lering 4 Co. Sn, bij elburg 8 Iworst iid tusschen Kerk en Staat. BALANS- OPRUIMING CONFECTIE COUPONS laag EERSTE BLAD. Binnenland. dinsdag 9 januari 1934 dagblad voor de provincie zeeland 40e JAARGANG - Nb. 83 |:r, Lezingen. steun- s goes. tuwsche |0 jaar It. /inke- latesse ld je ,ST ils' ;en Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland. Belangrijkste Nieuws. MIDDELBURG ïze ge- Groot- IHOUD, tvanger 3, ,n bijna <f aa een a gelief- ager en jaar en ons in Iving. CORRé. 1934. |Rli avond >ES over: a bn WET- zullen de bopen Imen aan den Oost- Imen aan Imen aan "krendijk. IGemeente- lU, West- piterlijk 16 stadhuize 3OT TEN 1934, Ide Buiten- iDuinbeek'' :kapelle, in Esschen-, ut, Olmen- Ichikt voor Ikhout en Duinbeek- ÜPEL11 I?? Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11, Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs i 2.b0 per kwaï-aal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 0.20, -- Losse nummers 5 cent, AdVêFtffitlte Sifi eOhl- Ï'W' deleadverteniiën 26 cent net regel, Skene Advertentiën Dinsdags on Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.8b. Bij contract belangrijke korting, In Duitschland wordt de spanning tus schen de Kerk en de staatsorganen die trachten de Kerk onder het gezag van den Staat te brengen en haar van alle zelfstandigheid te berooven, steeds ster ker. Het is een merkwaardig verschijnsel. Letterlijk alles heeft onder het geweld van het nieuwe bewind moeten bukken De Nationaal Socialisten hebben zon der veel moeite evenals de Fascisten in Italië over heel de linie hun wil kunnen doorzetten en heel het volksleven aan banden kunnen leggen. De Communistische organisaties wer den totaal vernietigd. De Socialistische partij, die een zoo sterke positie innam is zonder meer voor de macht van Hitier en de zijnen ge zwicht. Hlet invloedrijke Centrum heeft mede het hoofd in den schoot moeten leggen. En met de vakbeweging de Chris telijke vakbeweging incluis is het den zelfden weg gegaan. Tegen den geweldigen druk van de Na tionaal Socialistische beweging was niets bestand. Aanvankelijk scheen het, alsof ook de Kerken zich het zware juk van den Staat gewillig op de schouders zouden laten leggen en alsof ook de Kerken in een po sitie van diepe afhankelijkheid zouden worden gebracht. Voor deze vrees was te meer reden, aangezien in Duitschland de landskerk steeds nauw aan den Staat verbonden was. Maar nu is dit het merkwaardige, dat het juist de Kerken zijn, die een ernstige poging doen om hare vrijheid te bewaren of te hernemen. Zooals in Italië de groote Mussolini vastgeloopen is op de muren van de Kerk, zoo zal naar het schijnt in Duitsch land de Nat. Socialistische dictator, die overigens alles onder den voet loopt, voor de kerkmuren halt moeten houden. Terwijl alles valt blijven de kerken staan. Terwijl groote politieke partijen, die altijd zulke groote woorden wisten te spieken niet den moed hebben zich tegen den dictator te verzetten, begint het in de Kerken te leven en gaan ze haar eigen plaats en zelfstandigheid opeischen. Er is nu reeds geruimen tijd een vrij ernstige spanning. Dat bleek bij de benoeming van den Rijksbisschop, die den Kerken tegen haar zin werd opgedrongen en voorts ook bij het verzet tegen de toepassing van de be ruchte Ariërsparagraaf. Het broeide reeds geruimen tijd. En nu is het tot een openlijke botsing gekomen. Uit Berlijn werd gisteren gemeld, dat de strijd tusschen een deel der predikan ten en de nat.-soc. invloeden in de Evan gelische Kerk een hoogtepunt heeft be reikt: honderden gematigde predikanten hebben ^openlijk de handschoen toegewor pen aan den Rijksbisschop Ludwig Mül- ler door het van den kansel voorlezen van een manifest, waarin geprotesteerd wordt tegen zijn „dictatorschap en in competentie". In een Zaterdag uitgevaar digde order heeft de Rijksbisschop de bespreking op den kansel van politieke cruaesties verboden, en, aangezien men aanneemt, dat dit bevel op wensch van Hitler is gegeven, beschouwt men alge meen het voorlezen van het manifest als een opstaan tegen den rijkskanselier zelf. In het manifest wordt betoogd dat de prediking van het evangelie in het groot ste gevaar verkeert. In dit verband is ook van beteekenis, het bericht, dat de Geref. kerkminister Otto Weber als zoodanig ontslag geno- men heeft. Sedert verleden jaar voorjaar werkte kerkminister Weber trouw met den Rijksbisschop Ludwig Müller samen; hij heeft een groot aandeel gehad in alle be langrijke besluiten. Zijn ontslag betee- kent, dat hij het opgeeft om de Gerefor meerde richting blijvend met het tegen woordige bestuur der kerk te verzoenen. De Reformierte Kirchenzeitung (dr W. Kolfhaus te Vlotho) heeft openlijk den wensch geuit, dat met bisschop Hossen- felder ook de rijksbisschop van het too- neel zal verdwijnen en met hem alle „ge- weldbepalingen". De jeugdbeweging keert zich scherp tegen de wijze waarop de rijksbisschop den jeugdleider dr Erich Stange heeft opzij1 gezet. Het ontslag van ds Weber beteekent, dat hij aan de Geref. oppositie toegeeft en de Rijksbisschop dus den laatsten steun van Geref. zijde verliest. Uit een en ander blijkt, dat de Kerk zich algemeen, Lutherschen zoowel als Gereformeerden, tegen de geloofsbewe- ging der Duitsche Christenen en de wijze waarop deze beweging de kerk „ver overd" heeft, keert. Met belangstelling wachten wij de ver dere ontwikkeling der gebeurtenissen af. Want het is niet denkbaar, dat nu ver der alles van een leien dakje zal gaan. Bisschop Müller heeft reeds een scher pe verordening uitgevaardigd, waarin op straffe van ontslag verboden wordt ker kelijke zalen beschikbaar te stellen voor betoogingen op het gebied van de Kerke lijke politiek. En waar hij nu eenmaal de vertrou wensman is van het nieuwe bewind, daar spreekt het vanzelf dat verzet tegen zijn optreden zal worden aangemerkt als rechtstreeks verzet tegen den Rijkskan selier. Tenzij de Kerken tenslotte toegeven en gewillig het hoofd buigen, kunnen ver dere ernstige botsingen niet uitblijven. Omdat het hier gaat om beginselen. De Kerk kan en mag zich krachtens haar roeping niet buigen onder het juk van den Staat die eischt dat het natio<- nale tenslotte moet gaan boven het Chris telijke. En de Nat. Socialistische beweging kan krachtens haar beginsel, de zelfstandig heid der Kerken niet dulden. Haar be ginsel eischt, dat alles, maatschappelijke organisaties, de school, maar ook de Kerk, aan den Staat onderworpen is. Dit geldt ook van de Nat. Socialistische Beweging in Nederland! Daarom is wat thans in Duitschland gebeurt ook voor ons land van zoo groot belang. Het schandaal te Bayonne. De oplichter Stawisky, hoofdpersoon in het geruchtmakende Fransche schan daal, die door een politie-ambtenaar ont dekt werd, heeft getracht zelfmoord te plegen. Hij had zich een kogel door het hoofd gejaagd. Volgens een nader bericht uit Parijs, was Strawisky gisteren twee uur na de poging tot zelfmoord nog volkomen be wusteloos. Men zal trachten hem in het leven te behouden. Voor een operatief in grijpen is hij overgebracht naar het zie kenhuis te Ghamonix. De leden der regeering zijn Maandag middag voor een kabinetsraad bijeenge komen, die zich in de eerste plaats met de reusachtige bedrogsaangelegenheid be zighield. De Minister van Koloniën, Dalimier, heeft Maandagavond aan minister-presi dent Ohautemps zijn verzoek om ontslag laten aanbieden. Minister-president Chau- temps heeft het ontslag aangenomen. De mijnramp in Bohemen. De arrestatie van hoofdingenieur Beys- ser, is gevolgd door die van den directeur- generaal der Bruxer Kohlen Gesellschaft, Ir Loecker, en van zeven hoofdingenieurs, waarvan drie van den technischen dienst en twee mijningenieurs. Allen staan on der verdenking van het veroorzaken van dood door schuld. Zij zijn in het huis van bewaring opgesloten. Een en ander is geschied op grond van de voorloopige resultaten van het onder zoek der gerechtelijke commissie. Van groot belang schijnt de commissie de verklaring van een mijnwerker, die een kwartier vóór de ramp naar boven is gekomen en de directie heeft gerappor teerd, dat zich hier en daar gasontwikke- ling vertoonde. Hij wilde alarm laten maken en ried aan de mijnwerkers uit de verschillende schachten omhoog te laten komen. Deze raad werd echter door de bedrijfsleiding van de hand gewezen. Het aantal der nagelaten betrekkingen der 142 verongelukte mijnwerkers van Osek bedraagt 126 weduwen en 194 kinde ren. Het jongste slachtoffer was 21, het oudste 55 jaren oud. Gistermiddag werden onder enorme be langstelling de 13 geborgen dooden van de mijnramp van Osek ten grave gedrag- gen. Duizenden waren per extra trein naar Osek samengestroomd. Alle zaken waren ten teeken van rouw gesloten. Een uur lang klonken de sirenes van de fa brieken en mijnen. Te Praag werd ten teeken van rouw het verkeer gedurende een minuut stilgelegd. De voetgangers bleven blootshoofds op hun plaats staan. In de mijnen van Noord -West Bohemen werd gisteren ten teeken van rouw niet gewerkt. Nog geen beslissing omtrent v. d. Lubbe en de Bulgaren, Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat de besprekingen tusschen de betrok ken kabinetsleden over de beantwoording van het verzoek der Nederlandsohe regee ring tot strafverzachting voor Maxinus v. d. Lubbe alsmede over de uitwijzing der Bulgaren nog niet afgesloten zijn en in de komende dagen wederom zullen worden voortgezet, aangezien enkele formeele kwesties nog geregeld moeten worden. Daardoor zal er niet mede te rekenen zijn, dat vóór het einde der week de de finitieve beslissing zal vallen. (Telegr.) Dollfuss' geduld ten einde. Het Oostenrijksche kabinet is gisteren onder voorzitterschap van Dr Dollfuss in buitengewone zitting bijeen gekomen, om de maatregelen te bespreken, welke die nen te worden getroffen tot bestrijding van de nationaal-socialistische actie in Oostenrijk. Door den ministerraad werd een op roep tot het Oostenrijksche volk gericht, waarin o.a. verklaard wordt, dat de re geering zich tot nog toe in haar maatre gelen heeft beperkt in de hoop, dat ein delijk het gezonde verstand zou zegevie ren. De laatste dagen zijn echter niet minder dan 140 springstofaanslagen in alle dee- len van het bondsgebied gepleegd. De re geering heeft daarom besloten thans met alle, ook de scherpste middelen, aan deze daden van terreur en demonstraties voor goed een einde te maken. Reeds heden zullen sterke afdeelingen van het vrijwillige veiligheidscorps wor den opgeroepen, welke in samenwerking met de politie en gendarmerie alle pogin gen, om dit misdadig optreden voort te zetten, zullen verhinderen. De droogte. Lord Desborough, als voorzitter van de watervoorziening van Londen, heeft eenige mededeelingen gedaan over de vooruitzichten voor dit jaar. Door de aanhoudende droogte van Maart af zijn deze niet gunstig, maar Londen, dat zijn water geheel en al van rivieren betrekt, is toch in veel betere omstandigheden dan kleine steden en het platteland, dat in het algemeen nog op bronnen en reser voirs is aangewezen. Het is bovendien ge lukt de Theems op peil te houden, dank zij het regenrijke najaar van 1932 en den zachten winter van vorig jaar, maar de bronnen in Somerset en Wiltshire, waar de rivier ontspringt en haar eerste zij takken opneemt, zijn thans ook vrijwel opgedroogd. Watersnood is in Londen niet te vreezen, maar, als het voorjaar ook bijzonder droog zou worden, zal wel groote zuinigheid betracht moeten wor den, vooral door de openbare diensten. Intusschen heeft het sinds Zaterdag in Carmarthenshire in Wales 40 uren aan een stuk geregend en Lord Desbourough hoopte, dat dit de voorbode zou zijn van een meer algemeenen regenval over het geheele land. Korte Berichten. De republikein Britten heeft in het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden een wetsontwerp ingediend, hetwelk de regeering machtigt om 101 oorlogssche pen te bouwen tot een bedrag van 743 millioen dollar, verspreid over een perio de van 10 jaar. De melkstaking te Chicago, gevolg van het feit, dat de georganiseerde melk boeren een verhooging van den melkprijs verlangen, duurt nog voort. De blokkade tegen de melklevering laat op verschillen de plaatsen niets door. Verscheidene melkwagens zijn in de rivier geworpen bij Chicago. Elders zijn duizenden liters melk in een beek gestort. Sedert den aanvang van Roosevelt's wederopbouw-veldtocht hebben volgens 'n rapport van de Amerikaansche vakveree- nigingen 1.800.000 werkloozen weer werk gevonden. 4.600.000 worden voorloopig bij openbare werken en in de bosschen te werk gesteld. De werkweek is gemiddeld met 4.5 uur verminderd. De loonen zijn met 5.5 pet. gestegen. De oorlog in het Gran-Chacogebied tusschen Bolivia en Paraguay is gisteren hervat. De Paragueezen bezetten eenige door de Bolivianen verlaten stellingen. Te Stamboel zijn drie aardschokken gevoeld, waarvan er een vrij hevig was. Er werd echter geen schade van beteeke nis aangericht. Dó inzamelingen te Berlijn van het door het eten van stamppot bespaarde geld op Zondag, hebben tot nu toe 390.000 mark bedragen. Dit bedrag blijft 10 pet. onder de opbrengst van den Zondag in December. Men schrijft deze vermindering toe aan het feit, dat tengvolge van de uitgaven met Kerstmis en de viering van Nieuwjaar velen niet meer zoo goed bij kas waren. Minister Verschuur. De minister van Economische Zaken, mr T. J. Verschuur, is voor korten tijd met verlof naar het buitenland vertrok ken. Rapport der commissie-ldenburg. Naar het Corr. Bureau verneemt, ligt het in de bedoeling, dat het rapport van de commissie-ldenburg zal worden gepu bliceerd, met weglating van die gedeelten, welke defensie-geheimen betreffen. Aan gezien het rapport tamelijk lijvig is, zal met het gereed maken voor den druk wel eenige tijd gemoeid gaan. Philips ontslaat geen meisjes. Het bericht in „De Volkskrant", dat Philips 900 jongens zou aannemen en in de plaats van meisjes zou stellen, is on juist. Er warden meer jongens dan meisjes aangenomen, maar geen meisjes ontsla gen. Vooruit verneemt voorts, dat het druk ker aannemen van jongens wel verband kan houden met het feit, dat het aanbod van vrouwelijke krachten sterk vermin derd is. Kortgeleden nog heeft een oproep gestaan in de plaatselijke bladen voor vrouwelijk personeel. Er heeft op het oogenblik een vrij be langrijke personeelsuitbreiding plaats. De muiterij aan boord van „De Zeven Provinciën". Voor het front van de politietroepen is te Koetoradja de gouden eeremedaille van de Orde van Oranje Nassau uitgereikt aan den inspecteur van politie Vermeer, wegens zijn bijzondere prestaties bij de politie gedurende zijn 24-ja.rige loopbaan en zijn berichtgeving bij het gebeurde met de „De Zeven Provinciën". Zooals men weet was het de inspecteur van politie Vermeer, die vernam dat er iets broeide en die den commandant van de „Zeven Provinciën" gewaarschuwd heeft. Uniforme bepalingen voor alle overheids personeel. De minister van Binnenlandsche Za ken heeft thans Ged. Staten der provin ciën uitgenoodigd aanvulling te bevorde ren van de provinciale en gemeentelijke ambtenarenreglementen met een aantal bepalingen; overeenkomende met voor schriften van het algemeen rijksamb tenarenreglement, welke aanvullingen zeer vérstrekkende gevolgen kunnen hebben, vooral nu ook de Nationaal-So- cialistische Beweging op de lijst der z.g. verboden vereenigingen is gebracht. De juiste redactie van de verlangde voorschriften is in de regeeringsaan- schrijving tevens aangegeven. Komen de voorschriften niet binnen drie maanden tot stand, dan zal de mi nister aanvulling van de ambtenaren reglementen bevorderen bij Koninklijk be sluit. Sedert de wijziging van de artike len 125 en 126 der Ambtenarenwet bij de wet van 17 Nov. 1933, is de Kroon daartoe gerechtigd, doordat de bevoegd heden, eerder aan Ged. Staten toekomen de, naar de Kroon zijn overgegaan. In alle Statenvergaderingen en ge meenteraden en in Georganiseerd Over leg zal dus in de komende weken deze aangelegenheid aan de orde moeten ko men, intusschen met het vooruitzicht, dat als Staten of gemeenteraad de bewuste bepalingen niet vaststellen, zij toch tot stand komen, omdat de regeering reeds nu uitspreekt, dat het dan door de Kroon zal geschieden. De voorgeschreven artikelen behelzen: 1. Een verbod aan den ambtenaar om in dienst of hij' het gekleed gaan in uniform insignes of andere onderschei dingsteekenen, of uniformkleedingstuk- ken te dragen. 2. Een verbod aan den ambtenaar, dien een ambts- of dienstwoning ter be woning is aangewezen, om andere dan nationale of oranjevlaggen te hijschen of uit te steken. 3. De mogelijkheid van eervol ontslag wegens revolutionaire gezindheid, lid maatschap van of steun aan z.g. verbo den vereenigingen. Bij een ontslag op grond van dit artikel heeft de ontslagene geenerlei aanspraak op wachtgeld. 4. Ontslag aan de huwende ambte nares. 5. Ontslag aan den vrouwelijken amb tenaar die in concubinaat gaat leven. Waar is de „Postjager?" Sinds het vertrek van de „Postjager" uit Allahabad om 6.45 (G. M. T.) gister ochtend, 'heeft men niets meer van het vliegtuig gehoord. Het had te Jodhpoer of te Karatsji moten aankomen om te tanken, want de afstand Allahabad-Djask is te groot (ruim 3000 K.M.) om zonder tusschenlanding te worden afgelegd. Er liepen gisteravond, speciaal te Den Haag, hardnekkige geruchten, dat er iets mis zon zijn. Al is het vreemd, dat men niets gehoord heeft, daarom is het naar onze meening, zegt het „Hbld", nog niet gezegd, dat dadelijk moet worden aange nomen, dat er iets ergs gebeurd is: het is heel wel mogelijk, dat de „Postjager" er- Binnenland. Minister Colijn over de nationaal-socia listische beweging. Ontwikkeling en ontspanning voor werk loozen. Wettelijke regeling van uitverkoopen en opruimingen. Do Postjager morgen op Schiphol ver wacht. Het Gasthuisbestuur te Goes vraagt ont slag. Buitenland. Het schandaal in Frankrijk. De Minister van Koloniën afgetreden. De mijnramp in Bohemen. Nog meer ar restaties. Ingezonden Mededeeling. EN gens aan den grond is gaan staan, van waar hij niet direct telefonische verbin ding kon krijgen met een of ander stati on. Het Comité Snelpost heeft zich tele grafisch in verbinding gesteld met de Shell-agenten te Jodhpoer en Karatsji. „Hertog Hendrik" op weg naar Valencia. Hr. Ms. pantserschip „Hertog Hen drik" onder bevel van den kapitein ter zee C. ter Poorten, aan boord waarvan zich de minister van defensie bevindt, is gisterochtend 10 uur van Nieuwediep vertrokken ter aanvaarding van de oefen- reis naar de Middellandsche Zee met be stemming naar Valencia. De invoer van buitenlandsch veevoeder. Dé Friesche Bond van handelaren in veevoeder heeft aan den minister van oneconomische zaken verzocht, krachtige maatregelen in zeer ernstige overweging te nemen, opdat de invoer van die buiten- landsche veevoedersoorten, welke voor het vee schadelijke bestanddeelen blijken te bevatten, ten spoedigste geheel verboden zal worden. De Zilvermeeuw. Het „Utr. Nieuwsbl." meldt omtrent de Zilvermeeuw, het vliegtuig van de K.L.M., dat aanvankelijk de Kerstvlucht naar In- dië had willen maken, dat het toestel thans grootendeels gedemonteerd is. „Niet alleen zijn de drie motoren verwij derd, maar ook heeft men het geheele landingsgestel en de stoelen weggenomen. Het is dus niet te verwachten, dat de Zilvermeeuw binnen afzienbaren tijd in de geregelde diensten van de K.L.M. zal worden opgenomen. Betwijfeld moet zelfs worden of dit ooit zal geschieden." In aansluiting hierop hebben wij thans van deskundige zijde vernomen aldus het blad dat het vliegtuig technisch een mislukking geacht moet worden en dat het in zijn aanvankelijken vorm on bruikbaar is. Contract bouwbedrijf in Friesland. Na gehouden besprekingen is tusschen de Timmerlieden Patroons Vereeniging in Friesland en de moderne, chr. en r.-k. bouwarbeidersbonden voor 1934 een pro vinciaal collectief contract afgesloten. De loonsverlaging bedraagt 2 ct. per uur, de vacantie is van 3 op 5 dagen gebracht. INDIË-VLUCHTEN ZONDER BOORDMECANO. Groot strijdpunt van deskundigen. Is het verantwoord een recordvlucht, als die, welke men met den „Postjager" meende te kunnen ondernemen, te maken zonder de aanwezigheid van een boord werktuigkundige? Dat is de vraag, zegt het Volksblad, die zich door de verschillende motorstorin gen, welke zich tijdens de heen- en terug vlucht reeds hebben voorgedaan, steeds meer en meer op den voorgrond dringt. Het behoeft geen betoog, dat in kringen van deskundigen een uiteenloopend ant woord op deze vraag wordt gegeven. An ders toch zou zich onmogelijk de toe-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1