Wetenschap en Kunst Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Dammen Op 80 December bedroeg het totaal aan tal ingeschreven werkzoekenden bij een ongeveer gelijk aantal organen 410.261. Hiervan waren werkloos 392.930 perso nen, waaronder 382.506 mannen. Het aan tal ingeschreven werkzoekenden is der halve sedert 30 December gedaald met 4.297; het aantal werkloozen met 5.524. Ook uit deze cijfers blijkt, dat met het ver minderen van de vorst de werkgelegen heid weer is toegenomen. Opgravingen te Samaria. In Samaria zijn bij opgravingen een halfcirkelvormige toren uit den tijd der koningen van Israël, een theater en stra ten te voorschijn gekomen, van een Ro- meinsche stad, uit waarschijnlijk de 3de eeuw v. Chr. De halfcirkelvormige toren, welke uit de periode van Jerobeam II wordt geacht, is meer dan 100 voet in diameter en reikt nog tot 20 voet hoogte. Waarschijnlijk is hij het meest kenmer kende voorbeeld van Israëlietische ver sterkingskunst, dat tot dusver bekend is geworden. De regeering van Palestina heeft besloten het terrein te onteigenen, waar hij op staat en hem permanent toe gankelijk te stellen. Een mooi stuk vroeg Israëlietisch metselwerk is in de zelfde lijn als een fragmentarische muur gevon den, welke bij elkaar schijnen te hooren. De geleerden zien er Achabs „Irohen huis" in. Growfort, directeur der Britsche School voor Archaeologie en leider der Samaria- expeditie, zegt dat de massieve muren, waar de opgravingen nieuwe bijzonder heden van hebben medegedeeld, treffende getuigenissen zijn van de welvaart en ver gevorderde beschaving, ten tijde dat Sa maria de hoofdstad van Israël was, in den tijd dat haar wereldrijke macht de grootste was onder de omringende lan den. 24-JARIGE DIE GEVOED WERD. Verstijfd door rheumatiek. Hoe zij nu lenig blijft. Juist ontvingen wij een beschrijving van een buitengewoon hardnekkig rheu- matiekgeval. „Ruim vijftien jaar geleden", schrijft deze vrouw, „bad ik een ernstigen aanval van acute rheumatiek. Ik probeerde van alles smeersels, zalfjes en al bet moge lijke dat de menschen me maar aanraad den. Maar alles en alles zonder verbete ring. Ik zat net als een Egyptische mum mie, en hoe langer ik zat, des te erger werd het. Mijn ledematen werden steeds stijver. Bewegen werd absoluut onmoge lijk, zonder de vreeselijkste pijnen te ver duren, zóó dat ik het soms moest uitgil len. Mijn enkels en voeten waren zoo ge zwollen, dat ik mijn teenen niet zien kon. Evenzoo was het met mi.n handen ze waren onbruikbaar. Bij het eten moest mijn moeder me voeden. Ik was slechts 24 jaar, en zóó leed ik maanden lang (die me jaren leken). Op een dag kwam er een dame op bezoek, en toen ze mijn toestand zag zei ze: „Het eenige wat hier helpen kan is Kruschen Salts". Ik had ongeveer alles geprobeerd, en hoewel ik niet het minste resultaat verwachtte, liet ik toch een flacon Kruschen Salts halen. Tot mijn groote verbazing werden mijn lede maten langzaam maar zeker losser. De blijdschap, waarmee ik van de eene ka mer naar de andere liep, was werkelijk aandoenlijk, want ik had gedacht, dat ik voor mijn verdere leven gedoemd was tot hulpeloosheid en ellende. Sedert dien heeft bij mij in huis nooit een flacon Kru schen Salts ontbroken." (Mevr.) M. K. De zes zouten in Kruschen sporen de afvoerorganen aan tot gezonde, geregelde werking. Zij helpen het organisme om steeds het teveel aan urinezuur te verdrij ven. En wanneer het kwaadaardig urine zuur dat de pijnen veroorzaakt ver dwijnt, dan moeten ook de pijnen en kwel lingen verdwijnen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelas ting inbegrepen. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op dat op het etiket op de flesch zoowel als op de bui tenverpakking de naam Rowntree Han dels Mij., Amsterdam, voorkomt. (Adv.) Man door trein gegrepen. Gistermiddag is op den onbewaakten over weg tusschen Venlo en Tegelen een man, zekere R. uit Tegelen, door een personen trein uit Roermond gegrepen. Het slachtoffer werd vreeselijk ver minkt. Het hoofd en beide beenen werden hem afgereden. De trein ondervond een vertraging van een kwartier. Het slachtoffer is de 45-jarige arbeider L. van Rens uit Tegelen. Hij is vader van 10 kinderen. Men neemt aan, dat van R., die op de fiets gezeten was, tengevolge van den straffen wind, voorover gebogen heeft ge reden op zijn rijwiel en den naderenden trein niet heeft gehoord. Onnoodige operaties. Een merkwaardig protest is door zekeren Dr T. Woolridge uitgesproken in een adres, dat hij zond aan de afdeeling van de „British Medical Association" in Oost- Transvaal. In dit adres verzet hij zich tegen; het al te veelvuldig voorkomen van operaties, voornamelijk bij blinde darmontsteking. Hij verklaart n.l., dat verschillende leden van genoemde orga nisatie in de praktijk methoden toepas sen, die schrikbarend dicht bij de metho den staan van de kwakzalvers, die zoo grondig door de doktoren veracht worden. Vaak gebeurde het, dat een kind met niets anders mankeerend dan een bedor ven maag naar het ziekenhuis vervoerd werd en daar geopereerd werd ter wille van twintig guineas honorarium. De dokter verklaarde tenslotte, „dat het publiek het vertrouwen in ons heeft ver loren en dat hebben wij uitsluitend aan ons zelf te danken". T ab a k s mo k k e 1 e n in een taxi. Toen Woensdagavond een auto der taxi-onderneming „Citax" te Venlo, een gezelschap, bestaande uit drie Duitschers, van Venlo naar Duitschland vervoerde, bleek bij een douaneonderzoek aan het Duitsche grenskantoor, dat de drie in zittenden een belangrijke hoeveelheid tabak bij zich droegen, welke zij fraudu leus Duitschland willen binnensmokke len. De Duitschers werden gearresteerd. Ook de taxi-chauffeur C. uit Venlo, die met de smokkelzaak niets te maken had, werd in arrest gesteld, terwijl de auto in beslag werd genomen. Uit een en ander moge blijken, dat auto bestuurders, die personen in hun auto naar Duitschland vervoeren, uiterst voor zichtig dienen te zijn en zich te voren moeten overtuigen, dat de inzittenden geen smokkelwaar bij zich dragen. Ga s r e r si t i k k i n g te Susi- teren. Daar de fam. W. J. te Susteren sinds Zondagavond geen teeken van leven heeft gegeven, vervoegde zich Woensdag namiddag de vader van de vrouw in ge zelschap van politie en burgemeester aan de woning. Een ruit van het slaapvertrek werd ingedrukt. Dra ontdekte men in een in de nabijheid staand bed het ontzielde lichaam van den 9-jarigen J. Op eenigen afstand vond men in het zelfde vertrek de beide ouders in bewusteloozen toestand te bed liggen. Een dokter paste kunstma tige ademhaling op de ouders toe, die naar het ziekenhuis te Sittard werden overgebracht. Dokter van Wageningen constateerde den dood van het jongetje tengevolge van gasvergiftiging. Het gas 'heeft zich vermoedelijk ontwikkeld dooi een op de slaapkamer staande kachel, die met kolenslik gestookt werd. De toestand van de ouders is zorgwekkend. 'Brutale inbrekers. In een perceel, Koningin Sophialaan te Amers foort, waarvan de bewoners tijdelijk ver toefden te Amsterdam, beeft men twee nachten achtereen ingebroken. Den eer sten nacht meenden de bewoners, dat er niets werd vermist, later bleek er een be drag van f 35 verdwenen te zijn. In den tweeden nacht heeft men ontvreemd een bos sleutels, een bedrag van plm. f 15 uit een beursje, een zilveren sigarettenkoker, een kistje sigaren, eenig vreemd geld, klee- dingstukken en twee niet meer geldige passen. De politie stelt een onderzoek in. Bandjirs op Java. Mid- den-Java is door Bandjirs geteisterd. Se- marang is practisch geïsoleerd, zoodat de post veel oponthoudt ondervindt. Ook in West-Java kwamen bandjirs voor. Uit vliegtuigen kan duidelijk worden waargenomen, dat groote deelen van Java onder water staan. De streek van Babat, halverwege Tje- poe en Soerabaya is geheel overstroomd. Gelukkig begint het weer in midden-Ja va thans te verbeteren. Intusschen komen de treinen nog met groCte vertraging binnen. In de laag gelegen gedeelten in het zuid westen van Pekalongan, staan als gevolg van den bandjir de buizen tot aan het dak onder water. In alle drie de richtin gen is het treinverkeer gestremd. Ver schillende scholen zijn gesloten. In diverse plaatsen vindt men in de hoofdstraten het verkeer door middel van prauwen en vlotten plaats. Uit de bergstreken worden nog steeds aanhoudende regens gemeld. Uit Bandoeng wordt gemeld, dat het spoorwegverkeer op de Oosterlijnen nabij Walikoekoen als gevolg van den bandjir is gestremd. De dwarsliggers zijn wegge spoeld. Geheime distilleerde- rij. Door de politie werd te Hedel een inval gedaan bij zekeren v. d. H. en een in volle werking zijnde geheime distil leerderij ontdekt. Kuipen, ketel en 100 L. brouwsel werden in beslag genomen. Aanrijding in den sneeuw storm. Woensdagavond is tusschen Gasselternijeveen en Gasselte de 67-jarige L. uit Gasselternijeveen, toen hij in den toen 'heerschenden sneeuwstorm met zijn rijwiel plotseling van links naar rechts den weg overstak, aangereden door een auto. L. werd met een groote hoofdwond opgenomen en naar het ziekenhuis te Gro ningen overgebracht. Gisteren is hij daar overleden. Nieuwe slachtoffers van de mazelen te Alem. In het groot ziekenhuis te 's-Hertogenbosch zijn weer twee patientjes uit Alem over leden. Eén gezin verloor door den dood nu 5 kinderen. In het ziekenhuis zijn nog vier patientjes in behandeling. In Alem zelf kwamen geen nieuwe gevallen voor. S. S. „V a n Rensselaer" door storm gehavend. Ten gevolge van den hevigen storm is het Ne- derlandsche s.s. „Van Rensselaer", met zware schade te Plymouth bdnnengeloo- pen. De reddingsbooten waren bescha digd en de reddingsgordels over boord ge spoeld. De ijzeren bovenbouw op de dek ken was verbogen door zware stortzeeën. Er zijn geen ernstige persoonlijke on gelukken gebeurd. Slechte een de»e ii zoodanig gewond, dat sij ia een hospitaal aan wal opgenomen moeet worden. Op vrije voeten gesteld. De Dordtenaar K., die plannen zou heb ben gemaakt om anderen een spoorweg aanslag te doen voorbereiden en die Woensdag op last van de Dordtsche justi tie met zijn twee metgezellen ie gearres teerd, is gisteren na onderzoek door de justitie weer op vrije voeten gesteld. K. heeft bij de justitie een klacht ingediend tegen zijn twee stadgenooten op grond van het feit, dat zij aan de Tribune onjuiste mededeelingen zouden hebben verstrekt. Notaris uit zijn ambt gezet. Het gerechtshof te Amsterdam heeft bij arrest Notaris M., die in April 1933 was veroordeeld tot drie maanden gevange nisstraf in verband met de bekende Auf- wertungsaffaire, thans ontzet uit zijn ambt van notaris. Smokkelarij van suiker. Gis ternacht hebben de kommiezen te Budel een smokkelauto aangehouden. In den wagen waren 500 K.G. frauduleus inge voerde Belgische suiker geladen. De chauffeur wist uit de auto te springen en in de duisternis te ontkomen. DE STERRIT NAAR MONTE CARLO. Terugkeer der Ford-deelnemers. De Fords hebben bij den sterrit naar Monte Carlo een uitstekend figuur ge maakt. Van de 25 gestarte Fords hebben 23 de finish bereikt, waarvan in totaal 18 zonder aan eenige controle te laat aan te komen. In verband daarmee heeft de N.V. Ne- derlandsche Ford Automobielfabriek een f eestelij ken intocht van de deelnemers, bij hun terugkeer in het vaderland, georga niseerd. Bij het Belgisch douanekantoor aan den weg naar Hasselt, kwamen de kra nige rijders Holland binnen. Er heerschte een groote drukte en bij het zien der rijders brak een levendig enthousiasme los. Het was een joyeuse entree. De kra nige automobilisten werden toegesproken door den heer Manson, die wees op de prestatie van rijders en wagen. Tenslotte bood hij hun een grooten krans aan, ge volgd door bloemen. Daarna ging de lange stoet, met voorop de glorieuse Studebaker, naar Eindhoven, waar in hotel Nijpels de motorclub „Het Zuiden" het gezelschap ververschingen aanbood. Ook in andere plaatsen, die gepasseerd werden, had een begroeting plants, waar na in de „Twee Steden" te Den Haag een grootsche huldiging volgde. De Sterrit-Monte Carlo heeft dit jaar te kampen gehad met buitengewoon veel sneeuw, met het gevolg, dat de wagens, vooral in den Balkan, in de sneeuw als 'tware verdwenen. De deelnemers vertel den dan ook, dat men bij volgende gelegenheden ongetwijfeld veel plezier zal beleven van ski's, dié onder de voorwielen zullen worden aangebracht Met welke moeilijkheden men te maken kreeg, vertelde de heer van der Meulen. Op de Balkan-grens bijvoorbeeld kwam men op een gegeven moment zonder ben zine te zitten. Een van het team ging er op uit, om benzine te zoeken. Was het geen benzine, zoo luidde het consigne, dan maar pertroleum. Na ruim een uur kwam de man terug met drie liter ruwe olie. Bij een koude van 10 gr. C. sloeg de motor toch weer aan en zoo sukkelde men verder tot ongeveer vier kilometer van Sophia. Daar stonden ze weerl Ruim tien tele foontjes met het vliegveld van Sophia en een contract werd gesloten met den Bulgaarschen Staat voor zegge niet min der dan... tien liter benzine. Ook de menschen, die in Boekarest zijn gestart, hebben met moeilijkheden te kampen gehad. Vooreerst een zware sneeuval en vervolgens is het dikwijls dik van mist geweest, met het gevolg, dat men slechts enkele meters zicht had. Men moest dan ook steeds buiten het por tier hangen of de voorruit open zetten, waardoor de berijders het ongelooflijk koud kregen. De kranige Fords hebben echter de groote bezwaren met succes het hoofd geboden. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 3 Febr.: Zwakke tot matige Oostelijke tot Noor delijke wind, nevelig tot half of zwaar bewolkt, wellicht eenige neerslag, matige tot lichte vorst des nachts, overdag lichte vorst tot temperatuur om 't vriespunt. Stand van hedenmiddag 3 u.: Stand van gistermiddag 3 uur: 775. Licht op voor fietsars: Zaterdag 6 u. 6 min. Geslaagd voor het candidaatsexamen rechtsgeleerdheid Mej. E. W. Beelaerti» van Blokland te Middelburg. Aagtekerke. Benoemd tot onderwijzeres aan de school der Geref. Gem. te Middel burg mej. A. H. Wemmers, thans onder wijzeres te Aagtekerke. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Mijnheer de Redacteur, Mag ik naar aanleiding van een ver zoek der Vereeniging „Effatha" plaatsing in Uw blad voor het onderstaande, waar voor bij voorbaat mijn dank. Alhoewel het werk en doel der voor noemde vereeniging, dank zij de Christe lijke pers, maar vooral ook der 52 corres pondenten in Zeeland aan al uwe lezers als bekend mag worden verondersteld, ziet zij zich toch gedwongen alle zeilen bij te zetten om de uitgaven, die niet tegenstaande drastische bezuinigingen nog vele blijven, te dekken. Nu weten de correspondenten en daar door ook de leden wel, dat het bestuur alle moeite doet om het doofstomme kind te kunnen blijven helpen. Om het werk der correspondenten te verlichten en op plaatsen waar geen correspondenten zijn, toch leden te werven, worden door be stuursleden of onderwijzers van het in stituut lichtbeeldenavonden georgani seerd. Om de onkosten hiervoor zoo laag moge lijk te houden ligt het in de bedoeling, zooveel mogelijk alle Zeeuwsche plaatsen achter elkaar te bezoeken. Mag ik daarom alle correspondenten, schoolbesturen enz., die hierbij willen medewerken, verzoeken dit zoo spoedig mogelijk aan onderstaand adres te willen meedeelen met opgave van avonden (of middagen), die daarvoor het geschiktst zijn en zoo mogelijk of er indien dit noo- dig is, ook logies kan verstrekt worden. Help op deze gemakkelijke wijze de Vereeniging „Effatha" in haar moeilijke taak, het doofstomme kind, dat reeds zoo veel moet ontberen en lijden, met Gods hulp zooveel mogelijk te kunnen ver schaffen wat voor dit en het toekomende leven noodig is. Namens het Bestuur der Vereen. „Effatha": L. J. FLORUSSE. Arnemuiden, 27 Januari 1934. Geachte Heer Redacteur, Naar aanleiding van uwe opmerkingen, zij het uiij vergund enkele woorden te zeggen ter mijner rechtvaardiging. Ie. Mijn beschouwing is geen aanklacht tegen bet Regeeringsbeleid, immers in 1933 waren slechts enkele artikelen van het geheele levensonderhoud aan heffin gen van de Regeering onderhevig; de con- tingenteering deed geen prijzen stijgen, be lette alleen verdere daling van den groot- haDdelspTijs. 2e. D« dooT mij als voorbeeld aange haalde prijzen waren alleen bedoeld als bewijs, dat er iets in den toestand van de huidige maatschappij niet in orde is; of ziji precies juist zijn doet aan het betoog niets af, dat toch is gegrond op de cijfers van het Bureau voor Statistiek (voor Deo. 1933 waren die cijfers groothandel: 77 pet. van 19121914, levensonderhoud 140 pet.). 3e. Zeer onaangenaam deed mij de be dekte beschuldiging aan, dat ik het loon der landarbeiders en de verdienste der landbouwers te hoog zou vinden; in het tweede deel, tweede kolom verklaar ik uitdrukkelijk, dat de arbeidsloo- nen thans in overeenstem ming met den levenstandaard z ijn. De landbouwers beschouw ik als produ cent, en ik heb juist betoogd, dat die in verband met den levensstandaard, te wei nig verdienen. De bedienden in de distri butie, die tegen arbeidsloon werken, heb ben ook geen te hoog loon, hun baas be taalt geen vol loon voor half werk. Het gaat alleen tegen bet te groote aan tal zaken, die door dat groote aantal slechts een halve taak hebben. Het driestar artikel in de Standaard van Woensdag j.l. over het verbod van Hitler om de warenhuizen lastig te val len, rechtvaardigt mijn betoog, evenals voor een goed lezer het adres van de Kamer van Koophandel voor de Gelder- sche Vallei te Amersfoort inzake de steun aan den middenstand. Wat ambtenaren betreft is op de aan tallen o.a. bij P. T. T. en N. S. en ook bij het Onderwijs b.v. reeds ruimschoots be zuinigd, zoodat bun taak weer juiste af metingen aanneemt. 4e. Het groote belang van de vakver- eenigingen en bonden ontken ik geens zins, echter ben ik van meening dat zij uit hun aard, minder rekening hou den met het algemeen belang en dat dan de Regeering moet ingrijpen. 5e. Opzettelijk heb ik alleen de eerste levensbehoeften genoemd. Zijn die lager dan kan de bevolking zelf uit vrije wil op luxe bezuinigen. 6e. Ik ben geen voorstander van autar chie en ben van meening, dat elk volk hoort voort te brengen, waartoe het het meest geschikt is. Zoo ben ik het eens met Minister Verschuur, dat steun aan bietenteelt „dolzinnig" is, zoodra bewezen is dat wij nooit met de wereldmarkt kun nen concurreereiL U dankend voor uwe plaatsruimte, Hoogachtend, Serooekerke. VAN ES. Gelieve alles, deze rubriek betreffende, te adresseeren aan P. Mona, Westerstraat 221, Amsterdam. Probleem 340. Auteur: J. Rendering, A'dam. 1 2 3 4 5 6 16 26 36 46 16 26 85 45 47 48 49 60 Zwart 11 sch. op: 8, 9, 14, 15, 17/19, 21, 22, 31 en 45. Wit 10 sch. op: 20, 25, 26, 30, 84, 37/40, en 42. Wit speelt en wint. Oplossingen. Februari-problemen vóór 6 Maart in te zenden aan bovenstaand adres. Om den meestertitel. (Vervolg rubriek 27 Januari). Stand na 27. 3781. Zwart: H. P. Inzerda. 1 2 3 4 6 47 48 49 60 27 28. 42X31 29. 31—20 30. 49-44 31. 28X17 32. 86X 27 Wit: J. J. Kaan. 26X37 12—17 7—11 17—22 11X31 8——'12 In sommige gevallen is nu 1822 goed. Thans echter niet. Wit zou 4843 spelen en op zwart 6'11, wit 4741, waarna zwart niet aan achijfverliea kan ontkomen. S3. 83—28 34. 37—31 85. 31—27 36. 4440 12—17 17—21 21—20 8—8 Aan den anderen vleugel kan de kroon- schijf niets doen. Bovendien zou op 39 wit 4742 volgen en op zwart 914 kan wit 2722, zwart 18X27, wit 32X21, zwart 23 X 34, wit 40X18 spelen. 37. 47—42 6—11 38. 42—37 11—10 1 2 8 4 6 6 16 26 36 46 15 25 36 45 47 48 49 60 89. 40—34 Een zwakke zet. Wit moest 3833 spe len. Op zwart 2329 volgt dan wit 28 23. Speelt zwart 812 dan wit 4034 met gewonnen spel. Het beste voor zwart op 38—33 is: 24—30, 19X30 en 13X24. Wit speelt dan 4034 (a) met groot voor deel, want zwart kan niet 2429 wegens wit 35X24, met schijf winst of dam door 3731. (a) En niet 37—31 wegens: 3731 33 X2 2X 30 48 X39 26X28 30—25 25 X43 35 X33. 39 40. 48—43 24—29 Wit kon niet 4540 spelen wegens zwart 2933, wit 38X29, zwart 2530, wit 35 X24, zwart 19X30, steeds met doorbraak naar dam. 40. 41. 45X34 42. 34—30 43. 39X30 44. 43—39 45. 39—34 29X40 15—20 25X34 20—24 8—12 23—29 Op 2429 zou wit winnen door 30 25 met doortocht naar dam. 46. 34X14 47. 30X17 48. 14—10 49. 10—4 50. 4—10 51. 10X28 52. 28—5 26-31 31X31 31—36 13—23 36—41 41-37 Op wit 17—12, zwart 4741, gevolgd door 16—21 enz. Door de losse witte stuk ken is winst uitgesloten. 5247—33 53. 17—12 83X17 64. 12X81 10X88

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 6