PUROL DONDERDAG 25 JANUARI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 49e JAARGANG - No. §7 Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Pijnlijke Kloven Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11, Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg, Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingec i 0.20. Losse nummers 5 cent, Advwtw»ttën? tfAraMrattebtss delaadvertemien wnt per stsgel, Kïsïne Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.7ö, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto i 0.85. Bij contract belangrijke korting. A. R. Partij en C. H. Unie. De vorige week hebben wij enkele op merkingen gemaakt over de mogelijkheid en wenschelijkheid van samensmelting van de A. R. partij en de C. H. Unie. „De kans, zoo schreven wij toen, dat het nogeens tot hereeniging zal komen schijnt niet bijster groot. Het is zelfs de vraag, of het, gezien de ontwikkeling van beide partijen, ver standig zou zijn met kracht op vereeni- ging aan te sturen. Er zijn nu eenmaal bij alle punten van overeenkomst, toch ook verschillen die dieper gaan dan de oppervlakte. En dan, er is ook de geschiedenis die beide groepen een eigen stempel heeft gegeven. Met dit te constateeren mogen we even wel niet volstaan. Al is samensmelting niet mogelijk en misschien zelfs ongewenscht, dit behoeft toch niet een ernstige s amenwer- k i n g in den weg te staan". Wat hier geschreven werd klopt geheel met wat gisteravond Prof. Dr B. G. de Savornin Lobman in de herdenkingsver gadering van de Ghr. Hist. Unie te 's-Gra- venhage betoogde. De spreker begon met te herinneren aan het conflict de Savornin Lobman— Kuyper, dat, zijn oorzaak vindende in een diepgaand verschil van inzicht in de grondslagen van ons staatsbestel, leidde tot een secessie van eerstgenoemde met zijn volgelingen uit de A. R. partij. Hoe pijnlijk dit ook was, toch kan de geschied schrijver boven het jaar 1895 schrijven: „Uitverlies wins t". Want, ware 1895 niet voorafgegaan, 1903 en 1908 zouden niet zijn gevolgd. Lobman kon hier slagen, waar dat aan Kuyper niet zou zijn gelukt. Eerst vonden elkander in de Kamer Lobman en de Visser, wat in 1903 tot de samensmelting der vrij-antirevolu- tionaire partij en den Christelijk Histori- schen kiezersbond in één Ghr. Hist, partij leidde. Daarna greep, na langdurige on derhandelingen in 1908 de fusie plaats tusschen laatstgenoemde partij en den door Dr Schokking geleiden Bond van Kiesvereenigingen op G. H. grondslag in de provincie Friesland en werd de Ghr. Hist. Unie geboren. De leiders der drie groepen bleken een juist inzicht te hebben gehad in den poli- tiekien toestand. Wél groeide uit de sa menbinding, hetgeen ook niet verwacht werd, niet een volkomen eenheid, wèl bleef in de praktijk meeningsverschil, dat echter lang niet steeds langs de oude scheidingslijnen liep, niet steeds uit, maar toch is nimmer ernstig overwogen, de oude groepeering te herstellen. Hoewel dat niet altijd door een ieder voldoende werd ingezien, is erkenning van het goed recht van meeningsverschil volkomen in overeenstemming met traditie en beginsel der Unie. Verder werd er nog door Spr. op ge wezen, dat feitelijk de Unie het middel is geweest tot ont-liberalisee- ring van groote massa's Hervormde kiezers die door haar actie oog hebben gekregen voor het verband tusschen Christendom en politiek. Is dus, zoo vervolgde de heer Lohman, de arbeid der Unie niet ijdel geweest, toch is er aanleiding voor de vraag, of niet op hereeniging van Chr. Hist, en Anti Rev. moet worden aangestuurd. Spr. herin nerde zich een desbetreffende brochure van 1916 van den heer Lohman. Hij er kende, dat, al is nader verband en wel licht fusie het ideaal, groote voorzichtig heid met het oog op ban en achterban van beide partijen hier eisch is. Voors hands zullen beide partijen haar eigen weg moeten gaan. Geforceerde eenheid kan veel bederven. Die gelooven, haasten niet, maar verliezen het ide aal van samenwerking niet uit het oog. Op de laatste door ons gespatieerde woorden leggen wij gaarne nadruk. Inzonderheid in dezen tijd vol verwar ring en versplintering worde 'het ideaal van samenwerking over en weer niet uit het oog verloren. Treinontsporing in Spanje. 9 dooden, 40 gewonden. De personentrein MadridSantander is tusschen Pesquera en Montabliz, tenge volge van een verschuiving van den spoordijk ontspoord. Er moeten negen personen om het le ven gekomen zijn, o.a. de machinist en de stoker. Het aantal gewonden wordt op veertig geschat. Algemeene staking op de Canarische eilanden. Op de Canarische eilanden is een alge meene staking uitgebroken, waardoor iD het eilanden-gebied de grootste verwar ring heeracbt. In Santa Cruz de Tenerife hebben de stakers den electrischen stroom afgesne den, zoodat de stad volkomen in duister nis is gehuld. In verscheiden wijken der stad zijn bommen ontploft. De Nazi-arrestaties in Oostenrijk. Gisteravond is op bevel van de bonds- politie dr Walter Pembauer, de Groot- Duitsche waarnemende burgemeester van Innsbruck, gearresteerd. Later is hij weer ontslagen. Het tegen hem ingestelde onderzoek zal echter voortgang hebben. Naar van officieele zijde wordt mede gedeeld, zijn wederom tien nationaal-so- cialisten uit Innsbruck naar een concen tratie-kamp overgebracht. Ook uit Vorarlberg worden talrijke ar restaties van nationaal-socialisten ge meld. Rampen in China. Een hevige aardbeving, die twee a drie minuten duurde, beeft de provincie Shansi en Soeiyuan geteisterd. In het district Woeyuan van Zuid- Soeiyuan zijn verscheiden gebouwen in gestort. Een aantal militairen en burgers moeten onder de puinen begraven zijn. In de provincies Honan, Hihl en Chihli hebben hevige overstroomingen plaats gehad, doordat de Gele Rivier, die tenge volge van het gesmolten ijs sterk gezwol len was, de pas vernieuwde dijken over een afstand van verscheidene mijlen deed bezwijken. Vier duizend personen zijn door deze ramp dakloos geworden en honderden huizen zijn verwoest. De optocht der werkloozen naar Londen. Naar aanleiding van den marsch der werkloozen uit verschillende deelen van Ehgeland naar Londen is aan den minis ter van arbeid gevraagd of de deelnemers aan dezen optocht steun blijven trekken. De minister heeft hierop geantwoord, dat de wet steuntrekkenden verplicht te stem pelen. Hiervan kan alleen in bijzondere gevallen ontheffing worden verleend en zulks uitsluitend met goedkeuring van den minister. De minister acht deze op tochten geen speciale reden om zijn goed keuring voor de bedoelde ontheffing te verleenen. Geestelijken veroordeeld. In het proces tegen de R.-K. geestelij ken dr Muhler, Thaler en Sollacher heeft de bijzondere rechtbank te München de volgende straffen opgelegd: 4 maanden gevangenis voor eerstgenoemden ver dachte, 3 maanden voor den tweeden en 5 maanden voor den derden. Naar men weet hebben deze geestelij ken gruwelberichten over bet concentra- tiekamp Dachau, waarover zij, zooals nu blijkt, van communistische zijde inlichtin gen kregen, verder verteld. De berichten waren onjuist en waren nadeelig voor het aanzien der regeering. Dr Mahler bekent de berichten zelf voor onjuist te hebben gehouden. Rusland wordt steeds muzikaler. D'e productie van muziekinstrumenten is de laatste jaren in de sovjet-unie sterk toegenomen en dit jaar zullen in totaal 853.000 balalaika's, guitaren, mandolines, accordeons enz. gefabriceerd worden, als mede een groot aantal speciale instru menten voor kinderen. Nieuwe piano-fabrieken worden ge bouwd met een totale jaarproductie van 10.000 vleugels en pianino's. Wat Mussolini overkwam in een dorpsbioscoop. Eenigen tijd geleden had Mussolini in een dorpje enkele uren oponthoud daar zijn auto defect was. Hij maakte van deze gelegenheid gebruik om de bios coop van het plaatsje te bezoeken. Toen de gebruikelijke wapenschouw op het witte doek werd vertoond en de ge stalte van Mussolini zichtbaar werd be gon heel de zaal te juichen en riep: „Leve de Duce". „Leve Mussolini!" Allen ston den op, alleen Mussolini bleef zitten. Een buurman tikte hem toen op den schou der en zei: „Ik ben het met je eens man, maar het is toch beter om maar te gaan staan!" Duitschland en Oostenrijk. De Oostenrijksche gezant is op het de partement van buitenlandsche zaken te Berlijn geweest en heeft klachten inge diend over beïnvloeding door zekere Rijksduitsche kringen van de nationaal- socialistische beweging in Oostenrijk. Hij beeft daarbij verklaard, dat Oostenrijk zich tot den Volkenbond zal wenden, wanneer met deze klachten geen reke ning gehouden wordt. De klachten wor den op bet oogenblik door de bevoegde autoriteiten te Berlijn onderzocht en zul len, zooals thans reeds gezegd kan wor den, op grond van de resultaten van dit onderzoek binnenkort op de meest na drukkelijke wijze tot de juiste verhoudin gen worden teruggebracht. Amerika verlangt een sterke vloot De Amerikaansche pers spreekt da gelijks over toenemende spanning tus schen Rusland en Japan. Vele bladen houden rekening met de mogelijkheid van een gewapend conflict in het verre oosten begin van het volgend jaar. Men meent daarom, dat de positie van de Vereenigde Staten in het verre oosten door een sterke vloot moet worden beschermd. Korte berichten. i De Belgische regeering heeft beslo ten binnenkort een wetsontwerp in te dienen, waarbij de politiek uit het na tionaal instituut voor radio-uitzendingen wordt gebannen. Het Rijksbureau voor statistiek deelt mede, dat in 1933 in de groote ste den van Duitschland in 't geheel 209.000 huwelijken zijn gesloten, d.i. 40.000 meer dan verleden jaar. Een poging tot omverwerping der Mexicaansche regeering is door de auto riteiten in de kiem gesmoord. Tien per sonen zijn gearresteerd. De Oostenrijksche regeering heeft het doorgangskamp te Wils opgeheven en de aanwezige arrestanten laten overbren gen naar Kaisersteinbruch, aan de grens van Burgenland en Hongarije. Voor het kamp te Wils hadden eenige malen na- tionaal-socialistische demonstraties plaats gehad. 1 De raad van beheer van het inter nationale arbeidsbureau heeft zijn win- terzitting beëindigd en zal op 26 April a.s. weder zijn werk hervatten. 1 De politie te Berlijn heeft een ge heime vergadering van vroegere commu nistenleiders ontdekt. In het geheel wer den 21 personen gearresteerd. i Professor Garl Adam, hoogleeraar in de theologie aan de universiteit van Tubingen, is het houden van voorlezin gen verboden. Aanleiding tot dit verbod zijn eenige uitlatingen welke de profes sor Zondag j.l. in een toespraak tot de R.K. jeugd gebezigd moet hebben en die niet in overeenstemming zouden zijn met den geest van bet nieuwe regime. i Een vliegtuig, dat uit Brussel was vertrokken met bestemming voor Zwit serland, is, terwijl het koers zette in de richting van Lausanne, bij Niederwiller brandend neergestort. De beide inzitten den, twee Zwitsers, kwamen in de vlam men om. Minister Deckers. De minister van Defensie, dr Deckers, is gisterenavond van zijn buitenlandsche ïeis in de Residentie teruggekeerd. De minister, die vergezeld was van zijn adjudant, luitenant ter zee 1ste klasse Post Uiterweer, arriveerde met den Pull man trein van 6 uur uit Parijs. Ter begroeting waren op bet station aanwezig de secretaris-generaal van het Departement van Defensie, de heer van Tinkel, en 's ministers adjudant, lui tenant Tielens. Subsidie steunregeling voor Zandvoort ingehouden. Het gemeentebestuur van Zandvoort heeft het onaangename bericht van de re geering gekregen, dat het rijk over het tijdvak van 23 Nov. 1932 tot en met 16 Sept. 1933 geen subsidie zal geven voor de steunregeling. Dit beteekent een scha de voor de gemeentekas die op om en na bij de f 16.000 kan worden geraamd. De aanleiding tot dezen ingrijpenden maatregel zou gelegen zijn in de verre gaande slordigheid, waarmede de wet houder voor Sociale Aangelegenheden de rijksregeling in de steunverleening heeft uitgevoerd. De regeering heeft gemeend dit eens duidelijk bekend te moeten ma ken. De onregelmatigheden zouden ontdekt zijn nadat de gemeenteraad eenigen tijd geleden een nieuwen ambtenaar aan de betrokken afdeeling had benoemd. Deze kwam geheel frisch voor de zaak te staan en ontdekte al spoedig dat er iets niet in orde moest zijn. De hoofdzaak zou echter zijn dat de wethouder onjuiste opgaven heeft gedaan van de salarissen die de voor steun in aanmerking komende werkloozen zouden ontvangen. Sommige personen zouden hierdoor niet 'onbelangrijk door den wet houder zijn bevoordeeld. Relaties moeten hier een rol bij hebben gespeeld. De sta ten, waarop die notities moeten voorko men zijn echter spoorloos verdwenen. Destijds is in den raad een motie aan genomen, waarbij' den wethouder ge vraagd werd af te treden. De wethouder heeft hieraan geen gevolg gegeven. Nieuwe salarisverlaging te Zaandam. B. en W. van Zaandam hebben, tenein de te voorzien in het nog ongedekte te kort op de gemeentebegrooting voor 1934, voorstellen aanhangig gemaakt, om op nieuw een korting toe te passen op de sa larissen en loonen der ambtenaren en werklieden. Voor de ambtenaren za1 deze bedragen f200 per jaar, voor de leerling-verpleeg sters in het ziekenhuis f 150 per jaar, de politie-agenten f 3.80 per week; voor de ambtenaren in de laagste groep £35.04 en voor de werklieden is het loon be paald op: f31.20 in groep I; f33.12 in groep II; f 35.04 in groep III; f 36.96 in groep IV en f 38.88 in groep V. Op deze wijze zal f 107.000 per jaar op het gemeentepersoueel worden bezuinigd. Dinsdag 30 Jan. a.s. zullen deze voor stellen aan het oordeel van het G. O. wor den onderworpen. Verlaging Indische verlofstractementen. Naar uit Batavia wordt gemeld, ligt het in het voornemen een verlaging der buitenlandsch-verloftractementen voor te stellen, waartoe een wijziging van het buitenlandsch-verlofreglement wordt ge reedgemaakt. Het ontwerp is aan de commissie voor georganiseerd overleg aangeboden. De bedoeling is de nieuwe verlofstrac tementen zoodanig te bepalen, dat 90 pet. van de eerste f 100, 80 pet. van de tweede f 100, 60 pet. van de volgende f300, 40 pet. van de daarop volgende f300 en 30 pet. van bet resteerende sa laris als verlofstractement zal worden toegekend, zoodat iemand met f 1000 ver lofstractement zou ontvangen f 575. Credietverleening aan den middenstand. Het Tweede Kamerlid de heer Boon heeft aan den minister van economische zaken de volgende vragen gesteld: Kan de minister mededeelen, wanneer een wetsontwerp, regelende credietver leening aan den middenstand, hetwelk door den middenstand ten zeerste wordt verlangd, bij de Kamer zal worden inge diend? Is ook de minister niet van oordeel, dat de totstandkoming van zulk een cre dietverleening zeer spoedeischend ge noemd mag worden? Boter-invoerrecht in Italië verhoogd. De Directie van den Landbouw deelt mede, dat blijkens telegrafisch bericht van dr J. J. L. van Rijn te Rome het in voerrecht op boter in Italië is verhoogd tot 500 Lire per 100 Kg. plus 15 procent van de waarde. Monopolie-heffing verpakte appelen. Naar wij vernemen ligt het in het voor nemen om de monopolie-heffing der Ne- derlandsche Groenten- en Fruitcentrale van 4 cent per K.G. bruto op appelen, ver pakt in kisten, met ingang van 15 Febr. a.s. te verlagen tot 2 cent per K.G. bruto. Meerder contact tusschen Middenstands kringen. Naar wij vernemen heeft Dinsdagmid dag te Utrecht een vergadering plaats gehad van de Commissie van Overleg, ge vormd uit de drie Middenstandsorgani saties en afgevaardigden van de Kamers van Koophandel uit geheel Nederland. De bijeenkomst geschiedde op initiatief van genoemde commissie, teneinde meer der contact tusschen de middenstands organisaties en de Kamers van Koophan del te krijgen en om de middenstandsbe- langen te bespreken. De vergadering was zeer druk bezocht. Niet minder dan 29 van de 36 Kamers van Koophandel hadden afgevaardigden gezonden. Diverse onderwerpen, de middenstands- belangen raikende (o.m. bet op 'handen zijnde wetsontwerp inzake regeling van het uitverkoopwezen) werden besproken. Het ligt in de bedoeling deze bijeen komst te herhalen. Hongaarsch graan naar Nederland. Uit Boedapest wordt gemeld: De grootste transporttransactie, die de laatste weken aan de Boedapester beurs tot stand kwam, schrijft de Pesti Naplo, is die van de firma Eugel Messinger, die tegen „Reichsbankwarenmark" 2000 wagons tarwe en 1500 wagons rogge ter waarde van ongeveer 2.5 millioen pengo opkocht. Deze groote hoeveelheid wordt eerst uitgevoerd, wanneer 't scheepvaart verkeer weer op gang komt en wel naar Nederland. D'e tarweuitvoer heeft zich, schrijft de Függet'lenség, in het nieuwe afzetjaar zeer gunstig ontwikkeld en bedraagt in de eer ste zes maanden daarvan het vijfvoudige van het vorige afzetjaar. Verreweg de grootste hoeveelheid ging naar Neder land en wel 126.000 quintalen. Daarop volgen Zwitserland met 53.000, Italië met 50.000 en België met 14.000. Nederland en de conferentie te Singapore. Naar aanleiding van de in verband met de maritieme conferentie te Singa pore in omloop zijnde geruchten, dat En geland uit bezorgdheid voor een Japan- Binnenland. Inkrimping aantal leden van den Raad van State. Het 25-jarig bestaan van de Ghr. Hist. Unie. Nederland en de conferentie te Singa pore. Meer contact tusschen middenstands- kringen. De salarissen van het spoorwegpersoneel. Buitenland. Spoorwegongeluk in Spanje. Duitschland en Oostenrijk. Rampen in China. verzacht en geneest men met e schen aanval in den Stillen Oceaan met Nederland voor defensieve doeleinden zou willen samenwerken en dat Engeland o.a. aan Nederland het bezit van Oost-Indië zon willen garandeeren, vernam „Het Vaderl." van wel ingelichte zijde, dat van een en ander te bevoegder plaatse niets bekend is. Bij de Nederlandsche Regeering zijn geenerlei voorstellen van dezen aard van de zijde der Britsche regeering ontvangen. Hoewel het willioht overbodig mag heeten daarop te wijzen, verzekerde men ons ten overvloede, dat er niet de minste aanleiding bij de regeering bestaat om eenigerlei wijziging te brengen in Neder lands neutraliteits- en zelfstandigheids- politiek. De brand in de Amsterdamsche telefooncentrale. Gisteren is in de Gemeenteraad van Amsterdam ter sprake gekomen de brand in de telefooncentrale en de pogingen die door de N. S. B. gedaan zijn om van dezen brand een politieken brand te ma ken en door het verspreiden van ophit sende strooibiljetten onder de burgerij een paniekstemming te verwekken. In antwoord op de gemaakte opmer kingen verklaarde de burgemeester o.m., dat de straatcolportage den laatsten tijd ver buiten de grenzen van het geoorloof de gaat. Hij 'hoopt, dat de minister daar tegen zoo spoedig mogelijk maatregelen zal nemen en heeft trouwens gehoord, dat deze te wachten zijn. Dit verheugt den burgemeester, want het gaat toch niet aan, dat allerlei vuil op straat geworpen wordt, zonder dat de politie er iets tegen kan doen. Wat den inhoud van het pamflet van de N. S. B. aangaat, waarover ook hier ge sproken is, 'het is spr. niet bekend, dat de brand in de telefooncentrale gesticht is, dus ook niet, dat dit gebeurd is van wege een politieke partij. Wat in dit pamflet staat is f a n t a s i e. Ook de me- dedeeling, dat het in de bedoeling van de bewuste politieke partij zou hebben ge legen om den brand te doen volgen door een oproer in de stad, en dat dit oproer voorkomen zou zijn door buitengewone maatregelen der politie. D'e politie is al tijd paraat; degenen, die een oproer moch ten willen ontketenen zou spr. in hun eigen belang dit ernstig willen ontraden. Want„wij zijn klaar!" De Christelijk Historische Unie. Te 's-Gravenhage vergaderde gisteren de Centrale Haagsche Ghr. Hist. Kies- vereen. ter herdenking van het 25-jarig bestaan der Unie. Het woord werd gevoerd door den voor zitter de heer H. W. Tilanus, door Prof. B. C. de 'Savornin Lohman., Minister Slo- temaker de Bruine en Staatsraad Dr J. Schokking. Gloeilampen uit België. Naar gemeldl wordt iheeft het parket op verzoek van de N.V. Philips te Eind hoven bij' verschillende 'handelaren in electrische lampen te Amsterdam, een in val gedaan en 'huiszoekingen verricht, zulks in verband met den invoer uit Bel gië naar Amsterdam van partijen lampen, die dn strijd met patenten van Philips zijn vervaardigd. Groote voorraden zijn in be slag genomen. Beschadiging waterstaatswerken. Ingediend is een wetsontwerp aanvul ling van de Waterstaatswet 1900 en wel met een bepaling, betreffende beschadi ging van waterstaatswerken, in beheer of onderhoud bij provincie, gemeente, waterschap, veenschap of veenpolder. De ontworpen regeling vestigt geen ver plichting tot vergoeding van sc'hade; deze verplichting berust op de regelen van het gewone recht. Het ontwerp sluit daarbij aan en geeft den daartoe aangewezen ambtenaar van het pabhdkroohtelijk

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1