DONDERDAG 28 DECEMBER 1033 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. Ï4 Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Staten-Generaal. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. ïïe Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën: Familieberichten 30 cent, Han- delsadvertentiën 25 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling, Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Directeur-Hoofdredacteur: R, ZUIDEMA, Kerk en leven. Het is in sommige kringen gewoonte geworden om smalend te spreken over de beteekenis van de Kerken voor het ge wone maatschappelijke leven. Men stelt het voor alsof de Kerken zich om de sociale nooden van dezen tijd wei nig bekommeren; men laat de Kerken bij voorkeur optreden in de rol van den priester eh den leviet, die koud en on aandoenlijk hun weg gingen en door den barmhartigen Samaritaan werden be schaamd. Voor een deel is deze critiek te ver klaren uit een soort modezucht. De mode brengt nu eenmaal mee om voor wat de Kerken doen, weinig waardeering te toonen. Voor een ander deel echter is deze cri tiek te verklaren uit onkunde. Men doet geen moeite zich op de hoogte te stellen van wat door de Kerken direct en in direct gedaan wordt. Men realiseert zich niet de groote beteekenis van den arbeid der Kerken voor het sociale leven. Wij willen daarom hier enkele aanha lingen doen uit een voordracht van Prof. de Zwaan, opgenomen in „De Kerk in onzen tijd". Hij geeft daarin eenige feiten en cijfers, die wel waard zijn er even bij stil te staan. Gewezen wordt o.a. op de diaconale stichtingen, die bezig zijn te verrijzen in alle hoeken van ons land, o.a. te Ter- neuzen. „Laten wij", zegt hij verder, „met een enkel voorbeeld trachten iets te doen be seffen van hetgrootsche sociale werk der Herv. Kerk in Nederland. Die arbeid is om vangrijker en waarschijnlijk van grooter beteekenis voor onze samenleving dan die van welke instelling, bond of ver- eeniging ook in heel ons landIk zal maar een enkel cijfer noemen." „In de twaalf ressorten onzer vader- landsche Kerk telde ik bij raadpleging van een eenigszins officieus orgaan niet minder dan 390 instellingen, tehuizen, gestichten, ziekenhuizen, rustoorden, sa natoria, inrichtingen voor jeugdzorg, enz. Al die 390 instellingen bezigen voor hun sociale taak gebouwen, vaak zeer groote, en terreinen, die uitsluitend daartoe die nen. Overwegend staat dit alles onder direct plaatselijk kerkelijk beheer. En dat alles is tot stand gekomen door de Kerk en haar leden, door Hervormd maatschap pelijk initiatief, offervaardigheid, kloek beleid, geloofsvertrouwen. Driehonderd negentig ziekenhuizen, ge stichten, tehuizen, sanatoria, toevluchten, enz. beteekenen nog wel iets in onze samenlevingMen zou de Kerk wel missen als zij opeens verdween." Verder worden nog de volgende cijfers genoemd. Aan geldelijke ondersteuning van behoeftigen besteedden de Diaco nieën in 1931: 13.489.481.86% in 1932: f 3.530.993.90%. Aan ondersteuning in na- tura in beide jaren tezamen f 1.321.889.50. Dat zijn cijfers, die toch wel iets zeg gen. Sprekende cijfers! Het verdient de aandacht, dat hier al leen gesproken wordt van de Ned. Herv. Kerk en niet van wat door de andere Kerken gedaan wordt. Ook is hier buiten beschouwing gelaten de eigenlijke centrale taak der Kerk, n.l. de prediking des Woords, waarvan de be teekenis ook voor het sociale leven niet in cijfers is uit te drukken. Wij wijzen op deze dingen niet om een geest van zelfgenoegzaamheid te helpen kweeken. Maar wel opdat we zouden waardeeren de zegeningen, die God ons ook in dit op zicht wil schenken. De treinramp in Frankrijk. Volgens nadere berichten bedraagt het aantal dooden ten gevolge van de spoor wegramp bij Lagny thans 220, terwijl het aantal gewonden dubbel zoo groot is. Uit alle deelen der wereld ontvangt de Fransche regeering nog steeds1 condolean- tie-telegrammen naar aanleiding van de ontzettende ramp welke het Fransche volk heeft getroffen. Omtrent de plechtigheid in de als rouwkapel ingerichte hall van het station der Oosterspoorwegmaatschappij wordt nog het volgende gemeld. Toespraken werden gehouden door den president der republiek en den minister van openbare werken. President Lebrun betuigde in bewogen woorden zijn deelneming aan de gezinnen t Z<?,° hard proffen zijn. Hij dankte ook allen, die aan het reddingswerk heb ben meegewerkt. De minister van openbare werken acht uit naam van de regeering de. laatste eer aan de slachtoffers en betuig de eveneens zijn deelneming aan de zwaar bezochte familieleden. Zij, die de verniel de wagons gezien en het gejammer der gewonden gehoord hebben, zullen dit schouwspel nooit vergeten. Hij zegde een nauwgezet onderzoek toe, om de oorzaak van de ramp vast te stellen. Alles zal in bet werk worden gesteld, om de veilig heid van bet verkeer te verzekeren. De Augsburger ingenieur Georg Muel ler. die in den trein ParijsStraatsburg beeft gezeten, heeft aan een blad in de stad zijner inwoning een relaas van de ramp gegeven, waaraan nog bet volgende wordt ontleend: Onze trein was zeer vol en daarom reed er een voor- en een natrein. Ik ging met den eersten trein en bad reeds van te voren een gevoel van onbehagelijkheid. Ha een half uur rijden barstte plotseling een geweldige knal los. Het licht ging uit en de bagage viel omlaag. De reizigers werden door elkaar geworpen. Ik bad den indruk, dat er een bomaanslag op den trein gepleegd was. Angstkreten weer klonken in bet duister. Niemand wist, wat er gebeurd was. Het mistte sterk; op twee meter afstand kon men de dingen al niet meer herkennen. Geleidelijk wer den lichten ontstoken. Wij bevonden ons in een ruïne. De wagens van den trein, waar de onze bovenop was gereden, wa ren geheel vernield. Het duurde twee uur, voor er een hulp- trein arriveerde, die het noodige red dingsmateriaal meebracht en de niet ge wonde passagiers verder bracht. De hulp verleening was zeer slecht georganiseerd. Verscheidene bevelen kruisten elkaar; geen van de verantwoordelijke menschen wist, wat hem te doen stond. De familie van den heer Mueller hoor de door de radio van het ongeluk. Zijn echtgenoote wist, dat hij met den noodlot- tigen trein uit Parijs was vertrokken. Te vergeefs wachtte de wanhopige vrouw met haar beide kinderen op het station. Des te grooter was de vreugde toen de man en vader Zondagavond ongedeerd thuiskwam. Koude en sneeuwstormen. Boven het grootste gedeelte van do Noordelijke helft der Ver. Staten heeft een sneeuwstorm gewoed, waardoor op vele plaatsen bet verkeer is lam gelegd en waardoor het lijden der annsten en duizenden werklooozen ten zeerste wordt veiergerd. Boven de stad New-York en de noordoostelijke staten woedde de storm hevig, terwijl tevens groote hoeveelheden sneeuw vielen. In de staten Washington, Oregon en Idaho kwam het gelijk reeds gemeld, tot overstroomingen en moest het spoorweg verkeer worden gestaakt. Te New-York viel ruim 30 c.M. sneeuw en tienduizend werkloozen werden aan het sneeuwruimen gezet. Ook bijna bet geheele vliegtuigenver- keer moest tengevolge van den sneeuw storm gestaakt worden. Hoe Mussolini de crisis wil bestrijden. In een interview beeft Mussolini aan een vertegenwoordiger van de Parijsche „Excelsior" verklaard, dat Italië den strijd voert tegen de crisis en tegelijker tijd tracht de begrooting in evenwicht te brengen, de werkloosheid af te schaf fen en de handelsbalans in evenwicht te brengen. De steden zijn vol met kleine hands werklieden, die slechts een moeizaam be staan hebben. Men zal thans trachtten ben weder tot bet land terug te brengen en landbouwers van ben te maken. Musso lini sprak voorts de verwachting uit, dat de begrooting in bet aanstaande jaar waarschijnlijk geheel in evenwicht zal worden gebracht. De regeering zal de in nood verkeeren- de industrieele ondernemingen financieel steunen, doch industrieën, die niet kuc- nen standhouden op de wereldmarkt, zul len moeten verdwijnen. De Fransche Ministerraad en de ontwapening. De Fransche ministerraad is gister middag in kabinetsraad bijeengekomen. Aan Hitier zal worden medegedeeld, dat Frankrijk bereid is, de besprekingen over de ontwapening voort te zetten, maar dat de organisatie der algemeene veiligheid door vermindering der bewape ningen moet geschieden binnen het kader van den Volkenbond. De Belgische minister van Buitenland- scbe Zaken Hijmans, heeft Woensdag ochtend te Parijs zijn besprekingen met de Fransche regeering ingeleid. Hijmans liet zich zeer voldaan uit. Morgen zal Minister Hijmans door den president der Republiek, Lebrun, worden ontvangen. In diplomatieke kringen verklaart men dat het doel der FranschBelgische be sprekingen is grooter klaarheid te bren gen in de betrekkingen tusschen beide landen. Wat de buitenlandsch-politieko vraag stukken, vooral wat de Ontwapenings conventie aangaat, zijn Frankrijk en Bel gië dezelfde meening toegedaan. In België ziet men evenals in Frankrijk een herbewapening van Duitschland met bezorgdheid tegemoet. Waarschijnlijk hebben Hijmans en de Minister van Oorlog, Daladier, maatrege len besproken voor een gemeenschappe lijke verdediging van de grens. Wat den Volkenbond betreft staat ook België op bet standpunt, dat Genève het middenpunt van het geheele internatio nale leven moet blijven. De „Paris Soir" schrijft: „Men zal dus met Berlijn onderban delen, doch niet in een „tête a tête". Het Fransche schip van staat zet koers niet naar Berlijn, doch naar Genève. Het politieschandaal te Brussel. De vele en opzienbarende verrassingen die men verleden week in de zaak-Pau wels meende te mogen aankondigen, schijnen, aldus het „Hbld.", achterwege te zullen blijven. Gisteren en eergisteren werden de beide ambtenaren van bet departement van ar beid en een Brusselscbe commissaris van politie op vrije voeten gesteld. Ook open den de deuren van het huis van bewaring zich voor den heer Van der Meulen, den hoofdcommissaris van politie van Schaar beek, die als een der eersten was gear resteerd. En reeds verluidt, dat dezer da gen de heer Gilbert, de hoofdcommissa ris van Leuven, eveneens uit de hechtenis zal worden ontslagen. Op het oogenblik bevinden zich dus van de acht oorspronkelijke gearresteerden alleen nog de spiritus rector van het heele zaakje, n.l. de oude heer Pauwels, als mede de hoofdcommissaris van Brussel, Angerhausen en zijn Ukkelsche collega Grespin in arrest. Korte berichten. Tengevolge van de strenge vorst van den laatsten tijd zijn de masten van een hoogspanningsleiding, die pas in de buurt van Toulouse gereed was gekomen, stuk gevroren, zoodat het geheele net vernield is. De schade wordt op 5 milliard francs geraamd. Tijdens de Kerstdagen zijn in hoofd zaak ten gevolge van verkeersongelukken, 300 personen in de V. S. om bet leven gekomen. i Dë Duitsche president heeft het ont slag met 1 Februari a.s. van den leider der rijksweer, generaal Von Hammerstein Equord aanvaard, en hem bevorderd tot luitenant-generaal. i Te Rio de Janeiro hebben stortre gens ernstige overstroomingen veroor zaakt. Er zijn talrijke dooden en gewon den. vele personen worden vermist, 2000 zijn dakloos. i In de noordelijke streken der Vereen. Staten heerscht een geweldige koude. In Illinois, Iowa, Dacota, Michigan en Wis- concin werden temperaturen gemeten van 26 tot 35 gr. G. onder nul, in Minnesota zelfs van 44 gr. Te Chicago, waar de tem peratuur 23 gr. G. onder nul was, zijn 12 personen tengevolge van de koude omge komen. Reuter meldt uit Warschau: Groote troepen wilde zwijnen worden door de hevige koude uit de bosschen ver dreven en komen de boerderijen op. Een 32-jarige boerenknecht, die de beesten van bet erf wilde jagen, werd door een groot zwijn aangevallen en met de slagtanden gedood. Een sneltrein VannesParijs is Woensdagmorgen in een groep wegwer kers gereden. Drie man werden gedood en één zwaar gewond. De dichte mist, maakte het den groepleider onmogelijk de nadering van den trein waar te nemen. i Er is thans minder ijsgang op den Rijn, zoodat de bevoegde instanties be sloten hebben van Donderdag af de scheepvaart op den Rijn weer vrij te ge ven. BEVORDERING VAN DE LUCHTVAART. Fonds voor bijzondere studievluchten. Naar gemeld wordt is onder leiding van dr H. Colijn en met medewerking van alle leden van de regeering een groot comité gevormd, dat zich ten doe stelt zoo snel mogelijk en wel zoo mogelijk nog vóór Nieuwjaar een uitgebreide geldinzameling te organiseeren, ten einde een fonds te stichten, uit welks baten kostbare experimenten op luchtvaartge bied kunnen worden gefinancierd. De vorming van het comité houdt verband met de schitterende prestatie van de „Pe likaan" en komt in hoofdzaak voort uit de geestdrift, die alom in het land hier over heerscht. In dit comité hebben, behalve alle lo den der Regeering, ook zitting de elf com missaris van de Koningin in de ver schillende provincies. Aan een groot aan tal andere autoriteiten zijn reeda uit- noodigingen gestuurd. Onder voorzitterschap van generaal G. C. Snijders is reeda een werkcomité ge vormd. Do „Pelikaan" op de terugreis. Toen het retourvliegtuig de Pelikaan gisteren te Me dan neerstreek op de te rugreis naar Holland, was een talrijk pu bliek aanwezig, dat de vliegers met ent housiasme begroette. De bemanning werd door verschillende personen toegesproken, o.a. door den Gouverneur van Sumatra's Oostkust, Jhr B. C. G. M. M. van Such- telen. De Gouverneur zeide o.m., dat hij hoop te te handelen in den sportieven geest van de bemanning van dit K. L. M.-vlieg- tuig, indien hij thans een telegram af zond aan den heer Asjes van den Post- jager van den volgenden inhoud: „Houdt koppig vol, houdt moed". Door den inspecteur der P. T. T. werd voorlezing gedaan van een telegram, dat ingekomen was van den directeur-gene raal der PTT in Nederland, Ir M. H. Damme, die seinde: „Hoop en vertrouw, dat ook op thuisreis uw bij herhaling go- bleken uitmuntende hoedanigheden u in staat zullen stellen belangrijke u toever trouwde post naar beproefde systeem KLM met groote voortvarendheid en toch be hoedzaamheid overbrengen". De Pelikaan is gisteren te 18.10 (Am- sterdamsche tijd) te Akyab geland en pre cies een uur later vertrokken naar Cal cutta. De K. L. M. heeft aan de N. V. Begeer tie Utrecht opdracht gegeven om vier speldjes te vervaardigen, in goud, waarop preikt een Pelikaan staande op een hal ven wereldbol. Deze speld zal aan de bemanning bij aankomst op Schiphol worden uitgereikt. Verder is een herinneringsbordje ont worpen, waarop op geestige wijze een vliegende Pelikaan, met tropenhelmhoed .op en een postzak in den bek. staat af gebeeld. Goedewaagen te Gouda heeft het bordje uitgevoerd in sepia op beige on dergrond. Het randschrift luidt: „Ver snelde Kerstvlucht 1933 K.L.M.-vliegtuig Pelikaan, AmsterdamBatavia in 4 et malen 4 uur en 40 minuten". WIJZIGING LAGER-ONDERWIJSWET Verschenen is het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot wijziging der wet van 30 December 1932 tot wijziging der L.O.-wet 1920. Gaarne zouden sommige leden worden ingelicht hoe groot het aantal onderwij zers op wachtgeld boven 60 jaar is en hoe groot het aantal jonge onderwijzers is, dat zal worden gebaat door deze wets wijziging. Deze leden juichten de ver schillende wijzigingen toe. Andere leden betreurden, dat de minis ter zoo weinig rekening heeft gehouden met de belangen van de schoolbesturen. Voor deze toch is het van het grootste belang, dat er geen onzekerheid heersche ten aanzien van het aantal leerkrachten, waarover zij kunnen beschikken en het te geven ontslag in verband met de acte van benoeming. Ook hadden zij bezwaar tegen de ongelijkheid, welke nu het ge volg zal zijn van het op uiteenloopende tijdstippen eindigen van de schooljaren en school cursussen. Zij erkennen echter gaarne, dat de minister aan verschillende bezwaren is tegemoet gekomen. Minister Colijn licht ongesteld. Wegens lichte ongesteldheid van den minister-president werd de gewone minis terraad Woensdagochtend gepresideerd door den Minister van Justitie en was Woensdagmiddag in de Eerste Kamer de Minister van Financiën aanwezig om hem te vervangen bij de behandeling van een tweetal kleine wetsontwerpen, op het de partement van koloniën betrekking heb bende. Minister Colijn hoopte vandaag in de Eerste Kamer aanwezig te zijn voor de behandeling van het wetsontwerp inzake de tijdelijke korting op de Indische pen sioenen. Minder ontvangsten van Spoorwegen. Nu de definitieve ontvangsten van de Ned. Spoorwegen over de maand Augus tus bekend zijn, blijkt, dat de spoorwegen over de maanden Januari tot en met Augustus van dit jaar in totaal f 12.904.050.17 minder hebben ontvangen dan in dezelfde periode in het vorige jaar. De staat van ontvangsten over de maand Augustus vermeldt aan reizigers- en bagagevervoer een opbrengst van f6.927.711.81 (vorig jaar 17.845.744.01); voor goederen en levende dieren f4.538.450.94 (vorig jaar f5.186.780.36) en aan diversen werd ontvangen f236.841.61 (vorig jaar f232.567.63). In totaal is het bedrag der maand-ont- vangsten teruggegaan met 11.562.087.64. Binnenland. Minister Colijn licht ongesteld. Mindere ontvangsten van de spoorwegen. Salariskorting te Rotterdam. De Pelikaan op de terugtocht. Moordaanslag te Vlissingen. De terugtocht van de Pelikaan. Buitenland. De Fransche ministerraad en de ontwape ning. Het treinongeluk in Frankrijk. Koude en sneeuw in Amerika. De opheffing van openbare lagere scholen Het hoofdbestuur van Volksonderwijs heelt een adres tot de regeering gericht, waarin er op gewezen wordt, dat de raden van onderscheidene gemeenten de laatste maanden in het bijzonder besluiten nemen tot opheffing van open bare scholen, met ingang van een datum zóó, dat deze scholen voor de leerlingen gesloten zijn, nog voor de beslissingen van Gedeputeerde Staten en(ol) de Kroon op eventueele binnen den daarvoor aan gegeven wettelijken termijn ingezonden of in te zenden beroepsschriften van de ouders der leerlingen van deze onderwijs inrichtingen en(of) van andere belang hebbenden zijn genomen; dat daardoor dit recht van beroep in dezen illusoir wordt gemaakt en de betrokken oudera, leerlingen en onderwijzers in groote moeilijkheden worden gebracht. Adressant heeft om deze redenen ver zocht zoo spoedig mogelijk maatregelen te nemen om dit te voorkomen. Ambt-Hardenberg in moeilijkheden. De begrooting van Ambt-Hardenberg sluit met een zoodanig tekort, dat besloten moest worden om aan bet Rijk een bij drage te vragen van f 200.000 als sub sidie in de kosten van den gewonen dienst der gemeente. De voorzitter zeide, dat de werkverschaffing en steunverleening der gelijke grootip offers van de gemeente vragen, dat de gemeentefinanciën geheel uit bun evenwicht zijn geslagen en dat er ook geen kijk op is. om dit evenwicht te herstellen. De loonsverlaging bij de spoorwegen. De bespreking van de directie der Ne- derlandsche Spoorwegen met den Perso- neelraad, welke heden zou worden ge houden, is uitgesteld tot 2 Januari. CrisisaccoutantsdiensL In het verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot wijziging en verhoo ging van het tiende hoofdstuk der Rijks- begrooting 1933, gaven eenige leden den minister in overweging, dezen dienst niet dan bij hooge noodzaak uit te breiden, daar zij van oordeel waren, dat het wen- schelijk is, de werking daarvan eerst rus tig gade te slaan en aan de controle slechts geleidelijk uitbreiding te geven. Salarisverlaging te Rotterdam. In de gisteren gehouden Raadsvergade ring te Rotterdam, werd het voorstel van B. en W. om de tot nu toe toegepaste tijdelijke korting te vervangen door een definitieve korting van 8 pet. voor ge huwden met meer dan vier kinderen, van 10 pet. voor gehuwden met niet meer dan drie kinderen en van 16% pet. voor ongehuwden, verworpen met 27 tegen 16 stemmen. Een voorstel-Dutilh dat een permanente korting oplegt van 10% pet. voor de ge huwden en 14% pet. voor de ongehuw den werd verworpen met 35 tegen 8 stemmen. Een voorstel-Nelemans c.s., dat de kor ting bepaalt op 10 pet. voor gehuwden en 15 pet voor ongehuwden werd aange nomen met 22 tegen 21 stemmen. De beteekenis van het aangenomen voorstel is, dat boven het bedrag dat nu tijdelijk op de loonen en salarissen wordt gekort, blijvend op de loonen van de gehuwden nog 2 pet. en op die van de ongehuwden nog 3% pet. zal worden gekort. Het voorstel tot verhooging van den pensioenaftrek tot het volledig percentage van 8% pet. werd aangenomen met 25 tegen 17 stemmen. EERSTE KAMER. De spoorwegramp In Frankrijk. In de gisteren gehouden zitting van de Eerste Kamer hield de Voorzitter de vol gende rede: „Een ontzettende ramp heeft Zaterdag 1.1. Frankrijk getroffen, een ramp van zóó grooten omvang, dat eenige honderden dooden en gewonden er bij zijn betrokken. Ik houd er mij van overtuigd, ik weet de tolk te zijn van de Eerste Kamer der

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1