DE ZEEUW HONIG'S OSSESTAARTSOEP 6 borden voor 20 ets. TWEEDE BLAD. Uit de Provincie FEUILLETON. Bab Fenwicks verloving. VAN MAANDAG 29 JAN. 1934, Nr 100. 'T KAN EN MOET ANDERS. H. (Ingezonden.) Een vorige maal zagen we, dat we niet op den goeden weg zijn, en dat het dus anders moet, toen hebben we nagegaan hoe we in deze ellende kwamen, thans willen we trachten eenige algemeene lij nen te geven hoe het anders kan. Laten we hierbij §erst het oog slaan op de andere volken, want zij kunnen ons ten voorbeeld zijn, om de oplossing te vinden. Amerika zoekt het in inflatie, dat is in vermindering van de koopkracht van de landsmunt; dit is een middel om zoo wel den handel als den arbeidsleveraar in de war te maken, zoodat de menschen den toestand niet overzien, tenslotte eigen lijk verlaging van de Staatsschuld ten laste van de Staatsobligatiehouders. Voor iemand, die meende, dat hij zijn geld veilig had belegd bij den Staat is het b.v. gelijk met een faillissement van den Staat, waarbij hij 100/3so 64 uitbe taald krijgt (dollarkoers 160 tegen 250) met nog een verlaging van rentevoet ook van 64 Ditzelfde geldt voor andere obligatiehouders van ondernemingen. Aan deelhouders in ondernemingen zullen er op den duur niets van merken en geen direct nadeel hebben, doordat de waarde van de munteenheid daalt, zal de waarde van het bedrijf in die munt uitgedrukt een hooger bedrag aanwijzen, de ten laste van de zaak loopende obligaties dalen, dus de koers van de aandeelen zal na eenige schommelingen omhoog gaan. De prijzen der artikelen zullen na eeni- gen tijd, omdat ook zij beheerscht worden door vraag en aanbod, weer omhoog gaan, omdat de waarde uitgedrukt in de ver laagde munt, hooger- moet zijn. De loo- nen worden, als het nominale getal het zelfde blijft, lager, maar als zooals in Amerika is geschied, deze weer met 25 verhoogd worden, opdat de koopkracht niet vermindere, dan wordt dit loon weer verhoogd en gebracht op 64 25 daarvan dat is 80 van het oude loon. Het eenige voordeel, als men het een voordeel noemen wil, is dan, dat men dus op slinksche manier de obligatiehou ders 36 afgenomen heeft ten bate van Staat en aandeelhouders en de loonen met 20 heeft verlaagd. Het gevolg daar van is natuurlijk nog minder koopkracht in het land met een ongewijzigde of mis schien vermeerderde overproductie, ver meerderd doordat de zaken, door nomi nale vergrooting van het aandeelkapitaal, in staat zijn meer te produceeren; het resultaat zal dan ook vrij zeker niet aan de verwachting voldoen. Dit voorbeeld verdient geen navolging. Voor we nu met ons eigen land begin nen, moeten we eerst vaststellen, dat in een op gezonde basis gevestigde maat schappij de oeroude regel nog steeds waar is, dat „de arbeider zijn loon waard is", maar daaruit volgt, dat een land, waar een toestand heerscht, dat iemand voor half of geen arbeid ook het volle of loon krijgt, ten ondergang gedoemd is; dat is nog veel en veel erger dan dat een zekere groep van arbeidleveraars 10 of 15 te veel krijgt. Ons land met zijn dichte bevolking heeft behoefte aan handel en uitvoer en wil men daartoe komen, dan moet men met het buitenland kunnen concurreeren. Dus verlaging van onkosten, waaronder ook valt verlaging van loonen. Vragen we dan: is dat mogelijk? Dan dienen we ons op de hoogte te stellen van de levens behoefte, en wat zien we dan? Statistiek Centr. Bureau, Dec. '33 doet zien, dat de algemeene groothandelprij- zen volgens de statistiek thans 77 zijn van die prijzen in 1913 en voor voedings middelen 82 We weten, dat de loonen zeker 50 hooger zijn nu dan toen; het Vrij naai het Engelsch. 62') _0_ „Dus zal ik weer beter worden, moe der?" vroeg de zwakke stem nogmaals, doch er klonk een pijnlijke noot van span ning in. „Met God® hulp ja lieveling". „Beterklonk de stem nog zwakker „maar ook gezond van lijf en leden?" Bab's moeder kon niet spreken. Na het vertrek van den dokter, toen ze blijde naar de ziekenkamer wilde snellen, had ze Stanhope Peel in de gang ontmoet en de ze had de uitspraak van den dokter aar een critiek onderworpen, die haar diepe blijdschap plotseling in een vreeselijke onzekerheid had doen verkeeren, een on zekerheid, die welhaast aan waarschijn lijkheid grensde. De dokter had verklaard dat ze beter zou worden. „Dat wil zeg gen" had Stanhope in zijn opgewon denheid verklaard, zonder er aan te den ken de gevoelens van een moeder te spa- ren »dat wil zeggen, dat ze niet zal sterven. Maar als hij niet meer heeft ge zegd, houdt dat tevens in, dat ze hopeloos een invalide zal blijven. Het it nog erger gevolg la, dad de andamwlngeia hun onkosten met 50 zien toegenomen, ter wijl hun producten slechts 77 van toen opbrengen, dus is direct na te gaan, dit als regel geen winst zal worden gemaakt; de bedrijven houden zich alleen met heel veel moeite staande. Maar hoe is het nu met het levensonder houd van den arbeidleveraar? De klein handelsprijs, die de statistiek geeft, wijst al weer uit, dat die 150 is van 1908/14, Dub is de loonstandaard daarmee thans reeds in overeenstemming. Wat nu? De eenige weg is te onderzoeken waarom de kleinhandelsprijs nu 150 van vroeger en de groothandelsprijs slechts 77 °/o is, want daar en daar alléén ligt de oorzaak, dat er nu armoe en el lende is. De groothandelsprijs wijst op overvloed, op overproductie, de kleinhan delsprijs geenszins. Gold het ook van den kleinhandelsprijs, dat die 77 van 1914 was, de arbeider zou geheel op den zelfden voet kunnen leven te gen 77 van het loon van 1914, dat is dus de helft van het loon van thans, doch zoo ver behoeft het loon niet naar beneden om te concurreeren. Dus moet er naar een middel gezocht worden den kleinhandelsprijs te ver lagen. Laat ons trachten op te sporen, waarom ondanks overproductie de kleinhandels prijs niet in dezelfde mate als de groot handelsprijs is gedaald. In de oorlogsjaren werden met den handel grove winsten gemaakt, iedereen nam deel aan den han del, boeren handelden in marken, dok toren in varkens, opzichters in krabben- pastei, aannemers in boter en kaas, enz., enz. Dit heeft het aantal inwoners, dat zich met den handel bezig hield, enorm vergroot. Het aantal winkels, slagerijen, bakke rijen werd verdubbeld op de dorpen, ver drievoudigd in de steden, 'tkon, al was de omzet klein, de prijzen bleven hoog, de winstmarge in van die hooge prijzen was goed; men begon onderling bonden te vormen, enz., en men beging ook hier de ontoelaatbare fout, het werd niet aan den loop der dingen overgelaten den prijs te bepalen. De bonden stelden den prijs vast en dat ging goed tot de koopkracht van het volk verminderde. Nu roept juist die middenstand en dreigt met fascisme enz., maar is dat billijk? Natuurlijk even onbillijk als de wensch bij velen om den middenstand geheel uit te schakelen. Stel, dat in 1912 per 1000 inwoners twee bakkers en één slager en drie kruideniers een bestaan hadden, dan vindt men er nu van elk het dubbele aantal. Maar ook die menschen zijn arbeidleveraars en wanneer in 1912 b.v. 2 bakkers per 1000 inwoners een taak hadden en er nu 4 zijn, dan hebben zij nu slechts een hal- v e taak en de anderen ook, toch moeten zij ook nu evenals toen het volle week loon (levensonderhoud) hebben, dat zelfs doordat ze zelf wat betreft hun levens behoefte aan het peil van 150 van 1912 ook vastzitten ook hooger is. 't Gevolg is, dat op een hal ven omzet van 1912 (dit is halve arbeid) nog iy2 X zooveel totaal winst gemaakt moet worden, het winst percentage moet dus daarom als de groot handelsprijs gelijk was gebleven 3 X zoo groot zijn. maar die is */s van 1912. Dus is het winstpercentage thans Va X 3 4 X zoo groot als in 1912. Winstname van 200 en 300 is dan ook heel gewoon. Hier en juist hier is de fout van de tegenwoordige maatschappij; die klein handel en middenstand vormt een zeer groot deel der bevolking, die voor half werk het volle loon eischt en hier ligt de taak der Regeering om op de een of andere manier daaraan een einde te maken, dan kan geleidelijk de steun aan den landbouw vervallen, dan kunnen, als de kleinhandelsprijzen normaal omlaag zijn, de loonen dalen. Het kan een boer niet schelen welk bedrag in guldens hij krijgt voor een mud aardappelen, als hij voor hetgeen hij er voor krijgt, het zelfde kan koopen als 4 jaar geleden en een ar beider evenmin. (In het eerste artikel is een fout ge slopen. Er staat: boonen (uitgezochte) aan den boer 9 a 10 ct. per Kg., aan den handel 18 a 20 ct. per pond. Dit laatste moet zijn per Kg.) dan de dood. Bab een invalide, Bab haar leven lang aan haar sponde gekluisterd, Bab, die stil zal moeten liggen als een bond! Boe zal ze het dragen; wat moet. dat worden?" had hij uitgeroepen „Beter, moeder maar ook gezond en wel, al® vroeger?" klonk het weer. De stem had in fluistertoon gesproken, doch Bab's vaste blik sterkte baar moeder, om de waarheid te zeggen; ze zou die onder de oogen zien. Haar dapperheid maakte Mary's tranen beschaamd. „Lieveling, mijn eenige schat, denk eens, wat het voor ons allen beteèkent, dat we bij elkaar kunnen blijven, dat je bij on® blijft om je te kunnen liefhebben. Je zult beter worden, Bab, je bent reeds vooruitgaande het overige moeten we aan God laten". En toen boog ze zich over haar lieve ling heen en fluisterde: „Zijne barmhar tigheden hebben geen einde, zij zijn allen morgen nieuw". Bab staarde naar het zonneblind, dat bewogen werd door den wind; dus ze zou blijven leven, maar om nimmer meer ge zond te worden. Barmhartigheid, ze zou ze zonder twijfel behoeven, om het haar opgelegde kruis te kunnen dragen. Doch ze nam zich al dadelijk voor, niet te be zwijken onder het leed. Van kinds af aan had ze zich altijd laten voorstaan op haar moed en volharding se sou nu beiden Vestiging van een wol- lenstolfen-industrie in Zeeuwsoh-Vlaanderen. Wij hebben reeds verschillende malen bericht over onderhandelingen omtrent de ves tiging van een Fransche wollen-stoffen- industrie in Ooat-Zeeuwsch-Vlaanderen, die er op ingericht zou zijn om mettertijd 300 arbeiders te werk te stellen. De onderneming heeft, naar het „Dag blad v. N.-Br." verneemt, thans een ter rein ter grootte van een H.A. aangekocht te Glinge (Z.-Vl.). Spoedig zal aldaar met den bouw van de fabriek begonnen worden. Opheffing Raad van Arbeid te Goes. Het „Huisgezin" meldt, dat zeven Raden van Arbeid zul len worden opgeheven, w.o. die te Goes. Verder komon op de lijst voor de raden te Deventer, Brielle, Winschoten, Sneek, Tiel en Tilburg. - Electrische kachels in gTOote sor teering voorhanden. Vanaf f 8. J. M. Pol derman, Goes. (Adv.) Schaken. De Zeeuwsche Schaak bond had Zaterdagavond beraadslagings partijen georganiseerd in het clublokaal „De Eendracht" van de Middelburgsche Schaakclub tegen den Weenschen schaak meester Hans Kmoc'h. Om 8.10 begon de strijd aan 6 borden De heer Kmoch speelde drie partijen wit Het resultaat was: eerste bord Middel burg-combinatie, gewonnen door Kmoch i tweede bord Middelburg-Zuidzande, ge wonnen door Kmoch; derde bord Middel burg-combinatie remise; vierde bord Vlis- singen-combinatie gewonnen door Kmoch; vijfde bord Middelburg-combinatie gewon nen door Kmoch en zesde bord Middel burg-combinatie gewonnen door Kmoch, die dus iu 6 partijen 51/# punt behaalde. De laatste partij was des nachts te half drie beëindigd. Middelburg. De heer A. Leijnse heeft zich met een adres tot den gemeenteraad gewend met verzoek in het vervolg bij afkeuring van dieren geen keurloon meer te heffen. Adressant wijst er op, dat ook in den keuringskring Oostkapelle in dat geval geen keurloon wordt geheven. Het Middelburgsch Drankweerco- mité wijst er in een adres aan den raad op, dat het zeer geschrokken is van het voorstel om de subsidie te verminderen van f80 op f40. Hiermede kan vooruit geen rekening worden gehouden en ook het Rijk heeft de subsidie voor Volksge zondheid, afdeeling Drankbestrijding on aangeroerd gelaten. De hoofdbesturen van den Nederl. Bond van personeel in overheidsdienst en van den Gentr. Nederlandschen Ambte naarsband zonden een adres aan den ge meenteraad in verband met het voorstel tot een algemeene körtïng op de salaris sen van 5 pot. Zij wijzen er op, dat in georganiseerd overleg besloten is voor te stellen 3,5 pet. met vrijstelling van de eerste f 500 en dringen er bij1 den raad op aan in dien geest te besluiten. B. en W. deelen den raad mede, dat de regeling van den Rijkssteun voor de ontwikkelingscursussen voor werkloozen, nog niet bekend is, doch er zeker steun is te wachten. Zij stellen voor in afwach ting tot 1 Maart met die cursussen op den bestaanden voet voort te gaan. B. en W. stellen voor evenals vorige jaren 5 pet. aan het Crisiscomité bij te dragen in den extra steun aan de werk loozen, wat f 1789 zal kosten. Avondschool voor Nij- verheidsonderwijs. Volgens het bij den gemeenteraad ingekomen jaarver slag 1933 van de Avondschood voor N. O. telde deze op 1 Jan. van dat jaar 136 leerlingen, bij het begin van den cursus 19331934 190 en bij het einde van het jaar 185, onder wie 16 voor enkele vakken. Hfet irindwa aantal vooral in de eerste klasse is een gevolg van den slechten economischen toestand van vele oudere, die tegen de kosten van schoolgeld en aanschaffing van gereedsohappen en leer middelen opzien. Ook het werkloos wor den van leerlingen of het kiezen van eeu ander vak heeft invloed op het leerlin genaantal. B. en W. deelen den gemeenteraad mede, dat het geven van brandstoifoubij- drage ook aan kastrekkers, waarop de heer Wondergem in de vergadering van 20 Deo. aandrong, in het tijdvak Januari tot April te ramen zou zijn op 1300 bons of f 1200, Dit is de reden, dat B. on W. ter zake geen voorstel kunnen doen. De heer M. J. Schroevers heeft ont slag genomen als lid van het Burg Arm bestuur. B. en W. leggen aan den raad de rekening over 1933 over van het Bomme v. d. Broecke-fonds met een eindcijfer van f2204. De drie gesubsidieerde ver- eenigingen, de Zangvereen. Tot Oefening en Uitspanning, de Vereeniging voor In strumentale muziek en 't Middelburgsen Muziekkorps ontvingen ieder f 734.51. Verliohtingsplau Blau we n d ij' k en Poelendalesin- g e 1. In het crediet van f 81450 voor ver betering van den Blauwendijk en den Poelendalesingel was f 1500 begrepen voor wijziging en verbetering van de straatverlichting. B. en W. ste'len nu ter verkrijging van een harmonisoh ge heel voor het geheele traject van een nieuwe verlichting te voorzien en wel door de plaatsing van 3 electrische nacht lantaarns, 7 electrische avondlantaarna en 3 gas-nachtlantaarns, wat f 1650 zal kosten of f 199 meer dan oorspronkelijk wsa aangenomen. De straatverlichting zal f 675 meer gaan kosten por jaar, doch hiervan gaat weer af f 68, omdat 2 gas lantaarns op het Vlissingsch Wagenplein kunnen vervallen. Ten slotte zijn twee electrische richtingaanwijzers ontwor pen, die f 250 zullen kosten en elk f 12 per jaar aan stroom zullen verbruiken. B. en W. vragen voor een en ander een crediet aan van f 150 en f 250. Het marktgeld voor de tafeltjes op de graanmarkt bedraagt thans f 1.50 per maand. Belanghebbenden verzochten dit terug te brengen tot f 8 per jaar. B. en W. stellen voor f i per maand te bepa len. Naar aanleiding van een vraag van dhr J. Lindenbergh Gz. te Wemeldinge stellen B. en W. voor om voor de door hem opgelegde schepen per maand f 1 te rekenen aan liggeld. Overeenkomstig de verzoeken of des kundige adviezen, stellen B. en W. voor de volgende pachten te verminderen: van het vischwater in de binnenhavens ten behoeve van J. P. F. Geers met 25 pet., van gronden in de z.g. Oude Haven ten behoeve van de N.V. Boomkweekerijen en Zaadhandel „Nieuwe Walcheren" met 20 pet. en van de gronden aan den Lange- vielesingel ten behoeve van J. Lorier met 40 pet. B. en W. stellen den raad voor den Zuid-Westelijken Havendijk, tot nu toe voor f 300 per jaar verpacht aan P. de Visser te N. en St. Joosland, aan dezen te verpachten voor f 65 per jaar. Verder om een deel van de Burgerweide op nieuw te verhuren aan P. Koole Pzn te Koude- kerke voor f 130 per jaar en een deel van diezelfde weide aan de Vereen, voor Volkstuinen „Kweeklust" tegen f 140 per H.A. per jaar. Ten slotte 786 c.A. aan het Veersche Bolwerk, tot nu toe in erfpacht bij de wed. A. Daniëlsevan Vlaanderen voor 2,5 ct. per c.A., te verhuren aan deze voor 5 ct. p. c.A, Hiet bestuur der Ghr. Kweekschool is bereid om de klinkerstoep voor het schoolgebouw aan de Heerengracht aan de gemeente in eigendom over te dragen, mits ter plaatse een trottoir wordt aan gelegd. De kosten daarvan zijn geraamd op f 200, waarvan het bestuur f 100 wil betalen. B. en W. stellen voor tot de orarnaming van dan grond an aanlag van hst trottoir te besluiten. In verband met de voorgenomen af vloeiing van administratief personeel bij de bedrijven, zal het noodig rijn een nieu we speciale schrijfmachine aan te schaf fen (kosten f 1500). Ook dienen de 2,5 cents-openingen van muntgasmeters, die voor dubbeltjes en 2,5 cent-stukken rijn ingericht te worden afgedioht, zoodat het aantal te verwerken geldstukken belangrijk daalt en tusschen- tijdsche lichtingen kunnen vervallen, het geen een flinke besparing aan loon ten gevolge heeft. De kosten zijn op rond f 600 te stellen. Een dronken koetsier. Zaterdag trok een eigenaardige arresta tie veler belangstelling. Een voerman, die met een wagen met zand, bespannen met een paard door de stad reed, bleek te veel aan Bacchus te hebben geofferd. Een agent van politie nam plaats naast den man, ondersteunde hem met een hand en nam de teugels van het paard in de andere. Zoo reed hij zijn arrestant naar het bureau van politie. Zaterdagavond is de hulp der brand weer ingeroepen voor een vrij emstigen schoorsteenbrand in de Sogeerstraat. Door vlug optreden is erger voorkomen. i Dei t)urnvereen. „Wilhelmina" te Middelburg afdeeling van de Ghr. Jon- gemannenvereen. en aangesloten bij het Kon. Nederl. Gymnastiekverbond heeft Zaterdag ter eere van haar 15-jarig be staan een drie-steden-turnwedstrijd ge houden tusschen Middelburg, Goes en Vlissingen (w.o. Souburg). Deze eerste wedstrijd van dezen aard in Zeeland kan in alle opzichten geslaagd worden ge noemd. Des middags ving de wedstrijd aan in 't gymnastieklokaal van de Ghr. Kweek school, waar de voorzitter van Wilhel mina, dhr A. Krijger, de groepen turn sters en turners, die van iedere plaats be stonden uit 6 dames en 0 heeren, verwel komd en niet minder de juryleden, de heeren H. Verkooyen uit Breda en J. Becht uit Bergen op Zoom voor de da mes, E. Melkman uit Antwerpen en G. F. J. van den Zilver uit Tilburg voor de heeren. De wedstrijden 'Omvatten des middags vrije oefeningen, ringen en paardsprin- gen en voor de dames ook rekwerken. Des avonds zijn de wedstrijden in het openbaar voortgezet in den Schouwburg in tegenwoordigheid van een zeer groot aantal belangstellenden. Dhr Koers deelde mede, dat de stand na de middagwedstrijden was, Middel burg 376, Vlissingen 361 en Goes 353% punten. Dhr R. de Roo complimenteerde na mens het bestuur van den Zeeuwsch-Bra- bantschen Turnkring Wilhelmina en uit te zijn groote waardeering voor het ini tiatief voor den wedstrijd. Namens de Vlissingsche Turnvereen. te Vlissingen, Medioburgum en E.M.M. te Middelburg bood spreker een fraaien wisselbeker voor deze wedstrijden aan. De beker zal drie maal achtereen of vijf maal in totaal ge wonnen moeten worden om eigendom te zijh. Hierna konden de verschillende num mers worden voorgezet. Ieder had zes verschillende bewijzen van kunnen moeten geven en had 120 punten kunnen verwerven, en iedere groep 12 maal zooveel of 1440. Precies te elf uur kon de voorzitter den einduitslag mededeelen en met woorden van waardeering eerst de persoonlijke prijzen uitreiken en wel aan mejuffrouw Peeman van de V. T. V. te Vlissingen, die 92% punt had behaald en aan dhr J. de Keijzer van Volharding te Goes, die met 92 punten de hoogst geklassificeerde turner was. De wisselbeker kwam toe aan de ploeg Middelburg met 807% punt, tweede was Goes met 766% en derde Vlissingen met 764Vï punt. De voorzitter bracht allen dank, die aan den wedstrijd hun krachten hebben Ingezonden Mededeeling. behoeven om vol te houden en te doen wat goed was. Ze sloot haar oogen en als ze gekund had, doch het arme, gekwetste lichaam liet zulks niet toe, zou ze zich naar den muur gedraaid hebben om te ontgaan, dat haar moeder al haar wisse lende aandoeningen van haar gelaat zou kunnen lezen. Bab dacht aan haar huwe lijk en aan den man, die haar echtgenoot zou worden en op het oogenblik hier was. Natuurlijk kon daar niets van komen, nu niet en ook later niet, geen man mocht zich kluisteren aan een vrouw, die haar levenlang een invalide zou blijven. Dat alles was nu voorbij. Stanhope Peel dacht er in zijn hart precies zoo over. De haren rezen hem te berge, als hij aan Bab'B toekomst dacht, aan dat zich voortslepende jonge leven, gebonden aan het ziekbed voor altijd. Arme Bab, geen moment dacht hij er aan, dat hem hier een taak wachtte, dat een deel van de narigheid en het leed, en een zoo groot mogelijk deel liefst, op zijn schouders behoorde te rusten. Stanhope meende trouwens, dat hij al genoeg gele den had van de beele geschiedenis, en hij zou God danken, als hij haar geheel uit zijn gedachten kon bannen. Had hij maar nooit een voet in Devonshire gezet) Gelukkig kon niemand redelijker zijn, dan Bab's vader, die al spoedig zag, waar hem de schoen wrong en die hem halver wege tegemoet kwam; iedere opmerking, die Stanhope maakte om de trouw aan hét gegeven woord niet te verzaken hoe gaarne zou hij het doen! weerlegde hij ijverig. 'Hij betoogde, dat niemand hem ten kwade kon duiden, een meisje de vrij heid te geven, die zich 'in omstandigheden bevond als Bab. Het zou zelfs een daad van piëteit van hem zijn, Bab niet Ite ver ontrusten met een vasthoudendheid, die tot niets zou leiden en door niemand op prijs 'kon worden gesteld. Stanhope's ge laat klaarde zichtbaar op, hij ikon zich nu terugtrekken en de eer aan zich houden. Ook Bab maakte hem het afscheid bij zonder gemakkelijk, 'het duurde maar kort trouwens. 'Ofschoon het engagement niet overvloeide van romantiek, toc'h viel het scheiden niet licht. 'Bab hield zich kranig ze was niet nerveus, niet sentimenteel, zijn medelijden liet ze over rich heengaan en ze liet goed uitkomen, dat het zoo en niet anders moest zijn, en daJt Stanhope geheel handelde, als 'het behoorde. Ze maalkte zelfs, evenals haar vader, dat hij zeer met zijn houding was ingenomen niet zij, maar hij was de martelaar. Ze gaf hem nog wat vriendelijke boodschap pen mee naar huis voor rijn ouders, en toen vertrok 'hij. En ofschoon hij werke lijk ontroerd was, op het oogenblik dat de deur rich achter hem «loot, bij elk station, dat htf passeerde en hem verder van Gombe afbracht, haalde hij ruimer adem en sc'heen hét „avontuur" verder achter 'hem te liggen. En zoo verdween de heer Peel uit het leven van de Fenwicks. Babs moeder schreef dien middag brief op brief, om de vriendelijke schenkers der huwe- üjikscadeaux met een bedankje hun gaven terug te zenden. Toen werd er niet meer over gespreken. HOOFDSTUK XXV. De dagen reiden zich tot weken, en de weken tot maanden, de heete zomer tijd maakte plaats voor de herfst, en Bab lag nog steeds op haar 'legerstede en klaagde niet. Die afmattende inactiviteit, die de dagen eindéloos deed schijnen, droeg ze op dezelfde makkelijke wijze als vroeger de lichaamsvermoeidhold, op een langen tocht, die onsuccesvol verliep. Zij, die haar 'het best kenden, verbaasden zich het meest; zulk een gave van lijd- zaainhéid was een koninklijke gift. Een jaar geleden zou niemand Bab eenig ge duld hebben toegedacht. En men zag heusch de martelaar niet in haar, ze ge leek den strijder, die met even rustig ge laat de slagen van het leven ontving als den voorspoed in den krijg. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 5