IfÜ JECOVITOL Uit de Provincie Rechtszaken Land- en Tuinbouw. Radio-Nieuws. Het Vrouwenhoekje Wat wenschen w' U van harte toe In 't aanstaand nieuwe jaar Dat het U voor den wind mag gaan, Precies zoo goed als haar. Dat Mientje hier zoo glunder kijkt, Niemand, die dat verbaast: Wie naar Persil grijpt, weet vooruit: Ik „qrijp er vast niet naast". - f 8000 verduisterd? Gister avond is door de politie te Den Kaag op aanwijzing aangehouden een 25-jarige kantoorbediende, die ten nadeele van een in de Emmastraat gevestigde hypotheek bank, waar hij reeds geruimen tijd in be trekking was, zich zou hebben schuldig gemaakt aan verduistering van een be drag van f 8300. Melkrijder gedood. Donder dagmiddag wilde tusschen Ruurlo en Vorden de heer L. uit Ruurlo met zijn auto op het laatste moment een door hem ingehaalden melkwagen passeeren, toen van Vorden een auto kwam. Bij de daarop volgende botsing werd de melkwagen ver nield. De gehuwde melkrijder B. uit Vor den werd ernstig gewond naar huis ver voerd, waar hij is overleden. Geheime distilleerderij in beslag genomen. In het Wes terkwartier, het Zuidwestelijk deel der provincie Groningen, blijken tal van ge heime distilleerderijen te zijn. Reeds een twaalftal is successievelijk opgespoord, maar verdwenen zijn ze nog niet. Dit bleek gisteren, toen door kommiezen een toestel werd opgespoord te Opende bij den veehouder Mellema. Er wordt, soms ook wel in winkels, clandestien ongedekt gedistilleerd verkocht. DE TERUGTOCHT VAN DE PELIKAAN Vandaag te Amsterdam verwacht. Bij de K. L. M. is gisteravond bericht ontvangen, dat de „Pelikaan" gisteren te 17 u. Greenwichtijd te Cairo is aangeko men en te 18.30 u. Gr.tijd is gestart voor Athene. Vermoedelijk zal Smirnoff van Athene naar Napels vliegen en niet naar Rome, daar volgens de ingekomen berich ten het vliegveld te Rome niet goed bruik baar is. Ook het uitgaande vliegtuig van de K.L.M. naar Indië is in Napels ge land. Men verwachtte, dat de „Pelikaan" he denochtend tegen zonsopgang in Napels zou aankomen. Vandaar zal worden ver trokken naar Marseille en van Marseille regelrecht naar Amsterdam. De afstand NapelsMarseilleAmsterdam is onge veer tien uur vliegen, zoodat de „Peli kaan" in het gunstigste geval, naar men vermoedt, tegen vijf uur hedenmiddag op Schiphol tegemoet kan worden gezien. Het is echter ook mogelijk dat de „Pe likaan" wegens het slechte weer nog la ter, wellicht niet voor negen uur 's avonds boven Schiphol zal zijn. De Posterijen zijn paraat. Dat de „Pelikaan" vermoedelijk pas in den namiddag zal aankomen, treft voor de post al bijzonder ongelukkig. Niet alleen is de hoeveelheid post bijna dubbel zoo groot als normaal, maar ook is zij voor een belangrijk deel, in verhand met het korte oponthoud in Indië, niet gesorteerd. Zij bevat een belangrijke hoeveelheid retourcorrespondentie van de Postjager en de Zilvermeeuw, welke nog van een stempel moet worden voorzien. Daartoe moeten alle bundels weer worden open gemaakt. Dit alles speelt zich af in de overstelpende drukte van de jaarswisse ling, terwijl de volgende dagen feestda gen zijn met geen of met beperkte bestel ling. Niettemin zal de postdienst doen wat mogelijk is ten einde deze zoo snel ver voerde luchtcorrespondentie uit Ned.r Indië ten spoedigste in handen van de ge adresseerden te brengen. De correspondentie voor plaatsen bui ten Amsterdam zal zoo spoedig mogelijk in afzonderlijke bundelzakken of, voor kleine boeveelheden, in bijzondere ver pakking met den eerstvolgenden posttrein worden doorgezonden, zoodat de Peli- kaanpost niet tusschen de gewone cor respondentie kan geraken. Indien de luchtmail Zondag op de post kantoren aankomt na het tijdstip van de eventueele eerste Zondagbestelling of na het voor afhalen van brieven vastgestelde uur, zal op een ander uur, zoo mogelijk tusschen 13 en 14 uur, de gelegenheid tot afhalen van die correspondentie worden geboden. Van bijzondere regelingen, wel ke plaatselijk door de directeuren zonder dienstverzwaring kunnen worden getrof fen, zal zooveel mogelijk in de locale pers en voor de kantoorramen mededeeling worden gedaan. Wat Zondags niet mocht kunnen worden uitgereikt, zal in ieder geval in de Nieuwjaarsbestelling van Maandag worden bezorgd. De omzet en weeldebelasting wordt straks ingevoerd. Koopt nog vlug één van de nieuwste N.S.F. of Philipstoestellen Vanaf f 137,50. Hoofdagent: J. M. Pol derman, Goes. (Adv.) Biggekerke. Vrijdagmorgen vergaderde de Gemeenteraad. Afwezig met kennisge ving was de heer J. Poppe. Ingekomen was een schrijven van Ged. Staten met verzoek, in te trekken het in een vorige vergadering genomen besluit tot ophef fing van het voetpad over het voormalig kerkhof te Krommenhoek, doch ten aan zien van de opheffing van genoemd voet pad toe te passen de wegenwet. Daar het practisch op hetzelfde neerkomt, werd z. h. st. besloten hieraan te voldoen. Verder was ingekomen een schrijven van den minister van sociale zaken betreffende verleening van subsidie voor de werk verschaffing. Deze subsidie zal worden verleend onder voorwaarde, dat het uur loon 20 cent bedraagt. B. en W. stellen daarop voor de thans geldende regeling in te trekken en de subsidie te aanvaar den op de gestelde voorwaarden en in Ingezonden Mededeeling. Januari 8 uur en na Januari 834 uur per dag te laten werken, tegen een uurloon van 20 cent. Deze regeling zal dan gelden tot 31 Maart 1934. Bij de bespreking drukte dhr P. Janse er zijn spijt over uit, dat deze regeling geen gelegenheid biedt tot te werk stellen bij particulieren; terwijl hij met een voor beeld aantoonde, dat zulks op andere plaatsen wel toegelaten wordt. Z. h. st. werd hierop het voorstel van B. en W. aangenomen en besloten deze nieuwe re geling 1 Jan. a.s. in werking te doen tre den. Door afgevaardigden van den Ghr. Landarbeidersbond was den voorzitter mondeling gevraagd uitbetaling van het loon ook gedurende de feestdagen bene vens een Kerstgave. Na bespreking van dit verzoek werd besloten, deze week ge woon, met kolentoeslag uit te betalen, doch verder niet te gaan. Een verzoek van enkele ingezetenen om het voetpad tusschen P. Lampert en Z. Roelse te verleggen aan de andere zijde van den weg met het oog op het gevaar van de nabijheid van den watergang, zal in 'n volgende vergadering behandeld wor den. Van B. en W. van Domburg was prijsopgaaf gevraagd van oude steen. Be- noodigd is 4050 voer. Besloten werd den eenmaal vastgestelden prijs van f 1 per kub. M. te handhaven. Na rondvraag sluiting. Poortvliet. In den Zuid-Achterweg al hier had er weer een buisbreuk van de waterleiding plaats. Tijdens de reparatie kwam men ook nog tot de ontdekking, dat er midden in de gemeente nog een breuk was. Het een en ander heeft de gemeente 15 uur zonder water gezet. St. Annaland. In de gemeenteraads vergadering merkte dhr G. Goedegebuure (weth.) op, dat den eersten Kerstdag de winkels gesloten moeten zijn, terwijl de café's geopend mogen zijn. De heer Goe degebuure acht dit ongewenscht en vindt het noodzakelijk café's op Zon- en feest dagen geheel te sluiten. Hij geeft den voorzitter in overweging in deze richting maatregelen te nemen. De voorzitter antwoordt den heer Goedegebuure dat de winkels wettelijk ge sloten moeten zijn en de café's niet en dat hij niet genegen is in de richting, door den heer Goedegebuure aangegeven, te werken. De heer J. Hage zegt in te stemmen met dhr Goedegebuure en wijst bovendien op den plicht der overheid. De voorzitter zegt, dat er 's Zondags geen cafébezoek alhier is, voor zoover hem bekend en dat ook de politie hem daarover niets heeft gezegd. Dhr Hage stelt geheele sluiting voor der café's op Zon- en feestdagen. Het voorstel-Hage wordt verworpen met 4<2 stemmen. Voor alleen de hee- ren Hage en Goedegebuure. Hooger beroepen. Hooger beroep is aangeteekend door A. R., 46 jaar, landbouwer te Oudelande, door den Kantonrechter te Goes veroordeeld we gens overtreding van de Veewet tot f 30 b. of 15 d.h. Door J. P., 28 jaar, arbeider te 's H. Arendskerke wegens overtreding van de Jachtwet tot f 15 b. of 10 d.h. met ver beurdverklaring van het geweer. Door A. de B., 42 jaar, arbeider te Kloetinge, wegens overtreding der Jacht wet tot f 15 b. of 15 d.h. met verbeurd verklaring van het geweer. Door P. M., 41 jaar, visscher te Ier- seke, wegens overtreding der Visscherij- wet veroordeeld tot f 25 b. of 25 d.h. met verbeurdverklaring van het kruisnet. Door L. v. d. M., 24 jaar, landbouwer te Wissenkerke, wegens overtreding van de Vuur wapenwet veroordeeld tot f 25 b. of 10 d.h. Door M. Z., 32 jaar, koopman te Hein- kenszand, veroordeeld wegens overtreding van de Motor- en Rijwiel wet tot f 25 b. of 10 d.h. Door J. W., 41 jaar, landbouwer te Ka- pelle, wegens overtreding van de Bosch- wet, veroordeeld tot f 25 b. of 10 d.h. Alle beroepen van vonnissen van den Kantonrechter te Goes. Door M. van B., 42 jaar, schipper te Terneuzen, is hooger beroep aangetee kend tegen het vonnis der Rechtbank van 23 Oct. j.l., waarbij hij wegens vervoer van gedistilleerd, zulks terwijl de schul dige redelijkerwijze moet vermoeden, dat de accijns niet is betaald, is veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf, met ver beurdverklaring van het schip „Hen rietta", waarmede de overtreding is ge pleegd. Haar kindje mishandeld. Voor de Haarlemsche rechtbank stond te recht de 22-jarige gehuwde vrouw E. M.- T., die op 14 November j.l. in haar wo ning te Haarlem haar 2-jarig zoontje in drift zoo ernstig mishandeld heeft, dat het kind eenige uren later aan de gevolgen is overleden. Zij had het kind, dat ziekelijk en daar door eenigszins lastig was, met de vuist op den grond geslagen en toen op zijn buikje getrapt. De officier van justitie eischte wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, den dood tengevolge hebbend, acht jaar gevangenisstraf. Uitspraak 11 Januari a.s. Groote Crisisvergadering. Onder leiding van Mr P. Dieleman zal de Crisiscommissie uit de Zeeuwsche landbouworganisaties op Dinsdag 9 Ja nuari 1934 des namiddags 1 uur in het Schuttershof te Goes een groote Crisis vergadering beleggen in verband met de steunverleening aan de bietenteelt. Programma en bijzonderheden zullen nader per advertentie worden bekend ge maakt. De besturen der landbouworganisaties worden verzocht hunne leden op te wek ken deze hoogst belangrijke vergadering waar eenige sprekers het vraagstuk der bietensteunverleening zullen behandelen, in groote getale bij te wonen. Stand van hedenmorgen 10 uur: Licht op voor fietsers: Zaterdag 4 u. 24 min. Maandag 4 u. 25 min. Programma van Maandag 1 Januari. HUIZEN, 296.1 M. N.C.R.V. 9.30-9.50 Gramofoonmuziek. 9.50 Kerkdienst uit de Ned. Herv. (St.-Jacobskerk) te Den Haag, Ds G. B. Westenburg. Na den dienst tot 12.30 Gramofoonconcert. 12.302 Orgel concert. 2-3.30 Declamatie. 2.30-4 Staf- muziek. 4-5.30 Concert door De Wog- nummers. 5.30-6 en 6.45-7 Gramofoon muziek. 6-6.45 N.C.R.V.-orgel. 7-8.30 Concert door het Bachkoor en Orkest der Bethlehemkerk te Den Haag met solisten. 8.30-9 Gramofoonmuziek. 9-11 N.C.R.V. TC 1 01 r> AT lr oei f K. R. O. 8.30-9.30 Morgendienst. HILVERSUM, 1875 M. A.V.R.O. 8-10 Gramofoonmuziek. 10.30-12.15 Concert door Octet. 12.15-2 De Kon. Militaire Kapel. 3-4 Viool-recital. 4-4.50 Orgelcon cert. 5-6 Gramofoonmuziek. 6-7.30 en 8.15-8.45 Het Omroeporkest. 8.45-9.10 Aan het dessert. 9.10-9.40 Kerkconcert. 10-11.30 Kovacsi Lajos. Programma van Dinsdag 2 Jan. HUIZEN 296.1 M. K.R.O. 8—9.15 Con cert. 1011.30 Gramof.muz. 11.3012 Godsd. halfuur. 12.151.45 Lunchcon cert. 23 Vrouwenuurtje. 34 Modecur sus. 44.50 en 66.45 Het Orkest. 5.10— 5.45 Solistenconcert. 7.208.25 en 8.45 9.20 Köningskinder. 10.3511.05 K.R.O.- boys. HILVERSUM 1875 M. A.V.R.O. 8.10 Gramof.muz. 10.3011 en 11.3012 Ka mermuziek. 122.15 Lunchconcert. 2.36 3 Piano. 34 Knipcursus 44.30 Zang. 4.305 Kinderkoorzang. 55.30 Voor kleinere kinderen. 77.30 Cello. 7.308 Engelsche les. 9.3010 Omroep orkest. 10.1511 Kovacs Lajos. Hyacinthen op glazen. Wanneer mag een hyacinth op glas in het licht gesteld worden? Pas dan, als de bloemknop geheel uit den bol isl Hoe weten we dat? Door den neus voorzichtig tusschen duim en vinger te betasten. Is de bloemknop n.l. boven den bal, dan voelt men tusschen knop en bol een kleine holte Is de bloem in dit stadium, dan mogen de glazen bollen gerust in het licht en in de warmte! Wie zich zelf door betasten van den neus niet overtuigen kan, moet de hya cinthen toch niet in het licht of in de warmte plaatsen als de neus niet min stens 6—8 c.M. lang is. In zoo'n geval is noodig de eerste dagen de bollen niet voor het venster, doch in meer getem perd licht te plaatsen. We herhalen echter, zet uw bollen nooit te vroeg in 't volle licht, doch laat ze liever een paar dagen te lang in het donker. Bijna 90 pet. van de mislukte hyacinthen zijn te vroeg in het licht gesteld! Welke temperatuur mag er in de kamer heerschen? Dat luistert niet zoo nauw, als de hyacinthen lang genoeg in het don ker gebleven zijn. Een temperatuur van 6570 gr. F. kan zonder bezwaar gege ven worden. Vul geregeld het water in het glas aan. Nu komt de belooning voor onze zor gen. De neus, zoo geel als saffraan toen we het glas uit het donker haalden, wordt zienderoogen groen. Spoedig laten de bladeren los, wijken uit om de bloem knop door te laten! De nagels, zoo noe men we de afzonderlijke bloempjes van de hyacinth, zitten eerst plat tegen elkaar gedrukt, doch weldra worden ze dikker, dringen elkaar opzij en de onderste ne men een horizontalen stand aan. Weldra volgen de andere, en het is een genoegen om te zien, hoe de intensiteit van de 'kleur toeneemt, naarmate de nagel op openspringen staat. Eindelijk is het groote gebeuren daar, de nagels zijn geopend èn een heerlijke geur, een voorjaarslucht hangt in de kamer. Steeds mooier wordt de hyacinth en dagen lang achte— een wordt zij door alle huisgenooten be wonderd! Voor Oudejaarsavond. Oliebollen. 2 ons bloem, 20 gr. gist, 2 d.L. lauwe melk, 75 gram krenten, 75 gram rozijnen, 5 gram sucade, des- verkiezend 2 aan stukjes gesneden zure appels. Zonder gist: 2 ons zelfrijzend bakmeel en 2 d.L. koude melk. Maak een stevig beslag van de bloem en de gist, die met wat basterdsuiker vloeibaar is geroerd. Voeg wat zout toe en de gewas- schen krenten, rozijnen en gesnipperde sucade. Laat het beslag een uurtje rij zen. Maak in dien tusschentijd een pan netje met sla-olie of plantenvet zoo warm dat er een blauwe damp afkomt. Doop twee metalen lepels in het vet, neem vervolgens een lepel vol beslag en schuif er dat met de andere lepel vlak boven het vet af. Keer ze als ze aan den onderkant bruin zijn, maar laat ze zeker 5 minuten bakken zoodat ze ook gaar zijn (te controleeren door er een breinaald in te steken, die er weer even schoon uit moet komen). Haal ze er met een schuimspaan uit en laat ze even op grauw papier uitlekken. Maak er een grooie stapel van en bestrooi ze met poedersuiker. Sneeuwballen. 1 d.L. water, wat zout, 50 gram boter, 50 gr. bloem, 50 gram goed gewasschen krenten, 2 eieren, schoon frituurvet. Breng het water aan den kook met het zout en de boter. Voeg er ineens alle bloem bij en roer het deeg totdat het als een bal van den wand der pan los laat. Blijf nog even roeren in het deeg, voeg er één voor één de eieren bij en roer ieder ei geheel door het deeg, en roer er dan de krenten door. Maak een pannetje met schoon frituur vet warm, doch niet dampend heet. Bak halve eetlepels deeg in het vet langzaam heel licht bruin en gaar. Worden de sneeuwballen goed gebakken, dan kleuren ze niet dadelijk, maar worden grooter en grooter, waarbij ze zichzelve om draaien in het vet. Is het vet te beet, dan vormt zich direct een korstje op het deeg, dat het uitrijzen belemmert. Rijzen de sneeuwballen niet meer en zijn ze goed van kleur, neem ze dan uit het vet laat ze goed uitlekken op een vergietje of schoon papier en bestrooi ze dik met poedersuiker. Ingezonden Mededeeling. WIET D U K O L SLAOLIE EN DU KOL BAKMEEL SUCCES VERZEKERD Appelbeignets. 8/4 K. G. goudrei- netten, suiker kaneelpoeder; Y> pond bloem; V? pond zelfrijzend bakmeel; Va theelepeltje zout, 1 eetlepel suiker; i/± L. melk; i/t L. water frituurvet. Wasch de appelen, boor de klokhuizen eruit; schil ze, snijd ze in plakken van een halve c.M. dik en zet deze een paar uur weg, bestrooid met suiker en ka neel. Zeef dan de bloem en het bakmeel, doe zout en suiker erbij en maak met water en melk beslag ervan, waarvan ge onmiddellijk moet gaan bakken. Maak dus een of ander vet (geen boter of mar garine) in ruime hoeveelheid in een diepe pan warm, haal de appelschijven een voor een door het beslag, laat ze evpn uitdruipen en doe er zooveel van in het heete vet, als er naast elkaar lig gen kunnen. Visch de mooi goudbruin geworden beignets met een draadlepel er uit, laat ze op een stuk poreus papier of een doek wat uitlekken eni houd ze warm. Appelbeignets kunnen niet lang van te voren gebakken worden, omdat het appelschijfje het deeg week maakt, Slempmelfc. Men bindt een pijp ka neel, een theelepeltje thee, 8 kruidnage len en een paar draadjes saffraan in een neteldoéksch lapje en laat dit bundeltje een half uur trekken in een liter aan de kook gebrachte melk. Dan neemt men de kruiden eruit, brengt de melk opnieuw aan de kook, bindt haar met ,10 gram maizena of sago en voegt er 40 gram suiker bij. Bisschop. 2 flesschen roode wijn, 1 citroen, 15 kruidnagelen, 1 pijp kaneel, 200 h 250 gram suiker. Wasch de citroen, maak rondom met een puntig mesje 15 insnijdingen en steek daarin de kruidnagelen. Doe den aldus tot een stekelvarkentje gemetamor- phoseerden citroen, de kaneelpijp en den wijn in een chocolade- of warmen wijn ketel, sluit de tuit goed af met een kurkje en plaats den ketel op een hoekje van het fornuis of op een zeer klein lichtje. Laat de kruiden 3 h 4 uur in den wijn trekken. Maak den wijn, kort vóór het op dienen, goed warm, neem dan de kruiden eruit en los de suiker erin op. Ingezonden Mededeeling. Bij Apothekers en Drogisten p f "75 p'. Ff. Grom tc worden en sterk' Te kunnen wer ken als Vaderl Moeder, helpt hem voor uit) 2 X daags JECOVITOL, geijkt op ge halte aan Vitaminen AenD door een Neder, landsch Professor. JECOVITOL vermin dert het rhaohitis-gevaar (Engelsche riekte» en geeft meer weerstand tegen griep en andera infectieziekten JECOVITOL it kracht voor Uvr kind.' GEIJKTE LEVERTRAAN BROCADES -STHEEMAN PHARMACIA m* Uit,de Perst! fdetnkftlm ,Wosch gemakkelijk, wasch voordeelig I"

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 10