Uit de Provincie Kerknieuws Onderwijs. Gemengd Nieuws. stand voor kunnen doen, dat een maat schappij, als dJe K. L. M. geen vlucht naar Indië onderneemt, zonder dat een meca- no aan boord aanwezig is. Terwijl daar naast het comité, dat de snelpostvlucht met den Postjager organiseerde, de be manning van dezen zilveren vogel liet vertrekken zonder mecanicien. Wat zijn toch de voordeelen van het niet aanwezig zijn van een boordmecano? zal de leek zich onmiddellijk afvragen. Het antwoord ligt voor de hand: het geeft een besparing op de personeelkosten van een niet te onderschatten omvang. In de eerste plaats wordt het salaris van een derge- lijken functionaris bespaard; in de twee de plaats vervalt de verzekeringspremie, die voor deelnemers aan vluchten als de Postjager ondernam uiteraard hoog zijn. In de derde plaats spaart het een gewicht van ongeveer 90 kilogram uit. Maar tevens ligt het voor de hand, dat het snelpostcomité Holland-Indië deze vlucht nimmer zou hebben doen uitvoeren, ware het niet overtuigd geweest van de mogelijkheid, een prestatie als men zich voorstelde te leveren zonder een boord mecano. Hoe het comité er toe besloot, de be manning slechts te doen bestaan uit twee piloten en één marconist, wordt vermoe delijk het best weergegeven door het ant woord van den piloot Asjes, dat deze enkele minuten voor het vertrek op 9 Dec. j.l. gaf op de hem gestelde vraag „De motoren zijn honderd procent. Wij kunnen er ten volle op vertrouwen. En mocht er eens iéts aan haperen, welnu Geyssendorfer en ik zijn voldoende tech nisch onderlegd, om kleine storingen op te sporen en reparaties van ondergeschik ten aard uit te voeren." Het was enkele minuten na den start van den Postjager in den ijzigen nacht van 9 December, toen wij een vliegexpert interviewden over het ontbreken van een boordmecano op den „Postjager". De ervaren piloot wond er geen doek jes om. „Ik acht het achterlaten van een me- cano 'biji deze vlucht één van de zes hoofd zonden van het comité, dat de „Postjager- vlucht" op touw zétte. Zóó kun je van iedere kist '(een vakterm voor een vlieg machine) een doodkist maken!" De verschillende motorstoringen, die zich nu reeds op de nog niet volbrachte vlucht hebben voorgedaan, wijzen inder daad in de richting, dat het niet mede- nemen van een boordwerktuigkundige een fout zou zijn, die zich thans leelijk wreekt. De vraag, waarover deskundigen thans twisten, is deze: zou een boordmecano de storingen, die zich thans hebben voorge daan, voorkomen hebben? Neen, zeggen sommigen. De storing, die tot de landing bij 'Grottaglie leidde, zou niet te voorkomen geweest zijn, al waren cr tien mecano's aan boord geweest. Wan neer men in de lucht een dergelijke fout op de instrumentenborden ontdekt, is het al te laat. Het beste bewijs, dat het vliegen zonder monteur mogelijk is, wordt o.a. geleverd door het feit,, dat de bemanning tot nu toe steeds de hapering bemerkt heeft. Juist de aanwezigheid van drie moto ren maakt het mogelijk in kalm overleg een landingsplaats te kiezen, waar tech nische hulp aanwezig is. Bovendien heeft Lindbergh niet pas een wereldvlucht, mèt vrouw, maar zonder monteur volbracht, met een motor van dezelfde fabrieken, die de motoren van den Postjager leverden, de Wright 'Corporation? Waar de pro's op vertrouwen, is de grondorganisatie. Zij redeneeren zóó: wat kan een boordmonteur ergens in een wille keurige plaats van Achter-Indië verrich ten, zonder gereedschap, zonder 'behoor lijke voorraad reservedeelen? En in die positie verkeert toch feitelijk een boordmecano. „Misschien vertrouwen wij nu te veel op de mogelijkheid een geschikt nood- landingsveld te vinden, waar wel werk banken en reservemateriaal voorhanden zijn. Maar in de toekomst willen wij vlie gen zonder boordmecano's maar met goede werktuigkundigen op de verschil lende etappes, die van allerhande mate riaal voorzien zijn. Niemand gaat toch in deze dagen, zelfs bij het maken van groote buitenlandsehe tochten per auto, met een boordmonteur op stap", besloot onze zegsman. Misschien hebben zij het nu Sets te vroeg gedaan. Maar dat we in die rioh- t:ng moeten en zullen gaan, stond voor dezen ingewijde vast. _<Mdus spreken de pro's. Maar de anti's hebben eveneens argu menten. Een storing als zich 'tusschen Rome en Athene voordeed, het losloopen van een moer, zou misschien een mecano reeds bij een vluchtige inspectie op den grond hebben ontdekt, vormt een van de hoofdpunten van hun betoog. Men zieit, de vlucht van den „Post jager" heeft méér beteekenis dan vele buitenstaanders vermoeden. Eén van de punten, waarover deze rap porten licht zullen moeten verschaffen, is de al dan niet noodzakelijke aanwezigheid van een boordmecano. Prov. boot aan den grond. De boot die vanmorgen om 6 uur uit Zierikzee is vertrokken is vanwege de mist onder Kortgene aan den grond gevaren en kan eerst bij hoog water (dat is tegen vanavond) vlot komen. Nog een vergadering over de bietenteelt. Op Maan dag 22 Jan. a.s. zal te Hulst een verga dering worden gehouden voor N. C. B.- leden over de dreigende gevaren voor de bietenteelt. De heer Jansen, directeur van de R. K. Landbouwwinterschool te Roo sendaal zal er het woord voeren. Notaris Dumoleijn. Naar het Dagbl. v. N.-Brabant verneemt, heeft notaris E. B. Dumoleijn te Hontenisse bij wien door vele personen gelden in de pot zijn gegeven, besloten, in verband met de ongunstige economische tijden en de moeilijke financieele positie waarin 't platteland van Zeeuwsch-Vlaanderen ver keert, al zijn bezittingen ten gunste van zijn crediteuren te likwideeren. De likwidatie is door hem opgedragen aan de heeren mr J. F. v. Deijnse, advocaat te Middelburg en mr. R. J. J. Lambooy, burgemeester en advocaat te Hontenisse. IJ k w e t. De herijk in 1934 zal plaats hebben: Te Oost- en West-Souburg: voor Oost en West-Souburg 26, 27 en 28 Maart; voor Ritthem 27 Maart. Te Tholen 28, 29 en 30 Mei. Te Poortvliet 31 Mei. Te Scherpenisse 1 Juni. Te St.-Maartensdijk 4 en 5 Juni. Te Stavenisse 6 Juni. Te St.-Annaland 7 en 8 Juni. Te Oud-Vossemeer 12 Juni. Te St.-Philipsland 25 en 26 Juni. Te Bruinisse 27 en 28 Juni. Te Oosterland 29 Juni. Te Nieuwerkerk 3 Juli. Te Zierikzee: voor Zierikzee, Ouwer- kerk en Kerkwerve 4, 5, 6, 7, 9, 10 en 11 Juli. Te Noordgouwe 17 Juli. Te Dreischor 18 Juli. Te Brouwershaven: voor Brouwersha ven en Duivendijke 19 en 20 Juli. Te Zonnemaire 23 Juli. Te Eikerzee: voor Eikerzee en Ellemeet 24 Juli. Te Renesse 25 Juli. Te Haamstede: voor Haamstede en Burgh 26 Juli. Te Noordwelle: voor Noordwelle en Serooskerke (Sch.) 27 Juli. Te Colijnsplaat: voor Colijnsplaat 30 en 31 Juli; voor Kats 31 Juli. Te Wissekerke 1 Augustus. Te Kamperland 2 Augustus. Te Kortgene 3 Augustus. Vlissingen. De mist. Hedenmorgen is de Harwichboot „Bruges" weder in de haven alhier gekomen. De 72 passagiers zijn te half zeven gedebarkeerd en heb ben de reis met den ochtendsneltrein voortgezet. i Het aantal werkloozen daalde van 1225 tot 1221, van wie 131 bij de werk verschaffing te werk zijn gesteld. Goes. Het Gasthuisbes tuur vraagt ontslag. Het Gasthuis- bestuur heeft bij schrijven van 5 dezer aan B. en W. ontslag uit zijn functie ge vraagd. Dit schrijven luidt als volgt: Na het verschijnen in Juni 1932, van het rapport der Vereeniging van Neder- landsche Gemeenten, waarin de door Uw college voorgelegde vraag of de gemeentê Goes zonder meer voor de tekorten van de gemeentelijke instelling van weldadig heid „Het Gasthuis" aansprakelijk is, ont kennend werd beantwoord, was de eerste opwelling van al de leden van het Gast huisbestuur om ontslag te vragen, doch onmiddellijk kwamen allen daarop terug. In het belang van de instelling moest stelling genomen worden tegen de volgens de meening van het Gasthuisbestuur on juiste conclusie in dat rapport neerge legd en moest de kwestie zoo noodig aan het oordeel van de Kroon onderworpen worden. Toen dan ook de Raad der gemeente Goes op advies van B. en W. en overeen komstig de conclusie in gemeld rapport zich bij besluit van den 12den December 1932 onder 1 uitsprak: „dat de gemeente Goes, noch krachtens; eenige wettelijke be paling, noch uit anderen hoofde verplicht is om de tekorten op de exploitatie van het Gasthuis, met name die, welke betrek king 'hebben op de afdeeling Ziekenhuis te dekken", heeft het Gasthuisbestuur zich gewend tot H. M. de Koningin met verzoek om dat raadsbesluit te vernieti gen. Aan een uitnoodiging van den Minister van Binnenlandsche Zaken, aan den Raad der gemeente Goes, om het bepaalde onder 1 van gemeld raadsbesluit in te trekken, werd op advies van Uw college niet vol daan. Nu H. M. de Koningin op voordracht van den Minister van Binnenlandsche Zaken en gehoord den Raad van State bij Kon. besluit van 4 December 1933 het besluit van den Raad der gemeente Goes van 12 December 1932 ten opzichte van het onder nummer 1 vermelde, wegens strijd met de wet, heeft vernietigd, is het Gasthuisbestuur dus in zijn opvatting om trent de wettelijke aansprakelijkheid der gemeente in het gelijk gesteld. Na hetreen het Gasthuisbestuur onder vonden heeft, ziet het in, dat samenwer king met/of uitvoering van verordeningen vastgesteld door een gemeentebestuur, dat een ander inzicht heeft zij het ten on rechte 1 omtrent de rechtspositie van een gemeentelijke instelling van weldadigheid en haar verhouding tot de gemeente, zoo goed als onmogelijk is, geven al de leden van het Gasthuisbestuur hierbij overeen komstig artikel 14 der verordening voor het Bestuur van het Gasthuis in de ge meente Goes kennis, dat zij als zoodanig ontslag verlangen met ingang van 1 Febr. aanstaande. (w. g.) Joh. Pilaar, W. Kakebeeke Hajenius-Smit, S. Rothuizen-Aardse, a. van Poelgeest-ten Bokkel Huinink en A. D, F. ran der Wart. De collecte voor het Crisis-comité bracht deze week op f 61,42. Gisteravond werd de eerste samen- 1 komst van de Week der Gebeden in de Christel. Bewaarschool gehouden. Er was reeds dadelijk vrij veel belangstelling. Krabhendijke. Maandagavond vergader de alhier de Arjaclub „Adeldom verplicht" De leiding berustte bij dhr Van Hekken als plaatsvervangend voorzitter. Na de opening las Mej. Haverhoek het onder werp van den voorzitter voor, handelend over Art. 2 van „Ons Program". De vice- voorzitter beantwoordde de vragen. Bij de huishoudelijke zaken werd o.a. een vriendelijk schrijven van de A. R. Kies- vereeniging voorgelezen. St. Laurens. Maandagavond hield de A.-R. Kiesvereeniging onder voorzitter schap van den heer P. Boon wederom een druk bezochte vergadering. Naar aan leiding van een ingekomen schrijven zal worden nagegaan of tot oprichting van een A.R.J.A.-club kan worden overge gaan. Door de heeren A. van den Broeke Wz. en J. Boon Jr. werden een tweetal onderwerpen geleverd, n.l. „Rijkdom en Armoede" en „de Volksvertegenwoordi ging". Op beide referaten volgde een ge animeerde bespreking. Daarna stelde de voorzitter ieder der aanwezigen in de ge legenheid schriftelijke vragen in te die nen. Een 12-tal vragen van den meest uit eenloopenden aard kwamen in en zullen in een op 5 Februari a.s. te houden verga dering door verschillende leden worden beantwoord. Bij de rondvraag werden nog verschillende vragen van practisch gemeentebelang gesteld en door den voor zitter beantwoord. Bruinisse. Gistermiddag hield de Ver. „Landbouwbelang" haar jaarvergadering. De voorzitter, dhr P. L. Krepel, opende de vergadering. Aanwezig 25 van de 65 le den. De voorzitter memoreert, dat dit de eerste jaarvergadering is onder het ge wijzigd bestuur en wijdt nog een woord van dank aan d'hrn Joh. Padmos en F. D. van Vessem, voor alles wat zij in het be lang van „Landbouwbelang" gedaan heb ben. Het jaar 1933 heeft, evenals de voor gaande laatste jaren, geen gunstige resul taten voor den landbouw opgeleverd. Spr. is dankbaar gestemd over de maatregelen die de Regeering getroffen heeft tot steun- verleening en den landbouw en de vee teelt. Spr. hoopt, dat de Regeering deze maatregelen nog zal uitbreiden. Herkozen als bestuursleden werden de heeren P. L. Krepel en K. Geluk. Het verslag van den penningmeester toonde aan, dat de ontvangsten waren f 18609,50; de uitgaven f 18688,39, zoo dat er een nadeelig saldo ontstond van f 78,89. Het saldo op de boerenleenbank bedroeg f 54-7. Vrijdag 12 Jan. a.s. zal door Ir Dorst een lezing worden gehouden. Gisteravond hield de Ned. Christel. Blindenbond een propaganida^avond in het Gemeentelokaal. Ds Waardenburg opende op de gebrui kelijke wijze en sprak een openingswoord. Door dhr G. Wagemaker uit Rotterdam die zelf blind is, werd gesproken over den toestand van de ongeveer 3500 Minden in Nederland. Het doel van den Ned. Chr. Blindenbond is niet om het medelijden op te wekken tot het geven van een aal moes, maar om te komen tot lotsverbete ring, zoowel maatschappelijk als geeste lijk. In de eerste plaats is niet de Staat verplicht om de blinden een onbezorgd leven te bezorgen, doch alleen als het particulier initiatief te kort schiet, dan pas komt de verplichting voor den staat. Een 'Chr. Blindenbond is vooral noodig, omdat daardoor voor ziel en lichaam der blinden wordt gezorgd. Het blindenonder wijs staat ver achter bij het ander onder wijs. Om daarin verbetering te brengen is de hulp noodig van al de zienden. Daar door kunnen de blinden ook nog nuttige leden worden van de maatschappij. Het leven der blinden werd den aanwezigen door het ver'toonen van lichtbeelden on der de aandacht gebracht. Tenslotte wekt dhr Wagemaker de be zoekers op om abonné te worden op het maandblad „De Blindengids". Daarna sloot Ds Unger na een kort slotwoord de vergadering. Tholen. Aan het postkantoor te Tholen en daaronder ressorteerende bijkantoren werd gedurende de maand December 1933 ingelegd f 20252.77 en terugbetaald f25426.17. Door de gemeente- en rijkspolitie alhier werd Zaterdagavond j.l. een in val gedaan ten huize van een inwoner de zer gemeente, daar vermoed werd, dat deze clandestien gebruik maakte van de radio-distributie van den heer Geuze al hier. Een luidspreker en antenne werd in beslag genomen. Een en ander was op vernuftige wijze aangesloten op het ra dionet en wel zoodanig, dat het bij dag licht kon worden uitgeschakeld. Proces verbaal werd 'opgemaakt. Axel. Naar vernomen wordt, is aange wezen als directeur van het postkantoor alhier, de heer J. F. van de Ven, com mies bij de posterijen te Arnhem. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Amsterdam, M. G. Gerritsen te Amersfoort, W. M. A. Kalkman te Katwijk aan Zee en P. Visser te Warns- veld. Geref. Kerken. Tweetal te Groningen, J. C. Houtza gers te Voorschoten en W, H, v. 1 Vegt te Goes. Beroepen te Den Haag (West) (voor den arbeid op Curasao), H. W. Kroeze, cand. te Kampen. Aangenomen: naar Den Haag (West), H. W. Kroeze, cand. te Kampen. Goes. Geslaagd voor het examen boek houden voor de Vereen, van Leeraren in de Handelswetenschappen dhr I. P. Geense alhier. Kan een onderwijzer-wachtgelder bij het Bijzonder Onderwijs gedwongen worden het openbaar onderwijs te dienen? In verband met het feit, dat een onder wijzer-wachtgelder, die zijn geheelen diensttijd van 35 jaar bij het bijzonder onderwijs had doorgebracht, bedreigd is met toepassing van het zesde lid van artikel 51 der L. O.-wet 1920 (geheel of gedeeltelijk vervallen van het wachtgeld) indien door hem een hem aangeboden tij delijke betrekking bij het openbaar lager onderwijs te Wassenaar niet werd aan vaard had de heer Suring aan den Mi nister van Onderwijs, K. en W. gevraagd of het den Minister bekend is, dat bij de behandeling van het wetsontwerp tot wij ziging der L. O.-wet 1920 in de vergade ring der Tweede 'Kamer van 18 December 1922, in antwoord op de vraag, of uit het zesde lid van artikel 51 der wet wel dui delijk genoeg blijkt, „dat een persoon, die bij het bijzonder onderwijs dient of ge diend heeft, niet als wachtgelder kern ge dwongen worden om het openbaar onder wijs te dienen en omgekeerd", door den toenmaligen minister van onderwijs is verklaard (handelingen 19221923, blz. 1130): „Ik heb bij beide uitdrukkingen: „per soonlijkheid" en „omstandigheden", en bij de eerste nog meer dan bij de laatste, wel degelijk aan dat geval gedacht en ik verklaar dan ook pertinent als mijn op vatting, dat in casu iemand daartoe niet gedwongen kan worden en dus zijn wacht geld in dat geval niet verliest". De heer Suring vroeg ten slotte of de minister bereid is aan artikel 51, zesde lid, der O. L.-wet 1920 een zoodanige toe passing te geven als blijkens het voor gaande bij de 'tot standkoming van deze wetsbepaling uitdrukkelijk aan de Kamer is toegezegd. Minister Marchant heeft daarop geantwoord, dat te Wassenaar voor tijdelijk invaller als ouderwijzer bij een openbare Ulo-school de bedoelde on derwijzer-wachtgelder om twee redenen was aangewezen. Vooreerst was het vin den van een invaller niet gemakkelijk, omdat hij in het bezit moest zijn van ver schillende akten, waarover de aangewe zene beschikt. In de tweede plaats is de wachtgelder reeds vele jaren te Wasse naar werkzaam geweest. Hij is bij de ouders der schoolgaande kinderen aldaar bekend. Hij is 53 jaar oud en in Juni 1.1. op wachtgeld gesteld. Zijn wachtgeld be draagt f 3841. De wachtgelder beriep zich niet op ge wetensbezwaren, hij' beriep zich alleen op het feit, dat hij zijn geheelen diensttijd (35 jaar) bij het bijzonder katholiek on derwijs is werkzaam geweest en „per soonlijk de katholieke beginselen aan hangt". Er zijn talrijke Roomsch-Katholiéken bij het openbaar onderwijs werkzaam. Het verzot 'tegen het tijdelijk invallen op de plaats zijner inwoning acht de minister, vooral in dezen tijd, een treurig bewijs van gemis aan plichtsbesef. Hij stelt er intusschen prijs op, hieraan toe te voegen, dat hij den indruk heeft, dat ook de wachtgelder in dezen tijd zijn burgerplicht zou hebben verstaan, ware het niet, dat het gemeentebestuur, door een anderen wachtgelder te kiezen, op andere wijze aan zijn weifelen een einde had gemaakt. Ofschoon de wet den minister de vrij heid liet voor de genomen beslissing, zou hij in dit geval, in dit eerste geval van dien aard, anders hebben beslist, indien hem de mogelijkheid voor den geest had gestaan, dat een lid van de Staten-Gene- raal een beroep 'had gedaan op een toe zegging, door één zijner ambtsvoorgan gers uitgesproken in een tijd, toen een toestand, als wij thans beleven, niet was te voorzien. Hij vertrouwt, dat een weige ring in een geval als dit in de toekomst niet zal voorkomen, nu hij zijn oordeel daarover heeft te kennen gegeven. Hij behoudt zich de vrijheid voor, in denzelf den zin te beslissen, indien onverhoopt een soortgelijk geval zich mocht voordoen. Voor gewetensbezwaar zal hij wijken, om dat dit verband legt, met de „persoonlijk heid en omstandigheden" van den wacht gelder. WAAROM NOG LANGER GEDULD? Het door Russische roebels in stand gehouden orgaan der „'Communistische Partij-Holland" hitst onophoudelijk tegen „de terreur-regeering Colijn". ©e „Tijd" schrijft over deze ergerlijke schrijverij en 'de te groote lankmoedigheid der Regeering o.a. het volgende „Toch duldt de Regeering deze zeer duidelijke opruierij. 'Gisteren schrijft de Tribune-redactie een hoofdartikel tegen „■de Witte Terreur", dat in „Indonesië de Hollandsche slavendrijvers met woede de muitende matrozen vervolgen". Men weet, dat de muiters hij' hun proces over alle wettelijke middelen van verweer beschik ken, was op een Sovjet-oorlogsschip de muiterij gepleegd, ze hadden onmiddellijk den kogel gekregen. In een volgende kolom schrijft de Tri bune-redactie dat onze Regeering in Atjeh weer „zeven inlanders vermoord" heeft, on dat „onzerzijds o ironie! geen verliezen werden geleden. De laster laat drukken, dat het Gouvernement menschen vermoordt, en het Gouyernement laat den laster begaan I In een verdere kolom wordt de Sovjet volkscommissaris Moloty uitgespeeld ook tegen onze Regeering, want in een offi- cieele rede voor het „Centraal Uitvoerend Comité der Sovjet-Unie", waaraan zich mede de heeren De Visser, Wijnkoop c.s. onvoorwaardelijk ja, onvoorwaardelijk! hebben te onderwerpen, riep hij uit: ,,'D© heerschende klassen in de kapitalis tische landen willen niet, dat de volks- massas de werkelijke situatie van hun land en het doel der buitenlandsehe politiek van hun regeering kennen." Geen regeering maakt aan de massa de werkelijke situatie bij ons zoo duidelijk als de Nederlandsch'e, maar de Neder- landsche agenten van Moskou moeten en mógen in ons land de openbare meening verwarren en tegen Den Haag opzetten. Intusschen kondigt De Tribune strijd- vergaderingen aan. A.s. Vrijdag komt in Bell'evue „een 'Chineesche kameraad" uit een door het communisme geagiteerd land aan de Hollanders leeren, wat ze tegen imperialisme moeten doen. Tegelijkertijd wordit in vette letters Holland opgeroepen voor het „zevende wereldcongres der Comintern", dat de verdere plannen zal uitwerken tot verbolsjewiseering aller lan den en de intensieve voorbereiding van de wereld-revolutie, waarin Holland een zeer werkzaam element heeft 'te vormen, zoo als we onlangs met letterlijke aanhalin gen uit De Tribune bewezen. En de Regeering duldt in het eigen land geregeld deze dagelijksche beroeps-op- ruierij. Met recht werd pas de N. S. B. verboden, maar het ultra-Marxisme is in gevaarlijkheid stukken voor. De gelijke monniken kregen niet eens de gelijke kappen. De heer Kolthek blijft referenda ris. Op benoemingslijsten voor aanzien lijke posten worden Marxisten geplaatst, en de Regeering in Den Haag laat zich geduldig lasteren door de vrienden van den uit de Nederlandsche schatkist be taalden heer, die in de Kamer verklaarde er groot op te gaan, beroeps-opruier te zijn. Hhe lang nog zal het duren, dat het als moordzieke slavendrijven uitgeschol den sterke gezag heele scharen gedesillu sioneerde onderdanen als ban en achter ban naar de verboden N. S. B. laat stu wen, omdat het de Hollandsche Mosko- vieten niet in de ribben grijpt?" De moord te Someren. Om trent den moord te Someren weet de „Prov. 's Hert. Crt." nog de volgende tra gische bijzonderheden mee te deelen: Dit drama is wel een van de meest tra gische dat in langen tijd heeft plaats ge had. Behalve het feit, dat de 75-jarige vrouw Z. voor haar oogen moest zien dat haar zoon een moordenaar werd, vertelde men ons met ontzetting het tooneel dat zich afspeelde toen de jeugdige echtge- noote van het slachtoffer op de plaats des onheils aankwam. Vrouw H. Bollen toch was slechts eenige maanden gehuwd en met haar vader dezen Zondag naar Asten gegaan. Nog slechts kort was zij daar, toen men haar de onzalige boodschap bracht, dat haar man was vermoord. De tooneelen die zich afspeelden toen de vrouw en vader bij het lijk van den ver- slagene kwamen, laten zich niet beschrij ven. En dan de droevige aanleiding tot dit dieptreurige feit. De gebroeders Bollen stonden in het dorp lang niet ongunstig bekend, doch als gewone, eenvoudige landbouwers die niemand lastig vielen. Maar ook Z. was niet berucht en niemand had ooit kunnen vermoeden, dat hij tot zulk een daad in staat zou zijn. Integendeel, de drie man nen waren vrijwel vrienden. Het eenige wat in hun nadeel zou kunnen pleiten, is dat zij nog al eens op strooptocht trok ken en dat smokkelarij hun niet vreemd is. De dader, Z., staat nog tot het slacht offer in familieband. Hij is n.l. een broe der van de vrouw van Jos. Bollen. De aanleiding was een geldkwestie, betrek kelijk slechts luttele guldens. Sedert eeni- gen tijd is de moeder van de gebroeders Bollen overleden. Over hare erfenisver- deeling is ontevredenheid tusschen de broeders ontstaan. Acht dagen bruiloft. In het- Hlongaarsche dorp Szerem werd on langs een bruiloft gevierd van ongewoon langen duur. De rijkste burger van het dorp huwde met een meisje uit een der armste families. Uit de naburige dorpen alleen waren reeds ongeveer 1000 gasten genoodigd. Na acht dagen feest vieren waren twee kalveren, twee reusachtige varkens, acht schapen, 1400 kippen, verschillende karrevrachten brood, een ongehoorde hoeveelheid marmelade, ho ning, fruit en tenslotte 4.000 liter wijn voor de inwendige versterking van den mensch noodig geweest. Het muzikaal ge deelte van dit reuzehbruiloftsfeest werd verzorgd door acht Zigeunerkapellen die dag en nacht onafgebroken hun muziek lieten weerklinken. Gasvrije kelders in villa's. In de laatste maanden zijn er in drie vil la's in Groot-Kopenhagen d.i. Kopenhagen met de aangrenzende gemeenten Frede- riksberg en Gentofte, gasvrije kelders in gericht. De architect Arne Jacobsen, die deze kelders heeft ingericht op verzoek van de eigenaars, deelde aan een blad mede, dat de kelders geen ramen mogen hebben. De eenige toegang is een deur, die heel nauw sluit. Aan den binnenkant

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 2