Uit de Provincie Kerknieuws Leestafel Zoeklfchtjes. Gemengd Nieuws. Do fabrikant, die van een vergunning wege 8a gemeentebesturen moeten plaats hebben, zoodat voorkomen wordt, dat dubbele distributie aan een bepaald per soon plaats vindt. Het ia dus in geen ge val geoorloofd, het rundvleesch in blik aan de betrokken lichamen zelf voor dis tributie ter beschikking te stellen. In bij zondere omstandigheden kan echter, na lat daartoe voor ieder geval afzonderlijk .oostemming van de Crisisrundveecen- „ralo verkregen is, rundvleesch in blik uitgereikt worden aan vereenigingen of andere lichamen met een liefdadige doel stelling voor gebruik bij de gratis of tegen zeer lage vergoeding verkrijgbaar te stel len warme maaltijden. Mij is gebleken, dat door sommige ge meentebesturen een te gering gedeelte van het ter dekking van de distributiekosten overblijvende bedrag van 5 cent per bus ter beschiking van do slagers of grossiers gesteld wordt. In het algemeen komt het mij voor, dat door de gemeentebesturen van dit bedrag niet meer dan 1 1ki cent voor eigen administratiekosten dient te worden besteed en dat de overblijvende 4 of 3'/i cent uitsluitend dienen te worden uitbetaald aan de slagers en grossiers, die de feitelijke'distributie verrichten. In geen geval is het geoorloofd, dat een ge deelte van dit bedrag voor andere doel einden dan ter dekking van de aan de distributie verbonden kosten wordt ge bruikt. De strafmaatregelen tegen de V.A.R.A. De A.V.R.O. en de N.C.R.V. hebben, naar wij vernemen, aan den Minister van Bin- nenlandsche Zaken medegedeeld liever geen gebruik te maken van den zendtijd, die Zaterdag a.s. vrij komt als gevolg van de aan de V.A.R.A. opgelegde straf. Blijkbaar nemen de beide genoemde omroepvereenigingen het standpunt in, dat zij geen prijs stellen op zendtijd, wel ke vrijkomt door strafmaatregelen ten aanzien van een concurreerende omroep- vereeniging. Als gevolg van het feit, dat de V.A.R.A. op de terechtstelling van Van der Lubbe heeft gereageerd met het onderbreken van haar uitzending gedurende een vijf tal minuten, heeft de Minister van Bin- nenlandsche Zaken, zooals men weet, be slist, dat aan de V.A.R.A. haar zendtijd op Zaterdag 27 Januari zal worden ont nomen en dat de daardoor vrij gekomen zenduren tusschen de andere omroepver eenigingen zouden worden verdeeld. Uit den aard der zaak kwamen voor toewijzing van dezen zendtijd de A.V.R.O. en do N.C.R.V. in aanmerking, aangezien da K.R.O. Zaterdag de beschikking over de korte golf heeft. Naar de Tel. mededeelt, heeft de radio- raad tot laat in den avond vergaderd in verband met het advies, dat hij den Mi nister moet uitbrengen over de verdee ling van den op Zaterdag a.s. aan de V.A.R.A. ontnomen zendtijd. Omtrent het verloop der besprekingen en een eventu eels beslissing konden nog geen mededee- lingen worden gedaan, daar de zaak in dit stadium daartoe nog niet rijp was. Levensonderhoud wordt duurder. Naar uit het driemaandelijksch over zicht van den stand der kosten van hat levensonderhoud bij arbeidersgezinnen en van gezinnen van meer gegoeden te Am sterdam opgemaakt door het Bureau van Statistiek der Gemeenten, blijkt, waren de indexcijfers der kosten van het levens onderhoud, berekend op de basis van het peil der prijzen gedurende de periode 1923'24 100 en volgens de levenswijze in ditzelfde tijdperk, over December 1933: voor arbeidersgezinnen 80.7 (tegen 79.0 in September j.l. en 79.4 in December 1032) en voor gezinnen van meergegoeden 78.0 (tegen 77.4 in Juni j.l. en 80.7 in Decem ber 1932). Op de basis van het peil der prijzen vóór den oorlog 100 waren zij: voor arbeidersgezinnen 142.5 (tegen 139.5 in September j.L en 140.2 in Decem ber 1932) en voor gezinnen van meergegoeden 137.7 (tegen 136.6 in September j.l. en 142.4 in December 1932). Voor beide groepen van gezinnen is er derhalve van September tot December 1933 voor het geheele büdget een stijging waar te nemen en wel van 2.1 bij de arbeidersgezinnen en van 0.8 bij de ge zinnen van meergegoeden. Voor de voe ding alleen is de stijging 6.0 bij de arbeidersgezinnen en 4.3 bij de beter gesitueerden. Zittingen centrale Raad van Beroep. Op de vragen van den heer Drop be treffende het bijwonen van de zittingen van den Centraien Raad van Beroep door een vertegenwoordiger van de Rijksverze keringsbank, heeft minister Slotemaker de Bruine geantwoord, dat het bestuur der Rijkszekeringsbank voornemens is zich ook voortaan evenals tot dusver op alle zittingen van den Centraien Raad van Beroep te doen vertegenwoordigen. De omzetbelasting. In artikel 8 van het Uitvoeringsbesluit Omzetbelasting is bepaald, dat voor zoo ver betreft leveringen van partijen goede ren, welke regelmatig aan bepaalde afne mers worden geleverd, op verzoek van den fabrikant door of namens den Minis ter van Financiën kan worden toege staan, dat volstaan wordt met uitreiking van één factuur voor alle in een bepaald tijdstip geleverde goederen. Thans heeft de Minister van Financiën de inspecteurs der invoerrechten en ac- c^nzen gemachtigd deze vergunningen te verleenen met dien verstande, dat de ma ximumduur van het bedoelde tijdstip een maand niet mag overschrijden. hier bedoeld gebruik wenscht te maken, moet zich met een ongezegeld verzoek tot den betreffenden inspecteur wenden. Een document In zake een spoorwègaanslag Een extra-editie van „De Tribune" van heden bevat het bericht, dalt de secretaris van de G.P.H., Schalk er, zich heden in verbinding heeft gesteld met den minister van Justitie en den voorzitter der Tweede Kamer. Hij 'heeRt bij hen gedeponeerd een ver klaring van een tweetal personen, wier namen in het nummer worden gepubli ceerd, die hebben meegedeeld, dat zij be trekkingen hebben gehad met iemand, wiens naam eveneens wordt bekend ge maakt, die plannen zou hebben beraamd om den Pullman-expres tusschen Wil- lemsdorp en Dubbeldam te doen ontspo ren. Volgens uitvoerige berichten in het blad zou deze laatstbedoelde persoon, die zich als lid van de C.P.H. wenschte te laten inschrijven, verbindingen hebben ge had met personen uit fascistische krin gen. Als een dier personen wordt genoemd een functionaris, die destijds een leiden de rol speelde bij de Baarsgroep en later tweede secretaris van den N.S.B.-kring Den Haag, zou zijn geweest. De Federatie blijft In het N. A. S. De Federatieve Bond van Personeel in Openbaren dienst heeft te Amsterdam een congres gehouden ter bespreking van de vraag, of er voor de Federatie aanlei ding is en zoo ja, welke maatregelen moeten worden genomen om, gezien de circulaire van den Minister van Binnen- landsche Zaken aan Ged. Staten der Pro vincie inzake het verbod voor Overheids personeel om lid te zijn van een der voor 't Rijkspersoneel verboden vereenigingen, zich los te maken van het Nationaal Ar- beids Secretariaat. (Zooals men weet, staat het N. A. S. op de door de Regeering gepubliceerde lijst van voor het Rijksper soneel verboden vereenigingen). Het congres van de Federatie heeft be sloten, dat de besluiten van het congres van 14 en 15 Oct. 1.1. zullen blijven ge handhaafd, d. w. z. dat de Federatie aan gesloten blijft bij het N. A. S. Afgewacht zal nu moeten worden wel ke de gevolgen van dit besluit zullen zijn. Zijn wij goed ingelicht, zegt „De Stan daard", dan is wat Amsterdam betreft 1 binnenkort te verwachten een voorstel van B. en W. tot aanvulling van het Amb tenaren- en Werkliedenreglement in den door den Minister van Binnenlandsche Zaken aangegeven geest. De leden der Federatie, die deel uitma ken van een der organisaties, behoorende tot den Federatieven Bond van personeel in Openbaren Dienst, zullen dan hebben te beslissen, of zij lid zullen blijven, of dat zij uit gemeentedienst zullen treden. Voorts zal van een aanvulling van het Werklieden- en het Ambtenaren-regle ment als hierboven bedoeld het gevolg zijn, dat de Federatie niet meer vertegen woordigd zal kunnen zijn in het Georga niseerd Overleg voor het Gemeenteperso- neel. Ruys weer veel Jonger la geworden. Hoe dit zij, de oud-premier heeft blijkbaar met eenigen schrik aan zijn jonge jaren gedacht Als men namelijk, om vergelij kingen te trekken, de oude Handelingen openslaat, vindt men curieuze gegevens. Ruys de Beerenbrouck kwam in 1905 in de Kamer. De Rijksbegrooting werd toen behandeld in het tijdvak van 1 tot en met 23 December. Daarvoor waren noodig 19 dag- en 11 avondvergaderingen. Men praatte toen vol 1360 kolom van de Handelingen, waarvan alleen 332 over de aJgemeene beschouwingen. Men verga derde toen in December altijd op Zater dag en twee keer zelfs op Maandag (11 en 18 Dec.). Men begon meestal om 10 uur 's morgens. Des Maandags half 2. Men had toen 4, zelfs 5 avondvergaderingen per week. Van praten gesproken! En hoe ging het nu dit jaar onder prae- sidium van het lid, dat de verschrikking van 1905 doorstond? Half December was de behandeling van de Rijksbegrooting geëindigd. Men bereik te nauwelijks 1300 kolom in de „Hande lingen", waarvan er 253 met algemeene beschouwingen gevuld zijn. Er werden in totaal 10 avondvergaderingen gehouden, maar nooit meer dan 2 per week. Boven dien namen andere wetsontwerpen 317 kolommen van de Handelingen in be slag, terwijl in 1905 geen wetsontwerpen tusschen de begrootingen door werden be handeld. En de wetsontwerpen welke nu behandeld werden, waren niet zoo ge ring. Men had het Oostenrijksche proto col met leening, de wijziging der gezond heidswet, den steun aan de noodlijdende gemeenten, de vermindering van uitkee- ringen aan de gemeenten, de korting op de Indische pensioenen, de Couponbelas ting, de tabaksbelasting, een interpella tie betreffende de politieke gebeurtenis sen in Indië. Er is dus geen twijfel aan, zegt de Maasbode, of de bewering als zou de Kamer eindeloos praten, is volslagen in strijd met de feiten. Niet alleen zijn de algemeene beschou wingen tegenwoordig veel en veel korter, maar de Kamer heeft bovendien tegen woordig een veel uitgestrekter en moei lijker terrein te overzien: crisismaatrege len, verkeersvraagstukken, radio, enz. Het zijn alle zaken van den nieuwsten tijd. Bedenkt men daarbij, dat er nu Maan dags en Zaterdags niet vergaderd wordt, dat men minder avondvergaderingen heeft en dat, in tegenstelling met vroeger, 'n groot stuk van den tijd in beslag wordt genomen door partijtjes, die door één of drie man vertegenwoordigd zijn, dan kan men veilig zeggen, dat de Kamer in af- deelingen en commissies snel werkt en zich bij de openbare besprekingen zeer bekort. Dat zij op dit punt de krachtige leiding van haar Voorzitter volgt, is een goed ding, dat nu ook reeds navolging vindt in de Eerste Kamer en waaraan ook Provinciale Staten en Gemeenteraden, voor zoover noodig, zich mogen spiegelen. het diepste wezen nut den godsdienst. Het liefst mijdt de Javaan zulk een gesprek. Vraagt men naar de resultaten van den Zendingsarbeid op Java, dan moet erkend, dat die arbeid uitermate moeilijk is. Maar toch worden er telkens gevonden, die hun heil in OhrMus zijn gaan zoeken. Soms ia de aanleiding daartoe een gesprek of Evangelieverkondiging, soms ook de aan raking met den medischen arbeid. Maar vooral op de jeugd mioet gelet. Ein juist die jeugd heeft veel belangstelling voor het Christendom, vooral de jongens en meisjes, die de Zendingsscholen bezoeken. Uit deze leerlingen zijn opgericht kleine kringen voor Bijbel- en godsdienststudie en verblijdend zijn de ervaringen, daar mee opgedaan. Ten slotte wekte spr. op tot veel gebed en liefde voor de Zending. Na een 'kort slotwoord van Da v. d. Vegi ging Dr Bavinck in dankgebed voor. De opbrengst van de collecte voor het crisis-comité was deze week f 59.18. Voor de Vereen, voor Chr. Winterle- zingen komt Da L- D. Poot Vrijdag a.s. zijn uitgestelde winterlezing houden. Men zie de advertentie in dit nummer. Vrouwepolder. De in deze gemeente ge houden colledte ten behoeve van het te huis voor alleenstaande Minden te Wolf- hezen heeft f30.75 opgebracht. (Belange loos bericht.) Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Idsegahuizen, G. F. D. Locher, cand. en hulppred. te Rotterdam- Zuid. Te Groede-Nieuwvlïet, G. J. Denk een te Oudelande. Gerei Kerken. Beroepen te Oostkapella, O. van Noort, cand. te Westbroek. i Afscheid en intrede. Ds J. W. van Kooten te Groede-Nieuwvliet zal op 1 April a.s. afscheid nemen van zijn tegenwoordige gemeente. Op Zondag 8 April hoopt Ds van Kooten zijn intrede te doen te Koudekerke, na bevestigd te zijn door Ds H. van Kooten te Rotterdam. Biezelinge. In de Ned. Herv. Kerk, welke na het vertrek van Ds Jonker ai enkele jaren vacant is, zal nu met het be- roepingswerk een aanvang worden ge maakt. Door een 3-tal lidmaten van de Ned. Herv. Kerk is een verzoek gericht aan de Kerkvoogdij om de begrooting 1934 ter inzage van de stemgerechtigde lidmaten te leggen op de wijze als bedoeld in art. 11 Alg. Reglement op het Beheer. In ver band met het loopende gerucht van zwa re lasten die op de gemeente zouden zijn gelegd, aohten zij dit dringend noodzake lijk. Een afschrift van dit verzoek is mede gezonden aan het Prov. College van Toe zicht te Middelburg. Oudelande. Tot notabel bij de Ned. Herv. Gem. is gekozen M. Schouwe naar in de vacature ontstaan door benoeming tot kerkvoogd van dhr C. Meeuwse. Zeeland door de eeuwen heen. De 7e aflevering van „Zeeland door de eeuwen heen", uitgave fa. G. "W. den Boer, Middelburg, voltooit niet alleen de beschrijving van den Zeeuwschen archi pel in de periode 14001570, maar ver telt tevens reeds tal van bijzonderheden over de streek, die later Zeeuwsch-Vlaan deren genoemd werd. Het zijn de groote watervloeden, waardoor duizenden hecta ren vruchtbaar land verloren gaan we noemen slechts die van 1404, 1531, 1533 en 1570 i, die het karakter dezer periode bepalen. D'e Braakman verwijdt zich tot een immensen waterplas, Noord-Beveland verdwijnt voor lang van de kaart, in het oosten van Zuid-Beveland gaan groote uitgestrektheden voor goed verloren. Behalve uitvoerige berichten over al deze rampen brengt deze aflevering uit voerige beschrijvingen van de Zeeuwsche steden; de behandeling van Middelburg, Veere en Vlissingen, van Arnemuiden en Westkapelle, van Goes en van Reimers- waal neemt het grootste deel dezer afle vering in beslag. Als illustratie komen er de plattegron den van een aantal steden door Jacob van Deventer in voor. Zij behooren tot het beste, wat de kaartenmakers der 16e eeuw geteekend hebben en zijn voor de liefhebbers der Zeeuwsche historie van onschatbare waarde. TOORN NIET BILLIJK ONTSTOKEN. Groote verbolgenheid, zegt de „St&n- d a a r d", openbaart zich in een deel der vrijzinnige pers tegen een Roomsch-Ka- tholiek onderwijzer, die gedurende vijf- en-dertig jaren, zijn geheelen diensttijd, te Wassenaar aan Roomsch-Katholieke scholen werkzaam was. Buiten zijn schuld werd hij op wacht geld gesteld. Het Gemeentebestuur wilde hem toen in een vacature voor een tijdelijke betrek king aan de openbare school benoemen. Echter koesterde de onderwijzer tegen een werkzaam-zijn aan de openbare school gewetensbezwaren, en een ander wachtgelder werd toen verkozen. Minister Marchant kwalificeerde de ge draging van den Roomseh-Katholieken wachtgelder als een „treurig bewijs van gemis aan burgerplicht". De Nat.-Socialisten zijn gewoon geen debat te geven. Dat lijkt me een zeer verstandige maat regel van den leider. Want hoe meer de heeren onvoorbereid praten, hoe meer ze het ware karakter van deze beweging blootleggen. Dat bleek de vorige week te Velzen. Een der vooraanstaande N.S.B.'ers had daar de onvoorzichtigheid in een verga dering waar Mr Joekes het woord voer de, te interrumpeeren. In het nauw gebracht, verklaarde toen de groote man, dat een van de idealen der N. S. B. is de stichting van concen tratiekampen, waar politieke tegenstan ders kunnen worden opgesloten. En onmiddellijk daarop kwam de open hartige verklaring dat de wensch is hier de vader der gedachte geen ver kiezingen meer zullen worden gehouden. M.a.w. de Grondwet zal, als de N.S.B. het voor het zeggen heeft, eenvoudig ter zijde worden gesteld. Zoo langzamerhand wordt het zuiver revolutionaire karakter van deze bewe ging nu toch wel duidelijk. OPMERKER. Vrijzinnige bladen vallen hem daarin bij, en zelfs wordt een onthouden van wachtgeld aan dergelijke weigerachtigen gesuggereerd. Wij achten den toorn noch van Mr Marchant, noch van de vrijzinnige pers, billijk ontstoken. Consciëntiebezwaren van openbare on derwijzers om dienst te nemen aan Roomsch-Katholieke of Protestantsch- Christelijke scholen, hebben recht op volle eerbiediging. Eveneens die van on derwijzers bij het confessioneel onderwijs, om de openbare school te dienen. Elke bemoeiing van de Regeering om de onderwijzers hier in hun vrijheid van beslissing te bemoeilijken, achten wij uit den booze. Het zedelijk prestige van ons Christe lijk onderwijs zou een geduchten klap krijgen, indien de Regeering op een dienst-doen van zijn leerkrachten aan de openbare school dwang uitoefende. De onderwijzer die zich daartegen, op grond van zijn overtuiging, verzet, ver dient geen blaam maar lof. Principiis obsta. De wolven van Lapland. In het Noorden van Lapland wordt veel 'last ondervonden van de wolven, die talrijke rendieren dooden. De bewoners van het dorp Vilhelmina in Lapland hebben be- roepsjagens Sn dienst genomen, om de wolven te dooden, doöh dit is niet vol doende gebleken, zoodot thans aan de plaaJtselijke overheid om hulp is gevraagd. In het gebied bij het Kultmeer zijn tal rijke rendieren door de wolven gedood. Een Laplander, die een skitocht maakte, ontmoette een 'bende van 13 wolven. Daar hij ongewapend was, had hij veel moeite, om aan de bloeddorstige dieren te ont komen. V e r z e k e r i n g s - M ij. ging failliet. Verzekerden durven niet meer auto te rijden. Een merkwaardige gebeurtenis, meldt „De Be drijfsauto", heeft onlangs in Engeland plaats gehad. Een groote verzekerings maatschappij, die, om klanten te trekken, genoegen nam met betaling in termijnen van de premie, is failliet gegaan. Daar door zijn van ongeveer vijftigduizend auto mobilisten de polissen waardeloos gewor den. Maar de wet is streng in Engeland: iedere auto-eigenaar, die zijn wagen rijdt of doet rijden, moet verzekerd zijn tegen ongelukken, aan derden veroorzaakt. Bij in gebreke blijven, kan een boete opge legd worden van f 400 of zelfs meer, afge zien nog van intrekking van het rijhewija. Uit vrees voor deze bepalingen durven de verzekerden van deze firma nu niet meer te rijden; vijftigduizend automobilis ten in Engeland hebben dus hun wagen voorloopig op stal gezet. Zij hebben echter van andere maatschappijen aanbiedingen ontvangen, die hun waardelooze polissen willen overnemen tegen bijbetaling. Maar tot dusver is nog niets gedaan. Het is zoo goed als zeker, dat nog meerdere verzeke ringmaatschappijen, welke termijnbeta ling van de premie toestaan, failliet ver klaard zullen worden. De LandbouwcrislsweL In een brief van den minister van eco nomische zaken aan den Voorzitter der Tweede Kamer, wordt mededeeling ge daan van de vaststelling van Koninklijke besluiten tot uitvoering en toepassing van eenige artikelen der landbouwcrisiswet. Bij dezen brief is gevoegd een toelichting op voornoemde besluiten. Aan deze toelichting wordt het volgen de ontleend: Voor varkens en varkensvleesch wordt een in- en uitvoermonopolie ingesteld, ge lijk dit ook reeds bestond krachtens het Crisis-Varkensbesluit 1932. Er bestaat ook behoefte aan regeling van de varkensmesterij. Teneinde daar toe te geraken, wordt bepaald, dat het in voorraad hebben of verhandelen van var kens slechts is toegestaan aan crisis-or ganisaties en aan georganiseerden, waar bij tevens nadere voorwaarden hiervoor zijn gesteld. De vroeger geldende, in de practijk be proefde regeling van de heffing bij de slachting is ia hoofdstak behouden. invoer manufacturen gecontlngenteerd. De Staatscourant van gisteren bevat een K.B., waarbij voor den tijd van 12 maanden (1 Januari 193431 December 1934) is gecontingenteerd de invoer van: manufacturen, stoffen en weefsels van kunstzijde; manufacturen, stoffen en weefsels van kunstzijde, met andere stoffen dan echte zijde en wol bewerkt. Het contingent is bepaald op 20 van de w a a r d e van den gemiddelden invoer in 1931 en 1932, met dien verstande, dat de ingevoerde hoeveelheid niet meer zal bedragen dan 30 van de in die jaren ingevoerde hoeveelheden. Nationaal Luchtvaart Fonds. Het Pelikaan-Comité schrijft, dat de belangstelling voor het Nationaal Lucht vaart Fonds gTOOt is en steeds groeiende. Van de burgemeesters van tal van plaat sen werd bericht ontvangen, dat comité's zijn of worden samengesteld. Hoewel deze nog niet in actie zijn, wer den toch reeds een kleine 40.000 gulden aan bijdragen, van dubbeltjes tot duizen den guldens toe, ontvangen. HOE DE KAMER WERKT. Tegenover de onmatige critiek, meestal door volslagen ondeskunaigen op de Ka mers uitgebracht, heeft professor Aalberse herhaaldelijk opgemerkt: deze critiek kan op buitenlandsche toestanden passen, maar de meeste hervormingen, waarom men elders roept, zijn hier sinds jaren in gevoerd. Ook de bewering, dat de Kamer vroe ger, vergeleken met nu, zoo hoog stond, is volslagen in strijd met de feiten. Wie de oude „Handelingen" en stukken nar slaat, zal geen oogenblik betwijfelen of het gemiddeld peil van beide Kamers staat thans veeleer hooger. Zeker, er is nu geen Schaepman of Kuyper of Troelstra of Thorbecke ofLoh- man, maar vroeger hoorde men waarlijk ook niet in elke vergadering een rede als Prof. Hugo Visscher uitsprak bij de gods- lasteringswet of Prof. Aalberse bij de pen sioenkorting. Wel mocht met veel recht de vraag worden gesteld of de volksvertegenwoor diging niet met den noodigen ernst diende te streven naar bekorting van de dis cussies en met groote voldoening dient te worden vastgesteld, dat de Tweede Ka mer onder het tweede voorzitterschap Jhr Ruys op dit gebied heel wat ^eeu gepresteerd. Wij l<wen in «ra liberaal blad, dat Jhr Cursusavond. Een advertentie in dit nummer herinnert de leden van de Chr. vakorganisaties te 's Heer Arendskerke en omgeving aan den tweeden cursusavond van den Chr. Be sturenbond, die a.s. Donderdag wordt ge houden. Er wordt op druk bezoek gere kend. Voor f i.80 per week kunt U in bet bezit komen van een N.S.F. of Philips- toestel met electrodynamische luidspre ker. HoofdagentJ. M. Polderman, Goes. (Adv.) Smokkelauto tot staan gebracht. Aan de Zeeuwsch-Vlaam- scbe grens bij Koewacht hebben de Bel gische douanen Zaterdagmorgen een vrachtauto beschoten, die op gegeven tte ken niet wilde stoppen. Drie banden wer den geheel stukgeschoten, waardoor de auto verplicht was te stoppen. De be stuurder nam de vlucht. In het voertuig waren zeven koeien aanwezig. Voertuig en vee werden in beslag genomen. Vlissingen. Het aantal werkloozen daalde van 1267 'tot 1242. Bij de werkver schaffing zijn 130 personen geplaatst. Uit de binnenhaven is opgehaald het lijk van den 28-jarigen 'C., die met een bootje langs de schepen voer om zijn wa ren aan den man te brengen. Goes. Gisteravond sprak op uitnoodi- ging van de Zendingscommissie der Geref. kerk Dr J. H. Bavinck, miss. predikant met verlof, te Wassenaar, in het kerk gebouw der Geref. kerk een Zendingsrede uit. Na ingeleid te zijn door Ds W. H. v. d. Vegt, wees Dr Bavinck eerst op de be leefdheid en welwillendheid, die den zen deling te beurt vallen, als hij de Javaan- sche wereld binnentreedt. Maar al spoe dig merkt bij, hoe in die wereld aller wegen on- en bijgeloof heerschen en de Javaan voortdurend gekweld wordlt door angst voor geesten, spoken en vreemde 'krachten. Het is een groot voorrecht tot dit Volk, dat in duisternis gezeten is, te mogen spreken van de vrijmaking van deze banden, die alleen mogelijk is, als men zich aan Christus overgeeft. Tal van ervaringen en gesprekken met de Javanen deelde spr. mede, waardoor de aandachtige 'hoorders zich een indruk konden vormen van de bezwaren, die moeten worden weggenomen en het mis verstand, dat moet opgeruimd, eer de Ja vaan met den zendeling kan spreken over het Christendom en den zin daarvan kan verstaan. Het is lang niet altijd le lijk om mot den Javaan te opr.. .a v-va

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 2