wasmoop VRIJDAG 12 JANUARI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - Nc. 3S Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Verjaag die Benauwdheid Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën: Familieberichten 80 cent, Han- delsadvertentiën 25 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. De vreugde van de vrijheid. Er zijn veel 'goede dingen in het leven, die pas naar behooren gewaardeerd wor den, wanneer men ze moet missen. De zegen van de gezondheid wordt het meest gewaardeerd in dagen van ziekte. De groote zegen van den arbeid wordt het best en het meest begrepen, als men door ziekte of werkloosheid niet meer werken mag of kan. Als we even nadenken, dan zien we dat het leven vol is van zegeningen van allerlei aard, maar we letten er niet op, en we waardeeren ze weinig, omdat we er aan gewoon geraakt zijn. Zoo is het ook met de vreugde van de vrijheid. Toen in de vorige eeuw door de zeer onvrijzinnige vrijzinnigheid de geestelijke vrijheid van een deel van het volk werd aangetast, zoodat het voor velen niet mogelijk was God naar hun geweten te dienen en hunne kinderen overeenkomstig hunne overtuiging op te voeden, toen werd pas goed beseft de-groote zegen van de vrijheid. In Duitschland weet men daar, evenals in Rusland, ook van mee te praten. Getracht wordt daar de vrijheid van op voeding aan banden te leggen. Het kerke lijk leven poogt men in boeien te 'klinken. Vrije maatschappelijke organisatie is daar onmogelijk gemaakt. De politieke vrijheid is geheel verdwenen. Van de persvrijheid, voor het volksleven zulk een onwaardeer baar goed, is daar niets overgebleven. Zelfs is 'het nu zoover gekomen, dat zij, die in de Nationaal Socialistische partij leidende functies vervullen en daar voor worden alleen de „beste burgers" ge schikt geacht i zich niet meer mogen bezig houden met de vraag op welke wijze het land behoort geregeerd te worden. De leider der partij-organisatie, dr Ley, 'heeft de volgende order gepubliceerd „In den laatsten tijd werden berichten ontvangen, dat partijgenooten, ook op leidende plaatsen, zich in woord en ge schrift openlijk bezig houden met de toe komstige 'hervorming van het rijk. De plaatsvervanger van den leider, Ru- dolf Hess, heeft mij verzocht, mede te 'doelen, dat het iederen partijgenoot voor taan verboden is, zich in woord of ge schrift openlijk bezig te houden met de kwesties van de hervorming van het rijk. Overtredingen zullen streng worden ge straft." Nu weet men he't dus. Er is nog alleen de vrijheid om te zwij gen en te gehoorzamen. Voor 'Ir. Mus'sert en zijn Nat. 'Socialis tische vrienden, die voor ons land het zelfde ideaal najagen, moet het 'bij' het lezen van dergelijke orders, wel een eigen aardige gedachte zijn, dat zij zich hier nog steeds de vrijheid kunnen veroorloo- ven om tegen de Regeering, de wettige Overheid, te ageeren op een wijze die meermalen de perken van burgelijk fat soen overschrijdt. Gevraagd zou kunnen worden of een dergelijke vrijheid dan wel zoo begeerens- waard is. Het antwoord kan luiden, dat er na tuurlijk zekere grenzen zijn. Vrijheid en losbandigheid zijn niet dezelfde begrippen. Wanneer van de vrijheid misbruik wordt gemaakt, dan zal de Overheid moeten op treden. Het is goed ook daaraan te denken. In ons land is 'het zoover gekomen, dat b.v. de gemeentelijke autonomie in som mige gevallen moest worden beperkt, oin het mooie beginsel van de autonomie te redden en te beschermen. Zoo zal het tenslotte ook met het vrij heidsbeginsel kunnen gaan. De uitwassen kunnen zoo sterk worden, dat terwil'le van de vrijheid een sterke vrijheidsbeper king noodzakelijk wordt. Maar dan zouden we ook pas gevoelen, welk een rijk voorrecht de vreugde van de vrijheid is. Laat het zoo zijn in ons volksleven, dat de waardeering niet te laat komt. Na de terechtstelling van Van der Lubbe. Alle Londensche bladen, die de execu tie van v. d. Lubbe bespreken, becritisee- ren de nazi-rechtspraak. D'e „Telegraph" spreekt van een „on verdedigbare executie" van een geestelijk gestoord man. Wegens die geestesstoring geloofden ook vele Duitschers, dat de doodstraf in een andere straf zou worden omgezet. Ware dit geschied, dan zou de reputatie van het naziregime er op voor uitgegaan zijn. De „Morning Post" vindt het weerzin wekkende in deze zaak het ter dood bren gen van een stakker, die krankzinnig was en bovendien gestraft werd voor een daad waarop geen doodstraf stond, tenzij al leen bij terugwerkende kracht. De „News-Chronicle" zegt: „Een ver suft, verdierlijkt gevangene guillotinee ren, die, op z'n best genomen, maar half bij zijn verstand is, is een vlek op de Dtiitsche beschaving." De „Manchester Guardian" noemt het doodvonnis in strijd met de elementaire rechtsbegrippen. Het zou een kleinigheid, en toch een groot iets geweest zijn om cle mentie te toonen, doch de Duitsche re geering kent geen clementie. Het nageslacht zal er daarom geen hoogen dunk van hebben. De begrafenis. De heer P. S. Peute te Voorhout, een halfbroer van Van der Lubbe, is gister avond per auto naar Duitschland ver trokken, ten einde het lijk van Van der Lubbe in ontvangst te nemen, waarna het naar Nederland zal worden vervoerd. Hem is hiervoor een pas verstrekt. Ver moedelijk zal het stoffelijk overschot Za terdagmorgen aankomen, waarna het lijk in de woning van den heer J. L. D. Gor dijn te Oegstgeest zal worden opgebaard. De begrafenis zal op Rhijnhof te Oegst geest plaats vinden. Het eerste doodvonnis in Oostenrijk voltrokken. Gistermiddag werd bet doodvonnis te Graz voltrokken aan een 33-jarigen re cidivist, Strauss, die uit wraak de wo ning van een boer in brand had gesto ken, omdat hij de door dezen verleemde ondersteuning te gering achtte. De bondspresident kon de door de ver- verdediger gevraagde gratie niet verlee- nen, daar de bondsregeering daartoe geen voorstel had gedaan, hetgeen de grond wet voorschrijft. Volgens een ander bericht heeft de bondspresident het verzoek om gratie van de hand gewezen. Om 3 uur begaf het gerechtshof zich naar de cel van Strauss om hem de aan staande voltrekking van het vonnis aan te kondigen. Een half uur later was deze reeds geschied. Wanneer hervatting der ontwapenings besprekingen? Sir John Simon heeft gisteren een be zoek gebracht aan Henderson, den voor zitter der ontwapeningsconferentie. Henderson hoopt Londen op 16 Ja nuari a.s. te kunnen verlaten. Hij zal te Parijs overnachten en op 17 Januari a.s. te Genève arriveeren. Hij hoopt, dat dan op 19 Januari een bijeenkomst van func tionarissen van het bureau der ontwape ningsconferentie zal kunnen gehouden worden, waarop een beslissing zal worden genomen ten aanzien van den datum, waarop het bureau zal bijeenkomen. Het schandaal-Stavisky in de Fransehe Kamer. De reeds dagen lang met spanning ver wachte zitting der Fransehe Kamer, ge wijd aan het schandaal-Stavisky, is gis termiddag begonnen. Na voorlezing van de lange reeks van interpellaties verklaarde de minister-pre sident Chautemps, dat hij zou willen voorstellen de interpellaties over het spoorwegongeluk van Lagny te bepalen op Vrijdag 19 Januari en voor de debatten over de affaire-Stavisky de zitting van heden te besteden. De Fransehe minister van justitie heeft een aantal wetsontwerpen ingediend, ten doel hebbende hervorming van het wet boek van strafrecht voor de artikelen in zake omkooping en laster. De socialist Lagrange verklaarde, dat de openbare meening eenstemmig had verklaard, dat de zelfmoord van Stavis- ky een door de politie bedreven moord was. Chautemps protesteerde hiertegen en verklaarde, dat deze meening absurd was. Lagrange zeide ten slotte, dat het noodzakelijk was, dat alle schuldigen dienden te worden getroffen en stelde de vraag, of de tegenwoordige politieprefec- ten konden worden gehandhaafd in een hervormd politiestelsel. De socialist Monnet, van oordeel, dat de pers niet meer vrij is, eischte de in stelling van een nationaal persbureau. Monnet verklaarde, dat de socialisten geen ministercrisis wenschen en dat zij bereid zijn, in Chautemps hun vertrouwen uit te spreken op voorwaarde, dat de justitie onvermurwbaar te werk gaat. Het kamergebouw was door de politie afgezet. Groepen betoogers werden door de.gewapende macht op een afstand ge houden. De kamer zal o.a. ook moeten beslis sen over een voorstel, om in het belang van een volledige opheldering der ge- heele affaire de parlementaire immuni teit van alle afgevaardigden voor den tijd van drie maanden op te heffen. Het kamerverloop was zeer spannend, maar zeker niet zoo stormachtig, als men had kunnen veronderstellen. Meer dan een stellingnemen van de socialisten en de oppositie is het niet geweest. Wel is gebleken, dat de geheele linksche kamerhelft zich achter Chautemps schaart en de zaak dus beperkt wil heb ben tot de strafzaak zelf en de juridische en administratieve verzuimen, met uit schakeling van de regeering en de poli tieke verantwoordelijkheden. Zoo dit al een kalmeering in het voor uitzicht stelt, dan maken de zeer ernstige manifestaties van gisteravond den toe stand weer onzeker. Zij zijn veel heviger geweest dan die van j.l. Dinsdag en het optreden van de politie was uitgebreider en heftiger dan ooit. Zelfs de lucht-politie was gealarmeerd uit vrees, dat de manifestanten van vlieg tuigen zouden gebruik maken. Van het verloop der manifestaties kan nog niet veel gezegd worden. Officiéél wordt op het oogenblik gesproken van dertig gewonden bij de politie en dertig gewonden bij de manifestanten. Steeds meer wolven-invasies. Tengevolge van den ongewoon stren gen winter in Bulgarije worden de wol ven steeds stoutmoediger en aan den rand van Sofia moesten militairen te hulp worden geroepen, om een grooten tzoep van deze hongerige beesten met ge weervuur te verjagen. In het district Boergas hebben de wol ven op klaarlichten dag het vee overval- lenlen en vele dieren verslonden. Te Karnobat werden regeeringsambte- naren, die des avonds huiswaarts reden, door een troep wolven overvallen. D'e paarden sloegen van schrik op hol, maar de berijders wisten de wolven met de zweep te weren. Korte Berichten. Tengevolge van de koude is in De cember het aantal werkloozen in Duitsch land met 343.000 toegenomen, tegen 685.000 in 1930, 608.000 in 193.1 en 418.000 in 1932. i Woensdag is het op verschillende plaatsen in Oostenrijk tot betoogingen van nat.-socialisten gekomen. Klaarblij kelijk is daarbij volgens een vooraf be raamd plan te werk gegaan. i Door de twee grootste R.K. bonden in Oostenrijk wordt ontbinding geëischt van alle partijen en vestiging van een sterker staatsgezag. De Oostenrijksche bondsregeering heeft het hoofdverbond voor wintersport de mededeeling doen toekomen, dat Oos tenrijkers niet mogen deelnemen aan Duitsche wintersportfeesten. In den Peloponnesus is een vrij he vige aardbeving waargenomen. In de stad Kalmata zijn twee buizen verwoest, ter wijl er 10 zwaar beschadigd werden. Men- schenlevens zijn echter niet te betreuren. Een bende Ghineesche roovers beeft bij Kirin een trein aangehouden en ge poogd, hem te plunderen. De Japansche en Mandsjoerijsche wacht verdedigen zich. Acht personen werden gedood, 15 gewond. De gemeenteraad van Parijs heeft besloten tot aankoop van 300 autobus sen, die in dienst zullen worden gesteld op lijnen, waarop thans trams rijden. Later zullen opnieuw 250 autobussen voor hetzelfde doel worden gekocht. De hoofdcommissaris van politie te Brussel, Angerhausen, die eenige weken geleden onder beschuldiging van corrup tie werd gearresteerd, is voorloopig weer op vrije voeten gesteld. Prinses Juliana en het Nat. Crisis- Ccmité. Het heeft H. M. Prinses Juliana be haagd het Nationaal Crisis-Comité we derom een maandelijksche bijdrage van f 5000 te doen toekomen. Reeds mocht het Comité giften ten bedrage van f 120.000 van H. K. H. ontvangen. Landbouwsteun en werkgelegenheid. De moderne, chr. en r.-k. landarbei dersbonden hebben den minister van oeconomische zaken verzocht voor dit jaar aan de exploitanten van gesteunde landbouwbedrijven voor te schrijven, dat een bepaald aantal arbeiders moet wor den tewerk gesteld, wisselende naar de jaargetijden en mede afhankelijk van de grootte der bedrijven en den aard der verbouwde producten. De landarbeiders- londen achten een dergelijken maatregel praktisch uitvoerbaar, indien de voor schriften streeksgewijze worden opge steld door commissies gevormd uit de be langhebbenden, namelijk landbouwers en landarbeiders. Verder wordt de wensche- lijkheid bepleit om voor verruiming van werkgelegenheid het machinaal maaien van koren te verbieden. Practische werkverschaffing. Tal van gemeentebesturen in West- Friesland hebben de noodlijdende kleine tuinders met goedvinden van den minis ter voor sociale zaken in een werkver schaffing ondergebracht, waarbij de een voor den ander het land bemest met bag ger uit de slooten. Zij ontvangen daar voor een bepaald bedrag per schuit, praam of schacht, dat tot een maximum van ongeveer f 14 weekloon komt. Daar de tuinders, die hun land op deze wijze laten bemesten, voor slechts ongeveer een vijfde gedeelte in die kosten moeten bij dragen, daar het andere gedeelte door bet rijk en de gemeente wordt betaald, krijgen zij dus op zeer goedkoope wijze hun land bemest. Bovendien zijn met deze regeling zoowel de groote als de kleine tuinders gebaat. Deze wijze van steunverleening vindt dan ook algemeene waardeering. Uitkeering uit werkloozenkas. De minister van sociale zaken heeft aan de gemeentebesturen, toegetreden tot het Werkloosheidsbesluit 1917 medege deeld, dat hij aan de gesubsidieerde ver- eenigingen met werkloozenkassen een cir culaire heeft gezonden, waarin voorkomt, dat in het vervolg bij de beoordeeling van uitkeering uit de werkloozenkassen deze gedragslijn zal worden aangenomen, dat aan hen, die slachtoffer zijn van werk staking of uitsluiting, geen uitkeering uit de werkloozenkas zal mogen worden ver strekt binnen een termijn van 13 weken na afloop van de werkstaking of de uit sluiting. De minister noodigt de gemeentebestu ren uit bij de beoordeeling van uitkeerin- gen uit de werkloozenkassen met het vo renstaande rekening te houden. De precaire toestand van ons bedrijfsleven Het Nederlandsch Verbond van Vak- vereenigingen beeft bet verbond van. Ne- derlandsche Werkgevers; Centraal Over leg in Arbeidszaken voor werkgevers; bet R. K. Verbond van Werkgeversvakveree- nigingen; de Vereeniging van Chr. Werk gevers en Groothandelaren in Nederland; 'het R. K. Werkliedenverbond in Neder land en bet Ghristelijk Nationaal Vakver bond uitgenoodigd tot een bijeenkomst ter bespreking van den precairen toestand, waarin een belangrijk deel van het Ne- derlandsche bedrijfsleven tengevolge van den langen duur der crisis verkeert en over de maatregelen, welke onder meer van de zijde der overheid genomen zouden kunnen worden, om daarin verbetering te brengen. Hierbij is o.a. gedacht aan bet verlee- nen van export-credieten, export-garan- tiecredieten, export-premies, 'het verstrek ken van leeningen en subsidies, het ster ker bevorderen van het gebruik van Ne derlandsch fabrikaat enz. enz. Het landbouwbedrijf wordt door de Regeering met zeer belangrijke bedragen gesteund, maar voor de industrie wordt, behoudens de contingenteeringsniaatrege- len, heel weinig gedaan. Toch is het een volksbelang van de eer ste orde, dat ook van overheidswege alle mogelijke pogingen in het werk worden gesteld, om bet bedrijfsleven te stimulee- ren, om daardoor tot vermindering der werkloosheid te geraken. Naar de meening van het bestuur ligt hier een terrein, waarop door de werkge vers- en werknemersvakeentralen gemeen schappelijk kan worden opgetreden. Accijnsvrij slachten van varkens. De heer Van der Heide, lid der Tweede Kamer, heeft tot den Minister van Eco nomische Zaken de volgende vragen ge richt: lo. Is de minister niet van oordeel, dat de beschikking van de Crisis-Varkenscen trale in zake de vergunning voor accijns vrij slachten van varkens voor eigen ge bruik tot gerechtvaardigde klachten aan leiding geeft? 2o. Dat, met name het voorschrift, dat tot een gezin behoort het gezinshoofd met de bij hem inwonende personen, die in op- en neergaande lijn aan hem verwant zijn, terwijl derhalve niet mogen worden meegerekend de vrouw, haar ouders of grootouders, schoonzoon of schoondoch ter, dienstboden en knechten, al wonen ze in hetzelfde gezinsverband, geen reke ning houdt met de plattelandsverhoudin gen, waar samenleven van ouders, groot ouders en gehuwde kinderen zeer dikwijls voorkomt en vaak door de tijdsomstan digheden noodzakelijk is geworden, ter wijl ook het dienstpersoneel practisch tot het gezin behoort? 3o. Wil de minister de bovengenoemde beschikking doen wijzigen in dezen geest, dat cok de vrouw, de inwonende familie leden en het personeel gerekend worden tot hel gezin te behooren en vergunnin gen voor accijnsvrij slachten van varkens voor eigen gebruik worden verstrekt in evenredigheid met de sterkte van het gezin? Binnenland. Gift van Prinses Juliana voor het Crisis- Comité. Beperking van den tuinbouw. Het openbaar en bijzonder onderwijs. Buitenland. D'e begrafenis van Van der Lubbe mag niet in Nederland geschieden. De Fransehe Kamer over bet financieel schandaal. Gij die hijgt bij de minste krachts inspanning, die benauwd zijt bij den minsten mist, waarom wacht Gij nog langer op de hulp en nieuwe levens vreugd die Akker's Abdijsiroop U ge ven kan. Vanaf de eerste lepels geven de balsemende bestanddeelen van Abdijsiroop U verlichting. De slijmen die Uw borst beladen, die U buiten adem brengen en hoestbuien ver wekken, zullen zonder moeite losko men. 2 lepels vanavond en dezen nacht zal kalm en rustig zijn. Neem dus bij: Hoest-Griep-Bronchitis-Aslhma Overal vcrkrtfgBanr. De suikerbietenteelt. De hoofdbesturen van de moderne, chr. en r.-k. landarbeidersbonden hebben den minister van oeconomische zaken ver zocht te willen bevorderen, dat niet wordt overgegaan tot verdere inkrimping van de suikerbietenteelt, zulks met het oog op de daaruit voortvloeiende vormin deling van werkgelegenheid ten platte- lande. Luit. Asjes voor de A.V.R.O.-microfoon. Gisteravond beeft luit. Asjes voor de microfoon van de A. V. R. 0. bet een en ander in een vraaggesprek verteld van de vlucht naar Ned.-Indië en terug. In het algemeen beeft de heer Asjes, na hetgeen we reeds vermeld hebben in den loop der dagen, geen bijzondere mededeelingen gedaan. Hij toonde zich buitengewoon dankbaar voor de hulp, welke in zoo rui me mate door de vliegautoriteiten te Grottaglie is geschonken en op den terug weg beeft de Postjager dan ook nog een cirkel gedraaid boven bet Italiaansche vliegveld. De heentocht is in 46 uren 55 minuten en de terugtocht in 51 uren en 51 minuten volbracht. Luit. Asjes loofde de Shell- organisatie op de route en vond dat hij bij alle pech nog van geluk mocht spre ken, dat er een aluminiumfabriek in Cal cutta is, want toen daar een der starters onklaar raakte is er in die fabriek 's mid dags en 's nachts doorgewerkt om de zaak voor elkaar te krijgen. Luit. Asjes toonde zich tevreden over het toestel en ver klaarde, dat de heer Slot alle eer inlegt met zijn werk. Er is een schat van gege vens verzameld. DE BETEEKENIS DER A.-R. BEGINSELEN. Een rede van Minister de Wilde. Ook Minister De Wilde heeft op de buitengewone Deputatenvergadering der A.R. partij nog enkele «ogenblikken het woord gevoerd. Het is mij, aldus Spr., een voorrecht na afloop van de belangrijke besprekingen, die heden hebben plaats gehad, nog een enkel woord tot te mogen richten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1