AKKER.CACHEI5 Als Gi| niet kunt slapen WOENSDAG 10 JANUARI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 40e JAARGANG - Nb. 34 Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. omdal Ge gekweld wordl door hoofd pijn, kiespijn, rheumalische pijnen, zenuwpijn, spierpijn of migraine, neem dan een "AKKERTJE" le baal! Ze zullen snel en zeker Uw pijn verdrijven en U heerlijk doen in slapen. Heb ze steeds in huis l "AKKERTJES" Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwaïiasl, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20» Losse nummers. 5 cent, .AdvertestiSa: yawiKaheriChtoB -50 eanL Hasa- delsadveyisntiën JF3g§J. Alain?) Advertentiën Dinsdag? gn. Vrijdags i 0;7fi bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 1> 85, Bij conir&ci IcoïTi—fiy» Belastingen. De klacht over hooge belastingen is niet nieuw. Toch kunnen we ons, als we de tegen woordige belastingcijfers vergelijken met die van een twintig, dertig jaar geleden nauwelijks indenken dat er toen ook reeds over den zwaren belastingdruk geklaagd werd. In vergelijking met vroegere jaren was de druk in 1900 wel verzwaard, maar een sterke stijging was er toch ook niet, voor al niet als rekening wordt gehouden met den aanwas der bevolking. In het jaar 1880 bedroeg de totale op brengst der landsbelastingen ruim f 102 millioen. In 1900 was dit cijfer ge stegen tot ruim f 137 millioen. Daarna ging het echter met sprongen omhoog. Ruim 20 jaar later was het zelfs gestegen tot over de 600 millioen gulden. Later is er in verband met de sterke da ling van het volksinkomen en de achter uitgang in het bedrijfsleven weer een da ling ingetreden. De opbrengst over 1931 bedroeg f 583 millioen terwijl over 1933 als opbrengst is geraamd f459 millioen. Ondanks de slechte tijdsomstandighe den ia het totaal der Rijksbelastingen dus nog driemaal zoo hoog als dat over 1900, terwijl het ongeveer 100 pet. hooger is dan het bedrag dat in 1914 ontvangen werd. En bovendien is er dan nog alle grond om aan te nemen, dat b.v. de gemeente lijke lasten in nog veel sterkere mate om hoog zijn gegaan. Voorts is geen rekening gehouden met de indirecte lasten die thans op de bevol king moesten worden gelegd, b.v. voor het landbouw-crisisfonds, die voor 1933 zeker op ongeveer 130 millioen gulden gesteld kunnen worden. Wij geven deze cijfers niet om tot on tevredenheid ten opzichte de maatregelen die de Overheid genoodzaakt is te nemen, te prikkelen, maar wel om te laten uitko men hoe noodzakelijk het is, dat de Over heid bij haar bezuinigingspogingen wordt gesteund, en hoe onverantwoordelijk en staatsgevaarlijk communisten, nationaal- socialisten en anderen handelen, als ze door schitterende beloften de volksgunst trachten te winnen. Wie rustig nadenkt zal moeten toe stemmen dat twee dingen noodzakelijk zijn: in de eerste plaats sluitende begroo tingen en voorts ook zoo spoedig mogelijk vermindering van den al te zwaren belas tingdruk. DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND. Protest van kerkgangers. Maandagavond heeft zich te Berlijn de oppositie tegen de nat.-socialistische overheersching der kerk krachtig geuit. In de beide grootste kerken van Ber lijn, de Nicolaikerk en de D'om, waren vanwege den Pfarrer Notbund bijeen komsten belegd. Over deze beide kerken heeft echter het rijksbestuur van de Evan gelische Kerken het toezicht. Dit bestuur liet een paar uur voor den aanvang der bijeenkomst weten, dat het gebruik van de beide kerken voor dit doel verboden was. Natuurlijk was er geen tijd meer om dit te publiceeren, zoodat tegen den aan vang van de bijeenkomst eenige duizen den menschen zich voor deze kerken be vonden. Zij kregen thans de mededeeling, dat zij niet naar binnen mochten en daardoor maakten zich groote verontwaardiging en opwinding van de menigte meester. Men verlangde in het godshuis te worden toe gelaten en drong voor de poorten samen. D'aarop rukte de politie met groote macht aan en begon de pleinen voor de kerk te ontruimen. Plotseling knielde een groot gedeelte van de menigte op straat neer, vlak voor de politie-macht, en begon het ,,Onze Vader" te bidden. Ook op de trappen van de D;om knielde men en bad en gaf aan de bevelen der politie, om de straat te ontruimen, geen gehoor. Daarop greep de politie krachtig in en terwijl de menigte voortging met bidden, werd zij van de kerkpleinen en de trap pen van de Dom verdreven. Arrestaties vonden, voorzoover bekend is, niet plaats. In een aantal andere kerken ging de plechtigheid door. In totaal namen aan deze godsdienstige protest-actie ongeveer 20.000 personen in Berlijn deel. De Fransche Ministerraad en het schandaal van Bayonne. Onder voorzitterschap van President Lebrun is gisteren de ministerraad bijeen gekomen. Minister-president Chautemps bracht verslag uit over het verloop van het finanoieele schandaal van Bayonne, en verklaarde bereid te zijn in de Kamer de onmiddellijke bespreking der betref fende interpellatie te aanvaarden. De nationalistische Liberté valt Dins dag in verband met het financieele schan daal van Bayonne den particulieren secretaris van den Franschen minister president, André Dubois, buitengewoon scherp aan. Het blad schrijft: In het ministerie van Binnenlandsche Zaken, in de naaste om geving van den minister-president, vin den wij eigenaardige handlangers, die in staat waren het succes van de laatste on derneming van Stawisky te vergemakke lijken. Onder de leden van den Raad van Toezicht van deze onderneming vinden wij den particulieren secretaris van den minister-president, André Dubois, wiens werkzaamheid zich niet slechts beperkte tot zijn zitting hebben in den raad van toezicht. Het verluidt, dat Dubois als lid van dezen raad van toezicht een jaarlijksch inkomen heeft gehad van 90.000 franken. Leden van de Action Francaise hebben gisteravond te Parijs in de buurt van het Kamergebouw gedemonstreerd. Zij heb ben verschillende spreekkoren gevormd en voetzoekers op de tramrails gelegd. Bereden politie heeft de manifestanten na eenig verzet uiteengejaagd. Er zijn eenige lichtgewonden, terwijl 50 arresta ties zijn uitgevoerd. Hesse, vice-voorzitter van de Kamer, heeft dezen post opgegeven, zijn houding verklarend door het feit, dat hij vroeger had aangenomen om voor Stawisky te pleiten. Een te Chamonix gehouden lijkschou wing heeft bevestigd, dat Stawisky zelf moord heeft gepleegd. Amerika en Sowjet-Rusland. President Roosevelt en de ambassadeur der Sow jet-Unie, Trojanofski, hebben bij de ontvangst van den Russischen diplo maat in het Witte Huis den nadruk ge legd op het besluit samen te werken tot handhaving van den wereldvrede. Dit beteekent evenwel niet, dat beslo ten zou zijn een defensief pact met be trekking tot den Stillen Oceaan te sluiten. Amerika sluit geen internationale ver dragen, welke het zouden verplichten tot een optreden met de wapens. De Ver- eenigde Staten zijn evenwel bereid deel te nemen aan alle besprekingen ter con solideering van den vrede. Kerstmis in de hitte. De bewoners van Kaapstad hebben bun Kerstgeschenken gekocht en Kerst mis gevierd in een ondragelijke hitte van meer dan 90 gr. in de schaduw. In de stampvolle winkels en café's, de over volle trams en bussen, de drukke straten, zwoegden de menschen onder den last van de cadeautjes waarmede zij bepakt waren. De hitte was bovendien niet droog, maar zoo vochtig dat men nergens van zijn vermoeidheid kon „bekomen". Het was alsof een mist over de stad lag, maar het was damp, die een drukkende sfeer verwekte. Een verschil met de Kerstdagen hier in Nederland! Een aanslag op minister-president Saito verijdeld. Reuter meldde gisteravond uit Tokio: Dinsdag heeft een Japanner, blijkbaar met de bedoeling om den Japanschen mi nister-president Saito te vermoorden, een poging gedaan om in diens woning bin nen te dringen. De wacht wist den in dringer echter nog tijdig te arresteeren. Men vond een wapen op hem en een brief, waarin de schrijver verklaarde dat hij den Japanschen min.-president wilde dooden, daar een oude man als Saito in den tegenwoordigen tijd de Ja- pansche politiek niet met succes kan lei den. De gearresteerde weigert verklaringen af te leggen. Korte Berichten. Een buitengewoon hevige mist heeft Dinsdag te Londen weer eenige ernstige verkeersongelukken ten gevolge gehad. D'rie personen zijn gedood en 15 gewond. In een geval zijn twee autobussen tegen elkander gebotst, waarbij zeven personen verwondingen opliepen. Op vele plaatsen was de mist zoo dik, dat voor 'de regeling van het verkeer van fakkels moest wor den gebruik gemaakt. De Pruisische minister van binnen landsche zaken heeft in een circulaire aan politie-autoriteiten van Berlijn aan bevolen, maatregelen te nemen om jonge menschen uit openbare dansgelegenheden te houden. Tijdens een bezoek aan Caitagcna heeft de Spaansche minister van marine, Rocha, verklaard, dat hij voornemens is, de cortez voor te stellen, een aantal nieu we onderzeebooten te doen bouwen voor een gezamenlijk bedrag van 150 millioen pesetas. Als dit plan wordt goedgekeurd, zullen de scheepswerven in Cartagena verschei den jaren lang op volle kracht kunnen werken. Volgens berichten uit Havana zijn in verschillende plaatsen op Cuba bom men ontploft waardoor verscheidene per sonen gedood of gewand werden. Vijftien vakvereenigingsbonden hebben een solidariteitsstaking van 24 uUr afge kondigd. Roosevelt heeft de korting van 15 pet. op de salarissen van de federale ambtenaren voor 6 maanden verlengd. Naar aanleiding van het hernieuwd stijgen van het werkloozencijfer, in het bijzonder in de textielcentra van Noord- Frankrijk, heeft de Fransche regeering bij decreet van 8 Januari het overwerken in de Fransche textielindustrie voor den tijd van zes maanden verboden. DE THUISVLUCHT VAN DEN „POSTJAGER". Op één dag 3850 K.M. afgelegd. Volgens de laatste berichten is de Post- jager gisteren te Caïro om 16 uur 30 (G. M. T.) aangekomen. Geysendorffer en Asjes zijn gisteren dus van Karachi naar Cairo gevlogen, een afstand van niet minder dan 3850 K.M. Zij hebben dat traject afgelegd in ongeveer 15 uur en 7 minuten vliegtijd en zich slechts ongeveer 1 uur 23 minuten rust gegund in Basra, waar tevens ge tankt is. Van Karachi naar Basra heeft de Post- jager gemiddeld 250 K.M. per uur gevlo gen, van Basra naar Caïro 261 K.M. De behouden snelheid over den geheelen dag beliep dus 254 K.M. per uur. Kennelijk heeft dus ook de PHOST met sterken te genwind te kampen gehad. Tot nu toe zijn de volgende prestaties geleverd: Batavia-Alorstar 1575 K.M. in 6 u. 10 m.; Alorstar-Rangoon 1480 K.M. in 5 u. 55 m.; Rangoon-Calcutta 1078 K. M. in 4 u. 4 m.; Calcutta-Allahabad 750 K.M. in 2 u. 37 m.; Allahabad-Karachi 1460 K.M. in 5 u. 23 m.; Karachi-Basra 2250 K.M. in 9 u.; Basra-Caïro 1600 K.M. in 6 u. 7 m. Van Batavia tot Caïro is nu afgelegd 10.193 K.M. in 38 uur en 16 minuten vliegtijd. Daartegenover staan 51 uur en 44 minuten voor tanken, rust en repa ratie. Be gemaakte snelheden zijn: Bata- via-Alorstar 254 K.M. per uur; Alorstar- Rangoon 302 K.M. per uur; Rangoon- Calcutta 276 K.M. per uur; Calcutta-AIla- habai 286 K.M. per uur; Allahabad-Ka rachi 271 K.M. per uur; Karachi-Basra 250 K.M. per uur; en Basra-Caïro 261 K.M. per uur. Over het geheele traject Batavia-Caïro is de behouden snelheid 267 K.M. p. uur. Van Caïro is nu nog 4000 K.M. Koningin en Prinses te Unterwasser. De Koningin en Prinses, zoo meldt het Hctbl., hebben de nattigheid en den mist van ons lieve vaderland verwisseld met de pracht van 'het kleine, verrukkelijke wintersportplaatsje Unterwasser (Tog- geriburg) in Oost-Zwitserland, waar de sneeuw is neergevallen over hergen en velden en een diepe stilte heerlijk hangt in 'die dalen. Met haar gevolg hebben de hooge gasten intrek genomen in hotel Sternen, van waaruit zich een wonderlijk panorama opendoet. Begunstigd door voortdurend mooi weer, in een atmosfeer, die verjongt, verre van de drukte, die in mondaine sportoorden pleegt te zijn, be leven 'die vorstelijke personen hier genoe- gelijke dagen. De 'bevolking van Unterwasser, evenals die van het .geheele dal, is opgetogen over dit bezoek, en waar de Prinses zicb ver toont Wisselt een eerbiedig groeten met een soms spontaan gejubel af. Zoowel Ko ningin als Prinses nemen levendig deel aan het sportleven; vooral de Weensch- Zwitsersche skischool, die te Unterwasser een bekende en uitstekende Zwitsersche ski-er leidt, hebben baar belangstelling, in heit bijzonder 'die van de Prinses. Maar ook bij' de taillingpartijen en 't ski-kjöring ziet men onze Prinses vaak, terwijl onze Landsvrouwe met haar gevolg de schaat sen onderbindt om te zwieren over het blinkende ijs. Biji de kleine tochten van het hotel uit ondernomen, vindt men Ko ningin en Prinses zich vrij' bewegend en zich ongedwongen onderhoudend met de gasten. In den vroegen morgen kan men de Prinses soms uit het hotel zien komen. Sportief gekleed wanneer zij er alleen op uiit trekt voor een wandeling in de omge ving door de zachte blankheid der be sneeuwde wegen, langs de fijne omlijsting van heesters en hoornen. Er is in deze heele omgeving geen zweem van een „Alp- druok" te bespeuren! De winkelier in het 'dorp, waar ik ciga- retten kooht, begon zonder te wieten, dat ik Nederlander was,, een heel verhaal te vertellen over moeder en dochter, die hij samen gezien had, toen hij een bestelling afleverde in de keuken van het 'hotel. Deze praatgrage man roemde den eenvoud der vorstelijke personen, en het deed mij' goed dit uit den mond van een eenvoudig mensoh (te vernemen. Naar ik nog hoor, wordt een dezer dagen ook Prins Hendrik hier verwacht. Inmiddels heeft het gezelschapsleven in het plaatsje een bijzonder cachet gekre gen door het gevolg der Koningin, dat zich onder de gasten gemengd heeft, en dat uit het geheele gebied menschen naar Unterwasser trekt. Eerste Kamer. De Eerste Kamer heeft gisteren behan deld de wetsontwerpen inzake voorbehoud der bevoegdheid tot toetreding tot het ont- werp-verdrag betreffende de invoering of de handhaving van methoden tot vaststel ling van minimumloonen ('Genève 1928.) en van het Oostenrijksoh'e protocol van 15 Juli 1932. Beide ontwerpen werden het tweede na kort debat goedgekeurd, z.h.st. De spreektijd bij: de algemeene beschou wingen over de rijksbegraofinjg 1934 werd bepaald op 1% uur voor de soc.-dem. en r.k. fracties en IV2 uur voor de andere fracties; bij' de replieken resp. en V* u. Beveiliging onbewaakte overwegen. „Openbare Werken" stelt aan onze Ne- derlandsche Spoorwegen, die aan het on beveiligd laten der onbewaakte overwegen vasthouden, ten voorbeeld de Duitsche spoorwegen die voorloopig op 80 over wegen een beveiliging met flikkerlich ten aanbrengen. Hiertoe worden de be kende aan weerszijden van de baan staande waarschuwingskruisen van een flikkerlichtlantaarn voorzien, die auto matisch werkt en door de treinen zelf wordt bediend. Normaal toont het signaal een wit flikkerlicht, dat bij nadering van een trein in een rood flikkerlicht veran dert. Het witte licht flikkert 40 maal per minuut, het roode circa 1000 keer; beide zijn zelfs in het helste zonnelicht min stens 100 M. ver zichtbaar. De trein schei- kelt het roode licht reeds op zoodanigen afstand in, dat geen gevaar optreedt wan neer het roode licht eerst begint te wer ken, nadat men het signaal reeds gepas seerd is. Na voorbijgang van den trein komt automatisch het witte licht weer in werking. Rundvleesch In blik. De Crisis-Rundveecentrale maakt be kend, dat ook na het in werking treden van de omzetbelasting de verkoop van rundvleesch in blik dient te geschieden tegen een prijs van 35 cent per Kg. blik. In dezen prijs is de omzetbelasting der halve inbegrepen. De „Postjager" te Caïro. Het „Studie-comité snelpost Nederland- Indië" deelt mede, dat de „Postjager" die Dinsdagmorgen te 10.23 uur (Greenw. tijd) uit Basra was vertrokken, gisteren om 16.30 u. (Gr. t.) te Caïro is geland. Afhangend van de weersomstandighe den is de verwachting, dat de „Postjager" Woensdagavond of Donderdagmorgen op Schiphol zal aankomen. Het vliegtuig heeft gisteren 4300 K.M. afgelegd. De Omzetbelasting. Naar vernomen wordt, maken sommige winkeliers er bezwaar tegen om aan fa brikanten-leveranciers door dezen aan hen in rekening gebrachte omzetbelasting te betalen. In verband hiermede wordt er aan her innerd, dat de omzetbelastingwet 1 Jan. 1934 in werking is getreden en dat de fa brikanten bij levering aan andere fabri kanten en aan groot- en kleinhandelaren de door hen, betaalde belasting op de fac tuur afzonderlijk in rekening moeten brengen. (Bij leveringen aan anderen dan fabrikanten, groot- en kleinhandela ren, kunnen de fabrikanten, de omzetbe lasting afzonderlijk in rekening brengen). Het ligt in de bedoeling binnenkort een aanvang te maken met de controle op de naleving van de omzetbelastingwet. De ambtenaren, die deze controle zullen hou den, zullen aan de fabrikanten zoo noodig inlichtingen verstrekken over de wet en haar uitvoeringsvoorschriften. Op één misvatting omtrent de wet wor de hier reeds gewezen. De meening schijnt n.l. te bestaan, dat een vóór 1 Januari 1934 met een fabrikant gesloten overeen komst tot gevolg heeft, dat geen omzet belasting verschuldigd is, ook al wordt het gekodhte na dien datum geleverd. De ze opvatting is onjuist, omdat de wet de belastingschuld verbindt aan de leve ring. Over vóór 1 Januari 1934 van fa brikanten gekochte, zelfs aan hen betaal de goederen, welke op of na 1 Januari 1934 worden geleverd, moet derhalve omzetbelasting worden betaald. Inkomstenbelasting van Ned.-IndiB van gepenslonnoerden. Naar het Nederlandsch Gorresponden- tiebureau verneemt, kunnen de aanslagen in de inkomstenbelasting van Ned.-Indië over het belastingjaar 1934, op te leggen Binnenland. De t'huisvlueht van den Postjager. De Belgische minister 'Segers over de veis breeding van het Kanaal door Zuid- Bevéland, Buitenland. Van der Lubbe terechtgesteld. Het schandaal in Frankrijk. Amerika en Rusland. De kerkstrijd dn Duitsehland. Htdtrlandtd» Ongeëvenaard tegen Hoofd-1 Product J} pijn. Kiespijn, Rheumalische ffe pijnen, Zenuwpijn, Vrouwen» pijnen. Per 12 st slechts 50 ct Volgons recept van Apotheker Domont aan de bulten Ned.-Indië wonende gepen- sionneerden nog niet worden vastgesteld. De oorzaken daavan zijn: le. dat bij den Volksraad een voorstel aanhangig is om op de aanslagen over 1934 50 opcenten te heffen; 2e. dat de gegevens voor de vaststelling der aanslagen van hen, op wier pensioe nen korting plaats vindt, hij de Indische belastingadministratie nog niet bekend zijn, omdat die aanslagen moeten worden berekend naar het zuiver bedrag der pen sioenen over het belastingjaar 1934. Bij ordonnantie is bepaald, dat in af wachting van de vaststelling der aansla gen voorloopig inhoudingen op de pen sioenen wegens de over 1934 verschuldig de belasting kunnen plaats hebben. Grondslag voor de voorloopige inhou dingen is de aanslag in de Indische in komstenbelasting 1933, tenzij de vertegen woordiger van den Nederlandsch-Indi- sohen belastingdienst in Nederland in bij zondere gevallen een lager bedrag als grondslag aanwijst. Behalve in de door dien vertegenwoor diger aan te wijzen gevallen, zal over de maand Januari en zoo noodig over de volgende maanden van 1934 op de pensi oenen voorloopig wegens belasting wor den ingehouden hetzelfde bedrag als over 1933 maandelijks ingehouden is. DE VERBREEDING VAN HET KANAAL DOOR ZUID-BEVELAND. Naar aanleiding van het verschijnen van de memorie van antwoord van mi nister Kalff op het voorloopig verslag betreffende het wetsontwerp inzake de onteigeningen, noodig voor de verbree ding van het Kanaal door Zuid-Beve land, heeft, naar de N. R. Grt. meldt, de Libre Belgique eenige vragen gesteld aan Mr Segers, den kath.-conservatie ven senator voor Antwerpen en oud-mi nister. Mr Segers is, als bekend, herhaal delijk rapporteur geweest voor de begroo ting van buitenlandsche zaken, maar bleef steeds wat de kanalen en de Schel- dekwestie betreft een vrij1 scherpe hou ding aannemen ten opzichte van het Ne- derlandsche standpunt in dezen. Op de vraag: wat denkt u van dit me morandum?, antwoordde Segers, dat het teleurstellend voor 0 België is. Minister Kalff zegt immers: het kanaal door Z.- Beveland biedt een weg, die niet alleen even veilig, even goed en gemakkelijk is, maar een weg, die veiliger, beter en ge makkelijker is dan de in 1867 afgeslo- tene. Deze verzekering is juist het tegen overgestelde van wat België nimmeï heeft opgehouden te verklaren sedert het oogenblik, dat in overeenstemming met

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1