EERSTE BLAD. I betreffende, kun- WOENSDAG 27 DECEMBER 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 73 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland Belangrijkste Nieuws. Nog geen 3 C6llt per dag kost een abonnement op „De Zeeuw" Abonnementsprijs p. kwartaal f 2.50 Weekabonnementenf 0.20 cpooten aantreft hoe en wanneer want kalkpoo- [iekte. De vraag ran zijn brief dc jk is. Neen, er- tt niet van de door de eigen- zich bevinden, deze ziekte ver kloeken op kui- le luizen en an- ïurftmijten over kip naar de an- [uurlijk ook door van onbesmette en in de legnes- [g plaats vinden. I ziekte veroorza- het bloote oog :omt nog bij, dat ïeel doorzichtig gemakkelijk op >ot, het mannetje dua maar niet jf op de pooteu [dt ze toch niet, to or bij kippen, ïusschen, fasan- idere wilde vo- ïen tusschen de der kippen en Dit veroorzaakt it een kleine op- ïel indroogt. Te- llei huidschubjes leze afgestorven Jij en ontstaan de es boren gangen Lrin de eitjes die Itkomen. De mij- puiten de kippen spleten en zoo- In sommige hok- Ikalkpooten krij- Ibben de kippen lermageren vaak. ]de zieke pooten nerd en kunnen zoo goed be we- l moet men eerst vijderd worden. ,st zijn kan men loten verbranden. In men 's avonds gToene zeep en de pooten voor- varm water. Men sterk schrobben en de schubben (Nu laat men de I ze in met 10 pet. aen bij een die- -vaseline nemen. Jseline goed door- Ipt de luchtgaten [ten, waardoor ze Tiders behandelen pleum. Dit is ech- niddel, want als ld boven den hak ïeelijke ontstekin- fVerdun desnoods en penseel dit lig alleen op de |el last van kalk- Isen ondervonden lippen grondig te II te vernieuwen [reten en gaatjes, j bespuiten. [n een jonge "Wit tegen pokken en fie ziekte krijgen? mijn kippen en 49, verdeeld over Ie gestorven. Mijn ran kocht schrijft ]ien heeft ingeënt Jet is een groote eele koppel heeft Jg velen loopen er klein kammetje, gezien het feit, ben al weer druk Jg thans diphthe- in gevallen als ar de eigenaars voorkomen. Ik iden geleden ge ld. Wie veilig wil or den dierenarts I kunnen besparen lanvaarden als in 1 bericht dat ons jEen lezer schrijft |k U weten, dat ik_ |eghorns (broed 2 lleerd en dat deze |S2 tot 19 Novem- 11488 eieren, dus heb nooit één Ier is nooit een jim zit altijd (geen sloten in een ge- |25 bij 1.25 M. Zij fendvoer en verder nengd graan met pn is het voor de agsch nieuwtje, beroemen wat de 1st is per stuk en |k U met dit suc- het feit, dat U eens wat over en. TE HENNEPE. I worden gezonden rgaardesingel 96a II voor antwoord Iden. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën: Familieberichten 30 cent, Han- delsadvertentiën 25 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10,75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Vruchtbare samenwerking. In een verrassend snel tempo heeft de Tweede Kamer zich door den begrootings- arbeid heengewerkt. De critiek op het parlementaire stelsel moge in ons land in sommige opzichten een schijn van recht hebben, de wijze waarop in de laatste maanden is gewerkt, de vlotte samenwerking die er was tus schen regeering en parlement, heeft dui delijk doen zien, dat het parlementaire stelsel volstrekt niet zoo verworden is, als sommige groepen het gaarne doen voor komen. Partijen als de N. S. B., die zich de dictatuur als ideaal stellen en die het er op toe leggen, het volk van al zijn rechten en vrijheden te berooven, doen steeds hun best om het parlement en het parlemen taire stelsel in discrediet te brengen. Ten onrechte, zooals bij de behandeling van de begrooting is gebleken. Zeker, er was geen algemeene samen werking Met name de Communisten, in sommige momenten gesteund door de Soc.-Democraten en den zich noemenden Christendemocraat, bleken voor werke lijk opbouwenden arbeid weinig te gevoe len. Aan het pogen van 'de meerderheid om met de Regeering samen te werken en te doen wat in 's lands belang noodzake lijk is, hebben zij echter geen afbreuk kun nen doen. In een ongekend korten tijd zijn de diverse begrotingshoofdstukken behan deld en daar tusschendoor heeft de Kamer nog kans gezien verschillende belangrijke wetsontwerpen af te doen. Met waardeering kan van dezen arbeid melding worden gemaakt. Temeer omdat meer dan eens het overleg tusschen Re geering en parlement werkelijk vrucht dragend bleek. Zonder de groote lijn ook maar een oogenblik uit bet oog te ver liezen, heeft de Regeering met de op bouwende critiek zooveel mogelijk reke ning gehouden. Als we terugzien op de gehouden be- grootingsdebatten, dan is er zeker reden voor dankbaarheid. Wie naast elkaar stelt den gang van zaken in landen als Rusland, Italië en Duitschland, waar de Volksvertegenwoor diging niet meer bestaat of van allen in vloed is beroofd, waar zij niets, maar dan ook niets heeft in te brengen en het parle mentaire stelsel zooals dat in ons land werkt, die zal moeten toestemmen, dat wij hier nog groote voorrechten bezitten. Voorrechten, die wij moeten toonen te waardeeren door tegen te staan alle pogin gen, die worden gedaan om ons volk te knechten, om öf de 'dictatuur van het proletariaat öf de dictatuur van den groo- ten leider, ook over ons land te brengen. VREESELIJKE SPOORWEGRAMP IN FRANKRIJK. 200 dood en, ruim 250 gewonden. Nabij Lagny, vlak bij Parijs, reed in den nacht van Zaterdag op Zondag de sneltrein ParijsStraatsburg tegen den exprestrein ParijsNancy, tengevolge van den mist. Laatstgenoemde trein werd let terlijk versplinterd. De eerste berichten luidden reeds: 100 dooden en honderden gewonden. Het doodencijfer stijgt echter helaas nog steeds en beweegt zich snel naar de twee honderd. De sneltrein ParijsStraatsburg was Zaterdagavond met een snelheid van 105 kilometer op den stilstaanden. expres-Pa rijsNancy geloopen. Niet minder dan vijf wagons waren totaal versplinterd. Een ontzettende ramp! Frankrijk is door de grootste spoor wegramp getroffen, die het ooit heeft te betreuren gehad. Wanneer als juiste cijfer der gedooden op het oogenblik, dat wij dit melden, reeds 192 wordt genoemd, dan is zeker de vrees gewettigd, dat een totaalcijfer van 200 zal worden bereikt. Het enorme aantal slachtoffers is klaar blijkelijk veroorzaakt door het feit, dat de zware ParijsStraasburg-rapide, die geheel uit stalen materiaal bestond, het verouderd hout materiaal van den ex pres, volkomen heeft kunnen verbrijze len. De treinenloop was door de mist wat in de war. De treinen hadden vertraging. Genoemde expres stond reeds gemimen tijd voor een onveilig signaal stil, toen plotseling de Straatsburg-rapide naderde. Door het onveilig signaal heen? De ma chinist van den aanrijdenden trein heeft, naar zijn zeggen 't signaal op veilig zien staan. Plotseling zag de machinist de achter lichten van den stilstaanden trein. Hij gooide den stoom om, maar dat baatte natuurlijk niets meer en met een vaart van 105 K.M. wierp de eene sneltrein zich tegen den andere, die tegengehouden door de zware stilstaande locomotief, volkomen verpletterd werd. Ook de aanrijdende trein werd geheel uit de rails gelicht en tot staan komend in de materiaalversper ring, die ineenschoof, kantelden de mees te wagons om. Van staal zijnde, werden zij echter niet verbrijzeld. Het zijn vooral de reizigers van den aan rijdenden trein geweest, welke er over het algemeen met den schrik en met lichte kwetsuren af zijn gekomen. Van het eigenlijke drama is geen be schrijving te geven. De meest hartver scheurende tooneelen speelden zich af. Aanvankelijk had het reddingswerk in den mist plaats, later met primitieve ver lichtingsmiddelen. Enkele redders hadden zich met grooten moed tusschen de res ten der wagons begeven en één jong matroos heeft alléén dertien lijken en zwaar gewonden weten te voorschijn te halen. Tenslotte zonk hij ineen en moest hij zelf naar een der Parijsche gasthuizen worden overgebracht. De nacht was zeer, zeer koud, wat het lijden der gewonden niet weinig ver hevigde. De eerste zwaar gewonden wer den naar het ziekenhuis van Lagny ver voerd, doch later, toen het materiaal uit Parijs was aangekomen, werden de ge wonden naar de Parijsche hospitalen over gebracht. Sommigen bezweken tijdens het vervoer, anderen bij aankomst, velen zijn den dood nabij. Dat reddingswerk moest plaats heb ben bij het gekreun der gewonden en de wanhoopskreten der familieleden, die een of meer der hunnen bij de leven- loozen vonden, die werden voor den dag gebracht. Op den avond van den tweeden dag werd het aantal van 192 dooden bereikt, doordat een 15-tal zwaar gewonden in de hospitalen zijn bezweken. Onder de dooden bevinden zich twee Kamerleden. In het Gare de l'Est waren twee groote hallen tot Chapelle Ardente ingericht. Er lagen zeer veel kinderlijkjes, zeer veel jonge mannen en onder hen vooral veel militairen, tijdens hun Kerstverlof door den dood overvallen. Het is overbodig te zeggen, tot welke hartverscheurende tooneelen de herken ningen meermalen aanleiding gaven. In een hoek zag men vier herkende lijken: een geheele familie: vader, moeder en twee kinderen van 6 en 11 jaar. De herkenden werden onmiddellijk ge kist. Het parket was spoedig op de plaats van de ramp aanwezig en besloot ma chinist en stoker vein den aanrijdenden trein in arrest te stellen. Tusschen de verklaringen van machi nist en stoker van den rapide en machi nist en stoker van den express is veel tegenstelling. Volgens de beide laatste was de weg gesloten, volgens de beide ande ren hadden zij bij het passeeren het sig naal op veilig gezien. Nu vreezen som mige technici, op grond van het feit, dat het knalsignaal eerst gehoord is, toen de aanrijdende trein bijna geheel voor bij was, dat er iets aan de signaal-inrich ting heeft gehaperd, waardoor het roode licht een oogenblik omgeworpen zou zijn geweest. Het is lang niet zeker, dat de juiste oorzaak zal kunnen worden vastgesteld. De ramp zelf was uit den aard der zaak een kwestie van enkele seconden. Een zeer droevig gezicht is het tus schen stapels achtgelaten kleedingstuk- ken en bagage zooveel vermorzelde doo- zen met speelgoed en kerstgeschenken te vinden, zorgvuldig allicht door dooden en verminkten eenige dagen te voren uit gekozen, om anderen gelukkig te maken. Velen, die meenden de Kerstvreugd tege moet te gaan, vonden den dood of de verminking. Op het oogenblik worden nog 92 ge wonden in de hospitalen verpleegd, over het algemeen zijn dat zeer ernstige ge vallen. De lichter gewonden worden bij hun families of in klinieken verzorgd. Het aantal dooden stijgt nog voortdu rend. De „Matin" meldt, dat Dinsdag avond 201 dooden als slachtoffers van de spoorwegramp te betreuren waren. De vraag naar de oorzaak is nog niet veel verder tot haar beantwoording ge komen. Machinist en stoker blijven vol houden, dat zij de signalen goed konden zien en dat die op veilig stonden, in plaats van op onveilig, zooals het geval had moeten zijn. Ook hebben zij geen knalsignalen gehoord. Daartegenover staan de verklaringen van vele anderen, dat die seinen voor den eersten trein goed hebben gewerkt. Een zeer belangrijk ge tuigenis is afgelegd door één der con ducteurs van den verongelukten trein, die er goed afgekomen is, omdat hij zich vooraan bevond. Toen de trein stopte, sprong hij er uit en liep naar voren. Hij zag daarbij, dat het sein op onveilig stond, hetgeen de reden was, dat zij ge stopt hadden. Juist toen hij bij de loco motief kwam, ging de hefboom van het signaal omhoog; de trein zette zich in beweging en de conducteur sprong op de treeplank van den voorsten wagen. Omkijkende zag hij, dat het signaal zich nu weer in de positie van onveilig verplaatst had en hen dus be schermde. Niettemin botste enkele oogen- blikken later de in volle vaart naderende tweede sneltrein op den eerste, die nog bijna geen vaart had. Zeer belangrijk is ook de verklaring van den baanwachter, wiens huisje vlak bij de plaats van de ramp staat. Deze lag te bed, maar doordat hij alle gelui den van den spoorweg zoo door en door kent, kon hij precies nagaan, wat er ge beurde. Hij hoorde eerst de knalsignalen ontploffen en terstond daarna het geluid van de sirene op de tweede locomotief, die automatisch in werking treedt wanneer het controletoestel, dat men als „kroko dil" aanduidt, functioneert. „Dat geeft ongelukken!", riep hij zijn vrouw toe en sprong zijn bed uit. Óp hetzelfde oogenblik klonk de oorverdoo- vende slag van de botsing. Uit deze verklaringen schijnt wel ge concludeerd te moeten worden, dat de seinen goed hebben gewerkt en dat de machinist van den tweeden trein deze niet goed heeft gezien. Een der overlevenden, de heer Mathieu, die met zijn vrouw en kinderen in den ongelukstrein had plaats genomen, ver telde: „Ik had plaats genomen in het vierde rijtuig. Wij waren zoowat twintig minu ten uit Parijs. Ik las mijn krant en mijn vrouw voedde ons jongste kind. Eens klaps kreeg ik den indruk, dat de trein uit de rails ging. Ik spreidde mijn armen uit om vrouw en kind te beschermen. Een vreeselijk gekraak werd gevolgd door een seconde van absolute stilte en dade lijk daarop verhieven zich de kreten en het gehuil der gewonden. Ik nam het kind in mijn armen en maakte dat ik weg kwam, gevolgd door mijn vrouw. Ik zou u niet kunnen zeggen, hoe wij er in geslaagd zijn den wagon te verla ten. In de doodenloods was het een vreese- lijke aanblik. Mannen, vrouwen, kinderen liggen er zij aan zij, zooals zij aangebracht zijn, in hun gescheurde en bevlekte kleeren, voor het meerendeel afgrijselijk verminkt. Er zijn jouge vrouwen in kostbaar bont, werklieden met vereelte handen, solda ten, kinderen Die kinderen vooral, welk een ver schrikking! Hier liggen rustig en als sla pend twee kleine jongetjes naast elkaar, eender gekleed, tweelingen misschien. Ginds een klein meisje met krulletjes en een verminkt armpje. Verderop een hoop je wollen kleeren, dat het lijkje van een zuigeling verbergt, nog geheel zooals de zorgzame moeder het inpakte tegen de kou, en daarnaast de moeder zelf. Een nog jonge man, door een ander aan zijn arm gesteund, gaat rond om te zoeken. Ze komen bij een meisje van een jaar of tien, waarvan het gezicht bedekt is. De man bukt, licht den doek op, schreeuwt het uit. „Ma petite fille! Ma petite fillelroept hij uit en laat zich neervallen naast het wasbleeke gezichtje. Het vonnis van Leipzig. Zooals reeds gemeld is alleen van der Lubbe tot de doodstraf veroordeeld. Al de anderen zijn vrijgesproken. Bij het vernemen van het vonnis toon de v. d. Lubbe niet de minste emotie, hij zat volkomen onbeweeglijk, het hoofd ge bogen. Ook de drie Bulgaren toonden weinig aandoening. Alleen het bleeke gelaat van Torgler toonde, welke onrust het proces hem had ingeboezemd. Het proces van Leipzig is wel een ge weldige ontgoocheling geworden. De opzet bij1 dit proces, en bij' het lange vooronderzoek, hetwelk er aan vooraf ging, is geweest te bewijzen: le. dat Duitschland op het oogenblik, dat de vlammen uit den koepel van het rijksdaggebouw ten hemel laaiden, op den rand van een communistische revolutie leefde, en 2e. dat de rijksdagbrand als het sig naal voor de communistische revolutie bedoeld was. Indien deze twee groote stellingen be wezen werden, lag de conclusie voor de hand, dat het nationaal-socialisme Duitschland, en met Duitschland geheel Europa voor de bolsjewistische overheer- sching gered had. Maar in het proces te Leipzig is daar voor geen enkel bewijs geleverd; veeleer is komen vast te staan, dat de communis ten, in Februari van dit jaar, zelf niet de geringste hoop hadden, dat een om wentelingspoging ook maar de kleinste kans van slagen coui hebben. Als een rechtbank na een zoodanig lang vooronderzoek en na een dergelijke grondige behandeling in het openbaar, bij de beschikking over 't geheele staats apparaat om alle bewijzen bijeen te bren gen, ten slotte verklaren moet, dat vier der beklaagden, communisten, dus de felste tegenstanders van het nationaal- socialisme, bij gebrek aan bewijs moe ten worden vrijgesproken, dan kan men zonder vrees voor vergissing beweren, dat de persoonlijke onschuld der beklaag den aan den rijksdagbrand vaststaat. De vraag, wie achter van der Lubbe stond, toen hij den brandfakkel zwaaide, heeft geen beantwoording gevonden. Den rechters te Leipzig komt een woord van warme hulde toe voor het bewijs van zelfstandigheid van oordeel, dat zij met deze vrijspraak geven. Blijkbaar is de na- tionaal-socialistische verdwazing, die zich van de gemoederen hij onze naburen heeft meester gemaakt, nog niet zoo diep ingevreten, dat de handhavers van het Recht zich bij: hun oordeel den blik laten verduisteren door eenzijdige overwegin gen. De beslissing over de wijze, waarop de doodstraf aan den brandstichter van der Lubbe zal voltrokken worden, ligt bij de rijksregeering. Het is evenzeer de rijksregeering, die op eventueele verzoeken om gratie zal hebben te beslissen. De vrijgesproken beklaagden Torgler, Dimitrof, Tanef en Popof zijn na het ein de van de behandeling door de politie te Leipzig in verzekerde bewaring genomen. Het is waarschijnlijk dat de Bulgaren na eenigen tijd in „Schutzhaft" te hebben gezeten, direct over de grens gebracht zullen worden, terwijl Torgler vermoede lijk in voorarrest zal komen voor de voe ring van het proces-Thaelmann. Verandering van de hem opgelegde doodstraf in levenslange tuchthuisstraf is alles wat v. d. Lubbe kan hopen. Van het arrest van 't rijksgerechtshof is geen beroep mogelijk. Reuter meldt, dat de drie Bulgaren acht k veertien dagen in verzekerde be waring zullen blijven in afwachting van hun deportatie. Torgler wordt „voor eigen veiligheid" door de politie vastgehouden. "Wij merken nog op, dat op de daad van v. d. Lubbe, op het oogenblik dat zij begaan werd, geen doodstraf stond. Namens een zestal familieleden van Marinus van der Lubbe heeft mr W. B. Stamps, te Heemstede Zaterdag tot den president van Duitschland het ver zoek gericht om den ter dood veroordeel den Marinus van der Lubbe gratie te ver- leenen. De nationaal-socialist. „Parteikorres- pondenz" schrijft: De uitspraak in het rijksdagbrandprö- ces, waarbij Torgler en de drie Bulgaren op formeer juridische gronden zijn vrij gesproken, is volgens het rechtsbewust zijn van het volk een volkomen vergis sing. Als het vonnis was uitgesproken naar het ware recht, dat in Duitschland weer moet gelden, en dat in het rechtsbewust zijn van het volk geworteld is, dan had het anders geluid. Zoo is dit vonnis een foutief vonnis, dat allicht meer dan eenig ander de noodzakelijkheid bewijst van een radicale hervorming van ons rechtsleven, dat zich nog veelvuldig beweegt in de banen van de overwonnen liberale gedachte, waar van het volk verreemd is. Het politie-schandaal te Brussel. In verband met het politie--sehandaal te Brussel wordt thans beweerd, dat een deT gearresteerde hoofdcommissarissen ook commissie-gelden zou ontvangen 'hebben van wijnhandelaren voor leveranties, wel ke deze deden aan bars en andere minder goed bekend staande gelegenheden, welke dit heerschap onder zijn bescherming had genomen. Groote overstroomingen in de Vereen. Staten. Tengevolge van de aanhoudende regens en wolkbreuken zijn in het Noordelijk deel van Idaho, Washington en West- Oregon groote overstroomingen veroor zaakt. Tientallen steden zijn overstroomd. Volgens de tot dusver ontvangen be richten, zijn twaalf personen om het leven gekomen. Meer dan vijfduizend menschen zijn dakloos. Belgisch burgemeester uit zijn ambt ontzet. De burgemeester van Maldegem (Oost- Vlaanderen), Delille, is wegens zijn anti- Belgische houding van zijn functie ont heven. Delille maakte deel uit van de yiaamsch-nationalistische partij', doch be hoorde niet tot de fractie der fronters, daar hij op een afzonderlijke lijst tot lid van de Kamer was gekozen. Bij zijn be noeming tot burgemeester had 'hij zich schriftelijk verplicht «Re Belgische wetten Binnenland. Ernstige auto-ongelukken. De brand in de Amsterdamsche telefoon centrale. •De Postjager vertrokken. Het vertrek van de Pelikaan uit Indië. Onze bedreigde suikerindustrie. Een adres van de Zeeuwsch-Vlaamsche Ka mer van Koophandel. Buitenland. Ontzettend treinongeluk in Frankrijk. Het vonnis van Leipzig. Gratieverzoek voor v. d. Lubbe. Overstroomingen in Amerika. te doen eerbiedigen. In den laatsten tijd en vooral bij: de debatten in de Kamer over de nationale verdediging, toonde hij weinig eerbied voor de eenheid van het land en zijn woorden werden als anti nationaal beschouwd. Zijn ontslag als burgemeester is pas bekend gemaakt na de verdaging van het parlement, om een interpellatie te vermijden. Korte Berichten. Op den dag voor Kerstmis is te New-York aartsbisschop Leon Tourain, het hoofd van de Armeensche kerk in Noord-Amerika, tijdens een dienst dood gestoken. In verband met dezen moord zijn vier menschen in hechtenis genomen. Onder de in Pruisen inbeslaggeno- men boeken bevindt zich ook het bekende boek van Erich Maria Remarque „lm Westen nichts Neues". Men kan er op rekenen, dat het boek ook in de andere landen van het rijk in beslag zal worden genomen. Op een onbewaakten overweg tus schen Pontoise en Peissy heeft een bot sing plaats gehad tusschen een autobus en een „automotrice" (de onlangs in Frankrijk ingevoerde zeppelinvormige ex- trasnelle trein). Ongeveer twintig perso nen werden gewond. De express-trein ParijsSables Olon- ne is Zondagmorgen op twee kilometer van St. Mesmin ontspoord. De oorzaak is onbekend. De machinist wist den trein tot stilstand te brengen. Eenige reizigers werden door glasscherven gewond. President Roosevelt heeft Zondag een Kerstboodschap tot het Amerikaan- sche volk gericht, waarin hij voor de toekomst een pleidooi houdt voor naasten liefde. De Spaansche regeering heeft de maatregelen genomen, welke noodzakelijk zijn om te kunnen vaststellen, of de sinaasappelen schade hebben geleden ten gevolge van de hevige koude der laatste dagen, en om de volkomen gezondheid te verzekeren van het genoemde fruit, dat voortaan zal worden uitgevoerd. Uit Bergen wordt gemeld, dat bij een inspectie van de kassen der post kantoren ontdekt is, dat valsche bank biljetten van 100 francs in omloop zijn, Kolonel Macia, de president van Ca- talonië is overleden. De Bulgaarsche minister van onder wijs heeft een decreet uitgevaardigd, krachtens hetwelk leerlingen van scho len, die politieke propaganda voeren van de school moeten worden verwijderd. De Belgische minister van buiten- landsche zaken is naar Parijs vertrok ken, waar hij met minister Paul Bon cour een onderhoud zal hebben. De Boliviaansche delegatie op de pan-Amerikaansche conferentie, heeft den president van Uruquay en den president van de volkenbondscommissie medege deeld, dat de troepen van Paraquay op nieuw de Boliviaansche troepen hebben aangevallen. Tengevolge van een vulkanische uit barsting, gepaard aan een springvloed, zijn tijdens de Kerstdagen op de Philip- pijnen 13 personen gedood en velen dak loos geworden. De materiëele schade is zeer aanzienlijk. De rechtbank van de Noord-Bul- gaarsche stad Schumen veroordeelde ze ven communisten ter dood wegens com munistische propaganda en cellenvorming in het garnizoen. Achttien andere beklaagden werden veroordeeld tot tuchthuisstraffen van 5 tot 15 jaar. IJs, sneeuw en storm hebben in de badplaatsen in het Ertsgebergte ontzetr tende schade aangericht.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1