Gemengd Nieuws. Rechtszaken Telegrammen. Finantiëele Berichten Marktberichten. Burgerlijke Stand Radio-Nieuws. Land- en Tuinbouw Afloop Verkoopingen en Aanbestedingen Ierseke, ym, en nm. da Torenbeek. Kapelle, vm. en nm. ds Scheele. Krabbendijke, vm. en mm. leesdienst. Kamperland, 9 en 2 u. ds v. d. Ende, 6 u. leesdienst. Kruiningen, 9.30 en 2 u, ds Koolstra. Meliskerke, 9 en 2 u. ds Vreugdenhil. Nieuwdorp, vm. en nm, ds Beukema. Oostkapelle, vm. en nm. cand. v. Noort (Voor- ber. H. Av.). Rilland, 9.30 en 2 u. cand. de Leeuw te Hoorn (Voorber. H. Av.). Schoondijke, 9.30 en 2 u. ds de Vries. Souburg, 9.30 en 2 u. ds Kuiper. Veere, vm. en nm. ds v. d. Gudhte (H. Av. en Dankz.). Vrouwepolder, vm. ds Tunderman, nm. lees dienst. Westkapelle, 9.30 u. ds Visser, 2 u. leesdienst. Wemeldinge, 9.30 en 2 u. hulppred. v. Dijk. Wolfaartsdijk, 9.30 en 2 u. ds v. Heiningen. Geref. Gemeenten. Middelburg, 9, 2 en 6 u. ds Verhagen. Aagtekerke, 9.30. 2 en 6 u. leesdienst. Biezelinge, 9.30, 2 en 6 u. leesdienst. Borsselen, vm., nm. en av. ds Barth. Goes, 9.30, 2 en 6 u. leesdienst. Krabbendijke, 9, 1.30 en S.30 ds Hofman. Kruiningen, 9, 1.30 en S.30 u. leesdienst. 's-Gravenpolder, 9, 1.30 en S.30 u. leesdienst. Donderdagavond 7 u. ds v. Dijke. Ierseke, vm., nm. en av. leesdienst. Hoedekenskerke, Woensdag 24 Jan. 6.30 u. ds v. Dijke te N.-Beijerland. Doopsgez. Gemeente. Goes, 10.30 geen dienst. Chr. Geref. Kerk. Vlissingen, 9.30 en 5 u. ds Kleisen. Biezelinge, 9.30 en 2 u. ds Franssen. Chr. Evang. Gemeente. Goes, 7.30 u. bidstond, 9.30 u. dienst door de broeders, 6 u. ds Werges van Wemeldinge. Maandagavond 8 u. bidstond. Wemeldinge, 9.30 en 2 u. ds Werges. Geref. Kerken (H. V.). Middelburg, 10 en 6 u. ds Nieuwpoort. Leger des Heils. Goes, 7.30 u. bidstond, 10 u. heiligingsdienst, 7.30 u. verlossingssamenkomst Leider Maj. Buitenman. DE POLITIEK VAN SOVJET-RUSLAND In de altijd interessante artikelen, die De Standaard gewoon is te geven in het begin van het jaar, wordt ook een beschouwing gewijd aan Sovjet-Rusland. Mag men de officiëele Russische be richten gelooven, dan heeft het eerste vijf-j aren-plan wel niet geheel aan het doel beantwoord, maar valt toch op veler lei terrein vooruitgang te bespeuren. „Zeker diplomatiek correspondent ver klaarde onlangs, dat de Sovjet-regeering met het oog op 't verkrijgen van buiten- landsche credieten al haar best doet om den ernst van den slechten economischen toestand zooveel mogelijk te verbergen. Wie kan dus eenig vertrouwen stellen in het cijfergegoochel, waarmee het tweede Vijfjaren-plan de wereld wil overtuigen, dat er groote dingen staan te gebeuren en het lijden van het Russische volk weldra voorbij zal zijn? Het is, zoo schreef een der Engelsche ingenieurs, die in het beruchte Moskousche proces betrokken was, het is mogelijk heden in de Sovjet republiek veel resultaten te vinden, die goed zijn en bewonderenswaardig, maar aan den anderen kant geschieden er in dit land dingen, die zoo ver verwijderd zijn van onze ideeën van Christelijke moraal en zedelijkheidsgevoel, dat geen woord sterk genoeg is ter veroordeeling van de daden van hen, die verantwoorde lijk zijn voor dezen staat van zaken. En toch ziet men nu onderscheiden Christelijke Staten met dit „Satansland" allerlei verbintenissen aangaan uit zucht naar economisch en politiek winstbejag. Behalve met Japan is het den sluwen Moscovieten gelukt, met alle buurstaten verdragen te sluiten om elkanders machtspositie te beveiligen. Of ze politiek te vertrouwen zijn, wordt blijkbaar niet meer gevraagd. Maar het grootste succes hebben ze behaald door, partijtrekkend van het gewelddadig optreden van Japan in 't Verre Oosten, van dien anderen groo- ten tegenspeler in het Pacific-gebied, de Ver. Staten van N.-Amerika, een de j u r e - erkenning voor hun land los te krijgen. En nu weten we wel, dat Moscou geweldige concessies heeft moeten doen om Uncle Sam zpover te brengen. Met name op het stuk der communistische propaganda, dit wapen bij uitnemendheid van Sovjet-Rusland. De Bolsjewistische dictatuur mag op haar grondgebied geen organisatie of saamspanning dulden, die ten doel heeft, een omverwerping van de regeering der Vereenigde Staten voor te bereiden, „of door geweld een veran dering in de politieke of sociale orde der Amerikaansche Unie, 't zij in haar grond gebieden of in haar bezittingen, op te roepen". Maar wat is dit anders dan een nieuw blijk van de bedriegelijkheid der Moscovieten, die eerst, door de vervolgde buitenlandsche communisten in den steek te laten, het smadelijk einde van de uit Moscou geleide communistische Interna tionale inluidden en nu, om Ruslands positie in de wereldpolitiek te sterken, tractaten sluiten met de verbitterdste vij anden van de-revolutie? Het is terecht een verraad genoemd aan de zaak der Wereldrevolutie ter wille van nationale belangen. Wie durft zich op een pact met zulk een onbetrouwbaren tegenspeler ver laten? Het is erger dan een „vodje pa pier". De Sovjet-regeering doet thans hoe kan het anders vriendelijk naar alle kanten. Alleen voor Japan maakt ze een uitzondering; wat echter niet te verwon deren is. En ook DuitBchland staat niet meer in blakende gunst, nu Rusland zich naar alle kanten beveiligd weet. 'tZit 'm echter niet zoozeer in het Hitlerianisme op zich zelf, want anders zou het tusschen Rome en Moscou niet zoo groot-aan zijn. Het Fascisme wordt blijkbaar niet meer de antipode van het Bolsjewisme geacht. Bijzonder vriendelijk is Moscou jegens Frankrijk gestemd. De beide redevoerin gen van Molotof en Litwinof aan het einde des jaars vonden te Parijs dan ook een zeer gunstige ontvangst Wat Amerika betreft, blijven de Moscovieten met ontzag vervuld voor zijn prestaties; in stille hoop vragen ze zich af, wat de nieuwe relatie hun zal opleveren; maar ze zijn in hun hart al heel blij, dat ze nu veel sterker staan tegenover Japan. Van daar hun stouter toon tegen Tokio, met de bedreiging zelfs, dat Rusland voor geen enkele aanmatiging van Japan meer uit den weg zal gaan. Oorlog wil Rusland echter niet. Met niemand. Maar, het is gereed. „Wij heb ben, zei Molotof, ons roode leger ver sterkt en blijven het versterken, en we zijn overtuigd, dat als het oogenblik daar is, de aanvaller zal begrijpen wat het beteekent, te doen te hebben met een on overwinlijk rood leger". Japan is dus ge waarschuwd. Wie nog meer, als de Janus-kop zich van de andere zijde laat zien? Vergeten we het niet: de Sovjet- Unie vormt een economische eenheid, die de productie steeds meer opvoert; die onafhankelijk wordt van de overige we reld; en die, sterk geworden, niet zal en kan nalaten, die overige wereld, zachtst gezegd, te knauwen, als ze de ge hoorzaamheid aan den bolsjewistischen marschorder blijft weigeren. De lijnen, welke het anti-Christelijk Moscou trekt, bepalen voor een goed deel den loop van het wereldgebeuren in de jaren, die het Maranatha nog laat aan den tijd. Pakhuis te Huil inge stort. Vermoedelijk negen dooden onderhet puin. Te Hull is een graanpakhuis van zes ver diepingen ingestort. In dit pand waren ongeveer 30 arbeiders werkzaam. Van onder de puinhoopen, die meer dan 15 meter hoog lagen, zijn acht arbeiders in bewusteloozen toestand en ernstig ge wond te voorschijn gehaald. Vier arbei ders kwamen er met lichte verwondin gen af. Enkele uren nadat de catastrofe had plaats gehad, werden nog negen ar beiders vermist en men vreest, dat zij dood onder de puinhoopen begraven lig gen. Op de plaats des onheils speelden zich hartverscheurende tooneelen af. Een man, wiens voet beklemd was geraakt, kon alleen gered worden doordat men zijn been amputeerde. Een dokter bracht den ongelukkige onder narcose en ver richtte de amputatie onder een vooruit stekend stuk metselwerk. Indien dit neer gevallen was, zouden beiden daaronder den dood hebben gevonden. Men vermoedt, dat de instorting van het gebouw het gevolg is van de gewel dige stormen, die den laatsten tijd het land hebben geteisterd. Faillissementen. Mr W. A. V r o 1 ij k, advocaat te Utrecht, geboren 12 Sept. 1891 te Zaamslag. Totaal pas sief f 64.583.35, waarvan preferent f 11.418.60. De baten bedragen f1542 plus p. m. roerende goederen. Voornaamste crediteur Wed. Ds W. A. Vroolijk—Lin king, geldl. f22772.44. G. A. Ie Jo 11 e, notaris te Maarssen. Totaal passief f70.425,92, waarvan pre ferent f533.58. Baten f 1511.39. Hooger beroep. Bij arrest van den Hoogen Raad der Nederlanden van 15 Januari j.l., is verworpen het cassatiebe roep ingesteld: le. door C. Q., bakker, wonende te Kou- dekerke, tegen het vonnis van de Recht bank te Middelburg van 30 October j.l., waarbij hij, met vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter te Middel burg van 21 Juni j.l, wegens: de voort gezette overtreding van krachtens de Tarwewet 1931 vastgestelde voorschriften werd veroordeeld tot een boete van f100 of 10 dagen hechtenis. 2o. door D. M., molenaar te Arnemuiden tegen het vonnis van de Rechtbank te Middelburg van 20 October 1933, waarbij hij, met vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter te Middelburg van 28 Juni 1933, wegens overtreding vaneen der krachtens de Tarwewet 1931 vastge stelde voorschriften, werd veroordeeld tot f200 boete of 10 dagen hechtenis. Een weigerachtige gemeenteraad. VEEN" '(N.-Br.). Hedenmorgen werd een Raadsvergadering belegd in verband met een schrijven van d'e (Ministers van Binnenlandsc'he Zaken en Financiën naar aanleiding van de door den Raad vast gestelde gemeentebegrooting. De Minis ters stellen deni eisch, dat aan het verlan gen van de regeering moet worden vol daan, aangezien anders alle rijksbijdra gen en -subsidiën zullen worden ingehou den. De voorzitter waarschuwde tegen verwerping van den eisch dor regeering, daar anders Veen de eerste opvolgster van 'Beerta zou zijn. Mot 4 tegen 2 stemmen (die van de beide wethouders) werd be sloten den eisch van de regeering te ver werpen. DEN HAAG. Voor de week van 2127 Januari bedraagt de prijs van het crisis- botermierk en die van de vervoervergun- ning van buitenlandsche boter f 1.- p. kg. Moord. HOMMERTS. Na afloop van een too- neelvoorstelling 'heeft vannacht de 31- jarige J. Visscher den 26-jarigen J. Stegenga vermoord. Hij heeft hem met een mes de halsslagader doorgesneden. De dader staat niet, de verslagene wel on gunstig bekend. De dader, die aangehou den is, is ongehuwd, de verslagene laat een vrouw en één kind achter. DE COCKSDORP. De reddingboot Eier- 'land kon hedenmorgen niet naar het ge strande stoomschip Oakford vertrekken, daar de zee te hoog was. 'Hedenmiddag twee uur zou getracht worden bijl het schip te komen. VOLENDAM. Gisteravond kwam het acht-jarig zoontje van S. niet thuis uit sChool. De politie stelde een onderzoek in. Vannacht is het lijk van het jongetje uit de Monnikendammer trekvaart opgehaald. Vermoedelijk is 'het jongetje van den weg in de sloot gewaaid. BUDË'L. In het Belgische grensplaatsje Hamont is een gebouw verrezen, waarin Belgische suiker wordit opgeslagen om vandaar uit frauduleus dn ons land te worden ingevoerd. In Budel wordt deze suiker huis aan huis te koop aangeboden tegen 32 cent per kg. De winkeliers ver knopen nagenoeg geen NederlandsChe sui ker. HOOGKARSPEL. De wethouder G. de Reus, die in. arrest was gesteld als ver dacht van fraude met uitbetaling van steun voor regeeringsaardappelen, is gis teren uit de preventieve hechtenis ontsla^ gen en nam vanmorgen als wethouder weer deel aan de besprekingen met den gemeenteraad over de werkverschaffing. OHDAM. Gisteravond heeft hier een Mie brand gewoed. Eerst 'brandde een bakkerij van J. S. en een aangrenzende boerderij in zeer korten tijd ai. Even later sloeg het vuur over naar de op 400 M. gelegen boerderij! van v. F. Ook deze brandde tot den grond toe af. De toestand was zóó dreigend, dat de assistentie van de brandweren uit de omgeving werd in geroepen. Enkele bedreigde perceelen kon den behouden blijven. Uit de verbrande perceelen is niets gered. De bewoners moesten in allerijl vluchten. GENEVE, Het Balkan-pact zal eind Januari te Athene onderteekend worden. DE REGELING VAN DEN LAND BOUWSTEUN. Nog steeds hoort men critiek op de re geling van den landbouwsteun. Vooral wordt als grief aangevoerd, dat ook wel gestelde boeren steun ontvangen. De „Standaard" acht deze critiek niet juist. „Reeds herhaaldelijk is in het licht ge steld, dat steun wordt verleend aan de productie. Zonder de maatregelen der Regeering zou het verbouwen van granen, van bieten, enz. een groot verlies opleveren. Het aantal welgestelde boeren is niet heel groot meer. Maar in elk geval kan niemand hen noodzaken om met aan zienlijk verlies de productie voort te zet ten. Zij zouden dan immers al spoedig niet meer tot de „welgestelden" beboorenl Kregen zij voor hun product niet althans een schraal toonenden prijs, dan zouden zij hun landerijen eenvoudig niet bebou wen. D'e werkloosheid te plattenlande zou dan nog grooter worden dan zij reeds is. Om van andere bedenkelijke gevolgen voor bet sociale leven maar te zwijgen. Het is ook verre van duidelijk, hoe men practisch een steun niet aan het pro duct. maar aan individueele boeren zou kunnen regelen zonder allerlei grove on billijkheden in bet leven te roepen. Doch boe dit ook zij, bet stelsel zou princi pieel verwerpelijk zijn en tot bedenke lijke toestanden leiden. Er is in de critiek op den landbouw steun meer dan een onzuiver element. De werkloozen betalen als consumenten in dien steun mede, zegt men. Het is niet wel tegen te spreken. Maar die steun heeft toch slechts tengevolge, dat de boe ren voor hun product ongeveer den voor- eorlogschen prijs krijgen. Betalen de werkloozen ook reeds de voor-oorlogsche prijzen voor bun andere behoeften, bij voorbeeld voor de artikelen, die de pu blieke bedrijven leveren? Wij weten heel goed, dat het laatste om allerlei redenen nog niet mogelijk is. Maar men voere dan niet den nood der stedelijke werkloozen zeer speciaal als een argument aan tegen den landbouwsteun. Men vergete toch ook niet de aandacht te schenken aan de sociale positie der landarbeiders. Het is wel gebleken, dat wij geen een zijdige behartiging van agrarische be langen bepleiten. Voor de groote beteeke- nis van industrie en handel zijn onze oogen niet gesloten. Wat voor de nijver heid gedaan kan worden, moet geschie den. Maar de scherpe critiek, die ook weer in Nieuwjaarsredevoeringen op den land bouwsteun werd uitgeoefend, gaf dikwijls wel heel sterk van eenzijdigheid blijk. Ook van onbekendheid met de toestanden en verhoudingen op het platteland. De regeeringssteun is stellig abnor maal. Maar men bedenke toch wel, dat hij feitelijk een gevolg is van de door andere Regeeringen genomen maatregelen, j Ook op economisch terrein moeten wij nu eenmaal rekening houden met hetgeen anderen doen. Ja, indien er een waarlijk „vrije we reldmarkt" was! Dan zouden ook wij zeggen: weg met den landbouwsteun! Maar hoe ver zijn wij nog van die vrije markt verwijderd!" BEURSBERICHTEN. Slotkeeraen van de Amsterdamsche Ef fectenbeurs ons medegedeeld door Van Heel Co. N.V. te Goes. vorige koers lieden Ned. Handel Mij. 47% 47% Philips Gloeilampen G.B. 244% 243 Unilever 84 85 Anaconda Copper 9% 10 Bethlehem Steel 26Vs 26s/s U.S. Steel Corp. 33% 34 Koninkl. Petroleum 175 173 Shell Union 5% 53/8 Amsterdam Rubber 100 103% Ned. Scheepvaart Unie 44% 44% D'eli Maatschappij! 109 110% Handelsverg. Amsterdam 171% 175 5 pet. Nederland 1932 102 101"/l0 4-% pet. Ned.-Indië 1926 95% 95% 4 pet. Nederland 1933 100 100% De stemming der markt toonde ook he den wat meer vertrouwen en de omzetten nemen geleidelijk toe. Vooral in de Ame rikaansche afdeeling was meer belang stelling waar te nemen. Wisselkoersen. Amsterdam. 19 Jan., 2.30 u. Londen 7.787.82. Parijs 9.749.78. Berlijn 58.9358.95. Brussel 34.6534.67. New-York 1.541.55%. MIDDELBURG, 18 Januari. Fruitvei ling. Appels: Reine d'Or 17, Goudrei- net 822, Bezoeting 79, Roode Ribbing 39, Grauwzoet 413, Cuilenborg 14, Zure Bellefleur 314, Armgaard 38, Campagne 411, Salomé 8, Zoete Belle fleur 47, Tante Dora 5—9, Ganzebout 9, Present van Engeland 6—9, Roode bak ker 9, Lindenappel 9, Bloemzoet 5, Wage naars 12, Pipping 5, Court Pendu 9, Hondsmuil 14 ct., alles per K.G. Peren: Kleipeer 610, Pondspeer 212, Lelectier 828, Winterlouwtjes 6, Win- tersuikerij 6, Comtesse de Paris 8, St.- Remey 11 ct., alles per K.G. GOES, 19 Januari 1934. Groentenveiling: Spruiten 1523, Idem 2e soort 7—10, Wit lof 31—32, Idem 2e soort 1719, Idem uit schot 8, Wortelen 4, Wijnpeen 2.60, Kool rapen 1.50, Sjalotten 3.40, Zaaiboonen 14 gulden, alles per 100 K.G. Prei f3f7 per 100 bos. Knolselderij f5.80, Selderij knollen f4.20, Andijvie fl.20f 1.70, Kip eieren f3.50, alles per 100 stuks. MIDDELBURG.. Huw.-aangiften: L. Provoost, 25 j. 9n B. J. A. Engeler, 20 j. Gehuwd: H. Loen, 27 j. en J. Boone, 25 j.; J. P. G. Grootjans, 38 j. en D'. van Luijk, 33 j. Bevallen: T. Geers—Herrebout, d.; H. M. E. de JongeFastenau, d.; J. Ma rijsKerkbove, z. Overleden: C. van de Ketterij, 31 j., geh. met D. Leenhouts; M. E. Thomassen, 78 j., ongeb., d.; W. Vermeulen, 76 j., wednr. van J. G. Koenegras. Van' 1118 Januari 1934. VLISSINGEN. Ondertrouwd: M. J. Nol- thenius, 28 j. en A. Delvoije, 30 j.; S. P. F. van der Meer, 25 j. en C. J. van Dijk, 22 j.; A. J. Schuit, 24 j. en S. M. Smoor, 21 j.; R. A. M. van Aardweg, 25 j. en M. E. L. Muche, 21 j. Getrouwd: C. D. Waardenburg, 29 j. en D. J. Schoonen, 24 j. Bevallen: H. Dekker, geb. Soer, d.; A. M. H. van der Giesen, geb. Abeling, d.; J. J. Geertse, geb. de Louw, d.; M. M. Zietse, geb. van Dierendonck, z.; A. F. de Brauwer, geb. Gazan, d.; R. P. Schot, geb. Adamse, z.; M. C. Zandee, geb. Rab, z.; P. Wijkhuisen, geb. Schuit, z.; M. van Beusekom, geb. van Weggen, d. Overleden: T. van de Gruiter, 79 j., wed. van L. de Ridder; H. Stevens, 72 j. wedn. van W. S. Kannegieter; P. Janse, 79 j., m. v. L. J. de Wolf; M. Coppoolse, 80 j., wed. van J. de Wolf; C. de Kat, 81 j., man van A. Oosthoek; A. van Breda, 71 j., ongeh. (Vliss. Crt.) Van 1118 Dec. KRUININGEN. Ondertrouwd: Pieter Adriaan Kakebeeke, 21 j. eü Adriana van Nieuwenbuijzen, 18 j. Overleden: Pieternella Kosten, 75 j., echtgen. van Marines Nieuwdorp. Van 1219 Jan. IERSEKE. Ondertrouwd: Francois Hendrik van Stee, 26 j. jm. en Wilhel- mina Gier urn, 24 j. jd.; Adriaan Mieras, 23 j. jm. en Tannetje Forra Paauwe, 24 j. jd. Overleden: Pieter van Boven. 64 j., echtgen. van Adriana Jacoba Glerum. Middelburg. Door notaris Blaupot ten Cate is Donderdagavond in „Mercurius" publiek verkocht het heerenhuis met erf en tuin aan het Zóiidel^k Molenwater E 51 en aan de Bleek, samen groet 41 A. 95 c.A. In massa verkocht aan dhr K. J. van Loo voor f 9500. Kruiningen. De levering kunstmest stoffen aan de Dorpsvereen. „Kruinin gen" alhier is bij aanbesteding gegund aan: Centraal Bureau 212.000 k.g. Super 14 pet. voor f 1.38; 21.100 k.g. Kalksal- peter voor f 5.89; 13.900 k.g. Ammon. s.m. f5.45; Poleij te Ierseke 122.400 k.g. Zwavelzuur korrelvorm f 4.59; fa. Kos- tense alhier 200.000 kg. Chili f 5.85; Koo- man te Dirksland 14.500 k.g. ammoniak super f 2.64. Het maken van een hek bij den to ren is bij aanbesteding onder de inge zetenen door B. en W. gegund aan: J. Krijger metsel- en betonwerk f 633; Gebr. Oele ijzerwerk f224.50 en het schilder werk aan P. Penne voor f 24.30. Het leveren van .300 M. rioolbuizen en 300 M. voor het uitbreidingsplan is doer B. en W. bij inschrijving gegund aan Be- tonfabriek Vlake voor f 1.25 p. M. Programma van Zaterdag 20 Jan.: HUIZEN, 301.5 M. K. R. O. 8—9.15 Concert. 10—11.30 Gramof. muziek. 11.30 12 Intern. Bidweek. 12.151.45 Lunch- ooncert. 22.30 Voor de rijpere jeugd. 2.304 Kinderuurtje. 4.204.30 Gramof. muziek. 5.206.20 Orgelconcert: 6.45 7 Gramof. muziek. 88.30 De Kro-Boys. 8.30 Vaz Dias. 8.358.50 Liedjeszang. 8.509.15 De Kro-Boys. 9.4510.15 en 10.35—12 Orkest. Programma van Zondag 21 Januari. HUIZEN 301.5 M. N.G.R.V. 8.30—0.30 Morgenwijding. 55.20 Gew. muziek. 5.20 Kerkdienst uit de Evang. Lutb. Kerk te Middelburg, D's G. F. Nolte. Na don dienst tot 7.45 gewijde muziek. K.R.O. 9.30'10 Concert. 10—12 Hoog mis. 12.151 en 1.201.50 Lunchconcert. 1.50—2.10 Gramof.muziek. 2.304 Het Trio Pasquier. 44.30 Het orkest. 4.30- 5 Ziekenhalfuur 8.159 Solistenconcert. 9.259.50 en 10.2010.30 Het Orkest. 10.4011 Epiloog. HILVERSUM 1875 M. A.V.R.O. 12.30 2 Lunchconcert. 2.303.15 Het Om roeporkest 3.153.30 en 4.154.30 Zang. 8.150.05 Concert. 9.159.25 Clinge Doorenbos. 9.2510 Het omroeporkest. 10.1511 Orkestconcert. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 20 Jan.: Matige, tijdelijk wellicht krachtige Westel. tot N.-W. wind, half tot zwaar- bewolkt, regenbuien of natte sneeuw, vooral 's nachts. Stand van hedenmiddag 3 u.: Lichl op voor fietsers: Zaterdag 4 u. 50 min. Over drinkwatervoorziening en gapende kippen. Ik wees er in mijn voorgaand artikel op, dat de kippen soms rein water laten staan en vies water opdrinken. Mogelijk dait bier een instinctmatige behoefte aan bepaalde stoffen een rol speelt. Op dit ge bied zijn we er echter nog lang niet ach ter wat er aan de hand is. Zoo is b.v. ge bleken, dat de kip sneller graan en ander voedsel verteert als bet gemengd is met wat mest van een mestvaalt, dan dat bet absoluut rein is en bacterie-vrij. Hier spe len bepaalde bacteriën, die de vertering in de hand werken, een rol. "Wij 'houden ons echter thans aan de eisch: rein water en vooral: onbesmet wa ter. Slootwater, waarin doode kippen of eenden drijven is hoogst gevaarlijk! (Ik heb al heel wat kippen en eenden bij mas sa's zien uitsterven door cholera en de Kleinscbe ziekte na gebruik van besmet sloot-, beek- of rivierwater). Houdt dua bij vriezend weer het water ontdooid en liefst een aantal graden boven het nul punt. Dit kan men doen met de ouder- wetsche petroleumbrander van kunstmoe der of broedmachine, met electrische ver warming of met de ouderwetsche stoven, waarin een kooltje gloeit. Sommige drink bakken zijn op verwarming berekend, an dere niet. Zorg er altijd voor, dat de drinkbak of emmer ongeveer 60 c.M. bo ven den grond staat. Hierdoor wordt voorkomen, dat het strooisel in bet drink water wordt gekrabd. De veel gebruikte zinken drinkemmers, die op hun zijde lig gen met aan den voorkant een drinkgtouf, kan men heel gemakkelijk op een bouten stellage plaatsen en er een zitstok voor bevestigen, waarop de kippen staan bij bet drinken. Set nadeel yen deaea m-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 3