HOEST/' EERSTE BLAD. HARDNEKKIGE DONDERDAG 1 FEBRUARI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 4Se JAARGANG No. Wï Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Ihaatf fiztotidxdvan Uw dokiïv! H OOK /N KLEINE FLACONS Q. fU& Uit den Goeschen Raad. f Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11, Postchèque en Girorekening M455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Aiiïcnnoinentspii'ijs i2.50 per kwartaal, weekabonnementen» voor Middelburg, Goes on V'issingsn 10.20. Losse nummers 5 cost, AdvertentiJpj Gewone advertenMfin 30 nor yegeï, IngeKondan Msfisde&ljwp» dui&aü Handelsadvertsntiën 25 cent pos? regel, Ele?.p,u Advisrtünüön Dinsdags sn Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto fü.85. Bij contract belangrijke korting. Geen uitweg. In het vorig nummer hebben wij be toogd, dat we de door den heer Van Es ge leverde critiek niet geheel kunnen onder schrijven. Hetzelfde kan ook worden ge zegd van de maatregelen, die hij aan beveelt om tot wegneming van de moei lijkheden te komen. Hoofdzaak is voor hem: eerbiediging van de wet van vraag en aanbod. Wat het volgen van dien regel in de practijk beteekent, hebben althans de ouderen nog wel eenigermate ondervon den. Op de arbeidsmarkt heeft het tot toestanden geleid, waarvan de maat schappelijk zwakken op een verschrikke lijke manier de dupe zijn geworden; toe standen, waarbij de arbeid (practisch de arbeider) werd verlaagd tot koopwaar en waarbij de mensch niet meer als schep sel Gods werd erkend. En op het gebied van den handel heeft het geleid tot een moordende concurren tie, waarvan tenslotte niemand meer pro fiteerde. Het is zóó geworden, dat de Overheid genoodzaakt werd in te grijpen. Zij heeft daarbij weieens mis gegrepen; zij heeft weieens verkeerd gegrepen en is weieens te ver gegaan, maar dat kan toch niet verhinderen, dat we het waardeeren in de Overheid, dat ze tenslotte met het laat- maar-waaien-stelsel heeft gebroken en dat ze ordenend en regelend is opgetreden. En daarnaast heeft zich het organisatie leven ontwikkeld. Bij arbeiders zoowel als bij patroons, bij boeren zoowel als bij middenstanders. Ook hierbij zijn fouten gemaakt. Er is te weinig rekening gehouden met het al gemeen belang. Het eigenbelang heeft te veel gedomineerd. Inplaats van het b e- d r ij f s belang, het volks belang te die nen zijn de organisaties er teveel op uit geweest eenzijdig het belang van be paalde volksgroepen te bevorderen. Maar dit neemt niet weg, dat onder vallen en opstaan toch veel goeds is be reikt, dat misstanden zijn weggenomen en dat bij allen strijd en moeite, toch vaak betere verhoudingen zijn geboren. Het is vooral in dezen critieken crisis tijd te betreuren, dat de bedrijfsorganisa tie in den goeden zin geen grootere vor deringen heeft gemaakt. Vooral als de weg terug moet worden ingeslagen, is het van groot belang als dat kan gaan gezamenlijk, bij onderling overleg, in plaats van rug aan rug. De terugweg is niet gemakkelijk. Wij hebben in ons land een zeker wel vaartspeil bereikt, maar nu moeten we naar beneden. Nu behoeft dat op zichzelf niet zoo erg te zijn, als het maar gaat over heel de linie. Wanneer iemands inkomen met 20 achteruit gaat en zijn uitgaven gaan ook met 20 naar beneden, dan is hij nog even rijk. Maar nu is dit de moeilijkheid, dat dit niet altijd samengaat. Er zijn duizenden werkloozen, die geen inkomsten meer hebben. Vooral ook in verband met de maatregelen van het buitenland is het bedrijfsleven hopeloos gestoord. Steunmaatregelen in velerlei vorm zijn daarom noodzakelijk; maat regelen, die de werkloozen in leven en het bedrijfsleven althans eenigermate in stand houden, totdat meer normale tijden zullen zijn teruggekeerd. Het zijn hulp middelen, meer niet. Nu is het ongetwijfeld juist, dat op deze wijze de zoozeer gewenschte prijs daling eenigermate wordt tegengehouden, waardoor het terugvallen op een lager niveau wordt belemmerd. En het is ook juist, dat aan het huidige distributiestel sel zekere fouten kleven, die eveneens de moeilijkheden vergrooten. Er is een teveel aan winkeliers, zooals er van alles een teveel is. Of dit echter van zoo grooten invloed is op de instand houding van de prijzen, mag worden be twijfeld. In sommige gevallen zal het mis schien zoo zijn. Maar daarnaast zijn er ook aanwijsbare gevallen, dat de con currentie zulke vormen aanneemt, dat tegen te lage prijzen wordt verkocht. Hier komt nog iets bij. De heer Van Es houdt in 't bijzonder rekening met de eerste levensbehoeften. En wij er kennen, dat het prijsniveau daarvan van belang is. Maar daarnaast zijn er ook nog tal van andere factoren waarvan vele zich aan onze waarneming onttrekken. De huisvesting is veel verbeterd, maar ook veel duurder. De behoeften hebben zich uitgezet. Hetzelfde gezin, dat 30 jaar ge leden zich tevreden gevoelde inet stoelen met biezen matten, enz., zal zich nu daar mee misschien ongelukkig gevoelen. Wij hebben de fietsen en de radio en zooveel andere dingen, die men vroeger niet ken de, maar die het leven duurder maken. De kwaal, die teer gecompliceerd is en een internationaal karakter draagt, zit niet alleen in het verschil tusschen groothandels- en kleindelsprijzen. En daarom ligt hier ook niet de op lossing. Als dat het geval was, dan was er ook nog wel hoop op uitkomst. Tenslotte merken we nog op, dat ook de heer Van Es toch niet alles verwacht van eerbiediging van de wet van vraag en aanbod. Immers hij wenscht dat zekere maatregelen zullen worden genomen ten opzichte van het winkelbedrijf, door een prijsregelend optreden. En verder zou hij wenschen, dat de werkgelegenheid werd bevorderd door een invoerverbod van al lerlei artikelen, die hier geteeld kunnen worden. Een soort autarchie dus. Het is mogelijk, dat maatregelen in deze richting genomen moeten worden. Maar dan gebeurt het met terzijdestelling van de wet van vraag en aanbod. Resumeerend kunnen we zeggen, dat ook de inzender de zaak niet verder heeft gebracht, dat de weg, dien hij wijst, geen uitweg is. De dollar gestabiliseerd. Gebruik makend van de hem door de nieuwe monetaire wet verleende volmach ten heeft de President der Vereenigde Staten, Roosevelt, de goudwaarde van den dollar vastgesteld op 50.06 cents. Op de oude goudpariteit omgerekend komt dit stabilisaties-niveau als men het zoo noemen mag uit op 1,4694 gulden, tegen vroeger 2,488, terwijl de officieels noteering te Amsterdam giste ren 1,55% was. Weer een proclamatie van Dollfuss. Bondskanselier Dollfuss heeft een nieu we proclamatie tot het Oostenrijksche volk gericht, waarin een algemeene zui veringsactie in Tirol wordt aangekon digd. De veiligheidscommissaris, vice- kanselier Fey, krijgt opdracht alle vij anden van den staat tot rede te bren gen en de verordening betreffende de op heffing van de organen der landen en ge meenten in toepassing te brengen. Wie zich tegenover de bondsregeering stelt, wordt tot vijand van volk en vaderland verklaard; dezen elementen wordt strijd tot het uiterste aangekondigd. De Russische stratosfeertocht. De lucht- vaarders omgekomen. Naar Reuter nader uit Moskou meldt, zijn de drie luchtvaarders van de Oso- aviachim omgekomen. Bij het dorp Po- tiusky aan den spoorweg MoskouKazan heeft men het schuitje gevonden met hun lijken. Het schijnt, dat het schuitje van den ballon is afgerukt. De lijken van de inzittenden zijn deer lijk verminkt, terwijl alle instrumenten en andere voorwerpen in den gondel vernield zijn. De Zuidpool-expeditie van Byrd nog in gevaar. Een bericht uit de Walvischbaai meldt, dat 44 leden van de Zuidpool-expeditie van admiraal Byrd op bet moment nog in zeer benarde omstandigheden verkee- ren. Hun poging om de voedselvoorraden te redden, die ontscheept waren op het ijs, dat daarna was losgebroken, wor den bemoeilijkt door bet feit, dat de ver brijzeling van het ijs snel toeneemt. D'e scheuren in het ijs tusschen het kamp waar 44 expeditieleden zich bevinden en het veld met de voedselvoorraden, worden breeder. Fransch-Oostenrijksche handelsovereen komst. Gisteren is een handelsovereenkomst welke de invoercontingenten tusschen Frankrijk en Oostenrijk regelt, ondertee kend. D'eze overeenkomst is van groote beteekenis vanwege het daarmee nage streefde politieke doel, t.w. steun door Frankrijk aan Dollfuss in zijn strijd voor de onafhankelijkheid van Oostenrijk. De overeenkomst verzekert Oostenrijk een nieuwe verhooging van de contingenten, in het bijzonder van den invoer van tex- tielgoederen, electrische toestellen, ma chines en onderdeelen, ijzerwaren, speel goed en rubberartikelen. Men heeft den indruk, dat economisch alles gedaan is wat voor Oostenrijk ge daan kon worden. Men hoopt, dat andere landen, eveneens belanghebbenden bijeen onafhankelijk Oostenrijk, het Fransche voorbeeld zullen volgen. Dimitroff nog altijd gevangen. De moeder van Dimitroff en een van zijn zusters hebben Dinsdag weer een be zoek aan Dimitroff kunnen brengen. Na afloop van dit bezoek hebben de beide vrouwen er zich bij de politie over beklaagd, dat ondanks de verzekeringen, dat spoedig een beslissing zou worden genomen, nog steeds niets is vernomen omtrent den datum van invrijheidstelling van Dimitroff. Vrijgelaten communisten weer gearresteerd. Uit Freiburg i/Breisgau wordt gemeld: Gisterenavond tijdens een opmarsch naar de Münsterplatz heeft de illegale K.P.D. opnieuw de gelegenheid te baat genomen om vlugschriften met op hitsen den inhoud te verspreiden. De politiedirectie Freiburg heeft zich genoopt gezien, uitgebreide represaille maatregelen te nemen. Alle ter gelegen heid van het Kerstfeest voorloopig uit de concentratiekampen ontslagen vroegere leden der K.P.D. werden weer gearres teerd. Korte Berichten. De Pruisische premier Goering heeft in zijn functie van chef der geheime Staatspolitie gelast, dat ten spoedigste lijsten moeten worden opgesteld van per sonen, die uit Duitschland zijn gevlucht. i Het antwoord op den Oostenrijk- schen stap te Berlijn (het protest tegen den steun dien de Oostenrijksche nazi's uit Duitschland krijgen) is in een gister avond verzonden memorandum omschre ven. Het antwoord wijst het Oostenrijk sche standpunt van de hand. De a.s. verjaardag van de Prinses Het hoofdbestuur van het Verbond voor Nationaal Herstel heeft aan minister Colijn verzocht, in verband met het feit, dat de a.s. verjaardag van Prinses Ju liana op 30 April a.s. een kroonjaar is, dezen dag dit jaar tot een nationalen feestdag te verklaren. Staatstoezicht op krankzinnigen. Bij Kon. besluit van 30 Januari is aan dr J. H. Schuurmans Stekhoven, inspec teur voor het Staatstoezicht op krankzin nigen en krankzinnigengestichten, te Utrecht, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei eervol ontslag uit zijn betrekking verleend, met dankbetuiging voor de vele en belangrijke diensten, door hem in ge noemde betrekking bewezen. Commissaris der Koningin in Utrecht. Bij Kon. besluit is aan dr H. T. s'-Ja- cob, Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, op zijn verzoek, met ingang van 1 Maart 1934, op de meest eervolle wijze uit gemeld ambt ontslag verleend, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem aan den lande bewezen. Omzetbelasting en nijverheidsonderwijs. De minister van onderwijs heeft aan de besturen van scholen voor nijverheids onderwijs en de gemeentebesturen welke zoodanige scholen in stand houden, een omzendbrief gezonden, waarin wordt me degedeeld, dat, in verband met tot den minister gerichte vragen om inlichtingen aangaande de toepassing van de wet tot heffing van een omzetbelasting ten aan zien van scholen en cursussen, gesubsi dieerd krachtens de nijverheidsonderwijs^ wet, de minister het oordeel heeft ge vraagd van zijn ambtgenoot van finan ciën. D'eze is van meening, dat het niet in overeenstemming is met de strekking en bewoordingen der wet, de bedoelde onder wijsinstellingen aan te merken als „fabri kant" in den zin van de wet. Goederen, in de school vervaardigd, aldus de omzendbrief zullen der halve geleverd of op andere wijze van de hand gedaan kunnen worden (verloting) zonder dat ter zake hiervan omzetbelas ting verschuldigd zal zijn. D'e bij de uitvoering van de omzetbe lasting betrokken ambtenaren hebben, blijkens een mededeeling van den minis ter van financiën, met betrekking tot het vorenstaande inmiddels de noodige in structies ontvangen. Gemeente-secretaris Den Haag. B. en W. van 's Gravenhage hebben de volgende voordracht voor de benoeming tot gem.-secretaris opgemaakt: 1. Mr J. R. M. van Angeren, referendaris aan het departement van justitie; 2. mr A. Koel- ma, gemeente-secretaris van Alkmaar. Mej. S. M. van Woensel Kooy. t Te Utrecht is overleden mej. S. M. van Woensel Kooy, godsdienstonderwijzeres te Bussum. De overledene is vooral bekend door de samenstelling van de liederenbundels Laudamus en Oude en Nieuwe Zangen. Credietverleening aan den Middenstand. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor de Geldersche Vallei Amers foort heeft aan den Minister van Econo mische Zaken, Den Haag, het volgende adres gezonden: »De Kamer vernam, dat de Regeering 2 millioen gulden zal beschikhaar stellen voor credieten aan noodlijdende midden standers. Het zal, indien juist, zaak zijn, dat die credietea op doelmatige wijze worden gegeven en het beoogde doel be reikt. Niet elke middenstander, die het moei lijk heeft, komt er voor in aanmerking. Door foute credietgeving veler banken in de vroegere jaren en door andere om standigheden zijn er al te vaak kunstma tige middenstandszaken in bet leven ge roepen, wier leven nu niet nog1 eens weer kunstmatig met landsgeld moet verlengd worden. Het gaat om die zaken, waarvan vastgesteld kan worden: le. dat er in de maatschappij eene re delijke behoefte is; 2. dat de ondernemer ervan voor zijn branche genoeg deskundig is; 3e. dat hij geen ambtenaar of particu lier of buitenlander is; 4e. dat de zaak zeer kennelijk door om standigheden, buiten haar schuld met name door deze algemeene crisis, gedu peerd en bedreigd wordt; 5e. dat het te geven crediet inderdaad de levenskansen verhoogt en niet alleen het sterven uitstelt; 6e. dat het geld besteed wordt direct voor de zaak en niet indirect voor afbeta ling van schulden of afbetaling van een bankcrediei; 7e. dat het geen nieuwe zaak is b.v. een vroeger gefailleerde of anderszins mis lukte handelsman, wien een nieuwe kans in een nieuwe onderneming geboden wordt; 8e. dat het inderdaad crediet blijft, dus dat de rente en de terugbetaling reëel ge regeld worden, opdat deze saneering geen philantropie worde. Alleen onder deze voorwaarden acht de Kamer het mogelijk, dat de credietverlee ning tot haar recht komt. Er gaan wellicht evenveel zaken scheef door te veel als door te weinig geld. Het geld worde daarom zeer doelmatig ge distribueerd" Notariaat. Gisternacht is in den ouderdom van 56 jaar te Arnhem overleden notaris L. van Doesburg. Hij was notarieel adviseur van de Geldersche Gredietvereeniging en van de Gemeente Spaarbank. Saneering In het bakkersbedrijf. De vereenigde bakkersorganisaties heb ben het volgende telegram aan den minis ter van economische zaken verzonden: Alle Nederlandsche bakkersbonden, omvattende 8000 bakkers, te Utrecht in vergadering bijeen, vestigen de aandacht van uwe excellentie op den ernstigen toe stand in de bakkerij. De saneering wordt onmogelijk door het optreden der meel- fabriken, die clandestienen handel dulden en elke redelijke oplossing weigeren en een conflict schijnen te willen forceeren. Gevolg zal zijn, dat de strijd tusschen een deel der meelfabrikanten en anderzijds bakkerij met andere belanghebbenden zal worden gebruikt om de regeering te be wegen tot ingrijpen ten behoeve der meel fabrikanten, die contingenteering afdwin gen. Wij zijn overtuigd, dat daardoor mede werking aan saneering van bakkerij zal worden geweigerd en dat prijsverhooging en kwaliteitsvermindering daaruit zullen voortvloeien. In bet belang van vele duizenden mid denstanders en het broodetend publiek verzoeken wij audiëntie en roepen de hulp der regeering voor saneering bakkerij in. Burgemeesters. Bij Kon. besluit van 26 Januari ia aan J. W. Schoolmeester, op zijn verzoek, met ingang van 15 Februari, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Roosteren, met dankbetuiging voor de langdurige diensten, door hem in die be trekking bewezen. Opheffing van Raden van Arbeid. Men deelt thans van welingelichte zijde aan het „Centrum" mede. dat de mi nister van Sociale Zaken besloten heeft te bevorderen, dat de Raden van Arbeid te Heerenveen, Tiel en Brielle worden opge heven. De gebieden dier Raden worden resp. gevoegd bij Leeuwarden, Nijmegen en Dordrecht. Verder zullen de Raden van Arbeid van Deventer en Zwolle worden gecom bineerd, evenzoo Amersfoort en Apel doorn, 's Hertogenbosch en Tilburg en Goes en Middelburg. Men neemt aan, dat de zetels dier ge combineerde Raden zullen worden geves tigd in Zwolle, 's Hertogenbosch en Mid delburg. Hieromtrent is evenwel nog geen definitieve beslissing genomen. D'e wenschelijkheid is voorts gebleken, om de Zaanstreek over te brengen naar het gebied van den Raad van Arbeid te Alkmaar. Een commissie bestaande uit de heeren Werker, benoemd lid van het bestuur der Rijksverzekeringsbank, Groeneveld, chef van de afd. Arbeidersverzekering van het Departement van Sociale Zaken en Wit- tert van Hoogland, voorzitter der Tsrseni- Binnenland. Opheffing Raden van Arbeid. Voorl. Verslag der Eerste Kamer over de begrootingen van Economische Za ken en Onderwijs. Vergadering van de Coöp. Suikerfabriek Dinteloord. Buitenland. De dollar gestabiliseerd. De Russische stratosfeervliegers omge komen. Fransch-Oostenrijksche handelsovereen komst Ingezonden Mededeeling. Onmiddellijk behan- j delen met Siroop Fa- J '■■j j mei - bet door artsen aanbevolen genees middel, dat het slijm losmaakt en Uw luchtwegen zuivert ORIGINEELE FLACON THANS ging van Raden van Arbeid, is opgedra- gen den minister voorstellen te doen aan gaande wijziging der bestaande verdee ling van het grondgebied der Raden van Arbeid. Binnenkort is een algemeene maatre gel van bestuur te verwachten, waarin een en ander zal zijn vervat. Minister weigert kindertoeslag. Tijdens het jongste begrootingsdebat te Amsterdam heeft de Raad bet voorstel van B. en W. om, tot steun van de groote gezinnen, kindertoeslag in te voeren en daarvoor een bedrag van f 339.000 uit te trekken, verworpen. Naar aanleiding van deze beslissing heeft 'a Raads voorzitter toen de beraad slagingen geschorst, opdat B. en W. zich nader zouden kunnen beraden. D'aar het dagelijksch gemeentebestuur den kindertoeslag inhaerent achtte aan de nieuwe loonregeling, deed het daarna on middellijk bij minister D'e Wilde stappen, teneinde alsnog te bewerkstelligen dat aan de groote gezinnen eenige tegemoet koming zou worden verstrekt. Gemeld wordt, dat deze pogingen bet beoogde resultaat niet hebben bereikt en de minister in een missive aan B. en W. verklaarde, nu de Raad den voorgestelden kindertoeslag verwierp, de autonomie van het gemeentebestuur der hoofdstad niet te willen aantasten door tegen dit besluit in te gaan. Het was wel heelenmal mis met de stemming in de eerste Raadsvergadering van 1934. Van begin tot eind was de atmosfeer zwaar geladen en zoo nu en dan kwam er een ontlading, die flink le ven maakte. Vooral de burgemeester was buitenge woon slecht te spreken. En geen wonder. Komt men aan het politiecorps, dan komt men aan «rijn leven. Wat in zeker opzicht voor een hoofd van politie prijzenswaar dig is. Alleen moet men oppassen niet te overdrijven. Eenige jaren geleden 'heeft de Gemeen- raad besloten het aantal agenten van 15 op 12 te brengen. Dat heeft de burgemees ter den Raad feitelijk nooit vergeven. En nu komt me daar „hoogerhand" wa- rempeltjes zeggen, dat er van die 12 nog eens 2 af moeten. Dat is om tureluursoh te worden, vooral als je je dan als bur gemeester uitslooft, om die „hoogerhand" tot andere gedachten te brengen en dat niet Inkt. Het valt ook niet mee, anderen aan te toonen, dat Goes zooveel meer po litie noodig 'heeft dan andere gemeenten van ongeveer gelijke grootte denk aan Tëmeuzen 1 waar de politie eer meer dan minder werk heeft. De toom van onzen burgemeester ont stak nog meer, toen de Raad in grootq meerderheid de zijde van „hoogerhand" koos. Alleen de beide wethouders bleven den voorzitter trouw en de beide sociaal democraten kwamen hen gezelschap hou den.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1