EERSTE BLAD. DINSDAG 18 JANUARI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. Dit.nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën: Familieberichten 30 cent, tfan- delsaüvertentiën 25 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags ÏÜ.7Ö, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 1 U.Ö5, Bij contract belangrijke korting. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Heilzame samenwerking. De kans dat het nogeens tot hereeni- ging zal komen van de A.-R. partij en de Chr.-Hist. Unie, schijnt niet bijster groot. Het is zelfs de vraag of bet, gezien de ontwikkeling van beide partijen, ver standig zou zijn met -kracht op vereeni- ging aan te sturen. Er zijn nu eenmaal bij alle punten van overeenkomst, toch ook verschillen die dieper gaan dan de oppervlakte. En dan, er is ook de geschiedenis die beide groepen een eigen stempel heeft gegeven. Met dit te constateeren mogen we even wel niet volstaan. Al is samensmelting niet mogelijk en misschien zelfs ongewenscht, dit behoeft toch niet een ernstige samenwerking in den weg te staan. De Nederlander schreef enkele jaren geleden: „Bij al wat de rechterzijde in kerke lijk en godsdienstig opzicht verdeelt, be- hooren wij de oogen wijd open te houden voor de gemeenschappelijke politieke ge dachte, die haar verbindt, en die zoowel in het verleden heilzame samenwerking heeft mogelijk gemaakt als in de toekomst tot behoud van land en volk kan strek ken." En verder: „Slechts een beginsel is sterker dan de omstandigheden en kan, ook als het aanzien der dingen wisselt, het juiste spoor doen houden. Laat ons pogen aan het beginsel, zoo als dit door de rechterzijde eenstemmig beleden wordt getrouw te blijven en een open oog te hebben voor de bederfwe rende taak, die dit ook in de toekomst voor land en volk nog zal te vervullen hebben." Wij zouden niet durven zeggen dat de beteekenis van wat hier wordt opgemerkt steeds voldoende in het oog is gehouden. Niet altijd kreeg men den indruk dat er over en weer de begeerte was om over kleine verschillen heen te zien en geza menlijk het groote doel in het oog te hou den. Toch is dat noodig, ook in de tegen woordige omstandigheden. Vooral nul Hartelijke samenwerking van twee Prot. Christelijke groepen, die samen in het parlement over een vierde deel van de zetels beschikken, en die dus groote invloed kunnen uitoefenen, kan voor het behoud en de goede werking van het par lementaire stelsel van groote beteekenis zijn. Het is daarom noodig de oogen wijd open te houden voor de gemeenschappe lijke politieke gedachte die beide partij verbindt en „die zoowel in het verleden heilzame samenwerking heeft mogelijk gemaakt als in de toekomst tot behoud van land en volk kan strekken". Fransch vliegtuig verongelukt. Tien slachtoffers. Het Fransche vliegtuig Emeraude, dat uit Saigon kwam, is neergestort en in vlammen opgegaan. Het vliegtuig had een snelle vlucht naar Indo-China gedaan en is op den te rugweg, bij Corbigny, tusschen Lyon en Orleans, verongelukt. Alle tien inzitten den, waaronder Pasquier, de gouverneur- generaal van Indo-China, zijn verbrand. Het ongeluk schijnt te wijten aan ijsafzetting tijdens een sneeuwstorm. De „Emeraude" oftewel de „D 332" heeft den 23sten November van het vorig jaar ook een landing gemaakt op Schip hol. Het vliegtuig was de nieuwste aan winst van de Fransche luchtvloot en eigendom van de Air France. De „D 332 was uitgerust met Hispano- motoren en kon een maximumsnelheid halen van 300 K.M. per uur. Er was plaats voor acht passagiers en er was slaapgelegenheid aan boord. Aardbeving in Britsch-lndië. t -?e.n ®-r00^ aantal plaatsen in Britsch- lndië is een aardbeving gevoeld. Te Calcutta zijn, hoewel de aardbeving er groote schrik verspreidde, en eenige gebouwen beschadigd werden, geen ern stig gewonden te betreuren. Naar ver luidt, zijn te Gaya Bihar 9 menschen ge dood en te Patna 8. Te Jamalphur in engalen zijn de stationsgebouwen inge stort, waarbij de vrouw en kinderen van den Europeeschen bedrijfsleider van de spoorwegwerkplaatsen en de vrouw van den officier van gezondheid daar ter plaatse gedood zijn. Ook te Benares, Lucknow en in Bteden in de Vereenigde provincies zijn vele gebouwen ingestort. Volgens tot gisteravond te Bombay ont vangen berichten, waren in het Noorde lijk gedeelte van Britsch-lndië 25 men schen gedood en meer dan 200 gewond. Men vreesde echter, dat deze cijfers nog belangrijk beneden de werkelijkheid wa ren. Te Patna waren reeds 90 menschen naar ziekenhuizen vervoerd; er lagen daar nog talrijke dooden en gewonden onder de puinhoopen. Te Cawnpur zijn 300 huizen ingestort. 7000 huizen kregen scheuren. Gistermorgen om 8 uur 54 min., tijd van Greenwich, werd aan het Meteorolo gisch Instituut te Dë Bilt een buitenge woon sterke aardbeving geregistreerd op een afstand van 7000 K.M. Voortdurend komen nieuwe ernstige be- richten binnen over de hevige aard beving, die Maandagmiddag groote dee- len van Britsch-lndië ernstig heeft ge teisterd. De geweldige aardschok duurde onge veer 3 minuten. De inboorlingen beweren nog nooit zoo'n langen schok te hebben meegemaakt. Het aantal dooden is nog niet te over zien daar de berichten uit de afgelegen gebieden slechts langzaam binnenkomen. De aangerichte materiëele schade is zeer groot. Te Calcutta zelf brak een paniek uit zoodra de schok waargenomen werd. Ar beiders en beambten vluchtten uit kan toren en werkplaatsen de straat op. Het kwam tot een verwoed gedrang waarbij honderden gekwetst werden. De menschen stroomden in het park en op de pleinen samen. Een sterke politiemacht was noo dig om de orde te handhaven.. Telegraaf- en telefoonverkeer werden gedeeltelijk gestoord. Verscheidene bouwwerken werden be schadigd. Moskou tulpenstad. In Moskou is men begonnen met den aanleg van groote plantsoenen waarin Nederlandsche tulpen en hyacin- 'then worden geplant. De Nederlandsche bloembollen-kweeker, de heer Lefebre is de vorige week te Mos kou aangekomen, om bij het planten van de bollen behulpzaam te zijn. Weer een schandaal in België. Het parket te Brussel houdt zich thans bezig met het onderzoek van een schan daal in de Belgische brandweerkorpsen. Er zou n.l. een uitgebreide dienst van inlichtingen bestaan die, tegen vergoeding natuurlijk, een maatschappij van brand- experten onmiddellijk verwittigde, telkens wanneer ergens brand ontstond. De experten dezer Mij. waren hierdoor altijd de eerste ter plaatse om de dien sten van de Mij. aan te bieden, wat in de meeste gevallen succes had. De monetaire boodschap van Roosevelt. President Roosevelt heeft bij het Con gres een wetsvoorstel ingediend, strekken de tot het verleenen van machtiging aan de regeering, bezit te nemen van al het monetaire goud, dat Amerikaansch eigendom is. De betaling voor goud zal geschieden in goud-certificaten, die steeds zullen wor den gegarandeerd door goud uit de Schat kist van een gewicht en een gehalte als van tijd tot tijd zal worden vastgesteld. De president vroeg voorts autorisatie voor de stichting van een stabilisatie- fonds tot een bedrag van 2 milliard dol lars voor den handel in vreemde valuta, zoomede tot steun der regeeringsleenin- gen, voor het geval deze door speculan ten aan de markt zouden worden ge bracht. Roosevelt is van meening, dat een re valuatie van den dollar op meer dan 60 pet. van de waarde, zooals deze tot nu toe was vastgesteld, niet in het algemeen belang zal zijn. Hij beveelt derhalve het Congres aan als uiterst toelaatbare grens voor de revaluatie vast te stellen 60 pCt. De bedoeling van de vaststelling van de grens van revaluatie op 60 pet is, het der bevolking duidelijk te maken, dat de revaluatie van den vroege- ren gouddollar niet boven 60 pet en niet beneden 50 pet zal plaats vinden. Hierdoor zou men verder bereiken, dat de prijzen in het bin nenland zullen worden gestabiliseerd en dat het publiek zich een juist beeld zal kunnen vormen van zijn financiëelen toe stand. Ook in den Senaat is een wetsvoorstel ingediend.' Het Huis van Afgevaardigden heeft later het wetsvoorstel aangenomen. In een toelichting van zijn boodschap aan de journalisten heeft Roosevelt ge zegd, dat hij hoopte eindelijk te komen tot een permanente stabilisatie van den dollar ten aanzien het pond sterling en den frank. Het eerste onthaal van de boodschap door het Congres is buitengewoon gunstig. Korte berichten. Te Rijssel heeft men een groot finan- ciëel schandaal ontdekt. Een maatschap pij had daar op grond van de z.g. Lex Loucheur machtiging gekregen voor den bouw van goedkoope woningen. Eenige opdrachten tot bouwen zouden zijn ge geven en het geld zou daarvoor ter be schikking zijn gesteld, doch niet zijn uit betaald aan de bouwondernemers. Tot nu toe zijn reeds 37 aanklachten tegen de maatschappij binnengekomen. De vor deringen beloopen eenige millioenen franken. i Gemeld wordt, dat de directie deT drie groote machine-fabrieken te Win- terthur het centrum der Zwitsersche ma chine-industrie, hebben besloten, een nieuwe loonsverlaging toe te passen. De verlaging, welke begin Februari zal in gaan en 6 tot 8 pet. zal bedragen, heeft ten doel in bet belang van den uitvoer de productiekosten te verminderen. i In de gisteren gehouden zitting van den Volkenbondsraad is besloten de Saar- quaestie tot de tweede helft dezer week uit te stellen, om Duitschland de gelegen heid te geven een vertegenwoordiger te zenden. DE FINANCIEELE TOESTAND VAN NED.-INDIE. De Riegeeringsgemacbtigde voor Finan ciën, gaf in den Volksraad een exposé over den financieelen toestand van Ned.- Indië, waarbij 'hij een overzicht gaf van de maatregelen die bij de departementen zijn of worden uitgewerkt. De heer De Leeuw releveerde dat het doel van de Regeering is het peil der Landsuitgaven tot f 300.000.000 terug te brengen. Dit kan echter niet ineens ge schieden, daar een en ander niet slechts afbraak insluit, doch tevens een veel ver der gaande herordening. 'Zooals hekend is, word! voor 1935 ge streefd naar een begroeting der uitgaven die nog f 42.000.000 boven dit cijfer van f 300.000.000 uitgaat, waarbij echter een verdere toeneming der Landsschuld wordt voorkomen. Het niveau der Landsinkomsten liep van f 551.000.000 in 1928 tot f 284.000.000 in 1932 terug, en de zuivere gewone uit gaven in die periode van f 509.000.000 tot f 421.000:000. Hieruit blijkt, dat de inkrimping der uitgaven den val der middelen niet heeft kunnen bijhouden. Be raming der uitgaven voor 1934 (na doorvoering der pensioenkorting en der salarisherziening) beloopt f 377.000.000, zoodat om bet niveau van f342.000.000 te bereiken, nog f 35.000.000 moet worden bezuinigd. „Verlangens" van S.D.A.P. en N.V.V. In de Arbeiderspers wordt onderstaan de resolutie gepubliceerd: De moderne arbeidersbeweging, be lichaamd in 'N.V.V. en S.D.A.P., door drongen van de noodzakelijkheid, dat in grijpende maatregelen worden genomen: a. ter voorkoming van verslechtering van den werkloozensteun, teneinde de noodige verbeteringen, met name ten be hoeve van de jeugdige werkloozen, in de steunregelingen, alsmede uitbreiding van werkverruiming en van werkverschaffing mogelijk te maken; h. ter voorkoming van financieele in storting van vele gemeenten; c. ter voorkoming van verdere afbraak van sociale en cultureele maatregelen; verlangt van regeering en 'Staten-Gene- raal 1. een beffing ineens van vermogens boven de f 16.000, tot een totaal bedrag van ruim 100 millioen^gulden; 2. herstel van de successie-belasting tot het peil van 1926; 3. progressieve crisis-heffing van mid delbare en groote inkomens; 4. maatregelen tegen 'belastingontdui king, o.a. door opheffing van het bank geheim en tegen kapitaalvluoht; en voorts organisatie van credietverleening en anderen steun van staatswege aan het bedrijfsleven, teneinde nieuwe werkge legenheid te scheppen en de 'bestaande uit te breiden. (De terminologie van S.DA.P. en N. V.V. vertoont een zekere evolutie, zegt de N. R. Grt. Van „eischen" is men tot „ver langen" gekomen. „De Fakkel" gedoofd. In het laatste nummer van „De Fak kel", het Amsterdamsche orgaan van de syndicalistische gem.-werklieden wordt medegedeeld, dat het blad ophoudt te ver schijnen, omdat het college van B. en W. censuur uitoefent. (Bestuursleden van „De Fakkel" zijn n.l. diezer dagen ontboden bij den wethouder voor 'de Bedrijven, den beer Rustige, en den wethouder voor Ar beidszaken, mr. Kropman, die aan de hand van eenige artikelen in „De Fakkel" van December aan die redactie hebben doen weten, aat 'h.i. die artikelen een op ruiend karakter droegen en dat bij her haling de verantwoordelijke redacteurs onvoorwaardelijk zouden worden ontslag- gen uit den gemeentedienst. Gevolg van dit onderhoud is nu geweest, dat „De Fakkel" ophoudt te verschijnen. Be leidende figuren hebben het blijk baar maar raadzamer geacht hun ge schrijf te staken Duizend of honderd? Naar aanleiding van het verbod aan de leden van de Vrijwillige Burgerwacht om lid te zijn of te worden van de N. S. B. beeft de „Telegraaf" zich gewend tot den waarnemend commandant van de Rotterdamsche Burgerwacht, Overste Van der Flerk, om hem te vragen hoeveel léden van de Rotterdamsche Burgerwacht in verband met dit verbod zijn uitgetre den. Be heer Van der Flerk deelde mede, dat dit niet meer dan honderd leden zijn, terwijl de Burgerwacht thans nog uit on geveer vijfduizend leden bestaat. Dezer dagen heeft, zooals gemeld is, ir Mussert meegedeeld, dat duizend le den van de Rotterdamsche Burgerwacht hun ontslag hadden genomen I Jhr mr A. F. de Savornin Lobman f. Te Amsterdam is in den ouderdom van 62 jaar overleden de heer jhr mr A. F. de Savornin Lobman, directeur der Am sterdamsche Maatschappij van Levens verzekeringen. De overledene, die een zoon was van den bekenden staatsman jhr mr A. F. de Savornin Lohman, was sedert tal van ja ren aan genoemde maatschappij verbon- deü. Invoerverbod van varkens In België. Naar aanleiding van het bericht, dat met ingang van gisteren de invoer in België van levende varkens uit Neder land en Denemarken zou worden verbo den in verband met eenige pestgevallen onder de varkens in die landen, hebben wij eens geïnformeerd, zegt de „Maas bode", hoe het dan toch wel met die ziek te in ons land gesteld is. Ons werd verzekerd, dat enkele geval len van varkenspest, waarvan den aard intussehen niet zoo verontrustend is als de naam wel zou doen vermoeden, in ons land en andere landen en ook in België zelf regelmatig voorkomen. De ziekte heeft bier thans niet zooda nige uitbreiding aangenomen, dat er naar de meening van deskundigen aanleiding zou bestaan tot de maatregel, welke door de Belgische regeering wordt genomen. Burgemeester Van Wageningen. f Op 65-jarigen leeftijd is Zondagoch tend overleden de beer G. van "Wagenin gen, burgemeester van Roden. De heer Van Wageningen heeft het burgemees tersambt vervuld sedert 9 Juni 1897. De muiterij op de Zeven Provinciën. De behandeling van de zaak tegen ka pitein-luitenant ter zee P. E., gewezen commandant van Hr. Ms. De Zeven Pro vinciën, voor het Hoog Militair Gerechts hof, zal Donderdag 22 Februari plaats hebben. Als raadsman voor den beklaag de zal optreden mr J. H. Rolandus Ha- gedoorn. Sollicitanten voor Rijksveldwachter. Dë Minister van Justitie brengt ter kennis, dat in 1934 geen onderzoek zal worden gehouden naar de geschiktheid van sollicitanten voor de betrekking van Rijksveldwachter. In verband hiermede zullen de verzoe ken ook voor zoover ze reeds mochten zijn ingediend om tot dat onderzoek in 1934 te worden toegelaten, niet in be handeling kunnen worden genomen. Slechte spoorwegontvangsten. De staat van definitieve spoorwegont vangsten over de maand September 1933 vermeldt onder: Reizigers en Bagage een bedrag van f 5.208.873,91 (bet vorig jaar f 6.023.577,68); voor Goederen en Leven de Dieren f 4.624.844,12 (bet vorig jaar f 5.480.960,20) en voor Diversen f 142.531 (vorig jaar f 200.200,94). In totaal bleef Sept. 1933 f 1.728.489,79 achter bij September 1932. De eerste drie kwartalen van 1933 le verden f 14.632.539,96 minder op dan de zelfde periode van 1932. Veerdienst Enkhuizen-Stavoren. De veerdienst Enkhuizen-Stavoren is met ingang van heden zoowel voor per sonen- als goederenvervoer, volledig her opend. Twee ponten zijn er gisterenmor gen in geslaagd, het ijs voor de haven van Stavoren te forceeren. Dë route Enkbui zen-Stavoren is thans ijsvrij. De loonsverlaging bij de Spoorwegen. Verschillende organisaties van spoor wegpersoneel hebben gisteren te Utrecht Binnenland. Groote vergadering te Goes over de be dreigde suikerbietenteelt. De loonsverlaging bij de Spoorwegen. De financieele toestand van Indië. De Eerste Kamer over Justitie, Buiten- landsche Zaken en Binnenlandsche Zaken. Buitenland. Fransch vliegtuig verongelukt. Tien slaohtoffers. Aardbeving in Britsch-lndië. Monetaire boodschap van Roosevelt. vergaderd ter bespreking van de voorloo- pige regeling der loonsverlaging voor het spoorwegpersoneel, waaromtrent tus schen directie en personeelraad overeen stemming was verkregen (een verlaging van alle loonen, toelagen, presenten enz. met 4 pet. en verhooging van de kinder toelage van 2 y* tot 3 pet. der bezoldiging onder handhaving' van het bestaande mi nimum van f 50 per kind en per jaar). De besturen van deze organisaties stel den aan de vergaderingen voor, dit voor- stél te aanvaarden. De algemeene vergadering der Neder landsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel aanvaardde deze rege ling met overgroote meerderheid. In de algemeene vergadering van den Protestantsch Christelijken Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel werd voor al geprotesteerd tegen deze verlaging voor wat de laagste loonen aangaat, doch na de verzekering van het hoofdbestuur, dat onder de bestaande omstandigheden geen gunstiger regeling was te verkrijgen werd ook hier de regeling bij meerderheid van stemmen aanvaard. Dë vergadering van den r.-k. bond van spoor- en tramwegpersoneel St. Raphael drukte haar teleurstelling uit, dat geen verhooging toegezegd was van de mini mum-kindertoelage en droeg het hoofd bestuur op, pogingen aan te wenden het daarheen alsnog te leiden. Ten slotte heeft ook St. Raphaël de regeling aan vaard. Vijf afdeelingen stemden tegen. DE BEGROOTING VAN BINNEN LANDSCHE ZAKEN. Voorl. Verslag der Eerste Kamer. Verschenen is het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de begrooting van Binnenlandsche Zaken, waaraan is ont leend: Zeer vele leden betuigden instemming met het beleid van den Minister. Aange drongen werd op een nadere verklaring van 's ministers bedoelingen met zijn cir culaire aan Ged. Staten, gedateerd 18 Oct j.l., inzake toezicht op de gemeentebe sturen. Sommige andere leden voerden als bezwaar aan, dat de aanschrijving be trekking heeft op alle gemeenten en mits dien ook raakt die gemeentebesturen, die zich steeds hun verantwoordelijkheid be wust zijn geweest. Vele leden hadden de verschijning der circulaire met instemming begroet. Omtrent de wenschelijkheid van sa menvoeging van gemeenten heerschten verschillende meeningen. Verscheidene leden bepleitten het betrachten van groote voorzichtigheid ten deze. Andere leden achtten samenvoeging van gemeenten, waar eenigszins mogelijk, gewenscht met het oog op bezuiniging. Eenige leden drongen aan op spoed bij het bevorderen van de hereiemng van de Kieswet, in verband met de ver kiezingen voor de Prov. Staten, welke in 1935 zullen worden gehouden. Vele leden betreurden, dat .tal van af deelingen van de Vrijwillige Burgerwacht fascistische elementen bevatten. Bij de openbare beraadslagingen in de Tweede Kamer is ter sprake gekomen de brief, welken de commandant van de Haagsche Burgerwacht, luit.-generaal b. d. Gerth van Wijk, aan de Nederl. regee ring had gericht. Toen is den minister de vraag gesteld of de te dier zake bevoegde autoriteiten destijds tegen dit merkwaar dige voorbeeld van gezagsondermijning maatregelen hebben genomen. De leden, hier aan het woord, zouden het op hoo- gen prijs stellen, van den minister een antwoord op die vraag te ontvangen. Enkele leden oefenden critiek op de trage wijze, waarop vele aanvragen van pensioen plegen te worden behandeld. Hun was een geval bekend, waarin een weduwe pas vijftien maanden na den dood van haren echtgenoot het haar toe komende pensioen kreeg uitbetaald. Voor al in de huidige tijdsomstandigheden be- teekent zulks voor de betrokkenen een ernstige benadeeling. t

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1