitschland. Vol vertrouwen op ons recht zullen wij, aldus zeide Dollfuss, voortgaan met onzen plicht te doen en voor de eer en de on afhankelijkheid van Oostenrijk blijven strijden. Zij, die beweren, dat Oostenrijk bij een volksstemming zich ten volle voor het nationaal-socialisme zou verklaren, zou den slechts deze bijeenkomst behoeven te zien om tot andere gedachten te komen. Uitzonderingstoestand in Spanje. In het verloop van een zitting van den ministerraad bracht de Spaansche minis ter van binnenlandsche zaken aan zijn collega's rapport uit over den binnen- landschen toestand en deelde mede, dat de openbare orde en rust in Spanje over het algemeen op bevredigende wijze ge handhaafd konden worden, ook al was het in eenige gebieden tot onlusten ge komen. Niettemin werd door den ministerraad een decreet goedgekeurd, waardoor de uit zonderingstoestand voor het geheele land verlengd wordt. Dit wijst dus erop, dat de regeering zich nog niet heelemaal meester voelt van den toestand. Vier communisten neergeschoten. Gisteren wilde de politie vier commu nistische functionarissen, die te Berlijn in hechtenis zijn, naar Potsdam over brengen voor een verhoor. Volgens de begeleidende ambtenaren sprongen plotseling de vier communisten uit de auto bij het passeeren van de z.g. „Kilometerberg" nabij de Wannsee en trachtten in het nabijgelegen bosch te vluchten. De beambten riepen hun toe, te blij ven staan, toen daaraan geen gevolg werd gegeven, maakten zij gebruik van hun dienstwapens en werden de communisten zoodanig gewond, dat zij alle vier later overleden. Een zeer eigenaardig verhaall Korte berichten. In een zitting met gesloten deuren hebben agrarische afgevaardigden uit alle deelen van Bulgarije besloten het fascisme te bestrijden. Naar melegedeeld vrordt, winnen de fascisten zeer aan aanhang, zelfs in die kringen, die voorheen com munistische neigingen hadden. Ingezonden Mededeeling. Da heer J..T. van Bergen te Beekbergen ichrijft ons d.d. 6 Oct. '33 het volgende: Uw opfokvoer alsook de Ratio Super standaard Kunstkorrel voldoen mij uitstekend. Van mijn zeventig jonge eenden had ik reeds na 4 maanden en 10 dagen het eerste ei en thans reeds 46 eieren per dag Het voederverbruik bedraagt 0.84 cent per eend per dag. Ook voor mijn kippen (500 Reds) gebruik ik thans met groot succes Bertels' Kunstkorrel. De kippen houden zich best en verbruiken 3j4 cent aan voeder per dier per dag. Ik zal het gebruik van Uw Kunstkor re/ gaarne aan een ieder aanbevelen. OUEFABRIEKEN N.V. AMSTERDAM. Het bestuur van de Federale Reser ve Bank te New York heeft 'het disconto van 2 tot 1.5 pet. verlaagd. Een teeltregeling voor consumptie aardappelen. Naar het Haagsche Corr. Bureau ver neemt, zal in verband met het advies door de Centrale Commissie, ingevolge art. 27 der Landbouwcrisiswet uitge bracht, door de regeering een teeltrege ling voor aardappelen worden uitgevaar digd, waardoor de uitbreiding van deze cultuur in 1934 zal worden voorkomen. Het ligt in de bedoeling het verbouwen van aardappelen slechts toe te staan tot een oppervlakte, overeenkomende met die van het jaar 1933. De bij de gewestelijke aardappelorgani- saties aangesloten telers zullen via deze organisaties in het bezit gesteld worden van een teeltvergunning. Mocht blijken, dat t.z.t. de omstandigheden leiden tot een ontwrichting van de markt, dan zal steun in den geest van de voor 1933 ge troffen maatiegelen door de regeering toegepast worden. De verbouw van fa brieksaardappelen staat geheel buiten deze regeling. Audiëntie geweigerd. Naar aanleiding van de beschikking van den voorzitter van den Ministerraad, d.d. 18 Januari 1934, waarbij het aan ambtenaren in rijksdienst verboden is, lid te zijn van de vereeniging „Genoot schap Nederland U. d. S. S. R.", op grond van de overweging, dat deze dient te worden gerekend onder de communis tische mantelorganisaties, heeft het be stuur in een schrijven, d.d. 27 Januari 1934, een audiëntie bij den voorzitter van den ministerraad gevraagd. Sierop ontving het bestuur de mede deeling van Minister Colijn, dat deze geen termen aanwezig acht aan het verzoek om een audiëntie te voldoen. Productie-regeling In de steen-industrie. In de gisteren te Arnhem gehouden vergadering van afgevaardigden der Ne derlandsche baksteen- en kalkzandsteen- industrie', waarbij 90 pet. der göheele steen-industrie vertegenwoordigd was, is met algemeene stemmen tot productiere geling besloten. Door dezen maatregel zal de productie over het geiheele land naar verbruik worden geregeld. DE INDISCHE BEGROOTING VOOR 1934. Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer. Verschenen is de Memorie van Ant woord op het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer van de 'begrooting van Nederlandsch-Indië voor het dienstjaar 1934. In dit uitvoerige stuk wordt bij de al gemeene beschouwingen mededeeling ge daan van de beginselen, die aan de nieu we salaris- en pensioenregelingen ten grondslag liggen. Ten behoeve van de werkelijke verbe tering van het ruilverkeer tusschen Ne derland en Nederlandsch-Indië zullen zeer binnenkort eenige doeltreffende maatre gelen worden genomen. De tot dusverre voor Nederlandsch- Indië gevoerde opendeurpolitiek heeft noodgedwongen in zooverre beperking on dergaan, dat aan een vernietigende con currentie van overheidswege paal en perk Binnenland. De onderhandelingen met België. Teeltregeling voor aardappelen. Commissie van onderzoek naar crisis maatregelen. Memorie van Antwoord over de Indische begrooting. De omvang van den landbouwsteun in 1934. Buitenland. Dimitroff naar Berlijn overgebracht. Monarchistische organisaties in Duitsch land ontbonden. De chauffeursstaking te Parijs. Het Balkanpact. wordt gesteld. Men behoort dergelijke tij delijke maatregelen echter in het raam van dezen tijd te beschouwen; van politie ke verwikkelingen is dan ook geen sprake geweest, terwijl opzegging van handels* verdragen niet aan de orde 'behoefde te komen. In de naaste toekomst zal het ver groe ten van den uitvoer van Indische producten naar het buitenland alleen mogelijk zijn door het aangaan van speciale overeenkomsten van korten gel digheidsduur, waarvoor Indische invoer- belemmeringen allerminst een sta^in-den- weg zijn. Ook de minister beschouwt den opbouw van een eigen textiel-industrie in Indië als zeer wenschelijk. Het advies van de commissie-Bruins is voor enkele dagen ingekomen. Deze com missie heeft zich ook gewijd aan het on derzoek van de verbetering der oecono- mische samenwerking in het algemeen. Naar het oordeel van den minister behoo- ren in een oeconomische worsteling als wij thans heieven, alle bruikbare midde len te worden aangewend, die kunnen leiden tot onderlinge steunverleening van de Nederlandsche gebiedesdeelen. Nagegaan wordt, of het mogelijk is den afzet van Indische koffie in Nederland te bevorderen. De minister beaamt het oordeel van eenige leden, dat hoewel de politieke toe stand over het algemeen niet als ongun stig kan worden aangemerkt, bij voort during groote waakzaamheid geboden blijft. Ook de minister acht het een gelukkige omstandigheid, vooral in dezen crisistijd, dat op de loyaliteit van het overgroote deel der bevol king en, niet in imindere mate, van hare Vorsten, Landsgrooten en gezags>- dragers kan worden staat gemaakt. De tallooze blijken, hij elke voorkomende ge legenheid, van gehechtheid en aanhanke lijkheid aan het Nederlandsche Gezag leveren, inderdaad een sprekend bewijs van 'het inzicht in breede kringen der in- heemschen, dat het Gouvernement in zijn algemeen optreden en in het toekennen en handhaven van rechten en vrijheden bin nen de perken van Indië's staatkundig vermogen den juisten weg heeft bewan deld. NEDERLAND EN BELGIë. Nag geen resultaat van de onderhandelingen. Naar de „Telegr." uit Brussel verneemt, hebben de onderhandelingen betreffende de Nederlandsch-Belgische economische betrekkingen, welke, nadat zij' te Brussel waren onderbroken, door den heer Sue- tens, directeur voor de handelsaccoorden bij heit Belgische departement van Bui tenlandsche Zaken, te 's-Gravenhage wa ren voortgezet, nog tot geen definitief re sultaat geleid. De Belgische regeering zou nog steeds bezwaar hebben tegen de door Nederland gedane voorstellen, die een prijsgeven van de thans op de landbouw-producten in België bestaande prijscontrole ten gevolge zouden hebben. In Belgische regeeringskringen blijft men echter tot verdere onderhandelingen bereid en heeft men de hoop een accoord tot stand te brengen nog niet opgegeven. Een vergadering van den minister van Buitenlandsche Zaken, Hymans, den mi nister van Landbouw, Sap en den minis ter van Handel, Van Cauwelaert, zal bin nenkort worden gehouden, waarna ver moedelijk nieuwe onderhandelingen zullen worden gevoerd. De Haagsche correspondent van hetzelfde blad vernam nog, dat de han delsbesprekingen tusschen Nederland en België vermoedelijk ia het begin der rol-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1