EERSTE BLAD. DINSDAG 30 JANUARI 1934 DAQBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland. Binnenland. Beiangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 250. 2)eZeeuw Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingan 1(120. Losse nummers g cans, Advertentiën: Gewone advertentiën 80 een* per regel. leerenden Mededelingen dubbel tarief. Handeleadvertentiën 25 cant, per regal Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f9.35. By contract belangrijke korting. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De kerken onder het kruis. In Duitschland, waar het reeds gerui- men tijd broeide, is het thans tot een openlijke botsing gekomen tusschen kerk en staat. De oppositie tegen het ingrijpen van den staat in kerkelijke aangelegenheden wordt nu met geweld onderdrukt. De uit bitteren geestelijken nood ont stane „Pfarrernotbund", die voor de vrijheid van de kerken het pleit voer de, is uiteengeslagen. De leider werd gevangen genomen en een aantal predikanten is reeds geschorst. Dr Müller, de aan de kerken opge drongen Rijksbisschop, die aanvankelijk een weifelende houding aannam is tot ge- weldmaatreg'elen overgegaan. Hij is daartoe in staat gesteld door de tusschenkomst van den staat. Hitier heeft, zooals reeds is gemeld, de bisschoppen gewaarschuwd, dat de kerkelijke subsi dies zouden worden ingehouden, indien men niet tot oplossing van het geschil kwam. Een belangrijker feit echter was, vol gens de Engelsche pers, de activiteit van Goering's geheime politie in het afluiste ren van telefoongesprekken. Door deze maatregelen werden de gesprekken tus schen de in oppositie zijnde predikanten afgeluisterd en werden uit deze gesprek ken zinnen gehaald die konden worden geïnterpreteerd als blijk van „ontrouw" aan den nat.-soc. staat. Tenslotte hebben een aantal op zichzelf staande arrestaties van predikanten der oppositie getoond, dat de staat bereid was den Rijksbisschop zoo noodig te steunen door de macht van de burgerlijke wet. De groote massa der leeken is grooten- deels onwetend van wat er gebeurt. De situatie is onbegrijpelijk als men niet be denkt, dat geen Dnitsche krant iets mag publiceeren dan de officieele decreten en verklaringen van den Rijksbisschop. D'e Engelsche kranten zijn de hoofdbron voor inlichtingen geweest voor de Duitschers, en er is daarom groote vraag naar. Pro testen op den kansel werden door dr Müller verboden, en publieke samenkom sten werden verhinderd door de politie. Met groote belangstelling blijven wij de verdere ontwikkeling van deze zaak vol gen. Men ziet nu waar het Nat.-Socialisme ons brengt. "Want en dit moet in het oog wor den gehouden wat nu gebeurt is niet toevallig. Het beginsel van het Nat.- Socialisme leidt nu eenmaal tot onder drukking van alles wat het staatsbelang in den weg heet te staan. Voor de macht van den staat is n i e t s veilig. Ook de kerk niet. Dit geldt van Duitschland, maar ook van het Nat.-Socialisme zooals het in ons land wordt gepropageerd. DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND. Dwang van den staal. Na een strijd van verscheidene maan den is de oppositiebeweging in de Duit- sche Evangelische kerk thans onder drukt. Dr Niemöller, de leider van den Pfar- rer Notbund (voormalig commandant van een onderzeeër), is in arrest gesteld. Alle predikanten die op 14 Jan. de be kende verklaring van den kansel af heb ben voorgelezen, zijn geschorst. Bisschop Müller heeft zich in een de creet tot dictator geproclameerd! Alle overige kerkleiders hebben gecapi tuleerd. De Berlijnsche correspondent van de Times meldt, dat Dr Niemöller later weer op vrije voeten is gesteld, op voorwaarde dat hij zich eiken dag bij de politie meldt. Alle bescheiden van den Pfarrer Not bund zijn in geslag genomen. De capitulatie van de leiders der evan gelische kerk is volgens denzelfden cor respondent toe te schrijven aan het drei gement van den rijksbisschop, dat de rijkssubsidies aan de kerk, die ongeveer 100 millioen mark per jaar beloopen, zouden worden ingehouden, als het ver zet niet werd gestaakt. Dr Müller kan dit dreigement gronden op de uitlating van Hitler in de bijeen komst van Donderdag met de kerkleiders dat het rijk geen belang meer in de kerk zou stellen, als het conflict niet werd bij gelegd. Uit het gebeurde ziet men dat van een „bijlegging" geen sprake is. Het conflict is feitelijk door staatsdwang uit de wereld geholpen. De Fransche kabinetsformatie. De president van de republiek ia recht op het doel afgegaan en heeft den heer Daladier de opdracht tot kabinetsforma- tie gegeven. Een oogenblik schijnt hij er aan gedacht te hebben een „neutrale" figuur, den oud president der republiek D'oumergue, met de leiding der regeering te belasten. Maar deze is zeker niet de krachtige persoon lijkheid, welke Frankrijk op dit oogenblik zoowel voor zijn bannen- als zijn buitenr landsche politiek, dringend noodig heeft. En zoo scheen de keuze te liggen tusschen Herriot en Daladier. D'e beslissing is ten gunste van Dala dier uitgevallen; maar ook Herriot zal wel een vooraanstaande plaats in het nieuwe ministerie van „nationale een heid" krijgen, waarschijnlijk als minister van buitenlandsche zaken. Dë oplossing van de crisis is daardoor op het plan gebracht, dat de publieke opi nie geëischt heeft. Dë heer Daladier heeft gezegd, een re geering te willen vormen van energieke, achtenswaardige mannen, die het gezag van den staat en het onwankelbaar ver trouwen in de republiek kunnen herstel len. Slaagt Daladier, dan verliezen de so cialisten allen invloed op de regeering en wordt het land verlost van de kartel dictatuur. Het verleenen van de opdracht tot ka binetsformatie aan Daladier wordt zeer gunstig ontvangen en men verwacht, dat een energiek ministerie-Daladier het land de rust zal hergeven, waaraan het zoo dringend behoefte heeft. Communistisch complot In Spanle. Dë politie te Madrid is een uitgebreid communistisch complot op het spoor ge komen. Te Saragossa zijn 141 communis ten gearresteerd. De regeering besloot maatregelen te treffen, om de uitwassen van de politieke propaganda aan de uni versiteiten tegen te gaan. Dë politie heeft te Barcelona een inval gedaan in twee onder verdenking staande huizen en een groote hoeveelheid muni tie en ontplofbare stoffen in beslag geno men. Dolffuss wachtensmoe. In een interview verklaarde bondskan selier Dollfuss in verband met vragen om trent zekere thans gevoerde onderhande lingen, dat Oostenrijk voor geen enkele hinderpaal zou blijven staan bijl de verde diging van zijn onafhankelijkheid en tot beëindiging van den huidigen stand van zaken in verband met Duitschland. De Oostenrijksche regeering wacht thans op het antwoord van Duitschland ten aanzien van de stappen van 17 Jan. j.l. en zal zeer binnenkort haar hou ding bepalen, die uiteraard zal afhangen van dit antwoord. Wanneer dit antwoord echter lang mocht uitblijven, zal Oosten rijk desondanks zijn houding bepalen. Alle eventualiteit in dit opzicht is reeds onder de oogen gezien. Henderson herinnert aan genomen besluiten. Het Volkenbondssecretariaat maakt be kend, dat de voorzitter der ontwapenings conferentie Henderson de Engelsche, de Fransche en de Italiaansche regeering geschreven heeft om haar er aan te her inneren, dat het kleine bureau (Hender son, Benesj en Politis) op 20 Januari be sloten heeft 13 Febr. weder bijeen te ko men, teneinde den datum voor de hervat ting van het werk der conferentie te be palen. Ook herinnert Henderson de regeerin gen er aan, dat het presidium van de con - ferentie in de jongste vergadering beslo ten heeft de Fransche, de Engelsche en de Italiaansche regeering te verzoeken vóór 10 Febr. een rapport over den stand der diplomatieke onderhandelingen aan president Henderson voor te leggen. Wat crisis-maatregelen kosten. Voor den aankoop van varkens heeft de Amerikaansche regeering 33 millioen dol lar uitgegeven; 11 millioen dollar om bo ter aan de markt te onttrekken, welke on der de arme bevolking gedistribueerd werd en 1,6 millioen dollar om den ex port van 8 millioen bushel tarwe mogelijk te maken, teneinde de markt in de Noord- Westelijke Pacific Staten te onlasten. Communistische betooging te Brussel. Niettegenstaande het verbod, uitge vaardigd door burgemeester Max, heb ben de communisten Maandagavond een straatbetooging willen houden in het centrum van de hoofdstad. Op de boule vards was het .zóó druk, dat de trams op sommige oogenblikken moesten worden stopgezet. Politie en gendarmerie bewaak ten de beurs en groote warenhuizen en de voornaamst kruispunten in dit deel van de stad. Ook de z.g. neutrale zone waar binnen zich het parlementsgebouw en het koninklijk paleis bevinden, was door een sterke politie- en gendarmeriemacht be zet. Op den centralen boulevard kwam het tot botsingen tusschen communisten en gewapende macht. Ongeveer 100 per sonen werden ingerekend. Te circa 10 uur was de rust hersteld. De flnancieele toestand In België. Mr Jaspar, minister van Financiën, heeft officieel medegedeeld, dat het niet noodig zal zijn in den loop van 1934 tot de emissie van een nieuwe Belgische staatsleening over te gaan. Hij verwacht dat onvoorziene gebeurtenissen na tuurlijk uitgesloten de budgetaire voor uitzichten niet zullen worden beschaamd. Concentratiekamp voor communisten. Honderden communisten, die in ver band met hun deelneming aan den jong- sten opstand in Portugal gearresteerd zijn, zullen naar een concentratiekamp in Angola (West-Afrika) worden gezon den, waar zij een nieuwe stad zullen moe ten aanleggen. De vrouwen, kinderen en familieleden mogen de gevangenen naar Angola ver gezellen en zich daar vestigen. Als de nieuwe kolonie zich voldoende uitgebreid heeft zullen uit Portugal on derwijzers, dokters, missionarissen en administratief personeel gezonden wor den. Aarbeving in Mexico. Het geheele Zuiden en centrum van Mexico is door een aardbeving geteis terd. Talrijke personen zijn gewond. Overal is groote schade aangericht, vooral in Acapulco, waar een groot aan tal gebouwen is ingestort. Volledige bijzonderheden ontbreken nog, daar vele telegrafische en telefo nische verbindingen gestoord zijn. In de hoofdstad zelf werden de schok ken ook gevoeld, zoodat onder de bevol king een paniek uitbrak en zij op straat vluchtte. In het gedrang werden verschei dene personen gewond. De in de hoofd stad aangerichte schade is echter van weinig beteekenis. Daarentegen is in Acapulco bijna geen huis onbeschadigd gebleven. D'e bevolking kampeert onder den vrijen hemel. Hindenburg wenscht Hitier geluk. Ter gelegenheid van den eersten ver jaardag der aanvaarding van de regee ring, heeft Rijkspresident v. Hindenburg een eigenhandig schrijven gezonden aan Hitier, waarin hij hem bedankt voor het geen in het afgeloopen jaar is gepres teerd ter leniging van den economischen nood en voor de wederoprichting van het vaderland, doch waarin hij verklaart dat nog veel te doen blijft, voordat nood en zwakheid definitief zijn overwonnen. De Rijkspresident vertrouwt op Hitier en diens medewerkers, dat zij het zoo krach tig aangevatte groote werk van den Duit- schen wederopbouw op den grondslag der thans gelukkig bereikte nationale eenheid van het Duitsche volk, in het komende jaar met succes zullen voortzetten en met Gods hulp zullen volbrengen. Byrds Zuidpool-expeditie. Volgens een Reuter-telegram uit New- York zijn uit Bay "Whales draadlooze be richten ontvangen, volgens welke 45 leden der expeditie door het afbrokkelen van het ijs in gevaar verkeeren. Zij bevinden zich in een tijdelijk kampement. Ook een viertal andere leden, die zich te Little America, het hoofdkamp, ophielden, zijn van hun kameraden afgesneden. Byrd's vlaggeschip „Jacob' Ruppert", tegen zwa- ren ijsgang worstelend, is niet in staat hulp te bieden. 41 Japanners doodgevroren. Op het eiland D'agelet aan de oostkust van Korea heeft men 41 doodgevroren bewoners gevonden. Het eiland was door een hevigen sneeuwstorm van de buiten wereld geïsoleerd en pas gisterenavond slaagde men er in het eiland te bereiken. Men vreest, dat op het eiland nog veel meer menschen om het leven zijn geko men. Engeland en de vreemde talen. Er is in Engeland in de laatste dertig jaar al heel veel veranderd wat de vreem de talen betreft. In het begin dezer eeuw waren ze op de universiteiten vrijwel niet in tel. Als facultatieve aanvulling was er hier en daar gelegenheid er wat over op te doen, maar als eigenlijk studievak wer den ze niet beschouwd. Londen en Gam- bridge waren de eersten om er wat meer aandacht aan te wijden en Oxford opende in 1903 een school voor moderne talen. Nu, dertig jaar later, is de situatie ge heel veranderd. Aan 17 universiteiten kan men college loopen in Fransch en Duitsch; aan 11 in Spaansch; aan 8 in Italiaansch; aan 6 in Russisch; aan 6 in Keltisch; aan 3 in Oostersehe talen, ter wijl Londen en Cambridge hebben ge zorgd voor Scandinavisch, Nederlandflch ea Portugeesch en Cambridge voor Oost en Zuid-Afrikaansche talen. Cambridge heeft ruilcollegea met de Sorbonne inge steld en er is zoo'n behoefte, dat, naar prof. Prior, van Cambridge heeft gezegd, er geen werkloosheid te vreezen is voor degenen, die in de moderne talen studee- ren en dat terwijl er daar alleen al 500 studenten de colleges Fransch volgen. Voor een groot deel neemt de handel hen op. Korte Berichten. i Hitier ontving in tegenwoordigheid van den rijksminister van buitenlandsche zaken den Britschen ambassadeur sir Erio PhippsK die een memorandum der Engelsche regeering overhandigde, het antwoord op de jongste Duitsche nota be helzende. Overstroomingen ten gevolge van het smelten van sneeuw in de bergen aan de Chileensch-Argentijnsche grens heb ben tot nu toe ongeveer 100 personen het leven geko3t. De schade wordt geschat op 30 milioen gulden. Dë Belgische minister Van Gauwe- laert heeft besloten, alle beslissingen in zake de quaestie van den koleninvoer in België tot i April a.s. uit te stellen en in middels het invoerrecht van frs. 10 per ton te handhaven. Te Madrid is een redacteur van het blad „La Nacion" op straat door een re volverschot gewond. De aanslag; droeg een politiek karakter. i De politie heeft te Barcelona een inval gedaan in twee verdachte huizen en een groote hoeveelheid munitie en ont plofbare stoffen in beslag genomen. —i In Charkow in de Oekraine heeft men een vliegtuig gebouwd, dat behalve den piloot en de overige bemanning nog 128 passagiers kan meenemen. Onlangs maakte men een proeftocht met dit vlieg tuig. De couponbelasting. De Staatscourant van gisteravond be vat bepalingen ter uitvoering van de wet op de couponbelasting, met name betref fende de aanhouding van het register, be doeld in art. 8 der wet, de inrichting en zegeling van de couponnota's, de inwis seling van de zegels en de provisie aan degenen, die coupon-nota's afgeven. Gedragingen van wethouder te Zandvoort D'e gemeenteraad van Zandvoort heeft gisteren zeer uitvoerig besproken de niet- toekenning van rijkssubsidie en de kosten van steunverleening aan werkloozen en de handelingen van den wethouder Mole naar. Tenslotte werd een motie van af keuring in het beleid van den wethouder met het dringend verzoek om af te treden weer teruggenomen. Zoodat de zaak voor- loopig nog niet is afgedaan. Loonen in het Westlandsche tuinbouw bedrijf. De af deeling Naaldwijk van den R.-K. Land- en Tuinbouwbond heeft besloten de contractloonen voor arbeiders in de West landsche tuinbouwbedrijven vast te stel len op f 17 per week voor vaste arbeiders en f 17.50 voor losse arbeiders. Dit is het maximumloon, hetwelk met inbegrip van kindertoeslag etc. kan worden behaald. Zonder kindertoeslag zal het loon f 16 be dragen. Russisch hout naar Nederland. In het afgeloopen jaar is alleen aan ge zaagd vuren- en grenenhout uit Rusland in Holland ruim 200.000 standaards of circa een millioen kub. M. aangevoerd, dus ongeveer de helft van den totalen in voer van gezaagd hout in Nederland. In Nederlandsche vakkringen verklaart men, dat steeds meer zorg wordt besteed aan de sorteering en kwaliteit. Speciaal de leveringen in 1933 hebben tot weinig reclames aanleiding gegeven. De politieke gezindheid van ambtenaren. Aan het geheele personeel van het staatsbedrijf der posterijen, telegrafie en telefonie, het personeel in dienst in den zin van het arbeidsovereenkomstenbesiuit inbegrepen, is thans de verklaring ter tee- kening voorgelegd, dat zij geen. lid zijn of zullen worden van één der door den voor zitter van den ministerraad genoemde vereenigingen en waarin tevens wordt be loofd aan geen der bedoelde vereenigin gen of aan van haar uitgaande actie op eenigerlei wijze medewerking of steun te zullen verleenen. Het lidmaatschap van de vertegenwoordigende lichamen. Binnen zeer korten tijd kan, naar de Regeering in haar Memorie van Ant woord aan de Eerste Kamer omtrent de algemeene beschouwingen over de Rijks- begrooting voor 1934 mededeelt, de in stelling worden tegemoet gezien van een commissie tot ondersoek ven de need- Binnenland. H. M. de Koningin terug uit Zwitserland. De Eerste Kamer over ihet regeeringa- beledd. Buitenland. De Kabinetscrisis in Frankrijk. Communistisch complot in Spanje. Aardbeving in Mexico. zakelijkheid en doelmatigheid van wette lijke en andere voorzieningen met be trekking tot het bekleeden van het lid maatschap van de vertegenwoordigende lichamen door personen, wier staatkundig streven kennelijk is gericht op veran dering der staatsinstellingen met toe passing of bevordering van onwettige middelen. De Amsterdamsche telefooncentrale. De directeur van de Amsterdamsche Gemeentetelefoon deelt mede, dat de aan sluitingen ten noorden van het IJ alle weer in orde zijn en dat, wat de abonné'e aangesloten op de Noordcentrale, betreft, die werkzaamheden vlotter verloopen dan verwacht mocht worden. Dientengevolge kunnen, behalve de nummers, welke met „3" of met „6" beginnen, ook die, begin nende met „49" thans weer telefoneeren. Zware Westmoeson In India. Uit Batavia wordt gemeld: Het zwaarste West-moesson-weer se dert de laatste 14 jaren teistert de kust van Java, als gevolg waarvan dë scheep vaart moeilijkheden ondervindt. In Sema- rang woei de blauwe vlag, bet teeken dat de communicatie tusschen den wal en de schepen op de reede verbroken is, op 26, 27 en 28 Januari j.L NEDERLAND EN BELGIS. De handelsbesprekingen. In verband met de besprekingen sedert eenigen tijd te Brussel tusschen een Ne derlandsche en een Belgische delegatie ge voerd, ter regeling van aangelegenheden in hoofdzaak de contingenteering van den invoer van zekere eetwaren betreffend, hebben de heeren Hijmans, minister van buitenlandsche zaken, Sap, minister van landbouw en Van Cauwelaert, minister van binnenlandschen handel, Maandag ochtend op het departement van buiten landsche zaken, langdurig met elkaar ge confereerd. De ministers hebben het standpunt van België ten aanzien van de 'behandelde vraagstukken nader bepaald. De besprekingen tusschen de beide de legatie® zullen waarschijnlijk Donderdag worden 'hervat en voortgezet. De onderhandelingen hebben betrekking op landbouw- en zuivelproducten. Aan de „Telegraaf" wordt nog gemeld: De onderhandelingen die tusschen de Ne derlandsche en Belgische gedelegeerden te Brussel werden gevoerd over de Neder- landsch-Belgische economische verhou dingen, zullen nog gedurende ombepaalden tijd worden voortgezet. Naar ons werd verzekerd, kunnen zij nog wel een 14-tal dagen duren. De moge lijkheid bestaat echter, dat de onderhan delingen alhier even worden onderbroken en in Den Haag zullen worden voortgezet. In verband met de cantingenteeringen werd aan de „Lihre Belgique" door een bevoegde instantie in de textiei-industrie die blijkbaar met officieele persoonlijkhe den in België in relatie staat, het volgen^ de medegedeeld: Maandag zal tusschen den Minister van Landbouw en tusschen dien® ambtgenoot van Handel een bespreking plaats heb ben betreffende de treurige situatie in de textielindustrie. Deze industrie heeft zwaar te lijden van de voorwaarden, die haar in Neder land worden gesteld. Eenige cijfers daaromtrent zijn ken schetsend: In 1933 heeft België in Nederland 1.112.000 K.G. tapijten mogen invoeren, een contingent, dat 70 pet. van den vroe- geren invoer vertegenwoordigt. Doch in 1934 zal in Nederland dit cijfer terugge bracht moeten worden tot 200.000 tot 400.000 K.G. Hetzelfde verschijnsel doet zich voor ten opzichte van de katoenen weefsels. Het contingent is teruggebracht van 75.0000 in 1933 (70 pet. van den vroege- ren invoer) tot 450.000 K.G. voor 1934. De contingenten worden ook toegepast voor den invoer van zakdoeken, confectie- goederen, kousen, tricots, onderkleeren, hemden, katoenen weefsels en tafellinnen, wollen weefsels en halfwollen weefsels, tapijten, fluweel, naaigaren, zijden weef sels. Nederland is n.l. ontstemd door de re- ttrieiie-ma&tregrien. die dooe BeSgiS toe-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1