EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. EDELWEISS ZEEPPOEDER Uit de Provincie VRIJDAG 2 FEBRUARI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48a JAARGANG - No. 104 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Belangrijkste Nieuws. Muizenplaag leidt tot paniek. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg, Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs 12.50 pes kwastaal, weekabonnementen voox Middelburg,, Goes en Vlissingen 10.20. Loss® nummers g conè. Advertentiën: Gewone advertgntifin 30 egnt pnj ?sp3. £s£g80ü4«gt Sró'M fepM Hssdelsadlyeftsötóëö tmi vtf tijfel IfMiw AdvartatólSa Dinsdags m 'Vrijdag» 19.78, 'idj vooruitbetaling. Onder letter of snotio f 0.85. Bij contract belangrijks korting. Ondermijning van het staatsbestel. Blijkens de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer, betreffende de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting, schenkt de Re geering ook haar aandacht aan het er gerlijke feit, dat volksvertegenwoordigers in 's lands raadzaal en op 's lands kosten redevoeringen houden, die er op gericht zijn onze staatsinstellingen te ondermij nen, welke redevoeringen dan bovendien nog op 's lands kosten gedrukt worden. „Binnen zeer korten tijd, zoo verklaart de Regeering, kan worden toegemoet ge zien de instelling van een commissie tot onderzoek van de noodzakelijkheid en doelmatigheid van wettelijke en andere voorzieningen met betrekking tot het be- kleeden van het lidmaatschap van de vertegenwoordigende licha men door personen, wier staat kundig streven kennel ij k is gericht op verandering der staatsinstellingen met toepas- singof bevordering vanonwet- tige middelen." Het gaat hier dus blijkbaar niet tegen het houden van opruiende redevoeringen in het algemeen. Daartegen zullen bedoelde colleges zelf hebben te waken door verscherping van het reglement van orde. Ook in die richting zijn maatregelen niet overbodig. Wat soms in het parle ment gezegd wordt en daarna in de „Han delingen" afgedrukt, gaat meermalen de perken van politiek fatsoen ver te buiten. Maar wat de Regeering beoogt heeft een andere strekking. Zij doelt op het lidmaatschap van personen, wier staat kundig streven kennelijk gericht is op verandering der staatsinstellingen, met toepassing of bevordering van onwet tige middelen. Dat het noodzakelijk is, dat in deze richting iets gedaan wordt, zal ieder toe geven. Maar we gevoelen ook hoe uiterst moei lijk het zal zijn hier den juisten weg te vinden. Het pleit voorde Rgeering, dat zij voor bezwaren en moeilijkheden niet uit den weg gaat, maar dat zij ook dit gevaar wil peilen en zoo noodig maatregelen nemen. De verjaardag van president Roosevelt. De 52ste geboortedag van president Roosevelt beeft gisteren aanleiding gege ven tot talrijke feestelijkheden. Gisteravond zijn meer dan zesduizend banketten en bals door het geheele land gegeven waarbij het in de bedoeling lag gelden te verzamelen voor zijn liefdadig heidswerk, de Warm Springs Foundation voor de behandeling van verlamde kinde ren. Duitschland en Oostenrijk. Von Neuratb, de Duitsche minister van buitenl. zaken, beeft gistermiddag von Tauschitz, den Oostenrijksehen gezant ont vangen en hem het antwoord van de rijksregeering overhandigd op de Oosten- rijksche nota van 17 dezer, waarin de Oostenrijksche regeering zich beklaagde over Duitsche inmenging in Oostenrijk- sche aangelegenheden. Het Duitsche ant woord zet opnieuw de principieele hou ding van de rijksregeering tegenover het Oostenrijksche vraagstuk uiteen en weer legt op grond van een ingesteld onderzoek de Oostenrijksche bezwaren punt voor punt. Tegelijk brengt het antwoord tot uit drukking, dat het Duitsch-Oostenrijksche vraagstuk zich volgens de opvatting van de rijksregeering niet voor internationale behandeling leent en langs dezen weg niet opgelost kan worden. Hei economisch herstel in Amerika. De „Federal Reserve Board" heeft een rapport gepubliceerd over 1933, waarin bevonden wordt: 1. dat de handels-index, inclusief voor de industrie en het transportwezen aan het eind van 1933 aanmerkelijk boven het laagtepunt van de depressie ligt; 2. dat de loonen in het tweede semester van 1933 aanzienlijk zijn gestegen; 3. dat de inkomsten van de „farmers" sterk zijn toegenomen; 4. dat de verkoop van automobielen over het geheele land, maar vooral in de duidelijke staten is gestegen; 5. dat er meer particuliere huizen ge bouwd werden, welke door de eigenaars worden betrokken. Korte berichten. i Te Buenos Aires heeft Woensdag de bevolking geleden onder den druk van den heetsten dag sedert 1923. Er werd een temperatuur bereikt van 39.5 gr. G. Volgens een bericht uit Korea is op een zijrivier van de Jaloe een veerboot ge zonken. Daarbij zijn 23 boeren verdron ken. Eenige stuks vee zijn om het leven gekomen. Gisteren heeft het den ganschen dag heel België door, fel gestormd. De wind bereikte een snelheid van meer dan 80 'km. per uur. Daarbij1 was 't in sommige streken zeer koud. De Britsche Middellandsche Zee- vloot, welke manoeuvres zou houden, werd door den storm gedwongen naar Gibral tar terug te keeren. 'Gisternacht heeft het in Denemarken zwaar gesneeuwd. Te 'Gjedser en in See- land ligt de sneeuw zelfs een meter hoog. Wegens moord op een Hitlerjongen Bloec'ker en wegens poging tot moord in twee gevallen, is zekere Retslag ter dood veroordeeld, verder tot tuchthuisstraf van 15 jaren. Bovendien zijn 12 beklaagden wegens poging tot moord in het geheel tot 107 jaren tuchthuisstraf veroordeeld, Twee beklaagden zijn vrijgesproken. er verleden week In onze stad een bijeen komst plaats gehad van personen, die den handel met Sovjet-republiek willen bevorderen en van meening zijn, dat het opgerichte Bureau voor den handel met Rusland de zaak niet flink genoeg aan pakt. Ingezonden Mededeeling. Radio-rede van Minister Marchant. Volgens de Radio-Bode zal minister Marchant op Dinsdagavond a.s. 8.05 uur voor de A.V.R.O. een rede houden, ge titeld: „Onderwijs en politiek". Te weinig zonneschijn in Januari. Van het Kon. Ned. Meteorologisch In stituut te De Bilt vernamen wij' over 'het weer in Januari j'.l. de volgende bijzonder heden 'Gemiddeld over de vijf hoofdstations was de ochtendtemperatuur ongeveer nor maal. Zij was in de eerste en derde decade een graad Celsius te laag, in de tweede 2V2 gr. te hoog. De grootste afwijkingen kwamen voor op den 18den en den 21sten, resp. 7 gr. boven en 6V2 gr. beneden nor maal. De gemiddelde dagelijksche maxi mum temperatuur was ongeveer normaal, het gemiddelde minimum een graad boven normaal. Het aantal dagen met een minimum temperatuur beneden 'het vriespunt be droeg te De Bilt 11 tegen 16 normaal. De hoeveelheid neerslag was in Groningen en Drente 10 tot 20 pct.beneden normaal, in het Zuiden ongeveer 20 pet. boven non- maal en overigens normaal tot 15 pet. daarboven. Te De Bilt worden 48 uren zonneschijii waargenomen tegen 54 normaal. Ministers naar de Drentsche venen. De Ministers Oud en de Wilde zijn voornemens op 15 en 16 Februari a.s. een bezoek aan Drenthe te brengen. Het ligt in de bedoeling allereerst een bespreking met Ged. Staten te houden, terwijl vervol gens een bezoek zal worden gebracht aan de veenstreken, in het bijzonder aan Em- men en Schoonebeek. De handel met Rusland.. „Bedrijfsorganisatie Holland- Rusland". Het Economische en Financiëele nieuws bureau „Nefa" meldt het volgende: „Van welingelichte zijde wordt ons medegedeeld, dat het Sovjet-Volkscommis sariaat voor den Buitenlandschen Handel het volgende besloten heeft: De te Rotterdam gevestigde Sovjet-ven nootschap „Exportchleb" zal georgani seerd worden in een maatschappij voor den geheelen Sovjet-Nederl. handel. De directie van „Exportchleb" zal in overweging gegeven worden, de statuten der maatschappij te herzien conform de nieuwe taak der maatschappij, zulks bin nen den kortst mogelijken tijd. Het organisatorisch bestuur wordt in overweging gegeven, binnen afzienbaren tijd een candidaat voor te stellen voor den post van handelsvertegenwoordiger der Sovjet-Unie in Nederland. De als handelsvertegenwoordiger aan gestelde collega zal door de huidige di rectie van „Exportchleb" benoemd worden tot directeur der gereorganiseerde maat schappij. Dezer dagen zal dus op den Coolsingel een officiëele Sovjet-handelsvertegenwoor diging het levenslicht aanschouwen, zoo dat de Sovjet-Unie voortaan den aankoop van schepen en metalen in Nederland niet meer zal behoeven op te dragen aan een maatschappij, wier werkzaam heden volgens de statuten bestaan moe ten uit inkoop en verkoop van granen. Verder meldt „Nefa" nog, dat er naast het Bureau voor den handel met Rus land, waarover wij onlangs bericht heb ben, ook nog een „Bedrijfsorganisatie Hol land-Rusland" gesticht is. Inderdaad beeft N. V. Zupfabrleb*» v h, d* Haai v. Braro -. Apeldoorn. NAT.-SOCIALISTEN EN DE MIDDENSTAND. Het is wel een opmerkelijk verschijnsel, zegt het „Centrum", dat. evenals in Duitschland de middenstanders de eer sten waren, die achter Hitier aanliepen, het in ons land ook juist weer de midden standers zijn, die naar verhouding het meest vatbaar zijn gebleken voor de belof ten, door fascistische en nationaal-socia- listische „leiders" gedaan. Daarom is het wel leerzaam even na te gaan, wat er in Duitschland van al die verlokkende beloften, nadat Hitier de macht bad gekregen ze uit te voeren, is terecht gekomen. In zijn program had Hitier den eisch gesteld van „sofortige Kommunalisiemng der Grosz-Warenhauser und ihre Vermie- tung zu billigen Preisen an kleine Gewer- betreibende". Dus: terstond onteigening van de wa renhuizen, waarna ze dan tegen lagen prijs aan middenstanders zouden ver huurd worden. Zóo de belofte vóór de Revolutie. Thans daarna. Het staat nu zóó, dat de Rijksminister voor Economische Zaken vóór de Kerst dagen een circulaire aan de Regeeringen der Landen en de besturen der betrokken organisaties gezonden beeft, om bun te verzoeken maatregelen te willen nemen en zulk een verzoek in het vrije Hitler- land is een stram bevel I ter verzekering van de ongestoorde afwikkeling der za ken met de Kerstdagen. In die circulaire valt o.a. bet navolgen de te lezen: dat die ongestoorde afwikke ling van zaken veelal plaatselijk door maatregelen van bepaalde groepen in den kleinhandel in gevaar wordt gebracht. Deze acties toch beoogen de andere groe pen, in het bijzonder de groote onderne mingen, de warenhuizen, de eenheids prijs-winkels en de filiaalzaken uit te sluiten van den verkoop van Kerstartike len en kerstboomversierselen, en bun te verbieden op passende wijze te etaleeren. Tgelijkertijd zien deze ondernemingen zich belemmerd in bet gebruiken van be paalde reclamemiddelen en bovendien door het feit, dat de bevolking door de verspreiding van strooibiljetten en derge lijke ervan wordt weerhouden in deze za ken te koopen. Dat komt niet te pasl Daarom verzoekt de Minister dringend, deze acties met kracht tegen te gaan! Ziedaar dus de uitvoering, welke de Hitler-regeering geeft aan den program- eiacb, waardoor vele middenstanders be wogen werden zich bij de nationaal-socia- listiscbe beweging aan te sluiten: dat de warenhuizen onteigend zouden warden en tegen lage huur aan middenstanders ter beschikking zouden worden gesteld! Thans is het zelfs verboden, er bij het publiek op aan te dringen, niet in waren huizen, maar bij middenstander» hun in- koopen te doen! Zeker, er is in de Warenhuizen in Duitschland wel iets veranderd: de Jo den zijn uit de vette directeurs- en com- missarissenplaatsen verdrongen, en vervangen door oprechte Nazi's. De „Na tie" eruit, de Nazi's erin! Maar overigens blijft alles bij 't oude. Neen. zelfs dat niet. Voorbeen kon de middenstand nog tegen de warenhuizen en filiaalzaken ac tie voeren. Dat is thans verboden! Wij meenen, dat onze Nederlandsche middenstanders te pienter zijn, om dood gemoedereerd in deze val te loopenl En als ze 'tnoc niet goed begrepen hadden, dan zal het Duitschland van he den hun nu wel de oogen wijd geopend hebben! De Minister van Waterstaat in Zeeland. Gisteren heeft de minister van water staat, ir. J. A. Kalff, vergezeld van den directeur-generaal van den Rijkswater staat, Dr Ir J. A. Ringers en begeleid door hoofdingenieur-directeur Ir. J. P. Wal- land te Middelburg, den commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr Mr J. W. Quar- les van Ufford met de leden van Ged. Sta ten en den griffier Dr B. D. H. Teilegen, den provincialen hoofdingenieur Ir J. J. van Leeuwen en den ingenieur van den Rijkswaterstaat, Ir P. Stelling te Terneu- zen, een bezoek aan Zeeland, speciaal aan Zeeuwsch-Vlaanderen gebracht. Nadat een kijkje was genomen aan de aanlegplaats der provinciale boot te Hoe- dekenskerke werd een bezoek gebracht aan Kruiningen en ïïansweert, waarna werd overgevaren naar Walsoorden, waar een kijkje werd genomen alsook aan den Perk- polder, op laatstgenoemde plaatsen in ver band met de plannen voor het maken van nieuwe inloophavens ten dienste van den provincialen veerdienst. Vervolgens werd over Hulst gereden naar Nieuwnamen voor het bezichtigen van den weg. Bij Axel werd ook bezich tigd den weg naar Roode Sluis, waarvoor verbeteringsplannen worden beraamd en werd de brug over het 'kanaal GentTer- neuzen in ©ogenschouw genomen in ver band met de voorgenomen electrische be weegkracht. Vervolgens werd op den rit naar Ter- neuzen het terrein voor de nieuwe havens bezichtigd en daarna in het hotel des Pays Bas geluncht. Daarbij waren ook genoo- digd de burgemeester J. Huizinga en de secretaris der kamer van koophandel N. J. Harte, die in de gelegenheid werden gesteld de havenbelangen nader te be pleiten. Daarna werd de weg vervolgd naar het westelijk deel, waar ook nog ter reinen moesten worden bezocht in ver hand met aanhangige wegwerken, waar na de minister via Breskens de Schelde overstak om te Vlissingen den trein te nemen voor de terugreis. Tengevolge van het vriesweer zagen de slechte wegen van Hulst naar Walsoor den, van Hulst naar Nieuw-Namen en van Hulst naar Kijkuit er op hun voor- deeligst uit. De diepe, nahij Kijkuit zelfs een halve meter diepe auto- en karrespo- ren, die nu 'hard en bevroren waren, heb ben den Minister echter wel een beeld kunnen geven van den treurigen toestand, waarin de wegen in Oost-Zeeuwsch-Vlaan -deren zich nog steeds bevinden. Van bevoegde zijde vernam het „Dag- bi. v. N.-Br.", dat het plan tot wegenver betering samenhangt met het plan tot ver betering van de outillage der provinciale ferryboot-lijn Walsoorden-Hansweert. Niet alleen wordt overwogen tot ver betering te komen door den aanleg van inloophavens, maar naast het middel van inloophavens wil men het verkeer, via de lijn Hansweert-Walsoorden, ook bevorde ren door verlaging van de boottarieven en verbetering van de wegen, die vanuit Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen naar Wals oorden leiden. Ook de kwestie der inpoldering van 'het Land van Saeftingen heeft thans eveneens opnieuw de aandacht van den Rijkswater staat. Deze sohorregronden, die ten deele domeingronden, ten deele particulier be zit zijn, zouden over een oppervlakte van 23000 H.A. ingepolderd kunnen worden Kind in brand. Een 10-jarig meisje te Vlissingen is in de ouderlijke woning met baar 'kleeren in aanraking gekomen met de brandende kachel. Het meisje 'bekwam zulke ernstige brandwon den, dat haar opneming in het St. Joseph- ziekenhuis noodzakelijk bleek. Bij Kon. besluit is benoemd tot offi cier in de Orde van 'OTanje-Nassau mr. J. van der Poel, inspecteur der directe belastingen en accijnzen te Vlissingen. Tramdienst Hulst Walsoorden. Gisteren werd de tram- dienst HulstWalsoorden voor den eer sten keer vervangen door autobussen wel ke rijden van St. Janeteen naar Walsoor den. Binnenland. Minister Kalff in Zeeland. De werkloosheidscijfers. De varkenscentrale en de exportslachte rijen. Ernstig auto-ongeluk bij Apeldoorn. Twee dooden. Buitenland. Duitschland en Oostenrijk. Het economisch herstel in Amerika. Ingezonden Mededeeling. Wanneer muizen niet onmiddellijk afdoend wor den bestreden, kan men, evenals de Heer A. te IC, voor het geval komen te staan, dat huisraad noch levensmiddelen veilig zijn voor besmetting, ver nieling en vraatzucht. Alleen een werkelijk vergif, zooals .Rodent", is in staat muizen en ratten vol komen uit te roeien. De Heer A. schreef ons, dafl hij met één doosje Rodent in 3 avonden 113 mui zen gedood had. Zorg, dat U steeds een doos: Rodent van 50 of 90 cent in huls hebt, welke o.a.' elke drogist U kaa levexea. Imp.Fa. B, MelndersmaJ Den Haag. JJ52 Een vliegveld voor W.- Brabant? Naar het Dagblad van Noord-Brabant uit betrouwbare bron ver neemt, worden er te Woensdrecht sinds geruimen tijd onderhandelingen gevoerd om aldaar een landingsterrein voor vlieg tuigen op te richten. Men heeft daarvoor een uiterst geschikt terrein, de z.g. „Eendenkooi", ter beschik king, dat een oppervlakte beslaat van on geveer 40 H.A. Goes. Gisteravond hield de af d. Goes e.o. van den Prot. Cbr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel in de Chr. Bewaar school haar 17e jaarvergadering onder leiding van den voorzitter, den heer J. van Zweeden te Kapelle, die in zijn openings woord wees op de zorgen en moeiten, ook voor het spoorwegpersoneel, maar daar naast ook op den zegen dear Christ, vak organisatie. De secretaris, de heer J. G. Treffers te '3 'Heer Arendskerke deelde mede, dat het ledental 47 bedraagt en eenigen groei te zien geeft. Er werden zes leden- en even veel bestuursvergaderingen gehouden. De rekening van den penningmeester, den heer M. Sturm, sloot met een batig saldo. De Bondsvoorzitter, de heer J. Augus tijn hield daarna een toespraak, waarin hij wees op de loonsverlagingen, die plaats hadden, maar die toch door den arbeid der vakorganisatie op lateren datum wer den ingevoerd of werden teruggebracht tot een lager percentage. Veel zegen mo gen we nog genieten en waar we nog niet aan het eind van de moeiten zijn, wil het Hoofdbestuur hard blijven werken in het belang van de leden. Was er geen vakorganisatie, dan keer den wellicht de slechte toestemden van vroeger terug. Daarom is eensgezindheid noodig. Voorkomen moet worden, dat de afstanden 'tusschen de loonklassen grooter worden. Het platteland mag niet de dupe worden. Nadat gepauzeerd was volgden toespra ken van burgemeester Mulder te Ovezand, den afgevaardigde van de afdeeling Mid delburgVlissingen en den voorzitter van den Chr. Besturenbond Goes e.o. De familie Hekhuijsen te Vlissingen (vroeger te Hansweert) zorgde voor af wisseling door zang en muziek, terwijl ook verschillende voordrachten ten beste werden gegeven. De oud- (thans vice-) voorzitter, J. Weststrate, sprak een kort slotwoord, waarna de beer Augustijn in dankgebed voorging. Yerseke. De oesterverzending wordt steeds minder, naar alle landen. De in vloed der crisis en de goede qualiteit der Franscbe oesters spelen dit jaar den oes- terkweeker 'leelijke parten. Er zijn nu (be gin Februari) nog oesterkweekers, die nog geen enkele consumptieoester hebben verkocht. Het is dan 00'k zeer te vreezen, dat de meeste oesters der Ierseksche Bank niet voor verkoop in aanmerking zullen komen. Ook de vooruitzichten voor de zaaioesters zijn zeer ongunstig. De collecte in deze gemeente gehou den voor de „Zeeuwsche beker", heeft op gebracht de som van f 577.57V2. (Belan geloos bericht.) Oudelande. Woensdagavond hield de A.R. Kies vereen. haar jaarvergadering on der leiding van 'haar voorzitter A. W. Bu- teijn. De secretaris deed jaarverslag, wat een somberen toon deed hooren over het m$dele7ea der ladex De vergaderingen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1