EERSTE BLAD. Een beginselstrijd en ZATERDAG 13 JANUARI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. briefe betreffende, Mons, Westerstr. össeling des jaars en en wederkee- ssen een gelukkig 337. tuier, A'dain. 4 5 ±9 50 '11, 14, 20, 21, 27 32/35, 38, 39, 41 Febr. in te zen- res. rerstitel. 6 Jan.) idzerda. 4 6 ers. spelen. Op 1015 «4—29 (a), |!9, zwart 38, en ongeveer gelijk |ans zwart 2429, <30, wit 28X17, 10—15 vit 3228, zwart 7—11 16X27 ïrlijk 34—30. 12—17 17—22 11X31 24—30 19X39 20—24 24—30 23X34 30—35 13—19 19—24 15X24 3—8 25—30 18—23 24—13 8—12 13—19 19—23 |art 3034 en 35 23—29 30—34 35X24 29—34 34—39 39—43 43—48 24—29 29—34 4 5 voor in een der pijd om den mees- de zwarte schijf en dam maakt, is lelijk door: 47X4. |9. eeft 2947, 41 29—47 en 47X4. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. £59. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentlën: Familieberichten 30 cent, Han- delsadvertentlën 25 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Eenige jaren geleden werd de opmer king gemaakt, dat de verminderde be langstelling in het staatkundige leven hieraan moest worden toegeschreven, dat de principieele vraagstukken in hoofd zaak tot oplossing waren gebracht. Vroeger, zoo werd betoogd, ging het om groote problemen van principieelen aard, maar nu gaat het in de eerste plaats om vragen van de practijk, waarbij het vaak een kwestie van meer of minder, zoodat het ook geen verwondering wekt als bij velen de belangstelling verslapt. Deze voorstelling klopt niet met de werkelijkheid. Zeker, de stukken staan op het politie ke schaakbord anders, dan b.v. in den tijd toen mannen als Kuyper en Loh- man in hun volle kracht stonden. Aan de achteruitzetting van het Chris telijk volksdeel is een einde gekomen, de schoolstrijd is aanvankelijk tot oplossing gebracht en de beteekenis van de Chris telijke beginselen voor het staatsleven wordt door velen erkend. Bovendien is het ook juist, dat het thans vooral vragen van economischen en financieelen aard zijn, die de aan dacht gespannen houden en die ook zeer bijzondere maatregelen noodzakelijk ma ken. In deze tijden, nu er werkelijk n a- tionale gevaren dreigen, is het noodig en gelukkig ook mogelijk, dat partijen van verschillende levensopvatting samenwerken tot heil van land en volk. Maar nu mag daaruit niet de gevolg trekking worden gemaakt, dat dus nu de beginselstrijd l(ot het verleden behoort en dat nu de groote principieele vragen op den achtergrond kunnen worden ge plaatst. Juist het tegendeel is het geval. Minister Colijn heeft er deze week in zijn toespraak tot de D'eputatenvergade- ring op gewezen, dat nationale samen werking noodig is en ook zeer goed mo ge 1 ijk, dat het m o e t en ook kan: „mits wordt voldaan aan de voorwaarde, dat een partij leeft uit een diepgewortel de eigen levensovertuiging. Hoe vaster die is, des te meer geschikt is men voor sa menwerking. Dit is wat Groen bedoelde met zijn in ons isolement (d.i. in onze begin selvastheid) ligt onze kracht. Alleen be ginselvaste partijen zijn geschikt tot sa menwerking met andere. Daarom is het zoo noodig, dat wij in dezen tijd vooral aandacht schenken aan de verdieping van de kennis onzer beginselen. Als men dat doet, dan. is men in staat een tijd lang het kleine te laten rusten om het grootere te zien". Als de diepere levensovertuiging zoek raakt, als het eigen beginsel niet meer wordt gekend en doorleefd, dan is alle innerlijke kracht weg en dan is ook geen vruchtbare samenwerking met anderen meer mogelijk. Dan krijgen we hetzelfde wat we in Duitschland gezien hebben, waar ook het huis der Christelijke politiek onder de stormen van den tijd bezweek, omdat het niet was gebouwd op den vasten steenrots der beginselen. Maar principieele bezinning is even eens noodig in verband met de thans heerschende verwarring. Het is een merkwaardige tijd waarin we leven. Op dien oppervlakkigen beschouwer moet het wel den indruk meuken, dat de strijd der beginselen zoo ongeveer tot het verleden behoort. Immers, evenals de Liberale Staats partij, maakt ook de Nat. Soc. beweging een vriendelijke buiging in de richting van den godsdienst. De groote waarde van godsdienst en kerk, zoo heet het daar, wordt gaarne erkend. En in Soeialistischen kring begint me de eenige verandering in deze richting te komen. Het anti-godsdienstig karakter van de S. D. .A P. treedt minder op den voorgrond. Het is nog slechts korten tijd geleden, dat b.v. de heer Schaper zich in zijn boek, waarin hij politieke herinne ringen gaf, vrij sympathiek over den godsdienst uitliet. Grooter misschien dan vroeger is daar om het gevaar, dat men zich in de ver houdingen vergist, dat vergeten wordt hoe ook nu nog de groote antithese het staatsleven beheerscht en dat ook nu nog in isolement, d.i. in beginselvastheid, kracht moet worden gezocht. Het is niet voor de eerste maal, dat de heer Schaper zich zoo gematigd uit spreekt. In een debat dat hij is 1926 had met den Dageraadsman, den heer Hoving, wer den door hem een aantal stellingen ver dedigd, waarin eerbiediging werd ver langd van elke en ieder® geloofsovertui ging door de arbeidersklasse in haar eco nomischen en politieken strijd. „De hang naar 't geloof, zoo betoogde hij, is nu eenmaal niet uit te roeien. Zou den we daarop willen wachten, dan ko men we er nooit en waar nu eenmaal een meerderheid noodig is om iets te berei ken, moet vermeden worden wat zou kunnen verdeelen. Verder betoogde hij, dat de Bijbel, waarop velen hun geloof gronden, niet een kapitalistisch boek is. Er zijn wel teksten van kapitalistisch karakter, maar naarmate de macht van het proletariaat toeneemt zal de uitlegging zich wijzigen ten gunste van het Socialisme. Het geloof is een gevoelszaak en zal onuitroeibaar blijken in elke maatschap pij (denk slechts aan Rusland) maar het ontkomt niet aan do ontwikkeling en ook zonder bestrijding van geloofszaken zal eenmaal het Socialisme overwinnen. Al leen wanneer men kan aantoonen, dat het socialisme slechts bereikt kan wor den langs anti-godsdienstigen weg, zou hij zijn meening herzien". Dat klinkt inderdaad in vergelijking met andere uitingen nogal gematigd. Maar terecht werd er toen door den heer Hoving op gewezen, dat men terug behoorde te gaan tot de kern der zaak, tot het geloof in Jezus Christus1. Dat was een zéér juiste opmerking. En als de zaken zóó worden bezien, dan wijkt alle verwarring. Immers bij het Socialisme komt God op de tweede plaats, kan godsdienst hoog stens worden geduld. Als gekozen moet worden tusschen Socialisme en Gods dienst, dan wordt de godsdienst verwor pen. En dat geldt niet alleen van het So cialisme. De omstandigheden waarin wij leven zijn anders geworden de laatste jaren. Maar onze taak blijft dezelfde, ook in 1934. Wij moeten leven uit, ons laten leiden door de beginselen die zijn naar het Woord van God en waar het gevaar zoo groot is, dat wij ons door den schijn der dingen laten misleiden, daar is het nog steeds onze tank de geesten te beproeven of ze uit God zijn. De beul in Pruisen zenuwziek. Sedert het nieuwe regiem in Duitsch land zijn alleen reeds in Pruisen meer dan 50 terechtstellingen met de hand bijl uitgevoerd. Als scherprechter fun geerde de te Maagdenburg wonende wasscherij-ondernemer Gröppler. Thans wordt medegedeeld, dat Gröpp ler zijn functie neerlegt. Bij de laatste terechtstelling welke hij met de handbijl uitvoerde, de terecht stelling van drie jeugdige arbeiders, heeft zich een eigenaardig tooneel afge speeld. Gröppler kreeg een zenuwin storting en verklaarde niet langer in staat te zijn de functie van scherprech ter uit te voeren. De Fransche Kamer over het financieel schandaal. De Fransche Kamer verwierp met 360 stemmen tegen 229 een voorstel om een parlementaire enquêje-commissie in te stellen naar het Stawinsky-schandaal. De motie-Herriot, welke 'het vertrouwen uitspreekt in de regeering werd met 376 tegen 205 stemmen aangenomen. De Kamer besloot tenslotte tot ophef fing van de parlementaire onschendbaar heid van het radicaal-socialistische lid Bonnaure. Weer woeiingen op Cuba. Sedert Donderdag worden de rege ringsgebouwen te Havana weer zwaar bewaakt, aangezien weer onlusten drei gen. Bovendien zijn op vele plaatsen in de provincie weer nieuwe gevallen van brand stichting ontdekt, welke men ook te Ha vana zelf vreest. Gisteren hebben 5000 stakende onder wijzers een protest-demonstratie gehouden voor het presidentieel paleis. Amerika zendt waarnemer naar Genève. Hugh Wilson zal den 17den dezer naar Genève vertrekken, om de Vereenigde Sta ten te vertegenwoodigen. Zijn instructies luiden, dat hij moet aan dringen op ontwapening, maar oppassen, dat de Vereenigde Staten niet gewikkeld worden in de Europeesche politiek. Russische aanknopen van schepen. In verband met den aankoop van sche pen door de Sovjet-regeering in Neder land, Frankrijk en Noorwegen, verluidt, dat zij in Mei wederom schepen in het buitenland wil aankoopen. Begrafenis Van der Lubbe. Naar aanleiding van het in Nederland ontvangen bericht, dat van Duitsche zijde de toestemming tot het vervoer van het stoffelijk overschot van Marinus van der Lubbe naar Nederland geweigerd zou zijn, hebben wij, aldus het Hbld., ge tracht een bevestiging van dit bericht te verkrijgen en tevens de motieven voor de weigering te vernemen. Het bleek ons dat bij de regeeringsbureaux noch van een verzoek, noch van een weigering, iets bekend was, waaruit wij moeten afleiden dat het verzoek der familie wellicht aan eenige bevoegde instantie in Leipzig ge richt is geworden. Men was echter op de regeeringsbureaux in Berlijn gaarne bereid ons te bevestigen, dat bij even tueel verzoek de kans op weigering in derdaad bestaat, omdat sedert jaren in Duitschland een verordening van kracht is, die voorschrijft, dat bij terechtstellin gen het stoffelijk overschot van den te rechtgestelde wèl door de familie begra ven kan worden, mits deze begrafenis in alle stilte en onder toezicht van de politie plaats heeft in de stad zelf, waar de executie zich afspeelde. Deze maat regel is indertijd genomen om te voor komen, dat zulke begrafenissen aanlei ding tot opstootjes of andere verstorin gen der orde zouden worden. In dit geval zou het er dus op neer komen, dat de Duitsche overheid slechts vergunning verleent voor het begraven van het stof felijk overschot van Van der Lubbe, door zijn familie, in Leipzig. De positie van de Oostenrijksche regeering. Algemeen heeft men den ihdruk, dat de gebeurtenissen in den boezem der partij de geheele chr.-sociale beweging bedreigt. De met de partij verwante bla den betoogen, dat de partij voor ernstige beslissingen staat. In de zitting van het partijbestuur zou Dollfuss de verklaring hebben afgelegd, dat de regeering den toestand volkomen meester is. De jongste gebeurtenissen in het Heim- wehrkamp en de afscheidingsbeweging van de chr.-sociale partij hebben natuur lijk opwinding veroorzaakt. De indruk bestaat, dat de regeering hierdoor in een moeilijken toestand is geraakt, dat zich in den boezem der beide groepen, die de regeering het krachtigst steunen, nieuwe opvattingen hebben baan gebroken en dat de regeering in den thans begonnen strijd tegen het natio- naal-socialisme dus niet meer als tot dus ver op de volle ondersteuning van deze beide hoofdgroepen kan rekenen. Korte Berichten. In het Noorderdepartement van Frankrijk is het aantal werkloozen in de maand December van 28.000 tot 38.000 gestegen. Vooral in de textielnijverheid is het aantal werkloozen groot. i Naar verluidt zijn drie nazi-leiders in Oostenrijk gearresteerd. Aan de Britsche kust woedde gis ternacht een zware storm, die stagnatie bracht in het scheepvaartverkeer. De wind bereikte hier en daar een snelheid van 100 kilometer per uur. In de Gare du Nord te Parijs ont stond een vechtpartij ten gevolge van de ontevredenheid van eenige reizigers over het feit, dat lnm trein met 24 minuten vertraging aankwam. Een brigadier van politie en drie agenten werden gewond; vier reizigers werden gearresteerd. i Twee uur voordat de vloed zijn hoog st en stand had bereikt, is het Britsche admiraalschip „Nelson" weer vlot geko men. i Vandaag zal een zitting van het Duitsche kabinet beslissen over hetgeen zal hebben te geschieden met da drie Bul- gaarsche vrijgesprokenen, maar nog niet vrijgelaten verdach'ten. Misschien zal in dienzelfden kabinetsraad een beslissing worden getroffen over de behandeling van het stoffelijk overschot van v. d. Lubbe. Bloemen uit Indië voor de Koningin. Met het vliegtuig de Postjager werden voor H. M. de Koningin uit Batavia Indi sche orchideeën aangebracht, welke een geschenk zijn van de ingezetenen van Ba tavia. Bij deze collectie was een album ge voegd met een opdracht van het Uitvoe rend comité voor deze bloemenhulde, waarin tevens de namen van de deelne mers zijn vermeld. Het Uitvoerend Comité heeft aan de firma van Houweninge en IJsselstijn op dracht gegeven van de orchideeën een bloemstuk te maken en dit zoo spoedig mogelijk aan H. M. de Koningin in Zwit serland te doen toekomen. Prins Hendrik naar Zwitserland. Z. K. H. de Prins heeft gistermiddag met den trein van 13.03 Den Haag ver laten en is H. M. de Koningin naar Zwit serland gevolgd. Den Prins werd aan het station uitge leide gedaan door zijn adjudant, Jhr Las man Trip. Extra hulp aan werkloozen. De Minister van Sociale Zaken heeft aan het Nationaal Crisis Comité verzocht zich ook over 1934 te willen belasten met het verstrekken van extra hulp aan werkloozen uit een Rijksbijdrage, welke niet is verminderd, ondanks de bezuini ging, welke op bijna alle Rijksuitgaven wordt toegepast. Voor deze steqnverleening komen alleen in aanmerking werkloozen, die hetzij uit- keering ontvangen ingevolge eenige steun regeling, hetzij hij een van Rijkswege ge subsidieerde werkverschaffing zijn ge plaatst, met dien verstande, dat werk loozen, die uit een werkloozenkas trek ken en reeds langdurig werkzaam zijn en gedurende die werkloosheid uitkee- ring hebben ontvangen ingevolge eenige steunregeling dan wel bij een van Rijks wege gesubsidieerde werkverschaffing hebben gewerkt, eveneens voor de hier bedoelde extra hulp in aanmerking kunnen komen, indien en voor zooverre zij1 daaraan behoefte hebben. De steun is bedoeld voor die gezinnen, waar tengevol ge van langdurige werkloos heid met betrekking tot het aanschaf fen van kleeding, dekking en schoeisel zoodanige achterstand is ontstaan, dat verstrekking van extra hulp in den vorm van genoemde goederen noodzakelijk blijkt. De hulp dient individueel en niet dan na een terzake ingesteld onder zoek omtrent de aanvraag te geschieden. Zij worde alleen dan verleend, indien daaraan dringend behoefte bestaat; op de eerste plaats moeten de groote ge zinnen voor dezen steun in aanmer king worden gebracht. De uitkeeringen behooren voorts1 in natura te worden ge geven. Levensmiddelen en brandstoffen mogen niet worden verstrekt. Een bijdrage kan slechts worden toege kend aan gemeenten, waar een van Rijks wege gesubsidieerde steunregeling en/of werkverschaffing toepassing vindt. Behoudens door 'het Comité te verleu nen machtiging mag over het kalenden jaar 1934 per gemeente niet meer won den besteed dan een bedrag, berekend door vermenigvudiging van het aantal werkloozen ter plaatse met f 4.20; met dien verstande dat het Nationaal Crisis comité 50 pet. van dit bedrag voor zijn rekening zal nemen, indien de gemeente raad een overeenkomstige bijdrage be schikbaar stelt. Het rapport-ldenburg. Zai het marine-station te Vlissingen verdwijnen? De „Haagsche Post" verneemt, dat de commissi a-Tri en hu rg o.m. voorstelt het be- roepspersoneel der marine tot ongeveer de helft terug te brengen, het aantal offi cieren en hoogere onderofficieren belang rijk te verminderen, het corps mariniers op te heffen, de marine in Nederland ge heel in Den Helder te concentreeren, zoo dat de marinestations te Amsterdam en Vlissingen vervallen. Voorts zou de dislocatie der vloot met afschaffing van al het verouderde materiaal, geheel ge wijzigd worden. De verhooging van den tabaksaccijns en het cadeaustelsel. Het Ned. Corr. bureau in Den Haag meldt; Uit verschillende brieven en opmerkin gen welke ons van de zijde van belang hebbenden bereiken, is gebleken, dat het bericht volgens hetwelk de Mi nister van Financiën voornemens is te bevorderen, dat de verhoogde tabaks accijns met 1 Maart a.s. in werking zal treden, doch dat tot 1 April nog cadeaux mogen worden gegeven tot misver stand aanleiding heeft gegeven. Zoo meent men, dat de wet een termijn van drie maanden toestaat om de oude voorraden op te ruimen en dat derhalve ook na 1 April sigaretten e.d. met ca- deaux-bons mogen worden verkocht. In verband hiermede hebben wij na dere inlichtingen ingewonnen en kunnen wij thans mededeelen, dat het inderdaad geoorloofd zal zijn gedurende drie maanden na den datum van inwerking treding der desbetreffende artikelen de aanwezige voorraden zonder accijnsver- hooging, dus op de oude banderolles uit te verkoopen, met dien verstande, dat voor zoover na drie maanden nog siga ren waarvan 17 H pet. accijns wordt ge heven, of sigaretten van de oude voor raden aanwezig zijn, daarover navorde ring zal geschieden. Tot 1 Juli zullen dus, indien de in werkingtreding der betrokken artikelen op 1 Maart geschiedt, deze voorraden kunnen worden verkocht. Zulks heeft echter niets uit te staan met de bepa- Binnenland. Hervatting Duitsche transferbesprekin gen. Regeling van de pluimveeteelt. Voorloopig Verslag van de Eerste Kamer over de rijksbegrooting voor 1934. De voorgestelde bezuiniging bij de marine. Buitenland. Amerika zendt waarnemer naar Genève. De Fransche Kamer over het financieel schandaal. Weer woelingen op Cuba. ling betreffende het cadeauverbod en het geven van rabat. Zooals gemeld, zullen cadeaux even tueel nog slechts tot 1 April mogen wor den verstrekt. Voor zoover cadeaubons zich mochten bevinden in gezegelde doosjes sigaretten, zal hieromtrent in een nader instructie worden medegedeeld hoe te dien aanzien behoort te worden gehandeld. Wij hoorden verluiden, dat deze even tueel naar den fabrikant zouden moeten worden teruggezonden, doch aangezien hieromtrent nog niets vaststaat, deelen wij zulks slechts onder voorbehoud mede. Van de rechtspersoonlijkheid vervallen verklaard. Bij beschikking van de arrondisse mentsrechtbank te Alkmaar is. d.d. 11 Januari, uitgesproken de vervallenver klaring van de vereeniging bond voor minder marinepersoneel, gevestigd in Den Helder, voor haar hoedanigheid van rechtspersoon, wegens afwijking van haar goedgekeurde statuten. Tevens is aan die vereeniging bij voorraad niettegenstaan de hooger beroep of voorziening in cas satie de bevoegdheid ontzegd tot het ple gen van burgerlijke handelingen. Vraagstukken betreffende gemeenfe- financiën. De Minister van Binnenlandsche Za ken heeft gisteren te zijnen Departemente een bespreking gehouden met vertegen woordigers van Gedeputeerde Staten der onderscheidene provinciën ter bespre king van den algemeenen toestand, met name wat betreft de beoordeeling van de Gemeente-begrootingen voor 1934. Besproken is het leggen van een basis voor een blijvend nader overleg tusschen de Departementen van Financiën, Bin nenlandsche Zaken en Sociale Zaken en de Colleges van Gedeputeerde Staten. Daartoe is een commissie ingesteld van hoofdambtenaren der genoemde Departe menten, die zal samenwerken met verte genwoordigers van Gedep. Staten, wan neer de begrooting van Gemeenten uit de betrokken provincie wordt bezien. Om trent de basis van samenwerking is over eenstemming verkregen. Maatregelen tegen revolutionaire ambtenaren. Het Raadslid, de heer J. ter Haar Jr. heeft aan het college van B. en W. van Amsterdam de volgende schriftelijke vra gen gesteld: „Zijn B. en W. niet van meening, dat voor de veiligheid en goede functionnee- ring der diensten, bedrijven en instellin gen der gemeente Amsterdam, volkomen betrouwbaarheid van het personeel moet gewaarborgd zijn? Indien B. en W. deze vraag bevesti gend beantwoorden, zijn B. en W. dan bereid, in analogie met hetgeen het Rijk en o.a. de provincie Utrecht gedaan heb ben, de reglementen der ambtenaren en werklieden, in dienst der gemeente, aan te vullen met bepalingen ter verzekering van volledige waarborgen voor de be trouwbaarheid van dit personeel?" IJs-aanval op den afsluitdijk. De felle storm, die gisternacht uit het Zuiden en Zuid-Westen heeft gewoed, heeft het ijs op het IJsselmeer, dat ge durende de afgeloopen week op verschil lende plaatsen was gebroken, in bewe ging gebracht. Groote schollen dreven naar het Noorden, waar zij stuitten op den afsluitdijk. Op tal van plaatsen schoof het ijs te gen de glooiing van den dijk op en op het IJsselmeer op korten afstand van den dijk vormden zich vrij hooge ijshoopen. Op één plaats is een groote ijsschol over den dijk geschoven, n.l. ten oosten van Kornwerderzand. Dit geschiedde gis terochtend omstreeks half zes. De schol lag over den weg heen. Het ijs, dat onge veer 15 c.M. dik was, was gebroken toen het op den weg kwam. Arbeiders van de Zuiderzeewerken zijn onmiddellijk met het vrijmaken van den weg begonnen. Het autoverkeer over den dijk ondervond tengevolge van het ijs stagnatie. Een vee auto moest uit het ijs worden bevrijd. Wij vernemen verder, dat de dijk op geen en kele plaata door het ijs is beschadigd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1