HARDNEKKIGE HOEST/ Stfoopfösiiel Gemengd Nieuws Land- en Tuinbouw. Dammen Goesche Penkrassen. Ingezonden Medadeelftifl. Onmiddellijk behan- delen met Siroop Fa- j Onmiddellijk behan delen met Siroop Fa- mel - het door artsen aanbevolen genees middel, dat het slijm j' losmaakt en Uw luchtwegen zuivert. Viaaqtheioötd^va/nUurcbkbrt! ORIG. FLACON IN PRIJS VERLAAGD TOïJ IHANSOQKlNKUUNkfLACONS OtLlO5 ZEDENVERWILDERING. De N e d e r 1. ontleent het volgende gruwelijke verhaal aan „Het Nieuws v. d. Dag v. Ned. Ind.": De „Bintang Timoer" bevatte 4 Nov. j.l. in de rubriek „Dangeng hari Saptoe" een bespreking van een tweetal adverten ties, een uit de „Loc.", waarin een „mo derne jonge Chineesche ladyenz., en een uit de „Sin Po", waarin een Euro- peesche dame vraagt in kennis te komen met een jongen Chinees, enz. Bij de advertentie in het Euro- peesche blad teekent de „Bintang Ti- moer" aan, hoe velen zullen gelooven, ilai het slechts een grapje is. Een reactie op de advertentie heeft echter aangetoond, dat het bittere ernst isl Uitvoeriger staat de „Bintang Timoer" stil bij de advertentie in de „Sin Po" van die Europeesche dame „van goeden li ui- ze", die een Chineeschen jongeling vroeg „om gezamenlijk een avontuur door te maken". En het blad publiceert een brief uit de correspondentie, welke tusschen de da me en een Chineeschen jongeman is ge voerd, waarvan de inhoud zóó schandalig is, dat wij den brief niet kunnen afdruk ken. Wij volstaan met de aanduiding, dat de „dame van goeden huize" er den Chi neeschen jongen wegwijs in maakt wal betreft een driehoeksverhouding. De eer ste kennismaking zou zijn tusschen den jongeman en den echtgenoot van de „dame van goeden huize!" Dit fraais staat nu afgedrukt iu een Inlandsch hlad, n.l. de bovengenoemde „Bintang Timoer" van 4 dezer. En het voegt er aan toe: „Wij wijzen speciaal op den „omgang" van leden dezer „beschaafde" natie en lieden van „goeden huize" in dezen mo dernen tijd." De opmerking van het blad is helaas schrijnend door haar juistheid. Degenen, die op een dergelijke manier hun zeden-verwildering uiten, zijn ren gevaar voor het land. Zij randen indirect het gezag aan, door elk respect voor den Europeaan hier neei te trappen. Want de smeerlapperij, welke dat echt paar uithaalt en daarvoor advertenties plaatst, wordt door de „mevrouw van goeden huize" voorgesteld als een „alge- meene Europeesche gewoonte" in haar brief aan den Chinees, welke staat afge drukt in de „Bintang Timoer", Staat de justitie machteloos tegenover dergelijke ondermijners van het gezag? Wij hopen van niet! VI. Amice, Sinds ik mijn vorig briefje schreef zijn we een nieuw jaar ingetreden, maar als we nu om ons heen zien in do wereld, dan blijkt al spoedig, dat er van het nieu we niet veel te zien is. De zorgen en moeiten en ook de dingen die tot blijd schap en dankbaarheid konden stemmen, zijn met ons meegegaan het nieuwe jaar in. Er zijn dezelfde groote problemen die het nationale en internationale leven in spanning houden en er zijn ook de zelfde kleinere vraagstukken die in meer kleinen kring de belangstelling gaande houden. Voor Goes is er b.v. de bekende zieken huiskwestie, die wel in een ander sta dium is gekomen, maar die toch opnieuw de aandacht vraagt. Ge hebt het natuurlijk al gelezen dat het geheele Gasthuisbestuur op korten termijn ontslag heeft gevraagd. Deze ont slagaanvrage heeft mij en zeker velen met mij, in niet geringe mate verwonderd. Nadat de groote strijdvraag omtrent de wettelijke aansprakelijkheid voor de gemaakte tekorten in dien zin was be slist, dat het Gasthuisbestuur door de Kroon in het gelijk werd gesteld, was er m.i. reden om te verwachten dat bedoeld bestuur geheel tevreden met de genomen beslissing, nu alle krachten zou inspan nen om de door de gemeente te dekken tekorten zoo klein mogelijk te maken. Maar nu ligt daar plotseling de collec tieve ontslagaanvrage, die voor mij, ook nadat ik de in „De Zeeuw" gepubliceer de brief eenige malen gelezen heb, iets raadselachtigs heeft. Dat het Gemeentebestuur omtrent de rechtspositie van deze instelling en haar verhouding tot de gemeente een ander in- zioht heeft dan het Gasthuisbestuur kan dunkt mij niet de reden zijn, aangezien verschil van opvatting geen lekissl voor een doeltreffende St-menwerking behoeft te wezen. De bedoeling kan natuurlijk ni9t zijn het Gemeentebestuur op deze vtijze in verlegenheid te brengen, omdat het ©enigszins bezwaarlijk kan zijn op zoo korten termijn in de vacatures te voor zien. En het kan evenmin in de bedoe ling liggen op deze wijze het Gemeente bestuur het mes op de keel te zetten en het te dwingen zich in alles naar de opvattingen van het Gasthuisbestuur te schikken. Daarvoor staan de heeren en dames die van het tegenwoordige bestuur deel uitmaken te hoog. Dergelijke min derwaardige bedoelingen mogen we bij een zoo hoogstaand college, dat toch ook het algemeen belang wenscht te dienen, niet onderstellen. Ik vermoed, uit de bewoordingen van den ontslagbrief zou dit kunnen worden opgemaakt, dat het Gasthuisbestuur niet, kan instemmen met de bezuinigingen, die door het Gemeentebestuur noodzakelijk worden geacht en dat het daarom ontslag vroeg. Begrijpen doe ik zulks echter niet, vooral niet in een tijd als deze, nu bezui niging over heel de linie noodzakelijk is en nu allerlei colleges genoodzaakt wor den maatregelen te nemen en door te voeren, die ze in zichzelf niet wenschelijk achten, maar die nu eenmaal door de tijdsomstandigheden gevorderd worden. Het Gasthuisbestuur zal toch ook zelf moeten toegeven, dat het met het zieken huis zoo niet door kan gaan en dat de tekorten belangrijk verminderd moeten worden. Nu is het voor het Bestuur zeker wel de gemakkelijkste weg om ontslag te ne men. Maar het zou bijl de burgerij waar schijnlijk meer instemming hebben ge vonden als het gezegd had: wij' willen de verantwoordelijkheid blijven dragen en alles doen wat mogelijk is om de onevenre dig zware lasten te verlichten, 't Lijkt er nu zoo'n beetje op, dat we hier weer een geval hebben van de vlucht uit de ver antwoordelijkheid, waardoor het gemeen schapsbelang wel allerminst gediend wordt. Met belangstelling wacht ik den verde ren loop der zaken af. Ik weet natuurlijk niet in welken weg een oplo-ssing zal worden gezocht. Hoofdzaak is echter, naar 't mij' voorkomt, dat in de eerste plaats door bezuiniging en een econo misch beheer de tekorten worden vermin derd en dat voorts een einde wordt ge maakt aan den dwazen toestand, dat een groot deel van Zuid-Beveland door de gemeente Goes voor de verpleging van zieken gesubsidieerd wordt. Een gewoon nieuwjaarsverschijnsel is dat de bevolkingsstaatjes van de Zeeuw- sche gemeenten in de Zeeuw gepubliceerd werden. Tot mijn genoegen zag ik dat Goes daarbij geen slecht figuur maakt. Er is wel geen sterke toename, maar er is een gestadige vooruitgang, zoodat we nu reeds boven de 9500 zijn gekomen. Als het zoo doorgaat dan kan binnen enkele jaren de 10.000ste inwoner worden inge schreven. Een niet onbelangrijk feit, waaraan ook in dit briefje nog wel even melding mag worden gemaakt, is het eeuwfeest dat de firma Faberij de Jonge deze week mocht vieren. Vooral in onzen tijd nu er ook in het middenstandsleven zooveel mutatie is, is zulk een gedenkdag wel waard gevierd te worden. Niet het minst in een plaats als Goes, waar het midden standselement zoo rijk vertegenwoordigd is en waar het aan den bloei en de wel vaart van de Gemeente zooveel heeft bit- gedragen. Zooals te voorzien was heeft het de juhilaresse aan belangstelling dan ook niet ontbroken en al is het dan wat laat, ook ik voeg me gaarne bij' hen, die hunne welgemeende gelukwenschen aan boden. Als we gaan gelukwenschen, dan den ken we vanzelf aan de toekomst. Uit het verslag van de Raadsvergadering waarin de gemeentebegrooting behandeld werd, bleek me dat sommige leden, op de naaste toekomst ook voor deze gemeente nog weinig gerust zijn. Volgens een der le den moeten ten aanzien van de terug gang der belasting-inkomsten de zwaar ste klappen nog komen. En het kan zeer goed zii'n dat dit raadslid gelijk heeft, al moet er aan worden toegevoegd, dat er niemand is, die hier met stelligheid kan spreken. Voor optimisme is er zeker wei nig reden. Een verblijdend verschijnsel vond ik het intusschen, dat ondanks alle verschil van meening de Gemeentebegroo ting zoo vlot behandeld kon worden. Een bewijs van goede voorbereiding. En een bewijs ook van de bereidheid tot samen werking bij hen, die op verantwoordelijke pasten geplaatst zijn. Moge dat ook in 1934 zoo zijn. VERITAS. Ongelukken. Maandagavond is te Katwijk aan Zee de 5-jarige P. v. d. Bent, spelende onder een auto geraakt. In het Academisch Ziekenhuis te Leiden waarheen de zwaargewonde jongen was overgebracht, is hij overleden. i Gisterenavond is onder Voorschoten de 43-jarige arbeider van D. door een auto overreden. Zwaar gewond is de man naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij aan de verwondingen is overleden. Hij was gehuwd en vader van zeven kin deren. i Gisterochtend is een meisje bekneld geraakt tusschen de lift in het gebouw van het gesticht Brentano, tehuis voor oude mannen aan de Keizersgracht te Amsterdam. Toen de brandweer het meisje had bevrijd, bleek zij reeds aan de bekomen v^rwondingan overleden te zijn- --Dijkdoorgebroken. Onbekend gebleven personen hebben eergisteren een der dijken bij de werkverschaffing aan het afwateringskanaal bij Boxtel doorge stoken, tengevolge waarvan het werk is ondergeloopen, zoodat het werk stopgezet moest worden. De politie stelt een onder zoek in. De ijzel sticht onheil. Op het Rijksradiostation te Kootwijk heeft men de laatste dagen extra moei lijkheden tengevolge van de ijzelvorming op de antennedraden, waardoor een groot gedeelte van het antennesysteem voor de Europeesche zenders naar bene den kwam. Bij onderzoek bleken de „draden" 30 m.M. dik, terwijl de anten nedraad zelf slechts 9 m.M. dik is. Het verschil was ijzel. De storing van de 1875 M. omroepzender in den avond van 10 dezer was mede een gevolg van deze om standigheid. Twee Nederlanders in Frankrijk gearresteer d. Gis teravond heeft te Etreaupont op een steile helling, een auto, bestuurd door den heer G. van Klee te Amsterdam bij het passeeren van een vrachtwagen een mo torrijder aangereden, die aan de ver wondingen daarvan is overleden. In de auto van den heer v. Klee zat mede de heer J. Roesink uit Den Haag. De beide Nederlanders die den gewon de dadelijk hulp verleend hadden, werden na een ingesteld onderzoek gearresteerd en voor den rechter van instructie geleid. Bij de arrestatie hadden beide Neder landers 200 francs op zak. Botsing tusschen twee auto's. Gistermiddag heeft te Eindho ven een aanrijding plaats gehad tusschen een auto, waarin gezeten waren de siga renfabrikanten de heeren Dassen Sr. en Jr. uit Meerveldhoven, de advocaat en procureur mr H. Pastoors en de accoun tant A. Terera (de beide laatsten uit Eindhoven) en een auto uit Eindhoven. De botsing vond plaats op een kruis punt van den weg. Eerstgenoemde wagen werd in den flank door de andere auto aangereden en werd nagenoeg geheel vernield. Bovendien sloeg de auto tot tweemaal toe over den kop. Van de inzit tenden werd de accountant tamelijk ern stig gewond en met gekneusde ribben en een longkwetsuur opgenomen. De advo caat liep een schouderverwonding op, terwijl de overige passagiers met lichte verwondingen en den schrik vrijkwa men. De gewonden zijn naar hun wonin gen vervoerd. De aanrijdende auto werd van voren ingedrukt, de inzittende van dezen wagen bleef ongedeerd. De postboot „G e u s a u" te Urk aangekomen. Na een moeilijke reis is het de postboot „Geu- sau" gisteravond zes uur gelukt het eiland Urk te bereiken. De boot had 55 pakken pakketpost, een hoeveelheid le vensmiddelen en 15 passagiers aan boord. Vooral nabij het eiland was het ijs zeer dik. De boot was des morgens om zeven uur uit Kampen vertrokken. Om twaalf uur kon men reeds van boord af het eiland zien, maar eerst zes uur la ter heeft men de haven van Urk bereikt. Clandestine margarine fabriek ontdekt. Reeds gerui- men tijd bestond er bij de ambtenaren belast met het toezicht op de naleving van de Crisis-Zuivelwet, het vermoeden, dat in de omgeving van Alphen aan den Rijn op clandestiene wijze een margarinefa- briek werd geëxploiteerd. Bij verschillende bakkers en andere winkeliers in Zuid-Holland werd n.l. margarine ontdekt, welke niet voorzien was van het vereischte crisisstempel. Met vatte verdenking qp tegen een zeke ren S., die in de Prins Hendrikstraat te Alphen aan den Rijn met zijn beide zoons een handeltje dreef in pluimvee, oliën en vetten. Eenige malen achtereen werd bij S. zoowel door ambtenaren van de crisis- zuivelwet als door rijks- en gemeentepoli tie een huiszoeking gedaan, doch tot dus verre steeds zonder resultaat. Woensdagochtend ontdekten de amb tenaren bij een winkelier echter wederom een hoeveelheid ongestempelde margarine, welke van S. afkomstig bleek te zijn en onmiddellijk werd daarop in samenwer king met de gemeentepolitie ten huize van S. nogmaals een onderzoek ingesteld. S. was zelf niet aanwezig, doch in een ouden koestal achter zijn woning ontdek te men een volledige installatie voor het vervaardigen van margarine, alsmede een groote hoeveelheid vet in vaten van 50 K.G., kleursel en kisten margarine, ge deeltelijk voor verzending gereed. De installatie was al zeer primitief en voldeed niet aan de minste eischen van hygiëne, want in een groote trog werden de vetten en het kleursel eenvoudig met een groote schop vermengd. Een en ander is in beslag genomen en met een vrachtauto' naar het kantonge recht vervoerd, waar het ter griffie is ge deponeerd. Tegen S. is proces-verbaal op gemaakt. -De buit in de heide begraven. Op 1 December van het vorige jaar werd een brutale inbraak ge pleegd in den goudsmidswinkel van den heer v. d. W. te Breda. Zondag j.l. werden te Tilburg in ver band met dezen inbraak 2 mannen gear resteerd, op wien bevonden werden 270 van de 300 gestolen gouden ringen. Na een langdurig verhoor legde een der man nen een volledige bekentenis af, waarbij hij mededeelde, dat een gedeelte van den buit te Tilburg was te gelde gemaakt. Naar aanleiding hiervan werd Dins- dagavx .id bij den Sslglachet. koopman W L. de G. te Tilburg een huiszoeking ver richt. Eoewel daarbij geen voorwerpen, afkomstig van den diefstal, werden ge vonden, waren er niettemin voldoer.de aanwijzingen om De G. in arrest te stel len. Toen deze naar Breda op transport zou worden gesteld, bekerde hij 23 ringen van de dieven te hebben gekocht en deze in de heide bij Oisterwijk te hebben be graven. De G. is in het Huis van Bewaring te Breda ingesloten. 'Eeu haas met 800 mark. Ergens in het Teutoburger Wald moet een haas zwerven met een bedrag van 800 mark. Een boerenvrouw, die in Bie lefeld op de markt was geweest, ging met dit bedrag door het bosch naar huis, toen zij een vette haas in een strik bemerkte. Zij trok een wollen jasje, dat zij over haar kleeren droeg, uit, wierp dat over den haas en maakte de strik los. De haas zag echter kans te ontsnappen en ging er van door met het jasje, in welks zak het bedrag van 800 mark zat. De vrouw deed mededeeling van haar verlies bij de hout vesterij en thans zoeken alle houtvesters en waarschijnlijk talrijke stroopers naar het hol van de eenige haas in Duitsch- land, die in het bezit van een spaar duitje is. Boterprijs van 50 cents.... De Leeuwarder boternoteering is gis teren vastgesteld op 50 cent per K. G. Een noteering van 50 cents is nog maar één maal eerder voorgekomen, n.l. in de eerste week van Juni van het afge- loopen jaar. Alleen in de laatste week van Maart is de noteering nog lager geweest, n.l. 48 cent. LANDBOUWSTEUN: COLLECTIEF OF INDIVIDUEEL? De Voorzitter van de Kamer van Koop handel te Amsterdam heeft een als steeds belangrijke nieuwjaarsrede gehouden. Ook de regeeringsmaatregelen ten be hoeve van den landbouw werden daar ie besproken. De spreker zeide daarover o.a. het vol gende: „Dat de landbouwbedrijven als geheel noodlijdend worden beschouwd en dien tengevolge collectief worden gesteund, lijkt mij een verkeerd uitgangspunt, dat bij mogelijke nog noodige steunmaatre gelen voor andere bedrijven niet mag worden gevolgd. Individueele behande ling van gevallen, waarin voor onze sa menleving onmisbare bedrijven dreigen ten onder te gaan, lijkt mij aan te be velen; te eerder, omdat iedere steunmaat regel de rest van onze bevolking op kos ten jaagt." De bedoeling is duidelijk. Op dit oogenblik tracht de Regeering door haar crisispolitiek het ineengestorte prijspeil der landbouwproducten zoodanig te verhoogen, dat het landbouwbedrijf in zijn geheel een eenigszins redelijken prijs ontvangt. Met dit collectieve systeem moet worden gebroken. D'e prijzen moeten wor den vrijgelaten. Zou een landbouwer zijn reserves hebben verteerd en aan den hon ger worden prijsgegeven, dan zal de Over heid hem individueel een uitkeering moeten geven. Dit stelsel zegt de „Neder 1." is om drie redenen onaanvaardbaar. Wanneer de prijzen in den landbouw worden vrijgelaten, dan komen deze op een peil waarbij de productiekosten wel licht voor niet de helft worden goedge maakt. Iedere landbouwer zal dan zware verliezen lijden. Het gevolg zal zijn dat het geheele economische apparaat in het landbouwbedrijf uit elkaar wordt gesla gen. Er zal niet meer worden gemest, de grond zal gedeeltelijk onbebouwd worden gelaten, enz. Wanneer dan over eenige jaren weer eens betere tijden aanbreken, dan is onze landbouw niet meer in staat mede te doen. Het bedrijf is dan totaal ontwricht In de tweede plaats bereikt men met een individueelen steun niet het doel dat men zich stelt. Nemen wij aan, dat b.v. de bietensteun niet wordt verleend aan landbouwers, die nog iets bezitten. Zulke landbouwers zul len er dan niet over denken bieten te gaan verbouwen, die hen economisch alleen maar kunnen ruïneeren. Zij zullen hun grond in gebruik geven aan niets bezit tende landbouwers die wel den steun ontvangen. En zij zullen een deel van den steun voor het afstaan van den grond ontvangen. Naar onze meening is het niet mogelijk een zoodanige controle te schep pen, dat alleen de niets bezittende land bouwer profiteert. In de derde plaats klemt tegen den in dividueelen steun het bezwaar, dat daar mede de boerenstand onder de armen zorg wordt gebracht. In tal van kringen wordt de geldelijke steun van overheidswege aan de burgers als een gewone zaak beschouwd. In den landbouw is men daarvan meer afkeerig. Men wil hier dikwijls liever een klein inkomen uit harden arbeid verdienen dan te leunen op de kas der Overheid. Wordt de individueels steun ingevoerd, dan zal deze geestesgesteldheid spoedig verdwij nen. Dan zal men ook daar de bezwaren van den financieelen steun aan werklooze arbeiders zien optreden. Het komt ons voor, dat de voorzitter van de Amsterdamsche Kamer luchthar tig dien collectieven steun heeft veroor deeld en den individueelen steun in het landbouwbedrijf beeft aanbevolen. Gelieve alles, deze rubriek betreffende, te adresseeren aan P. Mons, Wosterstr. 221, Amsterdam. 1334. Dank voor de bij de wisseling des jaars ontvangen gelukwenschen en wederkee- rig onze lezers en lezeressen een gelukkig 1934 toegewenscht. Probleem 337. Auteur: G. W. Spittuler, A'dam. 1 2 3 4 5 Zwart 9 sch. op: 8/11, 14, 20, 21, 27 en 37. Wit 10 sch. op: 23, 28, 32/35, 38, 39, 41 en 44. Wit speelt en wint. Oplossingen. Jan.-problemen voor 6 Febr. in te zen den aan bovenstaand adres. Om den meesterstitel. (Vervolg rubr. 6 Jan.) Stand na 31. 1520. Zwart: P. H. Sdzerda. 47 48 49 Wit: P. Beers. 32. 2822 Wit kan ook 4237 spelen. Op 1015 van zwart volgt dan wit '8429 (a), zwart 23X34, wit 40X29, zwart 38, en later 2923, 25X23 met ongeveer gelijk spel. (a) Niet 4339 wegens zwart 2429, wit 3324, zwart 19X30, wit 28X17, zwart 1711 en 11X35. 32. 10—15 Op 39 zou volgen wit 3228, zwart 23X21, wit 28X8. 33. 33—28 7—11 34. 27—21 16X27 Op 18m27 volgt natuurlijk 3430. 85. 22X31 12—17 36. 31—27 17—22 37. 28X17 11X31 38. 26X37 24—30 89. 35X24 19X39 40. 43X34 20—24 41. 38—33 24—30 42. 34—29 23X34 43. 40X29 30—35 44. 48-43 13—19 45. 32—28 19—24 46. 29X20 15X24 47. 37—32 3—8 48. 32—27 25—30 49. 43—39 18—23 50. 28X19 24—13 51. 33—28 8—12 52. 42—38 13—19 53. 28—22 19—23 54. 27—21 Op 2218 speelt zwart 3034 en 35 X42. 54. 55. 38—32 56. 39—30 57. 32—28 58. 28—23 59. 22—17 60. 17X8 61. 23—18 62. 8X3 1 23—29 30—34 35X24 29—34 34—39 39—43 43—48 24—29 29—34 6 16 26 36 46 15 25 35 45 47 48 49 50 Deze stelling kwam voor in een der partijen van den wedstrijd om den mees tertitel. Indien men van de zwarte schijf 1 en de witte op 29 een dam maakt, is een aardige winst mogelijk door: 41—37 29—20 20—47 47 X 4. 32X41 1X25 25X9. Hetzelfde resultaat geeft 2947, 41 37 en 47X4 of 41—37 29—47 en 47X4.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 6