Zoo'n Migraine? JGEN Buitenland Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Bij weer en wtna '«CRÈME Leelemaal niets." ia weer, „is het slijk. Eerst heb je :om je hier eigen- dan nu werk?" :necht daar neer jlde, hoe slecht hem toch vol. hem getroffen. |heb het niet ver- rergeven?" oogen op naar er uit verdwe- lezen. [illem. 'k Ben blij, ;edrag inziet. Dat tf, hoewel 't ver teer over." look wat me hier- zoo mild zijn in je maar oprecht |ik mijn bedreven ïu kwam Öorsma verzwegen. Dezen Willem zich nog f elgeslaagde daad )irk gezegd: „Je |;aan, om uit mijn tem is." lurfd en was ge- ït echter, dan de Iteld. pg, want hij moest Als goede vrien- iren ze blij. 't Gaf Iweten, dat hij een I', zijn kwaad foe- dat meester hem lat hij nu waar- lmet den zoon van |.t zou nu zijn deel s. Hij kende Dirk jjkheden kwamen aede het voeren, lij de pompplaats Ti den te wasschen. kich niet, dan had Ital uitwaren een cht eens naar den meer volk in de Ier goed. Nu was |im was hij; eerst oen Willem zoo J had goede reden ^nde dat dit niet gekomen. „Zeg, wat zei die reis waren," klonk Ite: „WaJt zal hij iet?" lrd. „Maar als je jiders over 't geval aaar lekker niks. lar dat deert ons s, hij wist reeds pker en stamelde: sprak Willem lider recht in de gelooven. „Jij?" kadheid. „Dat zal |de centen hebt. rebben, want zulk Dirk uit en liep ie, alsof hij 'hem lelijkheden," waar- ens slecht kunnen dat ik bang voor |jj den woedenden raden toch maar Hij zag wel, dat zich krachtig te ^dig was de jonge |hij van taktiek. i vriendelijk: „Zeg, ïen van zooeven ^enlijk zoo, dat ik Weet je wat, je 'houden, maar kijn hoede. De les |ij ter harte nemen, eheele loon geven, |e van ons geheel Ik weer, „dat de laat." jdat is op zijn ver en jou èn mijl al aeester wel dank- danikbaar I achteruit. Willem zijn oogen vonken ien meer, 'begrijp |met mijn vuisten ph van kwaadheid. doen met zich te ïaals een poging andere gedachten kort en bondig te ooit een poging ieelen, Dirk met Jorsma er geen last [worden. 1, (moest zich er bij tegen Willem bo re toedracht open- echter nog ver- MAANDAG 22 JANUARI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 4ie JAARGANG - No, 03 Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlisslngen !0.20. Losse nummers 5 cent, Advertentiën: Familieberichten 30 cent, Han- delsadvertentiën 25 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bi] vooruitbetaling. Onder letter of motto t 0.85. Bij contract belangrijke korting. DE BEGROOTING VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN. Toezicht op de financien der Gemeenten. Herziening van de Kieswet Verschenen is de Memorie van Ant woord op het voorloopig verslag der Eer ste Hamer over bet wetsontwerp tot vast stelling van hoofdstuk V (departement van Binnenlandsche zaken) der rijksbe- grooting 1934. Wat betreft het toezicht opdefinan- cien dergemeenten, merkte de mi nister op, dat een beroep op den huidi- gen noodtoestand van verschillende ge meenten ten groüdslag ligt aan de circu laire aan Gedeputeerde Staten inzake bet uitoefenen van scherper toezicht op het doen en laten der gemeentebsturen op het stuk der financien. Terecht werd er op gewezen, dat tot dusverre Gedeputeerde Staten zich immer op het standpunt heb ben gesteld, dat zij pas in het financieel beleid der gemeenten mochten ingrijpen, wanneer baar draagkracht ernstig in ge vaar was gebracht en haar geldelijk ver mogen dreigde te worden aangetast. Het waken tegen boeking van gewone uitgas- ven onder buitengewone en het aangaan van leeningen op langen termijn vormde van dat toezicht de hoofdzaak. De minister acht hier het stellen van de vraag op zijn plaats, of niet thans bij tallooze gemeenten deze van ouds gelden de voorwaarden voor het optreden van Gedeputeerde Staten zijn vervuld. Is niet de draagkracht van de meeste gemeenten bijna uitgeput en loopt deze bij een on bekommerd beheer niet ernstig gevaar? En zou men mogen beweren, dat ook de gemeenten, die thans nog op een zekere welvaart kunnen bogen bij de uiterst on zekere toekomst, niet spoedig evenzoo aan den rand van haar capaciteit kunnen ko men? De bedoeling van den Minister was geen andere, dan, door tijdig een waar schuwing te doen hooren, zooveel mogelijk te voorkomen, dat die grens anders dan door toedoen van krachten, welke men niet in de hand heeft, wordt bereikt. Niet alleen toch moet de circulaire worden ge zien als een aansporing tot scherper toe zicht aan de Gedeputeerde Staten, de in houd vormt ook een vermaning aan de gemeentebesturen zelf, om de tering naar de nering te zetten en de toestanden be wust ouder de oogen te zien. De versoberingen, door sommige ge meenten met goed gevolg doorgezet het stemt tot lof voor de doortastendheid van deze colleges kunnen den minister niet doen besluiten tot het aannemen van een afwachtende houding. Deed hij dit, dan zou maar al te zeer te vreezen zijn, dat de gemeentebesturen en met hen Ge deputeerde Staten, wanneer die hun steun gaven, met de inzichten der centrale re geering in botsing zouden komen. Liever dan dit, wil de minister een vroeger in grijpen van hoogerhand daar, waar het noodig is, bevorderen. D'aardoor kan, naar hij meent, het 'dienen van het plaatselijk belang slechts worden bevorderd. Geen wetgever heeft den toestand van het oogenblik kunnen voorzien, dat een 150-tal gemeenten zichzelf niet meer fi nancieel kan redden en moet terugvallen op het rijk. Aangenomen de noodzakelijk heid om de gemeentelijke financiën zui ver te houden, mogen de Gedeputeerde Staten, binnen de grenzen van wet en recht blijvende, hun krachten aanwenden, om die zuiverheid ie behouden of die te scheppen, waai- zij niet is. De Minister wijst er nog eens op, dat het toezicht betreft <!e gemeentefinancien, en dat het den minister een juiste regel voorkomt, dat de gemeentebesturen bin nen de grenzen van reëel sluitend budget vrijheid genieten tot net nemen van eiken maatregel, die zij tn het belang d.ir ge meente achten uiteraard behoudens het gewone vernietigingsrecht in verband met strijd met de wet of algemeen belang. Dat de circulaire ook raakt die gemeen tebesturen, die zich steeds van hun ver antwoordelijkheid bewust zijn geweest en daarvan bij hun beheer hebben getuigd, acht de minister geenszins een bezwaar. Ook voor deize geldt de daarin gelegen waarschuwing, zij 't, dat deze inderdaad in sommige gevallen overbodig mag heeten. Naar aanleiding van de critiek, geoe fend op het beleid van onder» soheidene burgemeesters, merkt de minister o.m. op, dat de opmerking als zou de regeering bij het vernemen van klachten het steeds als haar plicht schij nen te beschouwen de burgemeesters in het gelijk te stellen, met kracht moet wor den afgewezen. Geen klacht over het be leid van een burgemeester komt hem ter oore, of hij doet een grondig objectief on derzoek daarnaar instellen. Dat 'het resultaat van dat onderzoek niet immer overeenstemt met den wensch van den klager, geeft dezen nog niet het recht, aan de onpartijdigheid van de re geering te twijfelen. En bovendien wordt over het hoofd gezien de vele mogelijk heden, die er zijn om aan een burgemees ter een wenk ten goede te geven die in verschillende toonaarden kan worden ge steld in gevallen, dat de regeering lie ver een andere gedragslijn had zien ge volgd. Het zoude, bij het openlijk desavou- eeren ter gelegenheid van elke minder gelukkige geste van geringe beteekenis voor geen burgemeester meer mogelijk zijn, zijn hoogst verantwoordelijken en moeilijken arbeid te verrichten. Wet betreft de samenvoeging van ge meenten: Een regel, volgens welken alle gevallen juist kunnen worden beoordeeld, is niet te geven. Een samenloop van factoren moet in iedere bepaalde situatie den door slag geven, er kan niet volgens schabionen worden gewerkt. Zoo min de minister bet argument va,n bezuiniging bij samenvoe ging wil onderschatten, evenmin kan daar in eens en vooral een beslissende factor worden gezien. Voorzichtigheid is gebo den en met allerlei omstandigheden moet rekening warden gehouden. Van den mi nister is niet te verwachten samenvoeging als uiting van bezuinigingssysteem. Stel sels schieten hier te kort. Een zorgvuldi ge bestudeering van de feitelijke situatie alleen kan tot een juiste beslissing in con crete leiden. Met het combineeren van betrekkingen kan inderdaad in sommige gevallen meer of minder bezuinigd wor den. Inzake de herziening van de Kieswet zegt de minister toe, terza ke den noodigen spoed te zullen betrach ten. Aan de zuivering van de burgerwachten van fascistische elementen wordt uit de burgerwachten zelf o.m. vanwege den Nederlandschen Bond van Vrijwillige Burgerwachten op te waardeeren wijze medegewerkt. Dat fascistische elementen meestal ook een leidende functie bij de burgerwachen zou den vervullen is den minister niet geble ken. De vraag of tegen de in het Voorloopig Verslag als „merkwaardig voorbeeld van gezagsondermijning" gekenschetste uitin gen van den luitenant-generaal b. d. K. F. E. Gerth van Wijk in diens tot de re geering gerichten open brief door de te dier zake bevoegde autoriteiten destijds maatregelen zijn genomen, kan de minis ter slechts in dien zin beantwoorden, dat door of vanwege de regeering te dezer zake geen maatregelen zijn genomen. Het Fransche schandaal. Het Parijsche middagblad „Paris>-Midi" welks directeur zich, in verband met de Stavinsky-affaire in arrest bevindt, zal voorloopig niet verschijnen. In een mededeeling aan de lezers, waarin de onschuld van Pierre Darius wordt staande gehouden, maakt het blad bekend, dat het zijn verschijning voor loopig zal staken. Voor de Parijsche beurs kwam het Za terdagmiddag tot een protest-betooging der beurzenmakelaars in verband met het Stavinsky-schandaal. De politie zag zich genoodzaakt, den toegang tot de beurs eenigen tijd te slui ten en versterking te laten aanrukken om de rust te herstellen. De Stavinsky-zaak zal vandaag in de Kamer waarschijnlijk weder ter sprake komen, daar minister-president Chau- temps en minister de Monzie aangekon digd hebben, dat zij dan nadere mededee- lingen zullen doen. Men verwacht, dat het in de zitting tot nieuwe incidenten zal komen Het nationaal-socialisme tegen de monarchie. De nationaal-soeialistische gouwleider, staatsraad Grohé, deelt mede, dat te Bonn een afdeeling van de z.g. „Keizerbewe- ging', den Hohenzollern-bond, is ontdekt, die in oproepen en propagandageschrif ten beweert, dat het herstel van de mo narchie „het einddoel van onzen leider en rijkskanselier Adolf Hitler" is, en voorts, dat de oprichting der keizerbeweging door de leiding der N.S.D.A.P. zou zijn goedgekeurd. Staatsraad Grohé verklaart naar aan leiding biervan, dat het verspreiden van dergelijke onjuiste beweringen niet ge duld kan worden. De leider heeft nooit verklaard, de mo narchie te willen herstellen, doch in zijn programrede van 23 Maart 1933 in den rijksdag uitdrukkelijk verklaard, dat over de vraag republiek of monarchie niet ge discussieerd kan worden. De N.S.D.A.P. heeft zich ook nooit ac- coord verklaard met de oprichting van de keizerbeweging. Afgezien van de onware beweringen, waartegen ten scherpste geprotesteerd moet worden, dient ook bet herstel der keizer-beweging zelf te worden bestre den. Het vraagstuk republiek of monarchie is verouderd. Het discussieeren er over kan slechts beschouwd worden als een poging, het rad der geschiedenis terug te draaien en nieuwe twistappels tusschen het volk te werpen. De leider van het Duitsche volk is Adolf Hitler en aldus Grohé als God wil zal hij ons nog vele tientallen jaren behouden blijven. (Opvallend is, dat in de laatste weken in Berlijn naast de hakenkruisvlaggen veel meer zwart-wit-roode keizervlaggen waaien dan vroeger. Bovendien is het een bekend feit, dat de leden van bet Hohen- zollernhuis dag aan dag conferenties houden met gelijkgezinden en met regee- ringspersonen, waarbij de vraag, wie Von Hindenburg moet opvolgen, een deel der gesprekken uitmaakt. De monarchisten schijnen te hopen, dat de opvolging van Hindenburg oneenig- heid in het nazi-kamp zal brengen en dat zij daarvan zullen kunnen profiteeren. Ex-kroonprins Wilhelm is dezer dagen, nadat hij een serie besprekingen had ge houden, naar Doorn vertrokken om met den ex-keizer te beraadslagen.) Poe-Yi aanvaardt de keizerskroon van Mandsjoekoeo. De minister-president van Mandsjoe koeo heeft aan Poe-Yi de keizerskroon van Mandsjoekoeo ofwel van bet groote Mandsjoerijk, zooals het land in de toe komst waarschijnlijk officieel zal heeten, aangeboden. Poe-Yi heeft de kroon aan vaard. De nieuwe keizer van Mandsjoekoeo de vroegere keizer van China, zooals men weet werd den Hen Februari 1905 als zoon van den Mandsjoeprins Tsjoen ge boren en wordt dus weldra 29 jaar oud. Hij is reeds den 20sten Februari 1932 tot „heerscher over Mandsjoekoeo" uitgeroe pen. 78ste zitting van den Volkenbondsraad geëindigd. In de wandelgangen van bet Volken bondsgebouw werd Zaterdagavond be kend, dat de raad overeenstemming had bereikt over een gemeenschappelijke ver klaring betreffende de behandeling van het Saar-vraagstuk. De volgende verklaring werd afgelegd: „De volkenbondsraad keurt de conclu sie van het rapport goed. Hij geeft den uitdrukkelijken wensch te kennen, dat alle plichten, welke met bet oog op de voor bereiding van de volksstemming in bet Saargebied in bet jaar 1935 bestaan, zul len worden nagekomen, teneinde een vrije geheime en eerlijke stemming te verzeke ren." Hiermede heeft de raad het program van zijn 78ste zitting beëindigd. De gede legeerden hebben Genève reeds verlaten. Is Peking in gevaar? Volgens berichten uit Ghineesche bron zouden Japanscbe strijdkrachten, zonder daarvoor reden te hebben, de provincie Hoepei ten Noord-Westen van Peking zijn binnen gedrongen. Japansche vliegtuigen hebben Loemin gebombardeerd en strooibiljetten uitge worpen, waarin ontruiming van Loemin door de Chineesche troepen wordt ge- eischt onder bedreiging met voortzetting van het offensief. Ook tusschen Peking en Tientsin wordt thans geopereerd. De aarde beeft weer. Naar uit Patna in Britsch-Indië ge meld wordt, is daar een nieuwe aard schok waargenomen, die 8 seconden beeft geduurd. Van de bevolking maakte zich een ont zaggelijke opwinding meester, daar 'men een herhaling van de laatste catastrophe vreesde. Er is echter tot dusverre nog geen en kel bericht omtrent aangerichte schade ontvangen. Ook te Muzaffarpur is een nieuwe aard schok gevoeld. Eenige schade werd aangericht, doch nieuwe slachtoffers zijn niet te betreu ren. Ook te Benares werd de schok waar genomen, waarom de bewoners uit de buizen vluchtten en den nacht in de open lucht doorbrachten. Volgens de laatste berichten, die om trent de aardbevingsramp bekend zijn geworden, bedraagt het aantal dooden in Monghyr tusschen de 6000 en 8000, ter wijl een niet-officieele doodenlijst voor het geheele gebied van Bihar en Orissa het cijfer 15.000 aangeeft. Gedurende drie dagen en nachten is men al bezig de lijken van de slachtoffers in den Ganges te werpen en nog honder den liggen op de oevers der rivier te wachten om eenzelfde lot te ondergaan. Een tweede concentratiekamp In Oostenrijk. Uit Wels (Opper-Oostenrijk) wordt ge meld, dat een leegstaande leerfabriek al daar ingericht zal worden ala concentra tiekamp. Daar zullen personen heen go- bracht worden, die later in bet kamp te Wöllersdorf zullen worden opgesloten. In de afgeloopen dagen zijn talrijke na- tionaal-socialisten uit Opper-Oostenrijk naar Wöllersdorf gezonden, w. o. uit Mauerkircben de afdeelingsleider Fiedler en twee anderen, uit Krems-Münster 15 personen, uit Wels 4, o. w. eveneens een leider. In Kirchdorf zijn bij bet trans port van een aantal personen nationaal- soeialistische betoogingen gehouden. Nazi-botoogingen In Weenen. Bij nazi-betoogingen te Weenen school den ongeveer 1000 menschen samen. Het Horst Wessellied werd gezongen, waarop de politie met de blanke sabel en gummistokken de menigte uiteen joeg. Het aantal arrestaties is zoo groot, dat de arrestantenlokalen in het centrum der stad vol waren, zoodat later de gearres teerden in de buitenwijken zijn opgeslo ten. Te Krieglaoh in Stiermarken hebben nationaal-socialisten betoogd, toen een nationaal-socialist naar het concentratie kamp Wöllersdorf zou worden overge bracht. 400 personen bezetten de Stations straat en probeerden de toegangen tot het station te versperren. Eenige betoogers gingen op de rails lig gen, om te trachten het vertrek van den trein te belemmeren. De gendarmerie was tegen de groote menigte niet opgewassen en moest den arrestant loslaten. Later werd versterking ontvangen. Zuid-Afrika als „bliksem-land". Zuid-Afrika wordt geacht het gevaar lijkste land te zijn wat betreft den blik sem. In het afgeloopen jaar zijn niet minder dan 34 inlanders en 12 Europeanen al leen in Transvaal door den bliksem ge dood, terwijl er ongeveer evenveel werden getroffen, doch herstelden. Tallooze dieren zijn ook door den blik sem getroffen en in verschillende deelen des lands werden Eurpeesehe en inland- sche woningen getroffen. Hindenburg Is ziek. Naar thans bekend wordt, is Rijks president von Hindenburg ziek. Op de helft van de vorige week werd reeds go- meld, dat hij wegens een verkoudheid niemand kon ontvangen, doch nu wordt gemeld, dat hij lijdende is aan een slijm vliesontsteking op de luchtpijpen. Hoewel Zondagochtend de toestand van den patiënt van dien aard was, dal geen direct levensgevaar bestond, maakt men zich in politieke kringen in verband met den hoogen leeftijd van den Rijks president toch ongerust. Rijkspresident von Hindenburg is thans 88 jaar. De goudwef aangenomen. Het Amerikaansche Huis van Afge vaardigden heeft bet artikel van de grondwet, dat de regeering machtigt be zit te nemen van de goudvoorraden der Fed. Res. Banken, ongewijzigd in den door president Roosevelt voorgestelden vorm aangenomen. Het monetaire wetsontwerp werd door het Huis van Afgevaardigden aangeno men met 360 tegen 40 stemmen. Mevr. Dimitroff's helpers uitgewezen. Naar gemeld wordt nemen de Duitsche autoriteiten maatregelen tegen hen, die trachten Dimit.roff en de beide andere Bulgaren te bevrijden. Vrijdag is den Duitsch-sprekenden Bulgaar Donavsky, die voor Dimitroff's moeder en zuster en voor de verloofde van Taneff besprekin gen met de Duitsche autoriteiten wil voeren, aangezegd, dat hij binnen 24 uur Duitschland moet verlaten. De Amerikaansche advocaat Gallagher, die getracht heeft bij de Duitsche auto riteiten inlichtingen omtrent Dimitroff te verkrijgen werd Vrijdag te Berlijn gear resteerd en eenige uren vastgehouden. D'aarna werd hij op vrije voeten ge steld met de mededeeling, dat hij Prui sen binnen drie dagen moest verlaten. De Duitsche transfer-besprekingen. De datum 'der besprekingen met de ver tegenwoordigers der buitenlandsche cre diteuren op langen en middelmatig lan gen termijn, is van 22 tot 25 Januari uit gesteld. Dit is geschied op verlangen der Amerikaansche en Engelsche vertegen woordigers, alsmede op een later geuite wensch der Zwitsersche vertegenwoordi gers. Italiaansche Kamer ontbonden. Het Staatsblad publiceert een konink lijk decreet aangaande de ontbinding der Italiaansche Kamer. De vakbonden en alle overige als be voegd erkende vakorganisaties zullen nu vóór 15 Februari de namen hunner can- didaten voor den grooten Fascistischen Raad moeten indienen. De Senaat en de Kamer zullen dan op 29 April worden geroepen. Binnenland. Gontingenteering van den vleeschinvoer. De teeltregeling van het rundvee. Memorie van Antwoord op de begrooting van binnenlandsche zaken. Buitenland. Is Peking in gevaar? De Volkenbondsraad gesloten. Nieuwe aardschokken in Britsch-Indië. President Von Hindenburg is ziek. De strijd om het monarchisme in Duitsch land. Dus weer een ellendige dag in het; vooruitzicht. Heusch niet noodig li Neem een "AKKERTJE" en binnen een kwartier voelt Ge U weer frisch en opgewekt en zijl Ge Uw hoofd pijn kwijt. AKKER-CACHETS helpen verrassend snel bij Hoofdpijn, Kies pijn, Zenuwpijn, Rheumaliek, Griep» Ze kosten slechts 50 cent per 12 stuks en zijn overal verkrijgbaar» Turkije leent Rusland. De vertegenwoordigers van de Sovjet Unie en van Turkije hebben een accoord onderteekend, waarbij voor Turkije een Russisch crediet van 8 millioen goud-dol lars wordt geopend, welk bedrag bestemd is voor den aankoop van machines, noo dig voor de industrialisatie van Turkije. Korte berichten. Argentinië wordt gekweld door een hevige hittegolf. In de hoofdstad werden temperaturen genoteerd van 36.1 gr. G. In de Cuz del Eje, Cordoba en Rivadavia steeg de temperatuur zelfs tot 43 graden. In Kroatia en Bosnië hebben hevige sneeuwstormen gewoed, welke ten deele ook een onderbreking van heit spoorweg verkeer tusschen Belgrado en Agram ten gevolge hebben gehad. Verscheidene trei nen zijn ingesneeuwd. Hulptreinen zijn eveneens in de sneeuw 'blijven steken. In Bosnië ligt de sneeuw 1 M. dik. In de bergen bier en daar 2 M. Een vliegtuig, dat regelmatig op het traject Marseille-Parijs vloog, is bij Car- pentras neergestort. Twee personen werden gedood onder wie de zoon van senator Lefèhre Duprey. In Klein Skottorz waren de drie kinderen der familie Golomb in den leef tijd van 14 jaar door de ouders alleen thuis gelaten. Tengevolge van oververhit ting van een kachel ontwikkelde zich een sterke rook, waardoor de drie kinderen stikten. In de doodencellen der Sing-Sing- gevangenis wachten 25 personen op de uitvoering van het doodvonnis. Onder ben zijn 2 vrouwen, veroordeeld wegens moord op him echtgenooten. In het afge loopen jaar zijn in de Sing-Singe 1738 personen geëxecuteerd, hetgeen 43 min der is dan in 1932. 20-30-60ct. Het uittreden van den heer Jansonius uit de S.D.A.P. Betreffende het uittreden van den heer J. G. Jansonius, burgemeester van Leeu- warderadeel, uit de S.D.A.P. kunnen we nog het volgende mededeelen. De heer Jansonius heeft behoord tot de 64 personen, die op 28 Aug. 13S4 te

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1