Kerknieuws. Onderwijs. land- en Tuinbouw Telegrammen. Marktberichten. Briefwisseling. Radio-nieuws Financieële Berichten. 81"/i» 175)4/6 5% &y4 111 Gemengd Nieuws. ter sal arriveeren. De raadsvergadering voor de installatie begint om 2 uur. Borssele. Oudejaarsdag trof het doch tertje van den landbouwer M. het onge luk, dat een hond haar zeer erg in een harer beenen beet. Het meisje was met iemand aan het sneeuwballen gooien. In het gezelschap mengde zich een hond. Al spelende maakte de hond zich boos en begon het meisje te bijten. Medische hulp was dringend noodig en werd verleend door dr Folmer. Proces-verbaal tegen den eigenaar van den hond werd opgemaakt en de hond (voor het publiek toch al las tig) is den volgenden morgen doodge schoten. lerseke. Inbraak. In den nacht van Zondag op Maandag is, terwijl de bewo ners afwezig waren, ingebroken in het huis van den heer G. Lindenberg, Buren- polder alhier. Het is den inbreker gelukt een kluis te forceeren en een bedrag van f 12.000 aan geld en papieren buit te ma ken. Het was voor de bewoners toen zij thuis kwamen een onaangename ontdek king, dat ongenoode gasten op een derge lijke wijze hadden huisgehouden. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld, maar tot nu toe is er van de daders geen spoor gevonden. De heer L. was tegen inbraak verzekerd. 'sGravenpolder. Drie kinderen aangereden. Heden kwam een vrachtauto van dhr Westdorp uit Goes aanrijden, terwijl eenige kinderen met hun sleedjes op den weg speelden. Door de gladheid kon de auto niet stoppen en slipte, zoodat 3 kinderen onder de auto kwamen, die allen vrij ernstig doch niet levensgevaarlijk gewond zijn. Dr Koole was spoedig ter plaatse om ze te verbin den. (Volgens een ander bericht kwamen 2 jongetjes, Bras, geheeten, oud 5 en 7 jaar oud, onder de auto. Het 5-jarig jou- getje kreeg een ernstige hersenschudding. Zijn toestand is zorgwekkend. Het 7-jarig jongetje liep inwendige kneuzingen op.) Wemedinge. Door de politie alhier is aangehouden en ter beschikking van de Justitie te Middelburg gesteld zekere J. D.., als verdacht van het plegen van niet nader te noemen handelingen met een minderjarige. Ook is aangehouden en ter beschik king van de Justitie te Middelburg ge steld zekere M., die er van verdacht wordt in den nacht van 26 op 27 Dec. 1.1. brand te hebben gesticht in zijn wo ning. Vrijdagavond had de jaarlijksche vergadering plaats van de Goöp. Ver- eeniging „Helpt Elkander" tot aankoop van brandstoffen. De voorzitter, M. Hoo- gesteger Fz., opende de vergadering en heette de aanwezigen hartelijk welkom. Uit de verslagen van den Secr. en Pen ningmeester bleek, dat over het afgeloo- pen boekjaar 1932'33 was ontvangen f 11.920, uitgegeven f 11.043,49, alzoo meer ontvangen dan uitgegeven f 876.51. Het entreegeld bleef gehandhaafd op f 1 per toetredend lid, eveneens het salaris van het bestuur, op 2 pet. van de bruto ontvangsten. Aan de beurt van aftreding waren de heeren M. Hloogesteger Fz., voorzitter, H. Pieterse en M. Noussen, commissarissen, welke alle werden her kozen. Het vervoer der in het volgende boek jaar 19331934 aan te koopen brand stoffen werd aan Jac. v. Stel c.s. voor 5 ct. per H.L. gegund, terwijl het lossen aan Jan de Schipper Gz. voor 2 'A ct. werd toegewezen. In het afgeloopen boekjaar werd door de leden aangekocht: 661.000 k.g. eierko len, 25.000 k.g. stukkolen, 26.000 k.g. an- thraciet, 19.285 k.g. bruinkoolbriketten. De prijzen waren gemiddeld voor eier kolen f 1.10 per H.L., stukkolen f 1, en anthraciet f 1. De waarde van den reservevoorraad brandstoffen bedroeg bij 't einde van 't boekjaar f 180. De vereeniging telt 365 leden. Walfaartsdijk. Vrijdagavond werd al hier de eerste vergadering gehouden in de geheel verbouwde en keurig ingerichte consistoriekamer van de Geref. kerk. Het was een vergadering van de A. H. Kies- vereen. onder leiding van haar voorzit ter, dhr Van Wijk, die bijzonder druk was bezocht. Onder de ingekomen stuk ken was o.a. een reglement van de kort geleden opgerichte Ar ja-club. De heer G. Heijnsdijk bracht verslag uit van de Cen trale en Provinciale vergaderingen. Daarna was aan de orde een inleiding van dhr F. Gaan over: „Het Nationaal- Socialisme", dat Spr. in zijn wezen en karakter teekende en toetste aan het A. R. beginsel. Hierop volgde een zeer breed voerige en bijzonder vruchtbare bespre- king, waaraan door velen werd deelge nomen. Dhr Gaan eindigde met dank gebed. Biggekerke. Vrijdagmiddag hield de af- deeling van de Z. L. M. een algemeene vergadering onder leiding van dhr L. Si- mense Lz. Sr. In zijn openingswoord wees de voorz. op het gehouden debat in zake landbouwsteun, waarbij glashelder is gebleken, dat steun aan den landbouw dringende noodzakelijkheid is. Verder wees hij op het groote gevaar, It momenteel onze bietenteelt bedreigd. Naar aanleiding van een ingekomen stuk werd besloten de ondervindingen in de practijk opgedaan met het voorkiemen van pootaardappelen in een rapport te vereenigen. Door den voorz. werd verslag uitge bracht van de algemeene vergadering te Goes gehouden. Als bestuurslid werd herkozen de heer M, Houterman, als afgevaardigde naar eventueels vergaderingen do heeren G. Wijnand en G. Polderman. Door den voorzitter werden uitvoerige inlichtingen verstrekt over de veebeper king. Bij de rondvraag werden verschil lende aangelegenheden besproken o.a. ook het plaatsen van werkloozen met loontoeslag van de gemeente bij landbou wers. S( Laursns. In verband met een aantal ingekomen verzoeken om steun, verga derde Vrijdagavond het plaatselijk Crisis- Comité onder voorzitterschap van bur gemeester Van 't Hoff. Nadat door den penningmeester ©en overzicht was ge geven van den stand der financien, werd na eenige bespreking aan verschillende steunaanvragen voldaan. Algemeen werd betreurd, dat de maan delijkse bo collecten zoo weinig opbrach ten, waardoor het niet mogelijk was meer te doen. Een opwekking tot het verleenen van ruimere giften was wel op zijn plaats. Voor 'het einde des jaars zouden ook nog eenige dekens worden uitgedeeld. Ter versterking van de kasmiddelen zal een speldjesdag worden georganiseerd. O.- en W.-Souburg. Vrijdag is alhier opgericht -een af deeling van den Chr. Boeren- en Tuindersboud met aanvanke lijk 15 leden. Tot voorzitter werd gekozen dhr B. Koole, tot secretaris dhr H. Cijsouw, tot penningmeester dhr Jac. Bezuyen. Tot lid van bet Gewestelijk bestuur werd dhr B. Koole aangewezen. Het ligt in de bedoeling om half Jan. a.s. een spreker voor de afdeeling te doen optreden. Het Comité „Muziektent" heeft in zijn Vrijdag gehouden vergadering be sloten zich te ontbinden. De reden hiervan is waarschijnlijk ge legen in den crisistijd en verder in de weinige animo voor een tweede muziek tent van de zijde der samenwerkende ver een! gingen. Vrijdagavond gaf de Reciteervereen. op Geref. Grondslag „Aldegonde" in de Geref. kerk een ontspanningsavond. Hier voor bestond groote belangstelling. Op dezen avond werd een spreekkoor uitgevoerd, getiteld: „Eens Cbristensreis", dat bedoelde weer te geven den strijd van den Ghristen tegen de vele verleidingen van den Satan Dit stuk is uitnemend geslaagd en heeft te zien gegeven wat na volhardende ern stige studie bereikt kan worden. Door een drietal leden werden voorts, elk een voordracht ten beste gegeven, welke op een hoog peil stonden. Een en ander werd afgewisseld door orgel- en vioolspel. Ds Kuiper kon in zijn slot woord spreken van een geslaagden avond. Voetbal. Goes. Zaterdagmiddag speelde de voet- balvereeniging „S. D. O." op het gemeen telijk sportveld een wedstrijd tc ren Goes V. Deze wedstrijd werd gewonnen door „S.D.O." met 4—-3. Stand met de rust 3—3. Kats. Zaterdagmiddag speelde de voetbalvereeniging alhier een wedstrijd tegen Colijnsplaat. Kats stond met 5 in vallers en Colijnsplaat met 3 invallers. Uitslag 71 voor Kats. Ruststand 21. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Nieuw-Weerdinge, B. S. Dijkstra te Ovezand. Naar Molkwe- rum, G. J. J. Liefting, cand. te De Bilt. Naar Oosterbierum, J. J. van Oosterzee te Tjerkgaast. Bedankt voor Eecsta, J. J. v. Oosterzee te Tjerkgaast. Voor Steenwijkerwold, P. Siemelink te Gasselternijeveen. Voor Werkendam, Th. Hettinga te Streefkerk. Chr. Geref. Kerk. Aangenomen naar Hillegom, W. Hen- driksen te Rotterdam (Z.). Beroepbaar. De heer G. F. D. Locher, theol. cand., hulppred. bij de Ned. Hierv. Gem. te Rotterdam-Vreewijk, stelt zich thans beroepbaar in de Ned. Herv. Kerk. Adres: Rotterdam-Zuid. Lange Geer 755. Uitslag examen voor betontechni- cus, uitgaande van het Zeeuwsch-Tech- nisch Instituut, gehouden te Goes op 27 en 29 Dec. Geslaagd: J. van Bers, Kloe- tinge; J. N. Garo, Middelburg, J. M. de Goninck, Goes, K. Dekker, Westkapelle; G. J. van Doorn, Middelburg; A. A. v. d. Giezen, Middelburg; J, de Jonge, Goes; G. Huisman, 's Gravendeel, J. Klap, We- meldinge; A. G. Krombeen, Hansweert, H.M. Krombeen, Hansweert; L. J. Lagen dijk, Arnemuiden; A. Smit, 'sHeeren- hoek, J. G. Steketee, Driewegen; A. A. Weyns, Wolphaartsdijk. De vereeniging van Oud-leerlingen der Christ. Kweekschool te Middelburg, hield Vrijdagavond in het gebouw der G. J. M. V. haar 3de reünie. Na de gebruikelijke opening hield de heer P. van Ooyen, leeraar aan de Chr. Kweekschool een causerie met licht beelden over „Reizen en Trekken", waar in hij de schoonheid en het karakteristie ke beeld van Elzas-Lotharingen aantoon de. Verder was het een gezellig samen zijn, waarin nog gesproken werd door den heer Dr K. Huizinga, directeur der Chr. Kweekschool en dhr R. v. d. Welle, oud-leeraar. In de pauze werden verver- schingen aangeboden. SNELHEID VAN BRIEFWISSELING DOOR DE EEUWEN. Globaal geschat aldus het „Hbld" zou een Amsterdammer die naar Batavia schreef, antwoord kunnen ontvangen in Nederland: In den tijd van Cornelia de Houtman (het klassieke voorbeeld): Deze vertrok den tweeden April 1695 met vier schepen van Texel en kwam bijna vijftien maan den later ter reede van Bantam (West- Java) aan. In zijn dagen zou de uit- en thuisreis dus juist twee en een half jaar hebben geduurd. Pieter Both, de eerste gouverneur-geno- naal van Oost-Indië, reisde reeds iets sneller. Hij vertrok naar Java op 30 Ja nuari 1610, waar hij 19 December 1610 aankwam. Elf maanden deed deze verte genwoordiger der O. Compagnie dus ovor den tocht, wat een retour reis van 22 maanden uitmaakt. We springen over naar de eerste stoom^ schepen, de reis makend door het toen nieuwe Suezkanaal. De „Prins Hendrik" bijv., een der toen zeer moderne stoomers der Stoomvaart-Maatschappij „Neder land", deed over zijn eerste reis van Am sterdam naar Batavia in 1873 veertig dagen en over de terugreis 45 dagen. Te zamen 85 dagen. Het zeekasteel „Dempo" van de Rot- terdamsche Lloyd doet tegenwoordig de reis Rotterdam-Batavia in 29 dagen, de terugreis in drie dagen minder soms. To taal 55 dagen dus. De tijd van de vliegpost naderde. In Oct. 1924 gingen Van der Hoop, Van Weerden Poelman en v. d. Broeke naar Indië. Ze hadden twintig vliegdagen noo dig (oponthoud te Philippopel laten we terzijde). Ze gingen niet retour per vlieg tuig. In dien tijd zou een brief dus onge veer 5 0 dagen (met wachttijd in Indië) hebben noodig gehad om de heen- en te- tugreis te maken. 1 Oct. 1927: Vliegtocht van Koppen met de Postduif. Tien vliegdagen heen, 12 te rug. Met wachten in Indië ging een brief toen heen en weer met een snelheid van plm. 30 dagen. 13 Sept. 1928. Proefdienst (veertien- daagsche) der K. L. M. Heen en weer heeft een brief ook 30 dagen noodig. Mei 1931: Beekman maakt een snelle vlucht. Amsterdam-Batavia vergt van een brief 25 dagen. Pelikaan December 1933: Briefwisseling met Indië in 12 dagen. Toestel blijft vier dagen in Indië. Van der Hoop c.s. vervoerde in 1924 5 K.G. post; Pelikaan in 1933 500 K.G. ONZE BIETENCULTUUR IN GEVAAR? Ongemotiveerde vrees voor de verdwijning der .mooie" Industrie. Dr H. G. Prinsen Geerligs schrijft naar aanleiding van een ingezonden stuk van dr H. Molhuysen over; „Onze Sui kerbietencultuur in gevaar", aan de T el eg r.: Het komt mij voor, dat de heer Mol huysen schreeuwt voordat hij geslagen wordt. De commissie bestaat uit de hee ren Van den Heuvel (een Kamerlid, en onverdacht steuntrekker voor de bieten- boeren), Wintermans (inspecteur van bet dep. van Landbouw), Roodhuysen (van het dep. van Financiën), Hirschfeld (van het departement van Economische Za ken) en prof. v. Gelderen (van de Indi sche regeering). Al is er nu geen beetwortelsuikerfa- brikant in vertegenwoordigd, dan is toch de heer Van den Heuvel een representant van de boeren, terwijl de overigen allen ambtenaren zijn. In Rotterdamsche dissertaties heeft men het wel doen voorkomen, als zou de beetwortelsuikerindustrie geen reden van bestaan hebben, en zoo gauw mogelijk moeten worden opgeruimd. Maar geen verstandig menscb zal zich daardoor van de wijs laten brengen. De Nederlandsche beetwortelsuikerin dustrie is tot 1930 toe zonder be scherming een loonend bedrijf geweest. Toen de wereldprijs daalde, was het geen bezwaar die industrie tijdelijk te steunen Daar heeft niemand iets tegen en geen verstandig en verantwoordelijk mensch denkt er aan, dit te veroor- deelen en in het geheel niet om de goed geoutilleerde beetwortelsuikerindustrie ten doode te doemen. De heer Molhuysen is erg vaag: „Blijkens berichten in de pers". „Naar verluidt" enz. Feitelijkhe den weet hij dus niet en hij, maakt nu alarm, dat de industrie er aan gaat! Laat hij nu eerst eens afwachten wat er wordt voorgesteld en dan zal het wel meevallen. Men kan misschien wel witte suiker uit Cechoslovakije of Polen (ook uit Cuba witte suiker??) voor f 4 krijgen, maar kan men dan in die landen voor f4 de witte suiker maken? Loopen de Neder landsche kooplieden dan klap op den in Polen of Cechoslovakije verleenden steun? Als men altijd wil klaploopen, dan was het maar beter om alle suiker voor f4 uit Polen te betrekken, dan is men nog beter af. Is het nu per saldo zoo verschrikke lijk, als iemand (een snood aandeelhou der of obligatiehouder van Indische cul tuurmaatschappijen, dus van nature een slecht mensch) probeert om in plaats van Cuba, Engelsche of Poolsche suiker: Ja- va-suiker binnen te krijgen? Niemand denkt er aan den Neder- landschen; beetwortelsuikerproducenten de verzorging van de binnenlandsche markt te misgunnen voor zoover het de 240.000 ton eigen verbruik betreft. Maar als men Poolsche, Boheemsche of Russi sche suiker invoert om er gecondenseer de melk mee zoet te maken, dan vragen wij schuchter of dat nu geen Java-suiker mag zijn. Polen kan de suiker net zoo min voor f4 maken als Java of Neder land en als men voor f 4 Poolsche suiker koopt, dan loopt men net zoo goed klap, als een Nederlandsche melkfabrikant, die voor f A7/s bij Dinteloord koopt en die zonder accijns te betalen uitvoert! Wijn uit Westiandscho druiven. Hoewel niet op zulk een ruime schaal als het vorig jaar zijn ook dit jaar de proeven tot het verwerken van druiven tot wijn voortgezet. Vooral door Prof. Sprenger uit Wage- ningen is hieraan nbg veel aandacht ge schonken, terwijl ook diverse particulie ren, zoowel kweekers als fabrikanten proeven nemen. Prof. Sprenger heeft in zijn laborato rium tientallen soorten wijn en zoete moe ten gebotteld, die nu op smaak getoetst zuilen worden. De moeilijkheid voor den afzet is voor een groot deel gelegen in het feit dat de accijns geheven worden ook voor de most, en die bedragen zijn lang niet gering. Voor het Westland blijven deze proef nemingen van belang, omdat het nog steeds een mogelijkheid ziet, om een be langrijk deel van zijn teveel aan druiven op deze wijze te kunnen verwerken. Het is niet onmogelijk, dat het volgend jaar flink wat druiven voor deze doel einden gebruikt zullen worden, en de Westlandsche druiven vloeibaar een af zetgebied verkrijgen. De Postjager. AMSTERDAM. Het comité snelpost Nederiand-Indië deelt mede, dat de Post jager Vrijdag 5 Januari a.s. om 1 u. In dische tijd (dat is 8 u. 10 Amst. tijd) van Batavia zal vertrekken. De aankomst op Schiphol wordt Zondagavond laat ver wacht. SCHEEMDA. Hedenmorgen is op den onbewaakten overweg te Heiligerlee een groote vrachtauto, geladen met stroo, door een trein gegrepen. Het achterste gedeelte van d9 auto werd grootendeels vernield, de inzittenden bekwamen geen letsel. ROTTERDAM, 2 Jan. 1934. Aanvoer: 139 paarden, 2 veulens, 1101 magere run deren, 480 vette runderen, 448 vette kal veren, 96 graskalveren, 634 nuchtere kal veren, 777 schapen en lammeren, 548 var kens, 27 bokken of geiten. Prijzen per K.G.: vette koeien 56-61, 60-53, 35-40; vette ossen 52-56, 41-47, 34-38; stieren 50-52, 42-46, 37-39; vette kalveren 85-95, 65-75, 45-55; schapen 36, 32, 28; lammeren 38, 34, 30; varkens 38, 36, 34; graskalveren 47, 43, 37; nuchtere kalveren 34, 26; slacbtpaarden 42, 37, 33. Prijzen per stuk: schapen 17, 12, 7; lammeren 14, 10, 7; nuchtere slachtkal- veren 8, 6; nuchtere fokkalveren 18, 14, 10; slacbtpaarden 140, 90, 70; werkpaar den 150, 115, 70; hitten 75, 60, 45; stie ren 260, 200, 150; kalfkoeien 260, 210, 160; melkkoeien 250, 200, 150; vaarzen 130, 110, 90; pinken 90, 70, 45; graskal veren 60, 45, 30. Omschrijving. Vette koeien en ossen: aanvoor iets minder, handel vlug, prijs houdend. Een enkel prima ex. nog 2 et boven noteering. Stieren: aanvoer min der, handel vlug, prijzen als vorige week. Vette kalveren: aanvoer zeer ruim, han del vlug, le soort iets duurder. Schapen en lammeren: aanvoer veel ruimer, han del flauw, prijzen minder dan vorige week Nuchtere slacht- en fokkalveren: aanvoer als vorige week, handel tamelijk, prijzen iets minder dan vorige week. Paarden: aanvoer als vorige week, handel vlug, iets duurder. Melk- en kalfkoeien: aan voer iets mipder, handel redelijk, prijzen als vorige week. Vaarzen en pinken: aan voer iets minder, handel redelijk, prijzen als vorig week. Graskalveren: aanvoor els vorige week, handel vlug, prijzen iets stij ver. Handel over het algemeen levendig, met slechte prijzen. De crisisrundveecentrale kocht 200 run deren en 20 vette kalveren. Andere artikelen geen noteering. Goes, 2 Jan 1934. Kookerwten f 10, schokkers f 12f 13, br. boonen 89, maanzaad f 17.75. Aan voer klein, handel gewoon. Eieren p. 100 st. f 3.70, middenpr. p. 25 st. 92,5 ct.; winkelprijs 5 ct. Boter p. k.g. f 1.60, middenpr. p. pond 80 ct., winkelpr. 90 ct. Fabrieksboter 90 ct., eendeieren f3.70, poeleieren f2.50, afwijkende boter 60 ct. Noteering van, de handelaren: Boter le soort 77,5 ct. p. pond; 2e soort 60 ct.; Eieren p. 100 st. f 3.70, poelje-eieren f 2.50. V.P.Z. Aanvoer 8500 eieren. Prijs f 4 p. 100 st. GOES, 2 Januari 1934. Peren: Comtesse de Paris extra 2225, Idem A 21—22, ld. B 18—19, Id. C 7—14, Gieser Wildeman extra 15, Idem A 1314, Idem B 10—13, Idem C 7—9, Kleipeer extra 1415, Idem A 12—14, Idem B 10-13, Idem C 8—10, Winterlouwtjes 9, Pondspeer 8—11, Uit schot- en Stekpeer 2—6 gulden, alles per 100 K.G. Appels: Goud Reinette extra 1924, ld. A 16—18, Idem B 12-14, Idem C 8—11, Zure Bellefleur extra 16, Idem A 12—16, Idem B 1014, Idem C 8—11, Dubbele Zure Bellefleur 10—14, Present van Enge land 15—27, Zoete Campagner extra 12, Idem A 0—10, Idem B T -8, Idem C 56. Zoete Armgaarde 810, Zoete Bellefleur 6—7, Zoete Joop 5, Pomme Oranje 9, Gel- dersche Holaart 36, Uitschot- en Stek- appels 2—6 gulden, alles per 100 K.G. Diversen: Tomaten 2—17 gulden per 100 K.G. Kipeieren f3.50—f3.70 per lOOstuks. Hazen f 1.55—f198, Wilde konijnen f0.00, Fazanten f 0.40—f 0.75, Patrijzen f0.35, al les per stuk. Honing f0.40 per flacon. Bloemen i 0.25—f 0.26 per pot. H. Hi. Correspondenten. Opga ven Burg. Stand over December, bevol king over 1933 en nota over 4e kwartaal 1933 zien we gaarne spoedig, uiterlijk 10 dezer, tegemoet. Programma van Woensdag 3 Jan. HUIZEN 296.1 M. N.G.R.V. 8.15—9.30 Concert. 10.30—11 Morgendienst. 1112 Harmoniumbespeling. 12.301.16 en 1.45 2.30 Concert door Kwintet. 1.151.45 Kinderzang. 2.303 Voor postzegelver zamelaars. 33.45 Het Philh. Symph. Orkest. 45 Piano. 56 Kinderuurtje. 66.30 Landbouw halfuur.. 7.308 De clamatie. 89 N.G.R.V.-orgel. 99.80 Spr. dhr G. van Roekei. 9.30>10.30 Holl. Kamermuz. vereen, te Amsterdam. 10.30 11.30 Gramof.platenconcert. BEURSBERICHTEN. Slotkcersen van de Amsterdamsche Ef fectenbeurs ons medegedeeld door Van Heel Go. N.V. te Goes. vorige koers heden Ned. Handel Mij. ATA 48 Philips Gloeilampen G.B. 260 262 Unilever 93 92 Anaconda Copper öYa 0% Bethlehem Steel 24% 23% U.S. Steel Corp. 31A Koninkl. Petroleum 176 Shell Union Amsterdam Rubber 105 106 X Ned. Scheepvaart Unie 47 49)4 Deli Maatschappij 109% Handelsverg. Amsterdam 178 y* 180 5 pet. Nederland 1932 101A 101)4 4)4 pet. Ned.-Indië 1926 93 94)4 4 pet. Nederland 1933 100 'A 100% De eerste beursdag in 1934 bracht wei nig verandering in omzetten. Ondanks dat de stemming niet ongunstig is te noe men bleef de handel zelfs voor de hoofd soorten beperkt. Er is weinig materiaal aan de markt, zoodat geringe vraag de koers reeds doet oploopen. De beleggings- markt was prijshoudend. Wisselkoersen. Amsterdam, 2 Jan. 1934, 2.30 uur. Londen 8.088.11 Berlijn 59.3059.34 Parijs 9.759.76% Brussel 34.57—34.60 New-York 1.55-1.57 TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 8 Jan.: Zwakke, veranderlijke wind, aanvanke lijk uit Westelijke richtingen, nevelig tot betrokken of zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, lichte dooi tot tempera tuur om het vriespunt. Stand van hedenmiddag 3 u.: Wonnsdag 4 n. 27 min. Verloofd paartje door een auto gegrepen. Een jongeman gedood. Gisteravond is op den Rotter- damschedijk, even voorbij den watertoren te Gouda, een ernstige verkeersongeluk gebeurd. In de richting Moordrecht wandelde een paartje, dat moest uitwijken voor een uit tegenovergestelde richting komenden wielrijder en daarvoor geheel rechts van den weg ging loopen. Achter het tweetal kwam met matige snelheid een door den 19-jarigen bakker A. Rook uit Moordrecht bestuurden luxe auto, welke voor het passeeren van den wielrijder eveneens naar rechts uitweek. Door den dikken mist merkte de chauf feur de wandelaars niet op. Van het twee tal werd de jongen, de 16-jarige loop knecht C. v. d. Ham, wonende te Gouda, aangereden. Met een schedelbreuk is hij per auto naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij kort na aankomst, zonder tot bewustzijn gekomen te zijn, is overleden. Hoewel het paartje gearmd had geloo- pen, is het 19-jarige meisje er donder letsel afgekomen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 3