Wat is er van den nacht? EERSTE BLAD. Ook in 1934 ZATERDAG 30 DECEMBER 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. Tg Dit nummer bestaat uit 4 bladen A. C. VAN DER REST Buitenland Belangrijkste Nieuws. Goes, Telef. 168 A. C. VAN DER REST Binnenland. litsingskamer aan- id van ons daar tbben gewacht op moesten wij ons nieuwsgierigheid, was geen sprake. S, verder, ben ik |n het werk gegaan ten, omdat ik weet voor het telefoon- lur het geheele ge ruimd, ben ik nog >leven om het wa- »p te ruimen, en we naar huis. ie haalde de re- huis. Ik zei tegen cs", niet wetende, zou hebben om te [omen onschuldig |nadruk op, dat hij noorstander is van |oor de grap Slan Salanky in ien twee jongelui ïelaas een tragisch li wilden hun bu lmaken, door er te egen witte lakens |zicht zwart, waar hun woning lok- [ng de schrik der de jongens opge- [lij'kheid over, toen aw el aan het derde Ing van den dorps- |ienstmeisje dat de ontzetting, it met roovers te hij1 juist een be- geld in huis had, pste eenige schoten werden getroffen |e één was op slag I tijdens het vervoer in zijn verwondin- POSITIE DER |KER. Sommei van Vloten lts gehad hebbende Jnheid van de In- Idie te Wageningen lde heer J. M. van en voordracht over lie van de bietsui- op te wijzen, dat Wonderlijke bietsui- ken kan worden, hpeciale rietsuiker- Is en algemeene sui ciding van de sui- chillende landen tot [positie is beslis- __nogelijkheid van pet betrokken land. Jtdrukkelijk, dat de Industrie haar be- Jft bewezen. Thans [gelijkheid der in- |heidene productie- bepaald door den te mate waarin de [en bereid zijn be- Iherming der riet- pinden (zonder Ja- nstreeks f 0.50, die 13.50 per 100 k.g. [Er is dan ook vol- tusschen riet- en J algemeene strijd foducenten. "Wan- bescherming zou lan landen de pro^ 1, terwijl de con- fan de daling van [geprotegeerde lan- breldmarktprijs zou stijging ondergaan gebieden onder die productie zouden komt daarbij tot de Ierland daartoe zou daarmee het be- Cederlandsche pro- ktoond. van het suiker- |t men hier te lan- eenzijdig naar den [laag is ten gevolge Arbeidskrachten, de per opnervlakte- Instige kapitaalspo- lemingen. lroducenten ontken- 1 kostprijs van Java I voor het voortbe- Industrie. [erichten, waaruit [lannen zouden be lt te doen staken en kkt met Javasuiker rvent, dat naar zijn loorslag mag geven, prtuiging, dat in de Ede geen loonende [mogelijk zou zijn. [eel te hebben aan- pt zich nog op het daaraan deelne- Iten nemen aan, dat 1 dat met het Chad- lagestreefd, corres- Iderlandschen kost- |e bijl het tot Chadbourne-over- lei afschaffing van [proken, zou Neder- fen den toen vastge- [erprijs kunnen blij- M 1 Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 250, Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën: Familieberichten 30 cent, Han- delsadvertentiën 25 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.?5, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto t 0:5$. Bij contract belangrijke korting. OP MAANDAG 1 JANUARI ZAL „DE ZEEUW" NIET VERSCHIJNEN. Wat is er van den nacht, O Wachter I Welk een dag wordt aan de kim verwacht? Het jaar 1933 behoort straks tot bet verleden. We staan weer aan 't begin van een nieuwen tijdkring. Bij de vorige jaarwisseling hebben wij Eu op de angstig-bange vraag: Wat is er het wereldleven. Het was alles even don ker en somber toen bet jaar 1933 zijn in trede deed. Niet zonder spanning werd uitgezien naar wat bet nieuwe jaar zou brengen. Er waren toen volgens sommige deskun digen verschijnselen, die er op wezen, dat het dieptepunt van de crisis was bereikt en in vele harten leefde de hoop, dat een tijd van ontspanning zou aanbreken en dat we in 1933 althans het gloren van den nieuwen dag zouden zien. Maar belaas, de hoop is beschaamd. Ook in dit jaar was er de onrust en spanning, de donkerte en de somberheid. En de angstig-bange vraag: Wat is er van den nacht, o wachter? moet het ant woord luiden: Het is nog nacht. Wij kunnen niet een eenigszins volle dig overzicht geven van wat het straks verstreken jaar beeft gebracht. Slechts enkele punten stippen wij aan om duide lijk te maken, dat bet nachtelijk duister nog volstrekt niet is verdwenen. Bij het begin van dit jaar stonden we aan den vooravond van twee belangrijke conferenties: de Ontwapenings conferentie en de Economi sche c o nf e re n t i e. De hoop leefde, dat de gemeenschappelijke nood de vol ken tot elkaar zou brengen en dat op de te houden conferenties belangrijke resul taten zouden worden bereikt. Het heeft echter niet mogen zijn. De Economische conferentie is een volslagen mislukking geworden. Tot een hartelijke samenwerking voor wederop bouw van de door de crisis geteisterde wereld is bet niet gekomen. En met de Ontwapeningsconferentie is het niet be te T gegaan. Er kon, ondanks de her haalde samensprekingen niets worden be reikt. Het gevolg van een en ander is ge weest, dat de economische tegenstellingen zijn verscherpt, dat de sociale nood nog grooter is geworden en dat, ondanks de begeerte die er heet te zijn om te komen tot beperking van de bewapening, precies in tegenovergestelde richting wordt ge werkt. Daarbij komt nog, dat de spanning on der de volken eer vermeerderd dan ver minderd is. Het permanente conflict tusschen J a- p a n en China is in 1933 niet tot op lossing gekomen en heeft er toe geleid, dat Japan het besluit heeft genomen uit den Volkenbond te treden. Het optreden van Japan op maritiem gebied, heeft voorts tot gevolg gehad dat zoowel Amerika als Engeland besloot de oorlogsvloot te versterken, teneinde op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn. Het was vooral op Amerika dat ve len hun hoop gevestigd hadden, maar on danks de velerlei maatregelen die door Roosevelt genomen werden, is het niet gelukt een blijvende verbetering van den toestand tot stand te brengen. De schuld hiervan ligt niet bij het in onzen tijd zoozeer gesmade parlementaire stelsel. Immers reeds op 16 Juni werd het congres tot het voorjaar van 1934 naar huis gestuurd, zoodat Roosevelt de han den vrij had om te doen wat bij meende dat noodig was. Trouwens in andere landen waar de dictator het voor het zeggen had is het evenmin gelukt iets van beteekenis tot stand te brengen. Mussolini is er niet in geslaagd in 11 eu- 1 i de werkloosheid te beteugelen en de crisis te verdrijven. En dan Duitschland. In Maart van dit jaar werd de Rijksdag ontbonden en werden de teugels van het bewind hitler in handen genomen. De Kijksdag had sindsdien niets meer in te brengen en dus had de dictator alle ge legenheid om zijn kracht te toonen. Maar wat ia er in de practijk bereikt? Er zijn leesten gehouden en parades, men heeft bet volk gelegenheid gegeven zijn haat te gen de Joden te luchten, een groot deel van het volk is van zijn rechten en vrij heden beroofd, maar eenige verbetering Tan beteekenis werd niet bereikt. Ingezonden Mededeellng. As«. APOTHEKER Lange Kerkstraat, Goes. p. f. De buitenlandsche verhoudingen zijn verscherpt. En op financieel gebied heeft men zich eenvoudig aan alle verplichtin gen onttrokken en een moraal gehuldigd die door de heidensche Germanen zeker ais oneerlijk en onwaardig zou zijn be stempeld. De verhouding tusschen Frankrijk en Duitschland voor blijvende verbe tering en ontspanning in Europa van groote beteekenis, is er niet beter op ge worden dit jaar, terwijl bovendien de verhouding van Duitschland tot Oos tenrijk, waar sinds 7 Maart van dit jaar al mede het parlement ter zijde is gesteld, zóó gespannen is den laatsten tijd, dat meer dan eens gevreesd werd dat een botsing niet uit zou blijven. Het is nog nachtl Hetzelfde geldt ook van Engeland waar men ten opzichte van Britsch-Indië nog steeds niet zonder zorg is en waar men het heeft moeten aanzien dat Ier land den eed van trouw aan den En- gelschen Koning heeft afgeschaft, terwijl met kracht op algeheele onafhankelijk heid wordt aangestuurd. In Frankrijk had men ook dit jaar weer met Kabiets-crisissen te tobben, gevolg van het feit, dat daar het parle ment zich zijn verantwoordelijkheid zoo weinig bewust blijkt te zijn. In R u s 1 a n d zit men weer met moei lijkheden van anderen aard. Zwaar drukt daar nog altijd de hand van de roode overheerschers op de bevolking, die tot het uiterste wordt uitgeperst, ten behoeve van het Sovjet-bewind, dat wanhopige maar tot nu toe vergeefsche pogingen aanwendt, om de zegeningen van zulk een bewind naar buiten te laten blijken. Meer nog dan van vele andere landen geldt van het roode Rusland, dat het nog steeds nacht is. Wij zouden zoo door kunnen gaan en wijzen op S p a n j e, waar het dit jaar al bijzonder onrustig was en op verschil lende Z u i d-A merikaansche Sta- t e n, waar het vuur van den opstand telkens weer oplaaide, terwijl ook de on derlinge verhoudingen meer dan eens verstoord werden. Maar ook zonder dat we verdere bijzon derheden geven is het wel duidelijk, dat op de vraag Wat is er van den nacht O Wachter I Welk een dag wordt aan de kim verwacht, het antwoord moet luiden Nog is 't nachtl Wij komen tot ons eigen vader land. Ook hier was er de onrust en spanning; ook hier ging men gebukt on der de lasten van de crisis. Maar toch, ads we een vergelijking maken met vele andere landen, dan zien we zeer veel dat tot dankbaarheid kan stemmen. Dan zien we dat we hier tal van voorrechten hebben, die andere lan den moesten missen. Of was het niet een verblijdend ver schijnsel, dat de liefde tot het aloude Oranjehuis zoo treffend openbaar werd Zoowel bij de Willem de Zwijger herdenking als 'bij de viering van het 35- jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin en bij de viering van den 75en verjaardag van onze hoogvereerde Konin gin-Moeder, kwam tot uiting, dat de 'band tusschen Oranje en Nederland nog hecht is en dat nog steeds Vorstenhuis en volk in lief en leed saamverbonden zijn. Zeker er zijn donkere schaduwen op te merken. Wij denken aan den crisisnood, die een groot deel van ons volk teisterde, aan de werkloosheid, die in duizenden gezinnen zorg en moeite bracht, aan de malaise in het bedrijfsleven, aan de financieele moei lijkheden, waarmede bet Rijk en provin ciën en gemeenten hadden te worstelen. Wij denken ook aan de muiterij in de Indische wateren; aan het optreden van een der grootste politieke partijen, die met name in de groote steden blijk gaf niet het minste verantwoordelijkheidsbesef te hebben; aan het droeve feit, dat een ge meentebestuur wagens ergerlijke verwaar- loozing van de gemeente-huishouding, van zijn taak moest worden ontzet. Maar dan zien we daarnaast toch ook het tot dankbaarheid stemmende feit, dat we na de Kamerontbinding en de daarop gevolgde verkiezingen een Kabinet heb ben gekregen, dat bij de volvoering van zijn zware taak kan rekenen op den vol len steun van het parlement. Terwijl in andere landen de rechten en vrijheden van het volk werden aangetast, was er hier een uitnemende werking van het parlementaire stelsel en een gezonde samenwerking tusschen Regeering en volksvertegenwoordiging, om ons volk zoo goed mogelijk door de branding van dezen tijd been te voeren. Wij geven geen opsomming van wat er gedaan werd, van de tal'looze maatregelen ten behoeve van land- en tuinbouw en het verdere bedrijfsleven. In gemeenschappelijk overleg van 'Re geering en parlement werden krachtige en uit den aard der zaak meermalen pijn lijke maatregelen genomen om tot een sluitende begrooting te komen. Wij noemen de bezuinigingsmaatrege len ten opzichte van het Onderwijs, de wijziging van de ambtenarenwet en van de wet betreffende de financieele verhou ding van Rijk en gemeenten. Voorts de invoering van de Omzetbelasting, de ver- hooginig van den tabaksaccijns, de coupon belasting, de opcenten op de gemeente fonds- en vermogensbelasting, de instel ling van een verkeersfonds. Pijnlijke maatregelen soms, maar waarvan men de overtuiging heeft, dat ze ten doel hebben, ons land van den financieelen ondergang te redden. Het jaar 1933 werd ook hier geken merkt door allerlei crisisverschijnselen. Maar daarbij hadden we toch het voor recht, dat we in het Kabinet Colijn ont vingen een krachtige regeering, die wenscht te waken niet alleen voor de economische en financieele belangen, maar ook voor de handhaving van de goede zeden naar Christelijk beginsel. De maatschappelijke nood was ook bier groot, maar toch mag geconstateerd, dat in schier geen land ter wereld zooveel ge daan wordt om den nood te lenigen, het zwakke te sterken en de algeheele ontred dering te voorkomen. Toch blijft ook voor ons land en met name voor onze Indiën, de toekomst don ker. En als we bij' de wisseling der jaren trachten vooruit te zien en vragen; Wat ds er van den nacht O Wachter I Welk een dag wordt aan de kim verwacht, dan luidt ook hier bet antwoord Het is nog nacht Maar 'Gode zij dank, dit behoeft in het jaar 1933 niet ons laatste woord te zijn. Wij weten niet wait de toekomst in haar schoot verbergt. Wel weten we dit, dat ook in dten nieu wen tijdkring God regeert, ook in de don kerheid der tijden en dat van Hem in het nieuwe jaar onze verwachting mag zijn. De toekomst schijnt donker. Maar op de vraag Spreek, wachter! welk een tijd ligt in den tijd verborgen? mag ook nu, het Kerstfeest heeft het ons opnieuw gepredikt het antwoord luiden; De 'dag breekt aan, dat ziet I een Koning zal regeeren, een Rots, een Schuilplaats, voor den boogen waterstroom! PREMIER VAN ROEMENIE DOOD GESCHOTEN. De Roemeenscbe minister-president Duca is gisteravond op het station Sinaja het slachtoffer geworden van een moord aanslag. Toen hij terugkeerde van een lang durige audiëntie bij koning Carol en in den trein naar Boekarest wilde stappen, loste een student snel achtereen verschei den schoten op hem. D'e premier werd door vier kogels in het hoofd getroffen en was op slag dood. De dader zag nog kans een handgranaat te werpen, waar door de afgevaardigde dr Costinescu, de burgemeester van Boekarest, werd ge wond. De moordenaar werd onmiddellijk ge arresteerd; het bleek de student Nicolai Constantinescu te zijn, die lid is van de „IJzeren Garde", de uiterst-rechtsche anti-semietische. organisatie, welke on langs door Duca werd ontbonden. De moordenaar, die naar verklaard wordt drie medeplichtigen moet hebben, heeft tot dusver geweigerd iets mede te deelen over de motieven voor zijn daad. Troebelen in Argentinië. In Rosario hebben de radicalen ver moedelijk een poging gedaan, om revolu tie te maken. Bij de onderdrukking van de onlusten zijn twintig personen gedood en velen gewond. Aanhangers van Irigoyen poogden een politiebureau te bestormen na eerst van een vrachtauto met bommen te hebben geworpen, doch de bezetting van het bu reau wist door krachtig geweervuur den aanval af te slaan. De politie te Buenos Aires deelt mede, dat aldaar vijftig personen zijn aangehou den, die verdacht werden van een revo lutionair complot. Te Santa Fó is een groot aantal perso nen bij de gevechten gewond. Volgens d£ laatste berichten is de orde intusschen hersteld. Door koude en sneeuw geteisterd. Een verblindende sneeuwstorm, ge paard gaande met buitengewoon hevige koude, heeft het binnenland van Joego slavië geteisterd. Op sommige plaatsen is een tempera tuur van 30 graden beneden het vries punt geregistreerd. Binnenland. De partij-Mussert voor de ambtenaren verboden. De couponbelasting door de Eerste Ka mer aangenomen. De terugtocht van de Pelikaan. Buitenland. De premier van Roemenië doodgeschoten. Groote graanoogst in Duitschland. Opstandige beweging in Argentinië. Ingezonden Mededeeling. zullen we U gaarne helpen aan Uw Geneesmiddelen, Verplegingsartikelen, Bandages, Buikbanden, Breukbanden, Spataderkousen enz.. Toiletartikelen enz., enz, ASS.-APOTHEKER Bijna alle autowegen zijn onbegaanbaar en talrijke spoorlijnen zijn geblokkeerd. Op de Adriatische Zee hebben hevige stormen gewoed. Eenige visschersbooten zijn vergaan, waarbij de bemanning om het leven gekomen is. Canada wordt door een hevige koude geteisterd. Er zijn verschillende sterfge vallen voorgekomen als direct gevolg van de koude. Een dichte sneeuwlaag belem mert den treinenloop. Een meer bij verrassing. Nabij de oude Servische stad Petch is in het bassin van een meer uit den ijstijd opnieuw een meer van groote diepte ont staan. Herders, die bun kudden weidden op de bergen zagen plotseling het water op komen en snelden naar Petch onder den kreet: „Vlucht, nu het nog mogelijk is". De bewoners verzamelden in der haast hun voorwerpen van waarde en maakten zich gereed voor de vlucht, doch toen het oude bassin vol was, hield de watervloed op. In verband hiermede wordt nog ge meld, dat in 1926 Petch overstroomd werd door een plotselingen waterstroom uit het gebergte. 35 menschen zijn hierbij om het leven gekomen en honderden hui zen werd vernield. Grooter graanoogst in Duitschland. Volgens mededeelingen van het rijks bureau voor de statistiek is de totale graanoogst in Duitschland 24.9 millioen tonnen groot, d.w.z. anderhalf millioen ton of 6.5 pet. grooter dan in 1932. D e graanbehoefte voor 1933'34 kan door den gunstigen oogst in 1933 ditmaal ge heel uit 's lands eigen pro ductie worden gedekt. Te genover de grootere productie rogge, gerst en haver zal waarschijnlijk ook een hooger binnenlandsch gebruik staan, daar door regeling van den invoer van voeder- graan en krachtvoer, naast de te verwach ten stijging van het roggeverbruik uit 'hoofde van de verbeterde economische situatie, nog een vergrooting van de be hoefte aan voedergraan van 1 millioen ton ontstaat. Het politieschandaal in België. In verschillende Belgische bladen valt een streven waar te nemen om de perso nen, die bij de zaak-Pauwels betrokken zijn, in een minder ongunstig daglicht te stellen en de strafbare feiten, waaraan zoovele hooggeplaatste ambtenaren van politie zich hebben schuldig gemaakt, te verkleinen. Men heeft in sommige bladen kunnen» lezen, dat 'de Brusselsche hoofdcommis saris Angerhausen feitelijk het slachtoffer van Pauwels is geweest en niets liever zou hebben gedaan dan de betrekkingen met den benzinehandelaar te verbreken. Indien dit werkelijk het geval mocht zijn geweest dan valt niet goed te begrijpen dat de heer Angerhausen nog den dag vóór zijn arrestatie door zijn „vriendin" zijn provisie bij de firma Pauwels heeft laten, incasseeren. Dit schijnt er toch op te wijzen, dat hij althans de financioele relatie met Pauwels nog niet beu was. Inmiddels heeft men den hoofdcommis saris van Leuven, den heer Gilbert, even eens in vrijheid gesteld. Korte Berichten. 1 Te Tokio is dezer dagen een kleine onderzeeër van stapel geloopen, welke de nieuwste aanwinst der Japansche vloot is. De onderzeeër is acht meter lang en twee meter breed en is bestemd voor operaties op de rivieren. Het Zweedsche departement van Justitie heeft een wetsontwerp samenge steld tot sterilisatie van bepaalde geestes ziekte, zwakzinnige of op aadexe wijze in hun geestvermogens gestoorde perso nen. Acht inboorlingen en vijf beesten zijn in den omtrek van Johannesburg (Z. Afrika) door een enkelen bliksemstraal ter aarde geveld. Het was een zigzag- straal, die als het ware alle kanten uit schoot. Vier inboorlingen waren op slag dood, de andere vier bewusteloos. Een hunner acht men ten doode opgeschre ven, daar hij niet tot bewustzijn te bren gen is. De drie overigen werden van al hun hoofdhaar beroofd. De Turksche regeering heeft beslo ten een belasting op brood te heffen, wel ke gedeeltelijk zal worden aangewend om de begrooting sluitend te maken. De be lasting is bijzonder impopulair bij de be volking, daar in Turkije veel brood gege ten wordt, en dit voedingsmiddel thans ongeveer 15 procent duurder zal worden. i De beide rivieren Lys en Baurre in Noord-Frankrijk zijn door onbekende daders vergiftigd. Gisteren zag men dui zenden visschen dood aan de oppervlakte van het water drijven. Het onderzoek van de politie is tot nu toe zonder resul taat gebleven. i De rechtbank te Moskou heeft een chauffeur, die met zijn auto op een ko- lonne roode soldaten was ingereden, ter dood veroordeeld. DE N. S. B. VOOR DE AMBTENAREN VERBODEN. Zal Ir Mussert ontslag nemen? Gelijk men. zich zal herinneren, heeft de voorzitter van den Ministerraad bij beschikking vastgesteld, welke vereeni- gingen voor ambtenaren verboden zijn. Naar gemeld wordt, is deze beschikking thansi herzien en aangevuld met de Nar tionaal-Socialistische Beweging (N. S. B., groep Mussert) en de Perhimpoenan In donesia. De N. S. B. deelt dit lot thans met de andere fascistische partijtjes en met links -revolutionaire partijtjes, als de Commu nistische Partij, de Onafh. Soc. Partij en de Rev. Soc. Partij. (De S. D. A. P. is al leen verboden voor de onder het depar tement van defensie ressorteeren de bur gerlijke en militaire ambtenaren). Totnog toe was de N. S. B. slechts verboden voor de militaire ambtenaren, den Bijz. Vrijw. Landstorm en de Burgerwacht. Het gevolg van deze wijziging van de beschikking van Minister Colijn zal zijn, dat in alle gemeenten of provincies, waar men zich bij den maatregel van het rijk heeft aangesloten of voornemens is zulks te doen, de N. S. B. ook voor de gemeen te-ambtenaren en provinciale ambtenaren verboden is of verboden zal zijn. O.a. de provincie Utrecht heeft zich bij de rijksregeling aangesloten, zoodat ook Ir Mussert zijn ontslag zal moeten nemen als hoofdingenieur van den Provincialen waterstaat. Uiteraard gfeldt dit ook voor den heer C. v. Geelkerken, commies ter Provin ciale Griffie te Utrecht, die een der voor aanstaande figuren (secretaris-penningm.) der Nationaal-Socialistische Beweging is. Naar gemeld wordt, berust de beschik king, waardoor nu o.m. ook bet lidmaat schap van de Nationaal-Socialistische Be weging (N. S. B.-groep Mussert) voor rijksambtenaren verboden is op een blijk baar niet publieke, schriftelijke, uitlating die volgens het geheim rapport, dat over deze zaak schijnt te bestaan, er op zou wijzen, dat de beweging van Mussert niet op het standpunt staat, dat in elk geval steeds aan het wettig overheidsgezag ge hoorzaamheid verschuldigd is.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1