DE ZEEUW JECOVÏTOL TWEEDE BLAD. Uit de Provincie HEET DIE GEESEL FEUILLETON 8ab Fenwicks verloving. Jan Johannes de Draal van Dorp setraat A 192 naar Kloetinge, 's-Gr&venpoIder- scihestraat 10; Jacoba Maatje Lobbezoo, van Wilhelminastraat A 257 naar Ka palle, Biezelingschestraat; Geertruida Huissen van Gawege naar Rilland-Bath; Christina Geense van Oostweg B 27 naar Bussum. VAN VRIJDAG 2 FEBR. 1934, Nr 104. ACCIJNSVRIJ SLACHTEN VAN VARKENS. Meer vrijstellingen? Op de vragen van het Tweede-Kamer lid den heer Van der Heide betref fende het nemen van maatregelen van re- geeringswege tot wijziging van de be schikking der crisisvarkenscentrale in zake de vergunning voor accijnsvrij slach ten van varkens voor eigen gebruik, heeft minister Verschuur, minister van Écono mische Zaken, geantwoord, dat vrijstel ling van de heffing, verschuldigd inge volge het crisis-varkensbesluit 1933 tot uitvoering van bepalingen der landbouw- crisiswet 1933, in geval van „huisslach ting" door provinciale organisaties van varkenshouders, de gewestelijke varkens- centralen wordt verleend met inachtne ming van de krachtens dat Koninklijk be sluit door den minister in de crisis-huis- slachtingsbeschikking 1933 gestelde rege len. Bij de beoordeeling van de algemeene vraag, of te dien aanzien geuite klachten gerechtvaardigd zijn, worde mede in aan merking genomen, dat een vrijstelling, op hoe ruime schaal ook verleend, nimmer geheel het karakter van uitzondering op een regel mag verliezen en voorts, dat de geheele stedelijke bevolking, in den ruim- sten zin, van de vrijstelling van de hef fing is verstoken, terwijl de gelden der heffing, als inkomsten van het landbouw- crisisfonds, grootendeels ten goede komen aan groepen der bevolking ten plattelan ds, alwaar de vrijstelling van toepas sing is. Bij het vaststellen van de regelen, ver vat in de crisis-huisslachtingsbeschikking 1933, werd mede te rade gegaan met de reeds ten aanzien van het verleenen van vrijstelling opgedane ervaringen bij de toepassing van de inmiddels ingetrokken crisis-varkensbeschikking 1932. De me nigvuldige opvattingen en vertolkingen nu, tot welke bewoordingen als „gezin, bestaande uit ten minste vijf personen (inwonenden mede inbegrepen)" van dit laatste voorschiift aanleiding hebben ge geven. noopten tot een nauwkeuriger om schrijving, bepaaldelijk om te doen uitko men, dat aan het verleenen van vrijstel ling zekere grenzen waren gesteld. Nochtans wordt overwogen, of wellicht nog ruimere verleening van vrijstelling bij slachting van varkens voor eigen gebruik zou kunnen worden toegestaan. Hierbij moet echter rekening worden gehouden met andere belanghebbenden, als slagers, terwijl de minister, hoewel volkomen er kennende dat inderdaad te plattelande het samenleven van ouders, grootouders en gehuwde kinderen zeer dikwijls voorkomt en vaak door de tijdsomstandigheden noodzakelijk is geworden, er niettemin aan moet denken, dat die tijdsomstandig heden dikwlijls een zelfde gevolg hebben gehad bij de stedelijke bevolking, welke in het geheel niet in de vrijstelling deelt. Alle N.S.F. en Philipstoestellen zijn voorzien van electrodynamische luid sprekers. Vanaf f 154, Hoofdagent: J. M. Polderman, Goes. (Adv.) Middelburg. Gistermiddag hield de Zeeuwsche Bakkerszonen-vereen, haar 8e jaarvergadering en vakwedstrijd in de sociëteit „St.-Joris". De uitslagen der gehouden vakwedstrij den waren als volgt: Klasse I (waterbrood) voor bakkers zonen: le prijs W. P. v. d. Vrede, Ierseke (wisselbeker); 2e pr. I. Smallegange, Bie- zelinge (verguld zilveren medaille); 3e prijs J. M. Contant, Colijnsplaat (zilveren medaille); 4e pr. J. K. Pouwer, Kortgene (dip'ama); Bs pi A, CawtEtemK middel burg (diploma). Klasse II (beschuit) bakkerszonen; le prijs: C. A. Corstanje, Middelburg; 2e jut, A. Corstanje, Middelburg; 3e pr. J. M. Contant, Colijnsplaat; 4e pr. S. Sanders, Middelburg en 6e pr. P. H. Felius, Ierseke. Klasse III (luxe brood) bakkerszonen: le prijs S, Sanders, Middelburg (zilveren lauwertak met ovenschieter); 2e pr. B. C. v. d. Made, 'sHeer Arendskerke (ver guld zilveren medaille); 3e pr. C. J. Steke- tee, Nieuwdorp (zilveren medaille); 4e pr, C. A, Corstanje en 5e pr, A. Corstanje, beide diploma. Klasse IV (melkbrood) bakkerszonen: le prijs I. Smallegange (verguld zilveren medaille); 2e pr. W. P. v. d. Vrede (zil veren medaille); 3e pr. P. Smallegange, Ierseke (bronzen medaille); 4e pr. A. Joosse, Arnemuiden en 5e pr. S. San ders, Middelburg (beiden diploma). Klasse V (waterbrood) bakkerspatroons: le prijs C. P. Felius, Ierseke (zilveren gekruist ovenschieter); 2e pr. A. van Damrne, Souburg; C. Sanders, Middelburg (verguld zilveren medaille); 3e pr. D. v. d, Vrede, Ierseke (zilveren medaille); 4e pr. N. de Graag, Arnemuiden en 5e pr, P. C. Felius, Ierseke (beiden diploma). Klasse VI (beschuit) bakkerspatroons: le prijs N. C. Deurloo, Tholen (verguld zilveren medaille); 2e pr. S. Dronkers, Serooskerke (W.) (verguld zilveren me daille); 3e pr. K. J. Pouwer, Kortgene (zilveren medaille); 4e pr. C. Sanders, Middelburg, 5e pr. D. Brevet, Oostburg en 6e pr. J. Smallegange te Biervliet, allen diploma's. St.-Laurens. Loop der bevolking over de maand Januari 1934. Ingekomen: A. Bles, geoloog, B 184 uit Palembang (N.O.I.). Vertrokken: I. C. Flipse, schilder, van B 66 naar Wissenkerke; P. J. v. d. Horst, kruideniersbed., van B 20 naar Koude- kerke; P. van Raalte en echtg., onder wijzer, van B 4, naar Apeldoorn. Koudekerks. Loop der bevolking van 16 tot en met 31 Jan. Ingekomen: J van Nieuwenhuijze met gezin, wijk E no. 1991 uit Middelburg; Mej. E. de Korte, wijk B 228 uit Zoutelande; 'M. J. H. Visang met gezin, wijk D no. 144 uit Middelburg; P. J. v. d. Horst, wijk D no. 216 uit St. Lau rens; Mej. C. Sinke, wijk A no. 76 uit 's- Gravenbage. Vertrokken; G. de Priester met gezin, van wijk E no. 194 naar Vlissingen; G. J. Vijver, van wijk D. no. 28 naar Middel burg. 0.- en W.-Souburg. De vereen. „Een school met den Bijbel!' hield Woensdag haar jaarvergadering onder leiding van dhr A. J. Arendse. Nadat de vergadering op de gebruikelijke wijze was geopend, sprak de voorzitter een openingswoord, waarin onder andere werd gewezen op het feit, dat de vereeniging thans 40 jaar bestaat. De secretaris bracht het jaarverslag uit Het leerlingental was gemiddeld 205. Een geslaagde ouderavond was gehouden. Het Oranjefeest was op de school herdacht. Een woning, grenzende aan het terrein der school was aangekocht met het oog op eventueele uitbreiding der school. Het financieel verslag van den penningmees ter luidde gunstig. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren B. Koole en M. Lorier. Daarna werden behandeld enkele on derwerpen van opvoedkundige strekking naar aanleiding van het bekende boek van Prof. Waterink. Dhr Luteyn sloot met dankzegging. Domburg. Woensdagavond hield de J.V. „Eben Haëzer" op Geref. Grondslag alhier, haar 16de jaarvergadering in de Gerof. Kerk. De voorzitter, de heer S. Bosselaar, opende deze goed bezochte ver gadering en wees er in zijn openings woord op, dat juist in dezen tijd bestu deering van de Calvinistische beginselen noodig is. De leiding berustte verder bij den eere-voorzitter Ds Visser. De jaarverslagen getuigden van een opgewekt en bloeiend vereenigingsleven. De Jongelingsvereeniging bestaat thans uit 16 leden. Vervolgens werden twee inleidingen geswerd, «én over; „fihrtetue voor den Joodschen Raad" en één over: „Mystiek", waarop een bespreking volgde. Door de afgevaardigden van den Kerke- raad, van den Ring Serooskerke van de Geref. Meisjesvereeniging en van de Chris telijke Zangvereeniging werd een felici- tatiewoord gesproken. Een schriftelijke gelukwensch was in gekomen van den Burgemeester, die ver hinderd was de vergadering bij te wonen, Ter afwisseling werden er enkele voor drachten gehouden en eenige liederen gezongen. Na een slotwoord van den eere-voorzit- ter werd de in alle opzichten goed ge slaagde vergadering met dankgebed ge sloten. Woensdagavond had alhier een bij eenkomst plaats van de wlnterclub Dom burg. Spreker van den avond was Dr P. J. Bouman, leeraar in de geschiede nis en handelswetenschap aan de R.H. B.S. te Middelburg, die tot onderwerp ge kozen had: „De Nederlandsche koopman in vroegere eeuwen". Achtereenvolgens behandelde hij op zeer onderhoudende wijze enkele bekende kooplieden uit de 16e, 17e, 18e en 19e eeuw, o.a. Moucherom, Lemaire Mees, van Hoboken en Pinkhof. De voorzitter dor winterclub, de heer L. J. van Voorthuijsen, dankte na afloop den spreker voor zijn boeiende rede. Biggekerke. Loop der bevolking over de maand Januari 1934. Ingekomen: Jan Pieter Franse in A 53, van Ritthem. Arnemuiden. Woensdagavond vierde de Geref. J.V. „Emanuël" haar 7e jaarfeest. Ds H. Scholing opende de vergadering. Dhr A. v. d. Louw leverde een inleiding over de gelijkenis van den barmhartigen Samaritaan. De secretaris L. v. Belzen, bracht zijn jaarverslag uit, dat getuigde van inzinking maar ook van bloei. Het ledental bedraagt thans 17, hetgeen voor deze gemeente grooter kon zijn. De pen ningmeester N. Cornelisse sloot zijn boek jaar af met een batig saldo groot 128.04, terwijl de bibliotheek goed van studie- en leesboeken is voorzien. De afgevaardigden van den kerkeraad der Geref. Kerk, van den Ring Middel burg, van de plaatselijke Geref. M.V. en Knapenver. „Benjamin" brachten de ge- lukwenschen over. Vervolgens leverde J. van Belzen een inleiding over Art. 15 der Ned. Geloofsbelijdenis en J. Cornelisse over Kerkgeschiedenis. Tusschen de be drijven door wisselden voordracht en zang met orgelbegeleiding, door dhr J. J. C. v. d. Graaff, elkander af, terwijl tij dens de pauze getracteerd werd op een kopje chocolademelk met een versnape ring. Na afwerking van het mooie pro gramma sprak Ds Scholing een opwek kend slotwoord, waarin hij betreurde de geringe belangstelling der ouders in het jeugdwerk. Wolphaartsdijk. De muziekvereeniging „Advendo" gaf een goed geslaagd con cert, in het gebouw T.A.V.E.N.U. De voor zitter opende den avond. Verschillende muzieknummers werden ten gehoore ge bracht, welke alle getuigden van flinke oefening. De zaal was geheel gevuld. Waarde. Woensdagavond werd in de zaal van dhr A. Nagelkerke een goed be zochte vergadering gehouden van de ver eeniging „Ons Dorpsfeest". Na de gebruikelijke werkzaamheden kwam aan de orde het hoofdpunt voor de zen avond, n.l. vaststelling van bet re glement. Het meerendeel der aanwezigen sprak den wensch uit, om het bestuur van vijf op zoven personen te brengen. De hierop volgende verkiezing bracht een meerder heid aan dhrn G. W. Braam en A. Klap, die beiden de benoeming aannamen. Verder werd het reglement vastgesteld overeenkomstig het voorgestelde ontwerp. Volgens dit reglement draagt de ver eeniging den naam: „Dorpsfeest", waar uit evenwel niet volgt, dat alleen grootere feesten onder de aandacht zullen worden genomen, maar evenzeer de rustiger ge noegens, als b.v. het organiseeren van uit stapjes voor ouden van dagen, een licht- stoet voor de kinderen, een openbaar con- kflKondtn MedadaeHno. De wereld zou zijn slagen minder voelen, indien zij meer JECOVÏTOL gebruikte als middel om liet weerstandsvermogen tegen griep en andere infectieziekten te ver- grooten. Geijkt door een Nederlandsfh Professor op gehalte aan Vitamine A (minstens 50 eenheden); bovendien min stens 250 prophyL 125 internat.) een heden Vitamine D, tegen rhuchitis, de zoo gevreesde Engelsche ziekte. GEIJKTE LEVERTRAAN Bij Apothokera on Drogisten óf ".75 p. Fl BROCADES-STHEEMAN PHARMACIA eert, enz. Dit is dan ook nader omschre ven als het doel der vereeniging. Verder werd voorgesteld de verjaarda gen van het Koninklijk Huis wat meer populair te maken, door de dorpsgenoo- ten te verzoeken die dagen te Ylaggen. Op 30 April zal, hoofdzakelijk voor de schoolkinderen, des namiddags een feestje worden georganiseerd ter gelegenheid van den 25siten verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana. Onder bijvalsbetuigingen wordt beslo ten den burgemeester te verzoeken als be schermheer der vereen, te willen optre den. Wemeldlnge. Bij bet binnenkomen op bet kanaal alhier, brak tengevolge van den Noord-Oosterstorm tot tweemaal toe de sleeptros waarmede bet Belgische sleepschip „Josephine", geladen met ko len, verbonden was aan den sleepboot „Josepha", met het gevolg, dat het sohip over den strekberm geworpen werd. Door de sleepboot „Zeehond" van het bergings bedrijf van Hoogenboezem Van den Tak werd het schip behouden binnengebracht. Door den storm werd het ledige mo torschip van schipper Vermeulen van St Maartensdijk op den berm geworpen en kon op eigen kracht er niet afkomen. De sleepboot „Zeehond" heeft het schip er afgetrokken. Borsselen. Woensdagavond hield de Geref. Meisjesvereen. „Tabitha" haar jaarvergadering. Ds Fransen opende de samenkomst met gebed en riep de aanwe zigen een hartelijk welkom toe. De secretaresse en penningmeesteresso brachten achtereenvolgens het jaarver slag uit, welke verslagen getuigden van veel ijver en toewijding ©enerzijds, en van goed finantieel beheer anderzijds. Daarna werden verschillende voor drachten, inleidingen en samenspraken ten beste gegeven. In de pauze werden de gemaakte kle dingstukken (totaal 42 stuks) bezichtigd, welke door Ds Fransen namens de ver eeniging, met een toepasselijk woord aan de diaconie werden overgedragen, met bestemming voor den Z.-O.-hoek van Friesland. Hij wees daarbij op 'het vele werk, dat door een groepje van 9 gele verd is. Namens de diaconie dankte dhr Smit de vereeniging. Het traditioneele kopje Chocolade ontbrak ook dezen avond niet. De vergadering werd door dhr Jac. van Westen met dankzegging gesloten. Krabbendijke. Loop der bevolking. Ingekomen: Pieter Hirdes van Bruinis- se, Kerkstraat B 304, naar Dorpsstraat A 192; Christina Geense van Huizen, Nieu we Blaricumerweg 40 naar Oostweg B 27. Vertrokken: Johannes Staal, van Zuid- weg B 124 naar Goes, Piccardstraat 11; Maatje Kossen-van Houte en kind, van Gawege naar Schagen, Kanaalstraat 10; (Vrij naar het Engelsch.) 66.) „Ik meen het beuscb, Jack." „Maar ik ook, Bab. En ik geloof, dat bet niet edelmoedig van je is, me bij de eerste de beste gelegenheid aan den dijk te zetten. Laten we de kwestie nu maar laten rusten, we praten er nog wel eens over." „Ik was altijd een zwak debater, Jack." „Dat is maar heel gelukkig meisje," zei de hij, do lichtstraal in haar oogen beantwoordende met een zaoht lachje. En hot duurde heel wat dagen, voor de kwestie weer ter sprake kwam. Op een zonnigen dag in Juni waren de hooi ers bezig, het gemaaide gras van Gombe te keeren. Het rolwagentje was buiten in de prikkelende lucht, 's Morgens, 's mid dags en 's avonds, vanaf zijn komst op Gombe. kon men het nuttige voertuigje in den omtrek van Combe vinden, steeds daar, waar een beschut plekje was, als de wmd te scherp blies, of op zoek naar een zonnig hoekje, als de thermometer laag stond; of zijn weg zoekend over de heuvels, om een uitzicht te krijgen in het wazige verre verschiet, dan weer stoppend, waar de rozen het fraaist bloei den of de aardbeien het weligst rijpten. Het wonderlijke rijtuigje wist altijd de beste plekjes te vinden op Gombe; dien morgen bad bet bij de portierswoning stil gestaan, opdat de inzittende een praatje kon maken met juffrouw Basten, die aan de deur st'ond. Ze was naar buiten geko men, om Bab de verzekering te geven, dat ze er zoo best uitzag; in werkelijkheid, zooals ze later tegen haar man zeide: „om het aorme schepsel een bietje op te mon teren". Intusschen was het „aorme schepsel" en haar begeleider heel wat opgewekter dan juffrouw Basten in haar beste dagen, en deze waardige dame bad daaruit haar eigen conclusies al spoedig gereed. „Ik zeg 'oe, Jan," verzekerde ze haar echtgenoot dien avond, „de juffer is zien oogappel, veur al det het aorme schepsel waord is." „Det weten we," had Jan gezegd. „Dien ünder het al gauw een rieke weduwvrouw aon den haok geslaogen, is mien verteld. Det knaopje wiest den huik naor den wiend te hangen." „Ik heb 'tden juffer gezeid, Jan, en toe het ze gelachen dat het zoo'n aord had." „Da kan 'k verstaan da-je oe klap nie kon dich holden. Die tong van oe is ver- deksteld lang. Maor zoo geet het: meneer Jack gong hên, toe ie nie van noode was; maor noe is toe van de bovenste plenk." Juffrouw Basten glimlachte, terwijl ze nog een blik wierp in de wieg van haar jongst geborene. „Erme maid, ze bet niet veul veur een vrijster. Maor he ies der niet slechter aon; 't is al Gods bestel." HOOFDSTUK XXV. Voorzichtig en langzaam reed het kar retje huiswaarts; de man die duwde praatte heel wat, maar Bab was zwijg zaam en ongewoon nadenkend. Een of tweemaal keek ze op naar Jack's profiel, om dan weer in de verte naar de blauwe heuvels te staren. Bij den vijver hield Jack in, doch Bab bad geen oog voor de waterlelies en plom pen, noch voor de nijvere arbeiders, die het hooi bij elkander reekten, ofschoon dit, naar Jack wist, een van de meest ge liefkoosde schilderijen was, die hij op zijn program voor haar had. Hoe zou het landschap zijn, zonder hem op den voor grond? overdacht ze. Wat zou bet leven verder voor haar inhouden, wanneer ze zijn gelaat uit haar gezichtskring weg dacht? Ver weg zag ze twee vrouwenfiguren, met manden aan den arm, bezig rozen te vergaren; het waren haar moeder en tan te Gis; de heer des huizes stond op het terras en keek, met zijn hand zijn oogen beschuttend, naar de lucht, om vast te stellen, of het weer geen gevaar kon op leveren voor zijn oogst. Het Invalidewagentje trok niemands aandacht, daar waren allen reeds teveel aan gewend; inderdaad vormde het in de oogen van de bezitster een veel grooter onderdeel van de schilderij, dan het iu werkelijkheid was. Bab vroeg zich af, hoe lang het nog zou duren, eer ze zoo ver trouwd was met haar lijden, dat ze geen verlegenheid meer zou voelen, als ze zich tusschen al die gezonden bevond. En nog maals blikte ze op naar Jack, doch diens gelaat stond rustig en verraadde niets van zijn innerlijke overpeinzingen. Want Jack was een kundig gedachten- lezer, bij wist, dat een storm in de lucht was meer slecht weer op komst, dan hij gewoonlijk uit de invalidewagen, die hij op zich genomen had door de wereld te sturen, verwachten mocht. En hij maakte zich gereed, de bui het hoofd te bieden. „Wanneer ga je weg, Jack?" Hij wendde zich om en keek neer op haar gelaat, dat onder hem was; ze voel de, dat dit in zijn voordeel was, en hij wist het. De takshonden hadden het oogenblik van stilstand benut en rekten zich in den warmen zonneschijn; doch Dan, ouwe ge trouwe, was bij het geluid van Bab's stem weder op gaan zitten en keek zijn mees teres nieuwsgierig aan; hij was, sedert Bab's ongeluk, steeds in afwachting van mogelijke orders, die nimmer kwamen, en scheen geneigd, dit aan zijn toenemende doofheid toe te schrijven. Daarom lette hij zoo mogelijk nog meer op dan vroeger. Hij volgde Bab's wagentje als zijn schei- duw. Zijn stijVe pooten, noch zijn kort ademigheid konden hem er toe breng«®, Gisteravond vergaderde het Zieken fonds „Onderling Belang". Ontvangen ia in 1033 i 748,73; uitgegeven I 694,81; ba tig saldo f 53,02. De stand van de kas is op heden f 937,94. De aftredende bestuursleden J. Jaco- busse, A. v. d. Berge Jr en G. Slabbekoorn werden herkozen. i De uitslag van den Woensdag ge houden wedstrijd voor den Zeeuwschen Dombond tusschen Krabbendijke I en Kruiningen II luidt als volgt; 1. H. Wolfert-M. v. Nieuwenhuyze 1-1; 2. J. Vogelaar- M. Lavooy 0-2; 3. J. Zee vaart-I. Pasman 0-2; 4. A. D. de Kok-M. v. d. Paul 0-2; 5. G. P. Vogelaar Jr-J. v. d. Parel 2-0; 6. M. v. Hekken-D. Duindam 2-0; 7. L. Tigchelaar-J. M. de Back 2-0; 8. C. de Hamer-A. v. d. Sande 1-1; 9. D. Smallegange-J. Kok 1-1; 10. L. v. Gilst-M. Bouwman 2-0. Totale uitslag 11-9 voor Krabbendijke. Kruiningen. Donderdag arriveerde al hier een batterij veldartillerie van het 3e regiment uit Bergen op Zoom voor het maken van een oefening. De 66 paarden en 150 man werden voor den nacht inge kwartierd wat een heele drukte teweeg bracht op het dorp en bij velen de mobili satieherinneringen weer wakker maakte. De vuurmonden, keuken enz. stonden weer als toen op de markt opgesteld. i Dinsdag hield do varkensvereeniging „Helpt Elkander" haar jaarvergadering. Aanwezig waren 21 van de 30 leden. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat was ontvangen f 557,63, uitgegeven aan gestorven varkens f 332,72 en aan di versen f 291,60, totaal uitgaven f 624,32, wat een nadeelig saldo gaf van f 66.69. D© vereeniging bezit thans f 1091,06. In de vacature G. Hamelink werd ge kozen diens zoon G. Hamelink, terwijl J. Blok en J. Verhaagen, resp. secretaris en comm. bij acclamatie werden 'herkozen. Besloten werd de contributie weder te brengen op 10 cent per week en per var ken en nieuwe leden f 2.50 entreegeld te laten betalen. i Donderdagmiddag had de begrafe nis plaats van dhr Q. van As, in leven rus tend onderwijzer der O. L. school. Behal ve de familie waren aanwezig het college van B. en W. en het bestuur en de leden der neutrale zangvereen. „Crescendo", waarvan de overledene vele jaren direc teur was geweest. Aan de geopende groeve herdacht bur gemeester de Mul den overledene als een ijverig onderwijzer, welke altijd zijn beste krachten aan 'de school gaf, totdat ziekte hem noodzaakte overvol ontslag aan te vragen. Vanaf Juli 1899 bij 't onderwijs geko men was hij sedert Augustus 1921 aan de O. L. school alhier verbonden tot 1932. Behalve van de familie dekte een krans van de zangvereeniging de lijkbaar. DE WERKLOOSHEID. Op 13 Januari 387.406 werkloozen. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, dat de werkloos heid onder de 597.000 leden van ingevol ge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesub sidieerde vereenigingen in de week van 8'13 Januair heeft bedragen 34.5 pet. In vergelijking tol de vorige vers'lagwcek (2530 December), waarin de werkloos- beid 37.4 pet. bedroeg, is zij dus met 2.9 pet. gedaald, hetgeen kan worden toege schreven aan het verminderen van de vorst In 1933 bedroeg het gemiddeld werk loosheidspercentage 28 ('n 1932: 27, in 1931: 15). Bij 1064 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 13 Januari in totaal 411.964 werkzoekenden ingeschre ven, waaronder 395.545 mannen. Hiervan waren werkloos 387.406 personen, waar onder 376.019 mannen. zijn comfortabele mand op te zoeken. Dan's getrouwheid zal wel niemand verwonderen; van een hond wordt nu eenmaal niet anders verwacht. Met een mensch is dat heel anders, iedereen ver baasde zich over Jack's vasthoudendheid, of men van zijn evennaaste een dergelijke karaktereigenschap niet mag veronder stellen. De schaduw van de wagenkap viel op Bab's gelaat; haar ernstige, gespannen blik ontmoette den zijne. Éen donkere blos kleurde haar wangen; haar handen, vermagerd en zacht, hield ze samenge perst 'om het beven ervan te bedwingen. Deze teekenen van hetgeen Bab geleden had troffen hem opnieuw; Bab, die hij zich nog zoo wel kon voorstellen, als ze met haar stevige, bruine handjes den riek omklemde om de hooiers te helpen, haar stroohoed achter op het hoofd. Mevrouw Fenwiok's „kleine meid", die in de hooi bergen kopje duikelde en boven op de wa gens zat, die men nu hier, dan daar zag, een witte vlek van kwikzilver op het heete gras; en die daar nu zoo hulpeloos, af hankelijk terneer lag, om het medelijden 'op te wekken van den minsten daglooner. En Jack voelde een diepe ontroering in zijn hart opwellen, een ontroering, die zijn ziel eiken dag opnieuw onderging en die hem nauwelijks toeliet, zich te be- heerschen. Een brok was er in zijn keel, hij kon niet spreken, en daarom drong ze opnieuw aan: (Wwft TOwl&d.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 5