DE ZEEUW VAN DINSDAG 23 JAN. 1934, Nr 05. TWEEDE BLAD. „Nu, houd haar maar goed in de «hen nagaan van, da feafiate esmr, dan zien we dat steeds in het maatschappe lijk leven de eigenzinnige mensch het heter wil doen dan wat God bMchifc'i, dat geen rekening wordt gehouden met de door God gestelde levenswetten. Uit de Provincie fandfl rede uitsprak, waarin zij dawn „Wat zou ik weten van het hart van je duif? Alt hij het in zijn bek draagt, kun je zeker op een goede keukwaprineee ie- over hef geheele verkunvnugetuk de re- gearing uitvoerig te advlsaeren. De Minis ter heeft thans een wetsontwerp inge diend. ZIJN WIJ OP DEN GOEDEN WEG? (Ingezonden,) Bij den aanvang van het jaar 1034, midden in de wereldcrisis, zullen velen en wellicht ook de Rageering zich heb ben afgevraagd: „Zijn we op den goeden w eg?" Als we dan zoo de maatregelen over peinzen en toeteen aan Gods Woord en de geschiedenis, dan valt hot op, dat we leven in een tijd, waarin vooral de intel- lectueele wereld vol bewondering is voor neen, niet voor Gods werken, maar voor menschelijke organisatie. Het is in onzen tijd de organisatie van het Scheppingswerk, die hoogtij viert. Deze organisatie, geboren in Rusland on der invloed van zichzelf verheerlijkende communisten, vindt in het overige Euro pa, maar ook in ons land, en Vooral aan de Hoogesoholen, bewondering. Uitgebroed achter de schrijftafels en op de colleges is theoretisch alles zoo mooi, dat zelfs aan onze Hoogescholen in Wage- ningen en Delft, velen, hoewel allerminst communistisch aangelegd, vol bewonde ring staan voor die systematische organi satie, ja de afgestudeerden pogen dikwijls zoodra zij kunnen, het in de maatschappij ook zóó 'te doen. Het resultaat in Rusland bereikt, moge op papier heel mooi zijn, de werkelijkheid is bedroevend, diepe ellende voor het volk, dat zich aan zulk een regeering onder want, hongersnood, opidemiën, en groot mmé ffiS lelijk verval. Nog onlangs 'kan m>& ÏWs& van 400, ja vierhonderd, leidende ambtenaren, ook onderdeelen van die organisatie, die in Staat van beschul diging waren gesteld wegens het onrecht matig stelen van het loon hunner arbei ders. Steeds weer blijkt, dat de mensch geen stuk machine is, die belangeloos precies doet wat de organisatie voorschrijft; be richten van groote corruptie en knoeie rijen op groote schaal komen steeds weer tct ons, de menschelijke organisatie heeft het menschelijke eigenbelang, de wortel van alle 'kwaad, niet kunnen uitroeden. Het eenige middel om dat in toom te houden is de eerbied en gehoorzaamheid aan God, en juist daarmee houd't die or ganisatie geen rekening. Hoe lang nog zal het duren voor Euro pa weer tot inkeer komt, want die ideeën zijn overal doorgedrongen, niet alleen in Rusland, ook in andere landen; ook het Fascisme en het Na't.-Socialisme met hun meruschenverheerlijking en vergoding, zoeken alle heil buiten God in een door Mussolini of Hitier te ledden organisatie, ja zelfs ons Christelijk Nederland ia in deze niet van vreemde smetten vrij. Bij het optreden van de tegenwoordige Regeering in ons land heeft men luide ver kondigd: we moeten naar een lagere levensstandaard, er moet bezuinigd wor den, enz. enz., dat is zeer juist. En wat heeft 1933 ons gegeven: alge meens prijsverbooging voor den consu ment van de meest noodzakelijke levens behoeften en helaas zonder stijging van groothandelsprijs; immers door die ver- hoeging nam de koopkracht ai. De consument betaalt aan den 'han del veel te veel en aan den p r o d u - cea!t te weinig; b.v. tarwebloem 6 ct. p. K.G., als waterbrood 23 ct. per kg. melk: aan den boer 6 ct. per L., as:-: den leurder 11 ct.; boon en (uitge zochte) aan den boer 9 10 ct. p. kg., aau den hsndel 18 k 20 cent per pond; koffie aan den planter binnen het Rijk op Java 28 Ct. p. kg.; de consument be taalt f 2.— en meer; voor een varken ont vangt de boer 35 ct. p, kg.; vet spek kost den consument 60 Ct. p. kg., al het overige van het varken veel meer, en zoo kan men voortgaan. Zoo 'komen we tot geen lagere levensstandaard, zonder dat het geheele volk armoede lijdt, ja ondervoed wordt. Het antwoord op de vraag: Zijn we op den goeden weg?? kan dan ook niet an ders luiden dan: „Neen". "W-anneer we de handelingen der men- feuilleton Bab Fenwicks verloving. (Vrij naar het Engelsch.) 57) Den volgenden morgen, dadelijk na het ontbijt, liet Bab de dogcart voorijden. „Ik moet naar Tipton," zeide ze, „boodschap pen doen, en dan ga ik meteen naar Woodbury, om Aletta te bedanken." Mevrouw Fenwick maakte geen ver dere aanmerking en begeleidde haar doohter naar buiten, waar ze den kapi tein hu het rijtuig vonden, om Brunette in toom te houden, een werkje, dat al zijn kracht vorderde. d«?tb"\?eid0 t0€n 20 gezeten was, „dat beestje van je zullen we moeten op- rwmen Je mag je leven niet langer in gevaar brengen. Geniet er vandaag nog ge1,cht 1beLtrok- ..Brunette en Stanhope zullen toch niet met elkander overweg kunnen", antwoordde ze be- '"H "m?ar lk houd van haar, we hebben zooveel gemeen, weet u?" Overal zien we strijd tegen de vastge stelde wetten. Zoo is er b.v. een wet die zegt, dat de waarde van iets afhangt, van de vraag daarnaar en het aanbod daar van; die wet is zoo vast en zeker als de wet van behoud van arbeidsvermogen. Daartegen vechten is niet alleen onzinnig maar afkeurenswaardig, omdat ook dat een ingrijpen beduidt in de 'leidingen Gods. Nergens is de strijd tegen deze wet, die niet bestreden en overwonnen 'kan wor den, maar ook niet misbruikt mag wor den, heftiger gestreden dan op de arbeids markt. Vereenigingen van werkgevers, cartels, tracts, enz. enz. verbonden zich om ongeacht deze wet van vraag en aan bod, de loonen vast te stellen. Anderen buiten de wet uit en misbruikten dien om loonen te betalen, die te laag waren om in het levensonderhoud te voorzien, ter wijl Gods Woord toch zegt, dat de arbei der zijn loon waard is. De werknemers vormden bonden en afspraken om be paalde loonen te eischen, wederom on geacht het aanbod van arbeidskrachten. Zoo werd en wordt nog de hevige strijd gevoerd. In het begin dezer eeuw waren het in alle landen hoofdzakelijk de ar- beidleveraars, dia de ©ogenblikkelijke (macht in handen hadden; dalt kon, want er was welvaart en 'koopkracht, hunne eischen gingen nog niet boven dat punt uit waarop deze wet zegt: „tot hiertoe en niet verder", het grenspunt was nog niet bereikt. Na den wereldoorlog werd de toeëtand anders. Schatten heeft de krijg verslon den, 'enorme hoeveelheden producten van arbeid gingen verloren, met als gevolg dat de koopkracht der volken daalde beneden een punt, dat wellicht nooit bereikt was; daorójj kwam dat door allerlei politieke gebeurtenissen ongeveer de 'helft van de bevolking der aarde, n.l. vrijwel geheel Azië, Oost van Midden-Europa, van de lijst der verbruikers was afgevoerd: Rus land door 't communisme, Engedsch-Iadië door de boycot van Engelsc'he (lees Europeesohe goederen), Ohdna door de onrustige en onveilige binnenlandsche toestanden. En dan in Europa zelf, wat was er overgebleven van de koopkracht van de landen behoorende tot het oude Duitschland en Oostenrijk. Is het dan 'be verwonderen, dat nu het door de wet van vraag en aanbod aange geven punt was overschreden? Toch wil men het niet inzien en de arbeidleveraars blijven den 'hoogen prijs eischen; 't gevolg is dat er bedrijven moe ten uitvallen wegens overproductie, dus werkloosheid. Maar ook op ander gebied dan alleen arbeid zijn de regeeringen begonnen te vechten tegen deze wet. We denken b.v. aan de premie op de suiker in ons land, op zuivel enz. Overal eigendunkelijk men- schelijk ingrijpen om uit de greep van de wet van vraag en aanbod te blijven en overal zal het niets, niets dan teleurstel ling geven. De strijd is bij voorbaat reeds verloren. (Wordlt vervolgd.) Chr. Zang- en Muziekvere nigingen in Oost. Zeeuwsch- Vlaanderen. Zaterdag j.l. werd te Zaainslag opgericht een Ring van Christe lijke Zang- en Muziekvereenigingen in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Tot voorzitter, secretaris en penning meester werden resp. gekozen de heeren F. C. Wisse te Zaamslag, M. Fraanje te Terneuzen en M. de Zeeuw te Sas van Gent In totaal sloten zich aan 7 vereenigin gen w.o. de Chr. Gem. Zangvereeniging „Excelsior" en het Temeuzensch Chr. Mannenkoor, beiden van Terneuzen. Vlissingen. Voor de afdeeling Vlissin- gen van den Ned. Chr. Vrouwenbond trad gisteravond in het Militair Tehuis als spreker op de heer J. Baarschers, met het onderwerp: „Een groot voorvader on zer Koningin". Spr. begon met te herinneren aan het bezoek onzer Koningin in 1912 aan Pa rijs, waar Hare Majesteit bij het stand beeld van De Coligny die bekende, tref- hand", riep de kapitein, terwijl hij ach teruit sprong. En tot zijn vrouw zeide hij, het karretje nakijkend: „Het kind heeft waarlijk gelijk, Mary, wat passen ze goed bij elkaar, en 't is een genot om er naar te kijken." Tot zijn verbazing zag hij, dat Mary's oogen vol tranen stonden. „Zoo is 'swe- rels loop", mompelde ze, „je kinderen ter wereld brengen, ze lief te hebben en groot ta brengen om ze te verliezen". „Maar Mary, het kind komt dadelijk weer thuis na de huwelijksreis. Wat wil je dan? Men kan toch niet altijd zijn kinderen aan zijn schortbanden laten loepen, er komt een tijd, dat ze uitvlie gen." „Ik mocht wenschen", barstte ze plot seling, hartstochtelijk „ik mocht wen schen, dat ze dien man nooit ontmoet had, Godfray, waarom zou ze trouwen, ze was zoo gelukkig hier." Intusschen was Bab reeds op haar weg naar Woodbury. De hand, die Brunette leidde, was vast en onverbiddelijk; en de eigenares ervan zat recht op, oplettend, en keek met strakken blik den weg af. En toch dreigden haar gedachten ai te dwalen, ze moest telkens denken aan de zending, die voor haar lag. Bab wa» door tastend van aard. Ze had ar aan bskal huldigde als dapper geloofsheld ec be roemd voorvader van het Huis van Oranje. Spr schotste in korte trekken De Colig- ny'a leven en dat zijner broeders. Hij liet zien, hoe tijdens de krijgsgevangen schap na den slag bij St. Quentin De Co ligny door gebed, door onderzoek der Heilige Sohrift en van de werken van Calvijn gekomen is tot zijn overgang naar de Reformatie. Aangespoord door zijn vrome en heldhaftige gemalin, schaart hij zich nu openlijk aan de zijde der Huge noten en werd hij een ware held Gods, die, hoezeer in sommige momenten van zijn leven overstelpt door een zee van rampen, evenmin aïa Willem van Oranje ooit het vertrouwen op zijn God z&g wan kelen. In 1562 beginnen de bloedige gods dienstoorlogen, die met tusschenpoozen tot 1593 hebben geduurd. In 1570 meenen de Hugenoten het doel van den strijd te hebben bereikt. Bij den vrede van St. Qermain-en-Lage verkrij gen zij vrijheid van godsdienst. De Co ligny komt, vertrouwend op het woord van zijn koning, aan 't hof; andere aan voerders der Hugenoten houden zich uit zeer gerechtvaardigd wantrouwen verre van Parijs. Om ze allen in de val te lokken, komt het hof met het plan van een huwelijk tusschen Hendrik van Bourbon, een prins van den bloede en het hoofd der Hugenoten, met Margaretha van Valois, zuster van Karei IX. Dit huwelijk vindt bijval als symbool van de verzoening tus schen H.-Katholieken en Hugenoten. In grooten getale komen de Calvinistische edelen naar Parijs. De feesten ter eere van het hooge bruidspaar eindigen in den schandelijken Bartholomeusmoord in den nacht van Dinsdag 24 op Woensdag 25 Augustus 1572. Hst eerste slachtoffer is De Co ligny. Daarna stond spr. stil bij de dochter van den admiraal, Louise de Coligny, die door haar huwelijk in 1583 met Willem van Oranje, uit welk huwelijk Frederik Hendrik geboren werd, een der stam moeders werd van het Huis van Oranje. lerseke. Zaterdag vergaderde de afd. Ierseke van den Zeeuwschen Bond van Mosselkweékers. De druk bezochte ver gadering werd gepresideerd door dhr C. Sinke. Na een breede discussie over de oorzaken der misère in de moseelbranohe is eenstemmig besloten orni de eenige op lossing te zoeken in het gesloten houden van de Waddenzee voor den aanvoer van mosselzaad. Het tweede punt is paoht- redudtde '(nu niet voor één plaat® als ver leden jaar voor Bruinisee), maar voor alle mosseükweetes in Zeeland. Ge noemde Voorstellen verwierven alle stem men en me den meesten aandrang zal voor een en ander worden gewerkt. De toestand is wel onhoudbaar. Er gaan bergen mos sels weg, maar ze brengen geen geld op. Er wordt momenteel voor f 0.84 per 100 kg. in Antwerpen gelost. Alléén beperking kan de mosselkwestie oplossen. Blezelinge. Men meldt ons, dat door de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. aan de Qhr. Jongélingsvereen. „Jehova Nissi", toestemming is verleend tot het houden van haar jaarvergadering dn de consis toriekamer, nadat door deze vereeniging spijt was betuigd over hetgeen er tusschen haar en de Kerkvoogdij, was voorgevallen. Aaptekerke. De Maandagavond 'gespeel de competitie-wedstrijd voor den 'Zeeuw schen 'Dambond tusschen Aagtekerke 2 en Middelburg '2 gaf den volgenden uit slag 'L. HugenseH. C. v. Eenennaam 0—2; F. DekkerP. C. Jacobse 20; C. Min- derhoudW. Semeijn 20; A. Provoost P Visser 02 A. v. d. DriestW. Imanse 02; J. DekkerL. Francois' 1 '1; D. 'Hugense—D. Rijkse 2—0; A. Mal- jaarsIB. Brouwer 20; Jb. DekkerG. Poortvliet 11; L. Bakker<P. de Ruijter 02. UitslagAagtekerke 10, 'Middel- buig 10. Zierikzee. Naar de „Z. Nsb." meldt, heeft de heer H. J. v. Nouhuijs, Notaris alhier, tegen 15 Mei a.s. ontslag uit zijn betrekking aangevraagd. De heer van Nouhuijs werd den 15 Juni 1893 tot nota ris te Brouwershaven benoemd, welke plaats hij den 6 April 1901 met Zierikzee verwisselde. aan, naar Woodbury te gaan, doch ze moest Aletta bedanken voor haar cadeau, daar hielp niets aan en hoe eerder dat maar achter den rug was, hoe beter. Toen ze in de Woodburgsche ontvang kamer werd gelaten, trof ze er Aletta al leen. Ze bloosde pijnlijk bij Bab's joviale begroeting en werd toen opmerkelijk bleek. „De duif is prachtig, Aletta", prees Bab, „ik vind bet lief van je me zoo te bedenken. Iedereen is lief voor me, ik krijg zooveel moois, dat ik nauwelijks weet, hoe ervoor te danken. Men bederft me". „Je zult alles te zijner tijd wel laten kijken, denk ik; we zullen allen de gele genheid hebben om te keuren en te benij den". Ofschoon Aletta haar best deed, kon ze zich niet vrijmaken van het cynisme, dat haar zoo vaak parten speelde. Het viel haar ook zwaar zich te verheugen met 'haar, die zich verheugd toonde. „Vader beweerde, dat je aan Stanhope hebt gedacht, toen je dat hart in de duif zijn bek legde", lachte de altijd openhar tige Bab. „Ik zal het hem vertellen, daar kun je van op aan". ColtfniplMt Het gel gieter een lteasto- y lijk gezicht in 'het dorp, toen van vele I huizen de vlag was uitgestoken. Dit ge- 1 echieddö ter gelegenheid van dén lOOea verjaardag van de wed. L. M. de Vos. Gisteravond bracht het muziekgezel schap „Wilihelanina" een serenade aan het oudje. Bij die gelegenheid was het in het dorp een reuze drukte. Hoek. Vrijdag hield de afd. Hoek van den Ned. Chr. Landarbeidershond haar derde jaarvergadering, onder leiding van den voorzitter, dhr Maart. De Ba/vinck sprak naar aanleiding van een gedeelte uit Ex. 10 een openingswoord De secretarie las hierna 'het jaarverslag over 1983. 'Di't gewaagde van veel zorgen en moeite, betreffende het maatschappe lijk leven, doch ook van dank wat betrof de afdeeling. Van 100 leden is ze gestegen tot 113.. De penningmeester bracht alanu zijn jaarverslag uit, waaruit bleek, dat een bedrag van bijna f 3000 is bijeengebracht, doch ook dat er in totaal over 1933 meer dan f 5000 aan werkloozensteun is uit gekeerd. In de pauze werden de aanwezigen door enkele jonge dames op thee met een ver snapering getracteerd. Na de pauze werd door een drietal meisjes een samenspraak gehouden. Dhr P. de Kraker leverde een inlei ding over „Toen en Nu", waarna d'hr A. Vingerling uit Goes, hoofdbestuurder, sprak over „Onze Jaarrekening". Duide lijk schetste hij den toestand op sociaal terrein in onze provincie en spoorde aan tot trouw aan het bondavaandel. (Met aandacht werd nu beluisterd een inleiding van dhr P. A. Breure, getiteld: „De kracht der gewoonte". Door afgevaardigden van diverse ver eenigingen werden nu toespraken gehou den en gelukwenschen overgebracht. Hierna verkreeg Ds Raams gelegenheid tot het spreken van zijn slotwoord. Hij spoorde de landarbeiders aan voort te werken en in Gods kracht op den inge slagen weg voort te gaan. Z. Eerw. ein digde met dankzegging. Deze vergadering, die werd afgewisseld door verschillende voordrachten en mede werd bijgewoond door den burgemeester, weth. Scheele, en de 'beide hoofden der Chr. scholen mag goed geslaagd hee'ten. Zaterdag hield de kolenvereeniging ,,'t Vooruitzicht" alhier haar jaarvergade ring, onder leiding van dhr H. Wagenaar. Uit het jaarverslag van den secr.-penn. blijkt, dat in 't afgeloopen jaar 36 nieuwe leden zijn toegetreden, 9 afgevoerd en dat de vereeniging op 't oogenbük 403 leden telt. In 1933 zijn in een voor- en najaars levering tezamen 723 ton Duitsche stuk- kolen aangekocht. Bij de voorjaarslevering waren de in komsten f 3769.06 en de uitgaven f 3506.07, met een batig slot van f 262.99. Bij de najaarslevering waren deze cijfers f 5755.43 inkomsten en f 5507.16 uitgaven, zoodat er een goed slot is van f 248.27. Met groote meerderheid van stemmen worden de aftredende bestuursleden, de heeren A. Kiel en P. de Kraker herkozen. Meegedeeld wordt, dat door het bestuur een ongevallen- en ziekteverzekering is aangegaan tegen een premie van f 20 per jaar, voor hen, die de 'kolen uitlossen en afdragen. Aan het einde der vergadering wordt door meerdere leden geklaagd over de kolen van de tnajaaxslevering, die niet best waren. Aangedrongen wordt op pu bliciteit van de aanbestedingen, en om Höllandsche in plaats van Duitsche 'kolen 'aan te schaffen. Dit laatste wordt aange nomen. Het bestuur bleek niet, ook niet na herhaald verzoek, bereid 'te willen mee- deelen voor welke prijs de kolen nu zijn aanbesteed. Deze geheimhouding wekte bij velen ontstemming. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR DE ZEEUW- SCHE EILANDEN. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor de Zeeuwsche Eilanden verga dert Vrijdagavond ten stadhuize te Mid delburg. Instelling verkeersfonds. Het bureau wijst er op, dat de Minister van Waterstaat geen gevolg heeft gegeven aan het verzoek der Kamer van 1932 om een Commissie te benoemen met opdracht kenen, Bab". Beide zwegen een oogenbük. „De storm heeft je geen kwaad gedaan, Bab; je ziet er best uit". „O, ik heb geen klagen, geen kou ge vat, geen rheumatiek, niets. Stanhope heeft er het spit in den rag uit overge houden. Hij had erg met zichzelf te doen. Heb je nog iets van Jack gehoord?" „Gisteren". „Is hij vertrokken?" „Vrijdag ging de boot". „Was alle» goed?" „Er is geen reden voor het tegendeel. Ben je van plan om uit te «pannen en te blijven koffie drinken?" „Neen, dank je, ik moet intijds weer thuis zijn. Ik 'heb het nog nooit zoo druk gehad. Aletta, ik ben Mij, dat Jack is „Vertrokken?" klonk het vlug, scherp. „Blij, dat hij weg is?" „Ik ben blij", Bab keek verbaasd bij die onderbreking, „dat Jack niet de dupe is geworden van den storm. Het was ver schrikkelijk. My. Je kunt je niet voor stellen, hoe scherp de sneeuw was, en de kracht van den wind laat zich niet be schrijven. Toen Jack me 's morgens uit den trein 'haalde, kon ik niet op mijn bee- aen blijven staan". „Werkelijk?" Alette list, duidelijk door- Het Bureau stelt voor zich te verzetten tegen het denkbeeld om extra-belasting te heffen van motorrijtuigen en deze ba lasting te doen strekken tot vermindering van het tekort der Spoorwegen Het acht de motiveering van den Mi nister nogal pover. Het sou sich kunnen voorstellen, dat men een voorstel tot ver hooging der bijdragen van motorrijtuigen en rijwielen deed, wanneer bleek, dat de bestaande bijdragen niet voldoende waren om de kosten der wegenverbeteringen be hoorlijk te dekken of wanneer men de verbeteringen in sneller tempo tot uitvoe ring wenschte te brengen. Van het eerste is nimmer gebleken en tot snellere uit voering der wegenverbetering wil men ook niet overgaan. Integendeel de vrees is zeker allerminst ongegrond, dat men de uitvoering der wegenverbetering wil temperen. Waar het bureau zich met het principe van het ontwerp dus in geenen deele kan vereenigen, heeft het z.i. geen zin de be palingen van het ontwerp in finesses te bestudeeren. Alleen heeft de eenigszins eigenaardige wijze waarop de Minister de Centrale Commissie bedoeld in art. 4, wil samenstellen, de aandacht van het bureau getrokken. Deze commissie zal bestaan uit Hoofdambtenaren van het Ministerie van Waterstaat, een vertegenwoordiger van den Minister van Financiën en van het bedrijf der P.T.T. en tenslotte een van de Directie der N.S. Wanneer men deze commissie wil doen bestaan uit ver tegenwoordigers van de regeering is er o.i. geen plaats voor een vertegenwoordi ger van de Spoorwegen, toch zeker een van de grootste belanghebbenden bij de regeling, zonder dat gelegenheid wordt gegeven aan andere belanghebbenden hun stem In de Comrnteie te doen hooien. Het bureau stolt dm ot,U ïoo.' de Tweede Kamer te verzoeken het ontwerp niet aan te nemen. Bijdragen winkelweken. Het bureau herinnert aan de vele be sprekingen over het verleenen van bij dragen aan winkelweken en de tot nu toe mislukte pogingen om daarvoor een vaste regeling te treffen. Het bureau wil thans nog een poging doen en brengt het volgende idee naar voren. Telken jare bij de begrooting stelt de Kamer een bedrag vast, dat ten behoeve van te houden winkelweken, etalagewedstrijden en der gelijke zal mogen worden toegekend. Be langhebbenden worden dan in de gelegen heid gesteld vóór een bepaalden datum hun aanvragen om bijdragen in te dienen. Wanneer blijkt, dat het bedrag der aan vragen grooter is dan het beschikbare be drag, moet er reductie op de aanvragen plaats hebben. Het bureau zou dan in de eerste plaats die aanvragen willen uit schakelen uit plaatsen, waar ook ten vorigen jare een winkelweek is gehouden met steun der Kamer. Het bureau stelt voor het bedoelde ma ximum voor 1934 te bepalen op f300 en belanghebbenden in de gelegenheid te stellen aanvragen vóór 1 April in te die nen. De Kamer kan dan nader beslissen, welke vereenigingen voor bijdragen in aanmerking komen en tot welke bedra gen. Uitverkoopen en op ruimingen. De principiöele vraag of een wet be treffende het uitverkoopen en opruimen in den detailhandel noodig is, buiten be spreking latende, deelt het bureau mede, dat het toegezonden voor-ontwerp, hem in het algemeen geen aanleiding tot op merkingen geeft, al zal de uitvoering nu niet zoo eenvoudig blijken te zijn. Het komt het bureau echter voor, dat het practisch niet wel mogelijk zal zijn, dat de Kamer in pleno telkens bijeen komt om beslissingen te dezer zake te nemen. Ook leent deze aangelegenheid zich niet wel tot een schriftelijke behandeling. Het bureau meent, dat het practisch niét anders mogelijk zal zijn de zaken te behandelen dan door de beslissingen over te laten aan een Commissie uit de Kamer. Het bureau stelt voor in dezen geest aan den Minister van Economische Za ken te berichten. schemeren, dat Bah'® wederwaardigheden haar slechts matig belang inboezemden. „Natuuurüjk heb je alles in de bladen ervan gelezen, daarom zal ik je verdere bijzonderheden sparen. Maar ik ben blij, dat Jack er goed is afgekomen; hij heeft dag en nacht meegeholpen om het inge sneeuwde vee te bevrijden. Dus 'hij man keerde niets, toen hij je schreef?" „Niet dat ik weet". „Hij heeft me er alles van verteld, Alet ta". Bab had nimmer den taikt bezeten, om iemands gevoelen® te sparen, doch toen ze het felle oplichten der matgrijze oogen tegenover zich zag, nu ze zoo luohtig een kwestie aanroerde, die beter onbesproken kon blijven, begreep ze, dat ze een fout had gemaakt. „W a t heeft 'hij Je verteld?" Aletta kon diplomatiek genoeg zijn, al® ze dat wilde, dooh nu ging ze onbarmhartig op 'haar doel af. „Dat hij je tot vrouw begeerde." „Dat deed hij niet. Hij zeide het wel, maar in den grond meende hij er niets van." „Jack zegt nooit dingen, die hij niet meent, Aletta." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 5