Uit de Provincie Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Telegrammen. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Finantiëele Berichten Advertentie». markt voor zichzelf op te eiscfaen en te verlangen, dat de Nederlandsche produc tie zal worden gestaakt? En toch is dit geschied, ook in stukken, die van grooter heteekenis zijn dan dagblad-artikelen. Volgens de Java-suiker-producenten kan de Metsuikerproductie den strijd met het riet niet volhouden; zij is ten doode gedoemd. Ook kan Java-suiker zeer goed koop in Nederland geleverd worden. Ne derland moet geen suiker meer produces- ren en de Nederlandsche markt moet van Javasuiker worden voorzien. Spr. houdt eöhter vol de bestaansmo gelijkheid van onze Nederlandsche sui kerproductie en wil uiting geven aan zijn verontwaardiging over de wijze, waarop de Javasuiker-producenten, zonder eenig bewijs, de bestaansmogelijkheid onzer pro- tie hebben ontkend. Weten zij niet, dat in Nederland grootere suikeropbrengsten per oppervlakte-éénheid verkregen wor den dan in eenig ander Leetwortelsuiker- produceerend land? Weten zij evenmin, dat wij hier in Nederland beschikken over fabrieken, die op rationeele wijze suiker produceeren in een kwaliteit, die vèr uit gaat boven de doorsnee-kwaliteit der Ja va-suiker? Het is onverantwoordelijk om op een zoo oppervlakkige en met de werkelijkheid strijdige wijze de Nederlandsche pro ductie aan te tasten en te bekladden. Ver heugd is Spr. over wat een gezaghebbend man als Dr Prinsen Geerligs schreef; „dat wij hier in Nederland hebben „een goed geoutilleerde en prachtig werkende beetwortelsuiker-industrie" en dat geen verstandig en verantwoordelijk mensch er aan denken zal deze mooie industrie ten doode te doemen". De aanvallen van de Java-producenten noemt Spr. onsympathiek, onjuist en on verantwoordelijk. Onsympathiek is hiet van hen, dat zij in een tijd, vraarin saam- hoorigheid van moederland en koloniën een belang van hooge orde is, een belan genstrijd ontketend hebben, die ernsti ge schade berokkend heeft aan de gevoe lens van eenheid, die ons juist thans moe ten bezielen om tezamen het hoofd te Me den aan de ernstige moeilijkbeden van den tegenwoordigen tijd. Onjuist is hun stre ven, omdat de door hen gevoerde actie niet staat op den grond der werkelijkheid. Onverantwoordelijk meent Spr. ten slotte, evenals Dr. Prinsen Geerligs, hun aanval te moeten noemen, omdat zij daarbij al leen gezien hebben naar bet eigen belang, zonder zich genoegzaam rekenschap te hebben gegeven van het belang der ge- heele Nederlandsche gemeenschap bij bet voortbestaan van de suikerproductie in het moederland. Het is ongetwijfeld juist, dat Java een zeer lagen kostprijs heeft, die vooral te danken is aan de buitensporig lage loonen, die voor landbouw en industrie in.onze Oost gelden. Toch is de prijs van die goed- koope suiker, wanneer zij in Holland ge leverd moet worden in dezelfde kwaliteit die wij maken en die ook noodzakelijk is om de Nederlandsche markt als afzetge bied te kunnen behouden, niet zoo laag als men het ons dikwijls wil doen geloo- ven. De suiker moet getransporteerd wor den naar Holland, daarna geraffineerd en tenslotte gedistribueerd. Spr. heeft zeer goede gronden om aan te nemen, dat de kostprijs van Javasuiker, veredeld tot de zelfde kwaliteit als onze suiker en gele verd bij den grossier of winkelier in Hol land omstreeks f 10 per 100 K.G. be draagt. Daartegenover staat, dat met in begrip van den steun, dien wij ontvangen, de suiker uit Nederlandsche Meten onge veer f 14 per 100 K.G. zal kosten, een ver schil dus van f 1 per 100 K.G. of 2 cent per pond met de Javasuiker. "Wanneer men in aanmerking neemt, dat de totale steun die de suikerproduc tie in Nederland in 1933 zal ontvangen ongeveer f 21 millioen bedragen zal, dan wordt het duidelijk, dat de Javasuiker- industrie niet alleen verlangt, dat de Ne derlandsche suikerproductie van den aardbodem zal verdwijnen, maar dat zij bovendien van den Nederlandschen con sument een bedrag van omstreeks f 11.4 millioen zou moeten ontvangen om den kostprijs betaald te kunnen krijgen. De Ja- vaproducent heeft dus zelf een belang rijke protectie noodig om hier in Neder land tegen kostprijs zijn suiker te kunnen leveren. Spr. wil een balans opmaken van de voor- en nadeelen, die in den meest rui men zin verbonden zijn aan het staken van de Nederlandsche productie en het invoeren van Javasuiker in Nederland. Eerst de nadeelen. Ie. Het loon van den Neder landschen landarbeider. Volgens de thans geldende steunrege ling kunnen ongeveer verbouwd worden 47.000 H.A. suikerbieten. Er ontstaat dus een nadeel wegens minder arbeidsloon van f 3.760.000 (verschil tusschen loon in de Metenteelt en hij andere gewassen). 2e, De vracht van bieten, pulp, me lasse, cokes, steenkool en kalksteen ad f 1,75 per 1000 Kg. verwerkte Meten is f 2.992.500. 3e. De kosten van de bieten ontvangst. Deze wil Spr. buiten be schouwing laten, omdat daartegenover staat dat voor de verhandeling en de vracht der producten, die in de plaats van de suikerbieten verbouwd worden ook in komsten worden genoten. 4e. Het arbeidsloon der fa brieken. Een gedeelte van de organi satie moet intact worden gehouden en ook het onderhoud moet worden voortgezet. Spr. neemt aan. dat f 0.50 per 1000 Kg. bieten toch aan loon hetaald zal moeten worden, zoodat voor den fabrieksarbeider een nadeel overblijft van f 2 per 1000 Kg, bieten of totaal f 8.420,000. 5e. De kosten van stopzetten der fabrieken (betaling van rente en aflossing der geïnvesteerde kapitalen en ander uitgaven) ad f 3 per 1000 Kg. is f 5.130.000. 6e. De steun aan den land- fa o uw. Door het staken van de bieten teelt zou op andere wijze steun aan an dere gewassen moeten worden verleend. Gerekend naar de tarwewet is dit min stens f 250 per H.A. in totaal f 11.750.000. Er zijn nog andere moeilijk in cijfers uit te drukken nadeelen aan het verdwij nen van de bietenteelt verbonden, die door de andere sprekers reeds in het licht werden gesteld. Niettemin komt het totaal der wèl in cijfers te waardeeren nadeelen op een be drag van niet minder dan f 27.052.500. Welke voordeelen staan daartegen over? In de eerste plaats het voordeel, dat de Nederlandsche consument f4 minder voor de suiker zal hebben te betalen is i 9.600.000. In de tweede plaats het voordeel, dat de Java-producent deze suiker niet meer met een verlies van omstreeks f2 per 100 Kg. zal hebben te verkoopen, hetgeen een voordeel beteekent van f 4.800.000. In de derde plaats het voordeel, dat de vervoermiddelen op Java en de scheep vaartmaatschappijen zullen genieten door het transport van 240.000 ton suiker van de fabriek op Java naar Nederland is f 4,320.000. ■Het nadeelig saldo (f 27 miljoen min f 18,7 miljoen) is dus f 8,3 miljoen. Twee voordeelen zijn buiten beschou wing gelaten. In de eerste plaats het be drag aan salaris1- en arbeidsloon, dat in Java wordt verdiend met de productie van 240.000 ton suiker. Gezien de zeer lage loonstandaard in onze koloniën kan dit bedrag nooit van doorslaande betee- kenia zijn. En in de tweede plaats het vervoer van het riet naar de ondernemingen, wat ook niet veel beteekent. .Het staken of beperken van de suiker productie in Nederland levert voor onze gehoele Nederlandsche gemeenschap dus een beduidend nadeel op. Daarom zou het in zoo hooge mate te betreuren zijn, indien de ondoordachte actie der Javaproducenten succes zou hebben. Het staken van onze Nederlandsche suikerproductie zou in de huidige moei lijke omstandigheden de grootste econo mische dwaasheid zijn, die men bedenken kan. Zeker, het bedrag aan steun, dat voor de bietenteelt en dus bovenal voor de werkgelegenheid wordt verstrekt, is groot. Maar deze steun legt geenszins een ondragelijken last op de schouders van den Nederlandschen consument. De bin- nenlandsche suikea prijs is thans dbor de steunregeling gestabiliseerd op een hoog te, die den suikerprijs van voor den oor log niet overtreft. Spr. wakt ten slotte op onafgebroken te blijven strijden voor het voortbestaan der Nederlandsche suikerproductie. Faillissementen. Set fail lissement van D. A. Gonstandse, make laar in vaste goederen, voorheen te Goes, curator mr J. F. van Deinse, adv. en proc. te Middelburg, is geëindigd door de verbindend geworden eenige uitdeelings- lijst, met een uitkeering aan de concur rente schuldeischers van 1,8 pet. Middelburg. Ons wordt plaats gevraagd voor het volgende: Nu het tijdvak voor den verkoop van Weldadigheidszegels en prentbriefkaarten ten bate van het Kind wederom voorbij is, zal menigeen, die hiervoor belangstel ling toonde, kennis nemen van het resul taat van de gevoerde actie. Het desbetreffende Comité alhier ver kocht 10.082 zegels van 3 cent; 3.306 van 8 cent, 8.715 van 10 csnt en 756 van 16 cent, te zamen voor een waarde van. f 1559,20, terwijl 396 series prentbrief kaarten werden verkocht ter waarde van f 138.60. Dat deze bedragen iets kleiner zijn dan in het vorige jaar zal wel het gevolg zijn van de tijdsomstandigheden, des te meer verheugt het ons, dat in het tentje voor een grooter bedrag dan anders het geval is, werd verkocht, zoodat de dames, die dit jaar eiken dag het tentje bedienden met tevredenheid op hun bereidwillig aanvaarde en goed volbrachten arbeid kunnen terugzien. Het Comité Mengt hun hiervoor gaar ne zijn hartelijkan dank, gelijk het dit ook doet aan den heer directeur van het postkantoor, die hun hierin terzijde stond en aan allen, die door koop en verkoop deze steunverleening aan het hulpbehoe vende kind 'hebben bevorderd; mede aan de pers en aan hen, die door het plaatsen van reclamebdljetten enz. aan dit resul taat hebben medegewerkt. Gevonden voorwerpen. Muziekhou- der, Smaardijk, Lazerijs'traat O 34; Spaar- briéfje, M. 'Heiliger, Vischmarkt H 161; Kinder port. met inli., Soetens Lazerijstr. O 82; Zilver kettinkje, Lindenberg. BreeE 207; Insigne, W. Kruft, Bagijnhof E 150; Kinderhandschoentje A. Vermaare, KI Vlaanderen M 187; Actetasch, J. Vreeke, Reisweg R 172; Handschoen, J. Boone, Segeersweg V 87; Dam eshanöf asch j e mei inh., Juffr. E. de Visser, Rouaanschekado G 128; Heerenvest, J. Bliek, L. Singelstr. N 204; Geldstuk, G. de Lange, Gortstr. K 31; Mantelhand. Piel, Bogardstraat D 36; Dagkalender, H. Kingmans, N. Kerkstr. B 105: Zakmes, P. Kosme, L, Vide K 234; Huiedeutd, Bur. Pol.; V» rat zeep, J. Schuilwerve, K. Singelstr. 0 292; Res. autoband, J. L. de Troije, Zaagmolenpol der H 14; Koperen gewicht, A. Reijnierse, Breeweg 't Zand 0 165; Manchetknoop, v. d. Driest, Kantoor Vitrite Works; Da mes en kinderhandschoen, Boone Oost- kerk O 16; Handfaeschermer, J. Dunneo, Jodengang R 236; Das, A. v. Tiel, Winter- straat Q 100; Kraagsluiting van jas, Bou- man, K. Delft G 24; paar Dameshand schoenen, Bur. v. Pol.; Zilv. Armbandje, v. d. Pas, Eigenhaardstr. P 234. Verhuurd. Zooals bekend stond na de verbouwing van de perceelen hoek Korte Delft-Nieuwstraat het bovenhuis nog steeds onverhuurd. Thans zijn de pa pieren verwijderd en hedenmorgen ston den verhuisauto's voor het pand met de eigendommen der toekomstige bewoners. Vlissingen. Vijf entwintig jaar brandmeester. Gisteren herdacht dhr J. A. van Dierendonck den dag, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad als brandmeester bij de vrijwillige brandweer. De jubilaris is gisteravond in Britannia gehuldigd bij monde van den burgemeester en andere sprekers en hem zijn verschillende geschenken aangeboden. Bij deze huldiging was mede aanwezig dhr H. Dronkers, voorzitter van de af- deeling Walcheren van den Zeeuwschen Brandweerbond. Goes. De collecte voor het crisiscomitó bracht deze week f 58,29 op. Gisteravond vergaderde de Ghr.- Hist. Jongerengroep Goes en omstreken. De voorzitter opende op gebruikelijke wijze deze goed bezochte vergadering. Vervolgens hield het lid mej. Straub een onderwerp over het ontstaan der Chr.-Hist. Partij. Op dit zeer mooie onderwerp volgde een aangename bespreking. Na het staande zingen van het Wilhel mus werd deze uitstekend geslaagde ver gadering op de gebruikelijke wijze ge sloten. i Telefoon. In verband met de voorgenomen plaatsing van automatische telefooncellen te Goes en in het ressort van dat kantoor zullen de telefoonnum mers 22 en 33 alsmede de nummers welke eindigen op 22 en 33 door andere worden vervangen. D'it zal plaats vinden, zoodra de nieuwe naamlijst voor den telefoon dienst zal zijn verschenen, d.i. omstreeks het einde van Januari. Wemeldinge. Het Belgische motorschip „Rijn en Schelde 2" verloor bij het in varen in de Oostsluis alhier, zijn boeg anker, dat de kapitein als gevolg van den hevigen wind wilde gebruiken. Het schip bekwam geen averij. Döor tusschebkomst van een duiker van het bergingsvaartuig „Trio" is het anker boven gebracht. Bergen op Zoom. De onlangs alhier op gerichte Axja-club hield haar eerste ver gadering. Op deze vergadering sprak Ds le Coin- tre over: „De houding van het moderne Socialisme tegenover het Christendom". Eveneens werd in deze vergadering het bestuur gekozen, hetwelk als volgt is sa mengesteld: B. Ruytenberg, voorzitter, (Vrederust); J. Galjouw, secretaris (Vre derust); Mej. J. Sette, penningm.esse. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Annerveen, J. Aalbers te Woltersum. Te Helium, D. J. Politiek te Ferwerd. Bedankt voor Warfhuizen, Y. B. Kal ina te Beetsterzwaag. De Kerkelijke strij'din Duitschland. Ten opzichte van de Evangelische Kerk in Duitschland schijnt thans, naar aan het Vader 1. gemeld wordt, als de tee kenen niet bedriegen, een interessante be slissing in voorbereiding. „Wij' hebben reeds melding gemaakt van het bestaan van een protest van den Pfarrernotbund en de meerderheid van de landsbissehoppen tegen het beleid van Rijksbisschop Muller en meegedeeld, dat dit protest ondanks het verbod van Rijks- bischop Muller vorigen Zondag in enkele kerken van den kansel af is voorgelezen. Nadat in den loop van de vorige week het conflict in de kerk nog scherper vor men aangenomen had, dan te voren, ver luidde in evangelische kringen, dat de predikanten besloten hadden om Zondag allen zonder uitzondering, het protest tij dens den kerkdienst voor te lezen. In dit protest werd Rijksbisschop Muller de ge hoorzaamheid opgezegd. Hiet luidt: Ook jegens den rijksbisschop moeten wij ons gedragen in overeenstemming inet het woord: „Men moet God meer gehoor zamen dan den mensch." Het is echter tot de voorlezing van dit protest niet gekomen en wel omdat vlak van te voren weer een voorloopig com promis tot stand is gekomen tusschen de kerkelijke oppositie (Pfarrernotbund en de meerderheid der landsbisschoppen) en rijksbisschop Muller. Deze heeft ditmaal niet bevolen, maar verzocht om van ;le voorlezing af te zien, daarbij uit eigen beweging den predikanten belovende, dat hij' nog in den loop van deze week een be slissende stap zon doen tot bijlegging van het conflict.. Wat verstaat nu Rijksbisschop Muller onder dezen beslissenden stap? Aftre den? Zoo hebben de predikanten het be grepen. Zij rekenen er op, dat Rijksbis schop Muller nog voor Donderdag of op zün laatst op Donderdag sal deimssio- n»f«B cteidai sij de aankondiging van den Rijksbisschop aldus hebben opgevat, en daarom hebben zij van de voorlezing van het protest afgezien. Te meer reden hadden de predikanten voor deze opvatting omdat Rijksbisschop Muller gewaagd heeft van een „persoon lijk offer" hetgeen hij bereid is te bren gen. Mocht deze opvatting van de predikan ten de juiste zijn, dan zou hieruit blijken, dat ook de regeeringskringen, welke tot dusver Rijksbisschop Muller hebben ge rugsteund, den man laten vallen. En als dit het geval is, hoe moet het aftreden van den rijksbisschop dan wor den opgevat? Daar de regeering zich formaliter bui ten de kerkelijke aangelegenheden houdt, kan zij eveneens formaliter op ker kelijk gebied ook geen nederlagen lijden. Nomen wij echter eens even aan, dat de geheele evangelische kerk zich zonder uitzondering bij de Duitsche Christenen had aangesloten, bij de Duitsche Christe nen, uit wier midden rijksbisschop Mul ler is voortgekomen, dan had deze in dat geval zeker het beschermheerschap niet neergelegd, noch Iandhisschop Htossen- felder en ds Krause behoeven te verloo chenen. Zou dit alles niet als een groote overwinning van het nat.-socialisme zijn beschouwd, en zulks terScht? Welnu, zoo zullen velen redeneeren: op een gebied waarop men zij het dan ook indirect groote overwinningen kan behalen, kan men ook groote, zij het indirecte, neder lagen lijden. Als zoodanig zou men ook stellig het aftreden van rijksbisschop Muller kun nen beschouwen, mits men ook zou weten wat daarna bomt. Dat weten wij echter niet. Nemen wij nochtans voorloopig aan, dat dit aftreden de inleiding zal zijn tot een de facto vol ledige overwinning der richting van den Pfarrernotbund, dan zou daaraan te recht groote heteekenis moeten worden gehecht. Het zou dan voor de eerste maal zijn, dat het totaliteitsstreven van het nat.- socialisme ook op een nevengebied door het geestelijk verzet van menschen een slagboom op zijn weg vond. Doch, gelijk gezegd, wij weten nog niet wat er na het aftreden van den rijksbis schop Muller verder gebeuren zal. Men moet in den tegenwoordig en tij:d, als men op gebeurtenissen vooruit loopt, ze ker voorzichtig zijn. Heel zeker is het aftreden van den rijksbisschop nog niet, want wat kan er nog alles voor Woens dag geschieden? Op het oogenblik is ech ter het aftreden van rijksbisschop Muller hoogstwaarschijnlijk en dat is op zichzelf al belangrijk genoeg. Gereformeerd School verband en Wachtgelders. Onlangs werd bericht, dat G. S. V. een bemiddelingsbureau instelt voor wacht gelders (sters) v a n b ij G. S. V. aangesloten scholen, waar toe opgaaf van de besturen gevraagd wordt, en dat desverlangd die wachtgel dersisters) zelf zich kunnen aanmelden (b.v. als hun bestuur nalatig mocht blij ven). Nauwkeurige lezing kan doen zien het blijkt noodig hierop opmerkzaam te maken dat dus wachigelders(sters) van n i e t bij G. S. Y. aangesloten scho len niet in de lijsten worden opgeno men. Minister Oud vangt.... smokkelaars. Minister Oud, die de vorige week vele Limburgsuhe grenskan- toren bezocht, passeerde op den weg van Roosteren ook het dorp EU. Z.Exc. was vergezeld van den inspecteur der dir. be lastingen te Roermond. De auto stiet op een paar smokkelaars, stopte en het ge lukte de smokkelaars aan te houden en aan de politie over te leveren. Knoeier ijl met valsche oormerken. Te Zelhem is door de marechaussee in samenwerking met de inspectie der varkenscentrale een groote knoeierij met valsche oormerken achter haald. Een auto met een volledige uitrusting van een rijksmerkerij is in beslag geno men. Tegen drie personen is proces-ver baal opgemaakt, terwijl 19 valschelijk of niet gemerkte varkens in beslag werden genomen. Smokkelaar aangescho ten. Zaterdagavond heeft zich nabij de Belgische grens, onder Nispen, wederom een smokkelaarsdrama afgespeeld, waar van een vader van vijf kinderen het slachtoffer is geworden. Komende uit de richting van de Bel gische grens ontdekten een paar kom miezen in den z.g. Rucphensehen Achter hoek een zestal smokkelaars. Aan de en- kèle malen herhaalde sommatie om te blijven staan werd, zooals vaak, niet vol daan. Do kommiezen zetten de vluchte lingen over de onbegaanbare paden door de heide na, waarbij om schrik aan te jagen en tot staan blijven te sommesren een der kommiezen enkele schoten in de lucht afvuurde. Zij 'hoorden plotseling ter zijde van het pad een gekreun, waarop zij tot de ont dekking kwamen, dat een der smokke laars was aangeschoten en, naar het scheen, ernstig was gewond. Zij brachten den man naar een nabijgelegen boeren woning, vanwaar hij vervoerd werd naar het ziekenhuis. Bij een ingasield or.l.rrocï K.ox, de kogel vermoedelijk onder den «schou der den aan had getroffen en in 'het mid denrif was blijven zitten, terwijl vermoe delijk daarbij de linkeriong sou zijn ge raakt. De getroffene is de 38-jarige F. uit Ze venbergen, gehuwd 'en vader van vijf kin deren. Bij zijn verhoor door de mare chaussee, die de zaak in onderzoek hoeft, heeft de man bekend, de sommatie ge hoord te hebben, doch te zijn doorgeloo- pen. D© toestand van 'bet slachtoffer is nog zeer zorgwekkend. LONDEN. Uit Singapore wordt ge meld, dat 200 Chineezen g6tracht hebben met een bark Singapore te bereiken. Zij geraakten daarbij in oen storm, waardoor het scheepje vreeselijk gehavend werd. Daarbij werden 28 passagiers in een .zoo nauwe ruimte bijeengebracht, dat zij ge stikt zijn. Aan 16 opvarenden gelukte het aan land te komen. Van de overige 156 passagiers heeft men niets meer gehoord. PARIJS. Omtrent de oorzaak van het ontzettende vliegongeluk, waarbij de Emé- rande met de inzittenden verbrandde, tast men nog steeds in het duister. Daar de Emérande laag vloog, vermoedt men, dat het vliegtuig in botsing is gekomen met een bovengroudsche hoogspannings kabel. PARIJS. Gisteravond is het grootste warenhuis van Rijssen geheel door brand vernield. De brand is waarschijnlijk ont staan bij het verrichten van reparatie werkzaamheden op het dak. De schade wordt geraamd op 5 millioen franc. Het uit 300 personen bestaande personeel is broodeloos. CALCUTTA. Voorzoover thans bekend zijn bij de aardbeving 33 personen om het leven gekomen. GOES. Huw.-afkondiging: Pieter God- dijn, 28 j. jm. laatst te Goes en Johanna Suuriand, 19 j Geboren; Paulina Catharina Maria, d. v. Anthonius Johannes Brusket en Fi- lomina Maria Catharina Schipper. Overleden; Jacoba Janna Zandee, 61 j., echtg. van Jacobus Kloosterman. Goes, 16 Jan. 1934. Eieren p. 100 f 3.60, middenpr. p. 25 90 ct., winkelprijs 4,5 ct. Boter p. k.g. f 1.55, middenpr. p. pond 77,5 ct., winkelpr. 87,5 ct. Fabrieksboter 90ct., eendeieren f 3.60, poeleieren f2.50, afwijkende boter 60 ct. Noteering van handelaren: boter 72,5 ct. Aanvoer 500 pond en onverkoopbaar. V. P. Z. Aanvoer 9662 eieren, prijs f 3.90 p. 100 stuks. BEURSBERICHTEN. Slotkcersen van de Amsterdamsclie Ef fectenbeurs ons medegedeeld door Van Heel Go. N.V. te Goes. vorige koers heden Ned. Handel Mij. 47 47 Philips Gloeilampen G.B. 252 252% Unilever 88 86% Anaconda Copper 9a/s 9% Bethlehem Steel 24% 26% U.S. Steel Corp. 328/8 336/B Koninkl. Petroleum 176% 176% Shell Union 5% 5°/s Amsterdam Rubber 101% 101% Ned. Scheepvaart Unie 45% 40 Deli Maatschappij 109 109 Handelsverg. Amsterdam 173 175 5 pet. Nederland 1932 101% 101"/!. 4% pet. Ned.-Indië 1926 95 94y/b 4 pet. Nederland 1933 100% lOOVe De berichten uit New-York werden hier zeer gunstig opgenomen en de Ame- rikaansche afdeeling ondervond er een gunstige tendenz door. De omzetten na men belangrijk toe. Daarentegen was de lokale afdeeling eerder aangeboden, waarschijnlijk door ruilingen naar de Amerikaansche. Indië gevraagd. Wisselkoersen. Amsterdam, 16 Jan., 2.30 u. Londen 7.83—7.87 Parijs 9.759.79. Berlijn 59.0059.04. Brussel 34.6434.68. Now-York 1.531.54% Heden overleed tot onze diepe droefheid onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Be huwd-, Groot- en Overgroot moeder PIETERNELLA KOSTEN, in den ouderdom van ruim 75 jaar. Uit aller naam: M. NIEUWDORP, Kinderen, Behuwd-, Klein en Achterkleinkinderen. Kruiningen, 15 Januari 1934.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 3