EERSTE BLAD. HET ADRES A. WILKING ZATERDAG 20 JANUARI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 33 imhoiiw Dit nummer bestaat uit 2 bladen V00RDEELIGE AANBIEDING C. JOOSSE - GOES Bu te«^ ana. ertels' Oliefabrieken N.V. Amsterdam, Kwaliteits producten: Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie A. V. te !ivn$- bouwproduct, »r heeft ons land, iek, slechts 6019 er waarde van in 13.146 ton ter December 1932 171,830 toen ter tegen 179.759 ton 900 in 1932. t ton, ter waarde i29 ton ter waar- i ter waarde van 9 ion ter waarde ton, ter waarde >67 ton ter waar- ecember 1932. 53.503 ton ter tegen 75.020 ton .000 in 1932. ton ter waarde ton ter waarde )er 1932. ter waarde van ter waarde van ïere wijze gecon- ter waarde van ter waarde van &32. ter waarde van ter waarde van ter waarde van ter waarde van 932. 30.073 ton ter tegen 21.722 ton 000 in 1932. ton ter waarde ton ter waarde ter waarde van ton ter waarde >7 ton ter waarde ton ter waarde ter waarde van ter waarde van aarde van f 4000, van f 6000. ter waarde van ton ter waarde ^tegenstaande de ge maand: 11.126 000, tegen 10.337 1.000. m ter waarde van ton ter waarde rrde van f 26.000, de van f 22.000. n ter waarde van ton ter waarde onen, jaarcijfers: n f 555.000, tegen m f422.000. en varkenswet. len de onderschei- sen (zuivel-, var- 1 en komt er één idbouwcrisisfonds eheer van inkom- tegenstelling met die geheim wer- :hhandel" schrijft iheer van de door abrachte heffings- ervan eveneens van 's lands fi< aarheid moetwor- iemand meer be- „belastingen" nu het departement en en al zijn de den Minister van .andbouwcrisiswet ïaakt, want hard- gerd de rekening i het Stabilisatie- Crisis-Varkenswet, de aandacht: de voor de varkens- astenindeeling be- afdeelingen. Over- mitgaven, materi- iar niet bij de af- ij. Daar zien we ldelijke nadeelen, erkzaamheden van rale: f 10.174.900. ng lezen we, dat d zijn op die van it deze begrootin- bied van de open- 1 beheer van den mdbouw, wat be- ïid van de Neder- ,1e en de besteding stituut in het ver- t blijft het duister attrokken aan de Dorden dat de Ne- itrale een op zich aam is, naar onze hooren de Staten- lare meening ook sn van dat beheer. begrooting voor r beteekenis dan elingen. Er kome Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën: Familieberichten 30 cent, Ham delsadvertentiën 25 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Wonderlijke fantasten zijn de Soc.-De- mocraten op financieel gebied. Toen in 1932 de Commissie-Weiter na langdurige studie met een bezuinigings plan kwam, waardoor f 100 millioen kon worden gevonden, kwam de voorzitter van de S. D. A. P., de heer Oudegeest, met een plan, waarvan het heette dat het veel eenvoudiger en veel meer afdoende was. Met letters als koeien werd toen in de Socialistische pers gepubliceerd: Wei ter vond 100 millioen, wij 254 millioen. Het geld, zoo betoogde toen de heer Oudegeest, ligt voor het oprapen. Ge noemd werd: 20 millioen uit een gedwon gen vermindering van de rente der staats schuld; 37,5 millioen uit een Tabaksmo nopolie; 8 millioen uit een Staatshypo- theekbank; 85 millioen uit een Staats levensverzekeringsbedrijf en een dergelijk brandverzekeringsbedrijf, enz. 't Was volgens de roode pers een schit terend plan. Toen echter precies drie maanden later de voorziter van de Soc. Dem. Kamer fractie in de Tweede Kamer zijn begroo- tingsrede hield, achtte hij het blijkbaar niet de moeite waard aan dit hoogge prezen plan ook maar één woord te ver spillen. Het werd geen bespreking waar dig gekeurd. De heer Albarda zelf had een ander en een beter plan. Hij wenschte o.m. een heffing ineens van de vermogens, extra opcenten op de dividend- en tantième-belasting, sterkere progressie van de opcenten op de fonds belasting. Thans zijn we anderhalf jaar verder en nu wordt door S. D. A. P. en N. V. V. weer een nieuw financieel plan gepu bliceerd, ditmaal ter verbetering van steunregelingen, voorkoming van finan- cieele instorting van vele gemeenten, enz. Van de fantastische plannen van den heer Oudegeest wordt hierin niet gerept. De 254 millioen, door hem aangeboden, worden versmaad. En van het plan Al barda is eveneens een gedeelte geschrapt. Alleen de heffing ineens wordt overge nomen, terwijl voorts enkele andere pun ten worden genoemd, zooals men deze week in ons blad heeft kunnen lezen. Maar de heffing ineens van de vermo gens bwen f 16.000 is de hoofdzaak. Daaruit wordt maar even een bedrag van ruim f 100 millioen verwacht. Er zijn zeker niet veel woorden noodig om het dwaze van dit plan in het licht te stellen. Immers, hoeveel menschen zijn er niet, die over een groot, in hun zaken gestoken kapitaal beschikken, maar die toch de grootste moeite hebben om crediet van hun bankier te krijgen. HJoeveel boeren zijn er niet, die een ton of meer heeten te bezitten, maar die de grootste moeite hebben het hoofd boven water te hou den. En zou men meenen dat zij1 die be langrijke hypotheken hebben uitstaan, daarvan gemakkelijk een gedeelte kunnen vrijmaken, zonder zichzelf en anderen groote schade te berokkenen? Ontredde ring 'op groote schaal van het bedrijfs leven zou het onvermijdelijk gevolg zijn. Maar de renteniers dan? Laten we een voorbeeld nemen. Iemand bezit f 40.000, voor een deel belegd in lande rijen, voor een ander deel in hypotheken en effecten. De rente van de landerijen is sterk verminderd, van de hypotheek rente komt niet alles binnen en van de rente der effecten (laten we maar aan nemen dat het geen Amerikanen zijn) mag hij nu nog couponbelasting betalen. Zon men nu in ernst meenen, dat het te verdedigen is zoo iemand te dwingen een deel van zijn bezit, zoo goed als ze ker met verlies te realiseeren en af te staan? Zou men in ernst meenen, dat op die wijze het staatsbelang wordt gediend? Het was toch niemand minder dan de heer Albarda die op 5 Sept. 1932 in Vooruit schreef; „Vermindering van het vermogen verzwakt zonder eenigen twijfel de positie van het land". Maar, zal men vragen: hoe kunnen de Soc.-Dem. dan met dergelijke fantastische plannen komen, terwijl deze toch niet de minste wezenlijke waarde hebben? Misschien ligt de verklaring hierin, dat men de stellige overtuiging heeft, dat er toch niet de geringste kans is deze plannen te verwezenlijken. M. a.w. dat deze financieele fantasieën alleen bestemd zijn voor de propaganda onder de goed- geloovige massa. De Suikerbletensteun. De uitspraak van de te Goes gehouden vergadering in verband met de voor de suikerbietenteelt dreigende gevaren, heeft in hreede kringen weerklank gevonden. Door alle groepen der bevolking wordt gevoeld welke groote belangen hier op het spel staan. Het gaat hier niet om een bepaald bedrijf, maar om de belangen zoowel van boeren en arbeiders als middenstanders en anderen. Het gaat hier om de belangen van de geheele provincie. Dat bleek mede uit het sympathieke woord, gesproken door den Commissaris der Koningin in dit gewest, die ook nu weer toonde hoe hij1 met de bevolking meeleeft, hoezeer de belangen van de Zeeuwen hem ter harte gaan en hoe hij steeds op de bres staat, wanneer ernstige gevaren dreigen. Met instemming zal dan ook door ve len zijn begroet, het besluit der vergade ring om aan de Regeering ten dringend ste te verzoeken geen maatregelen te tref fen of toe te laten, waardoor de tegen woordige bietencultuur en inlandsche suikerproductie worden benadeeld, inte gendeel te bevorderen gelijk tot heden is geschied, dat, zij het in den beperkten omvang van het heden, deze culutur en productie onverzwakt zullen kunnen blij ven standhouden. Ook in de pers, al houdt zij het oog niet gesloten voor de belangen van de be volking van andere deelen des lands, vindt het streven om de afbraak van de bietencultuur te voorkomen, steun. Alleen de „Banier", het Staatk. Geref. dagblad maakt hier een uitzondering. De concurrentie met de rietsuiker, zegt dit orgaan, zal toch niet zijn vol te hou den. De biet zal het toch tegen het riet moeten afleggen; het verval van de beet- wortelsuikerfabricage zal toch niet zijn te keeren. Een der oorzaken van dit verval ziet de „Banier" in de schending van Gods dag bij de suikerindustrie. Over dit on derwerp zou zeker wel het een en ander te zeggen zijn, maar het is merkwaardig dat het hier in 't geding wordt gebracht omdat de rietsuiker misschien tienmaal meer Zondagsarbeid vraagt dan de biet suiker. Het is zelfs de vraag of de ster ke positie van het riet tegenover de biet niet voor een belangrijk deel juist daarin moet worden gezocht. Het blad besluit met uit te spreken, dat het niet anders kan doen, dan het voortzetten van den steun aan de suiker bieten te ontraden. Trouwens toen indertijd het voorstel tot steun in de Tweede Kamer aan de orde kwam, werd het door Ds Kersten mede namens zijn andere fractie-genooten krachtig bestreden. Gelukkig, met name voor onze provin cie, vond dit optreden weinig steun. Want het zou er al heel droevig in Zeeland heb ben uitgezien als de suikerbietensteun niet was verleend. Bn de toekomst zou uitermate donker zijn als reeds thans de bietencultunr tot ondergang gedoemd werd. Gelukkig schijnt het wel zoo goed als zeker te zijn, dat het gevaar hetwelk een oogenblik dreigde, althans voorloopig is geweken. Ingezonden Mededeeling. OUD-NIEUWE STUKKEN SLOTEN - SPELDEN ENZ. ENZ. St. Adrlaanstraat 11. Revolutie-poging in Portugal mislukt. Zooals reeds gemeld, openbaarde zich in den nacht van Woensdag op Donder dag een opstandige beweging onder de arbeiders van Lissabon. Heel den nacht hieven geruchten de ronde doen van een revolutie, maar het kwam nergens tot een gevaarlijke uitbarsting. Op de electrische centrale te Coïmbra werd een aanslag met bommen gepleegd, die in zoover doel trof, dat de transfor mator beschadigd werd en de stad in het duister werd gehuld. De centrale kon ech ter spoedig hersteld worden en dadelijk keerde de rust onder de bewoners van de stad weder. Donderdagmorgen werd het werk over al als gewoonlijk hervat. In het land heerscht absolute rust. De eenige slachtoffers van de alge- meene staking in Portugal zijn twee spoorwegarbeiders, die gewond werden toen bij Santaira een trein tot ontsporing werd gebracht. Naar treinen op den Oos terspoorweg werden zonder resultaat van beteekenis bommen geworpen. Donderdagavond om 10 uur publiceer de de regeering een communiqué, waarin het volgende wordt gezegd: „Onder het voorwendsel, dat door de grondwet zoo wel stakingen als uitsluitingen onwettig zijn geworden, hebben raddraaiers ge poogd, een aantal arbeiders in een mis dadig avontuur tè storten, omdat naar hun zeggen eenige revolutionnaire klasse organisaties niet langer konden function- neeren. De maatregelen der regeering hebben echter het plan der extremisten overal doen mislukken onder omstandigheden, die een herhaling uitsluiten. De schuldi gen zullen worden gestraft". Lissabon bood Donderdagavond den gewonen aanblik. In verschillende deelen des lands heb ben incidenten plaats gehad. De telefoon leiding tusschen Porto en Coïmbra is doorgesneden, op talrijke plekken werden helsche machines op de spoorwegTails ge vonden. Te Lissabon heeft de politie honderd en te Setubal 89 zware bommen in beslag genomen. De regeering is voornemens, krachtige maatregelen te nemen, om sabotage te voorkomen. Niet voor terugkeer van den ex-Keizer. In een vergadering van den rijksbond van ambtenaren heeft staatsraad Görlit- zer gesproken over de nieuwe ambtena renwet, waarin hij waarschuwde tegen sabotage in het ambtenarencorps zelf. Hij herinnerde aan de uitlating die men in het sportpalast had gehoord: „Hitier heeft veel gedaan, maar hij moet keizer Wilhelm laten komen". Spr. verklaarde verder: „Ik acht het noch voor hem, noch voor ons van le vensbelang, dat de hooge heer naar Duitschland terugkeert". Naar het D.N.B. meldt, publiceert de rijksboerenleider en rijksminister van landbouw, Walther Darré, een artikel waarin hij fel te keer gaat tegen de kei zers. Hij schrijft, dat het Duitsche hoeren dom tweemaal in de geschiedenis verra den is door keizers. „Speciaal de laatste Hohenzollernkeizer is schuld aan de ver nieling van de volksche grondslagen van bet vaderland. Verduistering-schandaal in de Vereen. Staten. Onder de 25 oliemagnaten en bankiers, tegen wie een bevel tot aanhouding is uit gevaardigd in verband met bet faillisse ment der Exchange Trust Go. in Maart j.l. en aan wie verduistering ten laste ge legd wordt, bevindt zich ook de bekende petroleum-koning Sinclair, die vice-pre sident is van bovengenoemde trust. De beduisteringen bedragen in totaal 23.000 dollars en zij zouden zijn gepleegd door bedriegelijke manipulaties met de bankrekening der trustees. Korte Berichten. Uit de werkloosheidsstatistiek blijkt, dat het aantal werkloozen in Italië in No vember van het vorige jaar 1.066.215 be droeg, welk aantal op 31 December was gestegen tot 1.132.257, een vermeerdering dus met 66.042. Te Rouaan is getracht een alge- meene staking onder de havenarbeiders uit te lokken, teneinde te protesteeren te gen de Fransche contingenteeringspoli- tiek, waardoor het havenverkeer van de stad bedreigd wordt. Een afvaardiging bood een desbetreffend adres aan de overheid aan. Onz landgenoot, Mr J. H. R. Sin- nighe Damsté, directeur-generaal van de directe belastingen te 's-Gravenhage, is door den Volkenbondsraad voor den tijd van drie jaren herbenoemd tot lid van de volkenbondscommissie voor fiscale vraag stukken. De discussies in den volkenbonds raad over het Saarvraagstuk hebben gis teren nog tot geen overeenstemming kun nen leiden, ofschoon er een paar uren lang over gepraat is in een raadsvergadering achter gesloten deuren. Eenige deelen van Victoria worden geteisterd door een rupsenplaag van ern- stigen omvang; men vreest, dat de schade groot zal zijn. Të Berlijn is den Franschen en den Engelschen ambassadeur het antwoord der Düitsche Rijksregeering ter hand ge steld, op nota's van de regeering te Parijs en te Londen inzake het ontwapenings- vraagstuk. Het kleine bureau der ontwapenings- conferentie heeft nog geen beslissing ge nomen betreffende een bijeenkomst der algemeene vergadering. Uitstel van ten minste een maand, in verband met de di plomatieke besprekingen, wordt verwacht. Ingezonden Mededeeling. Murwe en halfz. Lijnzaadkoekjes Lijnzaadscliilfers Lijnmeel Soyaschilfers Soyakoekjes 7-8'/2 vocht, dat is 5 vocht minder dan gewoonlijk Indekoeken. Ratiokoekjes v. rationeele voedering Kunstkorrel geeft meeste eieren en sterkste kuikens Vittuninenmeel beter dan vlschmeel. Vraagt merk BERTELS. Let op ons ongeschonden LOODJE. BEPERKTE AARDAPPELTEELT? Eigen teelt en beneden 10 Are blijven vrij Naar wij vernemen heeft de Landbouw- crisiscommissie in behandeling genomen een plan tot beperking van den aardap- pelbouw, hetwelk afkomstig is van den voorzitter der Nederlandsche Aardappel- centrale. Volgens dat plan ligt het in de bedoe ling de oppervlakte met aardappelen in 1934 te beperken toteen oppervlakte, overeenkomende met 2/3 gedeelte van de beteelde oppervlakte in 1933. De maatregelen, die voor het product van den oogst 1932 getroffen moesten worden, ten einde een algeheele prijsstij ging te voorkomen, kwamen in hoofdzaak neer op een kunstmatige beperking van den voorraad aan consumptie-aardappe len, gepaard gaande met het vaststellen van minimumverkoopprijzen „ai boer derij". Het groote overschot, dat thans een normale prijsvorming in den weg staat, dient door een beperking van de teelt in het aanstaande cultuurjaar te worden voorkomen. Bij deze beperking zullen oppervlak ten met aardappels niet grooter dan 10 Aren en die door belanghebbenden zelf geteeld worden buiten beschouwing blij ven. Hierdoor blijft de mogelijkheid open, dat aardappelteelt voor eigen consumptie zonder bezwaar voortgang kan hebben. Er zullen volgens bovengenoemd plan voorts spoedig maatregelen getroffen worden, waardoor de bij de gewestelijke aardappelorganisatie aangesloten telers een teeltvergunning voor het jaar 1934 zullen verkrijgen. Drente vraagt zes Gedeputeerden. Bij de algemeente beschouwingen over de provinciale begrooting van Drente, heeft de 'heer Knoppers (G. H.) voorge steld aan de regeering te verzoeken in de Provinciale Wet de uitzonderingspositie van Drente op te heffen en ook voor dit gewest het aantal Gedeputeerden van vier op zes te brengen. Hij betoogde, dat er geen enkele aanleiding meer be staat voor deze voor Drente vernederende onderscheiding en dat de bemoeiingen van het provinciaal bestuur voortdurend toenemen. Na uitvoerig debat werd het voorstel aangenomen met 20 tegen 15 stemmen (tegen: V. D., V. B. en één A. R.). Een speciaal bewakingscorps gevormd. Naast de werkzaamheden, welke de Nat. Landstorm Commissie verricht ten behoeve van het instituut van den Bij zonderen Vrij willigen Landstorm en van de Nationale Noodhulp-Organisatie, ont ving zij in het begin des jaars het ver zoek van den minister van Defensie, aldus meldt het Landstormblad, om uit de vrij willigers van den 2den Ban van den Bij zonderen Vrijwilligen Landstorm (d.z. de oudere, niet meer dienstplichtige vrijwil ligers) een afzonderlijk korps te willen samenbrengen, welks leden zich bereid verklaren, om bij een eventueele leger- mobilisatie ten hoogste 10 dagen onder de wapenen te komen tot het verrichten van bewakingsdienst in die belangrijke centra, welke alsdan dienen te worden beveiligd tegen sabotage en oproer. De veelvuldige uitingen, die in de laat ste tijden van verschillende revolutionaire zijden werden vernomen en welke wijzen op het voornemen, om een eventueele le- germobilisatie door middel van geweldda digheden te willen verstoren, zoo zegt het blad, hebben de Regeering ertoe gebracht tegen-maatregelen voor te bereiden, ondeT welke het oprichten van een bewakings korps uit den 2den Ban van den Bijzon deren Vrijwilligen Landstorm een voor name plaats inneemt. In overleg met de Gewestelijke Com- missiën heeft de Nationale Landstorm Commissie aan de Regeering in deze be langrijke aangelegenheid haar vollen steun toegezegd. Dit bewakingskorps is thans opgericht. De Nationale Landstorm Commissie Binnenland. Vragen over een strooibiljet van de N.S.B. Beperking aardappelteelt. De schipbreuk bij Texel. Een speciaal bewakingscorps gevormd. Buitenland. De mislukte revolutiepoging in Portugal. Verduisteringschandaal in Amerika. Ingezonden Mededeeling. voor Manufacturen. Dames- en Kinderconfectie Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen Is GOES HULST en haar organen blijven aan de verdere aanwerving van 2de-banners voor dit doel haar bijzondere aandacht wijden. Minister Deckers te Madrid. De Minister van Defensie, Mr L. N. Deckers, die een gedeelte van de reis van Hr. Ms. „Hertog Hendrik" heeft meege maakt, is Donderdag uit Valencia te Ma drid aangekomen. Gisteren heeft hij een bezoek gebracht aan het paleis, waar de president der Spaansche republiek, Alcala Zamora, hem heeft ontvangen. Minister Deckers vertrekt Zondag uit de Spaansche 'hoofdstad, om naar Ne derland terug te keeren. Waarom is de Mussert-beweging verboden? Is „De Rotterdammer" wel ingelicht, dan is er met de Mussert-beweging nog wel iets meer aan de hand, dan de in structies der leiding, waarop in verschil lende bladen en in vragen van Kamerle den is melding gemaakt. Het schijnt, dat de N. S. B., naar bui- tenlandsch model, bezig is zeer in het ge heim, zijn leden in z.g. „weerbaarheids- afdeelingen" te organiseeren. Is dit zoo, dan wordt daarmee een particuliere or ganisatie geschapen, die ontoelaatbaar is. Te dezer zake van het bestuur van de N. S. B. uitgegane circulaires, zouden niet den minsten twijfel laten omtrent bedoel de actie. Het komt ons dan ook niet on waarschijnlijk voor,, dat de Regeering daarin aanleiding heeft gevonden om de N. S. B. te plaatsen op de lijst van voor ambtenaren verboden vereenigingen. Het blad dringt aan op een klare uit eenzetting van de beweegredenen tot het verbod. Pensioenfonds Grafische Vakken. Het bestuur van het Pensioenfonds in de Grafische vakken heeft besloten om, behoudens goedkeuring aan de leden der betrokken organisaties van 1 Januari j.l. af het uit te keeren pensioen van f 9 op f 10 per week te verhoogen. Zeeuwsch-Vlaanderens Waterleiding. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het wetsont werp tot beschikbaarstelling van een ren teloos voorschot voor de N.V. Waterlei dingmaatschappij „Zeeuwseh-Vlaande- ren" betoogt de minister van Sociale Za ken, dat dit object zich bij uitstek leent voor werkverschaffing, zoodat het plan in de huidige tijdsomstandigheden wel degelijk past. Van nieuwe zware lasten op de bevol king kan ook in dit geval niet gesproken worden. Het laagste tarief voor aanslui ting immers is f 7 per jaar. 'Dat deze aangelegenheid zeer urgent zou zijn, is door de regeering niet be toogd. Uit hetgeen de minister thans heeft aangevoerd, blijkt z.i. evenwel, dat er zeer goede gronden zijn om het op zeer voorzichtige ramingen gebaseerde plan door te zetten, en dat wel in dezen tijd nu de prijzen van de benoodigde materialen laag zijn. Hooger dan ooit te voren is het aan tal aangeslotenen bij de Goesche Radio- Centrale. Thans slechts f 10. (Adv.) Middelburg. Onder presidium van dhr J. F. Heemskerk werd door de Geref. Mannenvereen. „Dr Herman Bavinck" Vrijdagavond de 7de jaarvergadering ge houden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1