AKKER.CACHEIS EERSTE BLAD. Binnenland. Uit de Provincie VRIJDAG 26 JANUARI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 43e JAARGANG - No. 68 Buitenland Belangrijkste Nieuws. Neem straks ©en "AKKERTJE" vroor Uw beginnende verkoudheid, want overal zweven kwaadaardige griep-bacillen om U heen en doen U w verkoudheid tot griep verergeren. "AKKERTJES" verjagen de koorts, duiten dien griep-aanval en bespa ren U dagen van veel narigheid. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes, Teleioonnummer 11, Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwaïtaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en VHssiagea 10.20, Losse nummers 5 cent AdvertentiBn: Gewone advertentisn 30 een* per regel. Ingezonden Meèsöaelingcn óubbsi tcrjef. HandelsadvertentiËn 25 cent per regel. Kleine Advertonticn Dinsdag3 en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Oit nummer bestaat uit 2 bladen Geen weerstand. De vraag, hoe het toch mogelijk was, dat de Sociaal-Democratie, die in Duitschland een zoo sterke machtspositie innam, zoo radicaal door de Nat. Socia listen onder den voet kon worden geloo- pen, blijft velen bezighouden. Evenals het de aandacht blijft trekken dat de S. D. A. P. ten onzent merkbaar bevreesd schijnt te zijn voor den invloed van de N. S. B. Hoe dit te verklaren? De oplossing zal hierin gezocht moeten worden, dat er bij alle schijnbaar ver schil, bij beide richtingen toch ook zeer veel punten van overeenkomst zijn. Ten opzichte van het gezag en den godsdienst is er tusschen S. D. A. P. en N.S.B. geen wezenlijk onderscheid. In het verdachtmaken van den tegenstander en het werken met groote leuzen en schit terende beloften doen ze voor elkaar niet onder. Maar, zal men zeggen, er is toch één belangrijk verschil: de opvatting omtrent de democratie. Zoo schijnt het in elk geval. Maar in werkelijkheid is er ook hier geen tegen stelling. We hebben, om dit te bewijzen, niet terug te gaan tot 1903 <of 1918. Im mers op 22 Sept. 1930 verklaarde een der Soc.-Dem. Kamerleden, de heer de Boer, dat de strijd voor de ontwapening ten slotte is een kwestie van macht. „Die macht moet worden gevormd door het volk, waardoor het zwaarte punt van dien strijd niet meer kan liggen binnen de muren van het parle ment." Dat is ook het standpunt van een Hit- Ier en een Mussert, en welk standpunt weer een uitvloeisel is van de opvatting die men heeft van het gezag, dat vol gens deze mannen niet zijn grond vindt in God, maar in de macht en de kracht, waarover men beschikt. Er is diepere eenheid. En als gevolg daarvan geen weerstand. De Duitsche Nazi's en de kerk. De rijkscommissaris van justitie, staats minister Dr Frank, heeft zijn eerste offi cieel bezoek aan de stad Augsburg ge bracht. Voor de gerechtsambtenaren aldaar hééft hiji een opmerkelijke rede gehouden, waarin hij o.m. het volgende verklaarde: Het valt te betreuren, wanneer de jus titie tot strengheid haar toevlucht nemen moet. In dit verband herinnerde de minis ter aan het vonnis, te München tegen drie R.K. geestelijken geveld. „Ook de priesters moeten van 's morgens vroeg tot 's avonds laat uitsluitend de dienaren zijn van deze nieuwe volks gemeenscha p", Helt recht mag ook voor het priesterlijk gewaad geen halt houden 1 Ook de anti-dlericale minister van on derwijs in Beieren, Schenam, heeft het woord gevoerd over staat en kerk en ras. „Ras en ziel, volk en God, vormen de eenheid van het volk", zeide hij. „Ook de Protestantsche en de Katho lieke Kerk stonden thans voor beslissende vraagstukken." Spr. deed een beroep op de beide ge noemde Kerken, om evenals het Duitsche volk, haar deuren wijd te openen voor het begrip ras. „Weliswaar zijn de nationaal-socialis- ten geen Wodan-aanbidders, doch zij kun nen niet dulden, dat men den godsdienst hunner voorvaderen als slechts een ver derfelijk heidendom beschimpt 1 Het nationaal-socialisme staat op het standpunt van een positief Christendom zonder zich aan een 'bepaalde confessie te binden of te dulden, dat deze confessies elkaar bestrijden. Het conflict in de Duitsche kerken heeft tot een ongelukkig incident te Berlijn ge leid. Zes onbekenden drongen de woning en de werkkamer binnen van Dr Jacobi, een der leiders van een groep van oppo- sitioneele Prot. geestelijken, die zich ver zetten tegen het gezag van den rijksbis schop. Dr Jacobi preekt in een der voornaam ste Berlijnsche kerken, de Kaiser Wil helm Gedachtniskirche. Hij werd door de indringers mishandeld en moet het bed honden. De groepen geestelijken, die in verzet komen 'tegen het gezag van den rijksbis schop Dr MüUer, schijnen vooral in Sile- zië, Danzig, Essen en Berlijn, steeds groo- ter te worden. ï11 'het manifest verklaren deze geeste lijken, dat de poging om nationaal-socia lisme, volk en evangelische kerk te ver eenigen, mede door verkeerde leiding een ernstig gevaar dreigt te worden. Het manifest ia geteekend door voor aanstaande leden van de beweging der Duitsche 'Christenen. De spanning tusschen de katholieke kerk en de nationaal-socialis'tisohe partij- instanties, die op tal van plaatsen leidt tot arrestaties van katholieke priesters, 'begint thans ook naar buiten acute vor men aan te nemen, vooral in Wurt'tem- berg, waar dezer dagen te Metzingen bij Tühingen weer twee priesters zijn gearres teerd. 'De beweging onder de bevolking nam echter toe, zoodaJt de politieke poli tie verdere maatregelen heeft genomen en een anderen priester, die gedreigd had een rapport over de zaak naar Home te zenden, heeft gearresteerd en een protest- vergadering 'heeft verboden. De overstroomingen in China. De overstroomingen aan de grens van de Chineesche provincies Houan en Chil- hi nemen steeds grooteren omvang aan. Betrouwbare berichten over het aantal slachtoffers zijn nog niet binnen gekomen. Volgens berichten uit Chineesche bron zijn vele dorpen door het water verzwol gen. Duizenden menschen, die op de daken van hun huizen waren gevlucht, werden door den vloed meegesleurd en verdron ken. De aardbeving in Britsch-lndië. Het is mogelijk, dat tengevolge van de aardbeving, die, zoo als men weet, ook Bi- har zeer ernstig geteisterd heeft, 357.000 tons suikerriet totaal verloren zullen gaan tenzij onmiddellijk met de verwerking er van een aanvang kan worden gemaakt. In een communiqué van het Indische persbureau wordt medegedeeld, dat het aantal personen, hetwelk bij de aardbe ving van 15 Januari om het leven is ge komen, niet ver de 2500 overschrijdt. Het regient schandalen in Frankrijk. De dagen van het Kabinet geteld? Tegen de leiders van een onderneming tot uitvoering van groote openbare wer ken te Parijs is een aanklacht ingediend. Het betreft hier den vroegeren eersten minister Francois Marsal en een zekeren Gérard, die lid van den raad van beheer van deze maatschappij zijn. Naar aanleiding van het schandaal- Stawinsky zijn de inspecteur-generaal voor het credietwezen in het ministerie van handel, Delamarche en een plaats vervangend afdeelingsleider van hetzelf de ministerie voor den disciplinairen raad gedaagd. Aan de financieele schandalen komt geen einde. Thans heeft weer de Breton- sc'he Bank Perron surséance van betaling aangevraagd. Te Tours is de bankier Junot in hech tenis genomen, die verdacht wordt eenige honderdduizenden francs ten nadeele van zijn cliënten verduisterd te hebben. Te Bayonne is de financieele adviseur van de gemeente gearresteerd in verband met de Stawinsky-zaak. Over één ding is men het in alle partij en eens, n.l. dat de dagen van het kabinet geteld zijn. Ghautemps heeft zijn kracht en invloed overschat. Het wegsturen van Dalimier alleen, zonder verdere kabinetswijziging, waardoor hij zeer aangevallen ministers in zijn kabinet hield, was zijn eerste fout. De tweede was het indienen van de perswet, die aan de per® het zwijgen moest opleggen, en die op algemeenen te genstand is gestuit, zoodat het ontwerp is gaan sluimeren. Zijn derde fout was de parlementaire enquête-commissie tegen te houden, die door de publieke opinie wordt geëischt. Het ministerie is door de lawine van het Stawinsky-schandaal bedolven, en er is geen reddingsbrigade, die het er onder uit kan halen. In parlementaire kringen liepen ge ruchten over meeningsversc'hillen in het kabinet, welke misschien zelfs, naar be weerd wordt, bet ontslag van verschillen de ministers tengevolge zullen hebben. Deze meeningsversc'hillen vinden haar oorzaak in het voornemen van Chautemps om het verzoek tot instelling van een bui ten-parlementaire commissie van onder zoek naar het Stawinsky-sc'handaal in te willigen, welk voornemen wordt afgekeurd door de ministers, die voor een krachtig ingrijpen der regeering zijn. Ernstige scheepsbrand. Uit Shanghai: Op de Jangtsekiang is een ramp van grooten omvang voorgeval len. Door een kleine ontploffing ontstond op een passagiersschip een brand, die zich snel uitbreidde en waaraan ongeveer 175 passagier® ten offer vielen. De overlevenden verhalen, dat 't schip en de lichter, die werd gesleept, met ka toen en talk waren geladen, en bovendien stampvol waren met passagiers. De vlam men grepen met groote snelheid om zich heen. De passagier® en de bemanning wierpen zich in 'het ijskoude water, waar in zij spoedig omkwamen. Vier en dertig overlevenden, die op de commandobrug waren gevlucht, werden door een Chineesch schip gered. Korte Berichten. Naar uit Moskou gemeld wordt, zijn op bevel van hoogerhand de leiders der schoenfabriek „Oktober" gearres teerd en wel wegens de productie van slecht schoenwerk. 13000 paar schoenen werden wegens minderwaardige kwali teit in beslag genomen. De gearresteer den zullen voor het buitengewone ge rechtshof ter bestrijding van economische sabotage worden gebracht. i De politie heeft ontdekt, dat er in één der New-Yorksche gevangenissen een dictatuur heerschte over de Italiaansche en de Iersche groep van gevangenen. Narcotica, alcoholische dranken, messen, dolken en honderd postduiven werden gevonden, toen de cellen werden door zocht. Men denkt, dat de duiven moesten dienen om contrabande in de gevangenis te smokkelen. D'e gouverneur der gevan genis en verscheidene bewakers zijn ge schorst. i In de gevangenis van Sofia zijn 80 politieke gevangenen tot een hongersta king overgegaan om te protesteeren te gen de opsluiting van een tiental com munisten, die bij de ontdekking van een geheime drukkerij gearresteerd werden. Het Joego-Slavische Kabinet-Sersj- kitj ia afgetreden. Koning Alexander heeft den leider der regeeringspartij met de formatie van een nieuw kabinet belast. —i De toestand van Lord Baden Powell, den leider der padvinders, die onlangs twee operaties heeft ondergaan, wekt blij kens een bericht uit Londen ongerustheid. In Marseille is 'het tot ernstige inci denten gekomen, toen de leden van den Bond van Beambten, een betooging tegen de loonsverlaging hielden. Dertien poli tieagenten werden gewond. Een en zestig personen werden gearresteerd. i—i De „Giornale d'Italia" schrijft, dat het met het Balkanpact nog niet zoover is als aangenomen wordt. Het zou dezer dagen onderteekiend worden. Te Saragossa drongen zeven ge maskerde mannen met de revolver in de hand, het bureau van den rechter van in structie binnen, belast met de jongste anarcho-syndicalistische beweging en zij maakten zich van 'het op deze beweging betrekking hebbende dossier meester. De rechtbanken voor de veiligheid bezitten echter copieën van dit dossier. ONTOELAATBARE HANDELINGEN BIJ WERKLOOZEN. Zandvoort benadeeld. Wij hebben gisteren gemeld, dat 'het ■gemeentebestuur van Zandvoort van den minister van (Sociale Zaken bericht heeft ontvangen, dat de gemeente over het tijd vak van 23 November 1932 tot 16 Sep tember 1933 geen rijkssubsidie zal ontvan gen voor den werkloozensteun. Dit besluit 'heeft de regeering genomen, nadat de raadscommissie getracht heeft een minnelijke schikking te verkrijgen. De administratie der ondersteuning is ech ter na een door twee rijksinspecteurs in gesteld onderzoek zóó ontoelaatbaar ge bleken en zóó in strijd met de rijksvoor- schrif'ten, dat de minister niet geneigd is, de gemeente tegemoet te komen. Voor de gemeente beteekent dit een on verwachte last van ten minste f 16.000. Nader wordt gemeld, dat hetgeen hier gebeurd is niet is een persoonlijke bevoor deeling van den wethouder, maar een be nadeeling van de gemeente. De wethouder 'heeft, nadat de inschrij- vingslijsten waren ingevuld, de beroepen van de werkloozen en ook de loonen ver anderd en verhoogd. De werkloozen 'kre gen daardoor in strijd met de rijksvoor- sohriften veel hoogere uitkeeringen dan waarop zij recht hadden. Dat, de verschil len niet onbelangrijk zijn, blijkt wel hier uit, dat bedragen van bijv. f 10.90 als uit- 'keering per week veranderd werden in f 18.50 per week. In totaal maakt dit een groot verschil over een verloop van tien maanden. Als de minister weigert dit teveel te betalen, is het dus volkomen terecht. De gemeente zal nu voor 'het bedrag moeten opkomen. De raadscommissie wil een 'klacht 'bij de regeering tegen den wethouder indie nen, omdat zij zich op het standpunt stelt, dat hier geen administratieve vergissingen zijn begaan, maar opzettelijke veranderin gen in de aanvraagformulieren zijn aan gebracht ter bevoordeeling van bepaalde personen. De radio-distributiecentraies op a^. Zaterdag. De minister van Binnenlandsche Za ken heeft van de zijde der radiodistribu ties het verzoek gekregen goed te willen keuren, dat deze centrales a.s. Zaterdag in de plaats van de uitgevallen uitzen ding van de V.A.R.A. eigen uitzendingen mochten verzorgen. De minister heeft, naar wij vernemen, bepaald, dat de distributies geen eigen muziek mogen doorgeven. Zij mogen geen gramofoonplaten draaien, maar wel buitenlandsche muziek distribueeren, mits zij zich bepalen tot muziek en zich ont houden van het doorgeven van rede voeringen en in zulk een programma plaats inruimen voor het wijdingsiuurtje van de V.P.R.O. Dr H. Colijn terug. De minister-president, dr H. Colijn, is gisteren van zijn verblijf in het buiten land teruggekeerd en heeft zijn ambtsbe zigheden aan het departement van Kolo niën hervat. Heffing der couponbelasting. Gisteren is afgekondigd het Staatsblad no. 16, houdende het besluit van den 19en Januari j.L tot vaststelling van het tijd stip, waarop de wet van 29 December '33 tot heffing van een couponbelaating in werking treedt. Naar wij vernemen is dit tijdstip vast gesteld op 25 Febr. a.s. Geen inkrimping van sulkerbietensteun. Het Dag. Bestuur der Noord-Brabant- sche Mij. van Landbouw deelt mede, uit betrouwbare bron te hebben vernomen, dat het gevaar voor inkrimping van den suikerbietensteun is geweken. De crisisvergadering, die op 29 Jan. a.s. te Breda zou worden gehouden, gaat dan ook niet door. Het ontslag van den heer Vliegen. In een aanvulling op het voorloopig verslag van de commissie van rapporteurs der Tweede Kamer over het ontwerp van wet tot vaststelling van hoofdstuk Hl (De partement van Buitenlandsche Zaken) der Rijks'begrooting voor het dienstjaar 1934 maken eenige leden de opmerking, dat zij zich de vrijheid voorbehouden d8 aangelegenheid betreffende bet on|slag van den heer Vliegen als lid van de af vaardiging ter Ontwapeningsconferentie bij de openbare behandeling van dit be grotingshoofdstuk ter sprake te brengen. De recordmail van de Pelikaan. Iedereen zal zich de cijfers herinneren: met 508 K.G. post, ruim 100.000 Nieuw jaarsbrieven. kwam de Pelikaan uit de Oost naar „de lauwe Westerstranden" gevlogen. Welk een record-drukte hij daarmee den Indischen postkantoren be zorgde, heeft de K. L. M. eerst vernomen uit een brief, afkomstig van de K. N. I. L. M. te Weltevreden. Daarin heet het o. m.*. „De 15000 vel briefpapier en envelop pen, die wij voor de Pelikaan lieten druk ken, waren binnen 48 uur uitgegeven. Het liep letterlijk storm en het regen de mondelinge, telefonische, schriftelijke en zelfs telegrafische aanvragen van over al vandaan. Het hoofdpostkantoor opende drie extra loketten en wij konden slechts met behulp van ons geheele personeel het papier distribueeren en de speciale zegels verkoopen. In den nacht van 22 op 23 December 'hebben wij toen inderhaast nog 5000 vel en enveloppen laten bijdrukken en 3500 vel Zilvermeeuwpapier, dat wij nog hadden, laten overdrukken. Ook deze voor raad was in één morgen uitgeput. Zater dag 23 December konden wij op sommige momenten het publiek nauwelijks1 in ons hoofdkantoor bergen. Wij hebben honder den aanvragers moeten teleurstellen, niet alleen in Batavia, doch ook in andere plaatsen. Als wij de enorme belangstel ling hadden kunnen voorzien en meer van het speciale papier hadden gehad, had de Pelikaan stellig nog een 10.000 brieven meer ten vervoer gekregen. Zelfs tot eenige uren voor het vertrek bleef de stroom van aanvragen om papier en post zegels aanhouden. Het zal u tenslotte interesseeren te ver nemen, dat bij de post in Bandoeng ten slotte de voorraad driehoekige zegels uit geput was en toegestaan werd met gewo ne postzegels te frankeeren. U zult wel begrijpen, welk een voldoe ning het ons gaf, dat de post uit Neder- lansch Indië, die de Pelikaan medenam, de 500 K.G. overschreed". Mais In ruil voor textielgcederen. In de kringen van den handel schat men de hoeveelheid Ned.-Indische mais, die op de Nederlandsche markt zal wor den geplaatst in ruil voor door Ned.-In- dië te betrekken textiel-goederen, op 100.000 ton. Men zal trachten in Februari/Maart een aanvang te maken met de versche ping van deze mais, omdat in het vroe ge voorjaar de vraag naar mats in den Binnenland. Zal de K. M. A. te Breda verdwijnen? De couponbelasting op 25 Febr. in wer king. Geen inkrimping sulkerbietensteun Buitenland. (Scheepsramp en overstrooming in China. De schandalen in Frankrijk houden aan. iNfcftrfofKbct Product Ongeëvenaard bij gevatte kou 7 Griep, rheumatische pijnen. Zenuwpijnen, Hoofdpijn, enz, Sez 12 stuks slechts 50 cent. Volgen» recept van Apotheker Damon f AKKERTJES' regel groot is. De verschepingen van nieuwe mais uit Argentinië plegen in April aan te vangen. Het spreekt van zelf, dat de Indische leveranties ten koste zullen komen van de Argentijnsche aan voeren, die op de Nederlandsche markt het leeuwenaandeel van den aanvoer ple gen uit te maken. De prijzen van deze mais zullen zich in den handel moeten aanpassen aan die van La Plata- en Donau-mais. Zal de K.M.A. fe Breda verdwijnen? „Het Centrum" bericht over den in houd van het rapport van de commissie- Idenburg, dat, behalve de Vrijwillige Landstorm van welks verdwijning wij reeds melding maakten i ook de Mili taire Academie te Breda zou verdwijnen. Aan de leerlingen der eerste klasse op deze opleidingsschool voor officieren zou al zijn meegedeeld, dat zij zullen worden verwijderd, indien zij voor het overgangsi- examen niet slagen. Notariaat. Bij Kon, besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Assen, ter standplaats de gemeente Dwingelo, D. G. Heering, cand.-notaris te Meppel. Goes. Voor leden van de vereen, voor Alg. Wetensch. Belangen en van de film- vereeniging werd gisteravond in het Schuttershof de K.L.M.-film Amsterdam- Batavia vertoond. Vooraf sprak de heer v. d. Muelen, werkzaam op het station Waalhaven te Rotterdam over: „Een en ander over de organisatie van de wereld route". Spr. herinnerde eerst aan de prestatie van de bemanning van de „Pelikaan", die terecht bewondering afdwingt. Toch is deze vlucht een uitzondering. Het spreekt vanzelf, dat, vooral met het oog op de poststukken aan de tusschenstations, de regel moet zijn een regelmatige dienst. Het regelmatig luchtverkeer op Indië is nog betrekkelijk jong. Na de reis van Van der Hoop, later van Lear Black, en nog later Koppen is gevolgd een serie proefvluchten. In 1930 is de K.L.M. be gonnen met de twee weeksche en op 1 Oct. 1931 met de wekelijksche diensten. Aan de uitoefening van dezen weke- lijkschen dienst over woestijnen, bergen, zeeën en. sawah's zit heel wat vast. En het is voor de K.L.M. een voldoening, dat in 1933 geen noemenswaardige vertra ging of ongevallen op de reis zijn voor gekomen. De gemiddelde reisduur is be neden de 10 dagen gebleven. Er zit groei in het Indië-verkeer, In 1933 aasa het personenvervoer

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1