EERSTE BLAD. f 37.50. VRIJDAG 5 JANUARI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 43e JAARGANG - fin. 80 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Bu:tenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Verdrijf dien Hoest Hoest-Griep-Bronchitis-Asthma Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. ■K-S iaaaja-TA-i .«.ciw, - TT. wj Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. -■» Losse nummers 5 cent. Advert,entiön: Farai 1 iebari chten. 30 cent, Han- delsadvertentiën 25 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0,75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motte f 0,85, Bij contract belangrijke korting. Socialistische crisispolitiek. De S. D. A. P. heeft gedurende de cri sisjaren een geheel andere politiek ge volgd dan b.v. de Antirevolutionaire par tij. Laatstgenoemde partij heeft de crisis en de daaraan verbonden gevolgen van meetaf ernstig onder de oogen gezien. Hoewel van te voren vaststond, dat dit stemmenverlies en zetelverlies zou betee- kenen, heeft zij in het besef van hare verantwoordelijkheid nooit geaarzeld me dewerking te verleenen voor het nemen van maatregelen, die door de omstandig heden werden geëischt. Haar leider, Dr H. Colijn, is daarin voorgegaan en heeft het partijbelang steeds ondergeschikt ge maakt aan het landsbelang. De S. D. A. P. is een anderen weg ge gaan. Uit vrees voor stemmenverlies en ver mindering van invloed heeft zij de oogen stijf dichtgeknepen en gedaan alsof er van crisis geen sprake was. Aanvankelijk beteekende dit voordeel. De partij voer er wel bij. Tot de oogen van het publiek geopend werden en het vertrouwen in de leiding van hen, die geen verantwoordelijkheid wenschten te dragen, ging tanen. De S. D'. A. P., die gehoopt had een behoorlijke crisiswinst te kunnen boeken, ging den laatsten tijd over heel de linie achteruit. Er was stemmenverlies, ver lies van zetels, verlies van vertrouwen. En geconstateerd moest worden, dat uit de jongste verkiezingen een Kamer en een Regeering zijn voortgekomen, in zulk een mate onafhankelijk van de socialistische beweging als we in jaren niet gehad hebben. In Socialistische kringen is deze ver minderde invloed toegeschreven aan in cidenten als van de „Zeven Provinciën" en het „misbruik" dat daarvan door an dere partijen gemaakt werd. Ten onrechte evenwel, naar de heer Vliegen in de „Socialistische Gids" be toogt. „Ik zie zoo zegt hij de hoofd oorzaak hierin, dat de crisispolitiek, die door de partij en vakbeweging is gevoerd, door de massa niet is begrepen. Het Rotterdamsche Congres van 1931 en de anti-Welter-agitatie kwamen, wat hun conclusie betrof, toch eigenijk hierop neer: doen alsof er g.een cri sis i s. Maar wanneer dan daarna on weerstaanbare feiten 'dwingen om toch vele ingrijpende dingen te doen, die men zon der crisis zeker niet zou hebben gedaan, als de vakvereenigingen loonsverlagingen moeten aanvaarden, omdat ook zij over tuigd zijn dat het bedrijf de oude loonen niet kan dragen, als gemeenteraadsfrac ties bezuinigingen moeten goedkeuren, ook op arbeidsvoorwaarden, omdat in derdaad moet worden toegestemd, dat de kas het niet meer hebben kan, als de eigen vertegenwoordigingen financieele maatregelen slikken moeten, die lijnrecht ingaan tegen wat men wenscht, maar waartoe de nood dwingt, als dan niette genstaande dat alles overal toch de te korten groeien, ja, krijgt dan de man van per peripherie niet den indruk, dat de lui, die dat parool zoo luidruchtig aanhieven, er toch ook niks van wisten, of, nog er ger, dat ze hem maar wat wijs hebben gemaakt?" Deze scherpe zelfcritiek van den grij zen voorman der S. D. A. P. is geheel juist. Te betreuren is echter, dat hij eerst thans tot het inzicht komt., welk een dwa ze crisispolitiek van die zijde gevoerd is en b.v. in de groote steden nóg gevoerd wordt. De heer Vliegen behoort toch, evenals de andere partijleiders tot degenen, die zeer goed wisten, dat onweerstaanbare feiten bezuiniging op groote schaal nood zakelijk maakten, maar die niet den moed hadden de werkelijkheid onder de oogen te zien en dienovereenkomstig te hande len. Daardoor is geheel tegen de bedoe ling in het partijbelang geschaad. Maar erger is, dat daardoor ook ge schaad werd het belang van het land, en niet in de laatste plaats het belang van de arbeidersklasse als wier pleitbezorgers de Soc. Democraten gaarne fungeeren. Roosevelts begrooting ingediend. „Fantastische" tekorten. President Roosevelt heeft gisteren bij het Congres de begrooting ingediend voor het in Juni beginnende begrootings- jaar. Hij schat het tekort voor dit jaar op 7.800 millioen dollar en voor het volgend jaar op 2.000 millioen dollar. Roosevelt hoopt, dat de begrooting in 1936 in even wicht zal kunnen worden gebracht met een overschot van 14 millioen dollar. De openbare vlottende schuld zal einde Juni 1935 zijn aangegroeid tot 8200 mil lioen dollar. Hij zal geen nieuwe inkomstenbelas ting voorstellen, aangezien hij' de koop kracht der bevolking niet wil verzwakken en liever een groot deficit heeft. Door sterke bezuiningen is de gewone begrooting met 684 millioen dollars ver minderd. De Marinebegrooting bedraagt 315 millioen dollar en voorziet in een vermeerdering van het aantal matrozen en marinesoldaten met ongeveer 4000 man. 53 Millioen dollar zijn uitgetrokken voor aanbouw. De legerbegrooting is 280 millioen doll, groot, terwijl voor den vliegdienst 24 millioen doll, zijn uitgetrokken; 448 nieu we vliegtuigen zullen worden aange schaft, terwijl 185.000 man militie, zoo mede 125.500 adspirant-reserve-officie- ren zullen worden in dienst genomen. Er is geen rekening gehouden met de betaling van intergeallieerde schulden. Om de inkomsten te ramen in de eerst volgende achttien maanden gaat de re geering uit van een toeneming der indu- strieele productie met 34 pet. in diezelf de periode. Den omvang van het tekort bespre kend, zeide de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, dat het tekort wer kelijk schrikbarend is. Snell, de republikeinsche leider, ver klaarde, dat hij verscheidene dagen noo- dig zal hebben om te heratellen van den schok, dien hij1 kreeg, toen hij het reus achtige bedrag vernam, dat men wil uit geven. In financieele kringen was men eerst over de begrootingsrede van den presi dent sprakeloos. Tenslotte kwam men ech ter tot de slotsom, dat Roosevelt groo teren moed dan eenige andere president der V. S. getoond heeft, door de slechte berichten openhartig mede te deelen. Men is van meening, dat het voor het land veel beter is de feiten onder de oogen te zien dan een regeering te hebben, die probeeren zal de waarheid te verdoeze len. Men was voorbereid op een groot de ficit en op groote credietopnemingen, die de regeering voor haar herstelprogram ma noodig heeft, maar de cijfers, die president Roosevelt gaf, overtroffen tooh de stoutste verwachtingen. Aam alle kanten is men het er 'over eens, dat wanneer Roosevelt een nauw keurig beeld van den toestand heeft ge geven en de schildering van de vooruit zichten voor de regeering juist is, een in flatie in grooten stijl spoedig in de lijn der verwachtingen ligt. Men is van mee ning, dat de regeering ouder de heer- schende omstandigheden geen 10 mil liard dollar aan nieuwe credieten tot ein de Juni kan 'opnemen. Het schijnt op het oogenblik niet meer zoo zeker te zijn, dat de zitting van het Congres zeer rustig zal verloopen. In ieder geval nemen de voorteekenen toe, dat niet alleen de republikeinsche oppo sitie, maar ook een deel van de regee- ringspartij zeer duidelijke protesten tegen de plannen van den president zal laten hooren. De mijnramp in Tsjecho-Slowakije. Nog steeds stijgen uit de openingen van de Nelson-mijn zwarte rookwolken om hoog, die de geheele omgeving in een dichten walm hullen. Voor de poorten van het terrein hebben zich sedert gistermorgen vroeg duizenden menschen verzameld. En nog steeds trek ken menschen uit de omgeving naar de ongeluksmijn. Een vrouw is er in ge slaagd op het terrein der onderneming te komen en loopt luid weenend en dan weer als versuft tegen een muur. Men laat haar maar staan zij is zich niet be wust van wat om haar heen gebeurt. In het dorp Osseg zijn de vlaggen half stok uitgestoken en met rouwfloers om huld. Overal ziet men weenende vrou wen. In een lokaal van het administratiege bouw liggen de verminkte lijken der ge borgen slachtoffers. Op de mijn Nelson III hebben op den dag van het ongeluk in de middagploeg gewerkt 131 mijnwerkers en 9 opzichters. Dus in het geheel 140 personen. Er zijn 68 Duitschers en 61 Tsjechen bij. Van de 140 mijnwerkers die de mijn zijn binnen gegaan, zijn slechts vier gered. Tien zijn als lijken geborgen, zoodat zich nog 126 personen in de mijn bevinden. Er bestaat weinig hoop de slachtoffers te redden, aangezien geen zuurstofvoor- raad in de mijn is. Ondanks de heldhaftige pogingen van de reddingsploegen is men na 24 uur slechts drie meter nader tot den ontplof- fingshaard gekomen. De bladen publicee- ren in een zwarten rand de namen van 136 mijnwerkers en 8 opzichters. Slechts 15 hunner waren ongetrouwd en van de anderen hadden slechts 29 geen kinderen. Na 12 uur hard werken slaagde men er tegen den avond eindelijk in den bodem van de hoofdschacht te bereiken. Verder doordringen kon men niet. Op 4 kilome ter afstand van den vermoedelijken ont- ploffingshaard bleek de weg geheel afge sloten. Van deze barricade heeft men nog maar drie meter kunnen wegruimen. Een anderen weg heeft men door de schacht Nelson VII trachten te banen en de lucht- schacht, waardoor 4 mijnwerkers zich als door een wonder konden redden. Daar echter op den bodem van deze schacht brand is uitgebroken, waarvan de dikke rookwolken getuigen, heeft men haar evenals schacht Nelson VIII jmoetien dichtmetselen om verder uitbreiden van het vuur te voorkomen. Het beduidt, dat wanneer men er al in mocht slagen de ongelukkigen te bergen, dit toch pas na weken en misschien na maanden het geval zal kunnen zijn. De mijn moet eerst geheel zijn uitgebrand. Het reddingswerk is er dan ook thans vooral op gericht het woedende vuur te verstikken. Gisteravond laat zijn nog de lijken van vijf mijnwerkers geborgen, zoodat het aantal geborgen lijken van slachtoffers tot dusver 17 bedraagt. Volgens een bericht van Tsjecho-Slo- waaksche bladen, bemerkte de minister van binnenlandsche zaken, Tsjerny, die in den nacht op Donderdag op de plaats van de ramp was verschenen, dat geen enkele staatsbeambte van het mijnwezen aanwezig was. De minister gaf onmiddel lijk bevel de beambten te gaan halen, die allen rustig thuis zaten. Het onderhoud tusschen Mussolini en Simon. De Romeinsche correspondent van de „Petit Parisien" meent omtrent de be sprekingen van Simon en Mussolini te kunnen mededeelen, dat beide staatslie den hebben gesproken over een toenade ring tusschen de vier West-Europeesche gioote mogendheden. De terugkeer van Duitschland in den volkenbond acht men noodzakelijk. Ook de correspondent van de „Matin" te Rome weet mededeeling te doen van den wensch van Italië tot het bijeenko men der vier groote mogendheden, in welke bijeenkomst Italië en Engeland de rol van scheidsrechter en bemiddelaar zouden -kunnen spelen. De „Daily Telegraph" meldt, dat bij de besprekingen tusschen Simon en Musso lini in het bijzonder ten aanzien van de reorganisatie van den volkenbond, tus schen Engeland en Italië overeenstem ming zou zijn bereikt. Engeland en Italië zouden het erover eens zijn, dat het volkenbondspact móet worden losgemaakt van het verdrag van Versailles. Sir John Simon heeft gisternamiddag opnieuw een onderhoud gehad met Mus solini. Thans zijn schikkingen getroffen, dat de Britsche minister van Buitenlandsche Zaken vandaag uit Rome zal vertrekken. Zaterdagochtend zal hij te Parijs aanko men en dan onmiddellijk per vliegtuig verder reizen naar Londen, waar hij dien middag zal aankomen. Het onderhoud, dat gistermiddag heeft plaats gehad, heeft den Volkenbond be troffen. Simon zal zijn terugreis te Parijs niet onderbreken, doch direct naar Londen reizen. Ministercrisis in België afgewend. De Belgische ministerraad hield zich gedurende vijf uur bezig met de netelige kwestie van het weder in dienst nemen van na den oorlog wegens activisme ont slagen ambtenaren. De ministercrisis is voorloopig afge wend, omdat de Broqueville den koning een brief heeft doen schrijven, waarin de vorst zegt, dat hij de kwestie met inacht neming van strenge rechtvaardigheid wil opgelost zien, doch het onderzoek der ge vallen eigenlijk opnieuw aanhangig maakt. Dit zal echter met voortvarend heid moeten geschieden. In feite komt deze conclusie neer op een halve overwinning van Franskiljons en op een halve capitulatie van de Vlaam- sche ministers. De Engelsch-Russische besprekingen opnieuw vasigeloopen. De diplomatieke medewerker van de Socialistische Daily Herald verneemt, dat de onderhandelingen over een nieuw En- gelsch-Russisch handelsverdrag opnieuw zijn vastgeloopen. Lord Chilston, de Britsche ambassadeur te Moskou, heeft op instructie van Londen een aantal nieu we kwesties ter sprake gebracht, die moeten worden opgehelderd alvorens het verdrag zal worden onderteekend. Korte Berichten. Volgens een bericht uit Los Angelos neemt men aan, dat bij de overstroomin gen in Californië meer dan 100 personen om het leven zijn gekomen. Ingezonden Mededeeling. WIJ leveren U een NIAAT>, COSTUUM voor f 37.50.' Nieuwe moderne Voorjaarsstoffen GEBRs STEUTEL Klokstraat GOES. Veertig lijken zijn reeds geborgen. Ruim 5000 arbeiders zijn aan het werk om naar lijken te zoeken. Naast België, hebben alvast de vol gende landen belangrijke oppervlakten terrein laten reserveeren om in 1935 deel te nemen aan de wereldtentoonstelling te Brussel: Frankrijk, Italië, Letland, Zuid- Afrika en Tsjecho-Slowakije. Engeland zal niet meedoen, omdat het in principe besloten heeft, niet meer aan dergelijke tentoonstellingen deel te ne men. Een sprinkhanenzwerm van meer dan vier kilometer lengte en anderhalven kilometer breedte trekt thans over het meer van Katanga in Belgisch Congo. E'en geweldige brand heeft ge woed in een fabriek van papieren zakken te Berchem biji Antwerpen. De schade wordt op 400.000 francs geraamd. Dicht bij Gent is een spinnerij een prooi der vlammen geworden. Ook hier bedraagt de schade eenige honderdduizend francs. Lord Baden Powell, de leider der padvinders, heeft een inwendige operatie ondergaan. De operatie is goed geslaagd en de toestand van den patiënt, die 77 jaar oud is, is zeer bevredigend. Hij zal echter gedurende zes weken in het zie kenhuis moeten blijven. Toen 'Herriot Woensdagavond te Parijs een van zijn veelvuldige redevoe ringen over zijn bezoek aan de Sovjet- Unie hield, bleek een deel van het publiek niet met de strekking van zijn rede inge nomen. Op allerlei manieren trachtte men het spreken te beletten en toen hij tenslotte de zaal verliet, riep men: „Weg met de Sovjet-Uniel" Slechts met moeite kon Hierriot zijn auto bereiken en ver scheidene politiebeambten moesten hem naar zijn hotel begeleiden. Het kwam tot een vechtpartij tusschen aanhangers en tegenstanders van Herriot. Een vlietuig van de Duitsche school voor verkeersvliegers te Brunswijk is bij de landing op het vliegveld aldaar tegen een radiomast gevlogen en verkeerd neer gekomen. DE TOCHT VAN DEN PELIKAAN. Het benauwde oogenblik boven den Balkan. Het bericht in de „Bossche Grt." over het ongeval dat de „Pelikaan" op zijn uit reis tijdens de tweede étappe tusschen Rome en Saloniki bijna overkomen was, heeft de Maasbode aanleiding gege ven eens bij de vliegers te informeeren. Soer las het bericht en lachte hartelijk. Geen woord van waar, zei hij tenslotte. Hoe komen ze er aan? Als het al zoo ver is dat we de toppen van de boomen raken, dan zijn we verloren. Het was bar slecht weer in dien nacht maar zooiets hebben we toch heusch niet meegemaakt. Boven dien, dan zouden we toch zeker onze an tenne verloren hebben die, zoo lang we vliegen, uithangt en een heel eind onder het vliegtuig uitsteekt. En dan een macanicien die aan het hoogteroer komt. Ik moet den eersten me canicien nog zien die dat doet. Maar hoe komt iemand aan zoo'n be lachelijk verzinsel? Enfin, zeker om den eindindruk nog mooier te maken, dan hij is. De vlucht van de Postjager. Het vertrek van den Postjager uit Bandoeng, dat was vastgesteld op giste ren 12 uur, is wegens moeilijkheden met een der motoren en met de antenne voor loopig een etmaal uitgesteld. Aneta meldt uit Bandoeng, dat de Post jager den geheelen middag heeft proef- gevlogen. Eerst had men last met den middenmotor, welk euvel later werd her steld. Een nieuwe moeilijkheid was ge legen in de antenne. Op de uitreis heeft deze meerdere malen last veroorzaakt, doordat zij bij groote snelheid afknapte. De marconist was daardoor genoodzaakt telkenmale een nieuwe antenne aan te brengen. Gedurende het verblijf in Indië werd het vliegtuig van een nieuw type antenne voorzien, waarbij gebruik werd gemaakt van kogeltjes. Ook deze nieuwe antenne brak gistermiddag, zooals uit een observeerend vliegtuig werd opgemerkt, telkenmale af. De proefnemingen op An- dir werden ten 18 uur 30 Java-tijd ge staakt en zullen vandaag worden voort gezet. Binnenland. Het vertrek van de Postjager uitgesteld, tot vanavond. Koningin en Prinses in Zwitserland. Het verbod van de N.S.B. voor rijks ambtenaren. Zeppelin-treinen in aanbouw? Buitenland. Het onderhoud tusschen Mussolini en Simon. Fantastische tekorten op de Amerikaan- sche begrooting geraamd. Dte mijnramp in Bohemen. Stop vlug dien akeligen hoest, neem Akker s Abdi|siroop. Op slag zult Gij ondervinden, dat Gij hiereennulp hebt om den meest weerspannigen hoest te verdrijven. Vanaf den eersten lepel openbaart zich haar kalmeerende, verzachtende, slijmoplossende wer king. De vastzittende slijm komt los en Gm zult weer gemakkelijk kunnen ademhalen. Abdijsiroop verschaft U reeds vannacht een rustigen slaap en binnen 24 uurzijt Gij dan dien benauw den hoest finaal vergeten. Neem bij In verband met het verwachte vertrek waren duizenden op het vliegterrein An- dir aanwezig, terwijl ook op het Batavia- sche vliegveld Tjililitan honderden wa ren verzameld. Toen bekend werd, dat het vertrek was uitgesteld, vloeide het pu bliek langzaam af. Het Studiecomité „Snelpost Nederland -Indië" deelt mede, dat volgens een uit Batavia ontvangen telegram het vertrek van den Postjager is uitgesteld tot Za- terdagvóórmiddag 1 uur Indische tijd (d. i. heden Vrijdagavond circa 6 u. Amsterdamsche tijd). In verband met het vertrek van het vliegtuig zal de Nederlandsch-Indische Omroep een uitzending organiseeren, wel ke door de V. A. R. A. zal worden uitge zonden. De aankomst is waarschijnlijk te verwachten a.s. Maandag op Schiphol. De V. A. R. A., die dan het algemeen pro gramma verzorgt, zal trachten ook die uit te zenden. Een bouwplaat van Schiphol. Dte N.V. Bataafsche Import Mij. im- portrice der Shell-producten heeft weer een goedgeslaagde reclame-bouwplaat uitgegeven. Had die van het vorige jaar betrekking op de laaddienst, door de thans verschenen bouwplaat wordt het vliegveld Schiphol uitgebeeld. De plaat schijnt ons tamelijk ingewik keld, maar met wat moeite en geduld zal werkelijk een mooi resultaat verkregen kunnen worden, n.l. een getrouwe na bootsing van het bekende vliegveld, waar van de onderdeelen in frissche sprekende kleuren zijn aangebracht. Het was een goede gedachte van de Bataafsche om nu de vliegkunst en niet ook het minst het vliegveld Schiphol in het middenpunt der belangstelling staat, daarvan een bouwplaat te doen ontwer pen. Burgemeesters. Met 15 Januari benoemd tot burge meester van Barsingerhorn G. C. Loggers; tot burgemeester van Wormerveer D. G. Draayer; met 1 Febr. benoemd tot bur gemeester van Numansdorp J. G. de Zeeuw en met 1 Februari op verzoek eer vol ontslagen als burgemeester van Idaar- deradeel N. Nammensma. Zes miilioen-leening voor Amsterdam. De Gemeenteraad is tegen heden middag bijeengeroepen ter behandeling van een voordracht van B. en W. tot het aangaan van een zes millioen-leening voor consolideering van vlottende schuld. Dte bankderscombinatie Pierson Co. heeft zich bereid verklaard, tegen hoogen koers, deze leening over te nemen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1