MBDUS/ROOP Uoöfdfujto, Stóf EERSTE BLAD. VRIJDAG 19 JANUARI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 4èe JAARGANG - No. 82 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland. Hoest-Griep-Bronchitis-Aslhma Binnenland. Belangrijkste Nieuws. 1fUfHhacd?sP*edm Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes ed Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiesi stoa|R©fi9i,J6fet§s SC efsntï deisadvertentlë» esüt «er regel. ftlelae Advertentiën Dinsdags en Vrijdags I0.7Ö, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f U.85. Bij contract belangrijke korting. 's Rijks financiën. 'De laatste middelenstaat over Deo. en 'het geheele jaar 1933 maaiklt geen slecht figuur. De opbrengst der rijksmiddelen over December was ruim zes en een half mil- lioen 'hooger dan in dezelfde maand van bet vorige jaar. En wel was de opbrengst over bet geheele jaar acht miliioen min der dan de opbrengst van 1932, anaar in vergelijking met de raming is er een voor uitgang van 'tien miliioen gulden. Optimisten, die veel waarde hechten aan de zoo nu en dan gehoorde bewering, dat in 1933 het dieptepunt der crisis was bereikt, zullen daaruit misschien de ge volgtrekking hebben gemaakt, dat nu het ergste leed geleden is en dat we nu ook met de financieele moeilijkheden aan het eind zijn. Nu is het zeker niet noodig de zaken donkerder te kleuren dan ze al zijn. En als er lichtpunten zijn, dan verdient he't zeker aanbeveling ook daarop de aandacht te vestigen. Maar eveneens is het noodig ook aan de andere zijde de werkelijkheid geen oogenbliik uit het oog te verliezen. En de werkelijkheid is ook hier al Weer niet zoo mooi als he't schijnt. Feit ds nu eenmaal, 'dat de 'hoogere op brengst niet is te danken aan den opbloei van het bedrijfsleven of wat dan ook. De inkomstenbelasting b.v. liep, als we 1933 vergelijken met het vorige jaar, met een kleine achttien miliioen achteruit. De vermogensbelasting en de successie belasting gaven eveneens1 een belangrijke teruggang. De dividend- en tantième-belasting, mitsgaders de zegelrechten, die met het bedrijfsleven in nauw verband staan, (toonden mede een sterke vermindering. Het vrij1 gunstige resultaait van 1933 is jammer genoeg niet een gevolg van ©eni gen vooruitgang, maar uitsluitend van de hoogere belastingen. Zonder 'die belastin gen zou een geweldige sprong achteruit zijn gedaan. Dit alles neemt niet weg, dat we toch met tevredenheid op het voorloopige resul taat van 1933 terug mogen zien. Het spreekt van een gezonde financieele politiek, voor het welzijn van land en volk en voor de mogelijkheid van opbloei in de toekomst, een eerste voorwaarde. Maar van een verbetering van den al- gemeenen toestand spreekt het niet. En er zijn ook geen andere waarneembare teeke- nen, die daarop wijzen. Mussolini begraaft het parlement. Gisteren heeft de Italiaansche Kamer haar laatste zitting gehouden. De bijeen komst droeg een buitengewoon plechtig karakter. Alle afgevaardigden droegen het zwarte hemd. De publieke tribunes waren tot in de uiterste hoeken, met belangstellenden ge vuld en een ontzaglijke menigte verdrong zich in de omgeving van het parlements- gebouw. Op het bureau van Mussolini was een prachtig bouquet rozen neergelegd. Na een kort gebed ging de kamer over tot de orde van den dag, n.l. de behande ling van de wet betreffende de corpora ties. Oolj Mussolini zelf voerde bet woord en verklaarde o.a., dat de afgevaardigden gedurende vijf jaar de zaak der fascisti sche revolutie hadden gediend. Met groote begeestering ging men daar na over tot de stemming over de corpo ratieve wet, welke met algemeene stem men werd aangenomen. De uitslag van de stemming werd aanleiding tot nieuwe grootsche manifestaties. Staat van beleg op Cuba. In Cuba is de staat van beleg afge kondigd. President Hevia is afgetreden en kolonel Carlos Mendieta, de leider van de oppositie heeft het presidentschap aanvaard. Mendieta wordt gesteund door sterke politieke partijen en door leger en vloot. Vijftien Amerikaansche oorlogsschepen liggen in de Cubaansche wateren gereed, om 300 mariniers aan wal te zetten, zoo dra dit noodig is ter bescherming van le ven en eigendommen van de Amerikaan- fiche staatsburgers op Cuba. Weer een geestelijke in Duitschland gearresteerd. Naar het „Deutsches Nachtrichten- bureau uit Breslau meldt, is de Wolden- burger geestelijke Weichenheim Dinsdag jd. wegens een „ganz ungeheuerliche" be lastering van den rijksjeugdleider, Baldur von Schirach, in „Scbutzhaft" gesteld. „Deze geestelijke heeft de ongelooflijke bewering gelanceerd, dat de rijksleider een Jood is en eigenlijk Barauch Meijer heet". „Men zou het niet mogelijk achten", zoo gaat het bericht verder, „dat op het oogenblik, waarop de Dnitsche jeugd om haar eenheid worstelt, waarop de leider Adolf Hitler in zijn Nieuwjaarswensch aan den rijksjeugdleider juist zijn volste vertrouwen voor zijn succesvollen arbeid tot bet brengen van eenheid heeft uitge sproken, dergelijke smerige aanvallen van de zijde van een geestelijke tegen den leider der Duitsche jeugd ondernomen worden." Is de „Msb.' wel ingelicht, dan is Bal dur von Schirach geen jood. maar een heiden!! Nog steeds geen ontwapeningsconferentie Henderson heeft weder besprekingen over 't ontwapeningsvraagstuk gehouden. Hij is thans ook zelf overtuigd, dat nog steeds een onmiddellijke hervatting der ontwapeningsconferentie niet in het be lang zelf der zaak zou zijn en dat de voortzetting der diplomatieke besprekin gen onder de tegenwoordige omstandig heden nog het meest raadzaam is. Henderson's ongeduldig aandringen op een hervatting der ontwapeningscon ferentie waarmede bij in November een dreigement van aftreden aan den presi dent vergezeld deed gaan, als de ontwa peningsconferentie niet spoedig weder zou bijeenkomen, is dus thans verdwe nen. Algemeen schijnt men van oordeel te zijn, dat de algemeene commissie voor- loopig nog niet moet bijeenkomen. Vermoedelijk zal in het begin of in het midden van Februari een vergadering van het geheele bureau plaats vinden, waarin Henderson zal gemachtigd wor den voorloopig de algemeene commissie niet bijeen te roepen. Tumult in de Fransche Kamer. Dat de affaire-Stavisky in parlemen tairen zin nog niet begraven is bewees de vergadering der Fransche Kamer van gistermiddag, waarin naar aanleiding van de interpellatie van den rechtschen afgevaardigde Herriot over deze quaestie een zoo hevig tumult ontstond, dat de voorzitter, Bouisson, zich tenslotte ge noodzaakt zag de zitting eenigen tijd te schorsen. Zakelijke aanvallen werden afgewisseld door persoonlijke steken onder water. Tenslotte schreeuwden de leden der link- sche fracties zoo hard naar die der recht- sche partijen, en omgekeerd, dat geen woord meer te verstaan was. De verwoestingen door de aardbeving in Britsch-Indië. Voortdurend komen nieuwe bijzonder- binnen over de vreeselijke verwoestingen die de aardbeving in Noord-Indië heeft aangericht. In de stad Darbhanga zou den twee ziekenhuizen zijn ingestort. Slechts een patiënt zou in leven zijn ge bleven. De ongeveer 400 overige werden onder de puinhoopen bedolven. Ook het paleis van den Maharadja van Darbhan ga en het paleis van zijn broer, werden geheel vernield. Een bazar, waar honderden personen waren ter voorbereiding van een Mo- hammedaansch feest, stortte eveneens in, waardoor zoo goed als alle aanwezien bedolven werden. Uit Calcutatta wordt gemeld, dat de regeering van Bengalen vliegtuigen heeft uitgezonden, om verkenningen boven hei door de aardbeving geteisterde gebied uit te voeren. In talrijke centra waar de bronnen verwoest zijn, doet zich gebrek aan water gevoelen. Het telegrafische verkeer met de meeste plaatsen is her steld. In de provincie Bihar vertoeft de be volking onder den blooten hemel, daar zij voor nieuwe aardschokken bevreesd is. Volgens een officieele opgaaf zijn in de provincie Bihar 2500 menschen om bet leven gekomen en 4000 gewond. Deze aardbeving is een van de grootste rampen van de Britsch-Indische geschie denis. Hoewel nog steeds geen nauwkeurige opgaven bekend zijn, schat men officieel het aantal dooden op omstreeks 10.000. In regeeringskringen is men van oor deel, dat het nog weken kan duren, eer alle bijzonderheden, vooral uit de veraf gelegen streken, bekend worden. Korte berichten. Gandhi heeft zijn vereerders ver zocht, hem geen „speelgoed en dergelijke dingen" te geven op zijn tocht door Britsch-Indië voor de verdrukte klassen. Op zijn tocht geven velen van zijn ver eerders hem zilveren voorwerpen en an dere dingen, welke moeilijk verkoopbaar zijn en lastig mee te voeren. Ook verzoekt Gandhi, indien men hem beurzen met geld aanbiedt, deze niet te vullen met geldstukken, doch met bankbiljetten. Volgens de voorloopige cijfers van het ministerie van Binnenlandsche Zaken zijn in Groot-Brittannië in 1933 bij ver keersongelukken 7125 personen gedood en 216.401 gewond, tegen 6667 dooden en 206.450 gewonden in 1932. (Dé cijfers voor 1933 komen neer op gemiddeld 19 dooden en 593 gewonden per dag.) Gij hoest, de slijm benauwt U meer en meer. Wacht niet, morgen kunt Ge reeds een bronchitis te pakken hebben. Neem vandaag nog Akker's Abdijsiroop, overbekend door haar eigenschappen taaie slijm op te los sen en om hoest te genezen. Ze werkt reeds na den eersten lepel en vannacht kan dan Uw slaap rustig en verkwikkend zijn zonder benauwd heden. Abdijsiroop woelt de slijm los en stopt den hoest. Uw ademhalings organen vinden hun veerkracht terug. Het werkzaamste geneesmiddel bi|i DE FISCUS NEEMT KRASSE MAATREGELEN. Laatste waarschuwing voor belasting ontduikers. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, heeft de Minister van Financiën aan de inspecteurs der belastingen medegedeeld, dat alle aanschrijvingen worden inge trokken, waarbij hun werd opgedragen een tegemoetkomende houding aan te ne men tegenover personen, die de belasting administratie met de door hen begane ontduikingen van inkomstenbelasting en van vermogensbelasting geheel uit eigen beweging in kennis stellen. Dit vindt zijn grond hierin, dat bij de uitvoering van de reeds tot stand geko men of in uitzicht gestelde nieuwe be lastingen (b.v. omzetbelasting, belasting naar het vermogen van instellingen van de doode hand) gegevens ter kennis van de belasting-administratie zullen komen, die dienstbaar zullen worden gemaakt aan de controle van de aangiften voor de belastingen naar het inkomen en ver mogen. Deze controle kan door hen, die in het verleden onjuiste aangiften van hun inkomen of vermogen hebben gedaan en die de tot nn toe geboden gelegenheid om hun aangifte „vrijwillig" te verbete ren, ongebruikt lieten voorbij gaan, ern stige gevolgen hebben. Niet alleen zal bij ontdekking van de fraude de te weinig geheven belasting met viervoudige ver hooging worden nagevorderd, maar bo vendien loopen zij de kans, dat een straf vervolging tegen hen zal worden inge steld. D'e Minister van Financiën heeft echter gemeend, dat nog éémaal de gelegenheid te moeten geven om, onder zoo weinig mogelijk bezwarende omstandigheden, onjuiste aangiften te verbeteren. Van al len, die in het verleden onjuiste aangiften mochten hebben gedaan en hun fout vóór 1 Maart 1934 herstellen door van de ont duiking mededeeling te doen aan den in specteur, zal niet meer worden gevorderd, dan dé enkelvoudige belasting over het belastingjaar of de belastingjaren, waar voor de aangifte onjuist is geweest. Daar bij zal niet verder worden teruggegaan dan tot het belastingjaar 19311932. Heffing van verhooging blijft dus achter wege, terwijl strafvervolging niet zal wor den ingesteld. Dit zal ook het geval zijn, indien op het tijdstip waarop de mededeeling van de ontduiking wordt gedaan, de inspec teur de onjuistheid van de aangifte reeds vermoedde of op het spoor mocht zijn gekomen en den belastingplichtige tot het verstrekken van inlichtingen of tot het geven van inzage van boeken en beschei den mocht hebben uitgenoodigd en zelfs ook dan, indien de verbetering een aan gifte van een overledene zou betreffen, en de onjuistheid uit een in te dienen successie-memorie aan het licht zou komen. Men vestigt er echter nadrukkelijk onze aandacht op, dat op deze gunstige rege ling geen aanspraak zal kunnen maken: a. hij, tegen wien, blijkens door den in specteur gedane schriftelijke mededee ling, een navordering van belasting loo- pende is; b. hij, te wiens aanzien het openbaar ministerie is verwittigd, dat de aangifte opzettelijk onjuist of onvolledig is ge daan; c. hij, die zich op of na 1 Maart 1934 aanmeldt; d. hij, die zich vóór dien datum heeft aangemeld, doch zijn verhouding tot den fiscus toch nog niet geheel in het reine heeft gebracht. Kande belastingplichtige het bedrag van de te weinig geheven belasting be zwaarlijk dadelijk en in eens voldoen, dan kan hij in overleg treden met den ontvan ger om het verschuldigde op eenigszins langen termijn aan te zuiveren. VOORONTWERP-AUTOMATENWET. De Tel. publiceert enkele bepalingen uit een voorontwerp van wet betreffende den verkoop door middel van automaten. Het eerste artikel van het ontwerp om schrijft wat onder het begrip „verkoop automaat" begrepen moet worden. Het is verboden, zoo luidt een volgend belangrijk artikel, voorwerpen of stoffen aan het publiek te verkoopen door middel van een verkoopautomaat, welke niet bij een winkel behoort (onder „winkel" en „winkelhuis" verstaat deze wet datgene, wat de Winkelsluitingswet 1930 daaronder rangschikt). Een verkoopautomaat wordt geacht bij een winkel te behooren, indien hij bij het hoofd of den bestuurder van een winkel in gebruik, en in, aan, vóór, of in de onmiddellijke nabijheid van dien winkel of het daarmede in verbinding staande winkelhuis geplaatst is. Een verkoop automaat, als hierboven bedoeld, moet op zoodanige wijze geplaatst zijn, dat het publiek zich daarvan uitsluitend buiten den winkel en het winkelhuis kan be dienen. Deze laatste bepaling is niet van toepassing ten aanzien van verkoopauto maten in hotels, restaurants, koffiehuizen en daarbij behoorende open ruimten. Van bijzonder gewicht voor den winkel stand zijn de artikelen 4 en 5 der ont worpen wettelijke bepalingen. Zij luiden: Het is verboden door middel van een verkoop-automaat andere voorwerpen of stoffen aan het publiek te verkoopen dan zoodanige, als in den winkel, waarbij de automaat behoort, aan het publiek in het klein plegen verkocht te worden. Het is verboden een verkoop-automaat bij te vullen gedurende den tijd, dat de winkel, waarbij hij behoort, ingevolge de bepalingen der Winkelsluitingswet of van een krachtens die wet geldende verorde ning voor het publiek gesloten moet zijn. Alle verkoop-automaten, met uitzonde ring van die geplaatst in hotels, etc. moe ten zoodanig zijn geplaatst, dat de bij vulling daarvan uitsluitend op van den openbaren weg af gemakkelijk zichtbare wijze kan geschieden. Ook voor de auto maten in hotels, restaurants, koffiehui zen en daarbij behoorende open ruimten moet de bijvulling gemakkelijk te zien zijn. Dr Posthuma geopereerd. Naar wij' vernemen, ontwikkelde de in fectie waaraan dr Posthuma, president- directeur van „Centraal-Beheer" lijdende is, zich zoodanig, dat de doktoren het wenschelijk hebben geac'ht chirurgisch in te grijpen. Woensdag nog 'heeft een ope ratie plaats gevonden, me't gunstig gevolg. De patiënt heeft daarna een rustigen nacht gehad, de pijnen zijn afgenomen, terwijl de koorts verminderd is. Omvang en kosten der werkloosheid. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, dat de werkloos heid onder 598.000 leden van ingevolge het werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidi eerde vereenigingen in de week 25 tot en met 30 December heeft bedragen 37.4 pet. De aanhoudende vorstperiode veroorzaak te, dat de werkloosheid groot bleef en nog steeg boven het percentage van 35.2 in de vorige verslagweek (4 tot en met 9 December). In de overeenkomstige week van het jaar 1932 bedroeg de werkloosheid 33.5 Bij 1052 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 30 December in totaal 416.261 werkzoekenden ingeschre ven, waaronder 401.110 mannen. In totaal waren werkloos 392.930 personen, waar onder 382.506 mannen. In 1933 werd in het totaal door de werk- loozenkassen ontvangen uit bijdragen der leden f8.320.000 (1932: f7.720.000) en aan subsidie ten laste van het rijk en de gemeenten f 16.000.000 (1932: f 17.200,000), Binnenland. De V.A.R.A. mag Zaterdag niet uitzen den. Het Engelsche stoomschip Oakford bij Texel vergaan. De bemanning omgeko men. Scherpe maatregelen tegen belastingont duiking. Buitenland. Einde van het parlement in Italië. Nog geen ontwapeningsconferentie. Tumult in de Fransche Kamer. bedaart spoedig met Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist Aan werklooze leden der kassen werd in het totaal uitgekeerd f26.400.000 (1932: f28.300.000). Uit de reserves der werkloozenkassen, die op het einde van 1930 f 10.800.000 be droegen, moest in de jaren 1931, 1932 en 1933 worden geput. Zij slonken dienten gevolge tot f3.000.000. De V.A.R.A. mag Zaterdag: niet uitzenden wegens afwijking van het programma. De voorzitter van de V.A.R.A., de heer A. do Vries, heeft gisteravond in een toe spraak bij een opvoering van het V.A.R. A.- tooneel te Gouda medegedeeld, dat aan de V.A.R.A. op Zaterdag a.s. den geheelen dag de zendtijd is ontnomen. Spr. deelde mede, dat de V.A.R.A. op den dag, dat Marinus van der Lubbe werd onthoofd, na omroeping van het bericht der terechtstelling, vijf minuten heeft gepauseerd. Dat was inderdaad een afwijking van het programma, waarover het voorgeschreven overleg niet was ge pleegd. Op grond daarvan mag de V.A.R.A. Zaterdag a.s. voor straf niet uit zenden. Haar is voor den geheelen dag de zendtijd ontnomen. De heer De Vries uitte een scherp pro test en deelde mede, dat na den bewusten uitzenddag door de Radiocontrolecommis sie is gevraagd waarom de uitzending werd onderbroken. In antwoord daarop is medegedeeld, dat vijf minuten stilte is gehouden uit eerbied voor den doode, daar de V.A.R.A. na zulk een bericht niet met uitzenden kon doorgaan van een programma, dat uit amusementsmuziek bestond. Handel NederlandRusland. Naar het „Handelsblad" verneemt, is een voorloopige overeenkomst gesloten tusschen de Russische vertegenwoordigers en de commissie, samengesteld uit ver tegenwoordigers van het Nederlandsche zakenleven, ten einde het handelsverkeer tusschen Nederland en Rusland te bevor deren. Naar men weet, zijn daarover ge- ruimen (tijd onderhandelingen gevoerd. Deze overeenkomst, 'die reeds geteekend is, zal mede een einde maken aan de ongun stige behandeling van Nederlandsche zee schepen in Russische havens. Tot nu toe betaalden Nederlandsche schepen ©enige malen zooveel aan haven rechten als schepen die een 'handelsver drag met Rusland hebben. Beteugeling van het cadeaustelsel. Het Nationaal Comité tot beteugeling van het cadeau-stelsel, waarbij 150 in stellingen en organisaties op handels- en nijVerbeidsgebied zijn aangesloten, zal dezer dagen zijn bezwaren tegen het rap port van den Nijverheidsraad over het cadeaustelsel in een brochure puhlicee- ren. De bewaren en bedenkingen van dit comité zijn o.a., dat de Nijverheidsraad door zijn advies aan den minister, om geen ingrijpende maatregelen ten opzichte van het cadeau-stelsel te treffen, groeps belangen boven het algemeen belang van 'handel en nijverheid stelt. Voorts, dat de Nijverheidsraad als zijn hoofdbezwaar noemt de vermindering van werkgelegen heid als gevolg van een cadeauverbod, zonder nochtans alle daarop betrekking hebbende factoren 'te hebben onderzocht. De Nijverheidsraad heeft door zijn be perkt onderzoek een rapport uitgebracht, waarin verschillende motiveeringen niet door de thans in de practijk bestaande omstandigheden bevestigd worden, als ge volg waarvan een advies is uitgebracht, dat 'lijnrecht staat tegenover de meening van 30 der 36 Kamers van Koophandel en Fabrieken. Het Nationaal 'Comité zal daarom bij de regeering blijven aandrin gen op een spoedige regeling van -het cadeaustelsel, in aansluiting op het ad vies van dan middenstand en de verzoe-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1