HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOct. LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam Rentelooze leening aan verzekerden voor operatiekosten FEUILLETON Bab Fenwicks verloving. Uit de Provincie Kerknieuws Predikbeurten. Onderwijs. Gemengd Nieuws Zoeklichtjes. Marktberichten. Rechtszaken NATIONALE DE EERSTE KAMER OVER DE RIJKSBEGROOTING VOOR 1934. Het Voorlooplg Verslag. Aan hot voorloopig verslag van de oom missie van rapporteurs uit de eerste Ka mer omtrent de algemeene beschouwin gen over de Rijksbegrooting voor 1934 is het volgende ontleend: Vele leden hadden met ingenomenheid het optreden van dit kabinet begroet. Zij juichten toe, dat in de huidige ernstige tijdsomstandigheden een kabinet van lationale eenheid met het bewind is be iast, en achtten de samenstelling daar van principieel juist en gerechtvaardigd. Vele leden brachten hulde aan het ka binet en niet het minst aan zijn voorzit ter, voor de krachtige wijze, waarop het 's Lands bestuur heeft ter hand genomen. Sommige leden verklaarden onmogelijk de verantwoordelijkheid voor de politiek van dit kabinet op zich te kunnen nemen. Het kabinet maakt volgens deze leden gebruik, zoo niet misbruik, van den fi- nancieelen nood, om de wetgevende be voegdheden der gemeenten tot een mini mum terug te brengen. Zij konden niet instemmen met het laten dragen van de lasten der steunmaatregelen door de con sumenten, zooals bij den landbouwsteun geschiedt. Ook hadden zij bezwaar tegen de wijze, waarop de kosten van het on derwijs worden verlaagd, terwijl de be- fénsie wordt gespaard. Tegen het optreden van Minister Dec kers tegenover de S. D. A. P. en het Ned. Verbond van Vakvereenigingen had men van deze zijde eveneens groot bezwaar. Deze beschouwingen vonden krachtige tegenspraak bij vele andere leden. Niets wat een opruiend karakter heeft en tegen gezag, openbare orde en rust in gaat, kan worden toegelaten. Met voldoening hadden vele leden op gemerkt, dat de regeering niet voor een krachtige gezagshandhaving terugdeinst. Verscheidene leden bepleitten tenslotte opnieuw uitsluiting van de politiek uit den aether. Verscheidene leden drongen nogmaals krachtig aan op het nemen van de noo- dige maatregelen tegen het communisme en kon het zijn tot opheffing van die partij, welke opheffing hun ook hier te lande zeer wel uitvoerbaar toescheen. Dat de regeering den ambtenaren het lidmaatschap van fascistische organisa ties verbiedt, vond bij vele leden instem ming. Met veel waardeering spraken ver scheidene leden over het finanoieel beleid van minister Oud. Dat de regeering tot de plichten van haar financieel en oeconomisch beleid ook rekent de handhaving van den gou den standaard, vond vrij algemeene toe juiching. Dat de bezuinigingspolitiek met zich heeft gebracht, dat ook de ambtenaar- wedden opnieuw besnoeid zijn moeten worden, werd algemeen onvermijdelijk geacht. Verscheidene leden wijdden beschou wingen aan de belastingpolitiek der re geering, welke zij' allerminst konden be wonderen, daar de gegoeden te veel wor den ontzien en de lasten te veel worden afgewenteld op de minst draagkrachti- gen. Men moet het geld halen waar het is, dus meer directe belastingen opleggen. Verscheidene leden gaven uiting van hunne verwondering, dat de regeering de houding blijft aannemen, algof in belas ting van de winsten der naamlooze ven nootschappen geene nieuwe heffing ware te vinden. Andere leden meenden ernstig te moe ten waarschuwen tegen winstbelasting van de naamlooze vennootschappen. Van verschillende zijden drongmen op het besteden van meer zorg voor jeugdige wcrkloozen aan, daar bet noodzakelijk is de moreele inzinking van de jeugd te gen te gaan. Sommige leden drongen aan op het bevorderen van verkorting van den ar beidsduur dóór regeeringsmaatregelen. Verscheidene leden brachten ter sprake het ontslag van den heer Vliegen als lid der delegatie ter ontwapeningsconferen tie. Een aantal leden laakten in den minis ter van buitenlandsche zaken, dat hij den heer Vliegen heeft verzocht zijn aanvrage voor ontslag in te trekken, dat hij daarop is blijven aandringen na het bekend wor den van de uitlating van den heer Vlie (Vrij naar het Engelsch.) 49) o— Bab in haar edelmoedigheid, gaf den man een flesch uit den voorraad van haar buurman, hetgeen door dezen niet op de juiste waarde werd geschat. „Kun je dien mijnheer in de rookcoupé ook niet wat brengen, conducteur? Toe, probeer bet eens!" Doch hij kon niets beloven, dan dat hij bij het aanbreken van den dag nog eens zou terug komen en daarna verliet de lange gestalte met zijn lantaren de coupé weder en waren zij opnieuw omringd door de duisternis van den nacht. Langzaam, o zoo langzaam verliep deze nacht der verschrikkingen en geva ren en langzaam brak de dageraad aan. Toch duurde het nog eenigen tijd, voor er verandering in den toestand kwam. Doch het daglicht beteekende hoop en bracht troost voor de uitgeputte reizigers. Ten laatste vertoonde zich de treincon ducteur weer, op zijn hielen gevolgd door gen over den minister van defensie, en dat hij eerst, toen de heer Vliegen zijn ongunstige uitlating uitdrukkelijk had herhaald, heeft gezegd nader te zullen overwegen of hij hem als lid der delegatie kon handhaven. De door den minister in deze aangenomen houding achtten deze leden beneden de waardigheid van de re geering en zij waren van oordeel, dat die ook niet getuigt van samenwerking der ministers. Een demonstratie. Wij vesti gen de aandacht op de in dit blad ge annonceerde demonstratie met Holder- motor-boomsproeiers op Dinsdag en Woensdag a.s. bij de Veilingsgebouwen te Goes en Kapelle-Biezelinge; door de Kon. Hand. Mij v.h. Boeke en Huide koper. De firma brengt meerdere types motor-boomsproeiers in den handel, w.o. ook kleinere type voor particulier ge bruik. Goes. Vanavond wordt in het lokaal van de Chr. Bewaarschool de laatste samenkomst van de Week der Gebeden gehouden. Aan de orde is dan het onder werp: „Gezin en opvoeding". Nadat onlangs reeds de Meisjes ver een. op Geref. Grondslag in verband met het groot aantal leden was gesplitst, is thans ook besloten tot splitsing van de Jongel. Vereen, op Geref. Grondslag. Steeds toenemende groei maakte ook deze splitsing noodig. Kapelle. De Varkensverzekering „Steunt elkander", kwam onder voorzitterschap van den heer M. Bom in jaarvergadering bijeen. De penningmeester deed rekening en verantwoording over gehouden beheer. Het kassaldo was f54.43 hooger dan het verloopen dienstjaar. Vergoed werd voor vier gestorven var kens een bedrag van f 80.78. De bestuurs leden H. P. Ganseman, secr., J. Ganse manBaijens, penningm., G. van Boven, commissaris, werden herkozen. De K.G.-prijs voor te vergoeden varkens werd bepaald op f0.35 per kilo-gewicht voor het eerste halfjaar, voor het tweede werd het bestuur machtiging verleend om naar bevind van zaken te handelen. De vereeniging telt 38 leden. Twee nieuwe leden werden aangenomen. lerseke. Van boord van de YE 79 „de Edilamaph", eigenaar de heer Bom—Mie ras, is door een Belg, terwijl de beman ning lag te slapen, gestolen een paar por- temonnaies, een portefeuille met 1500 fr. en f64, een wekker en een sigarenkoker. Direct na het ontwaken bemerkte de be manning den diefstal, waarvan zij de po litie onmiddellijk in kennis stelde. Het mocht de politie spoedig gelukken een der dieven aan te houden, zekere D. van St.-Gilles, naar den anderen dief wordt nog gezocht. D. was nog in het bezit van 750 fr. en den sigarenkoker. Het personeel van de YE 79 gelooft, dat het tijdens den slaap is bedwelmd. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor De Cocksdorp (Texel), J. W. van de Meene, cand. en hulppr. te IJmuiden-Oost. Geref. Kerken (H. V.) Aangenomen naar Andijk, K. H. Kroon cand. en hulppr. te Leiden. Beroepbaar. Door de classis Harderwijk der Geref. Kerken is beroep baar verklaard de beer M. v. d. Bosch te Harderwijk. De heer F. Galenbrander, theol. cand. en hulppr. te Arnhem, stelt zich met in gang van 21 Juni a.s. weer beroepbaar in de Geref. Kerken. Zondag 14 Jan. 1934. Ned. Herv. Kerk. Goes vm. ds Homburg (H.A.), 2 n. ds ds de Vries (H.A.), av. ds Steinz (Dankz.). Lokaal Chr. Bewaarschool 9.30 u. leesd. Hansweert 9.30 en 6.30 u. dr v. Selms. Jack Holland. Sedert het eerste morgen glimpje waren ze met spade en schop aan den arbeid geweest, om een pad langs de wagens vrij te maken; hun in gezonken oogen, met bloed beloopen en door donkere wallen omgeven, verrieden, hoe beiden zich geweerd hadden. Nog steeds blies de wind met onver minderde kracht en joeg de sneeuw uit alle windstreken op, doch nu het dag was, zag alles er niet zoo schrikwekkend meer uit en men liep minder gevaar, door een omvallenden boom of telegraaf paal getroffen te worden, daar men ze ontwijken kon. Jack was van meening, dat men het beste deed te trachten de naastbijzijnde boerenhoeve te bereiken, 't kon wel een heele onderneming zijn om er te komen, doch dan had men tenmin ste kans op warmte en voedsel. De oude, doodelijk vermoeide vrouw naast Bab lokte een tocht van ettelijke uren door de sneeuwjacht niet bijster toe. Ook haar broeder, die zijn hoop gevestigd had op een hulpexpeditie, die hen zou komen verlossen, bleef liever waar hij was. Jack en Bab besloten dus maar gezamenlijk den tocht te ondernemen, ofschoon laatste er nauwelijks toe in staat sCueen. Ze was duizelig dn haar hoofd, haar bee- aen schenen verstijfd en voelden als lood Geref. Kerk. Geersdijk vm. en nm. ds Hoek, em.-pred., av. leesdienst. Dhr H. B. Lokerse te Eindhoven, vroeger te Middelburg, oud-leerling van 'het instituut voor onderwijs aan blinden te Amsterdam, slaagde voor het diploma Duitsche handelscorrespondentie. lerseke. Benoemd tot tijdelijk onder wijzer aan de school voor L. O. der Geref. Gem. dhr P. G. Bobeldijk te Zeist. In het hol van den leeuw. Een boertje aan Overjjsel's Oostgrens onder de gemeente Losser zat het smokkelen in het bloed: eerst Duit- sche margarine naar Holland; later rook artikelen in omgekeerde richting. En het was altijd goed gegaan. Ook vóór de Kerstdagen wou hij nog eens een extratje verdienen. Hij ging in opdracht van een collega-smokkelaar met een vrachtje de grens over naar een nabij' gelegen schuur, waar alles dankbaar door drie hem on bekende personen in ontvangst werd ge nomen. Een tweede en nog een derde vrachtje volgde; alles tezamen had hij een mooien buit aan tabak, sigaren en siga retten een „veilige haven" binnenge loodst. De smokkelaar bleek echter be land te zijn in het hol van den leeuw! Toen hij zijn taak als volbracht be schouwde, ontpopten zich de drie onbe kenden als Duitsche grensbeambten, die hem sommeerden mee te gaan. Het boer tje meende nog door een overhaaste vlucht te kunnen 'ontsnappen, doch een welgemikte kogel uit een karabijn trof hem in den voet. Hij' werd op transport gesteld naar Bentheim ter voorloopige opsluiting en heelkundige behandeling. Thans is de wonde genezen en de smok kelaar naar de strafgevangenis te Lingen overgebracht. Het geheim van deze smok- kelaffaire moet verklapt zijn door een Duitsche grensbewoner, met wien het boertje wel eens margarine verhandelde. Papegaaienziekte. Hoe ver raderlijk de papegaaienziekte is blijkt wel uit het feit, dat er de vorige week te Amsterdam drie menschen door zijn aan getast, met het gevolg, dat een hunner spoedig daarna is overleden. Twee der patiënten, reeds bejaarde dames, hadden met St. Nicolaas parkie ten ten geschenke gekregen. De patiënten werden in het Wilhel- minagasthuis ter verpleging opgenomen. Aanvankelijk dacht men aan typhus, maar weldra begonnen de geneesheeren te denken aan papegaaienziekte. Korten tijd later is een der dames overleden. Het bleek, dat een tweetal vogelhande laren onlangs een groote partij en kele honderden parkieten had ontvan gen en dat verschillende van deze dieren besmet waren. Inbraak. Gisterennacht hebben onbekenden ingebroken bij de molenaars de heeren Gebrs Huisseling te Langen- boom (N.-Br.) aan, terwijl het haar moeite kostte gere geld te denken. Jack nam den tegenstribbelenden doch doodsbenauwden Marquis onder zijn arm terwijl hij met de andere Bab uit het rijtuig hielp. Om zich heen zag ze niets dan een uitgestrekte witheid, zeer hooge sneeuwbergen waren er in het rond en witte vlokken wolkten om haar hoofd. Scherp sneed de fijne sneeuw haar in het gelaat, ze werd er door verblind en ver doofd tevens. Jack trachtte haar aan te moedigen: „Goed zoo Bab, wees maar niet bang. Je bént nu nog wat stijf, maar dat zakt wel. Houd me maar bij mijn jas vast. Prachtig, je krijgt wel weer gevoel in je voeten". Als deze bevroren uitwassen onder haar voeten voorstelden, dan voelde Bab ze inderdaad. Doch ze slaagde er niet in, Jack's jas vast te houden; haar vingers waren te verdoofd en stijf. Moeizaam sukkelde ze verder, trachtend zijn voet spoor te drukken. Doch toen het tweetal eenmaal buiten de beschutting van den trein in het vrije veld was, slaakte Bab een pijnlijke kreet. Ze kon zich hier niet meer handhaven in die ijzige sneeuw jacht, haar wilskracht begaf haar en ze zonk neer op den grond. Jack '*«t den hond glippen en hielp haar op de n; Ingezonden Mededeellng. De inbrekers hebben de gesloten jalou- zieën geopend, een gat in het kozijn ge boord en de pennen, die de ramen ge sloten hielden, verwijderd. Zij zijn daar na de woning binnengedrongen en heb ben met een valschen sleutel de brand kast geopend. Een bedrag van f2000 heb ben zij er uit ontvreemd. De ontploffing bij Essen. De oorzaak van de gasontploffing, welke te Pletten'berg in de nabijheid van Essen heeft plaats gevonden, is nog niet met zekerheid vastgesteld. Volgens verklaringen van de bewoners der Königstrasse werd om 8.50 uur de politie telefonisch gewaarschuwd, dat in de huizen aan de Königstrasse, welke niet aan de gasleiding aangesloten zijn, een sterke gaslucht werd waargenomen. Twee a 'drie minuten later volgde in het huis van de familie Selle een verschrik kelijke ontploffing, welke tot ver in den omtrek hoorbaar was. Tegelijkertijd werd het geheele huis in een reusachtige vlam gehuld, ter plaatse waar zioh de hoofd huis der gasleiding bevindt. Door deze steekvlam werd de 45-jarige mevrouw Hover, die voor het 'huis stond, ernstig gewond. Zij werd terstond naar het ziekenhuis overgebracht, waar zij in den loop van den middag aan de beko men brandwonden overleed. Het huis stortte tengevolge van de ont ploffing in, waarbij de bewoonster van bet Ihuis, mevrouw Selle, 'haar 21-jarige doch ter en de invalide, Hese, onder de puinen werden bedolven. Na veel moeite is men er in geslaagd de lijken te bergen. Terwijl gevolmachtigden van de regee ring een poging deden, om de oorzaak van de catastrophe vast te stellen, vond er tegen half vier in den middag een tweede ontploffing plaats, waardoor een tegenover het ingestorte huis gelegen ge bouw werd beschadigd. Relletjes te Brussel. In het centrum van Brussel hebben zich gisteravond ernstige relletjes voor gedaan, uitgelokt door een straatbetoo- ging, op touw gezet door de fascistische Légion Nationale. Een toer auto, gevuld met ledeen van de Légion Nationale werd door de tegenbe- toogers aangevallen. Deze laatsten gooiden de ruiten stnk met steenen en flesschen en verwondden vijf fascisten. Twee dezer gewonden moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd. Een eseadron bereden gendarmerie en een afdeeling onbereden gendarmerie en een paar honderd politieagenten dreven de tegenbetoogers van de Groote Markt. Van den tocht naar het graf van den On bekenden Soldaat moest worden afgezien, maar iets over acht uur verlieten de le den van de Légion Nationale, omringd •door de gendarmerie en de politie, de Markt om zich naar de groote Harmonie te begeven. Zij werden op een oorverdoo- vend fluitconcert onthaald. De straten in dit gedeelte van de stad zijn zeer smal; de fascisten werden uit de ramen met steenen en eieren bestookt. Een paar fas cisten, alsmede politieagenten werden door steenworpen getroffen en gewond. Bij de Groote Harmonie kwam het tot een vecht partij en moest de politie hardhandig op treden om de orde te herstellen. Meer dan 30 tegenbetoogers zijn gearresteerd. Ingezonden Mededeeling. ze lachte zwakjes en nerveus, ze had geen adem genoeg voor woorden en ze klem de zich aan hem vast of hij haar eenige kans op behoud was. Jack sloeg een arm om haar heen om haar te steunen, en zoo, stap voor stap, trachtten ze zich een weg te banen naar de boerderij, waarvan het dak van tijd tot tijd reeds tusscben de sneeuwvlagen zichtbaar was. Ze vonden de achterdeur open. In den hof waren een aantal mannen een pad aan 't graven, om de verschillende schu ren, waarin de dieren waren gehuisvest, te kunnen bereiken. Tegen den gevel stond een ladder, die verried, dat men zich aanvankelijk vanuit een bovenvenster naar buiten had moeten begeven, zoo boog was de gelijkvloersche verdieping ingesneeuwd. De boerderij bleek slechts klein te zijn, en het gering aantal bewo ners scheen nauwelijks te weten, hoe het al zijn tegenslag moest dragen. De scham pen en lammeren waren dien nacht bui ten geweest, en God alleen wist, wat er van terecht was gekomen; gelukkig stond de helft van de koeien veilig op stal; de honden en het pluimvee schenen allen onder de sneeuw bedolven. Jack hoorde met een uitdrukking van gelatenheid de klachten van den boer ge duldig aan. Daarna fluisterde hij den Minister de Wilde heeft er in zijn rede tot de Deputatenvergadering der A. R. partij op gewezen, dat het voor onze Mi nisters bij hun moeilijke taak zulk een sterkende gedachte is, dat zij kunnen re kenen op de trouw van het A. R. volk en den steun van de pers. Ik zou zeggen: dit geldt wederkeerig. Ik heb in mijn leven ook weieens mee geholpen met veel moeite candidaten in het eeregestoelte te brengen, terwijl dan later vaak de vrees boven kwam: wat zal ons nu weer boven 't hoofd hangen. Man nen waarvan men goede verwachtingen had, maar die de verwachtingen be schaamden. Zoo is het nu niet. Wij hebben in onze voormannen Mi nisters wier bekwaamheid spreekwoorde lijk en wier trouw aan de beginselen, hoe er van zekere zijde ook gelasterd wordt, boven alle verdenking is. Met gerustheid zien we ze arbeiden. En de bede is in ons hart, dat God hen bij de vervulling van hun taak moge ze genen. OPMERKER. Pakhuis in vlammen opge gaan. Gisteravond ontstond brand in het pakhuis der firma W. Kwakkelstein haringhandel en reederij te Vlaardingen. Men kon niet verhinderen, dat het ge heele pand uitbrandde en de voorraad tonnen verloren ging. De schade wordt door verzekering gedekt. MIDDELBURG, 12 Jan. 1934. Op de vei ling deden: Baksla 82, Spinazie 3236, Spruiten 524, Witlof 1537, Schorsenee- ren 28, Koolrapen 1,53, Peeën 25, Uien 12, Kroten 12, Rammenas 5, Spruitkoppen 27, Roode Kool 2,5, Witte boonen 1014, Bruine boonen 1113 ct., alles per K.G. Cyclamen 27, Primula Chinenus 1521 ct., beiden per pot. Prei 16, Selderie 4,57,5, Knolselderie 18,5 ct., alles per bos. Savoye kool 14, Roode kool 13, Boerekool 12, Gele kool 1, Andijvie 1,5—2,5 ct, alles per stuk. Tomaten 816 ct. per K.G. Politierechter te Middelburg. Zitting van Vrijdag 12 Jan. 1934. Gisteren werd uitspraak gedaan in de zaak tegen J. M., 65 jaar, winkelier te Vlissingen, verdacht van huisvredebreuk in een vergadering van de vereeniging „Gelijke plichten, gelijke rechten" te Vlis singen, welke zaak j.l. Dinsdag werd be handeld. De uitspraak luidde: Verwijzing naar de meervoudige Kamer teneinde door de ze te worden berecht. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 12 Januari 1934. Aan J. G., 44 jaar, loondorscher te St.- Laurens, was ten laste gelegd, dat hij man iets in het oor, wat deze geheel scheen op te wekken en het had ten minste dat gevolg, dat het den weg voor de arme, kleumende Bab vereffende naar beschutting en rust. „Arme Bab", zeide haar gids, „je zult wel blij zijn, dat wij eindelijk een onder dak hebben." Haar gastheer bracht hen naar de keu ken, waar nog een vuur in den ouder- wetschen haard smeulde. Hij zette brood, kaas en koud vleesch op tafel, en ver zocht hen, het zich zoo huiselijk mogelijk te maken, daar hij weder aan den arbeid moest. Het heerlijke gevoel, weder een dak boven het hoofd te hebben! De storm te hooren gieren langs de wanden, en er geen last van te ondervinden I In een knussen armstoel met een geborduurd, kleurig kussen bij den haard te zitten, met de voeten vlak bij het vuur. De arme Bab was deze luxe aanvankelijk te veel. Ze begon te beven en barstte in tranen uit. Ze huilde, en ze wist niet waarom. Ze bedekte het gelaat met haar handen, en snikte haar hart uit. „Kom Bab, alles is nu toch voorbijl" „Er is ook niets, Jack ik ben alleen maar zoo zoo dwaas." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 2