'4 Kerknieuws Gemengd Nieuws Rechtszaken Land- en Tuinbouw gegund aan |van f 80 per W. wordt te gaan op [r werkloozen, doten tot het ipanningscur- dat B. en W. zullen stel- |personeel in meening is, [ebaat zouden rruiming van is het daar- gaarne aan wordt beslo- [lerceel grond, den Zand- Jonkvrouwe |oor den prijs lit wordt ge- iing gebracht leert dhr Bos ongeorgani- |rk der Dorps- iait het werk |iet in alle ge in aanmer- cht, doch dat met de ge- ïiseerden bij verkverschaf- nog niets is Ig van arbei- Tteun van Rijk irzitter ont- |e Mol infor- den bedragen iden voor Iter zegt, dat In notaris ter gesteld. van Oosten loods van dhr igeluk over een been te Irleende heel- Ban Antonio" vlot gekomen verpen voort- lering", welke lop de Ooster- T is nog steeds 1 van de Ber- elman is ter |meèntepolitie, gemeentepo- uit Brabant vergaderde Onderlinge van dhr W. [gen bleek dat zieke leden If 1482.96. De 175.58. De af- ide de hee- Jr. en W. lid der con- its van dhr Irovoost geko- lomst kou een |tutenwijzigin- ike de her- bestaan van a.s. werden ld werd door I gewone jaar- Ihouden. Door verslag uit- I stationair n.l. In aangekocht >n, 869 H.L. )len, 114 H.L. ikool en 820C Jen bedroegen f 4615.25%, fel.37. |en de heeren G. Davidse en, allen na- van dhr P. jid de kolen vaar jaarver enkel maar en oogenblik, j helpen." (ze zich vaag in dat der meer onder- iet een vogel 1?" vroeg ze ^gen? Heb je tiet antwoord, 't gaat vrij loor het felle >tstappen na^- over haar zich op de zag. Zijn ïerveus, doch Vetsiuren. ij lt niet zoo op kunnen len wach- wat weg, len zoo wel [en weg eens huis, als ze [aar oogen. it vervolgd.) gadering. De secr., dhr P. Wijkhuija, deelde mede, dat het ledental thans 132 bedraagt. Omgezet waren in 1933 3010 H-L. kolen, 7500 k.g. bruinkool en 3550 stuks Friesche turf; verkocht was uit de opslag 97 H.L. kolen, 520 K.G. bruin kool en 350 stuks turf. De boeken van den penningmeester dhr J. Dekker sloten met een goed slot van f 135.24. Herkozen werd het aftredende bestuurslid dhr J. Dekker. Kaudekerke. Gisteravond werd een zeer druk bezochte oudervergadering gehou den, uitgeschreven door het bestuur der schoolvereeniging op Geref. grondslag al hier, welke stond onder leiding van den voorzitter dhr M. Sanderse. Na een ope nings- en welkomstwoord verkreeg de on derwijzer, dhr Potappel, 'het woord om te spreken over: „Wat zijn onze kinderen voor ons, en wat zijn wij voor hen?" In de pauze werd het werk der leer lingen bezichtigd. Door het hoofd der school werd een stukje voorgedragen uit een werk van Prof. Waterink. Ds Heij sprak een ernstig woord over het liegen der kinderen en gaf eenige wenken hoe de ouders dit kwaad moeten bestrijden. Spr. wekte de ouders op hun kinderen op te voeden in het licht van de belofte des Verbouds. De voorzitter dankte de sprekers en alle opgekomenen, inzonderheid burge meester Bakker, voor hun tegenwoordig heid. Ds Heij eindigde met dankgebed. Oostkapelle. Dinsdagavond vergaderde de afd. van den Jongeren C.B.T.B., onder voorzitterschap van dhr P. de Kam. Door dhr K. de Kam werd ingeleid het onder werp: „De sociale verzekering" en door dhr A. Bakker „De Pluimveehuisvesting". Dinsdagavond hield de Meisjes ver. „Martha" haar 15de jaarvergadering on der leiding van mej. G. Wondergem. Het jaarverslag van de secretaresse ge tuigde van een bloeiend vereenigings- leven. De penningmeesteresse sloot het boekjaar met een nadeelig slot. Uit het verslag van de bibliothecaresse bleek, dat de biblotheek 51 nummers telt. Door mej. M. van Sorge werd een inlei ding gehouden over den tweeden brief van Paulus aan Timotheüs, waarop een drukke bespreking volgde. Vanwege de M.V. „Een Mosterdzaadje" werd een feli citatiewoord gesproken. Verder werden improvisaties, memorisaties en voordrach ten gehouden, afgewisseld door het zingen van verschillende liederen. Woensdag vergaderde de gemeente raad. Afwezig dhr Zwemer met kennis geving. De voorz. geeft een overzicht van de voornaamste gebeurtenissen in het afgeloopen jaar en spreekt zijn beste wenschen uit voor 1934. Weth. Poppe dankt den voorz. voor zijn gesproken woorden en wenscht wederkee- rig den voorz. Gods zegen -toe. Aan het Bestuur der Bijz. school wordt weder het jaarlijksche voorschot, thans groot f1000, verstrekt. Ingekomen is een schrijven van den Chr. Besturenbond, dat omtrent de aan vrage voor kolentoeslag een misverstand ontstaan is, aangezien alleen de werk- looze landarbeiders deze verkrijgen, en bedoeld is alle werkloozen, dus ook de georganiseerde bouwvakarbeiders. De voorz. pleit voor inwilliging, aangezien hij hier een onbillijkheid aanwezig acht. Weth. Poppe is er tegen, omdat men zuinig moet zijn met de financiën en de bouwvakarbeiders, als zij werk heb ben, een hooger loon ontvangen. Dhr Brand is tegen inwilliging, niet omdat hij het een te groot bedrag vindt, maar omdat men weer de ongelijkheid gaat scheppen, die men getracht heeft weg te nemen. Dhr Maljaars is er tegen, omdat men hen gaat steunen, die een goed inkomen hebben. Dhr Maas pleit voor inwilliging. Het voorstel tot inwilliging wordt ver worpen met 5 tegen 1 stem (dhr Maas). Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten, dat de Raad voor het betreffende artikel in de Bouwverordening, dat regelt den bouw van woningen in duin- en boschgebied, binnen 30 dagen voorziening bij de Kroon kan vragen. B. en W. stel len voor om, waar gebleken is, dat de Inspecteur van de Volksgezondheid en Ged. Staten hun standpunt blijven hand haven, thans het artikel zoodanig te wij zigen, dat het overeenstemt met het ge voelen van den Inspecteur en Ged. Sta ten. Dhr Brand wenscht zich niet aan banden te leggen, voordat in hoogste in stantie de zaak is uitgemaakt. Hij vindt het een belemmeren van de welvaart en een opofferen van het materiëele aan het asthetiscbe. Besloten wordt om eerst den Inspec teur te vragen een nadere uitlegging te geven omtrent zijn opvatting van ge noemd artikel. Eerst dan zal een nader besluit genomen worden. De voorz. deelt mede, dat de inkomsten de uitgaven niet meer dekken, waarom B. en W. voorstellen om 20 opcenten te leggen op de personeele belasting en deze te verhoogen tot 50 opcenten. B. en W. hebben in overweging ge nomen om dit te vinden door opcenten op de fondsbelasting te heffen, doch dit kan niet geschieden, tenzij er een even groot aantal opcenten wordt gelegd op de grondbelasting, wat B. en W. niet wen- schelijk achten. Dhr Maas wil dan op de fondsbelasting ff. de. grondbelasting een gelijk aan- tal opcenten laten drukken. De personeele belasting drukt op verschillende personen die minder inkomen hebben. Dhr Maljaars toont aan de hand van cijfers aan, dat de ongebouwde eigen- dom reeds het zwaarst belast is en vanwege de geringe opbrengst niet meer belast kan worden. Hij vindt het billijk, dat het bedrag gevonden wordt door ver hooging der personeele belasting, omdat een ieder er aan meebetaalt, bovendien krijgen de groote gezinnen hun kinder aftrek. Alleen zou hij aan de caféhouders voor de biljarten een gedeeltelijke ont heffing willen verleenen. Dhr Brand zegt, dat enkele jaren ge leden de 30 opcenten op de personeele belasting zijn afgevoerd en ook de 30 opcenten op de grondbelasting. Aangezien het vorig jaar op de personeele belasting reeds 30 opcenten zijn geheven, meent hij, dat het billijk is, dat thans de grond belasting aan de beurt komt. Weth. Janse zegt, dat toen de grond meer opbracht. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen met 4 tegen 2 stemmen. Tegen dhrn Maas en Brand. Nu gaat de raad over in een zitting met gesloten deuren. Tholen. Doordat het kantongerecht is opgeheven, en daardoor dit lokaal voor de gemeente vrij is gekomen, houdt de agent der arbeidsbemiddeling enz. nu zitting op het stadhuis. Oostburg. Alhier hield de afdeeling West-Zeeuwsch Vlaanderen van de Ver- eeniging tot Bevordering van de Pluim veehouderij in Zeeland (V.P.Z.) hare jaar vergadering. In het ledental is een stijging te be merken. Ter vergadering waren er een 106-tal aanwezig. De rijkspluimveeconsulent, de heer van Asperen Vervenne, hield een lezing over de door de regeering genomen maatrege len tot teeltbeperking in de pluimvee houderij. De rekening en verantwoording over 1933 leverde een goed slot van pl.m. f 2000. Bij de behandeling van de begrooting werd besloten een bedrag van f100 van den post „vermeerderingsbedrijven" af te voeren en te bestemmen tot subsidie voor de gewestelijke konijnententoonstelling. Voorts werd besloten eind 1934 een pluim veetentoonstelling te houden. Burgemeester van Zuyen werd tot be stuurslid herkozen, de heer R. Risseeuw, alhier, werd gekozen in de vacature J. de Smid. Voetbal. Serooskerke (W.). Zaterdag speelde op het veld van de voetbalvereen. Seroos kerke het eerste elftal een wedstrijd te gen Veere 2. Met de rust was de stand 10. Eindstand 51. Door de Z. V. B. is medegedeeld dat de Zaterdagcompetitie op Walcheren aanvangt op Zaterdag 27 Jan. a.s. Voor clubs, zooals Serooskerke, welke nooit op Zondag spelen, is dit een mooie vooruit gang. De eerste wedstrijd wordt gespeeld op het Olmenveld, het terrein van Seroos kerke, en wel tusschen Serooskerke 1 en Eilandboys van Vlissingen. WIJZIGING VAN DEN RAAD VAN STATE. Vermindering van het aantal leden. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot wijziging van de wet, houdende regeling van de samenstelling en de bevoegdheid van den Raad van State. Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend: De drang naar versobering leidt tot het voorstel het aantal leden van den Raad van State te verminderen. Het wetsont werp brengt dit terug van veertien tot tien, een aantal, naar 't oordeel der Regee ring voldoende om den Raad de richtige uitvoering van zijn taak mogelijk te ma ken. Er moet uiteraard gelegenheid zijn tot aanpassing. Een overgangsbepaling waakt er daarom voor, dat deze terug brenging niet ineens geschiedt. Opdat de juiste verhouding bewaard blijve, wordt tevens het maximum aantal Staatsraden in buitengewonen dienst verlaagd. Mede wordt voor de leden van den Raad van State, de vice-president daar onder begrepen, een leeftijdsgrens ge steld, bij bet bereiken waarvan ontslag wordt verleend. De Regeering heeft zich afgevraagd, of er overwegende redenen zijn, om te dezen anders te handelen dan b.v. ook geldt voor den Hoogen Raad der Nederlanden. Zij beantwoordt die vraag in zooverre bevestigend, vermits bij' de leden van den Raad van State rijpe er varing in een voorafgaande carrière ver kregen, een factor van meer dan gewone beteekenis is, de leeftijdsgrens voor hen iets hooger en wel op 75 jaar wordt be paald. De overgangsbepaling houdt in, dat aan geen der zittende leden van den Raad ontslag wordt verleend wegens bovental- ligheid. Ontstaan echter vacatures, dan zullen deze niet worden vervuld, zoolang het aantal niet tot tien is ingekrompen. Echter kan daarmee niet warden vol staan, omdat eenige der zittende leden dien leeftijdsgrens reeds hebben over schreden. In dit verband wordt bepaald, dat het voorschrift inzake verplicht ont slag bij het bereiken van den bedoelden leeftijd geen toepassing vindt op de te genwoordige leden. Dat wil dus zeggen, dat de Kroon te hunnen aanzien tot ont slag niet verplicht is, doch wel daartoe bevoegd blijft. Er kan dus tot een ontslag worden overgegaan, wanneer de om standigheden dit gewenscht maken. Op deze wijze is er alle gelegenheid tot aan passing. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Dinteloord, J. Ch. W. Kruis- hoop te Bodegraven, Te Steggerda, H. Cazemier te Gieterveen. Te Lage Vuur- sche, W. Vroegindewey te Zegveld^ Te Nijega en Elahuizen, G. F. D. Locher, cand. te Rotterdam. Aangenomen naar Assendelft, J. N. Drost te Brouwershaven. Diefstallen bij de B ij en- korf te Amsterdam. In de Am- sterdamsche Bijenkorf is een zestal man nen betrapt op diefstal van goederen. Zij waren in dienst van de N.V. De Bijen korf als electriciens en timmerlieden en werkzaam in de magazijnen. Het bleek, dat er ook een vrouw bij betrokken was, die met een van hen verloofd was. In het algemeen zijn kleinigheden weggenomen, die zij des morgens uit de etalages buit maakten, nog voor het warenhuis voor het publiek geopend was, Het meisje, dat van plan was binnenkort te trouwen, had een hoeveelheid van de gestolen goederen in huis. iMist en gladde weg. Een zware mist en bovendien gladheid van den weg zijn gistermorgen oorzaak ge weest van een aantal ongevallen op den Haarlemmer- en Muiderweg. Bij het kruithuis is een motorrijder door een achterop komende auto aange reden, waardoor hij slipte. Met een gebro ken been werd bij opgenomen. Op den Muiderstraatweg werd de bestuurder van een handkar door een auto aangereden. De man liep daarbij inwendige kneuzin-, gen op en moest naar een ziekenhuis ver voerd worden. Nederlander te Londen gearresteerd. Gedurende een za- kenbezoek aan Londen is aldaar gearres teerd de papierhandelaar de heer J. R. van R. uit Amsterdam, beschuldigd van het feit, betrokken te zijn bij een poging tot het frauduleus ontduiken van invoer rechten op 26 balen papier. Tegen een borgstelling van duizend pond werd de beer v. R. in vrijheid ge steld en werd hij weer in het bezit van zijn paspoort gesteld, nadat hij de belofte had gegeven naar Engeland te zullen te- rugkeeren 'om de noodige inlichtingen te verstrekken bij de behandeling van de te gen hem ingebrachte beschuldigingen. Oneerlijke controleur. Door de politie te Bussum is gearresteerd een controleur van de commissie tot rege ling van den handel in aardappelen, groenten en fruit voor het Gooi en Om streken. De man, H. genaamd, had be halve het controleeren ook nog tot taak het innen van uitstaande vorderingen. In plaats van deze bedragen af te dra gen aan de commissie, had H. kans ge zien een bedrag van f 1500 te eigen bate aan te wenden. In drie maanden tijids had hij het geld geheel opgemaakt. Geheimzinnige verdwij- ning van Duitscher te Ant werpen. De justitie en politie te Ant werpen stellen een uitgebreid onderzoek in, in verband met een nogal opzienba rende verdwijning van een Duitschen zee man, zekeren "Walter Kriill, 24 jaar oud, die daar Zaterdag met het Duitsche stoomschip „Gerolstein" was aangeko men. Maandag werd de bemanning afge monsterd op het Duitsche consulaat. Krüll was in gezelschap van nog drie schepelingen naar het consulaat gegaan. Deze drie personen werden „afgetee- kend". Krüll werd even terzijde gesteld. Men verliet het consulaat, doch bleef voor het gebouw op hem staan wachten. K. kwam echter niet meer naar buiten. Hij stond bekend als een anti-nazi-gezind persoon en men vermoedt, dat bij door nazi's is opgelicht. Op het Duitsche consulaat beweert men, dat Krüll het gebouw heeft verla ten. Deze geheimzinnige verdwijning heeft de gemoederen in Antwerpen in beroe ring gebracht. De man was een commu nist, die te Bremen thuis behoorde en we gens een politiek misdrijf ter dood ver oordeeld was. Daarom was hij naar Bel gië uitgeweken, waar hij als een politieke vluchteling werd beschouwd. Men spreekt het vermoeden uit, dat de man door Hitleriaansche Duitschers ont voerd en op een Duitsch schip gebracht is. Het gerucht doet de ronde, dat leden van het Dnitsche consulaat herhaaldelijk op de uitlevering van den betrokken per soon hebben aangedrongen en toen hier aan geen gevolg gegeven werd, zich zou den hebben uitgelaten, dat zij zelf dan wel de noodige maatregelen zouden tref fen. Volgens een socialistisch blad zou de Duitsche zeeman in het geheim opgeslo ten zijn in het Duitsch consulaat te Ant werpen. Verloofde schiet zijn meisje dood. In de rustige Bouaire- str. in Amsterdam-West heeft zich gis teravond een verschrikkelijk drama afge speeld. Op de tweede etage van perceel 65 woont de weduwe S. met een dochter van 17 jaar en een kostganger. Het meisje was verloofd en haar verloofde, een jon geman van 22 jaar, was 's avonds bij haar thuis en gebruikte aldaar het mid dagmaal. Verleden week was er tusschen hem en het meisje oneenigheid ontstaan en was de verloving verbroken. De twist was echter bijgelegd en alles scheen weer normaal te zijn. Na 't avondmaal gisteravond verzocht de jongeman het meisje hem even naar de keuken te volgen, daar hij haar over eenige zaken wilde spreken. Het meisje volgde hem en nam op een stoel plaats. Plotseling greep de man uit zijn bin nenzak een revolver en vuurde enkele schoten op het niets vermoedende meisje af. Het slachtoffer zakte doodelijk ge troffen ineen. Hierna richtte de dader het wapen op zich zelf en loste weder om een schot. Op het schieten was de moeder aan komen loopen en toen ze zag wat er ge beurd was, riep ze de benedenburen te hulp. De dader was intnsscben het huis uitgevlucht en doorgeloopen naar de Bor- gerstraat, waar hij voor het politiepost huis neerviel. Vandaar werd hij per auto naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. De jongeman werd dadelijk geopereerd, zijn toestand is ernstig. Het lijk van het meisje is door de Ju stitie in beslag genomen. De „eeuwige luoife r". Eenige maanden geleden meldden wij dat Nederland de primeur zou krijgen van den „eeuwigen lucifer", de uitvinding van dr Ringer uit Weenen, waartegen destijds niemand minder dan wijlen Ivar Kreuger heftig geageerd heeft, uit vrees dat zijn groote belangen bij de luciferindustrie in het gedrang zouden raken. Het lag in de bedoeling, het product van dr Ringer's langdurige proefnemin gen tegen het einde van 1933 overal in ons land verkrijgbaar te doen zijn. Dit is echter niet gebeurd en als gevolg daar van had bij zeer velen de meening post gevat dat er van de exploitatie van deze vinding niets meer zou komen. Dit blijkt echter allerminst het geval te zijn. De duurzame ontbrandingsstift zal Maandag a.s. op de Nederlandscbe markt verschijnen. Bedenkelijke propagan- d a. Het „Leeuwarder Nieuwsblad" be vatte dezer dagen het volgende bericht uit Grauw: „De ijsperiode heeft ook hier onver kwikkelijke dingen meegebracht. 12 Mei 1933 is op een boerderij in bet z.g. „Laag land" een nieuwe huurder gekomen, wel ke de melk levert aan de N.V. Lijemf te Berlikum. Reeds voordat de nieuwe huurder zich had gevestigd, zijn ernstige pogingen in 'twerk gesteld om hem te winnen als lid van de Coöp. Zuivelfabriek alhier. Ook de vorige huurder was lid hiervan. Toen deze pogingen faalden, werd genoemde veehouder door de omwonende leden ge waarschuwd, dat, indien door ijsgang de vaart gestremd mocht worden, hij in géén geval gebruik mocht maken van 't recht, om de melk over hunne landerijen te ver voeren. De vorst is gekomen en heeft ernstige belemmeringen voor het melkvervoer meegebracht, zoodat de veehouder zich genoodzaakt zag de melk per as naar Warga te brengen. Hij moest daarbij over het land van derden, waarlangs hem ech ter het recht is ontzegd. Niettemin maak te hij gebruik van dit verboden terrein en verbrak daarbij de dichtgespijkerde hek ken. Indien dit bericht geheel op waarheid berust, kan men dus spreken van een ter reur. Is een consumptietent een winkel? De kantonrechter te Al phen heeft de houdster van een con sumptietent onder Hazerswoude, mej. S. uit Zoeterwoude, wegens overtreding van de "Winkelsluitingswet veroordeeld tot 2 geldboeten van f 1 elk. Op Zondag 2 October 1932 was gecon stateerd, dat de verdachte aan eenige bui len de tent staande personen eetwaren, o.a. een rolletje fruetta, verkocht. In hooger beroep werd verdachte voor de rechtbank te Den Haag, bijgestaan door mr Tj. Schaper uit Leiden, die op de eerste plaats nietigheid van de dag vaardigheid opwierp, omdat deze niet vermeldde, dat er buiten den in de Win kelsluitingswet genoemden tijd zou zijn verkocht en voorts betwistte pleiter dat de tent een winkel zou zijn. Het O.M. betoogde, dat verdachtes tent nis winkel is te beschouwen en deze niet kon vallen onder de vrijstellende bepalin gen voor den verkoop van brood, banket, chocolade, etc. Spr. concludeerde tot be vestiging van het vonnis. De crisis in den tuinbouw. Uit Naaldwijk wordt gemeld, dat met uitzondering van de druiven, de bedrijfs- uitkomsten een bijna hopeloos beeld bie den. Hoe langer de crisis aanhoudt, hoe zwakker het weerstandsvermogen wordt; de bedrijven gaan lijden aan ondervoe ding en vele kweekers slepen hun bestaan imet moeite en zorg voort. Hoezeer de opbrengst der tuinbouwpro ducten gedaald is blijkt uit de gemiddelde prijzen over de laatste jaren. Het vorige jaar kreeg de tuinder voor een kilo toma ten gemiddeld 12 cent, dn 1932 dertien cent, in 1931 18^ cent, in 1930 en 1928 ruim 23 cent. Deze prijsdaling is van in vloed geweest op de productie, die van 5 X millioen kilo dn 1928 daalde tot 3Vx mil- lioen kilo in het afgeloopen jaar. 'Het Westland moet bet voor een niet gering deel hebben van vroegen aanvoer zijner producten. Groote kapitalen zijn ge stoken in kassen en uitgebreide verwar mingsinstallaties. De gemiddelde prijs der stooktomaten ecthter is in de laatste vijf jaren naar be neden getuimeld; tegen 54 cent per kilo in 1928 werd in het afgeloopen jaar slechts gemiddeld 20 cent betaald. Deze prijs dekt de productiet-Jten niet. De totale besomming der N&aldwijksoho veiling was f 1.727.871 tegen f 2.015.424 in 1932. Vergeleken bij 1928, toen een recordcijfer van bijna drie millioen gul den weid bereikt, is de omzet met 42 pet. teruggeloopen, doch wanneer de groote uitbreiding der bedrijven sedert 1928 (of de omzetting van koude in verwarmde be drijven) in aanmerking wordt genomen kan volgens bet bestuur der Naaldwijik- eche veilingsvereeniging de werkelijke achteruitgang op meer dan 50 pet. wor den vastgesteld. Het vorige jaar bracht ook het droevige record in de hoeveelheden groenten, die, 'hoewel geschikt voor de consumptie, de minimum-prijzen niet konden opbrengen en moesten worden weggeworpen. Niet minder dan 69.000 kg. aardappelen, 35.000 stuks bloemkool, 50.000 kilo dub bele boonen, 18.000 'bossen peen, prei en radijs, ruim 300.000 kroppen sla, 19.000 kilo spinazie, 2.600 komkommers en 61.000 kilo tomaten moesten naar de vuil nisbelt worden gebracht of voor veevoe der van de hand worden gedaan. IS DE REGEERING ONKWETS BAAR? Ingrijpen noodzakelijk. Een week geleden heeft te Rotterdam een openbare vergadering plaats gehad van de Nationaal Socialistische Bewe ging. Op zichzelf geen wereldschokkende ge beurtenis, waardig er veel aandacht aan te schenken, ware het niet dat op deze vergadering de grofste beschuldigingen ge uit zijn aan 't adres van ambtenaren over corruptie, zwendel, omkoopbaarheid, eco- nomischen zelfmoord en zelfs landver raad waaraan ook een minister zich mede schuldig zou hebben gemaakt. In het „Dagblad van Rotterdam" von den we van het gesprokene een uitvoerig verslag. De spreker of moeten we soms zeggen: de aanklager was de man, die in December door z ij n patroon bedreigd was met ontslag indien hij dergelijke re devoeringen ging houden in vergaderin gen van de N. S. B.; het orgaan van de nationaal-socialisten ging toen vreeselijk te keer en betitelde dit als broodroof. Het Rotterdamschc orgaan noemt den spreker „de man van de geheimen"; het is ook werkelijk ontstellend, wat deze al niet zegt te weten en wien hij al niet be schuldigd heeft. Het heele geheim van den brand in de telefooncentrale was in zijn handen en de politie had het voor 40 gul den kunnen koopen, maar vond het te duur. Het verhaal vormt een modernen detective-roman! We kunnen er niet aan denken, zegt het „G e n t r u m", hier een weerlegging te geven van al d9 hierbedoelde fantas tische verhalen. We moeten volstaan met op enkele de aandacht te vestigen. Wie ook maar eenigszins op de hoogte is van den toestand, waarin de crisis ons land gebracht heeft, zal direct moeten erkennen, dat het fantasie omniette zeggen: opzettelijke leugen is te be weren, dat de crisis in de varkenshou derij hier te lande gemaakt is ten koste van de boeren, eveneens dat de uitvoer naar Engeland vrijwillig beperkt is om de prijzen te doen dalen. Toch heeft de spreker in die vergade ring gezegd, dat de z.g. zelfbeperking in het slachten een economische zelfmoord, ja, landverraad is geweest en dat de mi nister, die dit gesanctionneerd heeft, daaraan medeplichtig staat. De Vereeniging der Nederlandsche Ex porteurs van vleesch stuurde zoo heet het frauduleuze telegrammen aan den minister en déze ging er dadelijk op in. Alle overtollige varkens hadden wij kun nen verkoopen, maar de directeur van den veeartsenijkundigen dienst beeft dat belet; hij en de voorzitter van de zooeven genoemde vereeniging vormden immers „twee handen op één buik". Deze hoofd ambtenaar, leider van den dienst, laat, zoo heet 't verder, een doode koe, die ver nietigd had moeten worden, opzenden naar een exportslagerij en zegt tegen zijn ondergeschikten, „mond dicht of er uit". Alsof dat zóó maar gaat in ons land. Het stabilisatiefonds wordt zoo gaat de aanklager voort wekelijks voor 30 tot 50 duizend gulden benadeeld. Er zon overal verschrikkelijk geknoeid worden. Eén burgemeester en een directeur van een slachthuis, allen met name genoemd, zouden zich laten omkoopen. In een ge meenteziekenhuis te Den Haag keurt de kok het vleesch alleen goed, als hij eerst een tientje krijgt. We hebben hiermede slechts enkele grepen gedaan uit de stapels van be schuldigingen, welke deze nationaal-so- cialist, tot voor kort werkzaam in een vleeschwaren-fiüaalbedrijf te Rotterdam, voor zijn hoorders uitstortte. Thans komen we echter met de vraag, wat de regeering hiertegen doet of ge daan heeft. We kunnen ons voorstellen, dat de regeering zich in normale tijds omstandigheden te hoog zou voelen, om er notitie van te nemen. Thans staan de zaken echter anders; immers, maar al te graag worden in deze tijden dergelijke verhalen geloofd. Indien ze niet direct afdoende weerlegd worden, indien de justitie niet onmiddellijk in grijpt en den aanklager dwingt met be wijzen en niet met praatjes zijn beschul digingen waar te maken, gaat menigeen er langzamerhand geloof aan hechten en draagt de regeering er zelf schuld aan, als er onrust ontstaat onder de bevolking. De regeering, hoe hoog ook gezeten, is niet onkwetsbaar. Indien zij dit werk onge stoord laat, alsof het haar niet kan de ren, wordt het gezag langzaam maar re- ker ondermijnd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 3