wat een pijnf EERSTE BLAD. Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. MAANDAG 29 JANUARI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No, m Dit nummer bestaat uit 2 bladen Neem daar nu toch eens een paar "AKKERTJES" voor en tot Uw ver bazing en welbehagen zal de pijn verdwijnen,want AKKER-CACHETS helpen uitstekend bij Rheumatiek, Rheumalische zenuwpijn.Lendenpijn Spit, Spierpijn, Gevatte Koude, enz. "AKKERTJES'' kosten slechts 50 cent per 12 stuks. Overal verkrijgbaar l Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg, Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën: Gewone aavertentiën 30 cent, per regel. Ingezonden Mededeeungen dubl-el te riet Handelsadvertentiën 25 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrij aap f0.'/5, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Het Fransche Kabinet afgetreden. In den Zaterdagmiddag gehouden kar binetsraad besloot het ministerie-Chau- temps, zijn ontslag aan president Lebrun aan te bieden. Het is vooral de publieke opinie ge weest, die het ministerie heeft doen val len. In Kamer en Senaat werd het kabinet met vertrouwensvotums overladen, doch door de openbare meening was het be wind reeds zeer lang geoordeeld en ver oordeeld. Het vijfde radicaal-socialistisch kabi net van deze wetgevende periode is dus gesneuveld. Kopstuk na kopstuk kon wor den weggekegeld, of dreigde weggekegeld te worden met de beschuldigingen, die naar aanleiding van de schandalen tegen ben werden ingebracht. Het is wel een frissche boel in de Fransche regeerings- kringen! De Stavinsky-zaak zelf is nog maar in het eerste stadium van baar openbare ontwikkeling. Andere schandalen zijn reeds uitgebroken, of dreigen uit te bro ken. Dat alles volkomen zal worden bloot gelegd, behoeft men nauwelijks te ver wachten. Het land beeft een Clemenceau noodig! De vraag, wie dat zijn zal, kan natuurlijk nog niet worden opgelost. Twee namen vooral worden genoemd, die van Herriot en van Daladier Een complot tegen Allenby? Eenige dagen na aankomst van den Engelschen veldmaarschalk op Java, ont ving de politie aldaar van de internatio nale afdeeling der politie te Washington de medeeling, dat drie individuen (niet van Nederlandscbe nationaliteit), wier signalement werd medegedeeld, een aan slag op Allenby beraamden. Men neemt aan, dat Allenby zijn reis in Nederlandscb Indië, welke verband hield met de vlootconferentie in Singa pore, daarom heeft afgebroken en naar Europa is teruggekeerd. Roosevelt naar Tokio genoodigd. De „Pan-Pacific Association" heeft een resolutie aangenomen, waarin een uitnoo- diging wordt gericht aan president Roo sevelt, om bij zijn voorgenomen bezoek aan Honoloeloe ook Tokio met een be zoek te vereeren, zulks in zijn hoedanig heid van eere-voorzitter van de ,„Pan- Pacific Association". Indien Roosevelt deze invitatie zou aannemen, zou hij de eerste Amerikaan- sche president zijn, die een bezoek brengt aan het Verre Oosten en de eerste, sinds Wilson die een buitenlandsehe hoofdstad bezoekt. Bestrijding van de werkloosheid. De Deensche minister van openbare werken heeft een voorstel ingediend om ter bestrijding van de werkloosheid een reeks groote openbare werken te bespoe digen. Het betreft hier uitsluitend wer ken, die anders eerst in latere begroo- tingsjaren zouden worden uitgevoerd, maar die nu op de eerstvolgende begroo- bet begrootingsjaar begint April zijn gebracht. De totale kosten der werken bedragen ruim 16 millioen kro nen. Verdubbeling der Amerikaansche luchtvloot. De Amerikaansche minister van oorlog heeft een nieuw vijfjarenplan voor de uit breiding der luchtstrijdkrachten van het landleger bekend gemaakt. Het aantal vliegtuigen, dat thans 1800 bedraagt, zal met 1000 worden vergroot. Verder ligt het in de bedoeling, een vlie gend „Hoofdkwartier-eskader" in te stel len, dat uit 900 vliegtuigen zal bestaan. Deze vliegtuigen zullen onmiddellijk ter beschikking van den generalen staf staan en gebruikt worden zoowel in verbinding met de land- of zeestrijdkrachten, als voor bijzondere opdrachten. Het eskader zal verder worden gerequireerd, wanneer een aanval op een landsgrens een geconcen- teerden verdedigingsmaatregel noodzake lijk maakt. Volgens verklaringen van het Ministerie van oorlog zal Amerika hier mede het grootste luchteskader ter we reld bezitten. Balkanpact wordt Vrijdag onderteekend. Het Balkanpact zal 2 Februari wor den onderteekend. Voor Bulgarije (dat zooals men weet bezwaren heeft tegen de clausule, waardoor de onderteekende mo gendheden zich verbinden wederkeerig de territoriale integriteit hunner landen te waarborgen) zal de mogelijkheid om alsnog tot het pact toe te treden worden opengelaten. De Goudwet aangenomen. Reuter seint, dat de Goudwet door den Amerikaanschen Senaat is aangenomen met 66 tegen 23 stemmen. Het ontwerp gaat thans terug naar het Huis van Afgevaardigden, opdat dit kan beslissen over 'de amendementen, door den Senaat aangenomen. Predikant met „vacantle" gezonden. De conferentie, die Rijksbisschop Mül- ler heeft gehad met Hitier, aldus „Het Volk", is inderdaad beslissend geweest voor den strijd tegen de oppositie in de Evangelische Kerk. Het zal hard tegen hard gaan. Nadat hij zich van de volgzaamheid van de landsbisschoppen. had verzekerd, heeft Müller de teugels van 'het kerkbe stuur weer stevig in handen genomen en bij gebruikt thans straffe maatregelen, om den opstandigen dominee'e zijn wil op te dringen. Ten einde in Pruisen geen last van lagere instanties te hebben, heeft hij zichzelf tot dictator van de Pruisische kerk benoemd. Hij verklaart deze macht noodig te hebben, omdat de meeningsver- sc'hillen zoo groot zijn geworden, dat zelfs in kerkdiensten door de dominee's hun oppositie hebben geuit. Zijn tweede daad was, met behulp van deze verordening den voorzitter van den Noodbond, dominee Niemöller, met va- cantie te sturen. Niemöller, die uit de jong-reformistische beweging is gekomen, was vooral in Berlijn de ziel van de oppo sitie tegen Müller en wanneer er een normale verkiezing voor rijksbisschop zou plaats vinden, is het bijna zeker, dat Niemöller zou worden gekozen. Er gaan geruchten, dat hij niet meer thuis zou zijn en dus waarschijnlijk in „Sc'hutzhaft" zit. Niemöller zal wel niet de eenige predi kant blijven, die met vacantia wordt ge stuurd. De Nazi's en de Roomsch-Katholieken. Het „Deutsche Nachrich ten-Bureau" seint: Den laatsten tijd zijn door verklaringen, welke door katholieke geestelijken van den kansel zijn gedaan zekere twijfels gerezen onder het volk. Bedoelde verklaringen waren slechts een stelling nemen der Katholieke Kerk, overeenkomstig haar leerstellingen. Zij zullen den staat niet verhinderen, de door hem noodig geachte sterilisatie-wet in vol len omvang uit te voeren. Eventueele uitlatingen, welke gelijk zouden staan met een oproep tot onge hoorzaamheid ten aanzien van die rijks wet, zullen, niet worden geduldt Bij beschikking van den regeeringspre- sident te Düsseldorf is 't geheele vermogen zoowel gebouwen met volledige instal latie en bibliotheken als alle, op welke wijze ook belegde gelden en vorderingen van de volksvereeniging voor het ka tholieke Duitschland, de uitgeverij der volksvereeniging en de Rijnsche drukkerij A.G. in beslag genomen ten gunste van den Pruisischen staat. Deze inbeslagneming, waartegen men niet in beroep kan komen, had plaats op grond van de wet op in beslag neming van volks- en staats vijandig vermogen. „Wij hebben Hitler. Een keizer hebben we niet meer noodig". Het personeel van de Deutsche Indu- striewerke te Spandau heeft Zaterdag een plechtigheid van zeer bijzonderen aard meegemaakt. Arbeiders, bedienden en directeuren van de fabriek waren gemeenschappelijk in het schaftlokaal van het bedrijf btjeen, om een arbeidsrapportage aan te hooren, die door de Duitschlandzender werd uit gezonden en die in bun eigen bedrijf op gramofoonplaten opgenomen was. De indruk, welken deze plechtigheid op de aanwezigen maakte, was buitengewoon groot. Aan het slot der bijeenkomst werd door partijgeoot Zilkiens een rede gehouden, waarin hij o.a. verklaarde: „Wij hebben geen keizer meer noodig, want we hebben Adolf Hitler". Toast op ex-Keizer verhinderd. Een aantal leden van de Nationale Of ficieren-Liga was Vrijdagavond te Berlijn bijeen gekomen om den verjaardag van den ex-keizer te vieren. Even voor middernacht werd bet ge bouw, waar de bijeenkomst plaats had, door politie en S. A. omsingeld en toen klokslag twaalf, volgens gewoonte, een toast werd uitgebracht op den keizer, drong de politie binnen met den uitroep „Handen omhoog". De officieren, die al len gekleed waren in de oude keizerlijke uniformen, werden gelast naar huis te gaan. De toast kon niet beantwoord wor den. In de afgeloopen jaren heeft deze bij eenkomst steeds zonder incident kunnen plaats hebben. Kelzer-verjaardag. Zaterdag werd in Huize „Doorn" de 75ste verjaardag gevierd van den ex-kei zer van Duitschland. Er waren veel gasten in het Poortge bouw van huize „Doorn". In de hotels van het plaatsje en bij den burgemeester logeerden de leden van de keizerlijke fa milie en andere gasten reeds gedurende enkele dagen. Zaterdagmorgen om half tien vond er op huize „Doorn" een bijeenkomst plaats van de gasten. In de huiskapel had, nadat alle gasten verzameld waren, een plechtige dienst plaats, geleid door pastor Snellen. In zijn toespraak heeft pastor Snellen er op ge wezen, dat de keizer na zijn vroegeren luister steeds vol vertrouwen is gebleven op den Heiland, het vaderland en zijn volk. Dit vertrouwen is thans in zooverre gerechtvaardigd gebleken, dat Duitsch land sedert een jaar weer nationaal ge regeerd wordt. Des middags om één uur had er in huize „Doorn" een lunch plaats. Vrijdagavond en Zaterdagmorgen zijn er groote hoeveelheden telegrammen en schriftelijke gelukwenschen op het kasteel bezorgd. Nimmer tevoren zijn er ter ge legenheid van den verjaardag van den ex-keizer zoovele gelukwenschen ontvan gen. De meeste kwamen uit Duitschland. Vele honderden bloemstukken werden eveneens op het kasteel afgegeven. Vele waren ook uit Duitschland gekomen. Generaal Mackenzen was ook op Huize Doorn aangekomen, om de gelukwenschen van het oude leger aan den keizer over te brengen. Rijkspresident von Hinden burg had gelukwenschen gezonden, de Koningin-Moeder zond bloemen. Was er bij de bijeenkomsten in den ochtend niets dan stemmigheid te zien aan costuums en toiletten, bij het diner, dat circa acht uur des avonds plaats vond was dat heel anders. Hierbij ver schenen de gasten n.l. in „parado- kleedij". Byrd's expeditie in gevaar. Uit New-York wordt gemeld, dat al daar een radio-bericht uit Walvischbaai is ontvangen, afkomstig van Admiraal Byrd, waarin wordt medegedeeld, dat 45 leden van de Zuidpool-expeditie, welke zich in een tijdelijk kamp bevinden, ge vaar loopen. Tengevolge van de hooge temperatuur, welke slechts even onder het vriespunt is, is een gedeelte van het ijsveld, dat de baai bedekt, losgeraakt. Vier andere leden van de expeditie be vinden zich in Klein-Amerika, de hoofd basis van den Zuidpooltocht. Het contact met hen is verbroken. Intusschen drijft Byrd's vlaggeschip, de Jacob Ruppert, temidden der ijsachot- sen, zonder in staat te zijn voor anker te gaan. Noodtoestand in China. In de provincies Hoepei en Honan, die door de overstrooming van de Gele Rivier zijn geteisterd, heerscht een verschrikke lijke toestand. Naar verluidt moeten reeds 10.000 per sonen om het leven zijn gekomen. Het grootste deel hunner zou zijn verdronken of doodgevroren, terwijl velen nog wor den vermist. Meer Engeische millionnairs. Het aantal millionnairs in Engeland is van 133 in 1932 tot 150 in 1933 gestegen. Om als millionnair beschouwd te wor den, moet men een inkomen van minstens honderdduizend pond sterling per jaar hebben, doch het merkwaardige is, dat er in het afgeloopen jaar niemand tot deze „laagste" categorie behoorde en dat de armste millionnair een vast inkomen van 200.000 pond sterling had, hetgeen bij den huidigen lagen koers van het pond sterling toch nog altijd ca. 1,5 mil lioen gulden is. Ook het aantal menschen, dat maar 50.000 pond per jaar verdient, is zeer gestegen. Dan zijn er nog de armen onder de rijken, wier verdienste variëert van 10.000 tot 50.000 pond sterling. Er zijn thans 10.000 Engelschen, die zich tot die klasse hebben opgewerkt, of 2400 meer dan in 1925. En dat alles in een crisistijd! Ongeregeldheden in Parijs. Zaterdagavond en in den nacht op Zondag is 't te Parijs opnieuw tot groote betoogingen gekomen. Republikeinsche garde te paard moest de menigte her haalde malen uiteendrijven. De demon stranten wierpen krantenkiosken om en vernielden verscheidene straatlantaarns, terwijl de lichtsignalen voor het verkeer werden vernield. Bij de betoogingen waren ook eenige honderden communisten betrokken, die van een vergadering kwamen. Ten slotte slaagde de politie er in deze demonstran ten, die in gesloten gelederen liepen, uit een te jagen. In den loop van den nacht werden meer dan 400 personen gearresteerd. Zijl die vernielingen hebben aangerioht of hand tastelijk zijin opgetreden tegenover poli tiebeambten zullen gerechtelijk worden vervolgd. Een groot aantal politiebeamb ten is gewond. Twee beambten moesten naar 't ziekenhuis worden overgebracht. Dimitroff Is verontwaardigd. De Berlijnsche correspondent van de „Times" bericht, dat Dimitroff veront waardigd is over de berichten in de Duit- sche bladen, volgens welke hij zoo goed behandeld wordt. Hij heeft een brief ge schreven aan den minister van Buiten landsehe Zaken, waarin hij verzoekt, hem toe te staan een vertegenwoordiger van een buitenlandsehe krant te ontvangen, ten einde dezen een juist relaas te geven van zijh indrukken van de gevangenis te Leipzig. Korte Berichten. i Dö hevigste sneeuwstorm sedert jaren woedt in de provincies langs de Japansche zeekust, waardoor op ver scheidene plaatsen lawines plaats hebben en het treinverkeer wordt ontwricht. In de Vereenigde Staten zijn in 1933 ruim 29.000 personen bij automobiel-on gelukken om het leven gekomen. In Oost-Nieuwkerke bij Roesselaere waren arbeiders bezig met bet opruimen van een onderstand, die tijdens den oor log door de Duitsche troepen daar was gebouwd. Plotseling had er, waarschijn lijk door een daar verborgen granaat, een ontploffing plaats, waardoor vier arbei ders werden gedood en vier gewond. i Verschillende provincies aan de Japansche kust worden door sneeuwstor men geteisterd, die op tal van plaatsen lawines veroorzaken, waardoor het trein- keer ernstige stagnatie ondervindt. i—Dé vereeniging van winkeliers en koffiehuishouders te Charleroi is als protest tegen de, hooge eleetriciteitsprij- zen, een lichtstaking begonnen. Overal was de verlichting tot het uiterste mini mum beperkt. In de garnizoenskerk te Kassei zijn gisteren tijdens de godsdienstoefening on geveer 20 personen onwel geworden. De kerkdienst moest worden 'onderbroken. Het bleek, dat men te doen had met ko lendampvergiftiging. De slachtoffers zijn naar het ziekenhuis overgebracht. De oorzaak van het gebeurde moet worden gezocht in een defect aan de verwar mingsinstallatie. Terugkomst van H. M. de Koningin. H. M. de Koningin en H. K. H. Prin ses Juliana warden a.s. Dinsdag uit Zwit serland in de residentie terugverwacht. De Prins in Zwitserland. Prins Hendrik heeft dezer dagen van St. Moritz uit, in gezelschap van zijn ad judant kolonel Schmidt, per slede een be zoek gebracht aan Zuoz, waar hij het Ly ceum Alpinum bezichtigde. D'e directeur der school, dr A. Knabenhans en de Ne- derlandsche leeraar dr N. A. Donkersloot leidden den Prins rond. De Nederlandsche leerlingen maakten den Prins hun opwachting. Na ook bet historische Planta huis te hebben bezich tigd, keerde de Prins naar St. Moritz terug. Steun aan gewassen. Het Tweede-Kamerlid de heer Lovink heeft aan den minister van economische zaken de volgende vragen gesteld: Is bet den minister bekend, dat bij de landbouwers, in verband met bet opma ken van het zaaiplan, groote behoefte be staat, de regelingen te kennen ten aan zien van den steun aan de gewassen en de voorwaarden waaronder die steun zal worden verleend? Is de minister bereid die plannen met den meesten spoed bekend te maken? Handel in traangaspistolen? Het Tweede Kamerlid de beer Van der Heide heeft aan den minister van Justi tie de volgende vraag gesteld: Wil de minister doen onderzoeken of in Enschedé handel gedreven wordt in traangaspistolen, die door handlangsters van een lid der Nat. Soc. Beweging al daar uit Duitschland zouden worden bin nengesmokkeld, en of in het kringhuis van die beweging aldaar revolvers en buksen verkocht worden of in den laat sten tijd verkocht zijn? De verlaging bij de Spoorwegen. De directie der Nederlandsche Spoor wegen heeft aan den personeelraad mee gedeeld, dat de minister van Waterstaat haar bericht heeft, dat hij bereid is, maar uitsluitend ter wille van het overleg, de voorgestelde loonsverlaging van 4 pet. goed te keuren, doch zich bij uitstel tot 1 Juli a.s. lettende op voorgemeld percen tage van 4 pet niet kan neerleggen. De Binnenland. Pensionneering onderwijzers. Loonsverlaging bij de spoorwegen. Buitenland. De 75ste verjaardag van den ex-Keizer. Fraude te Boxtel. Het Fransche kabinet afgetreden. De Nazi's tegen de kerken. De goudwet in Amerika aangenomen. Verdubbeling der Amerikaansche lucht vloot. Overstroomingen in China. regeling zal in geen geval later behooren in te gaan dan 1 Mei 1934. Bovendien zal volgens den minister de met ingang van 1 Mei a.s. goedgekeurde regeling niet langer behooren te gelden dan tot einde 1934, zoodat de geldigheids termijn van het reglement dienstvoor- waarden tot 1 Januari 1935 verlengd dient te worden. Verdere verlenging zal zoo eenigszins mogelijk vermeden behoo ren te worden. De herziening van de loonregeling, zoo noodig gepaard met die van het reglement dienstvoorwaarden zelf, zal dus naar het oordeel van den minister in het loopende jaar moeten worden ondernomen. Hij acht het onvermijdelijk deze aldus voor te bereiden, dat de nieuwe loonrege ling bij een gelijk aantal personeelleden althans vijf procent minder zal kosten dan die ingaande op 1 Mei a.s. Het schijnt den minister toe, dat bij de herziening o.m. aandacht zal moeten worden ge schonken aan het naar zijn meening te geringe verschil in bezoldiging, tus- schen de duurste en goedkoopste stand plaatsen en eveneens aan de volgens hem te hooge loonen in de werkplaatsen. De handelsbetrekkingen van Nederland en Ned.-Indië. Vandaag zou in het Departement van Buitenlandsehe Zaken een persconferentie worden gehouden, waar Prof. J. van Gel deren een overzicht geven zal van econo mische maatregelen ter bevordering van de 'handelsbetrekkingen van Nederland en Nede rlan dsch-Indi Aanmaningen belastingen. Bij de behandeling van de begrooting van Financiën in de afdeelingen der Eer ste Kamer werd gevraagd of de kosten voor aanmaning bij niet tijdige voldoe ning van belastingschuld, welke thans voor alle gevallen 25 cent bedragen, in verhouding kunnen worden gebracht met het bedrag der belastingschuld. Deze leden achtten zulks wenschelijk en betoogden, dat daardoor allicht nalatigheid in be taling zou worden voorkomen en tevens een bate voor de schatkist ware te ver krijgen. Pensionneering onderwijzers. Naar de Maasbode vernam is door Minister Marchant ter oplossing van het onderwijspersoneelvraagstuk het denk beeld van een vervroegd pensioen op 60- jarigen leeftijd nog eens aanhangig ge maakt in een vorm, welke mogelijk wel voor aanvaarding in aanmerking zal komen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1