Rechtszaken Laatste Berichten. Leestafel onvoldoende» in zijn rapport zouden •taan. Daarom was hij niet naar school gegaan, maar in de richting Belgische grens gefietst, 's Nachts is hij daar bij de douane aangekomen, die hem opnam en hem Zondagmorgen vroeg met een goede les naar huis zond. Gemeenteraad van Goes. ran oudshor gewoon zijn em Kerstmis en Nieuwjaar op Urk door te brengen. OHet echip moest den nacht doorbren gen op zee, wat voor de passagiers min der aangenaam was. Zondag heeft de boot Urk bereikt. Slachtoffer* van een laag individu. Zondagavond, hield, naar de Msh. meldt, voor het poli tiebureau te Kampen een autobus stil, waarin gezeten waren een aantal als pad vinders gekleede jongelui, meeat jeugdige kinderen. Men vroeg den weg naar de jeugdherberg, alwaar het gezelschap werd opgenomen. De herbergvader sloeg zijn nieuwe gasten eens nauwkeurig gade. De kleeding was slecht en de jongens gedroe gen zich niet, zooals het padvinders wel betaamt. Hij waarschuwde de politie, die eens met den „leider" ging praten. Al spoedig kwam aan het licht, dat deze over niet één cent had te beschikken, evenmin als de 16 jongens van 817 jaar, die in de jeugdherberg een geschikte buisvesting hadden gevonden. De „leider" vertelde voornemens- te zijn den volgenden morgen, den eersten Kerstdag, met de jongens ko pende naar Amsterdam te zullen gaan. De troep stond in geen enkel verband met een padvinders-organisatie. De kin deren waren uitgehongerd en de politie belette de voorgenomen voetreis naar Am sterdam. Bij het nadere verhoor is gebleken, dat de „leider", een 27-jarig los werkman uit Amsterdam, genaamd M., zich aan onze delijke handelingen met enkele kinderen heeft schuldig gemaakt. Hij is deswege in verzekerde bewaring gesteld. De 10 jon gens zijn onder geleide der Kamper politie naar Amsterdam terug gebracht. Geen brandweer en geen water. Te Hoenderloo brak brand uit in het hotel-pension Geldheim, annex bakkerij. De brand woedde met groote heftigheid. Aangezien Hoenderloo niet over een brandweer beschikt, werd die uit Apeldoorn gerequireerd, doch wegens ge- bek aan water kon men niets tegen bet vernielende element beginnen. Men moest lijdelijk toezien, dat het groote gebouw een prooi der vlammen werd. Dank zij de gunstige windrichting bleef de bakkerij behouden. Het hotel-pension ging met het meubilair enz. in vlammen op. Een arbeider door de machine vermaal d. Een vree- selijk ongeluk is gisteren gebeurd op de papierfabriek Berghuizen te Wapenveld. Een arbeider, Biesterbos uit Wapen veld, die zijn werkzaamheden op zolder had, is op onverklaarbare wijze in den papiermolen gekomen en daarin vermalen. In de papierpap die op het rooster kwam te liggen zag men vreemde bestanddeelen en kwam daardoor tot de vreeselijke ont dekking van het ongeval. Vast staat, dat B. bij -den papiermolen geen werk had te verrichten. De brand in de tele fooncentrale te Amster dam. Zooals gemeld, heeft de officier van justitie gistermiddag den gearres teerden monteur W., die er van werd verdacht brand te hebben gesticht in de Telefooncentrale te Amsterdam, in vrij heid gesteld. De officier heeft gistermorgen den man nogmaals aan een uitvoerig verhoor onderworpen. Ook gisteren is hij in het bijzijn van den directeur van het Tele foonbedrijf, den heer Snijders, verhoord. De man hield pertinent vol met het ge- heele gebeurde niets te maken te hebben. Toen hem werd voorgehouden, dat kort sluiting vrijwel absoluut is uitgesloten, te meer daar in de splitsingskamer slechts een zwakke stroom staat, bleef W. er bij, dat z.i. aan kortsluiting de brand te wijten is. Bij een huiszoeking, die bij verdachte gehouden is, is geen enkel bezwarend be wijsstuk gevonden. Het politieonderzoek wordt Intusschen met onverminderde kracht voortgezet. Ergerlijk geval van die renmishandeling. Vrijdag j.l. heeft zich in de Alexanderkazerne te Den Haag een ergerlijk geval van dierenmis handeling voorgedaan. Een tweetal huza ren n.l. was er op uit, om eenige paarden de oogen uit te slaan. Volgens een oog getuige zouden zij zich hierbij hebben be diend van het achtereinde van een sa bel. Als gevolg van hun optreden is een der paarden aan één oog blind geslagen, terwijl een ander paard zoodanig werd geraakt, dat het in den ziekenstal moest worden opgenomen. Op aanwijzing van den stalwacht zijin de beide vandalen gearresteerd en opge sloten, in afwachting van een nader on derzoek. Beide gearresteerden behaoren tot de lichting, welke a.s. Zaterdag met groot verlof zou gaan. H akienkruisen aan de achterzijde van het Kon. Paleis te Amsterdam g e- 80~_nderd. In den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben onbekend gebleven personen aan de achterzijde van het Ko ninklijk Paleis te Amsterdam eenige ha kenkruisen geschilderd. Woensdagoch tend zijn ze door manschappen van de militaire politie en door de Stadsreini ging weer verwijderd. vo1 do.ende op het rap port Een 14-jarige schoolknaap te Til- ourg, die Zaterdagmorgen de ouderlijke woning had verlaten om zich naar school e begeven, doch die daar niet was aan gekomen en ook des avonds nog niet thuis was teruggekeerd, is Zondagmorgen m de ouderlijke woning teruggekomen. De jongen had gevreesd, dat «r enkele Een vrouwelijke inbreker, De bewoner van een perceel in de Zui derstraat te Haarlem, trof 's avonds om half 7 bij zijn thuiskomst een vreemde vrouw in zijn woning aan. Toen deze zich ontdekt zag, nam ze de vlucht. Ze werd achtervolgd door den bewoner en een buurman, die haar spoedig inhaalden. De vrouw viel bij haar aanhouding flauw, maar zag nog kans een looper weg te werpen, die later door een rechercheur werd gevonden. De vrouw van den ach tervolgenden buurman herkende haar later als dezelfde vrouw, die ook bij haar eenige dagen geleden gepoogd had in te breken. Op het politiebureau bleek het de 36- jarige van V. uit IJmuiden te zijn. Ze wond zich zoodanig op, dat ze naar het St.-Elisabethsgasthuis gebracht moest worden, waar ze werd opgenomen. Brand op een kampeerter rein. Maandagavond ontstond door on bekende oorzaak brand in een houten to ko, staande op het gemeentelijke kam peerterrein bij het strand te IJmuiden. Spoedig sloegen de vlammen over naar twee andere houten gebouwen, in één waarvan meer dan honderd houten kam- peerhuisjes met inventaris, voornamelijk toebehoorende aan Amsterdamsche inge zetenen, waren opgeslagen. Doordat de brandweer wegens het ontbreken van bluschwater in de nabijheid machteloos stond is het geheele complex binnen an derhalf uur in vlammen opgegaan. De schade is zeer aanzienlijk. Alleen de kam- peerhuisjes vertegenwoordigen een waar de van ongeveer f25.000. Benoeming Officier van Justitie. Binnenkort is de benoeming te verwachten van den heer Mr W. F. E. baron van der Feltz, substituut-officier van justitie bij de rechtbank te Middel burg, tot Officier van Justitie. Deze functie wordt door den heer Van der Feltz reeds waargenomen sedert het overlijden van den heer Mr Wolfson. Hedenmiddag vergaderde de Gemeente raad van Goes, onder voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig dhr Jonkers. Behandeling begrootfng 1934. Algemeene beschouwingen. Dhr Crucq (s.-d.) herhaalt, dat de soc.- democraten met de werkelijkheid reke ning willen houden. Door de regeerings- maatregelen, de crisis en het Gasthuis tekort zijn de belastingen hoog, echter niet verontrustend. We moeten niet roeke loos gaan bezuinigen. Spr. is het eens met B. en W. en de door hen voorgestelde loonsverlaging (nog 2 boven de vroe ger reeds ingevoerde 3 De fin. comm. wil er nog een schepje opgooien. Spr. vindt dit een zeker vertoon, een reclame naar buiten. Spr. hoopt, dat het geen meerderheid zal vinden. Verder wijst Spr. op de stijgende prij zen der levensmiddelen en de ingrijpen de regeeringsmaatregelen. Was het Gasthuistekort er niet, dan stond de gemeente er goed voor. Wat het Gasthuisbestuur betreft, meent spr., dat dit het wel goed bedoeld, maar slecht gedaan heeft. Met de wenken uit de ver schillende rapporten wordt weinig of geen rekening gehouden. De heeren weten het alleen. Het is jammer, dat de ziekenhuisafdee- ling niet van de oudelieden-afdeeling is gescheiden. Nu moet Goes betalen, ook voor patiënten uit andere gemeenten. Spr. bepleit overleg met „St.-Joanna" over een kleine verhooging der tarieven. Spr. vraagt wat B. en W. denken over de leegstaande middenstandswoningen. Beter is nog een huurverlaging dan ver koop dezer huizen. Spr. bepleit verlaging van huur der arbeiderswoningen. Ook behandelt spr. weer de onderhouds werken der gemeente. Spr. wil een paar menschen belasten met dit werk en bre ken met het tegenwoordig systeem. Verder vraagt spr. wat B. en W. be doelen met uitbreiding van het sport terrein. Misschien een zwemgelegenheid? Spr. keurt af, dat B. en W. zonder over leg met de Gascommissie de heele winst van het Gasbedrijf in de gemeentekas willen storten. Vorig jaar is aangenomen: 75 voor de gemeente en 25 voor het bedrijf. Het gaat nu den verkeerden kant uit Verder zal spr. geen wenschen of ver langens uiten, gezien de omstandigheden. Dhr de Roo (v.b.) zal geen uitge breide politieke beschouwingen houden. Spr. wijst op de hooge belastingen. Dat deze in Goes zoo hoog zijn, wekt ver wondering. Goes heeft een bemiddeld Burg. Armbestuur, een betrekkelijk ge ring aantal werkloozen en een redelijk belastbaar inkomen der ingezetenen. Is de gemeente-huishouding misschien te royaal opgezet? Spr. had B. en W. wil len uitnoodigen een onderzoek in te stel len naar de gemeente-huishouding en -diensten in tal van gelijke gemeenten, maar wacht af of B. en W. dit uit eigen beweging zullen toezeggen. Uit dit onder zoek zal dan kunnen blijken of hier te bezuinigen valt. Of ook sal kunnen blij ken, dat we hieromtrent gerust kunnen zijn. Dan kan hier een punt achter gezet worden. Spr. deelt mede, dat de Vrijheidsbond- sche fractie accoord zal gaan met het voorstel der fin. commissie, ofschoon ze de onbillijkheid inziet, dat de hoofdamb tenaren zwaarder getroffen zullen worden dan het lagere personeel. Spr. wil echter voor het politiepersoneel niet verder gaan dan B. en W. voorstellen. Spr. zal niet verder kunnen gaan met de dekking van de Gasthuistekorten, dan de commissie ad hoe berekende (f 10.000 per jaar). Lukt het niet, om het tekort tot dit bedrag terug te brengen, dan moeten de tarieven maar wat verhoogd worden en moet het publiek ook maar een klein offertje brengen. We kunnen in deze be narde tijden niet verder gaan. De uiterste zuinigheid is noodig, zullen we niet nog tot verdere afbraak moeten komen. Inzake de winst uit het Gasbedrijf gaat spr. accoord met dhr Crucq. Spr. betwij felt of Ged. Staten het voorstel van B. en W. zullen goedkeuren. Bij verschillende begrootingsposten zal spr. pogingen tot vermindering en ver sobering aanwenden, in totaal tot een be drag van f3000. Dhr Simons (R.K.) zegt, dat B. en W. uitgaan van een overdreven optimis me. In 1931 werd Goes nog een eldorado genoemd, waar geen crisis bestond. De werkloozen werden naar het B.A. ver wezen, rijkssteun werd niet aangevraagd en nu zitten we met de groote tekorten van het B.A. Het belastbaar inkomen zal wel sterk dalen, zeker meer dan 10 zooals B. en W. meenen. Het moet wel 20 zijn. Wat het Gasthuis betreft, moeten kost prijs en verpleegprijs tot elkander ge bracht worden. Spr. geeft in overweging de openbare bewaarschool naar denzelfden maatstaf te subsidiëeren als de bijzondere. We moeten op alles bezuinigen en geen onnoodige uitgaven doen. Daarom is spr. tegen een auto voor den reinigingsdienst. Spr. keurt niet goed, dat op hoofdstuk 6 (openbare werken) zoo sterk opeens is bezuinigd. Had dit niet geleidelijker ge kund? Leeft Goes niet op te grooten voet? Salarisverlaging is noodig, hoewel men bet noode doet. Het voorstel der fin. com missie zal naar Spr. meent f2000 meer opbrengen dan dat van B. en W. Er zal spoedig wel een boogere korting opgelegd worden. Dhr v. d. Wart (G.-H.) heeft gemist een permanente verlaging van de uitga ven. Daarom juicht spr. bet idee van dhr De Roo om elders een onderzoek in te stellen, toe. We kunnen op dezen voet niet blijven leven. Dat we alleen met één moeilijk jaar te rekenen hebben, is een te optimistische uitlating van B. en. W. We moeten omlaag. Verleden jaar waren er nog meer re serves dan nu. De moeilijkheden voor de toekomst zijn dreigend. Wat bet Gasthuis betreft, herinnert spr. aan de woorden van weth v. Melle, dat het Gasthuis behouden moet blijven, mits de gemeente de tekorten kan dragen. Reeds zijn belangrijke bezuinigingen aangebracht. De voorstellen van de com missie ad boe zijn in de begrooting ver werkt. Het verwijt, dat bet Gasthuisbe stuur niet wil bezuinigen, is -ongegrond. Dhr Eokhardt (A.-R.) herinnert er aan, dat hij tegen het sportterrein heeft gestemd. Spr. heeft goed gezien, want het moet nu al worden uitgebreid. Spr. heeft al gehoord van een zwembassin. Laten B. en W. in werkverschaffing den weg naar het Sas verbeteren. Dit vond spr. beter. Ook aan de reiniging en bij partioulieren is wel werk uit te voeren. Spr. wil van het Gasthuis een stichting inaken voor een Prat. Ziekenhuis voor Z. Beveland. Dan komt het van onder de armenwet. Het is toch te mal, dat Goes moet betalen voor patiënten uit de om geving. Dhr v. d. W a r t wijflt er op, dat dan Goes de schulden voor zijn rekening zou krijgen wat zou komen op f 15000 per jaar. Dhr Eek'hardt weerspreekt dit. Dhr V i s e o h e r (S. D.) ontkent, dat de S. D. A. P. geen verantwoordelijkheids gevoel zou bezitten. De punten, waar het om gaat, zijn: het afwentelen van de moeilijkheden van het Rijk op de ge meenten, het tekort van hej B. A., da werkverschaffing en steunregeling en de tekorten op het beroemde of beruohte Gasthuis. De oplossing is niet anders te vinden dan door het vragen van offers van de burgerij. Daaraan is niet te ontkomen. Dat moet men onomwonden durven zeggen en verdedigen. Spr. vindt het altijd nog gelukkig, dat hij flink belasting mag betalen. Spr heeft ook andere tijden gekend, toen hij geen in komstenbelasting behoefde te betalen, om dat hij geen inkomen had. Aan de regeeringsmaatregelen valt niet te ontkomen. Alleen kunnen we door pro test of verzoek verbetering zien te ver krijgen. Wat het B. A. betreft, heeft Spr. niet den indruk, dat de uitkeeringen te hoog zijn. We zullen dit offer voor onze minst- bedeelden moeten brengen. Ook de loonen bij de werkverschaffing en de steunbedra gen kunnen niet verlaagd. Spr. deelt niet het pessimisme van de meerderheid der fin. commissie, omdat hij geen profetischen blik heeft. Als we geheel het voorbereidend onder wijs afschaffen en allerlei oninbare sub sidies schrapten of verminderden, sou dat I 18.000 opbrengen, Spr. wijat er verder op, dat de 11CO.GOO voor het Gasthuis foetsie sija. Daarbij komt een jaarlijksoh toekort van f 15.000. Ais Spr. voor de keus staat, wat moet verdwijnen: het Gasthuis of het voorbe reidend L. 0., dan zegt Spr. het eerste. We kunnen spreken van een misluk king van hot beleid van het Gasthuisbe stuur. Jammer, dat er geen eoc.-demecra- ten in zaten. Dan kon men die de schuld geven. Spr. bestrijdt het voorstel der meerder heid van de fin. commissie inzake salaris verlaging en geeft de voorkeur aan het voorstel van B. en W., dat de instemming heeft van het georganiseerd overleg. Vol gens Spr.. komt hier bij die meerderheid de politiek om een hoek gluren. Dhr Vermaire (C.H.) kondigt aan, dat hij in de volgende vergadering een voorstel zal indienen, dat personen, die den pensioengerechtigden leeftijd hebben bereikt, ontslag moeten nemen. Daaron der valt ook de Commissaris van Politie. Spr. zou dan willen verzoeken in die vacature niet te voorzien. Dhr Simons merkt tegenover den heer Visscher op, dat er nu vele men schen zijn, die nog belasting moeten be talen van een grooter inkomen, dan ze vroeger hadden. Velen zijn in inkomen achteruit gegaan. De voorzitter is onaangenaam ge troffen door de opmerking van den heer Simons, dat B. en W. veel te optimistisch zijn geweest Hun taak is werkelijk niet gemakkelijk. Ook zij zullen zooveel mo gelijk bezuinigen. Bij het Gasthuis zijn zeker fouten be gaan, maar niemand zal toch zoo naïef geweest zijn, om te denken, dat een zie kenhuis zonder tekort mogelijk zou zijn. De pachten zijn omlaag gegaan. Maar het is te laken, dat men in 1930 de Gast- huisbegrooting voor 1928 nog niet had. Het valt te betreuren, dat we nu met een opgeloopen tekort van f76.000 zitten. Spr. hoopt mede te werken aan het behoud van het Gasthuis en rekent daarbij op den steun van het Gasthuisbestuur, spe ciaal van diens voorzitter, die wel eens een onjuisten kijk had op den voorzitter van B. en W. In 1924 is ook hier in den Raad voor speld, dat we een catastrophe zouden tegemoet gaan. Maar het belastbaar inko men is daarna aanmerkelijk gestegen en was bet vorig jaar nog meer dan in 1922—1923. Spr. werpt de verwijten aan het adres van B. en W. terug. De Raad is verant woordelijk voor het fin. beleid. De kwestie der middenstandswoningen ia bij B. en W. in bespreking. Ook B. en W. voelen meer voor lagere huur dan voor verkoop. Verlaging van huur van ar beiderswoningen kan worden overwogen. B. en W. hebben besloten de thans geldende aanbesteding van gemeentewer ken nog drie maanden te verlengen. In dien tijd kan overwogen worden een an der systeem te kiezen. De kwestie van uitbreiding sportterrein zou Spr. nog willen aanhouden. Ze is in studie. B. en W. willen hierin niet roeke loos handelen. B. en W. hebben geen bezwaar tegen het instellen van een onderzoek als door den heer de Roo bedoeld. De stijging der uitgaven is in hoofd zaak veroorzaakt door de groote bijdrage voor het Burgerlijk Armbestuur en bet Gasthuistekort. Het is ontmoedigend, zoo lang men soms moet wachten op beslissingen uit Den Haag betreffende werkloozenzorg. De Commissaris der Koningin wil hel aantal politie-agenten met twee vermin deren en brengen op tien. De Raad moei daarover zijn oordeel te kennen geven Spr. zou dit betreuren. Enkele jaren gele den was het nog 15. Ook wil de Kroon het kleedinggeld bij de politie van f 150 op f 100 brengen. Spr. deelt mede, dat het voorstel van de meerderheid der fin. commissie niet f2000 maar slechts f280 (met inbegrip van de Gasfabriek f 450) meer zal betee- kenen dan dat van B. en W. Er ontstaat eenige discussie tusschen den voorzitter en dhr Eckhardt over de vraag, of het mogelijk is, dat particulie ren het vuil van het terrein der reiniging weghalen voor ophooging van landerijen. De voorzitter ziet daar niets in, dhr Eckhardt wel. De laatste meent zelfs, dat uitbreiding vein het terrein daardoor niet noodig zou zijn. De vergadering duurt voort. Bezinning door Karl Barih. Uit het Duitsch vertaald door Rob Limbuxg. Uitgave D. A. Daamen's Uitg. Mij., 's Gra- venhage. In deze brochure geeft Barth een ant woord op de hem gedane vraag of hij niet ook wat te zeggen heeft over de kerkelijke moeilijkheden en problemen in Duitsch- land. Op die vraag geeft hij een ondub belzinnig antwoord. Onder geen beding zoo zegt hij:, mogen de predikanten hun theologische existentie, d.i. hun gebon den zijn aan het Woord Gods en de gel digheid van hun speciale roeping tot den dienst van het Woord Gods verliezen, zoodat zij het Woord Gods niet meer als zoodanig erkennen, dat zij niet meer vol komen op de macht van dat Woord ver trouwen. In verband hiermede wordt getoetst de wettigheid van den oproep tot kerkher vorming door de Duitsche Christenen en aangetoond, dat werkelijke kerkhervor ming moet voortvloeien uit niets anders dan gehoorzaamheid aan het Woord Gods. Hij richt aieh hierbij niet ia da eeeete plaats tot de poiitiskt leider», maar tot de kerkelijke waardigheidsbekleders, die zich b.v. wat betreft de bissohops- kwestie, geen rekenschap hebben gege ven van de vraag wat hierbij bedoeld ea verlangd wordt. Met kracht waarschuwt hij beslist en onvoorwaardelijk neen te zeggen tegen het optreden der Duitsche Christenen. Uit allerlei utiliteitsoverwegingen wordt het zoover mogelijk meegaan met de Duitsche Christenen goedgepraat, maar daartegenover betoogt Barth dat de ge meenten alleen worden vergaderd door het Woord tot bet Woord. Deze brochure handelt uitsluitend over de Duitsche toestanden. Maar zij is niet alleen van belang voor Duitschland, maar mutatis mutandis ook voor andere lan den, ook voor ons land. ONZE SUIKERBIETENCULTUUR IN GEVAAR? Verweer van Nederlands landbouw. Dr HL Molbuysen, secretaris van het Kon. Ned. LancLbouwoomité schrijft: Blijkens berichten in de pers overweegt onze regeering de mogelijkheid om een gedeelte van de voor de Nederlandsche qonsumptie benoodigde suiker te doen dekken door import van J&va-suiker. Onze overzeesche gebieden zouden van ons meer katoentjes opnemen in ruil waarvoor wij rietsuiker zouden importeo ren. Naar verluidt heeft de regeering een commissie benoemd, die deze transactie voor elkaar zal brengen. Zijn onze in lichtingen juist, dan zou deze commis sie bestaan uit een viertal ambtenaren en een oud-landbouwer-Kamerlid. Het be hoeft o.i. geen betoog, dat een op deze wijze samengestelde commissie, waarin belanghebbenden bij de Nederlandsche suikerindustrie niet zijn vertegenwoor digd, tot een zeer eenzijdig advies zal ko men. De belangen van onze boeren bij het behoud van de suikerbietenteelt zijn zoo groot, dat niet door een oommissie zoo maar kan worden uitgemaakt, dat die suikerbietenteelt gedeeltelijk moet ver dwijnen, omdat deze oneconomisch zou zijn. De publieke opinie in Nederland is te gen de Nederlandsche bietsuikerfabri- cage gekant. Een stelselmatige actie heeft er toe bijgedragen, dat allengs de mea ning is gaan postvatten, dat de Neder landsche bietsuiker-industrie een stum perig en achterlijk bedrijf is, dat geen toekomst heeft, omdat de biet als suiker producent niet tegen het riet op kan. De conclusie is dan geen andere, dan dat een oneconomisch bedrijf als de bietsui kerproductie economisch een monstrum is, en liefst zoo spoedig mogelijk moet verdwijnen. Men zou veel goedkooper rietsuiker uit Java kunnen invoeren, dan met steun de bietsuikerfahricage in het leven honden. De berekening is spoedig gemaakt: ver bruik in Nederland 2.2 millioen zak van 100 K.G., waarvoor aan steun wordt opgebracht door middel van accijnshef fing en compenseerend invoerrecht glo baal een bedrag van ruim 20 millioen gulden. Men voert nu Indische suiker in voor den prijs van f 5 per 100 K.G. en stelt de boeren, die den bietenbouw moe ten opgeven schadeloos en men bespaart millioenen en nog eens xnillioenen. Het is niet de eerste keer, dat wij deze redenee ring hooren. Wij zullen er daarom wat dieper op ingaan. Stel, dat we geen suikerindustrie had den en alle suiker moesten invoeren. Op baBia van de tegenwoordige noteering kunnen we de witte suiker, die voor de consumptie geschikt is, bekomen voor f4.per 100 K.G. Cuba, Engeland, Ce- choslovakije kunnen ons tegen dien prijs leveren. Java kan dat niet. De noteering van Javasuiker is f 5.— per 100 K.G. en deze geldt voor een product, waaraan nog vrijlwel van alles moet gebeuren, al vorens het voor de Nederlandsche con sumptie geschikt is en het in kwaliteit behoorlijk zou kunnen ooncurreeren met andere importsuiker en onze bietsuiker. Men kan wel rekenen, dat de vracht naar Nederland, alsmede de verschillen de bewerkingen, die noodig zijn om tot consumptiesuiker te komen, als raffinee- ren enz. f 2 a f 3 per 100 K.G. vergen. Zoo komt de Java-suiker, die toch zoo spotgoedkoop leek, in den groothandel al op f 7 f 8 te staan. En dat, terwijl de witsuiker uit het buitenland voor f4 por 100 K.G. is te verkrijgen. Maar wij zijn er nog niet. Do prijs van f 5 per 100 K.G. ruwe suiker ia voor het Java-product een afbraakprijs. Hebben de Indische suikerproducenten eenmaal de suikervoorziening van Nederland in handen, dat zullen zo toch minstens den kostprijs moeten vergoed krijgen, liefst natuurlijk met de onvermijdelijke „ma tige winst". De Javasuiker zal dus hier te lande in de toekomst geen f 7 f 8 per 100 K.G. kosten, maar nog aanzienlijk meer. In het kort komt de geheele transactie hierop neer, dat de door den Nederland- schen consument opgebrachten steun zal ten goede komen aan de Indische suiker ondernemingen (incl. aandeelhouders en obligatiehouders), onze boeren met een gratificatie zullen worden afgescheept en het Rijk voor de werkloozenuitkeeringen voor de werklooze landarbeiders en sul- kerfabrieksarbeiders moet opdraaien, alsook voor de tekorten der transporton dernemingen, schippers, enz. De oon- sumptiesuiker zal er in Nederland geen cent goedkooper door kunnen worden verkocht. De boeren zullen niet veten hoe hun lend behoorlijk te bebouwen, nu

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 3