WOENSDAG 3 JANUARI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. ?6 Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7)e Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën: Familieberichten 30 cent, Han- delsadvertentiën 25 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.35, Bij contract- belangrijke korting. Geen trouw en waarheid. De voorstanders van de Nationaal So cialistische beweging weten groote din gen te vertellen van Duitschland, waar Hitier den scepter zwaait. Daar wordt nu tenminste aangepakt. Daar wordt nu eens niet in het parle ment overleg gepleegd tusschen regeering en volksvertegenwoordiging, maar daar wordt gehandeld. En het gevolg is, zoo meent men, dat daar nu ook is te consta- teeren een opbloei van het economische leven. Toegegeven kan worden, dat inderdaad de Duitsche regeering niet bevreesd ia voor het nemen van doortastende maat regelen. Aan durf ontbreekt het haar niet. Maar het is een durf vein de soort, die, wanneer ze in het particuliere leven wordt toegepast als in strijd met de edschen van de moraal, in strijd met de eerste beginselen van trouw en waarheid, wordt veroordeeld. Duitschland, men herinnert het zich, heeft het vorig jaar, evenals meerdere staten met een ruim geweten, eenvoudig verklaard, zijn crediteuren niet meer ten volle te zullen betalen. Dr Schacht, president van de Rijks bank, verklaarde ruw weg, dat den cre diteuren slechts 50 pet in contanten zou worden betaald en de overige 50 pet. in scrips, die men eventueel tegen de helft der waarde aan het Duitsche rijk of het vertegenwoordigende lichaam daarvan, zou kunnen verkoopen. In het kort komt het dus daarop neer, dat de bezitter van Duitsche waardepapieren 25 pet. aan Duitschland zou moeten ten geschenke geven. Naar het orgaan van de Vereeniging voor de Effectenbescherming meldt, is het aan het persoonlijk optreden van Mi nister Golijn te danken, dat voor het tweede halfjaar 1933, den Nederland- schen spaarder, althans voor wat betreft de nieuwe schulden, door Duitschland recht zal worden gedaan. Wij weten, zegt dit orgaan, dat Dr H. Colijn niet geschroomd heeft van Genève naar Berlijn te vliegen en daar de groot- mogenden gesteld heeft voor de keuze van óf 100 pet. te betalen met een kleine con cessie van onzen kant, óf clearing. Meer dan een tijdelijk succes was dit echter niet. Onlangs toch heeft Dr Schacht het aangedurfd den crediteuren mede te dee- len, dat in den vervolge in stede van 50 pet. slechts 30 pet. zal worden betaald. Op deze wijze houdt Duitschland het geld van zijn schuldeischers in eigen zak, om daarna de op deze manier vrijgeko men millioenen te gebruiken om de op zettelijk door eigen optreden gedepreci- eerde eigen effecten op te koopen. Zoo snijdt het mes naar twee kanten. Met dergelijke onwaardige practijken trachten de Nationaal Socialistische machthebbers in Duitschland hun doel te bereiken. Maar daarbij struikelt het recht op de straten. Er is geen trouw en waarheid meer. Het is wel een droeve moraal die de Duitsche regeering op deze wijze door haar voorbeeld aan de onderdanen pre dikt. Zal de Belgische regeering andermaal volmacht vragen? Minister-president de Broqueville heeft te Namen in een redevoering verklaard, dat hij in den loop van het nieuwe jaar andermaal volmacht zal vragen, indien zou blijken, dat de oppositie met nutte- looze interpellaties of andere actie het normaal verloop van het regeeringswerk zou willen belemmeren. De regeering heeft thans o.m. op haar programma van actie gezet: de herziening van de wet op de naamlooze vennoot schappen, die aan de veranderde tijds omstandigheden zal moeten aangepast worden; het statuut der wisselagenten, om eenerzijds dit beroep te beschermen en om anderzijds het publiek tegen ge wet enlooze wissel-agenten te beschermen; het verleenen van crediet aan de kleine industrieën en aan de huisnijverheid. Minister Hymans uitgejouwd. De Belgische minister van buitenland- sche zaken, Mr Paul Hymans, is minder prettig begroet, toen hij van zijn confe- rentiereis naar Parijs, te Brussel terug keerde. Omdat voor incidenten werd ge vreesd, was in het Zuidstation een sterke politiemacht opgesteld. Deze kon evenwel niet verhinderen, dat, toen de minister buiten het station in zijn auto wilde stap pen, daar door een nogal sterke groep personen gemanifesteerd werd, die rie pen: „Ga naar Berlijn. Ontslag!" Na het spoorwegongeluk In Frankrijk. Met betrekking tot het onderzoek over de oorzaak van de spoorwegramp bij Lag- njr luidt, dat binnenkort ernstige beslis singen zullen worden genomen, waardoor enkele hooggeplaatste ambtenaren in staat van beschuldiging zullen worden ge steld. De machinist van den zoo noodlottig verongelukten sneltrein ParijsStraats burg, Daubigny, die onmiddellijk na de ramp evenals de stoker werd gearresteerd maar spoedig daarna weer in vrijheid werd gesteld, is Vrijdag plotseling inge stort. De controleerende geneesheer consta teerde een ernstige zenuwaandoening en verklaarde, dat de toestand van zijn pa tiënt zeer ernstig is. Begrijpelijkerwijze was het zenuwgestel van den machinist door het gebeurde reeds zeer zwaar geschokt, maar deze toestand is nog verergerd, door vele ano- nyme dreigbrieven, die hij in de laatste dagen heeft ontvangen. ELKEN WINTER LEED HIJ AAN WINTERHANDEN EN WINTERVOETEN. „Door mijn beroep moest ik den ge- heelen dag op straat loopen en daardoor gingen de plekken altijd open en begonnen te zweren. Van alles probeerde ik, maar baat vond ik niet, totdat ik met Klooster balsem begon. Eiken ochtend en avond deed ik die op de plekken. Ze genazen binnen een week prachtig en voor goed. Nu smeer ik als 'tkoud wordt van te voren mijn banden en voeten eiken ochtend met Kloosterbalsem in en heb sedertdien geen last meer van winter handen en -voeten gehad." Zoo schrijft ons de Heer W. S. te 's-Gr., wiens origi- neele brief voor ieder ter inzage ligt. Akker's Kloosterbalsem kost per pot v. 20 Gf. 60 cent en v. 50 Gr. f 1.en is overal verkrijgbaar. Onovertroffen bij brand-en snijwonden. Ook ongeëvenaard als wrijf- middel bij rheumatiek, spit en spierpijn. (Adv.) Watersnood In Californië. Door de hevige regens, welke Midden- en Noord-Californië de afgeloopen 24 uur hebben geteisterd, is een schade aange richt, welke op één millioen dollar wordt geschat. Tot nu toe zijn 31 lijken geborgen. Dui zenden personen zijn dakloos, terwijl hon derden personen kwetsuren opliepen. Een twintigtal bruggen werd weggeslagen. De regenval te Los Angeles bedroeg ruim 30 c.M. In sommige straten stond het water meer dan één meter hoog. Een deel van den dierentuin van Grif fith Park is vernield, waardoor een aan tal wilde dieren ontsnapte en schrik en ontsteltenis in den omtrek verspreidde. De regen hing 24 uur lang als een on doordringbaar gordijn over de aarde. In korten tijd werden alle rivieren bruisende stroomen. Het aantal gewonden bedraagt 100. De lichtvoorziening der stad werd on klaar. Vele gezinnen zijn dakloos gewor den. Honderden menschen moesten in reddingsbooten uit hun woningen gehaald worden. Mussolini's plannen. De Engelsche minister, Sir John Si mon is te Rome gearriveerd en zal van middag zijn besprekingen met Mussolini beginnen. Morgen zal opnieuw een con ferentie worden gehouden. Men hecht groote beteekenis aan deze beide confe renties. Van betrouwbare zijde wordt verklaard, dat Mussolini zijn oorspronkelijke plan beeft opgegeven om te wachten tot voor stellen worden gedaan door andere mo gendheden in zake den Volkenbond. Hij zou thans bereid zijn, met eigen voorstellen voor den dag te komen. Deze zullen betreffen o.a. afscheiding van het verdrag van Versailles van het Volkenbondshandvest; reconstructie van den Volkenbondsraad op breeder basis en herziening van het stelsel van gelijk stemrecht voor kleine en voor groote mo gendheden. Op een punt van groot belang, zoo zegt men, steunt de Duce Frankrijk. Hij gelooft, dat als de huidige eischen van Duitschland worden ingewilligd, het re sultaat niet ontwapening, maar een alge- meene Europeesche herbewapening zou zijn. De complotten in Roemenië. De staat van beleg in Roemenië is af gekondigd. De bevolking wordt verplicht alle wa pens in te leveren. Het dragen van uni formen en insignes van particuliere or ganisaties is verboden. Openbare vergaderingen, manifestaties en optochten zijn verboden. De politie heeft het sluitingsuur vastgesteld op 12 uur. Er komen eenige mutaties in de re geering. Aangezien men bevreesd is voor een uitgebreide samenzwering ia ook de lijf wacht van koning Carol versterkt. Men schat bet aantal personen, dat door de poitie is gearresteerd als verdacht van medeplichtigheid aan de samenzwe ringen van de IJzeren Garde op 1400. De politie heeft ook een samenzwering ontdekt, welke o.m. ten doel had den mi nister van buitenlandsche zaken Titulescu om het leven te brengen. Duitschland en Frankrijk. Rijkskanselier Hitier en de rijksminis ter van buitenandsche zaken hebben Maandagnamiddag den Fransehen gezant Francois Poncet ontvangen. De ambassadeur heeft hen ingelicht over het Fransche standpunt ten aanzien van de ontwapeningskwestie en hun de desbetreffende nota overhandigd. Ruslands tweede vijfjarenplan. Het telegraaf-agentschap der sovjet unie publiceert bijzonderheden inzake het tweede vijfjarenplan, dat op den a.s. ze ventienden partijdag der communistische partij zal worden behandeld. Dit tweede vijfjarenplan sluit aan bij de resultaten van het eerste vijfjarenplan. Aan het einde van het tweede vijf jarenplan moet de productie der geheele industrie een waarde hebben van 103 mil liard roebel (bij een prijsstand van 1926- '27). Aan het einde van bet eerste plan bedroeg de productie 43 milliard, hetgeen, vergeleken met den toestand voor den oorlog reeds een negenvoud beteekent. In den loop van het tweede plan moet verder de productie van den landbouw het dubbele gaan bedragen, vergeleken met die van het eerste plan. De resulta ten van de veeteelt moeten opgevoerd worden tot 225 procent. Ook de verkeers- toestanden moeten in deze periode aan zienlijk worden verbeterd. Belangrijke middelen zullen beschik baar worden gesteld voor hygiënische doeleinden. Analphabetisme en semi- 8nalphabetisme moeten geheel verdwij nen. In de steden en op het platteland wordt leerplicht ingevoerd. Aan het einde van het tweede vijfjaren plan moet het kapitalisme in sovjet-Rus land volkomen opgeheven zijnll Beperking van productie. Naar verluidt zou President Roosevelt zijn goedkeuring hebben gehecht aan een nieuwen drastiscben maatregel tot beper king van de landbouwproductie teneinde tegemoet te komen aan den nood der landbouwende bevolking. De regeering zou n.l. besluiten, een bedrag van 350 millioen dollar beschikbaar te stellen voor het aankoopen van 50 millioen acres grond, die thans bebouwd worden, doch dan aan bebouwing voor landbouw-doel- einden onder directe regeeringscontrole onttrokken kunnen worden. De boodschap van Roosevelt. President Roosevelt heeft aan de lei ders van het Congres meegedeeld, dat hij persoonlijk vanmiddag zijn boodschap zal voorlezen, welke hij tot het 73ste Congres zal richten. De tweede presidentiëele begrootings- boodschap van Roosevelt zal van een on gewone lengte zijn, en verrassing teweeg brengen. Het algemeen gevoelen is, dat er nieu we belastingen zullen worden ingevoerd. Korte berichten. De plotseling ingevallen koude welke eenige dagen langs de Oostkust van Amerika heeft geheerscht, heeft plaats gemaakt voor een periode van zachter temperatuur, waarin de thermo meter is gestegen tot 38 graden boven nul. Maandag heeft een mist, zoo hevig, als zelfs Londen in jaren niet heeft ge kend, het geheele verkeer in de Engelsche hoofdstad, uitgezonderd het onder- grondsch verkeer, stilgelegd. In vele stadsdeelen stond het verkeer geruimen tijd geheel stil en moesten trams, auto bussen en auto's midden op den weg blij ven staan. De Belgische bladen maken melding van een geval van sabotage, op de spoor lijn bij Schaerbeek gepleegd. Een arbei der, die de lijn inspecteerde, vond op de rails verscheidene stukken ijzer en hout, voorts 'n dwarsligger die zoo tusschen de rails gewrongen was, dat de wissel dien tengevolge niet werkte. De maandcijfers van het Engelsche ministerie van arbeid toonen een belang rijke stijging van het aantal te werk ge stelde personen. In twaalf maanden tijds daalde de werkloosheid met 499.208 man. WINST VOOR DE P. T. T. IN 1933. Stijgende lijn In het luchtpost-vervoer. De directeur-generaal der Posterijen, Telegrafie en Telefonie, ir M. H. Damme, heeft gisteren in de groote vergaderzaal van het Hoofdbestuur der P. T. T. voor de aldaar aanwezige ambtenaren een re de gehouden ter gelegenheid van de jaar wisseling. De directeur-generaal wees op de af hankelijkheid van het P. T. T.-bedrijf van den internationalen toestand, welke ont wikkeling buitengewoon moeilijk te be- oordeelen is. De veranderingen van dezen toestand zijn ook structueel. Hij merkte verder op dat wij er op kunnen rekenen, dat de verdere bedrijfs ontwikkeling niet zonder gevaar geschie den zal. Er zal heel wat moeten verdwij nen, voordat wij tot een normalen toe stand zullen zijn teruggekeerd. Een be langrijk aantal onzer Uanten, aldus spr., zal verdwijnen. De vraag is of er voldoen de nieuwe klanten zullen bijkomen om het bedrijf te behoeden voor achteruit gang van inkomsten. Met betrekking tot de versobering zeide spreker a.m., dat de dienst bij de Tele grafie moest worden aangepast aan een vermindering van het verkeer en aan een vermindering van inkomsten. Door be langrijke maatregelen van versobering is een redelijk financieel resultaat bereikt. Wat de telefoon betreft, deed hij uitko men, dat door de bijzondere ontwikkeling van de techniek, belangrijke verbeterin gen zijn verkregen zonder verhooging van exploitatiekosten. De automatiseering van de telefoon verhoogt de belangstel ling er voor. Wat de Posterijen betreft, de daarop aangebrachte bezuiniging is ook zeer belangrijk en de versobering be antwoordt aan het in uitzicht gestelde resultaat. Het P. T. T.-bedrijf als zoodanig heeft over 1933 winst gehad. Dit is niet al leen te danken aan het resultaat van den Postcheque- en Girodienst. De toe stand is in 1933 niet zoo eenzijdig ge weest, dat de Postcheque- en Girodienst de kurk zou zijn, waarop wij zouden moe ten drijven. Een lichtpunt noemde spr. de luchtpost, welke zich in stijgende lijn ontwikkelt, in verband waarmede hij zijn waardeering voor de K. L. M. betuigt. Het verkeer met Indië heeft sedert de invoering van den wekelijkschen dienst een geheel ander tempo gekregen. Men moet er gaarne de noodige gelden voor over hebben. Spreker eindigde met de beste wenschen. Opbrengst Rijksbelastingen en gevestigde schuld. In de Statistiek der Rijksfinanciën 1933 uitgegeven door het Centraal bureau voor de Statistiek wordt o.m. een overzicht ge geven van de opbrengst der Rijksbelastin gen van 1900 tot en met 1933 (met inbe grip van die welke in afzonderlijke fond sen zijn gestort) en wel onderscheiden in conjunctuurbelastingen, zakelijke, per soonlijke en rechtsverkeersbelastingen. De opbrengst van alle belastingen teza men is het hoogst geweest in het tijdvak 19201924, n.l. bijna f 608 millioen, of f 86 per hoofd der bevolking. De op brengst over 1931 bedroeg f 583 millioen of f 63 per inwoner, terwijl over 1933 als opbrengst is geraamd f 459' millioen of bijna f 56 per inwoner. De belangrijkste belastinggroep is die der persoonlijke be lastingen, voor welke groep de belastin gen naar het inkomen en het vermogen vóór 1915 en na 1925 minder opbrachten dan de verteringsbelastingen. Ten slotte wordt de aandacht geves tigd op het uitstaand bedrag aan natio nale gevestigde schuld, welk bedrag een weinig is gedaald en wel van f 1147 mil lioen op 1 Januari 1900 tot f 1143 mil lioen op 1 Januari 1915 om daarna snel te stijgen tot f2916 millioen op 1 Ja nuari 1925 en wederom te dalen tot f 2338 millioen op 1 Januari 1932. Op 1 Januari 1933 steeg de schuld opnieuw tot f2475 millioen. Deze. schommelingen en de on derlinge verhouding tusschen de tegen de verschillende rentetypen opgenomen ka pitalen zijn in een derde grafiek tot uit drukking gebracht. De terugreis van den Postjager. Volgens mededeeling van het Studie comité „Snelpost NederlandIndië" zal de Postjager Vrijdag a.s. des nachts om 1 uur Indischen tijd, d.i. Donderdag om 18.10 u. Amsterd. tijd, uit Batavia ver trekken om de terugreis naar Nederland te aanvaarden. Het ligt in de bedoeling Zondagavond nog zij het dan ook laat Schiphol te bereiken. De motorpech van den „Postjager". De firma H. Pander Zonen bericht het, volgende: Nadere gegevens en resultaten om trent de oorzaak van het onderbreken van de zoo voorspoedig begonnen heen- vlucht van den Pander Postjager zijn thans in bezit gekomen. Naar aanleiding hiervan stelt de fir ma H. Pander Zonen er prijs op met nadruk te verklaren, dat zij omtrent de oorzaak van het wegloopen van de olie Binnenland. De P. T. T.-uitkomsten over 1933. Het luchtverkeer Nederland-Indië in de toekomst. Het uitverkoopsysteem in studie. Buitenland. Mussolini's plannen. De complotten in Roemenië. Ruslands tweede vijfjarenplan. Overstrooming in Californië. De tweede boodschap van Roosevelt. van den rechter motor kwaden opzet nagenoeg uitgesloten acht. Het Studie Comité Snelpost Nederland Indië zal nadere rapporten en docu menten omtrent het onderzoek, voor zoo ver niet reeds in haar bezit, ontvangen. Zij zal te zijner tijd beslissen, of hierom trent al dan niet nadere mededeelingen zullen worden gedaan. Zuivering in de N. S. B. Naar het „Centrum" uit betrouwbare bron verneemt, heeft er momenteel in de Nationaal-Socialistische Beweging van Ir Mussert een zuiveringsactie plaats. Het gevolg daarvan zal zijn dat een groot aantal leden geroyeerd zal worden. Waarschijnlijk zal het aantal royementen het getal van 1200 te boven gaan. Veel zonneschijn in 1933. Vanwege het Koninklijk Ned. Met. In stituut te De Bilt was gemiddeld over het geheele jaar de temperatuur juist gelijk aan de normale; de grootste afwijkingen kwamen voor in Maart met 2,3 graden boven en December met 5 graden beneden normaal De jaarsom van den neerslag was 21 procent beneden de normaal van 700 m.M. De grootste afwijkingen vertoonden De cember en Juni met reap. 88 pet. beneden en 34 pet. boven normaal. Het aantal uren zonneschijn, gemid deld over de vijf hoofdstations, dat nor maal 1561 bedraagt, was in het afgeloo pen jaar 150 daarboven. De grootste afwijkingen kwamen voor in Maart en Mei resp. 65 uren boven en 34 uur beneden normaal. Eerste Kamer. •De Eerste Kamer is bijeengeroepen in openbare vergadering op Dinsdagavond 9 Januari half 9. Eenige kleinere wetsont werpen zijn dan aan de orde. Den Woens dag d.a.v. zullen een aantal begrootingen in de afdeelingen worden onderzocht. Beperking Suikerbietenteelt. Door de drie Centrale Landbouworga nisaties is betreffende de plannen tot be perking van den steun aan de suikerbie tenteelt het volgende telegram aan den Minister van Economische Zaken gezon den: Minister van Economische Zaken te 's Gravenhage. Dagelijksche besturen Centrale Land bouworganisaties, vernomen hebbende, als zouden plannen tot beperking steun suikerbietenteelt in voorbereiding zijn, verzoeken Uwe Excellentie eerbiedig in deze aangelegenheid, waarmede zoo vi tale belangen landbouw zijn gemoeid, geen stappen te doen, alvorens vertegen woordiging landbouw is gehoord. Diepenhorst, Voorzitter. Goedbloed, Secretaris. De droge December 1933. Het filiaal van het K. N. M. I. te, Am sterdam deelt mede: Sinds Augustus 1909, toen de waarne mingen in den Hortus zijn begonnen, is December 1933 met 11 m.M. neerslag de droogste maand geweest. Sinds 1887 loo pen de waarnemingen aan de Handels kade en was December 1890 met 2 m.M. neerslag de droogste maand, gevolgd door December 1933 met 8 m.M. Aan de Han delskade wordt altijd minder neerslag gevangen dan in den Hortus, omdat de opstelling der regenmeters minder gun stig is. Volgens de waarnemingen in den Hortus waren de grootste jaren 1921, 1911, 1933 en 1929 met achtereenvolgens 514, 614, 635 en 637 m.M. regen. De nat ste jaren waren 1927, 1915, 1912 en 1930 met 975, 959, 947 en 931 m.M. neerslag. De toepassing van de Ongevallenwet. Het bestuur van de Rijksverzekerings bank verzoekt het volgende op te nemen: In verband met de jongste jurispru dentie van den centralen raad van beroep zal bij de toepassing van de Ongevallen wetten ten aanzien van kinderen, die in de onderneming van hun vader (moeder) werkzaam zijn, met ingang van 1 Jan. 1.1. het volgende standpunt worden ingeno men:

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1