WOENSDAG 31 JANUARI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. tO? Buitenland Binnenland. Minister Verschuur. Belangrijkste Nieuws. Kiespijn overvalt U meestal op een tijdstip dat U géén gelegenheid heeft naar den tandarts te gaan. Neem dan een "AKKERTJE" dat helpt U tenminste dadelijk van de pijn af. AKKER-CACHETS zijn bijzondere pijnstillers bij Kiespijn, Hoofdpijn, Zenuwpijn, Spierpijn. "AKKERTJES" kosten slechts 50 cent per 12 stuks. Overal verkrijgbaar. Uitg.: N.V. Uitgevera-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11, Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. H i i ia i i i rze.~~-2=^.- A2jcnnementspL"?js *2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes c® Ylissingen f 0.20. Icsse nuromere 5 coat, AdvertentiSn: Gewone advertentiPn 30 cent per regel. Ingezonden Mededelingen duivel tf.vjef, Handelsadvertentiën 25 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags i 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Op den goeden weg? In vorige nummers hebben wij en kele beschouwingen opgenomen van den heer Van Es te Serooakerke, waarin de vraag onder de oogen werd gezien of wij met de huidige maatregelen ter btstrij- ding van de crisis op den goeden weg zijn. Opname van deze artikelen wij ga ven het reeds te kennen beteekent niet volledige instemming. Wij kunnen niet in alles onderschrijven de critiek die de inzender oefent op de door de Regeering gevolgde gedragslijn en wij kunnen evenmin instemmen met wat hij opmerkt over wat gedaan moet worden om tot betere toestanden te komen. Een bezwaar tegen de door de Regee ring genomen steunmaatregelen is onge twijfeld dat de prijzen van alle levensbe hoeften stijgen. Maar we mogen daarbij niet vergeten, dat we in vele gevallen te doen hebben met wat men genoemd heeft afbraakprij- zen. De Regeering had de keus: niets te doen en ons geheele landbouwbedrijf met alles wat daarmede annex is en dat is niet weinig in Zeeland! te laten on dergaan, of in te grijpen, met het gevolg, dat de consumenten, die nu eenigermate van de crisis profiteerden, voor vele ar tikelen een hoogere prijs zouden moeten betalen. De Regeering heeft den laatsten weg gekozen en dat is al ontkennen wij geen oogenblik de ernstige bezwaren 1 in de gegeven omstandigheden ook de beste weg. Er zal een oogenblik moeten komen, dat de regeeringskrukken worden wegge daan. Maar in dezen crisistijd mis schien een overgangstijd naar algemeene verarming en terugkeer naar een zeer laag welvaartspeil kan de steun der regeering niet worden ontbeerd. Het zijn echter niet alleen de Regee- ringsmaatregelen waardoor de prijzen, die de consumenten betalen, naar het oordeel van den inzender te hoog zijn. Ook het distributie-apparaat is naar zijn opvat ting te kostbaar. De voorbeelden, die bij daarbij gekozen heeft zijn niet alle even gelukkig. De kleinhandelsprijzen wijken in sommige gevallen in vrij sterke mate af van de door den heer Van Es genoemde. Ook is te weinig rekening gehouden met allerlei factoren, die op de kleinhandelsprijzen van invloed zijn, b.v. transportkosten, re- geeringsvoorschriften op velerlei gebied, indrogen, bederf enz. Vooral onze middenstanders 'hebben zich wat de inzender schreef aangetrok ken. En dat is verklaarbaar. Als toch de gegeven voorstelling in alles juist was, dan zou met recht van woekerprijzen ge sproken kunnen worden. En nu zeggen wij niet, dat bet huidige distributie-apparaat zonder gebreken is en dat het onberispelijk werkt. Het is on getwijfeld een vrij kostbare machinerie. Maar wij willen daarnaast ook niet vergeten, dat de consumenten hooge eiscihen stellen aan winkels, wijze van verpakking, bediening en bezorging enz. Bovendien is het ook niet juist, dat hier de wet van vraag en aanbod geheel is uitgeschakeld. Er is mede ten gevolge van de crisis in vele branches een zeer sterke concurrentie, die soms zelfs uit zakelijk oogpunt bedenkelijke vormen aanneemt. Het is niet waar, dat door bonden en trustvorming zoo nu en dan getracht wordt de prijzen omhoog te drijven en het publiek te brandschatten. Wat kort geleden omtrent het z.g. saneeringscon- tract voor het bakkersbedrijf met de Ne- derl. Vereeniging van Meelhandelaren ge publiceerd werd, wijst er wel op, dat daar bij met de belangen van de consumenten al zeer weinig rekening wordt gehouden. Maar we zuilen ons hierbij toch voor overdrijving en generalisejring hebben te wachten. De arbeidleveraars, zoo werd betoogd, blijven te hooge prijzen eischen. Dit geldt hier in Zeeland zeker niet van de landar beiders en evenmin van de landbouwers, die trouwens afhankelijk zijn van de markt. Ook de leveraars van ambtelij ken arbeid hebben reeds menige veer moe ten laten en hetzelfde geldt ook van de distributie-arbeiders, de middenstanders, die onverbiddelijk meegaan den weg naar het lagere vlak. Morgen hierover meer. DE DUITSCHE RIJKSDAG. Rede van Hitier. Ter herdenking van het feit, dat Hitier een jaar geleden tot rijkskanselier werd benoemd, is gisteren een plechtige zitting van den Duitschen Rijksdag gehouden, waarin na een openingsrede van Göring, de kanselier een groote rede heeft gehou den. Wij kunnen er niet aan denken, deze rede, evenals die van Minister Göring, in baar geheel op te nemen. Een groot deel bestond trouwens ook uit bet gebruike lijke gebluf, dat we nu al zoovele malen gehoord hebben. Hitier hesprak o.a. de houding van den nieuwen staat jegens de beide christelijke confessies. Doordat de nationaal-socialistische staat in dit jaar zijn respect heeft bewe zen jegens de kracht, der christelijke con fessies, verwacht het deze zelfde achting voor de sterkte van den nationaal-socia- listischen staat. De nationaal-socialistische partij kan thans onder geen omstandigheden afge- loopen belangen van dynastieën en de re sultaten der politiek van deze belangen erkennen als verplichtingen van het Duit- sche volk en zijn organisaties van het staatkundig leven. Hitier wenscht te protesteeren tegen de these dat Duitschland slechts weer geluk kig zou kunnen zijn onder zijn vorsten. Bij iedere waardeering voor de monar chie, bij ieder respect voor de werkelijk groote keizers en koningen van onze Duitsche geschiedenis, staat de vraag der definitieve organisatie van den staats vorm van het Duitsche volk thans buiten iedere discussie. De sterilisatie. Een zware last is het leger van dege nen, die wegens erfelijke belasting bij voorbaat aan de negatieve zijde worden geboren. Hier moet de staat tot werkelijk revolutionnaire maatregelen overgaan. Indien daarbij vooral van confessioneele zijde, bedenkingen worden geopperd en tegen deze wetgeving oppositie wordt ge voerd, antwoord ik het volgende. Indien de kerken zich bereid willen ver klaren. de erfelijke zieken in verpleging en observatie te nemen, dan zijn wij gaarne bereid af te zien van de onvrucht- baarmaking. Zoo echter van den staat wordt ver langd, dat deze daarvoor jaarlijks toene mende reusachtige bedragen zal opbren gen, die thans reeds meer dan 350 mil lioen Mark beloopen, dan is de staat ge dwongen zich zelf hulp te verschaffen. De buitenlandsche politiek. Wat Frankrijk betreft, betreurde Hit- Ier (het, dat, doordien het Saarvraagstuk nog niet geregeld is, de besprekingen over de verhoudingen tussöhen Frankrijk en Duitschland niet verder gevorderd zijn. Het Saarvraagstuk is nog het eenige strijd -vraagstuk, dat eerst uit den weg geruimd moet worden. Is dit vraagstuk eenmaal geregeld, dan bestaan er geen onoverkomelijke moeilijk heden tusschen Frankrijk en Duitschland meer. Frankrijk is bezorgd voor zijn veilig heid. Niemand in Duitschland wil die be dreigen; wij zijn bereid alles te doen om dit te bewijzen. Duitschland verlangt zijn rechtsgelijkheid. De bewering, dat het Duitsche volk van plan is den Oostenrijkschen staat te over weldigen kan door niets bewezen worden. Indien de tegenwoordige Oostenrijksche regeering het noodzakelijk acht onze be weging met de uiterste middelen te on derdrukken, dan is dat haar eigen zaak. Zij moet dan ook persoonlijk de verant woordelijkheid aanvaarden van de gevol gen van haar politiek. De Duitsche regee ring heeft met het optreden van de Oos tenrijksche regeering tegenover het nat.- socialisme pas op het oogenblik conse- kwenties getrokken, toen de Duitsche on derdanen daardoor in Oostenrijk getrof fen werden. Als de Oostenrijksche regeering zich beklaagt over Duitsche propaganda, kan de Duitsche regeering zich met meer recht beklagen over de politieke propaganda die in andere landen door Duitsche emi granten tegen Duitschland wordt bedre ven. Ik geloof niet, dat b.v. de regeering van Zwitserland, dat ook millioenen burgers van Duitsdhe nationaliteit bezit, zich zou kunnen beklagen over inmenging van Duitsche kringen in de buitenlandsche aangelegenheden. De Duitsche regeering is met volledig respect voor den vrijen wil van de Oos tenrijksche Duitschers bereid hun de hand tot werkelijke overeenstemming te reiken. Wetsontwerp aangenomen. Ten slotte is door den Rijksdag het vol gende wetsontwerp aangenomen: Artikel 1. De Volksvertegenwoordigingen der lan den worden opgeheven. Artikel 2. 1. De souvereine rechten van de lan den gaan op het Rijk over. 2. De landsregeeringen zijn onderge schikt aan de Rijksregeering. Artikel 3. De rijksstadhouders staan onder toe zicht van den Rijksminister van binnen- Uuidache zaken. Artikel 4. De Rijksregeering kan nieuwe consti- tutioneele rechten vaststellen. Het Fransche kabinet. Daladier is er in geslaagd een minis terie samen te stellen. Daladier is minister-president en neemt buitenlandsche zaken. De bekendmaking van de lijst van het ministerie heeft de grootste verwondering en teleurstelling gewekt. De heer Daladier komt voor den dag met een zuiver radicaal-socialistisch ministerie, waarin slechts twee mannen van het midden zijn toegelaten. Een ministerie van persoonlijkheden is het ook niet. Er zijn wel veel nieuwe ministers, maar dat zijn zonder uitzonde ring vrijwel onbekenden. Het is zeer de vraag, of de oppositie met dit ministerie genoegen zal nemen. De regeering is vastbesloten volledige opheldering te brengen in de kwesties, welke het parlement thans bezig houden, en besloot onverwijld de desbetreffende rapporten te bestudeeren, teneinde daar na een definitieve beslissing te kunnen nemen. De nieuwe regeering zal a.s. Dinsdag voor de kamer verschijnen. Met verwacht, da,t het nieuwe kabinet in den senaat een groote meerderheid zal vinden, terwijl de ontvangst in de kamer vermoedelijk vrij slecht zal zijn. De R.K. Jeugdbond te Keulen. De Keulsche politie-president heeft den Katholieken jeugdbond Nieuw-Dui'tsóh- land tot nader order elk optreden in de openlucht verboden, naar aanleiding van het feit, „dat de organisatie, ondanks het uitdrukkelijk verbod, in hondskleeding en in gesloten formaties marschen hield, waarbij1 het tot botsingen kwam met de Hitler-jeugd." Bovendien zou een katholiek geestelijke, die in den jeugdbond zich beleedigend over de Hitler-jeugd zou hebben uitgela ten, zijn gearresteerd. De toestand in Oostenrijk. Het bestuur der Tiroolsche Heimwehr heeft de mobilisatie van alle formaties der Heimwehr voor het land Tirol gelast. Voorts zijn in geheel Tirol de katho lieke Sturmschaien opgeroepen. Te Inns bruck zijn zij in kazernes ondergebracht De Heimwehr heeft het centraalstation e.a. openbare gebouwen bezet. Roosevelt teekent de Goudwet. President Roosevelt beeft de Goudwet onderteekend. Later op den dag confereerde Roosevelt met hooggeplaatste ambtenaren van het ministerie van Financiën en deskundigen op monetair gebied over het plan tot overneming van de goudvoorraden van de Federal Reserve Banken en over de re valuatie van den dollar. Zware branden te New-York. Te New-York zijn twee zware branden uitgebroken, waarbij 28 brandweerlieden werden gewond, van wie twaalf ernstig. Er woedde boven New-York een storm wind, die een snelheid had van ruim 100 K.M. per uur. De koude was zóó hevig, dat tien brandweerlieden wegens bevroren ledematen zich onder dokters behandeling moesten stellen. Zes anderen waren verstijfd door de koude. Twee hotels, twee danszalen, een sporthal voor bokswedstrijden werden een prooi der vlammen. De koude is zóó fel, dat in het Oosten der Vereenigde Staten alle geregelde luchtvaartdiensten zijn stopgezet. Het spoorwegverkeer ondervindt groote ver traging. Tot dusver zijn twintig personen aan de ongewoon hevige koude gestorven. De stakingen in Cuba's suikerfabrieken. In officieele kringen te Washington maakt men zich ongerust over dè talrijke stakingen bij de suikerfabrieken op Cuba, bij welke fabrieken, zooals bekend, veel Amerikaansch kapitaal is betrokken. De maatschappijen willen wel hoogere loonen toestaan, doch verklaren, dat dit op het oogenhlik bij den lagen stand van den wereldprijs voor suiker onmogelijk is. Korte Berichten. Officieel wordt het aantal slacht offers der jongste aardbeving in Britsch- Indië thans op 6040 gesteld. Zeer ernstig is bet bericht, dat een ge- cultureerde oppervlakte, op welke 60.000 menschen woonden en er 'hun brood had den, door de aardbeving met een laag zand is bedekt, die op sommige plaatsen 1.20 M. dik is. Het weer in cultuur bren gen van deze gronden is onmogelijk, om dat het verwijderen van het zand meer zou kosten dan de gronden waard zijn en de aarde er onder vrijwel verstikt is. (Het Fransche kamerlid Bonnaure, die door oen woedende menigte in een winkel belegerd is geworden, is bevrijd door de politie, die een particulieren auto liet voorkomen, waarin Bonnaure onder gefluit van het publiek in razende vaart wegreed. De politiemannen te Chicago zullen voorzien worden van een kogelvrij vest. In geheel Marokko, dat reeds ernstig van overstroomingen te lijden heeft ge had, heerscht thans strenge koude. In Rabat is voor het eerst sedert mensehen- heugenis sneeuw gevallen. Te Fez en Meknes zijn talrijke inwoners, gewend aan de brandende hitte van de Sahara, van koude omgekomen. i De dag van gisteren is te Weenen rustig verloopen. De aangekondigde na tionalistische studentenrelletjes bleven achterwege, behalve aan de hoogeschool voor den wereldhandel, waar de politie spoedig de orde hersteld had. Er werden 40 arrestaties verricht. De Minister van Economische Zaken ia van zijn verblijf in het buitenland terug gekeerd en heeft zijn werkzaamheden op het Departement hervat. Minister De Wilde. De Minister van BinnenlandsChe Zaken Mr J. A. de Wilde, is van zijn buiten- landsoh verblijf in Zwitserland in de re sidentie terug gekeerd en beeft zijn ambts bezigheden hervat. Minister Deckers te Parijs. Naar aanleiding van berichten in de buitenlandsche pers, volgens welke minis ter Deckers op zijn terugreis van Spanje naar Nederland te Parijs besprekingen gevoerd zou hebben met de Fransche re geering, vernemen wij van gezaghebbende zijde, dat de minister te Parijs niet lan ger dan anderhalf uur heeft vertoefd en geen enkele bespreking heeft gevoerd. Mr J. E. W. Duys ongesteld. Het Tweede Kamerlid mr J. E. W. Duys is door een maagbloeding overval len en moet op medisch advies minstens zes weken bet bed houden. Ongeveer zes jaar geleden heeft de heer Duys voor een zelfde ongesteldheid eveneens langdurige rust moeten nemen. Centrale Jeugdraad. Bij Koninklijk besluit is met ingang van 1 Februari eervol ontslag verleend aan: dr C. P. Gunning te Amsterdam; dr G. Lamers, S.J., te Nijmegen; mevr. M. E. H. SandbergGeisweit van der Netten, te 's-Gravenhage; ds J. E. Vonkenberg te Huizen (N.-H.); mejuffrouw M. W. Bar- g'er te Zeist; A. H. Gerhard te Amster dam; B. H. de Groot te Amersfoort; J. van der Molen Tzn. te Oosterbeek, als le den van den centralen jeugdraad, met dankbetuiging aan ieder voor de in die hoedanigheid bewezen diensten; en benoemd als zoodanig: mevrouw M. van Hasselt-Hamaker te Bnnnik; G. P. J. Bannenberg te 's Hertogenbosch; dr J. A. de Koning te Utrecht. Naasting van spoorwegen. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend om op 1 Januari 1935 tot naasting over te gaan van de spoorwegen van Medemblik naar Hoorn, van Nijkerk naar Ede over Barneveld, van Neede naar Heiendoorn, van Deventer over Raalte naar Ommen, van Dinxperloo naar Vars- seveld en van de spoorwegen van Leeu warden over Stiens en Dokkum naar Met- slawier, van Metslawier naar Anjum en van Stiens over Sint-Jacobi-Parochie naar Harlingen met zijtak naar Frane- ker. Aan de memorie van toelichting ont- leenen wij, dat, hoe verschillend over middelen tot genezing van de spoorweg- financiën gedacht moge worden, eenstem migheid hierover bestaat, dat het bedrijf zich behoort te kunnen ontdoen van lijnen met onvoldoend opbrengstvermogen. Het voornemen om tot naasting over te gaan is aan de maatschappijen-eige naressen tijdig medegedeeld. De berekende besparingen bedragen sa men ruim een en een kwart millioen per jaar. Bijft, zooals verwacht mag worden, de rente van de gezamenlijke naastings- prijzen aanmerkelijk beneden dit bedrag, dan mag een blijvend jaarlijksch voordeel worden tegemoet gezien. Zoo spoedig mogelijk zal op grond der verdere ervaring in overleg met de direc tie der N. S. bebooren te worden uitge maakt, in hoeverre voortzetting van ex ploitatie financieel verantwoord dan wel opbreken verkieselijk moet worden geacht. Zijn Katholieken ongeschikt voor het rechtersambt? Het Tweede Kamerlid, de heer Ling- beek, beeft de volgende schriftelijke vra gen gericht tot oen Miaietar van Justitie; Binnenland. Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de Defensie-begrooting. Naasting van spoorwegen. Katholieken ongeschikt voor het reoh- tersambt? Buitenland. Rede van Hitler in den Rijksdag. De toestand in Oostenrijk. Het nieuwe Fransche Kabinet. Ingezonden Mededeeling. 1. Is de Minister bereid mede te deelen of de jongste bezetting van een plaats in de arrondissementsrechtbank te Haarlem (welke plaats vacant was geworden door het heengaan van een Protestant) met een Roomschen rechter uit een ander college een uiting is van een streven om de rech terlijke macht in Nederland stap voor stap te verroomschen? 2. Is de Minister er niet van overtuigd, dat, aangezien het rechtersambt onafhan kelijkheid vereischt en onderstelt, een Roomsch-Katholiek ongeschikt is om daartoe te worden benoemd, zijnde hij niet onafhankelijk van 'n kerk, wier belangen en wiqr rechtsbeginselen 'hij moet stellen boven die van den Staat? 3. Indien de Minister de tweede vraag niet ontkennend kan beantwoorden, is de Minister dan niet verplicht en dus bereid om in de plaats van den te Haarlem be noemden Roomschen rechter alsnog een Protestant te benoemen? OPBRENGST DER MIDDELEN. „Geen spoor van kentering". De Rijksmiddelen hebben in 1933 f 10 millioen meer opgebracht dan de raming. Sommigen leiden hieruit af, dat een kentering is ingetreden. Doch dit is on juist, merkt de G. H. „Nederlander" op. Het toont alleen, dat destijds voorzich tig geraamd is. Wil men omtrent de kentering licht krijgen, dan moet men niet de opbrengst met de raming vergelijken, maar de op brengst van 1933 met dié van het vooraf gaande jaar. En dan blijkt, dat de opbrengst f 8.5 millioen lager is. En bovendien, dat ook die f 8.5 millioen nog maar een zeer ge flatteerd beeld van die uitkomst geven, daar er in het begin van 1933 allerlei nieuwe heffingen zijn ingevoerd, waarvan de opbrengst dus wel aan de middelen van 1933, maar niet aan die van 1932 ten goede kwam. De gezamenlijke opbrengst van die nieuwe heffingen is voor zoover den gewonen dienst betreft geweest f 26.5 millioen. De achteruitgang bij bet vorige jaar is dus niet f 8.5, maar f 8.5 en f 26.5 d.w.z. f 35 millioen. AIzoo nog geen spoor van kentering. De raming werd slechts overschreden doordat de toenmalige minister de raming voor 1933 véél lager had gesteld dan die voor 1932. Indien een aldusi verkregen meevaller herstel foeteekende, dan -zou men te allen tijde herstel kunnen uitlok ken, door maar laag genoeg te ramen. Het is nuttig, dat wij ons de werkelijk heid goed voor oogen houden. De op brengst is in 1935., ondanks verhoogde

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1