Zoo rillerig? AKKER.CACHEI5 WOENSDAG 17 JANUARI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 90 De suikerbietensteun. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. "AKKERTJES" Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11, Postchèque- en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs i 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertsnt'tes Familiebericht es 30 cent. Has- delsadverteniiën 25 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10,75, hij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Verkeerd gebruikte cijfers. „De Banier", het orgaan van Ds Kersten, dat er steeds op uit is zijn afkeer tegen de sociale wetgeving en de „ambtenarij" te luchten, meent weer eens een stok ge vonden te hebben, om deze „honden" te slaan. „Dezer dagen, aldus een voor-artikel in genoemd orgaan, namen wij kennis van een mededeeling in het Verslag van den Raad van Arbeid te Nijmegen over het jaar 1932. Voorzittêr van dezen Raad van Arbeid is de heer Dr Bakker, die indertijd krachtig het pleit gevoerd heeft voor de uitvoering der verzekeringswet ten door ambtelijke organen. Zooals de lezer misschien weet, is het bij de Ziekte wet b.v. mogelijk de uitvoering ook door particuliere organen te doen plaats heb ben. In Nijmegen, waar de heer Bakker zetelt, is daarvan natuurlijk geen sprake. Daar is de Raad van Arbeid met de uit voering der Ziektewet belast. Wat blijkt nu uit dat Verslag? Uit dat Verslag blijkt, dat over 1932 aan ziektegeld is uit gekeerd een bedrag van f35.744.32, terwijl de administratiekosten daarvoor bedroe gen f 19.436.98. Op ongeveer 36.000 gulden aan uitkeering werd dus aan ambtenarij bijna 20.000 gulden uitgegeven. Daarvoor kunnen de bedrijven en de arbeiders bloeden. Zij kunnen hun premies voor deze wet opbrengen, de ambtenaren varen er wel bij. Is het niet hoog tijd, dat aan dezen wantoestand een einde wordt ge maakt?" Menigeen, die dit leest, zal misschien instemmend knikken. Wie echter zooals wij dat gedaan hebben de moeite doet eens te infor- meeren of de hier gegeven voorstelling juist is, zal allicht een weinig anders oordeelen. Wanneer men toch de hier bedoelde bedrijfsrekening nuchter beziet, dan blijkt al dadelijk, dat de genoemde cijfers in hun verband, niet juist zijn. Twee groote fouten worden er ge maakt. Ten eerste hebben de admini stratiekosten niet bedragen f 19486.98, maar f 13042.01. In het bedrag van f 19486.98 zijn n.l. begrepen de huis vestingskosten, niet alleen van de administratie van de ziekenkas, maar ook van andere administratiën, welke in het gebouw zijn gevestigd. De van deze administratiën ontvangen huur bedra gende f6444.97 is vermeld in de bedrijfs rekening en moet dus afgetrokken worden van de genoemde f 19486.98. Ten tweede hebben de administra tiekosten niet alleen betrekking op het uitgekeerde ziekengeld van ziektegeval len, aangevangen in 1932, maar ook op het ziekengeld van ziektegevallen, stam mend uit 1931 maar uitgekeerd in 1932. Dit laatste ziekengeld bedroeg f8569.27. In totaal gaat het dus over f44313.59 ziekengeld. Voor zoover deze cijfers in hun ver band mogen worden bekeken, moeten dus naast elkaar worden gesteld f 13042.01 administratiekosten en f 44313.59 zieken geld en niet f 19486.98 en f35744.32. Op grond van de verdere gegevens mag worden geconcludeerd, dat de administra tiekosten van de genoemde ziekenkas nog niet y2 bedragen van het daar bij betrokken loon. Men kan over de ziekteverzekering verschillend denken en wij willen gaarne de gevoelens van werkelijk principiëele tegfenstanders respecteeren. Maar ook de meest felle tegenstander van de sociale verzekeringswetten zal het mét ons eens zijn, dat in den strijd tegen die wetten, niet alle middelen geoor loofd zijn, met name niet het opzette- 1 ij k verkeerd groepeeren en gebruiken van cijfers. En dat schijnt hier het geval. De redac tie zegt toch nadrukkelijk, dat zij zelf van het verslag gebruik heeft gemaakt. Nu kan de opmerking worden gemaakt dat hier geen opzet in het spel behoeft te zijn. Ds Kersten is predikant en geen deskundige op het gebied van bedrijf s- rekeningen. Dit kan worden toegegeven. Maar dan zou het toch beter zijn geweest, wanneer het bekende spreekwoord van den schoenmaker en zijn leest in toepas sing was gebracht. Hoe dit ook zij, de door de „Banier" gegeven voorstelling is onwaar of onjuist. Het gevaar der afschaffing reeds nagenoeg afgewend? Naar het „Dagbl. v. N.-Brab." vernam is in de suikerkringen, die betrokken zijn bij de maatregelen die overwogen wer den, om den steun aan den suikerbieten teelt stop te zetten, reeds een kentering der gedachten. Algemeen begint men in betrokken kringen in te zien, dat de groote werk gelegenheid, die aan de beetwortelsuiker cultuur voor ons land verbonden is, niet mag worden opgegeven, terwijl ingezien wordt, dat de stopzetting van onze beet wortelsuikerindustrie voor Indië, toch van geringe beteekenis is. Er bestaan aldus sterke aanwijzingen, dat het gevaar dat onze gewesten boven het hoofd gehangen heeft, nog tijdig zal blijken te zijn afgewend. De aardbevingscatastrophe in Britsch- Indië. De hevige aardbeving in Britsch-Indië heeft volgens de thans binnengekomen berichten meer dan honderd personen het leven gekost, terwijl meer dan 500 men- schen werden gewond. 4000 huizen zijn vernield. Een nader telegram uit Bombay meldt, dat volgens den vlieger Dalton, door de hevige aardbevingen in het district Musa^ falpore reeds duizend personen omgeko men zouden zijn. Het geheele district is verwoest. De vliegramp in Frankrijk. Naar Reuter uit Parijs meldt, zullen over het ongeluk met het vliegtuig Emé- raude pas over verscheidene dagen offi- cieele mededeelingen gedaan kunnen worden en dan zullen nog verschillende punten duister blijven en wellicht nim mer opgehelderd worden. De getuigen ter plaatse zijn eenstemmig in hun oordeel, dat het weer Maandag verschrikkelijk was. Er woedde een hevige storm; het weerlichtte en regen en sneeuw wisselden elkander af. Het schijnt dus dat het noodweer de oorzaak van het ongeluk is geweest. Er zijn echter ook getuigen, die verzekeren, dat de antenne van het vlieg tuig, die onder aan het toestel hing, in aanraking is gekomen met een electrische leiding bij het passeeren van een spoor weg en in brand is gevlogen; een andere lezing is dat een zuurstofhouder, welke diende om motoren op gang te brengen, ontploft is. De begrafenis van Van der Lubbe. Over de begrafenis van Van der Lubbe vertelde de chauffeur van den lijkauto, dat hij Zondagmorgen te Leipzig door den consul werd opgebeld, dat het lijk ge kist kon worden en in het Anatomisch Instituut te halen was. De begrafenisondernemer Lambooy heeft met zijn bediende het lijk, dat niet afgelegd was, doch waarop het hoofd weer was bevestigd, voorzien van een doodshemd en gekist. Onder zwaar bewapend politiegeleide is men naar het kerkhof gereden waar de kist in afwachting van de begrafenis in een kapel werd geplaatst. Ook hier werd het lijk van den onthoofde streng be waakt. Maandag heeft zooals gemeld de begrafenis plaats gehad. Een groot aan tal rechercheurs zorgde, dat niemand van buiten bij de teraardebestelling aanwezig was. Twee kransen van de beide heeren Peute dekten de baar. De oudste van hen sprak aan het open graf enkele woorden. De chauffeur vertelde nog, dat hij zijn gangen in Duitschland overal voelde na gegaan. Het Lindbergh-drama. Eindelijk schijnt licht te komen in de ontvoering en moordzaak van den baby van Lindbergh. De assistent van den attorney-general der Vereenigde Staten, Keenan, heeft al thans verklaard, dat de affaire thans zeer snel haar ontknooping nadert. Duitschland en de kwestie van het Saargebied. Zooals men weet, is uit Genève een uit- noodiging aan de Duitsche regeering ge richt om deel te nemen aan de besprekin gen over de oplossing van de Saarkwes- tie. Van officieel nationaal-socialistische zijde wordt hierover uit Berlijn gemeld; Duitschland is niet uit den Vol kenbond getreden, om daar maar weer te verschijnen als andere mogendheden dit gaarne zouden zien. De taak, die de Raad in het Saargebied te verrichten heeft, is heel eenvoudig. Hij behoeft slechts een directe geheime stemming af te kondigen. Kiezerslijsten zijn reeds voorhanden. Volkomen ernaast zijn de wenschen der Engelsche pers, om een militie- of po litiemacht van 4000 man te organiseeren, om de verkiezing te controleeren. In het Saargebied zijn nooit onlusten voorgeval len en de beide eenige slachtoffers van relletjes zijn nationaal-socialisten ge weest. Vraag naar papier In de Sowjet-Unie. Tengevolge van de stijgende oplage der Russische couranten en tijdschriften de totale oplage is van 2 milliard in 1928 gestegen tot 6 milliard ia de vraag naar papier in de Sowjet-Unie sterk toe genomen. Het afgeloopen jaar produceerden de papierfabrieken 538.000 ton papier, te gen 200.000 ton in 1913. Dit jaar zal de productie 600.000 ton bedragen en ver schillende nieuwe en gemoderniseerde papierfabrieken zullen in werking gaan. De nieuwe Duitsche Arbeidswet. Dinsdag is een persconferentie gehou den, waarin de ministers Seldte en Schmidt het doel en de beteekenis van de wet tot ordening van den nationalen arbeid uiteenzetten. Rijksminister Seldte verklaarde, dat de ondernemer als leider van het bedrijf de verantwoordelijke positie krijgt, welke hem volgens de principes der nationaal- socialistische wereldbeschouwing toe komt. Wij brengen in het bedrijf ondernemers en werknemers tot elkander. De werkbe- trekking wordt een relatie van trouw. Niet uit de op papier staande contracts bepalingen moeten in de toekomst het recht van arbeid, de rechten en plichten van alle leden van de bedrijfsgemeen- schap worden afgeleid, doch uit het le vende begrip van trouw. In de groote bedrijven, aldus Seldte, is deze zeer nauwe samenwerking niet mo gelijk. Daarin voorziet de wet in de in schakeling van vertrouwenslieden, die als leden van het personeel den leider van advies dienen en met hem en onder zijn leiding den „raad van vertrouwens lieden" vormen. De raad van vertrouwenslieden zal o.m. moeten medewerken bij de beslechting van geschillen. Hoe Duitschland vrijgesproken ver dachten behandelt. Na veel vergeefsche moeite is de moe der van Dimitrof er gisteren eindelijk in geslaagd in het rijksministerie van Bin- nenlandsche Zaken te worden ontvangen. Op haar vraag, waarom haar zoon nog steeds gevangen wordt gehouden en wanneer hij nu eindelijk in vrijheid zal worden gesteld, werd haar geantwoord, dat ook Duitschers zonder uitdrukkelijke motiveering wekenlang in „Schutzhaft" blijven en dat een dergelijke behandeling der Bulgaren, die toch als overtuigde communisten een gevaar voor den Duit- schen staat opleveren, niets bijzonders beteekent. „Wanneer tot vrijlating wordt besloten, kan ik niet zeggen, vervolgde de beambte, „het kan nog deze week zijn, het kan ook nog langer duren." „Heeft het dan nog zin, dat ik langer hier blijf wachten?", liet de oude vrouw verder vragen. „Op zichzelf is er niets tegen, dat u hier blijft", zei de ambtenaar, „maar al licht is het beter, dat u heengaat. Uw aanwezigheid hier kan den loop der ge beurtenissen niet veranderen en er in geen geval een gunstigen invloed op uit oefenen. Evenmin kunnen dat bepaalde kringen in het buitenland, welke de kwes tie propagandistisch of in anti-Duitschen zin trachten te exploiteeren. Al dat ge schrijf in de vijandelijke pers zal op de Duitsche instanties, van wie het lot der gevangenen afhangt, slechts een indruk maken, welke geenszins in het belang der gevangenen zelf is." De oude vrouw is totaal wanhopig en lijdt onzegbaar door de voortdurende on zekerheid. (Telegr.) Nader wordt gemeld, dat de Bulgaren vermoedelijk nog onbepaalden tijd in ar rest zullen moeten blijven, omdat zij in het buitenland hun propaganda tegen het nationaal-socialisme zullen voortzetten. Een beslissing zal niet vóór het eind dezer week worden genomen. Gaat Oostenrijk Duitschland boycotten? Volgens mededeelingen van welinge lichte zijde is men in Oostenrijk voorne mens de Duitsche steenkool te boycotten en worden op het oogenblik onderhande lingen gevoerd voor den invoer van En gelsche steenkool. De commercieels direc teur van de Oostenrijksche spoorwegen Rauschner en een andere vertegenwoor diger der spoorwegen vertoeven op het oogenblik te Triest, blijkbaar om over den koleninvoer te onderhandelen. Krachtens de bepalingen van het ver drag van Trianon mag Oostenrijk Triest als vrijhaven gebruiken. Nederland stelt Volkenbondshervorming aan de orde. De Nederlandsche regeering heeft voor een verrassing gezorgd door het zenden aan het Volkenbondssecretariaat van een nota over de kwestie van de Volkenbonds- herziening. Onze regeering is hierdoor de eerste, die dit zooveel besproken on derwerp officieel in den Volkenbond ter sprake brengt. Want Mussolini en andere staatslieden hebben er tot dusver wel veel over gesproken en geschreven, maar nie mand hunner heeft zijn meening offici eel ter kennis gebracht van het Volken bondssecretariaat. De nota van de Neder landsche regeering wordt op verzoek van den minister van buitenlandsche zaken voorloopig nog geheim gehouden. Zij zal waarschijnlijk aan alle Volkenbondssta ten worden toegezonden en dan tevens openbaar gemaakt. Korte Berichten, i Volgens het „Berliner Tageblatt" heeft de leider der boeren in Hannover medegedeeld, dat zes 1 oeren in de provin cie Hannover wegens eerloosheid verval len zijn verklaard van hun werkzaam heid als boer. Hun is het beschikkings recht over hun hofstede ontnomen en deze is tijdelijk overgedragen aan vrouw en kinderen. i Het Rijksgerecht te Leipzig heeft in cassatie het tegen de 18 en 19 jaar oude communisten Willy Rochow en Otto Wothe, die verleden jaar op 20 Maart een Hitler-jongen hebben doodgeschoten, uit gesproken doodvonnis bekrachtigd. Het Rijksgerechtshof te Leipzig heeft Dinsdag den vroegeren kapitein Arnold Vieth v. Golssenau, die onder het pseu doniem Ludwig Renn als schrijver is op getreden, wegens voorbereiding van hoogverraad veroordeeld tot 2V2 jaar ge vangenisstraf. De Belgische legerleiding heeft langs de NederlandsehBelgische grens van Maeseyck tot Molenheersel uit gebreide grensversterkingen laten aan leggen. In het geheel zullen acht nieuwe verdedigingswerken worden opgericht, waarvan vijf reeds gereed zijn. Er zijn maatregelen genomen om het mogelijk te maken groote gebieden in den kortst mo gelijken tijd geheel onder water te zetten. Er zijn in Zweden bijna 800 onder wijzers werkloos. De kweekscholen mogen geen nieuwe leerlingen opnemen, zoolang dit getal niet verminderd is. 1 D'e onderstaatssecretaris in het Fransche ministerie van oorlog, die zich op een inspectie-reis van de vestingwer ken aan de Oostgrens bevindt, heeft de door een Parijsch blad verspreide ge ruchten, volgens welke bij den bouw van vestingwerken ernstige onregelmatighe den aan het licht zouden zijn gekomen, tegengesproken. LEED 3 JAAR AAN RHEUMATIEK. KON ZICH NIET BEWEGEN. „Het kwam in eens, maar 3 jaar lang was het of ik die pijn in mijn rug nooit meer kwijt zou raken. Alles was mij te veel. Men zei mij dat ik rheumatiek had en daarvan wel nooit meer af zou komen. Toen werd ik opmerkzaam gemaakt op Kloosterbalsem, die heerlijk verzachtende zalf en werkelijk, na een behandeling van nog geen 6 weken zijn mijn pijnen ver dwenen. Ik heb van niets meer last en beveel daarom iedereen den Kloosterbal sem aan". Zoo schrijft ons de heer S. SI. te H., wiens origineele brief voor ieder ter inzage ligt. Akker's Kloosterbalsem kost per pot van 20 gram 60 cent en van 50 gram ƒ1.en is overal verkrijgbaar. Onovertroffen bij brand- en snijwonden. Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bij rheumatiek, spit en pijnlijke spieren. (Adv.) OPBRENGST RIJKSMIDDELEN. Hieronder volgt een overzicht van de opbrengst der Rijksmiddelen over de maand December, in vergelijking met de zelfde maand van het vorige jaar. Dec. 1933 Dec. 1932 Grondbelasting 496.994 507.462 Pers. belasting 312.319 Ink. belasting 5.829.892 7.944.518 Verm. belasting 1.198.655 1.364.021 Dividend- en tantièmebelasting 259.512 366.230 Rechten 0. d. inv. 9.454.534 4.636.501 Opc. op rechten op invoer 1.486.343 Statistiekrecht 180.124 172.571 Accijns op zout 135.047 218.185 ld. op geslacht 639.338 559.041 ld. op wijn 286.589 397.996 ld. op gedistill. 3.598.899 3.631.919 Id. op bier 809.699 949.691 Opc. op accijns op bier 118.310 Accijns op suiker 6.606.188 4.631.137 Opc. op accijns op suiker 1.311.757 Accijns op tabak 2.102.811 1.866.109 Bel. gouden en zilv. werken 88.262 68.645 Zegelrechten enz. 1.085.312 1.266.176 Reg. rechten enz. 1.001.467 916.739 Rechten succ. enz. 2.647.573 3.030.189 Domeinen, wegen en vaart 426.111 323.477 Opbr. d. Staatslot 24.338 24.338 Opbr. d. loodsg. 347.451 381.166 Totaal 40.135.256 s ƒ33.568.429 Binnenland. De groote crisisvergadering te Goes. De rijksmiddelen in 1933. Het voorzitterschap van de S.D.A.P. Vragen over den steun aan den tuinbouw. Nederland wil hervorming van den Vol kenbond. Buitenland. De aardbeving in Britsch-Indië. •De vliegramp in Frankrijk. De nieuwe Duitsche arbeidswet Gij hebl kou gevat en voelt de koorts opkomen. Ga naar bed en neem "AKKERTJES", die als kabouters in den nacht Uw opkomende verkoud heid, Uw Griep zullen verdrijven. Morgen staal Ge op zonder koorts en voelt Ge U weer prettig en gezond. Ntderlandteb Ongeëvenaard bij gevalle kou Product Griep, rheumalische pijnen. Zenuwpijnen, Hoofdpijn, enz., Sex 12 sluk3 slechts 50 cent Vo/grens recept van Apotheker Dumont De opbrengst over het afgeloopen jaar bedroeg ƒ392.040.784 of ƒ8 millioen min der dan het vorige jaar, maar ƒ10 mil lioen meer dan geraamd was. De hoogere opbrengst is in hoofdzaak te danken aan nieuwe heffingen als op centen op invoerrechten. Hoe sterk de teruggang voor de ge wone middelen was, kan blijken uit het volgende staatje: 1933 ƒ59.748.103 10.833.913 Ink. belasting Verm, belasting Dividend en tantième-bel. Rechten o. cl inv. Rechten succ. enz. 1932 77.572.275 12.795.964 10.204.923 79.781.827 32.435.677 14.276.758 81.135.460 35,867.787 .Ge- De inkomsten ten bate van het meentefonds" bedroegen: 1933 1932 Gem.fondsbelast. 64.577.419 77.940.177 Tijd. opc. Gem.b. 8.190.338 Opc. verm. bel. 5.242.993 6.011.353 Tijd. opc. Verm.bel. 1.076.933 Totaal ƒ79.087.683 83.951.530 Ten bate van het Wegenfonds werd ontvangen over 1933 20.678.471. Over 1932 bedroeg de opbrengst ƒ19.809.435. De Koninklijke Familie te Unterwasser. Men meldt uit Unterwasser aan de „Telegr.": De Koninklijke familie, welke bier de wintersport beoefent, verblijft in de villa Looser van het Hotel Sternen; bet gevolg bestaat uit zestien dames en hee ren. H. M. de Koningin houdt zich eenige uren per dag onledig met de afhandeling van Staatsstukken die haar worden toege zonden; verder maakt zij kleine wande lingen in de omgeving en doet ook wel mee aan sledevaarten in de omgeving. De Prinses en het gevolg amuseeren zich met tailing-partijen en ski-sjöring. Bovendien krijgt de Prinses er ski-onderricht. De Koningin heeft aller harten gewon nen door haar rustig en volkomen onbe vangen optreden. Unterwasser ligt op 950 M. hoogte, be schut door twee berggroepen, naar bet Noorden door het Santis-massief, naar het Zuiden de schoon gevormde interes sante Churfirsten-keten. Unterwasser is niet mondain; bet is een lieflijk oord in een onvergetelijke mooie omgeving. Omdat er altijd veel en goede sneeuw is, beeft het wintersportbedrijf zich daar zeer ont wikkeld. Een bergspoortje om den 450 M. hooger gelegen Alp Htois te bereiken, waar een uitgestrekt en zeer afwisselend ski-gebied ligt, is ia aanbouw.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1