Kerknieuws. Gemengd Nieuws. Rechtszaken land- m Tüirthouw EER ZATERDA ling on ontspanning dor werklo-'zcn een aanvang te maken Terwijl in den loop der volgende week epn ieder in de gele genheid gesteld zal worden op lijsten ter inzamel'ng van bijdrager, zijn daadwer kelijke medewerking en steun aan dez-.n zoo nuttigen en noodzakelijken arbeid te verleenen. Kruiningen. Woensdagavond hield de kolenvereen. „de Nieuwstraat" haar alg jaarvergadering, onder voorzitterschap van dhr J. Krijger. üit het jaarverslag van den secr. Ph. Meijaard bleek, dat er 127 leden zijn, waaronder 13 nieuwe, terwijl dezen zo mer de vereen, is aangesloten bij den Bond voor Zeeland als tegenweer tegen de bekende conventie. Uit het verslag van den penningmees ter J. Sinke bleek dat de ontvangsten be droegen f3911.63, de uitgaven f4069.91. Geleverd werden 3210 H.L. eierkolen, 136 H.L. nootjes. Totaal 3346 H.L. De le den ontvingen per aandeel 24 H.L. Herkozen werden als bestuursleden J. Krijger en E. Wiskerke. Een voorstel om het presentiegeld te verhoogen van 30 op 40 ct. werd met 33 tegen 6 st. verworpen. Driewegen. De Raad vergaderde Don derdagmiddag. Present alle leden. Op een verzoek van G. Leenman en A. L. Mattens om pachtvermindering werd af wijzend beschikt. Het besluit tot het ge ven van onderpand door de Boerenleen bank voor het gemeente-kasgeld werd ge wijzigd. Besloten wordt van de andere gemeen teambtenaren met een bezoldiging welke hooger dan f200 is, boven de 8V2 pet. pensioenkorting nog 4 pet. te korten. Van de niet-goedkeuring der bouwverordening zal geen voorziening bij de Kroon worden gevraagd. Binnenkort zal getracht worden een aanwezige barak te verkoopen. In de Nieuwstraat zal een lantaarn worden bij geplaatst. Waarde. Donderdagavond hield het ziekenfonds „Onderlinge Hulp" zijn ge wone alg. jaarlijksche vergadering in de melksalon van dhr Nagelkerke, onder voorzitterschap van dhr M. de Leeuw. Deze vergadering werd bijgewoond door 39 van de 49 leden. Uit de rekening van den penningmeester dhr M. v. Espen, bleek, dat de inkomsten waren f 284.48 en de uitgaven f 322.31, alzoo een nadeelig saldo van f 37.83. Aan 15 zieke leden werd f285.20 uitge keerd. Het aftredend bestuurslid, dhr J. Braam werd herkozen. Wolfaartsdijk. Donderdagavond kwam de afdeeling van den Ned. Ghr. Land- arbeidersbond in jaarvergadering bijeen,, die op gebruikelijke wijze door den voor zitter, P. Luikenaar, geopend werd. Uit het jaarverslag bleek, dat de afdeeling steeds in ledental toeneemt en op 31 Dec. j.l. 121 bedroeg. Ze gaat nog steeds voor uit. De aftredende bestuursleden J. v. d. Schraaf, J. v. d. Linde en M. Geene wer den herkozen. Door d'hr Vingerling (Hoofdbestuurder) werd een rede gehouden over de „Bedrijfs- radenwet". Met groo'te aandacht werd deze rede gevolgd. Spreker gaf een dui delijke uiteenzetting van de waarde, die er in deze wet ligt opgesloten, ook voor de C'hr. vakorganisatie. Hoe sterker or ganisaties, des 'te eerder is het mogelijk dat èn 'bedrijf èn bedrijfsgenooten de zegen van deze wet zullen genieten. Hij toonde hierbij aan hoe verkeerd 'het is zich niet te organiseeren. Verscheidene vragen wer den gesteld, die door spreker tol voldoe ning werden beantwoord. De voorzitter bracht dank aan spreker en de vele opgekomen leden, waarna dhr Vingerling met dankzegging sloot. 1 Woensdagavond j.l. hield de Ned. Herv. Mannenkring zijn jaarver gadering onder leiding van Ds van Dijk, die slechts matig bezocht was. De voorzit ter hield een Bijbelbespreking naar aan leiding van de eerste 16 verzen uit Mat- theüs 20. De secretaris, D. Vleugel, bracht zijn jaarverslag ui't van de gehouden Bijbel besprekingen en behandelde Chr. sociale onderwerpen. Enkele nieuwe leden waren toegetreden, en nog meerderen worden verwacht. Daar deze jaarvergadering een eenigs- zins feestelijk karakter droeg, werd een kopje chocolademelk gebruikt. Enkele op stellen en voordrachten werden gehouden. Grijpskerke. Donderdagavond hield de A.'R. Prop. Club een vergadering onder leiding van haar voorzitter, dhr B. 'G. Groot Nibbelink. Dhr A. Frandke behandelde art. 1 van het Program over „De naam, het wezen en doel 'der A.R. Partij", waarop een ge animeerde bespreking volgde. 'Op 31 Januari zal voor de Club als spr. optreden de heer R. A. den Ouden van 'sJGravenhage. —1 Woensdag werd op de alge- meene begraafplaats alhier ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den oud-gem.-veldwachter A. Jonkheer. Onder degenen, die den ontslapene de laatste eer bewezen, werden opgemerkt de bur gemeester met den gemeente-secretaris, de gemeente- en rijkspolitie te dezer plaat se en verder enkele vrienden van den overledene. Voorts waren op de begraaf plaats mede aanwezig de beide wethou ders en het raadslid de heer Cevaal. Als eerste spreker voerde de burgemeester het woord, die als hoofd der plaatselijke politie in herinnering bracht wat de over ledene destijds voor de gemeente heeft beteekend. Verder sprak Ds Pestman, die kon getuigen v.,r- ie Mj.V- >t. wiar- mede de overledene is heeng-gaan en op wiens verzork werd t.voncfe': Let beken de 7e vers van Ps. 89. Aar de groeve dankte de oudste zoon alle aanwezigen -'oor de Ratste eer aan zijn vader bewezen. Koudekerke. Gisteravond vergaderde de afdeeling van Patrimonium alhier, onder leiding van haar nieuwen voorziter dhr J. de Kam. Na behandeling van de huis houdelijke zaken, werd door den heer J. Maas Jsz. een inleiding geleverd over „Sociale gerechtigheid", wat aanleiding gaf tot een breede en leerzame bespreking. Medegedeeld werd, da't in de volgende maand voor de afdeeling hoopt op te tre den dhr J. de Kroo. 'Gezien de weersge steldheid was de opkomst bevredigend. Dhr J. Maas eindigde met dankgebed. O.- en W.-Souburg. Woensdagavond gaf de Chr. Zangvereen. „Soli Deo Glo ria" in „Rehoboth" haar jaarlijksche uit voering onder leiding van dhr de Ru. Medewerking werd hierbij verleend door het strijkorkest van mej. de Hondt uit Vlissingen. Na opening met gebed door dhr D. J. de Visser en een openingswoord werd een programma van 15 nummers afgewerkt. Enkele kleine uitzonderingen daargelaten werd zeer goed gezongen. Deze vereen., welke verschillende nieuwe leden telde, en in aantal minder was dan vorige ja ren, beeft onder deze nieuwe opstelling niet geleden, wat bleek uit de goede sa menzang. De „medewerking" van het orkest was weer zooals we van mej. de Hondt ge woon zijn: schitterend. Ook werd een extra-nummer door dit orkest ten beste gegeven, alsmede een cla- rinet-solo. Nadat nog een tableau Opstanding" was vertoond, werd door ds Spijkerboer deze avond met dankzegging beëindigd. Daar de zaal te klein bleek voor bet aan tal belangstellenden wordt de uitvoering heden Vrijdagavond herhaald. Zaamslag. D'e ruim 13-jarige A. van Hermou, die de Chr. Mulo-school te Ter- neuzen bezoekt en wonende in de buurt schap het Veer, keerde Dinsdagavond zooals gewoonlijk per tram huiswaarts. Op de gewone stopplaats op het Veer reed de tram door. Buiten de gebouwen is ze, naar het schijnt, van de tram ge sprongen, met het gevolg, dat ze op de straat is gevallen. Het trampersoneel noch iemand anders heeft dit waargeno men. Bemodderd en zonder tasch kwam ze thuis. Hloe ze thuis gekomen was, wat er gebeurd was en waar haar tasch was, wist ze niet. Ze klaagde over pijn in haar hoofd. Haar tasch is later op de plaats waar ze gevallen is teruggevonden; de inhoud verspreid over den weg en in de sloot. Hoewel dit ongeval betrekkelijk goed is afgeloopen, blijkt toch weer hoe gevaarlijk het is om zulk een sprong te doen. ZIJN VROUW KLEEDDE HEM AAN. Hulpbehoevend door schouderrheumatiek Nu weer geheel in orde. Wanneer de rheumatiek U eenmaal in haar greep heeft, zullen pijnen en last U niet gespaard blijven. Leest eens, in welk een toestand deze man geraakte: „Een jaar geleden had ik rheumatiek in mijn schouder. Het was zoo erg, dat mijn vrouw me mijn sokken en schoenen moest aantrekken en me in mijn jas moest helpen. Ik probeerde allerlei medicijnen 1 zonder succes. Toen zag ik een adver tentie van Kruschen Salts en ik besloot dit eens te nemen; met het gevolg dat ik mijn rheumatiek kwijt hen. Daarom be veel ik Kruschen Salts zoo graag aan, wanneer ik iemand ontmoet, die last van rheumatiek heeft." L. M. G. Rheumatiek wordt veroorzaakt door onvoldoende werking der inwendige or ganen; een toestand waarvan de lijder zich zelden bewust is. Maar het wordt een ongemerkte ophooping van afvalproduc ten en een daarmee gepaard gaande vor ming van stoffen, die schadelijk zijn voor den algeheelen gezondheidstoestand. En deze stoffen ondermijnen het geheele ge stel. Kruschen Salts is het natuurlijke re cept tot het behoud van een inwendige zuiverheid. De zes zouten in Kruschen sporen nieren en ingewanden aan tot ge makkelijke, geregelde werking. U wordt dus inwendig vrij gehouden van alle on zuiverheden, welke, indien zij zich kun nen ophoopen, ongetwijfeld het peil Uwer gezondheid zullen verlagen. De „kleine, dagelijksche dosis" Kru schen voorkomt dit. Want de zes ver schillende zouten in Kruschen verhoogen de werking der afvoerorganen, verschaf fen U nieuwen levenslust. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelas ting inbegrepen. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op dat op het etiket op de flesch zoowel als op de bui tenverpakking de naam Rowntree Han dels Mij., A'dam voorkomt. (Adv.) lerseke. De Particuliere Synode Zuid der Gereformeerde Gemeenten zal D.V. 24 Januari a.s. alhier wohden gehouden. D'e bidstond hiervoor zal plaats hebben Dinsdagavond 23 Jan. daaraan vooraf gaande in het kerkgebouw der Geref. Gemeente onder leiding van D's Hofman van Krabben dijke. HET VERGAAN VAN HET ENGEL- SCHE STOOMSCHIP „OAKFQRD". Tien lijken aangespeeld. De secretaris van de Noord- en Zuid- Hollandsche reddingmaatschappij deelt, de volgende bijzonderheden mede, in ver band met de stranding van het Engelsche stoomschip „Oakford" op de Eierlandsche gronden nabij Texel. Nadat Woensdagavond door het Engel sche schip noodsemen waren gegeven, is de motorreddingboot ..Eierland" van Goksdorp naar het gestrande schip geva ren en daar te ongeveer kwart voor 11 aangekomen. De „Eierland" is geruimen tijd in de nabijheid van het Engelsche schip gebleven. De bemanning van dit schip wilde evenwel niet van boord. Het gaf den indruk, alsof zij zich over hun toestand heelemaal niet ongerust maakte. De bemanning van de „Eierland" heeft getracht met hen te spreken en hun me dewerking te krijgen om aan boord van het gestrande schip te komen, doch de bemanning wilde geen vanglijn van de reddingboot aannemen. Hierop is de motorreddingboot „Eier land" naar Goksdorp teruggekeerd. De motorreddingboot „Brandaris" -is eveneens bij het gestrande schip gekomen en den geheelen nacht in de nabijheid ge bleven. Om 1 uur 's nachts heeft de „Brandaris" gevraagd of de bemanning het schip wilde verlaten. Zij kreeg hierop een ontkennend antwoord. D'e „Brandaris" is daarna gedurende den geheelen nacht in de nabijheid van het gestrande Engelsche schip gebleven. Bij het aanbreken van den dag is de „Brandaris" bet gestrande Engelsche schip zoo dicht mogelijk genaderd en heeft geconstateerd, dat een der sloepen was verdwenen en dat geen leven meer aan boord was te bekennen. Het vermoe den rees toen, dat de bemanning op on verantwoordelijke wijze met de eigen sloep bet schip in den nacht bad verla ten, niettegenstaande de reddingboot in de nabijheid lag. De motorreddingboot „Eierland" rap porteerde op den Vliehorst negen lijken te hebben gevonden van bet gestrande En gelsche schip. Een der leden van de be manning van de reddingboot is bij de lij ken achtergebleven. Het reddingwezen treft hier geen en kele blaam. Het is een groote teleurstel ling te hebben moeten ervaren, dat de schepelingen door eigen onvoorzichtig heid zijn omgekomen. In den loop van den nacht heeft de sleepboot „Holland" van Terschelling nog draadloos aan de „Oakford" geseind, dat de bemanning niet in eigen boot van boord mocht gaan, daar dit levensgevaar lijk was. Nader wordt gemeld, dat op de zand bank de Vliehorst op eenigen afstand van de negen lijken, ook de sloep van het ge strande stoomschip is ontdekt. De „Oakford", dat toebehoort aan de reederij Chr. Strubin en Go. te Londen, was in 1900 gebouwd en had een beman ning van elf koppen. Twee der opvaren den worden dus nog gemist. Gistermiddag om half vijf heeft de red dingboot „Eierland" de op den Vliehorst gevonden lijken te Cocksdorp aan land gebracht. Men heeft niet negen doch tien slachtoffers aangetroffen. Een der lijken lag namelijk onder de gekenterde sloep. Op het oogenblik wordt nog één lid van de bemanning van de „Oakford" vermist. D'e lijken zijn opgebaard in het lijken huis van het kerkhof te Cocksdorp. De deelneming van de eilandbevolking met de ramp is algemeen. Roofoverval. De recherche te Amsterdam heeft opnieuw twee mannen aangehouden in verband met den mis lukten overval, die Zaterdagmorgen in de Discusstraat is gepleegd met het doel om een penningmeester van een metaalbe werkersorganisatie te berooven van een tasch, waarin zich f 5000 bevonden. Er bevinden zich reeds twee personen in ar rest, een kellner en een chauffeur. Zij, die thans zijn aangehouden, zijn beiden steuntrekkenden van den Metaalbewer kersband. De eene is 37 jaar en van be roep losse werkman, vroeger binnen schipper; de tweede is zijn 28-jarige zwager. De politie zoekt nu nog naar een vijfde persoon, die ook bij het complot betrok ken moet zijn geweest. Smokkelarij! op groote schaal. Te Gent is Woensdag een gere geld gevecht gevoerd tusschen smokke laars en politieagenten. Douaniers hadden enkele dagen gele den vernomen, dat een gepantserde auto, speciaal ingericht voor het smokkelen van vee, in de omgeving van Gent zou ko men, om er een hoeveelheid vee in te la den. De politie ontdekte, dat de auto en 30 stuks vee zich in de stallingen van een gebouw op den Dendermondschen Steen weg te Gent bevonden en zij trok er heen. Daar ontspon zich een gevecht, waarbij van weerszijden een zestigtal revelver- schoten werden gelost. De auto kon ont snappen, in de richting der Nederland- sche grens, doch het vee, ter waarde van f 7500 werd in beslag genomen. Da moord te Weert. De justitie is gisteren to Weert het onder zoek begonnen naar den moord, welke Woensdag aldaar door den 15-jarigen L. K. op zijn oom is gepleegd. Na confrontatie met het stoffelijk over schot van den verslagene heeft de jon gen bekend niet. uit zelfverdediging, maar in firi'l t« hsKbaa Toen stfn moei»"' heao v.-.ii l«n 'wist oet pil oom had verteld, is joegen niv boven ge gaan sa beeft det man, die op bod lag te r.'.sten, met twee revolverschoten van het 'even beroofd De dader toont weinig berouw ever het gebeurde De volle futée van zijn daad is niet tot hem doorgedrongen. De jongen stond gunstig bekend, evenals het gezin. Waarschijnlijk zal de jeugdige dader ter beschikking van de regeering wor den gesteld. „W e komen nog eens te- r u g". Onder Wognum hebben enkele in brekers op brutale wijze hun slag gesla gen. Bij den heer G. Boots wisten zij een in de huiskamer zorgvuldig verborgen be drag van f 500 te ontvreemden. De eigenaar, die alleen thuis was sliep bij de koeien en vond 's morgens in de ka mer een briefje met de woorden: Vriende lijk bedankt; we komen nog eens terug. Het brandstichterscom plot. In de zaak van de vermoedelijke brandstichtingen te Amsterdam en Haar lem in eerstgenoemde stad zijn nog eeni- ga arrestaties te wachten. De assurantie-bezorger of verzeke ringsagent, die ervan verdacht wordt, in deze gevallen van brandstichting de hand te hebben gehad, bevindt zich thans in arrest. Ook is een vrouw ingesloten, van wie men vermoedt, dat zij de mede plichtige van den verzekeringsagent is. Waar zij bovendien goede connecties had met een der beide mannen, die te Haar lem is gearresteerd en gewoond heeft, in een huis aan de Anjeliersstraat te Am sterdam, dat ook tot de door brand ge teisterde perceelen behoort, is de veron derstelling gewettigd, dat tusschen de te Hiaarlem en to Amsterdam gepleegde fei ten verband bestaat en hier dus van een complot sprake is. Het was de gearresteerde verzekerings agent de B., die de inboedels van de later door brand geteisterde perceelen liet ver zekeren. De verzekeringsmaatschappijen, bij welke het reeds was opgevallen, dat eenigen tijd, nadat door de B. een post was aangebracht, brand in het bewuste perceel uitbrak, hadden dan ook reeds te kennen gegeven, dat zij op zijn bemidde ling weinig gesteld waren. 119.000 Gulden verduis terd. De rijkspolitie te Lemelerveld en te Raalte heeft ontdekt, dat de eerst in 1932 geschorste en daarna ontslagen kassier van de boerenleenbank te Dalm- sterholte, gem. Dalfsen, de landbouwer H. R., sedert jaren verduistering heeft gepleegd. Dit was mede mogelijk door het opma ken en ter controle overleggen van val- sche schuldbekentenissen en door valsche boekingen. In totaal moet de man op die wijze on geveer f 119.000 hebben verduisterd. Een deel der vervalschingen is verjaard. R., die te Raalte woont, is gisteren naar het huis van bewaring te Zutfen overgebracht. Vermoedelijk zullen de spaarders slechts geringe schade lijden. Kantongerecht te Middelburg. Terechtzitting van Woensdag 10 Jan. '34. De Kantonrechter te Middelburg heeft de volgende vonnissen gewezen; met een rijwiel een weg in verboden richting berijden: L. D. te St. Laurens f 2 of 2 d. h.; J. J. A. H. te Middelburg f2 of 2 d. h.; rijden met een motorrijtuig zonder vol doende remmen: F. Gh. de G. te Goes f 10 of 10 d. h.; rijden met een voertuig/motorrijtuig zonder spiegel: A. de V. te Meliskerke, F. G. te Serooskerke f3 of 3 d. h.; 's av. rijden met een motorrijtuig zon der rood achterlicht en zonder dat num mer met letter voldoende is verlicht: J. H. G. v. G. te Middelburg; f 1 en f2 of 1 en 2 d. h.; 's av. fietsen zonder licht: J. P. te Krabbendijke f 5 of 5 d. h.. P. G. R., te Heinkenszand f2 of 2 d.; F. M. de V. te 's Gravenpolder f5 of 5 d.; A. v. d. D., te Heinkenszand f 5 of 5 d. h.; Ma. Sa. U. te Ovezande f5 of 5 d. h.; A. U. te Ove- zande f 5 of 5 d. h.; als bestuurder van een motorrijtuig niet op de eerste vordering van een daar toe bevoegden ambtenaar zijn rijbewijs vertonnen: L. G. te Hoedekenskerke f 5 of 1 w. t.sch.; D. G. te Serooskerke f3 of 3 d. h.; straatschenderij: P. J. v. d. M. te Wis- senkerke f 15 of 15 d.; M. K. te Wissen- kerke, M. S. te 0. en W. Souburg: f 10 of 10 d: in staat van dronkenschap in het open baar de orde verstoren bij herhaling, na gedaan verzet: G. G. te Wemeldinge: ver vallenverklaring van het gedaan verzet; niet zorgen dat een door hem op den openbaren weg geplaatst voorwerp be hoorlijk is verlicht: L. K., te N. en St. Joosland: f 5 of 5 d. h.; dronkenschap op den openbaren weg: A. J. G. te O. en W, Souburg: f 15 of 15 d. h. zonder daartoe gerechtigd te zijn loe pen over eens anders grond J. S. te West- kapelle f 15 of 15 d. h.; J. L. te West- kapelle f 15 of 15 d. h.; dronkenschap op den openbaren weg: Ch. v. W. te Anna Paulowna: f 10 of 10 d. h.; J. P. te lerseke f 15 of 15 d. h.; te Middelburg binnen de kom der ge meente wateren buiten de daartoe be stemde bakken: P. B. te Middelburg f 3 of 3 d. h.; te Arnemuiden op een openbare plaats m>-" snofuwbalien gooien: muiden f 5 of 5 d. fc a up Uitvoer land- ïo tufnhcuwproduc.sn. In de maand December heeft ons land, volgens de maanistatistiek, slechts 6019 ton kleiaardappelen ter waarde van f 93.000 uitgevoerd, tegen 13.146 ton ter waarde van f 188.000 in December 1932 De jaarcijfers zijn 171,830 ton ter waarde van f 2.567.000 tegen 179.759 ton ter waarde van f 5.013.000 in 1932. Pootaardappelen: 9554 ton, ter waarde van f391.000, tegen 10.529 ton ter waar de van f 326.000. Jaarcijfers: 71.683 ton ter waarde van f 2.498.000, tegen 109.039 ion ter waarde van f4.370.000 in 1932. Eieren (versche) 2352 ton, ter waarde van f 1.296.000, tegen 2667 ton ter waar de van f 1.667.000 in December 1932. De jaarcijfers zijn: 53.503 ton ter waarde van f 20.782.000, tegen 75.020 ton ter waarde van f 31.555.000 in 1932. Koelhutseieren 1238 ton ter waarde vanf 455.000, tegen 636 ton ter waarde van f 321.000 in December 1932. Jaarcijfers: 2663 ton ter waarde van f976.000, tegen 3964 ton ter waarde van f 1.982.000 in 1932. Kalkeieren en op andere wijze gecon serveerde eieren 423 ton ter waarde van f 127.000, tegen 194 ton ter waarde van f 82.000 in December 1932. Jaarcijfers: 810 ton ter waarde van f 253.000, tegen 1076 ton ter waarde van f 450.000. Appelen: 2725 ton ter waarde van f 250.000, tegen 2239 ton ter waarde van f 224.000 in December 1932. De jaarcijfers zijn: 30.073 ton ter waarde van f2.216.000, tegen 21.722 ton ter waarde van f 1.727.000 in 1932. Aardbeienpulp: 2654 ton ter waarde van f 375.000, tegen 756 ton ter waarde van f 126.000. Jaarcijfers: 16.872 ton ter waarde van f 2.364.000, tegen 14.251 ton ter waarde van f2.540.000. Zwarte bessenpulp: 557 ton ter waarde van f 156.000, tegen 150 ton ter waarde van f42.000. Jaarcijfers. 294-7 ton ter waarde van f 870.000 tegen 2663 ton ter waarde van f 730.000. Tomaten: 28 ton ter waarde van f 4000, tegen 32 ton ter waarde van f 6000. Jaarcijfers: 61.570 ton ter waarde van f 8.967.000, tegen 73.546 ton ter waarde van f 11.482.000. Uien en sjalotten: niettegenstaande de strenge vorst in de vorige maand: 11.126 ton ter waarde van f 300.000, tegen 10.337 ton ter waarde van f 521.000. Jaarcijfers: 111.075 ton ter waarde van f 3.315.000, tegen 99.310 ton ter waarde van f 6.626.000. Peen: 895 ton ter waarde van f 26.000, tegen 1729 ton ter waarde van f 22.000. Jaarcijfers: 25.245 ton ter waarde van f 1.077.000, tegen 27.365 ton ter waarde van f 1.517.000. Snij- en princesseboonen, jaarcijfers: 7550 ton ter waarde van f 555.000, tegen 6914 ton ter waarde van f 422.000. Landbouwcrisisfonds en varkenswei. Zooals men weet, worden de onderschei dene afzonderlijke fondsen (zuivel-, var kens-, e.d.) geliquideerd en komt er één algemeen fonds: het Landbouwcrisisfonds met een openbaar beheer van inkom sten en uitgaven, in tegenstelling met de afzonderlijke fondsen, die geheim wer den beheerd. De „Vee- en Vleeschhandel" schrijft daarvan: „Dat ten slotte het beheer van de door publiek en bedrijf opgebrachte heffings- gelden en de besteding ervan eveneens een zaak is van beheer van 's lands fi« nanciën, waarbij openbaarheid moet wor den betracht, zal nu niemand meer be twisten, al heeten de „belastingen" nu „heffingen" en al staat het departement van Financiën er buiten en al zijn de stukken geteekend door den Minister van Economische Zaken. Hier is dus door de Landbouwcrisiswet een „rechtsomkeer" gemaakt, want hard nekkig is steeds geweigerd de rekening en verantwoording van het Stabilisatie fonds, bedoeld bij de Crisis-Varkenswet, openbaar te maken. Eén ding trekt sterk de aandacht: de begrooting van uitgaven voor de varkens houderij wijkt, wat postenindeeling be treft, af van de andere afdeelingen, Over al lezen we personeelsuitgaven, materi- eele behoeften, enz. Maar niet bij de af deeling varkenshouderij. Daar zien we alleen geraamd de geldelijke nadeelen, voortvloeiende uit de werkzaamheden van de Nederl. Varkenscentrale: f 10.174.900. Als eenige toelichting lezen we, dat deze uitgaven gebaseerd zijn op die van 1933! Welk een stap vooruit deze begrootin gen dus zijn op het gebied van de open baarheid van financiëel beheer van den crisissteun aan den landbouw, wat be treft het financiëel beleid van de Neder- landsche Varkenscentrale en de besteding van gelden door dit instituut in het ver leden en in de toekomst blijft het duister en blijft dit beheer onttrokken aan de openbaarheid. Al zal men nu antwoorden dat de Ne- derlandsche Varkenscentrale een op zich zelf staand handelslichaam is, naar onze bescheiden meening behooren de Staten- Generaal en de openbare meening ook kennis te kunnen nemen van dat beheer. Zonder dat heeft de begrooting voor dit onderdeel geringer beteekenis dan voor de andere afdeelingen. Er kome licht!" Uitg.: N.V. Emergo" te: Bureai Postc Bijkantoor Directec Dit numm Fina Wonderli, mocraten 0; Toen in langdurige plan kwam worden ge\ van de S. met een pla veel eenvou was. Met lette de Socialist ter vond IC Het geld, Oudegeest, noemd were gen verminc schuld; 37,5 nopolie; 8 theekbank; levensverzek brandverzek 't Was vo! terend plan. Toen echt de voorzitei fractie in d< tingsrede h niet de mo prezen plan spillen. Het dig gekeurd, De heer A een beter pl Hij wensc van de vern dividend- ei progressie v belasting. Thans zijl nu wordt d weer een r blieeerd, di steunregelin cieele instor enz. Van de fi heer Oudege De 254 mill worden vers barda is eve Alleen de h nomen, terw ten worden week in ons Maar de he gens boven Daaruit won ruim f 100 1 Er zijn ze om het dwaz stellen. Immers, h die over een kapitaal bes grootste moe hun bankier zijn er niet, te bezitten, hebben het den. En zou langrijke hy daarvan gem vrijmaken, z groote schad ring -op groc leven zou he Maar de een voorbeeh f 40.000, vooi rijen, voor ee en effecten, is sterk vern rente komt rente der eff nemen dat mag hij nu Zou men te verdedigen een deel van ker met verl staan? Zou die wijze het Het was to heer Albard? Vooruit het vermoger twijfel de pois Maar, zal Soc.-Dem. dar plannen kom de minste we Misschien dat men de si er toch niet plannen te v( deze financies zijn voor de geloovige mas De Sui De uitspraa vergadering i n eXjiU -

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 6