open loopen EDELWEISS ZEEPPOEDER VRIJDAG 29 DECEMBER 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. Ti WS ■Bi Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD, De strijd om de jeugd. Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. de havenwer- jle 1934, raming •tHof, Hoek ielburg 110.800; ïersbedrijf, Rot- Llippe, Vlissin- iier, Breskens i 10.050; P. J. lart, 's Graven de 19479 en P. |l 9473. 29 Dec. 1933. 8—9.15 Con- tmuziek. 11.30 mi van dagen. Het Sextet. Orgelconcert. 3.15 en 3.30 |07 Viool en en tuinbouw. 8.35—9.20 en 110.35—11 Het Lg 30 Dec.: |R. O. 8—9.15 muziek. 11.30 -2 Lunchcon- ^re jeugd. 2.30 en 5.30—6.20 liramof.muziek. f.e schijf. {BERICHT. van 29 Dec.: postelijke rich- ken of zwaar I eenige sneeuw It vriespunt tot |e vorst. lag 3 u.: 3 u.: 755. Isers: Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij Auctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. ïe Zeeuw Abonnementsprijs 1 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën: Familieberichten 30 cent, Han- delsadvertentiën 25 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 085. Bij contract belangrijke korting. Wat zich de laatste dagen in Duitsch- land op het gebied van de jeugdbeweging afspeelt, verdient onze volle aandacht. In vollen omvang is daar uitgebroken de strijd om de jeugd, een strijd, die als achtergrond heeft den strijd tusschen den nationalistischen Staat en de Kerk, en die van het wezenvan het Nationaal Socialisme een noodzakelijk uitvloeisel i s. In theorie staat het Nat. Socialisme tegenover Kerk en godsdienst neutraal. Evenals de N. S. B. in Nederland, staat ook het Nat. Socialisme in Duitsch- land op het standpunt, dat een positief Christendom alle waardeering verdient, maar met deze restrictie, dat de Kerken zich hebben te houden binnen de door den Staat aangegeven grenzen. Het gevolg is, dat botsingen alleen uit kunnen blijven, wanneer de Kerken be reid zijn haar karakter en haar roeping te verloochenen en te leven in een positie van diepe afhankelijkheid. Dat is indertijd reeds gebleken bij de geruchtmakende benoeming van een rijks bisschop, waarbij met de rechten en de wenscben van de Kerken in geen enkel opzicht rekening werd gehouden. En het blijkt nu weer opnieuw uit den strijd die ontbrand is over bet Evange lisch jeugdwerk. Volgens de Nat. Socialistische leer, legt de Staat beslag op den gebeelen mensch en zeer speciaal ook op de jeugd, die vóór alles in Nationalistischen geest moet worden opgevoed. Vandaar b.v. het dezer dagen versche nen besluit, waarin de onderwijzers van de Katholieke scholen wordt voorgeschre ven, om na den gebruikelijken groet: „Ge loofd zij Jezus Christus", waarop de scho lieren antwoorden met: „In eeuwigheid. Amen" ook nog den groet: „Heil Hitier" te wisselen. Vandaar ook het pogen om de Evan gelische jeugdbeweging onder leiding van den Staat te brengen. Tot nu toe stond dit jeugdwerk (de bonden tellen ongeveer 700.000 leden) on der leiding van den heer Stange, die ech ter naar de meening van de autoriteiten te weinig nationaal was in zijn optreden. Als gevolg daarvan ontving hij van den Rijksjeugdleider het volgende tele gram: „Ik ontzet u op staanden voet uit uw ambt in het jeugdieiderswerk en heb in kort geding uw uitsluiting uit de NSDAP aanhangig gemaakt". Tegelijkertijd zijn alle jeugdige perso nen beneden de 18 jaar aan het Evange lische jeugdwerk onttrokken. Al deze jon gelui worden lid van de Hitlerjeugd, dra gen het Hitler-uniform en verrichten op twee werknamiddagen en twee Zondagen in de maand den Hitlerjeugddienst. Twee namiddagen en Zondagen blijven echter vrij' voor het Evangelische jeugdwerk als zoodanig. Terreinsport, turnen en „staats- politieke opvoeding" wordt uitsluitend aan de Hitlerjeugdorganisatie voorbehou den. De rijksbisschop Muller heeft aan Hit- Ier een telegram gestuurd, waarin hij de zen de versmelting der evangelische organisatie met de Hitier jeugdorganisa ties mededeelt. In dat telegram wapent hij zich meteen tegen verwijten, welke hem) van diverse kanten mogelijk te wachten staan. Door deze versmelting, zoo zegt hij', is de kans geboden de gan- sche Duitsche jeugd in den geest der evangelische kinderorganisaties op te voeden. Wat dit practisch beteekent wordt dui delijk, als we weten dat de opperleider van de Duitsche jeugdbeweging, Baldur von Sirack er geen geheim van maakt, dat hij" wel religieus is, maar dan inge steld op het Germaansche heidendom. Het is de man, die vroeger al den kin deren heeft voorgedicht, dat hij nog nim mer zijn hand tot een gebed gevouwen heeft; dat hij zijn tijd niet verliest door de kerken plat te loopen. Voor wie het nog niet wist, zal het nu wel duidelijk zijn, welke ernstige gevaren er van Nationaal-Socialistische zijde dreigen. Immers wat nu gebeurt is niet iets toe valligs, maar hangt ten nauwste samen met de b e g i n s e 1 e n van het Nat.-So- cialisme. Is er een uitvloeisel van. »De leer van het Nationaal-Socialisme, eelt rrof, Casimir terecht gezegd, moet noodzakelijk leiden tot een bepaalde be- scnouwmg van de opvoeding. Hoofddoel van de opvoeding iB het volk te maken ®6n, volksgemeenschap. Voorop staat voorts de autoriteit van den opvoeder. De staat^°Siek k0mt in dienst van den Voor het Nationaal-Socialisme is niets veilig. Het moet krachtens beginsel, alles ondergeschikt trachten te maken aan den staat: kerk, godsdienst, school, jeugdbe weging, in één woord olies. Dit geldt van het N. S. in Duitscliland. Maar evenzeer van de N. S. B. in ons land. Gok hier zal straks wanneer de N. S. B. kans krijgt haar ideaal te verwezenlij ken, de strijd om de jeugd niet uitblijven. De kloof tusschen Parijs en Berlijn. De berichten uit Parijs stemmen alle hierin overeen, dat Frankrijk de voorstel len van het Duitsche rijk niet tot basis voor directe onderhandelingen wil maken doch bereid is, onder bepaalde voorwaar den, de diplomatieke onderhandelingen voort te zetten. Frankrijk kan geen oplossing der ont wapeningskwestie aanvaarden, waardoor niet tegelijkertijd de algemeene veiligheid gewaarborgd is. Frankrijk handhaaft het standpunt, dat de onderhandelingen in het kader van den volkenbond of, wat op hetzelfde neer komt, in het kader der ontwapeningscon ferentie zullen worden gevoerd. Het doel eener algemeene conventie moet de algemeene ontwapening zijn, in geen geval echter een wederbewapening. De Parijsche correspondent van de „Times" schrijft, dat er in het geheel geen vooruitzichten hebben bestaan op directe Duitsch-Fransche onderhandelingen op de basis van uitbreiding van het Duit sche leger. Dit beteekent wtl niet, dat gedachte wisseling geheel vruchteloos zou zijn ge bleven, maar wél beteekent het, dat vóór het bijeenkomen van den volkenbonds- raad in Januari a.s. geen voortgang kan zijn gemaakt. Te Parijs acht men dan ook verder uit stel van de in Januari te houden zitting van het bureau der ontwapeningsconfe rentie onvermijdelijk. Ook een Engelsch memorandum aan Hitier? De te Parijs vertoevende Belgische mi nister van huitenlandsche zaken Hymans, had gisteren een bespreking met den En- gelschen ambassadeur Lord Tyrrell. Vol gens een uit Belgische bron komend be richt zou de Engelsche regeering van plan zijn, evenals de Fransche regeering, Berlijn van haar opvattingen over het Ontwapeningsvraagstuk in een aide-mé- moire op de hoogte te stellen. China mobiliseert zijn marine. De Ghineesche regeering heeft de al- geheele mobilisatie der Ghineesche ma rine bevolen in den strijd t^gen de op standelingen in de provincie Foekien. De marine-strijdkrachten der regeering hebben de op 27 K.M. van Foetsjau ver wijderd liggende forten veioverd en be zet. Na verbitterde gevechten, welke drie uren geduurd hebben, hebben de Ghinee sche regeeringstroepen de opstandelingen uit de stad Taisjoen verdreven. Chineesche bombardementsvliegtuigen hebben een aanval gedaan op de stad Tsjangtsjau in Foekien. Er werden 60 bommen geworpen, waar door meer dan 40 huizen zijn vernield. Dertig personen zijn gedood. Hevige koude in Dalmatië. Voor het eerst sedert tientallen van ja ren is de Adriatische Zee bij de kust van Dalmatië dichtgevroren. Aan deze kust zijn verscheidene win- terbadplaatsen gelegen en nog geen maand geleden werd hier druk gebaad. Het geheele district wordt door groote koude geteisterd en de laatste dagen be draagt de temperatuur 45 gr. onder het vriespunt. Tengevolge van den hevigen sneeuw val zijn eenige dorpen van de buitenwe reld afgesloten. Veel vee is omgekomen. Door het ge wicht van de sneeuw zijn de daken van verscheidene boerenwoningen ingestort. Daar de bevolking in dezen tijd van het jaar van de vischvangst leeft en het ver keer thans gesloten is, verkeexen de be woners in gevaar van voedselnood. De politiek van Roosevelt. Blijkens een bericht uit Washington zou er op president Roosevelt door een groot aantal van zijn onmiddellijke raad gevers aandrang worden uitgeoefend om zich te concentreeren op de herstelcaim- pagne en in verhand hiermede voorloopig af te zien van eenige hervormingen. Be doelde raadgevers wijzen er op, dat het economisch herstel in gevaar zou kun nen worden gebracht door te veel ach ter elkander volgende hervormingen. Dit standpunt wordt echter allerminst alge meen gedeeld. Andere adviseurs van Roo sevelt doen opmerken, dat hervormingen, die om eenigerlei reden absoluut nood zakelijk zijn alleen nu kunnen geschieden, want indien later werkelijk een herstel zou zijn ingetreden, zou het verzet tegen een dergelijke hervorming juist veel te groot zijn. Pierpont Morgan en een groep toonaan gevende financiers zullen gezamenlijk een zeereis op de zuidelijke wateren maken voor den duur van een maand. De reis zal 6 Januari a.s. aanvangen. Men neemt aan, dat hierbij een goede gelegenheid wordt geboden voor een grondige gedachtenwis- seling tusschen zakelijke leiders. Een decreet van Morgenthau, den plaatsvervangende Min. van financiën, gisteravond gepubliceerd, beveelt de in levering bij de schatkist van al het goud, dat zich in handen van. particulieren in de V. 8. bevindt. Korte Berichten. Uit Berlijn: Volgens oud gebruik zal de overheid op Nieuwjaarsdag doen vlag gen. De bevolking wordt opgewekt bet voorbeeld der overheid na te volgen. De Spaansche regeering heeft be sloten de geestelijkheid in de provincie die op grond van de Wet op de Kerkge nootschappen van 1 Januari af geen trac- tement meer zou ontvangen, ook verder voorloopig salaris uit te betalen. Met ingang van 1 Januari zal op de lijn Rouaan-Parijs een autotrein loo pen, die een snelheid van 220 K.M. per uur zal hebben en het traject in den tijd van even twee uur zal afleggen. De trein biedit plaats aan 84 reizigers. 'Opnieuw is in Oostenrijk een aantal Duitsche bladen en tijdschriften voor den duur van een jaar verboden. Twee leidende leden der Tsjeohoslo- waaksche communistische partij' hebben het partijbestuur medegedeeld, dat zij hun functies neerleggen, daar zij zich niet meer met de richting der partij kunnen vereenigen. Te Oslo zijn berichten uit Kronstadt ontvangen, volgens welke daar aan den rand van den ijsgordel 21 stoomschepen op de hulp van ijsbrekers wachten, om in de haven gebracht te worden. Voorts zijn in de haven 34 schepen in het ijs vastgevroren. Boven Madras heeft een typhoon gewoed, waardoor 250 menschen om het leven zijn gekomen. Meer dan 10.000 stuks vee zijn gedood. De materieele schade is zeer aanzienlijk. De Duitsche minister van binnen landsche zaken heeft bepaald, dat in het jaar 1934 niet meer dan 15.000 studenten tot de Duitsche hoogescholen mogen wor den toegelaten. Mussolini heeft Sir John Simon, die zijn Kerstvacantie op Capri doorbrengt, uitgenoodigd tot een bezoek aan Rome op Donderdag 4 Januari ter bespreking van de hangende quaesties betreffende de Europeesche politiek. DE GEMEENTEN EN DE OMZET BELASTING. Geen afwenteling op de leveranciers. In een circulaire aan de gemeentebe sturen zegt de minister van Binnenland- sche Zaken, dat zijn ambtgenoot van Fi nanciën de aandacht vestigt op de moge lijkheid, dat van de zijde van gemeente besturen bij aanbestedingen de voorwaar de zou zijn gesteld, dat eventueele meer dere kosten, welke voortvloeien uit de totstandkoming van de omzetbelasting voor 1933, niet voor rekening van de ge meente kunnen worden gebracht. Dit beding is, naar het den beiden mi nisters voorkomt, in strijd met het bepaal de in art. 8 van de omzetbelasting 1933 en houdt een afwijking in van het voor schrift, neergelegd in art. 39 dier wet. In verband hiermede verzoekt de mi nister van binnenlandsche zaken de me dewerking van de gemeentebesturen om in contracten tot aanneming van leverin gen ten behoeve van de gemeente geen be palingen op te nemen, welke in strijd zijn met letter en geest van bovengenoemde wet. DE WERKVERSCHAFFINGEN. Vrije dagen voor tewerkgestelden. De rijksinspectie voor de werkverschaf fing heeft aan de gemeentebesturen me degedeeld, welke dagen als officieels vrije dagen voor de tewerkgestelden bij de werkverschaffing worden beschouwd en waarvoor feestdagvergoeding wordt ge geven. Vrijaf wordt gegeven aan alle tewerk gestelden op den Nieuwjaarsdag, Goede Vrijdag (als in 't algemeen in het vrije bedrijf vrijaf wordt gegeven), 2e Paasch- dag, Hemelvaartsdag, 2e Pinksterdag, le Kerstdag (indien deze niet op Zondag valt) en 2e Kerstdag; voor de R.K. te werkgestelden indien zij den wensch daartoe te kennen geven, 15 Augustus (Maria Hemelvaart) en 1 November (Al lerzielen). Aan protestantsche arbeiders kan, in dien hiervoor in het particuliere bedrijf vrijaf wordt gegeven, voor den bid- en dankdag vrijaf worden verleend, met ver goeding voor loonderving. Voor de aan tewerkgestelden wegens loonderving uit te betalen vergoeding geldt de volgende regeling: Wanneer het voor de gemeente aange geven gemiddelde accoordloon niet hon ger loopt dan 23 cent per uur. f 1.25, bij een gem. accoordloon van 24-29 ct. f 1.50, bij een gem. accoordloon van 30-34 ct. f2 en bij een gem. accoordloon van 35 cent en meer bedraagt deze vergoeding f2.25. Wettelijke regeling van het cadeau-stelsel Van de 36 Kamers van Koophandel en Fabrieken hier te lande hebben zich tot op heden 30 uitgesproken tegen het ca deaustelsel en vóór wettelijke Jregeling van dit verkoopsysteem. Niet minder dan 27 Kamers van Koophandel hebben bo vendien steun verleend aan de actie van het „Nationaal Comité tot beteugeling van het Cadeaustelsel". Na het verschijnen van het rapport van den Nijverheidsraad, welk College den Minister van Economische Zaken ont raadt een wettelijke regeling van het ca deaustelsel in het leven te roepen, hebben eenige Kamers van Koophandel zich tot genoemden bewindsman gewend met de mededeeling, dat zij ook thans haar standpunt blijven handhaven en alsnog aandringen op een spoedige wettelijke re geling van het cadeaustelsel. De wijziging van de Lager-onderwijswet. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer in zake deze ontwerpen zegt de minister o.m., dat het getal onder wijzers op wachtgeld boven de 60 jaar op het oogenblik 147 is. Dat door hem weinig rekening wordt gehouden met de belangen der school besturen, kan de minister niet toegeven. De Nederlandsche vakbeweging. Terwijl in de afgeloopen 7 jaren de Nederlandsche Vakbeweging regelmatig in omvang toenam en een ledental bereikte hooger dan ooit te voren, is met ingang van 1933 een daling ingetreden. Ook het derde kwartaal vertoont opnieuw een da ling in de ledentallen van alle vakcentra les. In dat kwartaal toch daalde het le- dencijfer voor de bonden, aangesloten bij het Nederl. Verbond van Vakvereenigin- gen (N.V.V.) van 337.561 op 331.554; van die van het R.K. Werkliedenverbond van 198.303 op 195.799; van die van het Chr. Nat. Vakverbond van 118.507 op 117.818 en van die van de Nederlandsche (Neu trale) Vakcentrale van 49.500 (1 Jan. '33) op 48.680. Dalend rundvleeschverbruik. De „Vee- en Vleeschhandel" schrijft „Dat de slachting van runderen te Am sterdam in Nov. j.l. met 800 stuks terug liep in vergelijking met Nov. '32 en met Oct. '33, d.w.z. 800 op de 4700 minder, terwijl de invoer van Deensch vleesch ge lijk bleef, zegt wel genoeg omtrent den treurigen toestand in het bedrijf. De slachting van vette- en graskalveren liep terug met 500 stuks. We kunnen, op grond van ons beschik bare gegevens, veilig aannemen, dat sinds de hooge heffing op het rundvleesch de slachting van runderen 'over het geheele land met minstens 12 pet. is teruggeloo- pen. Voor kalveren is dat cijfer minstens 20 pet., zoo niet nog hooger. Nu moge de regeering tot heden 50.000 koeien hebben opgeruimd (de slachting is nog ongeveer 5000 per week) toch is het bedroevend, dat de slachtveeproductie en het slagersbedrijf met een geforceerden teruggang van 1000 stuks slachtvee per week worden getroffen. Tegenover dit verlies is de verkoop van blikvleesch in het slagersbedrijf op verre na geen compensatie." De Pelikaan op de terugreis. Uit Amsterdam wordt gemeld Indien de vlucht van de Pelikaan a.s. Zaterdag zal zijn volbracht, wordt met een grooten toeloop van belangstellenden naar Schip hol rèkening gehouden. De ministers van waterstaat, binnenlandsche zaken en de fensie hebben het voornemen te kennen gegeven, de plechtige ontvangst van de Pelikaan te willen bijwonen, terwijl ver moedelijk ook de minister-president aan wezig zal zijn. De burgemeester van Amsterdam, even als vele andere hooge autoriteiten, zal eveneens tegenwoordig zijn. Voldoende ruimte zal beschikbaar zijn om de ont vangst van nabij te kunnen aanschouwen. De vermoedelijke aankomsttijd van de Pelikaan zal tijdig per radio worden be kend gemaakt. Binnenland. De Eerste Kamer nam de korting op de Indische pensioenen aan. De nieuwe salariëering van het onderwij zend personeel. De Pelikaan morgen te Amsterdam verwacht. - Buitenland. De politiek van Roosevelt. Het meeningsverschil tusschen Parijs en Berlijn. Ingezonden Mededeeling. N. V. Zoepfabrleken y b. da Haas v. Brero Apeldoorn. Verlichtingsproeven bij de spoorwegen. De Ned. Spoorwegen zijn thans bezig op een der stations, n.l. te Den Bosch, een langdurige proef te nemen met Phi- lora-verlichting, in plaats van het gewone electrische licht. Voorts zal dezer dagen op het rangeer terrein in Amersfoort een verlichting worden geprobeerd met veertig Philora- lampen. Men hoopt hiermede een betere verlichting en besparing in het stroom verbruik te verkrijgen. Deze proef wordt door de Spoorwegen genomen met volledige medewerking van de firma Philips. Het plan gaat van de Spoorwegen zelf uit, die meenen, dat voor deze soort van verlichting een groote toe komst is weggelegd. VoOTal is gedacht aan de verlichting van rangeerterreinen, doch óók op de perrons wil men een proef nemen. Men is begonnen met het station te 's Hertogenhosch, waar de per- ronverlichting zéér matig was en de sta tionsoverkapping nogal hoog. Dit perron is reeds eenigen tijd bij, wijze van proef van Philora-lampen voorzien. Naar men verzekerde, is de verlichting bij hetzelfde stroomverbruik reeds zéér verbeterd. Vooral het spoorwegpersoneel is er ten zeerste mee ingenomen. Leerling-conducteurs bij de spoorwegen. Een commissie uit den Personeelraad bij de Nederlandsche Spoorwegen had aan de directie verzocht, om een aantal arbei ders-remmer, die met goed gevolg exa men hebben afgelegd voor controle-be ambte, per 1 Januari te benoemen tot leerling-conducteur in de volgorde, die zij thans innemen op de lijst voor benoeming tot controle-beambte. Naar we vernemen heeft de directie thans beslist, dat dit verzoek niet voor inwilliging vatbaar is, omdat het examen voor controle-beambte niet al datgene omvat wat een leerling conducteur moet kennen. De hierbedoelde arbeiders-remmer krij gen echter de gelegenheid om deel te mo gen nemen aan het binnen afzienbaren tijd te houden examen voor leerling-con ducteur. SALARIEERING ONDERWIJZEND PERSONEEL. De nieuwe bezoldigingsregeling. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aan de gemeente besturen en de besturen van de gesub- sidiëerde bijzondere lagere scholen het volgend schrijven gericht:

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1