Weer Griep? Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. WOENSDAG 24 JANUARI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND Rillerig, koortsig en onbehaaglijk? Stuit die aanval direct. Ga naar bed en gebruik "AKKERTJES". Ge rail verbaasd en verheugd zijn de Voordat Ge 't weet is alle narigheid "vergelen. Ze kosten slechts 50 cent per 12 stuks. Overal verkrijgbaar. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg, Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaalj weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vüesingen f 0.20. Losse nummers 5 cent, Advertentiën: familieberichten 30 cent, Haa- delsadvertentiën 25 cent per regel, Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto t ü.85. Bij contract belangrijke korting. Nationaai-Socialisten en Commu' nisten. Van Nat.-Socialistische zijde werden onlangs de Communisten in het openbaar beschuldigd van het voorbereiden van misdadige aanslagen. Te Amsterdam werd met volkomen in stemming van den leider der N.S.B. een strooibiljet verspreid,- waarin werd mee gedeeld, dat in Amsterdam „de communisti sche Partij Holland en andere revolu tionaire partijen, op Vrijdag 22 Decem ber 1933 de telefooncentrale in brand hebben gestoken ter voorbereiding van bet plan om op Zaterdag 23 December 1933 in Amsterdam oproer en plunde ringen te verwekken. Het daarmee be oogde gevolg van oproer en plunderin gen was ditmaal nog niet ingetreden wegens uitgebreide politiemaatregelen, hoezeer overigens de Overheid in Ne derland bang „voor dit bandietenge spuis" is. En voorts bad de beer Mus- sert verklaard: „Als er gezegd wordt: wat brandt er morgen? wil ik er nog aan toevoegen: welk spoorwegongeluk is er eerstdaags te verwachten?" Dat was een zeer krasse beschuldiging. Thans echter komt de „Tribune" met „onthullingen", die er op wijzen dat de leiding van de N. S. B. zich zou bezighou den met bet provoceeren van treinaansla gen. Volgens deze publicaties beeft een ze kere G. Schippers uit Dordrecht, wiens verklaring wordt bevestigd door W. van Dijk aldaar, bezoeken gehad van een pro vocateur onder den naam van H. H. Kraai, die van plan was den Parijschen exprestrein te laten ontsporen. Zijn voor gewend oogmerk was, dat de G. P. dan verboden zou worden, zoodat zij illegaal moest gaan werken, betgeen volgens hem eerst een goede oomm. partij zou opleve ren. Zijn werkelijke bedoeling zou alleen zijn geweest dezen aanslag aan de Comm. Partij toe te laten schrijven. Schippers moest zich dan eerst bij die partij aan sluiten om bet bewijs van baar schuld te foumeeren. Kraai stond nog met een vierden persoon in verbinding, die twee de secretaris van de groep Den Haag der nat.-soc. was; die voorts bet benoodigde geld zou geven en die alleen nog een on derhoud met ir. Mussert van de N.S.B. moest hebben. Vóór bet tot dit onderhoud kwam, hadden Schippers en Van Dijk zich terug getrokken, waarop zij besloten de zaak ruchtbaar te maken. De beer Schalker beeft zich in naam van de comm. Tweede Kamerfractie naar den voorzitter der Tweede Kamer en den minister van justitie begeven en bet ori gineel van de verklaring van Schippers en Van Dijk bij ben gedeponeerd. In antwoord op een informatie van het Hbld. deelde de leider van de N.S.B. mede, dat bovenstaand bericht, voorzoo ver de N. S. B. er in wordt genoemd, van A tot Z gelogen is en dat hij met deze ge- heele affaire niets te maken beeft. Het is een wonderlijke historie. "Want een van twee: óf Ir Musesrt heeft de Communisten zonder eenigen re delijken grond beschuldigd van bet voor bereiden van staatsgevaarlijke aanslagen, met geen ander doel dan op die wijze sensatie te wekken en partij voordeel te behalen, of bij beschikt inderdaad over gegevens waaruit blijkt, dat de Commu nistische partij werkelijk misdadige plan nen koesterde. Maar dan blijft de vraag; hoe konden de N. S. leiders weten, wat niemand anders wist? Voorshands nemen wij aan dat de lei ding van de N. S. B. slechts fantaseerde toen zij de Communisten beschuldigde en dat de Communisten fantaseerden toen zij de N.S.B. van provocatie betichten. Wij nemen dus voor beide partijen bet gunstigste geval. Maar dan blijkt toch ook tot welk een laag peil zoowel de Nat. Socialisten als de Communisten zijn afgezakt, als derge lijke strijdmiddelen noodig worden ge acht. Welk een verachtelijke en tevens lands- gevaarlijke politiek wordt dan door Com munisten en Nat.-Socialisten gevoerdl DE VLOOTCONFERENTIE TE SINGAPORE. De conferentie van Engelsbhe vloot voogden op de „Kent", waarvan wij gis- teren melding maakten, maakt deel uit van periodiek© samenkomsten van Engel- svlootvoogden in bet Oosten. Deze pe riodieke bijeenkomsten worden steeds op ae „Kent gebonden, waartoe dit vlagge- schip haar ligplaats te Hongkong verlaat t^begeven^ centraal gelegen punt Wat de geruchten betreft, waarvan in de Heutertelegrammen sprake was met betrekking tot ona land, i> het voor alle Qciep en Hoods zijn spoedig verdreven met Mijnkacdt's Hwkcs Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist duidelijkheid gewenscht, er op te wijzen, dat onze regeering in geen enkel opzicht iets met de vlootconferentie van Singapo re uitstaande 'beeft, noch ook eenige toe zegging heeft gedaan, waardoor de on zijdige positie van ons land in bet ge drang zou kunnen komen. Het is bekend, dat Nederland zijn onzijdigheid niet beeft prijs gegeven. Een waarborg van de zijde van Engeland om ons bet ongestoorde be zit van den Oost-Indiscben archipel te ver zekeren, in ruil voor een defensief bond genootschap, is trouwens overbodig, dank zij bet bestaan van bet viermogendheden- verdrag, waarbij deze waarborg collec tief door de verdragsluitende mogendhe den gegeven wordt. Zoolang dit verdrag bestaat, kan zelfs de gedachte niet rijzen aan een bondgenootschap. De belangstelling voor de conferentie is verhoogd door de verklaringen van den Japanschen minister van buitenlandsche zaken Hirota en door het Amerikaansche voorstel tot den aanbouw van 120 nieuwe oorlogsschepen. Het program der vlootconferentie be treft niet alleen de uitbreiding-van de haven van Singapore, maar is gewijd aan een bespreking van den gebeelen toestand in bet verre Oosten. De strengste maatregelen zijn getroffen om de besprekingen strikt geheim te hou den. De Fransche schandalen. Het nieuwe schandaal, dat tot de ar restatie beeft geleid van den leider der „beambtenbank", George Alexandre, schijnt niets te maken te hebben met de Stavinsky-affaire. Men beweert, dat talrijke bekende, per soonlijkbeden tot de bestuursraden der elf door Alexandre gestichte vennoot schappen hebben behoord. Een vroegere, intusschen overleden mi nister van financiën, verscheidene afge vaardigden en vroegere leden van bet parlement zouden bij de zaak betrokken zijn. Het aantal slachtoffers van de oplich terijen is zeer groot. Niet minder dan drie Kamerleden, 18 prefecten, 30 hoofdkassiers van verschil lende maatschappijen, 12 presidenten van rechtbanken, twee officieren van justitie, twee senatoren, 50 rechters, 12 commis sarissen van politie en een niet te schat ten aantal officieren en lagere ambtena ren hebben den bedrieger bun spaarpen ningen toevertrouwd. In de Fransche Kamer beeft de afge vaardigde Herriot zijn aanvallen op de regeering voortgezet, waarbij bet her haaldelijk tot zeer rumoerige tooneelen kwam. Hij trachtte ook den minister-pre sident te blameeren door er aan te ber inneren, dat Ghautemps in 1922 juridisch raadsman is geweest van generaal Bar bier de Fouton. die lid van den raad van beheer in één der ondernemingen van Stavinsky was. Op een interruptie van een der afge vaardigden, die Herriot toeriep: „Hoeveel beeft u ontvangen?" ontstond een ontzet tend lawaai aan de rechterzijde. Het lawaai nam zoo toe, dat de voor zitter, na herhaald bellen besloot de zit ting te schorsen. D'eze werd 20 minuten later hervat. Herriot zette zijn rede voort en drong aan op snelle bestraffing van de schuldigen. De Kamer heeft later met 367 tegen 201 stemmen baar vertrouwen in de re geering uitgesproken. Cbautemps bad de vertrouwenskwestie gesteld. Gisteren hadden weer straatgevechten te Parijs plaats. De boek van den Boulevard Raspail was wederom bet tooneel van luidruch tige betoogingen, waaraan duizenden menschen deelnamen. De straat bood denzelfden aanblik als Maandagavond: omvergeworpen banken, uitgerukte boomroosters, politie-colonnes, die overal tegen de betoogers optrokken. In zóóver was het beeld gewijzigd, dat nu ook bereden potitie optrad, die op de me nigte inreed wanneer deze zich niet op de eerste aanmaning terugtrok. Overal klonk geroep en gezang. Uit vele vensters wer den papieren bommen op de bereden po- lie geworpen; ook water werd uit bet meest uiteenloopende vaatwerk naar be neden gegooid. Muskusrattenplaag In Bohemen. Bohemen en Moravië worden geteis terd door een muskusrattenplaag. Circa 28 jaar geleden werden een 255 van deze ratten uit Canada ingevoerd met het oog op bet bont. De dieren teelden zóó snel voort, dat thans geheel Bohemen, Mora vië en zelfs een deel van Duitschland er mede overstroomd zijn. De mogelijkheid wordt zelfs overwogen een internationale conferentie bijeen te roepen, teneinde de bestrijding van de ratten te bespreken. Cuba door Amerika erkend. De Vereenigde Staten hebben de Cu- baansche regeering-Mendieta erkend. In verband met de verbetering van den toestand zijn tien van de zestien Ameri kaansche oorlogsschepen uit de Cubaan- sche wateren teruggetrokken. Ook Italië beeft de nieuwe regeering van Cuba erkend. De malaise In de Vereen. Staten. Het wordt voor de armen en de werk- loozen in de Ver. Staten nu weer een slechte tijd, want de steunverleening door werkverschaffing zal spoedig op zeer drastische wijze worden ingekrompen. Te beginnen met 15 Februari zullen er van de personen, die te werk waren gesteld door de Civil Works Administration, elke week 500.000 worden naar huis gezon den. Bovendien worden de loonen voor degenen, die nog aan het werk worden gehouden, verlaagd. De waarheid is, dat de middelen van het G.W.A. vrijwel zijn uitgeput en dat de president spoedig ge noodzaakt zal zijn, opnieuw 350 millioen dollar aan het Congres te vragen om daarmee de steunwerken aan den gang te houden tot 1 Mei. De regeering is blijk baar van meening, dat het gewone be drijfsleven thans zooveel is verbeterd, dat het 500.000 arbeiders per week kan op nemen. Tal van beoordeelaars van den toestand achten dit een fantastische mee ning. Anti-Joodsche stemming in Belgis. De anti-Joodsche stemming in de groote steden van België neemt voortdu rend toe. Deze ontevredenheid vindt haar oorzaak in het feit. dat tal van uit Duitschland en Nederland gekomen Jo den, in het geheim handel drijven en een steeds grootere bedreiging voor den Bel gischen kleinhandel en den middenstand beginnen uit te maken. Door het feit, dat zij clandestien han del drijven, ontsnappen zij n.l. aan de hooge inschrijvingsrechten en bedrijfs- taxes, waaraan de Belgen onderworpen zijn. De Joden kunnen op deze wijze goedkooper hun waren aan den man brengen, dan de Belgen dat kunnen doen. Het niet normaal ingeschreven zijn van dit soort Joodsche handelaars, brengt verder mede, dat men er niet de minste controle op heeft. In andere kringen is men verbitterd tegen Joden, die in België voor bepaalde doeleinden kantoren hebben opgericht, maar reeds na enkele maanden, de sala ris- en andere overeenkomsten als vodjes papier beschouwen en deze niet naleven. Het is vooral te Antwerpen en te Brus sel, dat zij de openbare opinie zeer tegen zich in het harnas hebben gejaagd. Korte berichten. Vierhonderd werkloozen onder lei ding van bet lagerhuislid der onafhanke lijke arbeiderspartij, John Mac Govern, zijn gisteren uit Glasgow vertrokken voor hun opmarsch naar Londen, waar zij wil len deelnemen aan het massa-congres van werkloozen, dat daar in den loop van de volgende maand zal worden gehouden. In Saarbrücken is op 3 en 5 Ja nuari de vertooning van de film „Flücht- linge" gestoord, doordat een communist in de zaal vijf flesschen had neergelegd, gevuld met een vloeistof die bestemd was, om tijdens de voorstelling brand te ver oorzaken. De explosieve stof, welke zich in de flesschen bevond, was reukeloos en ontwikkelde geen rook, juist als de vloei stof, waarvan nog sporen na den brand in het Rijksdaggebouw werden aangetrof fen. Te Stuttgart hebben betoogingen van de Katholieke jeugd tegen de natio- naal-socialistische Hitlerjeugd plaats ge had. D'e politie heeft de betoogers her haaldelijk uiteengedreven. Men verwacht, dat scherpe maatregelen getroffen zullen worden. Te Castellamare di Stabia, aan de Golf van Napels, zijn 12 bronnen ontdekt, welke geneeskrachtig mineraalwater be vatten. Uit het te Napels ingestelde bac teriologisch onderzoek bleek, dat het wa ter zwavelhoudend is en voortreffelijke eigenschappen beeft. Waarschijnlijk als gevolg van de ar tikelen in een deel der pers hebben zich, bij de centrale der Mosley-fascisten in Engeland binnen een week 1000 personen aangemeld als lid. i Uit nieuwe, door den Volkenbond gepubliceerde, statistische gegevens over den wereldhandel blijkt, dat van Juli tot Nov. de invoer is toegenomen met 2.8 pet. en de uitvoer met 6.8 pet. D© Japansche Marine neemt op het oogenblik proeven met een klein formaat duikboot. Het vaartuigje ib Blechts 9 M. lang, heeft een bemanning van vier per sonen en is 2.5 M. breed. De voortbewe ging geschiedt door een accumulatoren- motor. De boot kan tot 160 M. diep dui ken. Handelsverkeer tusschen Nederland en België. Sedert eenigen tijd worden aan het mi nisterie van buitenlandsche zaken te Brussel besprekingen gevoerd tusschen een Nederlandsche en een Belgische de legatie ter regeling van aangelegenheden, het handelsverkeer tusschen beide lan den betreffende. Leider van de Nederlandsche delegatie is de heer A. Th. Lamping, directeur van den Economischen Voorlichtingsdienst. De Belgische delegatie staat onder lei ding van den heer Sultens, directeur van de Handelsafdeeling van het Belgische ministerie van buitenlandsche zaken. C.A.O. in de sigaren-industrie. De beide patroonsbonden in de sigaren- industrie hebben aan de vier tabaksbe werkersorganisaties het collectief con tract opgezegd tegen 1 Februari a.s., zoo dat dit op 1 April expireert. De thans geldende loonen en arbeids voorwaarden worden echter ook na 1 April gehandhaafd totdat wijzigingen noodzakelijk zullen zijn. De bedreigde Suikerbietenteelt. Naar aanleiding van de geruchten over inkrimping van de suikerbietenteelt is gisternamiddag in het gebouw van den Kath. Kring te Roosendaal, als centrum gemeente in de suikerbietenstreek, een vergadering gehouden van den Ned. R.K. Boeren- en Tuindersbond. De bijeenkomst werd geleid door den vice-voorzitter, ba ron van Voorst tot Voorst. De bijeenkomst was zeer druk bezocht. Aanwezig waren o.m. de Kamerleden Kuyper en Kamp- schoër, de heer Moors, voorzitter van den Noord-Brab. Chr. Boerenbond en Van Unnik, namens den R.K. Ldndarbeiders- bond. Na een inleiding van den heer R. W. Jansen, directeur der R.K. Landbouwwin- terschool te Roosendaal volgde een geani meerde gedachtenwisseling, waarna on der applaus werd besloten een motie te richten tot de regeering, waarin met aan drang wordt verzocht de suikerbieten teelt- en suikerproductie in ons vader land te laten voortbestaan en de geldende steunregeling voor deze cultuur onver zwakt te handhaven. Een Raad van zes leden. De raad van welke gemeente ook, moet minstens zeven leden tellen; maar Rhoon zal daarop binnenkort een uit zondering maken, zegt de „Rotter dammer". Een stuk van deze gemeen te wordt n.l. bij Rotterdam getrokken en in dat gebied woont een raadslid-wethou der, die derhalve ook mee verhuist naar Rotterdam en wiens raadslidmaatschap van Rhoon dus vervalt. In gewone omstandigheden zou onmid dellijk een ander raadslid, n.l. zijn op volger op de lijst, zijn plaats innemen. Maar, er is geen opvolger, noch op de anti-rev., noch op een andere lijst; want er zijn geen lijsten. Bij de vorige verkiezing zat de annexa tie al in de lucht. Om kosten en moeite te voorkomen heeft men toen een stem ming achterwege gelaten en is er slechts één lijst met de aftredende raadsleden ingediend, die dus bij enkele candidaat- stelling gekozen waren. Opvolgers waren er dus niet. Gaat de annexatie van een deel van Rhoon door, zoo redeneerde men, dan komt er toch een nieuwe verkiezing. Echter, de wet omtrent de annexatie verschuift ook al ter bezuiniging die verkiezing tot 1935 en dus zit Rhoon tot dat jaar met zes in plaats van zeven raadsleden. Laat ons hopen, dat het er even goed om gaat en dat niet bij elke beslissing de stemmen staken. Margarine-commissie. D'e Minister van Economische Zaken heeft nog tot lid van de Commissie van Advies inzake Margarine benoemd G. v. Swieten te 's-Gravenhage en tot plaats vervanger C. P. Bontje te Voorburg. Nederlandsche spoorwegen. De geschatte ontvangsten van de maand December 1933 (incl. die der geëxploi teerde spoor- en tramwegen) bedroegen totaal f 10.048.200. De totale ontvangsten van 1 Jan. af bedroegen f 121.015.539 in 1933 en f 139.535.290 in 1932. Gemiddeld aantal K.M. in exploitatie van 1 Januari af 1933 3657, 1932 3361. Dus ontvangst per dagkilom. 1933 f 90.66, 1932 f 104.13. Nederland en Japan. Reuter meldt uit Tokio: Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft den Jar Binnenland. De ontvangsten der spoorwegen. Het gevaar voor onze suikerindustrie al- gewend? De radio-uitzending op a.s. Zaterdag. Buitenland. De vlootconferentie te Singapore. De Fransche schandalen. panschen gezant te 's-Gravenhage in structie gegeven om het Japaasche voor stel betreffende de Nederlandsch-Japan- sche 'handelsconferentie te aanvaarden, nadat de Japansche regeering overleg met Japansche zakenlieden had gepleegd. Bij gevolg zullen tusschen Nederland en Japan onderhandelingen worden geo pend in Den Haag, waarbij de hoeveelhe den van den invoer van Japansche tex- tielgoederen in Nederi.-Indië zullen wor den vastgesteld, terwijl onderhandelingen betreffende andere koopwaren in Japan zullen worden gevoerd tusschen Neder landsche en Japansche kooplieden. Duitsch-Nederlandsch transferverdrag. Men meldt uit Berlijn aan de ,,N» R. Grt.": Van bevoegde zijde wordt heden mede gedeeld, dat men het hij de thans onge veer een week durende Duitsch-Neder- landsche transferbesprekingen, welke op het einde van da vorige week voor een paar dagen waren onderbroken, in prin cipe eens is geworden. Alleen de lijs't der goederen, welke voor den Zusatz-export van Duitschland naar Nederland in aan merking komen, moet nog worden opge steld. De overeenkomst, welke spoedig zal worden gesloten, zal in de verlenging van het bestaande DuitschNederlaudsche itransferverdrag voorzien, met dit ver schil, dat de basis voor het bepalen van het transfer en de Duitsche Zusatz-expor- ten van 50 tot 70 pet. der rentebedragen zal worden verhoogd. Bezuiniging op het onderwijs. Het gisteren verschenen gemeenteblad voor Amsterdam bevat voorstellen van B. en W. tot het verleenen van eervol ont slag aan 13 hoofden van scholen, 44 on derwijzers en onderwijzeressen in de li chamelijke opvoeding, 75 onderwijzeres sen in het handwerken en 157 onderwij zers en onderwijzeressen. Deze maatregelen houden verband met het opheffen van scholen en het toepas sen van de bezuinigingsmaatregelen op 't openbaar onderwijs; waarmede de ge meenteraad zich hij de behandeling van de begrooting heeft vereenigd. Sanatorium „Sonnevanck", Tot geneesheer-directeur van het sana torium „Sonnevanck" te Harderwijk is benoemd dhr D. Bergsma, arts te Bilt- hoven. Dt Bergsma is sinds drie jaar werk zaam op het sanatorium „Berg en Bosch" te Bilthoven, waar hij gedurende het laat ste jaar de leiding had van het vrouwen paviljoen met 120 bedden. Fantasieën over een treinaanslag. Inzake de publicaties in de extra editie van „D'e Tribune" van Maandag j.l. heeft „Het Volk" een onderzoek ingesteld te Dordrecht. D'e conclusie van de hier ver kregen gegevens leiden er toe, zegt het blad, de geheele publicatie in wezen ge lijk te stellen met die waartoe de Mus- sert-beweging sedert eenigen tijd haar toevlucht heeft genomen: sensatie- en par- niekberichtgeving. De z.g. „aanslag" op de Pullman-ex presse Heeft zeer waarschijnlijk slechts bestaan in het verhitte brein van H. H. Kr. Deze Kr. staat bekend als een zeer

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1