Die nare Hoofdpijn EERSTE BLAD. Vrede op aarde. ZATERDAG 23 DECEMBER 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 72 Dit nummer bestaat uit 3 bladen Buitenland Binnenland. crtcls' Olicfabricken N.V. Amsterdam. Kwaliteits producten Belangrijkste Nieuws. Gemeenteraad van Vlissingen. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën: Familieberichten 30 cent, Han- delsadvertentiën 25 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85, Bij contract belangrijke korting. OP MAANDAG 25 en DINSDAG 26 DECEMBER, ZAL „DE ZEEUW" NIET VERSCHIJNEN. De wereld haakt naar vrede. En toch, de wereld kan den vrede niet brengen en zij w i 1 het zelfs niet. Bij haar domineert niet de liefde, maar de haat, niet de waarheid, maar de leu gen, niet het recht, maar de macht en bet geweld. Toen nu vijftien jaar geleden de groote wereldoorlog ten einde liep, stond de menschheid een oogenblik verbaasd over wat zij had gedaan. Millioenen menschenlevens waren op geofferd en de vruchten van een hoogge roemde cultuur vernietigd. Zulk een waanzinnige strijd moest in de toekomst worden voorkomen en daar om werd overgegaan tot de stichting van den Volkenbond, die moest dienen om den oorlog te voorkomen en den vrede onder de volken te waarborgen. Niet echter dat bleek maar al te duidelijk omdat men den vrede minde en het recht wenschte te stellen boven de macht en het geweld, maar omdat men verbijsterd was door de ontzettende ge volgen van den brand, die men zelf had gesticht en aangewakkerd. Een roep om vrede ging door de lan den en toch, wat werd er in de practijk anders gedaan dan de brandstoffen aan dragen voor een nieuwen wereldoorlog? En is het teveel gezegd, als geconsta teerd wordt, dat een nieuwe oorlog tot nu toe alleen daarom uitbleef, omdat voor een nieuwen krijg de noodige middelen ontbreken? Neen, de wereld kan den vrede niet waarborgen. Ook de Volkenbond niet. Wij hebben slechts te herinneren aan wat zich in den loop der jaren heeft af gespeeld. Hoe op den Balkan een ver woede oorlog gevoerd werd en hoe aan Turkije alleen omdat het overwinnaar bleef, een plaats in den Volkenbond werd ingeruimd. Aan de voortdurende mili taire conflicten tusschen China en Ja pan; aan de mislukking van de Ontwa peningsconferenties; aan den gebleken onwil om op eoonomisch gebied tot over eenstemming te geraken en daardoor de kiemen voor nieuwe conflicten weg te nemen. Het is maar al te duidelijk dat het egoïsme nog altijd hoogtij viert en dat het de eerste en hoogste vraag is hoe men de macht in handen kan krijgen en behou den. En zoolang dat het streven is, zoolang de macht gesteld wordt boven het recht, zal het onmogelijk zijn den vrede te bren gen of te verzekeren. Maar de wereld wil als het er op aankomt ook niet den vrede. Zie slechts hoe overal gepredikt wordt het evangelie van den haat. Hoe een verkeerd en zondig nationalisme hoogtij viert en stelselmatig de rassenhaat wordt aangewakkerd. Hoe telkens weer ge dreigd wordt, soms z.g. nog wel ter wille van den vrede, met algemeene werk staking en boycot. Hoe z.g. ter bevorde ring van de nationale eenheid anders denkenden worden vervolgd, en breede groepen van burgers van al hun rechten en vrijheden worden beroofd. Maar we behoeven niet zoover te gaan. Waar is d vrede bij de enkele personen, in de bedrijven, in de onderlinge samen leving? Geldt ook nu niet, dat de aarde vervuld is van wrevel? Er is strijd en worsteling zonder ein- ie.^ De vrede is zoek en de vredesgezind- ueid ontbreekt. Men kan niet anders en w i 1 niet an ders, en toch..., in den diepsten grond haakt alles naar vrede. Het is ook daarom zoo heerlijk dat we weer tegemoet gaan het Kerstfeest, dat ons spreekt van den Vredevorst. Van den Zoon van God, Die de men- schelijke natuur aannam en Zich op het allerdiepst vernederde, om diepgevallen zondaren zalig te maken en aan de we reld den vrede te geven. Zijn naam is Wonderlijk, Raad, Sterk te God, Vader der Eeuwigheid, maar ook Vredevorst. Daarom is het Kerstfeest ook een vre defeest, neen, het vredefeest. Een feest, dat spreekt van den vrede in de harten, maar dat tevens profetie is van den wereldvrede. Nu moeten we ons hierbij niet overge ven aan valsche bespiegelingen en onbij- helsche beschouwingen. De vrede, waarvan het Kerstfeest spreekt, staat niet los van het recht. God is wel rijk aan barmhartigheid, maar hij is ook rechtvaardig. Onbegrijpelijk groot is Zijne zondaars liefde, maar die liefde wordt toch be grensd door het recht. Jezus is in de wereld gekomen om zon daren het leven te geven en vrede, maar in den weg van het recht. Daarom werd Hij geboren in een stal, en daarom werd Hij aan het einde van Zijn lijdend leven geslagen aan het Kruis. Alleen door te voldoen aan het godde lijk recht was HHj in staat een volko men verlossing teweeg te brengen en den eeuwigen vrede te verwerven. Te zingen van „vrede op aarde" zonder meer, is daarom een even bedriegelijk spel als het dwepen met den Volkenbond, of het bouwen op cultuur en beschaving. De engelen zongen in heilige ontroe ring en met hemelsche blijdschap van den vrede op aarde. Maar zij zongen daarvan niet alleen en niet het eerst. Vooraf ging het: „E e r e z ij Go dl" die in menschen een welbehagen had gehad. En dan volgde het vrede >op aarde. Het „E e r e z iji Go dl" ging in hun zang voorop. Alleen door God Die de verlossing be werkt had, om Zijn eeuwig welbehagen, was de vrede mogelijk. Als het eerste wegvalt, dan heeft ook het tweeede geen beteekenis meer. En daarom als onze ziel waarlijk haakt naar den vrede, dan moet ook op dit Kerstfeest het „E e r e z ij Go dl" de bron zijn van onze vreugde en het leidend motief van onze zangen. Droevig jubileum. Den 28sten December a.s. zal het vijf en twintig jaar geleden zijn, dat de heer lijke en -dichtbevolkte oevers aan weers zijden van de straat Messina door een der vreeselijkste aardbevingen, die in de ge schiedenis staan opgeteekend, totaal wer den verwoest. Tien minuten voor half zes in den vroegen morgen werden toen tien tallen steden en dorpen in minder dan dertig seconden veranderd in een einde- looze puinhoop, waaronder meer dan hon derdduizend menschen den dood vonden. Drie vragen van Hitier. (De Parijsche correspondent van de „Daily Mail" verklaart te 'hebben verno men, dat de Duitsche rijkskanselier de Fransche regeering zou hebben verzocht op haar beurt duidelijk haar bedoelingen ten aanzien der ontwapeningskwestie te willen bekend maken. 'Hitier zou Frank rijk drie vragen hebben gesteld 1. Op welk tijdstip wil Frankrijk met de ontwapening beginnen? 2. Tot welke bijzondere punten zou een Fransche ontwapening zich uitstrekken? 3. Hoe groot zou de ontwapening zijn in cijfers uitgedrukt? De Parijsche besprekingen. In het officieele communiqué wordt ge zegd: Tusschen de Fransche ministers en den Engelschen minister van buitenland- sche zaken heeft een breedvoerige en vriendschappelijke gedachtenwisseling plaats gevonden over de thans op de agenda staande internationale quaesties. Zij hebben in het bizonder de mogelijke vooruitzichten van een overeenstemming besproken met het oog op de hervatting ■der Ontwapeningsconferentie, en zij heb ben erkend, dat het van belang is het ge zag van den Volkenbond te handhaven. 'Nader wordt gemeld, dat de besprekin gen getuigenis aflegden van een duidelijke toenadering van de Engelsche en Fran sche standpunten. Simon was het inder daad met zijn Fransche collega's eens, dat het noodzakelijk is den Volkenbond wat betreft zijn wezenlijke beginselen te handhaven. Het Vaticaan en Duitschland. De betrekkingen tusschen het Vaticaan en Duitschland schijnen op het oogenblik iets minder gespannen te zijn, dan zij de laatste maanden waren. De onderhandelingen, welke tusschen de beide partijen gevoerd zijn, hebben op het laatste oogenblik tot dit resultaat ge leid. Korte Berichten. De Belgische Kamer heeft in ge heime zitting besloten de schadeloosstel ling der Kamerleden met 5 pet. te ver minderen. In het geheel zijn deze tracte- menten thans met 15 pet. verminderd. - De uitslagen der verkiezingen in Roe menië geven aan, dat de liberalen 303 van de 389 beschikbare zetels hebben veroverd. De nationale boerenpartij wist 29 zetels te behouden van de 277, die vroeger door haar bezet werden. De berichten over een ziekte van Marinus van der Lubbe, welke in de Ne- derlandsche pers zijn verschenen, zijn ab soluut onjuist. Ongetrouwde buitenlanders, die in Duitschland wonen, zullen voortaan ook de vrijgezellenbelasting moeten betalen. Deze speciale belasting werd tot dusver alleen aan Duitschers opgelegd. Honderd vijftien Belgische Kamer leden, zoowel leden der meerderheidspar tijen als socialisten, hebben een document onderteekend, waarin protest wordt aan- geteekend tegen de wijze, waarop het proces van den Rijksdagbrand wordt ge voerd. De Keizerin van Japan heeft het le ven geschonken aan een zoon. Men weet dat aan het Japansche Keizerlijke hof reeds lang met verlangen uitgezien werd naar de geboorte van een zoon. In Griekenland heerscht een koude golf als sedert jaren niet het geval is ge weest. De bergstreken van Macedonië en Thessalië melden 12 graden vorst, de sneeuw ligt op vele plaatsen 2 M. hoog. Zelfs te Athene heeft het gesneeuwd, wal slechts zeer zelden voorkomt. In Noord-Italië is de koude iets minder hevig geworden. Daarentegen worden uit Zuid-Italië en Sardinië sneeuwbuien gemeld. Vier personen zijn door de koude omgekomen. D'e vroegere sociaal-democratische voorzitter van den Duitschen Rijksdag, Paul Löbe, is op vrije voeten. Naar men zich herinneren zal was Löbe eind Juni gearresteerd en begin Augustus in het concentratiekamp bij Breslau opgesloten. De arbeider Soehnke die 30 Octo ber in het Rijksdagbrandproces te Berlijn een valsche verklaring onder eede heeft afgelegd ten opzichte van beklaagde Po- pof, is door de rechtbank te Berlijn tot 3 jaar tuchthuis, 10 jaar eerverlies en ontzegging van het recht ooit weer onder eede gehoord te worden, veroordeeld. ONTVANGSTEN DER NEDERL. SPOORWEGEN. Negentien millioen minder in elf maanden. 'De geschatte ontvangsten van de maand November 1'933 toonen de vol'gende cijfers: reizigers f4.045.400, 'bagage f 56.400, brief- en pakketpost f260.000, goederen f 4*259.'800, levende 'dieren en lijken f 97.500, div. f 207.200; totaal f 8.926.300. De totaal ontvangst van 1 Januari 1933 af bedroeg f 110.587.190.81, tegen f 129.016.761.67 in 1932. Onderzoek naar de Spoorhoutaffaire. D'e commissie uit de Tweede Kamer on der voorzitterschap van oud-minister Van Dijk, aan welke is opgedragen het instel len van een onderzoek naar de feiten, welke, in verband met de N.V. „Spoor- hout" en het grindbaggerbedrijf te Linne bij de gedachtenwisseling over de rijks- begrooting ter sprake zijn gebracht, heeft haar arbeid aangevangen. Vaste salariskorting te 's Gravenhage. De Haagsche gemeenteraad heeft gis termiddag het voorstel van B. en W. om met ingang van 1 Jan. a.s. een tijdelijke salariskorting van 2% pet. voor het ge- meentepersoneel in een „vaste" om te zet ten met alleen de communisten tegen, aangenomen. Voorts is het voorstel van B. en W. om met ingang van 1 Jan. een tijdelijke korting van 2H pCt. in te voe ren voor het gemeentepersoneel eveneens met algemeene stemmen aangenomen, be halve de twee communisten, die tegen stemden. De soc.-dem. hebben vóór beide loonsverlagingen gestemd. Duur crisisapparaat. Blijkens het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wijziging en verhooging van hoofdstuk X der Rijksbegrooting 1932 maakten som mige leden de opmerking, dat de kosten, voortvloeiende uit de uitvoering van de Grisisinvoerweit en van de Crisisuitvoer- wet nadere aandacht verdienen. Zij we zen er op, dat de uitgaven voor personeel en materieel te zamen thans worden ge raamd op f 361.000 en dit om een totaal bedrag van f 805.000 aan uitkeeringen te kunnen doen. Zij zouden het op prijs stellen een specificatie van deze uitgaven te mogen ontvangen. Loonsverlaging voor het spoorweg personeel. Dé minister van waterstaat heeft aan de directie der Nederlandsche Spoorwe gen meegedeeld, dat hij met het oog op den naderenden datum van 1 Januari 1934 spoedshalve aan de Koningin een ontwerp-besluit ter bekrachtiging heeft voorgelegd, waarbij de datum van herzie ning van het reglement dienstvoorwaar- Ingezonden Mededeeling. Murwe en halfz. Lijnzaadkoekjes Lijnzaadschilfers Lijnmeel Soyaschiifers Soyakoekjes 7-5>/2 vocht, dat is 5 °/o vocht minder dan gewoonlijk in de koeken. Ratiokoekjes v. rationeele voedering Kunstkorrel geeft meeste eieren en sterkste kuikens Vitaminenmeel beter dan vischmeel. Vraagt merk BERTELS. Let op ons ongeschonden LOODJE. den nader wordt uitgesteld tot 1 Maart 1934. De directie heeft in verband hiermee den personeelsraad uitgenoodigd tot een bespreking op 28 dezer over een loons verlaging. Emigratie van tuinders naar Canada. De Stichting Landverhuizing Nederland deelt het volgende mede: In aansluiting aan vroegere berichten wordt medegedeeld, dat in het a.s. voor jaar de gelegenheid bestaat tot plaatsing van 19 tuindersgezinnen in een veenpol- der, in een vrij dicht bevolkte streek, op c.a. 60 km. ten Noorden van Toronto, Ontario. De stichting heeft een optie verkregen voor plaatsing van 150 gezinnen, waar voor in 1934 negentien bedrijven ter grootte van c.a. 4 h.a. gereed worden ge maakt. Deze polder leent zich in het bij zonder voor vollegrond-groentecultuur. Deze bedrijven worden opgeleverd ge ploegd en geëgd, met een driekamershuis er op gebouwd. De ligging is gunstig ten opzichte van den afzet, terwijl goede verkeerswegen den polder met bet afzetgebied verbinden; 14 Nederlanders hebben zich daar reeds ■gevestigd, die goede resultaten hebben be haald. Voor inlichtingen kan men zich wenden tot de Stichting Landverhuizing Neder land, Bezuidenhoutscheweg 97, te 's-Gra- venhage. De gemeente Beerfa onder curateele. - Blijkens het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer van 'het wetsontwerp tot voorziening in 'het bestuur der gemeente BeeTta, was men het vrij algemeen er over eens, dat ten aanzien van de ge meente Beerta het oogenblik van ingrij pen was aangebroken. Intusschen waren er leden, die zich minder gemakkelijk met het wetsontwerp konden vereenigen en zich ten deele daar tegen verklaarden. 'Zij waren van oor deel, dat de argumenten, door den minis ter aangevoerd voor het nemen van deze bijzonder krasse maatregelen niet vol doende klemmend waren. Zij vreesden, dat de regeering, na een maal in deze richting te zijn gegaan, zou voortgaan het nu voorgestelde middel ter hand te nemen, daartoe geleid ook door andere redenen dan financieele moeilijk heden der betrokken gemeenten. De strijd tegen het cadeaustelsel. Door 'het toetreden van den Ned. Bond van Horlogemakers, den Ned. Bakkers- bond, den Ned. Kruideniersbond, den Fed. Bond van Winkeliers-organisaties in het Koloniale warenvak '(Febowiko) en de Vereeniging van Tilburgsche Fabrikanten van Wollen stoffen tot het „Nationaal Comité tot beteugeling van het Cadeau stelsel" is het aantal daarbij aangesloten organisaties en instellingen op handels- en nijverheidsgebied gestegen tot 145. Dagelijks groeit het aantal organisaties dat, beducht voor de onzekerheid, onrust en economisch nadeel, welke de toepassing van het cadeaustelsel in tal van branches teweeg brengt, zich uitspreekt voor wette lijke regeling van dit verkoopsysteem. Inspecteur der Burgerwachten. Bij Kon. besluit van 20 December is, met ingang van 1 Jan., 'belast met de waarneming van de functie van inspec teur der burgerwachten G. J. D. Bauduin, gepensionneerd generaal-majoor-titulair, oud-inspecteur van 'het wapen der Ko ninklijke marechaussee. De instelling van een verkeersfonds. De Bond van Expediteurs en Transport ondernemers (Beto) heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden, inzake het ingediende wetsontwerp tot instelling van een verkeersfonds. Adressant geeft in overweging dit ont werp niet aan te nemen, daar hierdoor de belangen van handel, industrie en mid denstand worden geschaad en een onbil lijke bevoorrechting van de Spoorwegen in het leven wordt geroepen, terwijl juist van een verderen groei van het wegver voer de grootste inkomsten voor den staat te verwachten zijn. Binnenland. Brand in een telefooncentrale te Amster dam. De 'gemeentebegTooting van Vlissingen aangenomen. De Middenstandsbonden over den Bijen korf trein. De snelle vlucht van de Pelikaan. Loonsverlaging van het spoorwegperso neel. Buitenland. De uitspraak in het Rijksdagbrandproces. Vragen van Hitier aan Frankrijk. De besprekingen te Parijs. behoeft Uw dag niet te vergallen. Neem een "AKKERTJE" en Ge zij't er van af. Bovendien, Ge proeft nietsl Prettig innemen en onschadelijk. AKKER-CACHETS verdrijven spoe dig Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn, ïjn, enz. Slechts 50 cent per en overal zijn ze verkrijgbaar. Ontslag in de Wieringermeer. De Cultuur-Maatschappij heeft aan alle arbeiders, werkzaam bij de werken voor het in cultuur brengen van de Wieringer meer, ontslag aangezegd. In de Vrijdagmiddag gehouden verga dering waren alle leden tegenwoordig. Na verschillende benoemingen was aan de orde de stemming over het amen dement-Paap c.s. op het voorstel tot het in bruikleen afstaan van de noodige lo kalen van 't schoolgebouw aan de Coosje Buskenstraat. Het amendement bedoelt schrapping van het recht van voorkeur van het bestuur der Vereen, voor Ghr. L. O. Het voorstel van dhr Paap werd aan genomen met 10 tegen 9 st. Het voorstel van B. en W. wordt, zoo gewijzigd, aangenomen met 15 tegen 4 stemmen. Alvorens het voorstel tot reorganisatie van het lager onderwijs in behandeling kwam, is eenige oogenhlikken met geslo ten deuren vergaderd. Het overlijden van de onderwijzeres mej. Brant was aanleiding tot een wijzi ging in de personen die overgeplaatst zullen worden. De heerön v. Hal env. Oorschot vreesden moeilijkheden. Dhr Paap deelt die vrees niet. Dhr Edelman toont aan, dat al het voorgestelde gegrond is op de wet. Het voorstel wordt z.h.st. aangenomen. Dit gebeurde ook zonder discussie met het voorstel tot verhuren van een gedeelte kaaimuur aan de Provincie voor de Stoombootdiensten; dat tot het aangaan van een vaste leening van f 105.000, ren tende 4,5 pet.; dat tot aangaan van een tijdelijke kasgeldleening tot een maxi mum van f 150.000; dat tot het uitvoe ren in werkverschaffing van het verbroe den van een deel van den zeedijk op het Eiland vanaf de Marinehaven tot nabij de Van Galenstraat, en dit tot het verlee- nen van uitkeeringen aan werkloozen. Het voorstel om afwijzend te beschik ken op de adressen van de bonden van caféhouders e.a. betreffende regeling voor verlichting personeels belasting, werd door dhr Paap bestreden. Hij wilde het verzoek wel inwilligen en het minder te ontvangen bedrag over alle belastingbe talers omslaan. Dhr v. Hal achtte het gevraagde wel billijk, maar het kan z.i. niet toegestaan worden. Dhr Sarei sloot zich hierbij' aan. Dhrn Laernoes en de Me ij ontra den met den heer Paap mede te gaan. De raad nam het voorstel z.h.st. aan.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1