Oe beteekenis van Groen. EERSTE BLAD. Belangrijkste Nieuws^ HET ADRES A. WILKING ZATERDAG 27 JANUARI 1934 DAGBLAD VQOR DE PROVINCIE ZEELAND Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland Binnenland. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad. „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455, Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Aoonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middeiburg, Goes on Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 co ui, AdvertentiBn: Gewone advert,enti«n 80 cent per regel. Ingezonden Meiiodselingcn dubbel tor-el Handels&dvortentiën 25 cent per regel. Kleine Advertontiën Dinsdags en Vrijdags 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto fO.S5. Bij contract belangrijke korting. De studie over „Groen van Prinsterer en de verkiezingen van 1871" waarop Dr G. M. den Hartogh aan de Vrije Univer siteit promoveerde, laat ons weer op nieuw zien onze rijkdom. Er wordt in onze dagen ook in Anti revolutionaire kringen wel geklaagd over verslapping en achteruitgang, over ge brek aan meeleven, over weinig waardee ring van de eigen pers enz. En wij den ken. er niet aan deze klachten zonder meer als ongegrond terzijde te schuiven. Maken we echter een vergelijking met den tijd waarin Groen van Prinsterer leefde en met de omstandigheden waar onder hij aan de propageering en de toe passing der Antirevolutionaire beginse len arbeidde, dan komen we weer diep onder den indruk van de groote voorrech ten die we thans genieten. Dr den Hartogh beschrijft de positie van de christelijk-historischen of anti revolutionairen omstreeks 1870 aldus: „Een groot deel van de niet-Roomsche bevolking was op godsdienstig gebied ge hecht aan de belijdenis der Gereformeer de vaderen en wilde ernst maken met de Doopbelofte. Ze hadden een afkeer van de scholen zonder Bijbel. Zij begeerden po- sitief-Christelijk onderwijs voor hun kin deren. Zij werden door vriend en vijand gerekend tot de partij van Groen van Prinsterer. Maar de meesten van hen be hoorden tot de „kleine luyden", die in hun belasting niet hoog genoeg aangesla gen waren om kiezer te kunnen zijn. Het was het volk achter de kie zers, dat staatsrechtelijk niet in tel was. En waren er plaatsen waar de anti revolutionaire kiezers het talrijkst bleken, dan was bij de telkens na vijf jaar terug- keerende herziening van de kiestabel (de Grondwet schreef voor: op elke 45.000 zielen een Kamerlid) de Kamermeerder heid er op uit om de districtsindeeling zóó te wijzigen, dat een anti-revolutio naire candidatuur geen kans van slagen meer bood. Meermalen gelukte dit onedele pogen, door Mr S. van Houten zoo terecht gebrandmerkt. Toch zouden de anti-revolutionairen meer leden in de Kamer gebracht hebben dan het geval was, wanneer zij zich van hun sterkte en hun roeping meer bewust waren geweest. Velen meenden echter, dat alle politieke actie toch niet in staat zou zijn om de tegenstanders terug te drin gen. Waarvoor zou men zich dan moeite geven? Verder achtte een niet onbelangrijk aantal het eigenlijk niet geoorloofd voor geloovige christenen, om ais partij zich op het staatkundig terrein te begeven. Niet alleen onder de eenvoudigen, maar ook onder de meest ontwikkelde vrienden van Groen, en dan weer niet alleen onder de ethischen, wa ren er, die de eigenlijke taak der Evan- g'eliebelijders beperkt rekenden tot de on derlinge geloofsstichting, het oprichten van christelijke scholen, de beoefening van christelijke barmhartigheid en het brengen van het Evangelie tot heidenen en naam-christenen. Niet als eigensoor- tigen politieken strijd, maar als Evan gelisatie-arbeid konden zij het optreden van geloovigen in de Kamer het best waardeeren. Bij meerderen stond deze gedackten- gang in verband met hun verwachting van het snel naderend wereldeinde, van de spoedige wederkomst van Christus. Het ongeloof nam in toonaangevende kringen zienderoogen toe. In den staat en in de maatschappij waren de aanhangers der Eransche re volutie overheerschend.. De belijders des Heeren werden achteruitgezet uit de hoogte behandeld en nauwelijks geduld. Het christendom had zoo waanden vele christenen als bezielende kracht voor het publieke leven voor goed afge daan. De geloovigen moesten zich nu maar concentreeren op het behoud en de sterking der zielen en zóó den Dag der dagen verbeiden." Deze verkeerde inzichlten hebben Groen veel moeite gegeven. Temeer daar 'hij zelfs geen dagblad tot zijn beschikking had om geleidelijk de juiste gedachten ingang te doen vinden. In 1855 had 'hij de uitgave van de „Nederlander" bij' gebrek aan belangstel ling van de zijde zijner geestverwanten moeten slaken. Men liet hem eenvoudig praten, -zoadat hij het gevoel -had steeds rn de lucht te slaan. 'Door de uitgave van kleine Vlugschrif ten trachtte (Hij in dit gemis te voorzien, maar op die wij-ze konden s-lechts enkele honderden en d&n nog u&eer ongeregold worden bereikt. En wel waren er enkele week- en maandbladen, die hem steunden, maar de politiek werd daarin toch slechts als bijzaak behandeld. Ook aan het partijleven ontbrak zeer veel. De kiesvereenigingen, die bijna uit sluitend bij naderende verkiezingen ver gaderden werden slecht bezocht en leid den een kwijnend bestaan, er was geen onderlinge band, geen program, en als ge volg van dat alles weinig leiding. Het scheen dan oo-k inderdaad alsof het einde van de A.R. richting gekomen was; alsof zij gelijk hadden, die Groen hoonden als een veldheer -zonder leger; als een der laatete vertegenwoordigers van een uit stervend geslacht. 'Maar toen is er gekomen, in 1871, een keerpunt in de geschiedenis der Antirevo lutionaire partij. Onverbiddelijk: werd de band met de conservatieven doorgesneden. Radicaal werd met z.g. vrienden, die geen eigen stand- en slteunpunt hadden, gebroken. In isolement, in bet vasthouden aan de be ginselen werd kracht gezocht. Dat sdheen een waagstuk. Het scheen een oogenblik alsof alles verloren was. En toc'h is v-an >dalt oogenblik de opbloei der A.R. richting gekomen. Vergelijken we den toestand van thans met die van de dagen van Groen, dan is er zeker wel reden om dankbaar te geden ken -de voorrechten, 'die God ons -beeft geschonken. iDe volgelingen van Groen zijn tolt twee herren -geworden. Er is een opgewekt partijleven en een goed functionneerende organisatie. Er zijn onze dag- en week bladen, die tienduizenden gezinnen 'be reiken. Wij- hebben onze vertegenwoordi gers in staten en raden en in de 'Regee ring des lands hebben onze voormannen de leiding. Met dankbaarheid gedenken we biji belt zien van dat alles, -den arbeid van onze voormannen. Maar laten we daarbij Groen van Prin sterer niet vergeten. Terecht zegt Dr den Hartogh in zijn Stu'd-ie, -die ijverig gelezen en naarstig be studeerd mo-ge worden Nimmer mag uit het oog worden ver loren, dat do-or -G r o e n het pioniers werk is verricht, 'dat door 'Groen -de stervende richting weer tot nieuw leven is gewekt; nimmer mag worden vergeten, dat van het grootste gewicht voor de Anti revolutionaire partij: en voor het geheele volk is -geweest: öroen'sdaad bij d'e verkiezingen van 1871. De treurige balans van de aardbeving in Britsch-lndië. De thans ter beschikking staande ge gevens, maken bet mogelijk, zich een nauwkeuriger denkbeeld te vormen van den omvang van de aardbeving in Indië op 16 Januari j.l. Er blijkt dan dat de verliezen aan menschenlevens, ofschoon toch nog groot, veel kleiner zijn dan op een gegeven oogenblik gevreesd werd, n.l. niet veel meer dan 2500. Wanneer men daarbij bedenkt, hoe buitengewoon groot de schade is, die aan buizen, eigendom men en oogsten is aangericht, moet dit cijfer opmerkelijk klein worden genoemd. Dit feit wordt verklaard door de omstan digheid, dat de aardbeving plaats had, toen bet meerendeel der bevolking bui tensbuis was. De steden, waar de grootste materieele schade is aangericht, zijn ge legen in Noord-Bihar, waar op zijn minst de helft van bet aantal steenen huizen is verwoest, en de stad Monghyr, waar het ziekenhuis vernield werd en waar honderden menschenlevens verloren gingen, toen de bazar ineen stortte. Buiten de steden is de vernieling van huizen veel geringer geweest. D-e meest zichtbare teekenen van de aardbeving zi,n daar vernielde en verdwenen wegen, overstroomde velden en groote scheuren in den grond waaruit modder, zand en water een slijkachtig bezinksel over vel den en oogsten hebben uitgespreid. We gen, spoorwegen en bruggen zijn zoodanig getroffen, dat de gewone verbindingen in een groot gedeelte van de geteisterde streek onmogelijk zijn geworden. Boven dien zijn tal van bronnen onbruikbaar geworden en het probleem van de verzor ging van zuiver drinkwater is uiterst acuut. D-e ramp heeft alle standen getrof fen. Toenemende spanning te Parijs. Het minis-terie-Chautemps loopt wel op zijn laatste beenen. Na de demissie van Dalimier is nu ook het aftreden van den minister van justitie Raynaldy, betrokken in het Sacazan- schandaal, onvermijdelijk geworden. Den ge-heelen dag zijn in en buiten de kamer onderhandelingen gevoerd ever een aftreden der regeering, terwijl in het kabinet zelf minstens vijf ministers bet vertrek van Raynaldy eischen, daar zij anders zelf zullen beengaan. Raynaldy werd er toe gebracht, zijn ontslag in te dienen. Maar bovendien werd officieus medegedeeld, dat het heele ka binet demissionnair was. Toen een 'half uur later de ministers uiteen gingen, deelde Marcombes, de staatssecretaris van het presidentschap, plotseling mede, dat er geen demissie was-. Dinsdag zal de beslissing in die Kamer vallen. D'e toestand wordt intuschen met bet uur ernstiger. Gisteravond hebben te Parijs op twaalf verschillende plaatsen zeer ernstige bot singen met de politie plaats gehad. Over de gebeele stad is de politie zeer versterkt. Duizenden biggen door electrocutie gedood. Teneinde de prijzen tegen verdere da ling te beschermen, moesten in den laat- sten tijd in de Vereen. Staten vijf millioen jonge biggen worden afgemaakt. Ondanks de geheel gemechaniseerde ]installaties der groote slachthuizen te Chicago, waren deze bedrijven niet op dergelijke aantallen te verwerken biggen berekend, zoodat duizenden biggen door electrocutie zijn gedood. Een moeilijk probleem was de vraag, wat men met de afgemaakte biggen kon doen. Nadat het vet aan zeepfabrieken was verkocht, hoopte men de rest tot kunstmest te kunnen verwerken, maar de prijzen van kunstmest zijn zóó sterk ge daald, dat deze verwerking nauwelijks loonend is. In sommige kringen bestaat groote ontstemming over het feit, dat op geen enkele wijze getracht is, ook maar een gedeelte van bet vleesch der afgemaakte biggen ten goede te do-en komen aan de duizendtallen noodlijdende werkloozen. Een vierde van het Duitsche volk leeft van steun. De „Frankfurter Zeitung" 'beeft in een artikel over de „Winterhilfe" eenige in teressante cijfers over den omvang van bet hulpwerk, dat door den grooten nood onder breede lagen der Duitsche bevol king noodzakelijk is geworden. (Het zijn niet alleen de werkloozen, die steun ontvangen, doch ook behoeftig ge worden kleine renteniertjes, personen met een klein ouderdompspensioentje, 'zij die met langdurige ziekte -te -kampen hebben, groote gezinnen, gedeeltelijk werkenden en de -z.g. -stille -armen. Daardoor bedraagt het totaal aantal personen, dat s-teun ont vangt, ongeveer 7.000.000, dat wil dus zeggen, dat wanneer men 'hun ge-zinnen of familieleden erbij rekent bet aantal per sonen, die in Duitschland van steun leven, tusschen de 16 en 19 millioen men sehen, o-f bijna een kiwart van het geheele Duitsche volk omvat. Ex-keizer Wilhelm 75 jaar. Vijf en zeventig jaar wordt heden de „banneling van Doorn". Zestien jaar reeds, aldus bet HndM., woont de ex-keizer in ons 'land en toch schijnt het nog pas -zoo kort geleden, dat bij op dien druilerigen Novemberochtend, uit zijn hoofdkwartier te Spa komend, bij Eysden de Nederlandsohe grens over schreed, gehuld in zijn langen generaais- mantel, vast overtuigd dat 'hij bet slacht offer was geworden van politieke ver raders en dat zijn volk hem spoedig terug roepen -zou. Zestien jaren zijn sindsdien verl o-open en kleiner dan ooit schijnt thans de kan-s dat hij- nog eens den troon te Potsdam -zal bestijgen. Juist dezer dagen hebben immers de nationaal-socialistische machthebbers duidelijk te verstaan gege ven, dat -zij van een 'herstel der Hohen- zollern-dynastie niets willen weten. Dit is misschien de laatete ontgoocheling voor den ex-keizer, die in de Hitler-beweging een aanwijzing meende te zien voor een zich baanbrekende beweging ten gunste van een herstel der monarchie. Een stil en teruggetrokken leven leidt de vroegere 'Oherste Kriegsherr te Doorn. Het leven van den ex-keizer in Huize Doorn is -zonder groote afwisseling. Wan neer men bedenkt hoe beweeglijk Wilhelm II in vroeger jaren was, wel-ke verre rei zen -hij- steeds ondernam, treft het te meer te lezen, -dat de keizer sedert 1918 geen station, geen trein meer heeft betreden. Zoo nu en dan maakt hij kleine autotoch ten, bezoekt tentoonstellingen of trekt voor eenige dagen naar Zan-dvoort als gast van baron Von der Heydt. Harmonie en innerlijke vrede heers-dhen er in Huize Doorn. Veel wordt er ge durende de winteravonden gelezen. Zeer vaak -komen er familieleden, vrienden, kameraden uit bet leger uit Duitschland -over. Verzoeningsverdrag Polen—Duitschland. De Duitsche minister voor buitenland- sche zaken Freiherr von Neurath en de Poolsche gezant te Berlijn, Lipski, hebben Vrijdagvoormiddag op het departement van buitenlaudsche zaken een verklaring onderteekend als gevolg waarvan tus schen Duitschland en Polen ter verstevi ging van den vrede in Europa en in den zin van het Kelloggpact een verzoonings- verdrag met een geldigheidsduur van tien jaar gesloten wordt. Volgens dit verdrag verplichten zich beide staten alle vraag stukken, welke ook, die tusschen hen kun nen rijzen, in onderling overleg te rege len. Korte berichten. Een mijn in de buurt van (Rijs-sei, waar in gewone tijden 700 mijnwerkers werkzaam waren, is wegens gebrek aan afzet vandaag gesloten. Er waren den Matsten tijd nog slechts 170 man in dienst. De wereldtentoonstelling, die in 1937 te Parijs zou worden gehouden, zal niet doorgaan. De mijnarbeiders, die in de Hel- lenenmijn bij! 'Sosnowitz gedurende 10 dagen onder den grond zijn gebleven, als protest tegen de niet uitbetaling van loon, hebben 'thans in uitgeputten toestand de mijn verlaten. Hun was de verzekering gegeven, dat de staking geen nadeelige gevolgen voor hen zou hebben en dat over (het loon onderhandeld -zou worden. - De belastingopbrengst in België over 1933, is trots de minder goede resultaten van het laatste halfjaar, toch nog aan zienlijk hooger dan het jaar te voren. Voor 1933 is een totaal bereikt van 8.802 millioen francs, wat 1,129 millioen meer is dan het in 1932 geboekte cijfer. - In het proces tegen de communisti sche Koreanen, die actief hebben deelge nomen aan de communistische onlusten in Tsjingtau in 1930, heeft de rechtbank 22 communisten ter dood veroordeeld. Twintig andere beschuldigden werden tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, terwijl 283 communisten veroordeeld wer den tot gevangenisstraffen, varieerend tusschen één en vijftien jaar. Tusschen de leden van het Oos-ten- rijksche kabinet zou tweedracht zijn ont staan betreffende voorgenomen ver scherpte maatregelen tegen het naition.- socialisme. DE N. S. B. ALS VERBODEN VEREENIGING. Het antwoord van Minister Colijn. Op de vragen van den heer Duys be treffende de reden van het plaatsen van de Nationaal Socialistische Beweging op de lijst van voor ambtenaren verboden vereenigingen, heeft de heer Colijn, Mi nister van Koloniën, voorzitter van den raad van Ministers o.m. geantwoord: De regeering heeft in Maart 1933 be sloten, dat het lidmaatschap van de bur gerwacht en van den bijzonderen vrijwil ligen landstorm niet vereenigbaar is met het lidmaatschap van, onder meer, de Na tionaal Socialistische Beweging. Den leden van de burgerwacht en van den bijzonderen vrijwilligen landstorm werd op straffe van verlies van dit lid maatschap verboden, lid te zijn (eventueel te blijven) of te worden van, dan wel deel te nemen aan een verboden vereeniging. D'it besluit hield in een goed georden- den Staat de verplichting in voor hen, die zoowel van de burgerwacht of van den bijzonderen vrijwilligen landstorm als van een verboden vereeniging lid waren, een keus te doen en een van beide lidmaat schappen neer te leggen. De leiding van de N. S. B. beeft echter op een vergade ring van leden eener burgerwacht, die tevens' lid waren van de N. S. B. en waar over het doen der keuze beraadslaagd werd, ten deze ingegrepen en bet bevel gegeven niet om de bedoelde keus te doen, maar lid te blijven van de burger wacht, in afwachting van eventueel roye ment. De leiding van de N. S. B. heeft daar mede ingegrepen In de gestie der regee ring en haar ge-zag gesteld tegenover dat van de Overheid. Het is duidelijk, dat personen, in dienst van diezelfde overheid, niet langer lid van de genoemde vereeniging kunnen zijn. Op dien grond beeft de regeering de N. S. B. geplaatst op de lijst van. voor ambtenaren verboden vereenigingen. Eerste Kamer. Het ligt in het voornemen van den voorzitter de Eerste Kamer bijeen te roe pen tegen Dinsdag 6 Februari des avonds te half negen, ter behandeling van het wetsontwerp tot bevordering van de sa menwerking van tramwegen in den Ach terhoek van Gelderland. Woensdag 7 Februari, des voormiddags te elf uur zal een aanvang worden ge maakt met de algemeene beschouwingen over de rijksbegrocting voor 1834. Binnenland. De vragen van het Kamerlid Duys over de N. S. B. beantwoord. De berechting van de officieren van de „Zeven Provinciën". Vergadering van de Kamer van Koop handel te Middelburg. De tuinbouwveiling te Beverwijk in moeilijkheden. Buitenland. Dé gevolgen van de aardbeving in Britsch-lndië. Verzoeningsverdrag PolenDuitschland. Ex-keizer Wilhelm wordt vandaag 75 jaar. Toenemende spanning in Frankrijk. voor Manufacturen. Dames- en Kinderconfectie Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES HULST Beverwijksche veilingen in moeilijkheden. Dezer dagen zijn bij de Haarlemsc-he rechtbank ingediend -de faillissementaan- vragen betreffende -de R.K. Coöperatieve Tuinderaver-eeniging „Kennemeriand" en de Coöperatieve Veilings- en Aankoop- vereeniging „Vrije Groenten- en Fruit veiling", beide te Beverwijk. Deze aan vrage gaat uit van de N.V. De Spaarne- bank te Haarlem en heeft 'betrekking op credieten, welke voor eenige jaren zijn verstrekt aan de toenmaals door beide coöperaties geëxploiteerde bloembollen veiling „Beverwijk". Sedert geruimen tijd had de bankinstel ling er op aangedrongen dat de sch ui-den der bloembollenveiling op de balansen der coöperaties zouden worden gebracht. -De besturen hebben op juridi-sch advies zich hiertegen s-teeds verzet omdat noch de acte van oprichting, noch de crediet-over- eenkomst, noch de balansen der bloem- bollenveiling aan de ledenvergaderingen waren voorgelegd en -goedgekeurd, terwijl de leden zich zouden hebben verzet tegen iedere aansprakelijkheid. Dezer dagen is echter vrij plotseling de faillissementsaanvrage ingediend, waarbij dus de aansprakelijkheid der beide coöpe raties werd geëischt en daarmede tevens de mogelijkheid werd ontnomen tot het voeren van een proces. De uitspraak in deze zaak is ec-hter intusschen uitgesteld om partijen gelegenheid te geven een re geling in dezen te treffen. Naar de veilingdirecties verklaarden zal harerzijds ernstig naar een regeling worden gestreefd, die voor beide partijen aanvaardbaar is. Een faillissement of li quidatie der veilingen behoeft in ge-en ge val hieruit voort te vloeien, aangezien ge bleken is, dat ook de bankinstelling tot de totstandkoming van een regeling be reid is. De hierbedoelde veilingen zijn de beide grootste van de streek en tellen te zamen ongeveer 900 leden. Emigratie naar onze Koloniën. Reeds geruimen tijd wordt er meer dan gewone aandacht besteed aan de emigra tiemogelijkheden naar onze koloniën en in verband met het verschil van mee ning, dat er hier en daar omtrent deze aangelegenheid bestaat, is het van belang te vermelden, wat het Tweede Kamerlid, dr A. A. L. Rutgers hieromtrent zeide op een vergadering van de af deeling Utrecht van „Patrimonium". In de inleiding, die dr Rutgers voor de genoemde organisatie hield, wees hij er op, dat deze zaak reeds meer dan hon derd jaar aan de orde is. Vooral in crisis tijden, zooals wij die thans beleven ver dient de vraag, of de 30 tot 50 duizend emigranten, die Indië jaarlijks opneemt, niet voor een deel uit Nederlanders zou kunnen bestaan, alle belangstelling. Is er grond voor het optimisme en en thousiasme, waarmede voor de emigratie naar Suriname of Nieuw Guinea gepleit wordt? Deze vraag werd door spr. op de eer ste plaats op grond van de historie ont kennend beantwoord. Daarnaast moet deze vraag ook op theoretische gronden ontkennend worden beantwoord. Wie door eigen handarbeid in de tropen in den landbouw in zijn on derhoud wil voorzien, moet afdalen tot het peil der Aziatische landbouwers, die i zoo men hun inkomsten ,in geld om rekent van f 150, per jaar leven kun nen. Wie zijn Europeesche cultuur, ge woonten en ontwikkeling wil handhaven en aan zijn kinderen overdragen, moet

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1