1 HONIG S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOcf \v 9f a) Jniranendt kinderen worden nimmer als in loondienst van hunne ouders aangemerkt en worden dus als niet-verzekerd beschouwd; Bab Fenwicks verloving. LOOP DER BEVOLKINQ. GEMEENTE Uit de Provincie (Wordt vervolgd.) blij vi 1934 b) Uitwonende kinderen worden als verzekerd besohouwd, indien zij wer ken onder dezelfde voorwaarden als die, geldende voor gewone arbeiders ter plaatse in hetzelfde of soortgelijk bedrijf en zij ook overigens door hun vader (moe der) in de onderneming op één lijn blij ken te worden gesteld met gewone arbei ders. Hiermede vervalt de desbetreffende aanteekening op de loonlijst-formulieren. De vereeniging van raden van arbeid en de federatie van bedrijfsvereenigingen hebben verklaard dat hetzelfde standpunt sal worden ingenomen bij de uitvoering van de Invaliditeits- en/of Ziektewet. Deze regeling geldt alleen voor de ver plichte verzekeringen; zij laat de vrijwil lige verzekeringen, voorzoover die bij de Bedrijfsvereenigingen mogelijk zijn, on aangetast. Wijziging Winkelsluitingswet De firma G. Jamin heeft een open brief aan den minister van Economische Zaken gezonden, waarin hij aandringt op een wijziging van de winkelsluitingswet, waaruit effect sorteert, die een veel ruimere verkooptijd ook op Zondag on aantastbaar garandeert. „Wat heeft een banketbakker aan een vrijheid om zijn zaak in de week om 5 uur voor dag en dauw te mogen openen tooala de wet aangeeft. Met een uurtje langer 'e avonds is hij gebaat, niet met de nuttelooze ochtenduren, maar deze zijn geoorloofd, gene verboden. Onbegrijpe lijk!" „U ziet," schrijft de heer Jamin ver der, „dat uitbreiding! van de verkoop uien niet bepaald noodzakelijk is, maar wel een oordeelkundige indeeling dezer uren. In plaats van 's nachts om 5 uur te mogen openen b.v. 's morgens om 8 uur. Van de wettelijk toegestane verkoop- uren In de week blijven er alsdan nog 6 X 3 18 6 dus 12 uren over, welke wel voldoende zijn om den Zondag mee aan te vullen." De werkloosheid. De directeur van den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, dat de werkloos heid onder de 599.000 leden van ingevol ge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesub sidieerde vereenigingen in de week van 4 tot en met 9 Dec. 1933 35.2 pet. heeft bedragen. De buitengewoon groote stij ging van de werkloosheid in vergelijking tot de vorige verslagweek (2025 Nov.) toen het percentage 26,2 was, moet in de eerste plaats worden toegeschreven aan de ingevallen vorstperiode, welke in de bouwvakken, het transportbedrijf en de fabrieksnijverheid (steenfabrieken) het aantal werkloozen belangrijk heeft doen stijgen. In de overeenkomstige week van net jaar 1932 bedroeg de werkloosheid 30.7 pet. Bij 1084 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 9 December 1933 in totaal 396.092 werkzoekenden inge schreven, waaronder 379.931 mannen. In totaal waren werkloos 371.805 personen, waaronder 360.879 mannen. Ultverkoopsysieem in studie. ïn de gistermiddag gehouden verga dering van de Kamer van Koophandel te Haarlem is meegedeeld, dat de minis ter van Economische Zaken een brief beeft verzonden aan alle Kamers in den lande, met het verzoek, hem voor 20 Ja nuari advies uit te brengen aangaande een wetsontwerp betreffende het uitver koop- en opruimingssysteem in den dé- tailhandel. De loonkorting voor spoorpersoneel. De bespreking tusschen de directie der Ned. Spoorwegen en den Personeelraad op 2 Januari 1934 aangevangen, zal op 8 Januari worden voortgezet. Deputatenvergadering A.-R. partij. Naar wij vernemen, zal de buitenge wone Deputatenvergadering der A.-R. partij op 10 Januari e.k. D.V. geheel of gedeeltelijk worden bijgewoond door H.Excs. Dr H. Colijn en Mr J. A. de Wilde. Eerstgenoemde zal een slotwoord apreken. F EU ILLETO N (Vrij naar het Engelsch.) 41) o- Kijk, Stanhope was nü heelemaal uit het gezicht, zeker was hij de bocht om achter het struikgewas. Enfin, ze zou nu maar gauw eens inleggen, dan schoot de tijid het hardste op. Na een poosje voelde ze, dat ze beet had, het moest stel lig een reus zijn, wat trok hij aan de lijnl Hij vereischte tenminste heel wat handig heid en vakkennis, om hem op het droge te krijgen. Bab deed haar best, maar toen ze geen succes had, riep ze om Stanhope, prat op de gelukwenschen, die vroeger altijd een deel van haar succes waren ge weest. Ze had de wind mee, haar stem bereikte den jongen man, die tusschen de lippen een verwensching smoorde, doch toch zijn vischtuig neerlegde. „Een kce of ze heeft haar hengel verloren", dacht hij. Toch versnelde hij zijn pas, toen het roepen ophield en een dreigende stilte in trad. Echter, toen hij bij zijn verloofde gekomen, niets anders dan een tamelijk schrale snoek op bet gras zag liggen, en bemerkte, dat er niets ernstigs gebeurd Wemeldinge Kattendijke N ieuw- en St. Joosland Aagtekerke Domburg Grijpskerke Meliskerke 1 Januari 1933 M. V. Totaal 1170 630 609 380 644 479 370 1172 599 572 378 658 435 353 2342 1229 1181 758 1302 914 723 Geboren M. Vr. T, 18 12 8 9 9 12 7 15 7 7 9 10 7 7 33 19 15 18 19 19 14 Gevestigd M. Vr. Tot 41 5 21 13 21 18 12 55 9 19 11 20 19 16 96 14 40 24 41 37 28 13 10 7 Overleden M. Vr. Tot, 11 3 6 6 4 3 6 15 8 11 10 9 5 7 Vertrokken M. Vr. Tot, 51 12 24 15 26 15 13 56 19 22 21 19 24 24 107 31 46 36 45 39 37 1 Januari 1934 M. Vr. Totaal 1174 630 609 383 643 492 375 1175 593 570 371 665 434 346 2349 1223 1179 754 1308 926 721 DE HOLLAND-INDIE VLUCHTEN. Het verschil tusschen de snelle mailvluchten. De luchtvaartmedewerker van de Maasbode schreef de vorige week in verband met de diverse snelvluchten van de laatste dagen: Voor het groote publiek, voor den bui tenstaander, is het natuurlijk niet mak kelijk vast te stellen, wat nu precies het verschil is tusschen al die Holland-Indië- vluchten, en vooral die als extra gepro jecteerde snelle mailvluchten. Er zijn ook werkelijk diverse soorten van Indië-vluch- ten geweest in de laatste weken. We heb ben nu gehad een Postjager-Indië-vlucht, een normale Kerstvlucht (Ijsvogel), een versnelde Kerstvlucht (Zilvermeeuw), en een ersatz versnelde Kerstvlucht (Peli kaan). Organisatorisch bekeken, toonen al die vluchten niet direct een harmonisch ge heel. De Postj agervlucht, georganiseerd mede door een concurreerende groep, waarachter enkele scheepvaartmaatschap pijen zitten, had tot taak aan te toonen, dat het KL.M.-systeem van „zoowel pas sagiers als post" veel te duur, dus ver keerd Is. Die eerste poging lukte niet, want het vliegtuig moest nog op den dag van vertrek, met onherstelbare motor- schade, in Zuid-Italië naar den grond. Vóór de vertrekdatum van den Post- jager met zekerheid bekend was, besloot de K.L.M. met een normaal vliegtuig een snelle Indië-postvlucht als tegen-demon stratie te houden. Die extra vlucht, die gemaakt zou wor den met de Fokker F 20 „Zilvermeeuw" en officiéél geannonceerd werd als „ver snelde Kerstvlucht" was uit een oogpunt van post-aanbod overbodig. Ondanks de intensief gevoerde reclame voor die vlucht bedroeg de aangeboden hoeveelheid post niet meer dan 187 K.G. Als demonstratie voor het K.L.M.-beginsel „geef de beman ning comfort en je kan ook met een nor maal vliegtuig snel naar Indië vliegen" had die vlucht natuurlijk groote beteeke- nis. Nu hebben de beide systemen: „alléén post" en „passagiers èn post" natuurlijk hun aanhangers. De pro-Post jager men- schen keken bij het bekend worden van het onverwachte „Zilvermeeuw"-plan, waarin zij een moreelen duw zagen, te leurgesteld, juichten toen bekend werd, dat de „Zilvermeeuw" na de noodlanding in Lympne, op Schiphol stond te wach ten op motor-onderdeelen, die uit Ame rika moesten komen, zoodat het enorm zou spannen, of het vliegtuig wel voor 18 December startklaar zou kunnen zijn, maar werden weer in den morgen van 10 December naar het andere uiterste ge slingerd, toen de bladen de droeve mare brachten, dat hun Postjager het reeds in Zuid-Italië had moeten afleggen. Dat gaf in het kamp der „passagiers en post"-aanhangers, weer opgewekte stem ming. Hoewel we, eerlijk gezegd, niemand ontmoet hebben, die dien tegenslag voor Geysendorffer, Asjes en Slot niet oprecht betreurd heeft. Maandag 18 December zou dus de „Pelikaan" vertrekken. Dien vroe gen morgen is weer eens de beurt aan de postj ager-aanhangera geweest om te jui chen. Dat was toen bekend werd, dat de „Zilvermeeuw" het, ook al door motor- averij al voor den start had moeten af leggen en de K.L.M. verplicht was, de „versnelde Kerstvlucht" met een doodge woon lijnvliegtuig de „Pelikaan" te doen uitvoeren. Groote mineurstemming na tuurlijk in het kamp der tegenstanders. Maar Smirnoff, Soer, Grosfeld en van Beukering, redden de situatie, bestegen de „Pelikaan", vlogen met de 187 K.G. „Zilvermeeuw"-post, dag en nacht door, pikten in Bagdad en-passant de reeds door de „IJsvogel" meegenomen 271 K.G. Postjager-mail mee, zoodat de postlading der twee „vijandige" vliegtuigen, die van „Postjager" en „Zilvermeeuw" nu broeder lijk in het binnenste van de zóó uit zijn slaap in den strijd geworpen „Pelikaan" naast elkaar rustten en 100 uur later was 'tdoel bereikt. Zoo redde de „Pelikaan" de eer van de Nederlandsche luchtvaart, die door Grottaglie en Schiphol een har den klap had gekregen op schitterende wijze. Dat het netelige opzetje „versnelde Kerstvlucht" zoo'n verbluffende, glorieuse ontknooping zou hebben heeft niemand kunnen vermoeden. Hooger dan ooit te voren is het aan tal aangeslotenen bij de Goessche Radio- Centrale. Thans slechts f 10 aansluitkos ten. (Adv.) 1934 SPAARJAAR. Sparen, ja sparen, dat doen onze kin deren graag. En de ouders van hun kant moedigen de spaarlust van de jeugd na tuurlijk aan. Ze is immers van groote op voedkundige waarde. Het is dan ook geen wonder, dat het Dukol-Spaarsysteem in Zeeland zoo in de smaak is gevallen. Duizende Zeeuwsche kinderen plakken trouw de Dukol zegels in de spaarboekjes. En groot is hun vol doening, wanneer ze voor een volgeplakt boekje een gulden op de postspaarbank krijgen. In 1934 gaat Dukol door met deze prac- tische reclame. Doet U ook mee! Wanneer U nu begint h6bt U aan het eind van dit nieuwe jaar een aardig bedrag gespaard. En U gebruikt meteen de Dukol artike len. Dat is een besparing' op zich zelf. Zoo wordt in elk huisgezin bewaarheid: Dukol brengt voordeel. (Adv.) Middelburg. Dinsdagavond kwam de Afd. Middelburg van Patrimonium alhier bijeen, onder leiding van dhr W. A. den Hollander. In een goed gefundeerd betoog wijdde hij eenig'e beschouwingen aan het voorbijgegane jaar, dat in economisch op zicht zoo donker is geweest en leidde tot een funest volkeren-egoïsme. Ook voor de arbeidersbeweging in ons eigen land zijn er zoo veel moeilijkheden. Hij wijst er op, dat steeds verder doorgevoerde loons verlagingen geen oplossing der crisis kun nen brengen. Spr. vindt het verblijdend, dat er steeds nog een kring van Patrimo nium-mannen is, die naar de H. Schrift de christelijk-sociale beginselen uitdragen onder ons volk. Verschillende Jaarverslagen werden uit gebracht, waaruit blijkt, dat de afd. in het afgeloopen jaar flink heeft gewerkt en het ledental constant bleef. Vlisslngen. Gisteren herdacht de heer H. von Brucken Fock, commies ter gemeente-secretarie en ambtenaar van den burgerlijken stand, zijn 25-jarig ju bileum als ambtenaar ter secretarie. De heer F. Bisschop, gemeentesecretaris, sprak den heer Von Brucken Fock toe en bood hem namens het personeel een stoffelijk blijk van belangstelling aan. De heer W. P. Edelman, wethouder en amb tenaar van den burgerlijken stand wensch- te den jubilaris ook geluk met dezen dag. De heer Fock zegde hartelijk dank voor de gesproken woorden en het aangeboden souvenir. Op het politiebureau is Dinsdagmid dag de brigadier van politie, de heer H. Pa s v e e r, gehuldigd in verband met zijn 25-jarige dienstvervulling. Het geheele politiekorps, alsmede de burgemeester waren hierbij tegenwoordig. De jubilaris is toegesproken door den Commissaris van politie, inspecteur Van Damme, als secretaris van het huldigingscomité, en den heer Agterberg, commandant der Brandweer. De commissaris bood namens de ge meente een souvenir aan den heer Pas veer aan en aan zijn echtgenoote bloe men. De heer Van Damme bood een sou venir aan namens het korps en de heer Agterberg een persoonlijk geschenk. De heer Pasveer dankte allen voor de gesproken woorden en de aangeboden geschenken. Hazardspel? Een inspecteur van politie heeft een inval gedaan in een ver lofslokaliteit Hij trof daar jongens van 1314 jaar aan, die kaartspeelden om geld. Het betrof hier het zgn. „een en dertigen". De inspecteur maakte procesverbaal op tegen den verlofhouder en nam de kaar ten in beslag. De rechter zal nu te be slissen krijgen of hier sprake is van hazardspel. De heer H. C. Wesseling, sedert tal van jaren lid van den gemeenteraad voor den Vrijheidsbond, heeft ontslag ge nomen. In zijn plaats is benoemd ver klaard de heer W. Anker Sr. De mist. Gistermorgen is de mailboot „Antwerp" en hedenmorgen de mailboot „Bruges", beide kamende van Harwich en bestemd voor Antwer pen, alhier binnengeloopen, tengevolge van den mist. Passagiers en post zijn hier aan wal gebracht om de reis met den trein te vervolgen. Kloetinge. Doordat voor een tegenko mende auto te ver moest worden uitgewe ken, is vanmiddag omstreeks 12 uur een vrachtauto met aanhangwagen van gebr. Zandman uit Hoofddorp, op den hoek Kapelsche wegOostweg door de glad heid tegen een boom gereden. De chauf feur werd licht gewond. Een ander inzit tende scheen eerst vrij ernstige verwon dingen te hebben bekomen, maar nadat ook hij evenals de chauffeur, door dr Wouda wan verbonden, bleken de ver wondingen niet van ernstigen aard te zijn. De materieele schade is aanzienlijk. Schore. Morgenmiddag zal na afloop van de Raadsvergadering en na het hou den der toespraken gelegenheid bestaan om den nieuwen burgemeester te compli menteeren. Naar schatting zal dit om streeks vier uur in den namiddag zijn. Ingezonden Mededeellng. was, zeide hij lachend, op den visch wiji- zend: „is dat alles?" Inderdaad was dat alles, verklaarde ze met stokkende stem, en ze trachtte hem duidelijk te maken, dat een visch aan de lijn zooveel greater lijkt, dan wanneer hij op het gras ligt totdat hij opnieuw in lachen uitbarstte en haar eens op den rug klopte, te zeer geamuseerd om boos te zijn. Bab begon zich even onbehaaglijk te voelen als waarschijnlijk de visch op het gras, ze schaamde zich diep en vroeg ne derig om vergeving. „Wil je zoo goed zijn, om hem dood te maken voor je gaat, Stanhope?" vroeg ze ten laatste. „Dat deed Jack altijd voor me. Nadat hij haar verzoek had ingewil ligd, ging hij weer heen, nog vol inwen dige pret over het gebeurde. „Wat ik zeggen wou, Bab, raak nu niet weer je hoofd kwijt, of het moest een walvisch of een otter zijn, die je te pakken had. Ik wilde, dat de lunch maar kwam, ik krijg honger." Aan zichzelf overgelaten, wijdde Bab zich weer aan haar sport, terwijl zij den blik strak op den dobber voor zich richt hield. De sport waar ze altijd zoo hoog van had opgegeven, scheen haar plotseling niet meer zool aantrekkelijk. Es ook wilde er geen enkele waterbewoner meer bijten, wat ze wk probeerde. Ten laatste haalde zij; haar dobber op, om nieuw aas aan te slaan. Wat scheelde haar toch? Als het visschen niet meer zoo prettig was, moest de fout toch bij haar zitten. Het riviertje was hetzelfde gebleven, ook het landschap was niet veranderd, de zon schitterde op het water, dat door een licht briesje zacht gerimpeld werd. Het water, dat reeds afgevischt was. Want Stanhope was boven-strooms van haar. Doch daarover mocht ze niet mopperen, als men met zijn tweeën gaat visschen in het zelfde water, heeft een het voordeel aan zijn kant. Er was geen enkele reden, waarom ze altijd de bevoorrechte moest zijn. Ofschoon Jack.... Ze maakte een ongeduldige beweging met het hoofd. Men had haar verwend, ze ging het meer en meer inzien. Terwijl ze zich oprichtte, om haar dob ber weer in het water te brengen, kron kelde het snoer zich, waarschijnlijk door den wind, achter haar rug en bleef er gens haken. Ongeduldig gaf ze een ruk en op hetzelfde oogenhlik voelde ze een scherpen steek achter in haar hals. De dobber was waarschijnlijk om haar muts afgegleden en de haak was diep I baar vleescb gedrongen. Zei ontdeed zich van haar handschoenen en trachtte zich te bevrijden. Doch de weerhaak had zich als een angel in haar huid vastgezet, en elke beweging veroorzaakte een stekende pijn. Met haar mes sneed ze het snoer zoo ver mogelijk af, wond 't op en borg het visch tuig weg. Wat zou ze doen? Zou ze Stan hope vragen, om haar te helpen? Doch ze wist zeker, dat hij het onaangenaam zou vinden, om andermaal gestoord te wor den, en dan zou hij haar uitlachen om haar onhandigheid. Weet je wat? Ze zou even naar het dorp gaan, naar dr Bed ford, die zou haar wel helpen. Ze glim lachte pijnlijk, terwijl ze zich door het oeverriet een weg baande, ze snakte naar de sympathie, waarin ze zich vroeger zoo gemakkelijk liet koesteren. Door een smal zijlaantje bereikte ze het dorp. Ze was zoo in gedachten verzonken, dat zij den knecht, die een mand voor de lunch zou brengen, totaal vergat. Tot wermaat van ramp was dr Bed ford niet thuis, „doch hij zou wel direct komen", verzekerde de dienstbode, „ze was er zeker van." „Wat bedoel je met direct", vroeg Bab die aan het „stief kwartierke" der boeren dacht, wantrouwend. „Een minuut of een half uur? In ieder geval, ik zal maar naar binnen gaan, ik heb dokter toch noodig". W%.' .v w J,' Van daag neemt de heer J. G. van Nieuwenhuijzen afscheid als burgemees ter der gemeente Schore en Vlake. Hij zal dan deze gemeente gedurende 37 jaren als burgemeester en ambtenaar van den burgerlijken stand hebben gediend. Reeds op 23-jarigen leeftijd kwam de heer Van Nieuwenhuijzen uit de gemeente Steen bergen naar Schore, waar hij toen een landbouwbedrijf had gepacht. Tot 1920 heeft hij op deze boerderij gewoond, waarna hij deze heeft beheerd als rent meester. Kort na zijn vestiging in de gemeente Schare volgde zijn verkiezing tot lid van den gemeenteraad en in 1897 de benoeming tot burgemeester als opvol ger van den heer H. van Koeveringe. Onder zijn burgemeesterschap zijn o.m. tot stand gekomen een nieuw gemeente huis, een nieuwe woning voor het hoofd der school, een nieuwe dorpsstraat en een algeheele rioleering van de kom der ge meente. Verder is de gemeente voorzien van waterleiding, gas en electriciteit. Nog steeds is de heer Van Nieuwen huijzen raadslid. Voorheen bekleedde hij diverse kerkelijke functies, waaronder dat van president-kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk ter plaatse. Gedurende een zestal jaren was hij lid van de Prov. Sta ten van Zeeland als vertegenwoordiger van den Vrijheidsbond. In 1931 werd hij benoemd tot Ridder in de Orde van Oran- je-Nassau. Wemeldinge. Zaterdagnamiddag ver gaderde de Raad dezer gemeente spoed- eischend. Afwezig zonder kennisgeving dhrn P. Lindenbergh en F. Wabeke Az. Naar aanleiding van een ingekomen schrijven wordt de verordening, regelen de de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging der gemeente-veldwachters, nader gewijzigd. Mededeeling wordt ge daan van de goedgekeurde steunregeling en van andere raadsbesluiten. Aan den heer Jan Oudeman Sr wordt een reductie van 30 pet. verleend op de pachtsom van het ongebruikte gedeelte van de al- gemeene begraafplaats. Blijkens bericht van den Hoofd-Ingenieur-Directeur van den Rijkswaterstaat wordt de nieuwe weg aan den Westelijken Kanaaldijk voor het verkeer opengesteld. De voorzitter zegt, dat deze spoed- eischende vergadering is belegd in ver band met een schrijven van den Inspec teur van het lager onderwijs houdende advies tot opheffing eener onderwijzers- betrekking aan de openbare lagere school. De openbare zitting wordt daartoe ge schorst. Na heropening der openbare zitting deelt dhr J. A. Dominicus mede, dat hij zich conformeert aan het rapport van het Hoofd der school. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt met 3 tegen 2 stemmen (die van de heeren D. M. de Jonge en D. Bruinooge), besloten tot op heffing eener betrekking van onderwijzer aan de openbare lagere school en met ingang van 1 Januari 1934 eervol ontslag te verleenen als onderwijzer aan deze school aan dhr A. Kievit. In deze laatste vergadering van dit jaar betuigt de voorzitter den raadsleden zijn dank voor den getoonden ijver bij de be hartiging der gemeente-belangen en voor de welwillende houding jegens hem als voorzitter. Dhr A. Dominicus meent namens den In de gang vond ze een vrouw, met een klein kind op schoot, op de bank zitten, die bij haar komst ijlings opstond en een neiging maakte. Bab knikte verstrooid te rug, haar mantelkraag schuurde langs die akelige haak, en dat deed zeer. Na een poos kwam dokter Bedford bin nen en Baba hand gleed onwillekeurig naar haar hals, die zich weder pijnlijk deed voelen. De esculaap maakte niet veel omslag: hij bevrijdde haar van haar kwelgeest op dezelfde wijze waarop hij waarschijnlijk een visch behandeld zou hebben. Bah zette haar tanden op elkaar want het deed goed pijn en met een watje in jodium gedrenkt erop, keerde ze huiswaarts. Op Oonibe vond ze niemand van de familie thuis, om naar haar we derwaardigheden te luisteren, en zoo was er ook niemand, om er haar aan te herinneren, dat ze de lunchmand geheel vergeten was. Ongetroost ging ze op de sopha zitten, met alleen de honden bij haar, die haar echter niet konden bekla gen. Eindelijk kwam Stanhope de tij den waren wel veranderd! want instee dat hij deelnemend luisterde naar haar ongeval, was het een verontwaardigde Stanhope, verontwaardigd, omdat men geen rekening had gehouden met den toestand van zijn maag. f'

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 2