/BRONCHITIS/ EERSTE BLAD. DINSDAG 23 JANUARI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 40a JAARGANG - No. 0§ Dit nummer bestaat uit 2 bladen Misleidende voorstellingen. Ea tóch ontziet ze zich niet dergelijke Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Aöonnementspr ija f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën: Famiïiebenchton 30 cent, ïïan- aelsadvertentiën 25 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags i 0.75, hij vooruitbetaling. Onder letter of motto i o.öo, Bij contract belangrijke korting. De vorige week hebben wij de aan dacht moeten vestigen op een verkeerd gebruik van cijfers door „De Banier", bet Staatk. Geref. orgaan, bij de bestrijding van de ziekteverzekering. Erger en ergerlijker is wat hetzelfde orgaan thans durft schrijven over de werkloosheidsverzekering. Erger, omdat in dit geval niet aan on kunde en een onopzettelijk verkeerd ge bruik van cijfers kan worden gedacht. Daarvoor is de zaak te bekend en te een voudig. Ergerlijker, omdat op grond van de verdraaide feiten en verkeerde cijfers een volstrekt ongemotiveerde aanval wordt gedaan op de Obr. Vakbeweging en daar bij uitdrukkingen worden gebruikt, die men in een orgaan als dit niet zou zoeken. Ziehier, wat „De Banier" durft schrij ven.-, Na eerst in het algemeen betoogd te hebben, dat de verzekeringswetten te ver gelijken zijn met bloedzuigers op de beur zen der bevolking, vervolgt het blad: „Laat ons ten voorbeeld nemen de Christelijke Landarbei - dersbon d. Het moge een ieder dui delijk zijn, hoe dwaas elk arbeider han delt, door als lid tot dezen bond toe te treden. Waarlijk, ook hier werkt de bloed zuiger. Aan contributie wordt betaald p. w. f 0.25 Aan de werkloozenkas f 0.26 Tezamen p. w. f0.51 of per jaar f 26.52. Rijk en gemeente geven een bijdrage, want de overheid wil nu eenmaal met ge weld de verzekering doordrijven. Die bij dragen uit de publieke kassen zijn opge voerd tot 200 procent en bedragen dus 2 X f26.52 of f 53.04 per jaar en per hoofd. Zoo ontvangt de bond per man f 79.56 per jaar. Wat wordt nu voor die f 79.56 betaald? Luisterl De arbei ders kunnen bij werkloosheid trekken ge durende 7 weken f 7.20 p. w. of totaal f 50.40. Dit bedrag is voor kostwinners. Voor met-kostwinners is het minder. Als de arbeiders 65 jaar oud zijn, moeten zij als lid worden afgevoerd. Dan bemoeit zich de bond niet meer met hen. Gesteld nu eens, dat alle arbeiders werkloos werden, dan nog had de bond van elk hunner een voordeel van f 29.16 per jaar. Zouden de heeren het daarvan kunnen doen? Toch zijn alle arbeiders ge lukkig niet werkloos en is het voordeel voor den bond nog veel grooter. Arbeiders, laat u niet uit zuigen. Gij zelf moet per week een bedrag betalen, dat, zoo ge elk jaar werk loos werd, meer dan de helft bedraagt van wat gij als lid van den bond zult ge nieten". Tot zoover „De Banier". En nu de waarheid! Wij nemen nu ook als voorbeeld de Christelijke landarbeidersbond. Aan contributie voor de vakorganisatie wordt betaald per week f 0.22; aan de werkloozenkas voor klasse A, waarop ook „De Banier" doelt, f 0.26. Tezamen per week f 0.48, of per jaar f 24.96 en n i e t f 26.52. Rijk en gemeente geven een bijdrage, die is opgevoerd tot in totaal 200 pet. Maarniet zooals „De Banier" het voorstelt, van contributie èn werkloozen- premie, maar alléén van de betaalde premie. D'e bond ontvangt dus voor zijn werk loozenkas niet f 79.56 per man per jaar, maaraan premie 52 X f 0.26 is f 13.52, plus 200 pet. bijslag is f 27.04 of in totaal f 40.56. Daarvoor wordt betaald bij langdurige werkloosheid aan hen, die 39 weken ge contribueerd hebben 36 dagen a f 1.20 is f 43.20 en aan 'hen, die 70 weken ge contribueerd hebben 42 dagen f 1.20 is f 50.40. (Voor niet-kostwinners is bet be drag lager). In beide gevallen heeft de bond dus niet een voordeel, zooals „De Banier" schrijft, maar een schadepost. Vandaar dan ook, dat de reserves der kassen de laatste jaren een zeer belangrijke ader lating hebben ondergaan. Bovendien hebben de Bonden de zeer omvangrijke administratie van de werk- loozeiikassen te voeren. De vergoeding, hiervoor toegekend, is zóó gering, dat ook de Bonden daarop moeten toeleggen. Dit alles, is de redactie van „De Ba nier bekend. Het is haar ook bekend hoeveel droever de toestand van de werk- looze arbeiders zou zijn, wanneer de Bon den zich niet zoo sterk voor hun werk- looze leden interesseerden. onware voorstellingen te geven als wij hier signaleerden. Dat „De Banier" met grof geschut werkt is wel eenigerm&te te verklaren. Ook uit de Staatk. Geref. kringen ko men steeds meerdere arbeiders tot de overtuiging, dat zij van de voortdurend herhaalde protesten van „De Banier" niet kunnen leven en gaan ze inzien het groo- te belang van een werkloozenvoorziening. Dat verklaart eenigermate het heftig optreden van „De Banier". Maar daarmee is toch niet verklaard het geven en het opzettelijk gebruiken van verkeerde cijfers en het wekken van voor stellingen die met de waarheid in strijd zijn. „De Banier" besluit zijn beschouwing met de verzuchting: „Trad eens een ster ke man op, die de bloedzuigers van het volk weerde". Aan een sterke man als hier bedoeld, hebben wij echter niet de minste behoefte. Als eerst maar eens dit bereikt werd, dat men het met de waarheid durfde wagen; dat aan de misleiding van ons volk een einde werd gemaakt. Nieuw financieel schandaal te Parijs? Gemeld wordt, dat een nieuw financieel schandaal te Parijs aan het licht is geko men. Het betreft den directeur van een bank, Georges Alexandre, tegen wien een be vel tot voorgeleiding is uitgevaardigd. Alexandre is sedert Maandag verdwe nen. Jaren geleden dreef hij in de pro vincie een zaak in tweedehandsch-klee- ding, totdat hij op de gedachte kwam te Parijs een bank te stichten, welke amb tenaren en menschen met vaste inkomens tegen geringe rentevergoeding leeningeD verstrekte. Het stichtingskapitaal bestond uit inteekeningen van ambtenaren, die een deel van hun inkomen ter beschikking moesten stellen. Op deze wijze zou Alexandre niet minder dan 50 millioen franken bijeen gebracht hebben, waar voor hij op' zijn naam gestelde obligaties uitgaf. Met het aldus ontvangen geld nam hij deel in eenige ondernemingen en stichtte hij eenige maatschappijen, die in- tusschen zijin gefailleerd. Men beweert, dat Alexandre op deze wijze kleine spaarders in het geheel voor niet minder dan 200 millioen franken heeft benadeeld. Een nader bericht meldt: De bankdi recteur Georges Alexandre, tegen wien de politie een bevel tot voorgeleiding had uitgevaardigd wegens bedrog van kleine spaarders, beeft zich Maandagmiddag bij de justitie aangemeld. De rechter van instructie heeft hem aangeklaagd wegens bedrog, misbruik van vertrouwen en overtreding van de wet op de stichting van vennootschappen op aandeelen en hem direct in hechtenis genomen. De „hongeroptocht" naar Londen. De eerste 400 man van den hongerop- toch zijn Zondag onder leiding van het lid van het Lagerhuis Mc Go vern uit Glasgow vertrokken. De lei der zeide, dat hij tenminste 20.000 man uit alle deelen van het land verwachtte, die omstreeks 10 Februari te Londen zou den bijeenkomen. De bedoeling was slechts sympathie in het heele land te wekken met het ondraaglijk lot der werk- fcozen en niet zooals de conservatieve bla den het willen voorstellen, bet voeren van communistische propaganda. Ernstige straatgevechten te Parijs. Na afloop van de Kamerzitting van gisteravond was de Boulevard St. Ger main te Parijs het tooneel van woeste kloppartijen tusschen betoogende aanhan gers der „Action Frangaise" en een ster ke politiemacht, welke moeite had de woelige menigte in bedwang te houden. Evenals bij de ongeregeldheden der vorige week hadden de betoogers ook dit maal de ter bescherming aangebrachte planken losgerukt en op straat geworpen om aldus het autobusverkeer te versper ren. De politie zag zich gedwongen mee- doogenloos van den gummistok gebruik te maken. Daarbij werd menige onschul dige getroffen; zoo kreeg ook een Ka merlid een leelijk pak slaag, daar hij in het gedrang geen tijd had gehad zijn pa pieren te toonen. Ook eenige journalisten zijn niet aan de klappen ontkomen. Tot dusver werden ongeveer 100 personen gearresteerd. Invoerbeperkingen In België. De Belgische regeering is voornemens om den invoer van buitenlandsch leer te contingenteeren. Het schijnt in de bedoeling te liggen 100 pet. van den gemiddelden invoer over de jaren 1931 en 1932 toe te staan. De laatste twee jaar hebben talrijke Belgi sche leerlooierijen het bedrijf moeten stil zetten. Voort» wordt overwogen oontin- genteeringsmaatregelen te treffen met be- tiekking tot den invoer o.a. van soda, aardewerk en porselein. Een ontwapeningsboekdeel. Verschillende vredesorganisaties in de Vereenigde Staten hebben de verzamelde handteekeningen voor een petitie voor ontwapening, die tot den Volkenbond zal worden gericht, verzameld in een enkel boekdeel, dat thans in de étalage van een der groote warenhuizen te New-York is geplaatst en binnenkort naar Genève zal worden gezonden, om geplaatst te worden in het archief van den Volkenbond. Het boek heeft een hoogte van 2.50 Meter, een breedte van ongeveer 1.70 Meter en een dikte van ruim een Meter. Het weegt ongeveer duizend kilogram. (Zou men niet beter doen dit boek naar de eigen Amerikaanscbe regeering, in plaats van naar Genève te zenden?) Dollfuss en de nationaai-socialisten. Een laatste waarschuwing. Volgens een bericht uit Weenen heeft de Oostenrijksche bondskanselier Dolfusa bij een betooging van bet Vaderlandsche Front voor het paleis van den Bonds kanselier een toespraak gehouden, waar in hij zich vooral bezig hield met den strijd der regeering tegen het nationaal- socialisme. Dollfuss verklaarde, dat de regeering een geduld aan den dag heeft gelegd, dat zijns gelijke zoekt. Zij had ge hoopt, dat de tegenpartij verstandig zou worden. Hoe geduldiger zij echter wacht, hoe meer haar geduld van zekere zijde als zwakheid wordt verklaard. De boodschap van heden luidt: „Tot hiertoe en niet verder!" Na weken en weken van geduldig wachten zal de re geering nu met alle strengheid optreden tegen hen, die den vrede en de vrijheid van het land in gevaar hebben gebracht. Voor de geheele wereld verklaar ik: „Ons geduld is ten einde!" Maandagmiddag heeft de permanente vertegenwoordiger van Oostenrijk te Ge nève een bezoek gebracht aan den secre taris-generaal van den Volkenbond, Ave nol. Men verneemt, dat de regeering van Dollfuss den Volkenbondsraad in de Duitseh-Oostenrijksohe kwestie wil men gen. De gezanten van Engeland en Frankrijk te Weenen hebben Maandagavond een be zoek gebracht aan den Bondskanselier. In wel ingelichte kringen neemt men aan, dat de Bondskanselier de vertegenwoor digers der beide groote mogendheden op de hoogte zal stellen van de verdere plan nen "der Oostenrijksche regeering. Dimitreff moet vrij! Scherp oordeel van de „Times". Een buitengewoon slechte indruk is ge maakt schrijft de „Times" in een hoofdartikel door de vertraging om Dimitroff en de twee andere Bulgaren, die een maand geleden werden vrijge sproken, in vrijheid te stellen. De alge- meene ongerustheid is bovendien ver sterkt door bet antwoord van den Duit- schen minister van binnenlandsche zaken aan Dimitroff's moeder, toen deze kwam vragen, hoe lang haar zoon nog zou wor den vastgehouden. Zij kreeg ite hoeren, dat de hechtenis nog onbep aalden tijd kon duren. Dit is wel een buitengewoon resultaat van een zeeT buitengewoon geval, vervolgt de „Times". De rijksdag werd 27 Febr. in 'brand gestoken, elf maanden geleden. Dimitroff en de anderen werden onmid dellijk gearresteerd en in en buiten Duitsühland werd met klem betoogd, dat hun schuld was bewezen. Pas na zeven maanden, niettemin, begon hun proces en zoo weinig werd tijdens de vele proces- dagen tegen hen ingebracht, dat de open bare aanklager hen ten slotte moest vrij spreken. Het proces, dat 57 dagen duurde bracht zóó hun onschuld aan het licht, dat het Hof hen 23 December vrij sprak. Men verwachtte toen dat zij in vrij heid zouden worden gesteld, zoodra een regeling was gevonden om hen veilig over de grens te brengen, daar hun het ver dere verblijf in Duitschland zou worden ontzegd. Doch nog altijd zitten zij in de gevangenis en wie weet voor hoe lang. Voor Duitachlands reputatie in het buitenland is het te hopen, dat de drie Bulgaren zoo spoedig mogelijk vrij ko men. De Duitsche regeering vreest blijk baar, dat Dimitroff, eenmaal buiten Duitschland, zal beginnen met een anti nazi-campagne. Daardoor demonstreert de regeering niet alleen een groote on verschilligheid voor alle beschaafde denkbeelden over wet en rechtvaardig heid, maar het is bovendien politiek van den heelen kleinen kant. Dimitroff moge een nog zoo bekwaam agitator zijn, hij kan Duitschland nauwelijks erger com- promitteeren dan de Duitschers het zich zelf doen door onschuldige menschen vast te houden. Er is vóór en tijdens het proces veel gebeurd, dat den goeden nacua van Duitschland in het buitenland heeft ge schaad. De „Times" herinnert aan de uitbarstingen van Göring: „U zult nog spijt hebben wanneer u uit de gevangenis in mijn handen komt, schurk!" Göring is eerste-minister van Pruisen, een der machthebbers van Duitschland. Men zou deze bedreiging graag willen vergeten, doch men kan niet nalaten er aan te den ken in de tegenwoordige omstandighe den. De verwoestingen In Britsch-lndië. De vernietigende aardbeving in Indië, beeft, naar men thans vreest, ook de hoofdstad van Nepal, Katbmandoe, welke 80.000 inwoneis telt, voor bet grootste gedeelte met den grond gelijk gemaakt. Nadat de stad vijf dagen lang volkomen geïsoleerd was, is thans op te maken, uit berichten, welke door den maharadja van Nepal zijn ontvangen, dat groote verwoes tingen zijn aangericht en dat vele men- schenlevens te betreuren zijn. De Indische regeering werkt met alle macht om de verbinding met Kathman- doe te herstellen en de stad hulp te bie den. Men gelooft, dat de dichtbevolkte dalen van Nepal zelf het centrum van de aard beving zijn geweest. Spionnage in Sovjet-Rusland. Volgens den correspondent van de „Excelsior" te Moskou, zijn door den ge- poe gearresteerd de Belg Bernard, twee Denen, twee Oostenrijkers, twee Duit schers en twintig Russen van den raad van toezicht, welke te Genève zijn zetel heeft, en die tot taak hadden, voor reke ning der importeerende landen controle uit te oefenen op de kwaliteit en de kwan titeit der door Rusland uitgevoerde goe deren. Zij worden beschuldigd van economi sche spionnage, sabotage, omkooping van ambtenaren, alsmede van brandstichting en van het tot zinken brengen van Russi sche onderzeebooten. Aan den Oostenrijkschen gezant werd vergunning geweigerd in verbinding te treden met zijn beide landgenooten. D'aar België sovjet-Rusland niet heeft erkend, ia het niet in staat iets te doen ten gunste van den Belg Bernard. Korte berichten. 1Een particuliere vliegmachine stort te te Sherfcurn in Elmet (nabij T eeds) op den grond en ging in vlammen op Pi loot en passagier kwamen om bet leven. De Parijsche handelsrechtbank beeft in het proces inzake het verbrande s.s. „Atlantique" uitspraak gedaan en de ree- ders in het gelijk gesteld. De assuradeu ren zullen niet slechts de hoofdsom en de kosten, doch ook den interest daarvan van 15 Maart 1933 af, moeten betalen. De nieuwe marinebegrooting, die bij het Amerikaansche Huis van Afgevaar digden is ingediend, voorziet in uitgaven van bijna 300 millioen dollar. Hiervan zijn 33.6 millioen voor den aanbouw van oorlogsschepen en 6 millioen voor nieuwe gevechtsvliegtuigen. In den ouderdom van 86 jaar is overleden pastoor Blancke, een hekend figuur uit de Vlaamsche beweging. Hij behoorde tot de oud-leerlingen van Hugo Verriest, die de „blauwvoeterij-beweging" in het leven riepen. Een van de affaires van Stawisky, de zaak van de Compagnie Financière en de onderneming voor 'Openbare werken zou op 30 Januari voor het Hof van be roep komen. Dit proces zal echter uitge steld moeten worden, daar meer dan 100 stukken van het dossier weggeraakt zijin, o. a. de lijst met namen van de mede bij de zaak betrokken personen. Of er ook over al handlangers zitten! Hooge Raad van Arbeid. De Hooge Raad van Arbeid beeft op 20 Januari j.l. vergaderd onder leiding van zijn voorzitter prof. mr P. J. M. Aal- berse. De raad heeft een rapport vastgesteld met betrekking tot het door het centraal bureau voor de statistiek ingestelde on derzoek naar den invloed van het ar beidsloon op den kostprijs der producten. De groote meerderheid van den raad sprak zich ervoor uit, dergelijke onder zoekingen van tijd tot tijd te herhalen. Tevens werd de wenschelijkheid uitge sproken, den invloed van de rationalisa tie verder te onderzoeken. Nadat een voorstel om den minister te adviseeren bet voorontwerp van wet, hou dende wettelijke regelen inzake het er kennen en subsidieeren van vereenigin- gen met werkloozenkas en de instel ling van een Grisiswerkloosheidsfonds, aan de orde te stellen, was inge trokken in verband met de ernstige bezwaren, waaronder van foraeeiea Binnenland. Het levensonderhoud wordt duurder. De Duitsche transfer-besprekingen. De distributie van rundvleesch in blik. Contingenteering invoer van manufactu ren. Buitenland. Laatste waarschuwing aan 't adres van de Oostenrijksche Nazi's. Straatgevechten te Parijs. Invoerbeperkingen in België. Nieuw schandaal te Parijs. Belangrijke conferentie te Singapore. Ingezonden Mededeeling. üXmsl. r tirig, maakt het slijm los en kal meert de hoest. VtoacfMatiédvm tb dokiJb! ORIGINEELS FLACON THANS. OOKM KlEJNa.f=lACQNSA£JJJi aard, die daartegen van verschillende zijden waren ingebracht werd de behan deling van bet betreffende concept-advies uitgesteld tot de volgende vergadering, welke 17 Februari a.s. zal plaats hebben. De vergadering werd bijgewoond door den minister van sociale zaken. Nationale Landstormcommissie. Naast de werkzaamheden, welke da Nationale Landstormcommissie verricht ten behoeve van het instituut van den Bij zonderen Vrijwilligen Landstorm en van de Nationale Noodhulp Organisatie, ont ving zij aan het begin des jaars het ver zoek van den minister van defensie, om uit de vrijwilligers van den 2den ban van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm (d.z. de oudere, niet meer dienstplichtige vrijwilligers) een afzonderlijk korps te willen samenbrengen, welks leden zich be reid verklaren, om bij een eventueele le- germohilisatie ten hoogste 10 dagen on der de wapenen te komen tot het verrich ten van bewakingsdienst in die belang rijke centra, welke alsdan dienen te wor den beveiligd tegen sabotage en oproer. De veelvuldige uitingen, die in de laat ste tijden van verschillende revolutionaire zijden werden vernomen en welke wijzen op het voornemen, om een eventueele le- germobilisatie door middel van geweld dadigheden te willen verstoren, hebben de regeering ertoe gebracht tegenmaatrege len voor te bereiden, onder welke het op richten van een bewakingskorps uit den 2den ban van den. Bijzonderen Vrijwilli gen Landstorm een voorname plaats in neemt. In overleg met de gewestelijke commis- siën beeft de Nationale Landstorm Com missie aan de regeering in deze belang rijke aangelegenheid haar vollen steun toegezegd. Dit bewakingskorps is thans opgericht. De Nationale Landstorm Commissie en haar organen blijven aan de verdere aan werving van de 2de-banners voor dit doel haar bijzondere aandacht wijden. Distributie van rundvleesch in blik. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de gemeentebesturen ten ver volge op de ministerieele circulaire van 4 Nov. j.l. betreffende distributie van rundvleesch, medegedeeld: Onder steuntrekkenden zullen naast de in de circulaire van 4 Nov. genoemde groepen ten aanzien van de distributie van rundvleesch in blik door de Crisis- rundveecentrale voortaan ook geacht worden te behooren: personen, die uit- keering ontvangen uit de werkloozenkas hunner organisatie. Voorts deel ik u mede, dat onder arm lastigen, die voor verkrijging van het rundvleesch in aanmerking komen, uit sluitend worden verstaan; personen, die op een of andere wijze steun ontvangen, doch die niet onder de „steuntrekkenden" vallen. Hierbij wordt o.m. gedacht aan personen, die steun ontvangen van dia conieën, of andere particuliere instellin gen van liefdadigheid. In deze gevallen zal de distributie eveneens door pi van-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1