Leestafel. Rechtszaken Radio-Nieuws. Land- en Tuinbouw I nen voor de bestaansmogelijkheid van de betrokken winkeliers en dus indirect ook voor de gemeentefinanciën in het betreffend gebied. Bovendien mag niet uit het oog wor den verloren, dat dergelijke handelingen van een groot-winkelbedrijf onrust ver wekken in de kringen der gedupeerde middenstanders, die dan ook in verschil lende plaatsen uiting hebben gegeven aan hun ontstemming over het gemis der be schermende hand van de overheid tegen deze excessen. Zulks is in dezen tijd aller minst wenschelijk. Het is om deze redenen, dat wij mee- nen uwe Exc. met den meesten aandrang te moeten verzoeken maatregelen te wil len nemen, opdat herhaling van een der gelijk gebeuren, zoo eenigszins mogelijk wordt uitgesloten." Friesland door de eeuwen heen, door Dr H G. W. van der Wielen Uitgave G. W. den Boer te Middelburg. Van dit werk dat ook de vele Frie zen in Zeeland zal interesseeren ont vingen wij de eerste aflevering, waarop wij gaarne de aandacht vestigen. Dr A. G. A. Wurnkes, Bibliothecaris der Provinciale Bibliotheek van Fries land zegt van den schrijver en het werk onder meer: l„Sedert den wereldoorlog is in het geestesleven der verschillende Neder landsche gewesten een bezinning op het eigene wakker geworden, die nog voort durend een uitweg zoekt. Er is van de Eems tot de Schelde een, verlangen geboren naar meer ruimte voor de levende volkskrachten in al haar rijk dom en verscheidenheid. Niet het minst worden in de Noordelijke en Zuidelijke gewesten daarvan de trillingen gevoeld. In Friesland strijdt thans een bezield front voor een volkseigen school en kerk, op den grondslag der volkomen gelijk waardigheid van Friesch en Nederlandsch Deze wedloop tusschen Natie en Rijk heeft de energieke uitgeversfirma Den Boer te Middelburg bewogen tot het grootsche plan om de geschiedenis der Nederlandsche gewesten, behalve Hol land, afzonderlijk te doen beschrijven. Toen zij mij vroeg naar iemand, bekwaam tof dezen arbeid voor Friesland, heb ik zonder aarzeling een leerling van Prof. Dr S. R. Steinmetz te Amsterdam aanbe volen, n.l. D r H. G. W. v a n d e r W i e- 1 e n; dien ik bij de samenstelling van zijn proefschrift .„Een Friesche Land- bouw-Yreenkolonie" op de Provinciale Bi bliotheek te Leeuwarden als een noest, idealistisch werker had leeren kennen. Thans heeft hij zich opnieuw aan den arbeid gezet, en ik heb alle reden om er veel goeds van te verwachten. Het breede studieveld, dat hij achter zich heeft, is mij een waarborg dat zijn „Fries land door de eeuwen heen" een klare en veelzijdige belichting zal ontvangen". De uitgevers stellen er een eer in, te zorgen dat deze nieuwe geschiedenis van Friesland verschijnt in een gewaad ziooals men dat in dezen tijd kan en mag verwachten. Door talrijke zeldzame il lustraties wordt de tekst toegelicht en de beteekenis van dit werk verhoogd. De voortgezette overtreding: overtre ding van een der krachtens de Crisiszui- velwet 1932 vastgestelde voorschriften: Je. G., weduwe P., te Oostkapelle, f 10 b. s 10 d. h. AAN HET DENKEN ZETTEN. Hjet is opmerkelijk, zegt de Stan daard, dat het nationaal-socialisme, dat in geweldigen stormloop schijnbaar sterke burchten zonder moeite veroverde en slechtte wij denken nu aan het communisme, de sociaal-democratie en de vakbeweging thans in zijn gelijk schakeling tot staan wordt gebracht voor de kerk. Eerst voor de Roomsche kerk, nu voor de nog getrouwe Luthersche kerken. Eerst hier bleek de geestelijke kracht tot weerstand te zijn. Ook de redactie van „Het Volk" is daarvan onder den indruk gekomen. Het teekent de tegenstelling tusschen fascisme en het „kerkelijk Christendom". Het fascisme doet den mensch opgaan in den staat, het Christendom getuigt van een burgerdom des hemels en doet dus de eeuwige dingen ver boven de tijdelijke uitgaan. Het Duitsche fascisme kent alleen volksgenooten, het Christendom omvat alle volken en rassen. Het Duitsche fascisme voert terug naar een heidendom, dat het ik van den mensch verheft, het Christelijk geloof leert den waren moed, die deemoed heet. Daé,r, bij het geloovige volk in Duitsch- land, constateert nu ook „Het Volk" nog innerlijken weerstand, die overal elders werd gemist. Dit nu moge, zegt de redactie, in ker kelijk Nederland aan het denken zetten. Wij; gelooven, dat deze opwekking daar echter niet direct noodig is. Waar om zou de soc.-dem. redactie zelf niet met dien nuttigen denkarbeid beginnen? Het zou haar toch kunnen treffen, dat de trotsche soc.-democratie in Duitsch- land zoo, zonder verzet van beteekenis, onder den voet werd geloopen, zich liet gelijk- en uitschakelen. Er was daar geen verweer. En dat bij de sterke sociaal-democraten. Hoe kwam dat? Omdat er geen geestelijke kracht school in dien kolossus van uitwendige kracht. Heel anders is het gelukkig nog bij de kerk. En speciaal daar, waar men nog vast houdt aan het Woord Gods. Heeft dit aan onze soc.-dem. niets te zeggen? Stand van hedenmorgen 10 uur: tijdig den Raad te waarschuwen, dat er tekorten op de exploitatie waren. De bur gerij is waarlijk het rapport van de Ver. van Ned. Gemeenten niet vergeten. De buitenstaander hoort in de corres pondentie, die het Gasthuisbestuur met het Gem.bestuur voerde en voert steeds 'n onaangename toon. Zelfs de voorstellen der Raadscommissie ad hoc, die het toch werkelijk goed meende èn met de belan gen van de gemeente èn met die van het Gasthuis werden niet bepaald vriendelijk ontvangen. Men krijgt zoo den indruk, dat het Gasthuisbestuur denkt: „Blijf nu met je vingers van het Gasthuis af. Laat ons dat nu maar opknappen." Maar, waar zulke groote tekorten door de belasting betalers zijn te dekken, heeft de gemeente raad wel degelijk tot plicht, zich met deze zaak te bemoeien. De vaststelling van de verordening tot heffing van precario-rechten verliep niet zoo vlot als de Goesche Raad dat wel gewoon is. Het ging haast op z'n Middel- burgsch. Vooral de fractie van den Vrij heidsbond en de R.K. heeren waren in de oppositie. Verschillende kleine heffin gen werden geschrapt, waarbij men, naar het ons voorkomt, wel wat nonchalant te weTk ging. Eén uitlating van den heer de Roo zou den we graag onderstrepen, deze n.l., dat de gaten niet gestopt moeten worden door nieuwe heffingen. We moeten veel meer streven naar versobering. Zulk een woord aan den vooravond van de behandeling der begrooting is niet te onpas. De verhuring van Groote Markt en Koe poort als parkeerterrein voor auto's kreeg wat spoediger haar beslag. Uit de korte bespreking over den aan leg van den Parallelweg langs den Patijn- weg hoorden we, dat deze weg maar even tjes (de grond inbegrepen) f 8000 kost. De werkverschaffing is nog niet voor elkaar. Den Haag wacht weer lang met de goedkeuring van de ingediende plan nen. Het gaat Goes al precies als vele andere gemeenten. EXTRA-TREINEN VOOR WAREN HUISONDERNEMINGEN. De Middenstandsbonden richten zich tot de regeering. De Commissie van Overleg uit de drie Nederlandsche Middenstandsbonden heeft zich dezer dagen tot de Ministers van Economische Zaken en van Waterstaat gewend met het volgend adres: „Het moge u bekend zijn, dat een Rot- terdamsch warenhuis vóór St.-Nicolaas extra treinen naar Rotterdam heeft laten loopen, op 22 November uit Zeeland, op 23 November uit Noord-Brabant, waarin het publiek plaatsen kon krijgen tegen tarieven, lager dan die, welke voor z.g. pleziertreinen gelden en waarin den rei zigers behalve de noodige reclame voor het warenhuis tegen betaling van f 1 bons werden verstrekt, recht gevend op koffie tafel plus diner in de lunchroom van het warenhuis. De bedoeling met deze treinen was, kooplustigen uit de provincie te vervoe ren, niet voor een bezoek aan Rotterdam, doch aan het warenhuis aldaar en hen daarbij zoo krachtig mogelijk te beïnvloe den slechts bij deze onderneming hun St.-Nicolaas-inkoopen te doen. Daartoe diende het uitzonderlijk lage reizigerstarief, alsmede het gedeeltelijk cadeau geven van koffietafel en diner. Daartoe strekten de door het warenhuis genomen maatregelen om den reizigers zoo weinig mogelijk vrijheid te laten, doch hen onmiddellijk na aankomst te Rotterdam met autobussen naar het wa renhuis te brengen met de bedoeling hen daar den geheelen dag te doen blijven. Wij achten ons verplicht tot uwe Exc. het dringend verzoek te richten, zoo eenigszins mogelijk te willen bevorderen, dat herhaling van een dergelijke onder neming wordt voorkomen. Daargelaten het irreëel, concurrentie middel,. dat is gelegen in het aanbieden van koffietafel plus diner voor den prijs van fl, moeten wij wijzen op de ernstige bezwaren, in economisch opzicht verbon den aan het lokken van consumenten uit bepaalde gewesten ver buiten het nor male rayon van de onderneming, met der gelijke geforceerde methodes. Het winkelbedrijf dier gewesten moet zich 'instellen en stelt zich in op de voor ziening in de behoeften van het plaatse lijk en gewestelijk publiek. Het bereidt zich daarop zeer in het bij zonder voor tegen den tijd van St.-Nico laas, voor tallooze branches ver uit het hoogtepunt en zwaartepunt van het sei zoen. Doch dan ziet het winkelbedrijf het plotseling gebeuren, dat een warenhuis in een geheel ander voorzieningsgebied met geforceerde en irreëele methodes een belangrijke groep koopers voor deze bij zondere gelegenheid tracht weg te lokken en te bewegen hun St.-Nicolaasbehoef- ten voornamelijk in zijn onderneming te bevredigen aldus trachtend profijt te trekken van den bijzonderen kooplust en koopkracht van het publiek in de St.- Nicolaasdagen, zonder dat het voor de normale behoeften-voorziening ten be hoeve van die consumenten eenige ver antwoordelijkheid of eenig risico op zich neemt. Het is duidelijk, dat een dergelijk ge beuren, zou het zich herhalen, niet alleen een ernstig bezwaar zou beteekenen voor de gewestelijke winkeliers en voor de bij hun onderneming betrokken andere tak ken van bedrijf groepen, die door de economische crisis en door de algemeene daling van de koopkracht toch reeds in zoo bijzondere mate zijn getroffen doch dat het een bedreiging zou gaan beteeke- De Vriend des Huizes. Dit maandblad voor het Christelijk gezin re kent steeds meer met de eischen van den tijd. Het ouderwetsche, dat dit tijdschrift langen tjjd kenmerkte, is geheel ver dwenen. Dat blijkt ook weer uit het dezer dagen verschenen goed verzorgde Kerstnummer, waarmee de 61ste jaargang besloten wordt. Technisch is het uitne mend verzorgd en de inhoud .voldoet aan hooge eischen. Behalve de gewone illu straties bevat dit nummer diverse bijla gen waarvan sommige in kleurendruk, Naast den gewonen inhoud geeft het voorts verschillende bijdragen in ver band mét het Kerstfeest in proza en poëzie. Onder de vele Kerstnummers, die jn deze dagen verschijnen, maakt de Vriend des Huizes die bij alle veranderingen een eigen karakter behoudt geen slecht figuur. Ouders die voor hunne kinderen goede en prettige lectuur begeeren, zullen goed doen eens met dezen Vriend kennis te maken. Uitgeefster is Neerbosch' Boek handel en Uitgeverij te Neerbosch. Kantongerecht te Middelburg Terechtzitting van Woensdag 22 Dec.: De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: Als bestuurder van een rijwiel daar mede tusschen H uur na zonsondergang en uur vóór zonsopgang over een weg rijden, zonder dat het rijwiel is voorzien van tenminste één voorwaarts een helder wit licht uitstralende lantaarn: J. J. de M. te Ritthem f 5 b. s. 1 week tuchtschool. Straatschenderij, terwijl tijdens het ple gen van de overtreding nog geen twee ja ren zijn verloopen sedert de schuldige wegens eenig strafbaar feit onherroepe lijk is veroordeeld, f 3 b. s. 1 week tucht school. Zich in kenlijken staat van dronken schap op den openbaren weg bevinden: B. G. te Middelburg f 15 b. s. 15 d. h.; P. v. S te Vlissingen f 5 b. s. 5 d. h. Zonder daartoe gerechtigd te zijn loo pen over eens anders grond waarvan de toegang op een voor hem blijkbare wijze door den rechthebbende is verboden: W. G. te Middelburg f 15 b. s, 5 d. h.; J. T. te Middelburg f15 b. 5 d. h. Stand van gistermiddag 3 u.: 782. Licht op voor fietsers: Zondag en Maandag 4 u. 17 min. Dinsdag 4 u. 18 min. Woensdag 4 u. 19 min. Programma van Maandag 25 December Eerste Kerstdag. HUIZEN, 1875 M. N.C.R.V. 7.30—8.30 Kerstwijdingszangdienst 9.309.50 Gra- mofoonmuziek. 9.5011.30 Kerkdienst uit de Geref. (N. Westerkerk) te Rotterdam, Dr A. Kuyper. 11.30—12.30 Kerstliederen. 12.30—1 Koorzang. 1—2 Orgelconcert Jan Zwart. 23 Carillonconcert op het caril lon van het Kon. Paleis te Amsterdam, door J. Vincent. 34.45 Concert. 4.455.30 Apeldoorns Chr. Mannenkoor. 5.306 Or gelspel. 67.30 Kerkdienst uit de Ned. Herv. (Groote Kerk) te Apeldoorn Ds J. F. Berkel. 7.308.15 Löffler-kwartet. 8.15 10.45 Concert door het N. C. R. V.- Klein-orkest en het Hollandsch Vocaal kwartet. 9.159.45 Declamatie. 1112 Gra- mof.platenconcert. K.R.O. 8.30—9.30 Morgenwijding. HILVERSUM, 296.1 M. V.P.R.O. 10 Kerk dienst uit de Ned. Herv. Kerk te Bergen, Ds v. d. Kieboom. A.V.R.O. 22.45 Kerkconcert. 2.453.15 Dr J. H. Gunning. 3.153.45 Vioolrecital. 3.454.15 Radiokinderkoorzang. 4.455 Gramofoonmuziek. Programma van Dinsdag 26 December. Tweede Kerstdag. HUIZEN, 1875 M. N.C.R.V. 8.30—9.30 Morgenwijding, Ds C. F. Westerman, Herst. Evang. Luth. Pred. te Amsterdam. Zang door klein koor en orgel. K.R.G. 9.45—11.15 Hoogmis. 11.15—12 Gramofoonmuziek. 12.1512.45 Kerstklok ken. 12.45—1.30 en 2—2.30 Het Orkest. 2.40 4.30 Kerstprogramma. 4.305 en 7.35 8 Gramofoonmuziek. 88.30 en 99.45 Solistenconcert. 8.358.45 en 8.509 Jo Vincent. 9.4510.30 Kerstspel. HILVERSUM, 296.1 M. A.V.R.O. 8—10 Gramooonmuziek. 122 Lunchconcert. 2 2.30 Het Kerstekind. 2.304 Concert. 4.30 —5 Kinderkoorzang. 5—5.30 Voor kleinere kinderen. 6—8.30 en 7—7.30, 7.30—8 Piano. 8.159 Concert. Dagelijksch Bestuur der Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij. Maandag j.l. had onder voorzitterschap van den heer Mr P. Dieleman de maan- delijksche vergadering van 't Dagelijksch Bestuur der Z. L. M. plaats. De door de Z. L. M. ingestelde advies commissie voor tuinbouwbelangen werd uitgebreid door de benoeming van den heer M. Arendse te Gapinge. Uitvoerig werd het voorstel van den Regeeringscom mlssaris besproken over de teeltbeperking in den tuinbouw. Algemeen waa men van oordeel, dat dit voorstel tot beperking voor de Zeeuwsche gemengde bedrijven onaannemelijk is. Ge meend werd, dat in de natuurlijke ont wikkeling van den Zeeuwschen tuinbouw niet zonder meer kan worden ingegrepen, zonder aan deze bedrijven groote schade te doen. In de op 19 December te houden verga dering van de ingestelde Tuinbouwcom- missie der Z. L. M. zal de teeltbeperking in den tuinbouw opnieuw onder de oogen worden gezien. Medegedeeld werd, dat de laatste be sluiten van de Fransche regeering t.a.v. den invoer van erwten en hetgeen hierte gen gedaan kan worden, zeer teleurstel lend zijn. In verbeurd hiermede zal de Secretaris een onderhoud met een der bevoegde autoriteiten in Den Haag aan vragen. Uitvoerig werden de verontrustende be richten over de suikerbietensteun bespro ken. Het Dagelijksch Bestuur van de Z. L. M. blijft in deze belangrijke aangele genheid diligent. Mededeeling werd gedaan van de po gingen tot oprichting van een Nationaal Comité voor brouwgerst door Prof. C. Broekema. Met instemming werd kennis genomen van het gunstig antwoord van de Crisis- Rund vee-Centrale op het verzoek der Z. L. M. goed te keuren, dat de 'heer Zwa german niet als adviseerend lid, doch als bestuurslid zitting neemt in de Geweste lijke Rundveecentrale voor Zeeland. Kennis werd genomen van het schrijven van de drie Centrale Organisaties aan den Secretaris-Generaal van het Depar tement van Economische Zaken, waarin wordt verzocht een afzonderlijke contro le-instelling voor uien te stichten. Mededeeling werd gedaan over de ge voerde actie om uitvoer van bevroren uien tijdens de vorstperiode mogelijk te maken. Reeds het vorig jaar is door de Z. L. M. aan het U. C. B. verzocht den uitvoer van uien, die niet vorstvrij zijn, tijdens langdurige vorst toé te staan. Thans ver- keeren de uienverbouwers weer in dezelf de moeilijkheid. Wel is verkregen, dat het vorstvrij. moeten zijn uit de wet is ge schrapt en nu bij Ministerieels beschik king is bepaald, waardoor verandering van het voorschrift eerder mogelijk wordt. Besloten wordt zich nogmaals tot den minister te wenden om den uitvoer van bevroren uien toe te staan onder de hui dige omstandigheden. Door het Secretariaat werd een onder zoek ingesteld naar hetgeen reeds in het belang der schapenhouders werd gedaan. Hieruit blijkt, dat t.a.v. het schaap en het schapenvleesch wel steun is verleend, doch niets is gedaan t.o.v. de wol. Het K. N. L. zal zich nu weer met een door de Commissie Lovinck opgesteld rapport tot de Regeering wenden om ook de wol in den steun te betrekken. Ten aanzien van het vraagstuk van het verstrekken van oogstcredieten, werd be sloten een en ander met de Centrale Boe renleenbanken te bespreken, alvorens na dere stappen te doen. Mededeeling werd gedaan van 'n adres gericht tot den Minister van Justitie, waarbij verzocht wordt de bijzitters van de Kamers voor Crisispachtzaken behoo- rende bij Kantongerechten die opgehe ven worden, te benoemen bij dat kanton gerecht, waarbij het opgeheven kanton gerecht wordt ingedeeld, opdat een zoo goed mogelijke uitvoering der Crisis pachtwet mogelijk blijve. Kennis werd genomen van het verzoek der drie Centrale Landbouworganisaties aan de Regeering om gelden beschikbaar te stellen voor de instandhouding en de voortzetting van de proefnemingen met de verwerking van vruchten tot alcohol vrije dranken. Over kalkpooten, diphtherie en een mooi resultaat. De laatste week kreeg ik een paar vra gen waar ik even nader op in wil gaan le. Ik heb onder mijn vastzittende kippen, die in een flinke droge ren loopen en een zeer ruim nachthok hebben, eenige kip pen die het aan de pooten mankeeren. Die pooten zijn bedekt met een schubachtige laag waar het onder jeukt en ik geloof ook zweert, zoodat ze moeilijk gaan loo pen en zeer vermageren. Er zijn nog jonge kippen bij die het hebben en oudere die het weer niet hebben. Is dit ook erfe lijk? Naar de beschrijving te oordeelen heb ben we hier te doen met een geval van z.g. kalkpooten, een ziekte die meestal in den zomer het ergst voorkomt en meestal ook niet zoo ernstig verloopt als in het bovengenoemde geval. Wat is dit nu voor ziekte? Langen tijd heeft men gedacht, dat deze ruwe pooten, waarvan de schubben min of meer over eind staan, altijd voorkwamen bij oude hennen, maar hiervan is men teruggeko men, omdat men soms bij kuikens die nog bij de kloek loopen al kalkpooten aantreft Het hangt er maar van af hoe en wanneer de dieren besmet worden, want kalkpoo ten is een besmettelijke ziekte. De vraag steller zet aan het eind van zijn brief de vraag of de ziekte erfelijk is. Neen, er felijk is zij niet, zij gaat niet van de ouders op de kuikens over door de eigen schappen die in het ei zich bevinden, doch de schurftmijten die deze ziekte ver oorzaken kunnen wel van kloeken op kui kens overgaan, net als de luizen en an dere parasieten. Meestal gaan deze schurftmijten over de zitstokken van de eene kip naar de an dere. doch ze kunnen natuurlijk ook door het strooisel op de pooten van onbesmette kippen of kuikens komen en in de legnes- ten kan ook de besmetting plaats vinden. De schurftmijten die de ziekte veroorza ken zijn erg klein, met het bloote oog haast niet te zien. Daar komt nog bij, dat deze beestjes bijna geheel doorzichtig zijn, dus ze vallen niet gemakkelijk op Het wijfje is 0.4 m.M. groot, het mannetje maar 0.2 m.M. Zoek er dus maar niet maar in uw kippenhok of op de pooteu der zieke kippen. U vindt ze toch niet. Ze komen niet alleen voor bij kippen, doch ook bij kalkoenen, musschen, fasan- ten en bij verschillende andere wilde vo gels. De kleine diertjs dringen tusschen de schubben van de pooten der kippen en bijten daar de huid stuk. Dit veroorzaakt hevige jeuk en er ontstaat een kleine op hooping van vocht dat snel indroogt. Te vens kleven hierin allerlei huidschubjes en tenslotte dringen deze afgestorven massa's de schubben op zij en ontstaan de z.g. kalkpooten. De wijfjes boren gangen in de huid en leggen daarin de eitjes die na ongeveer 10 dagen uitkomen. De mij ten kunnen zeer lang buiten de kippen leven in strooisel, reten en spleten en zoo doende gebeurt het dat in sommige hok ken de kippen steeds kalkpooten krij gen. Door de jeuk hebben de kippen 's nachts geen rust en vermageren vaak. Verder worden ze door de zieke pooten in hun beweging belemmerd en kunnen de kippen zich dus niet zoo goed bewe gen. Om de ziekte te genezen moet men eerst zorgen, dat de korsten verwijderd worden. Kippen die sterk aangetast zijn kan men beter opruimen en de pooten verbranden. Bij de andere kippen kan men 's avonds de pooten insmeren met groene zeep en den volgenden morgen de pooten voor zichtig afschrobben met warm water. Men moet ze echter niet zoo sterk schrobben dat de huid gaat bloeden en de schubben er ook niet uittrekken. Nu laat men de beenen drogen en smeert ze in met 10 pet. salicyzuur-vaseline, dat men bij een die renarts koopt. Ook kan mên zwavel-vaseline nemen. Hoofdzaak is, dat de vaseline goed door dringt want deze verstopt de luchtgaten in de huid der schurftmijten, waardoor ze stikken. Vele kippenhouders behandelen de zieke pooten met petroleum. Dit is ech ter een gevaarlijk huidmiddel, want als men er de bevederde huid boven den hak mee raakt, kunnen hier leelijke ontstekin gen en kloven ontstaan. Verdun desnoods de petroleum met olie en penseel dit mengsel dan voorzichtig alleen op de zieke plekken. Als er veel last van kalk pooten in bepaalde hokken ondervonden wordt raad ik aan de kippen grondig te behandelen, het strooisel te vernieuwen en het hok, vooral alle reten en gaatjes, flink met carbolineum te bespuiten. Vraag no. 2 luidt: Kan een jonge Wit Leghornhen die geënt is tegen pokken en diphtherie laatstgenoemde ziekte krijgen? Ik heb diphtherie onder mijn kippen en van mijn koppel groot 349, verdeeld over twee hokken, zijn er vele gestorven. Mijn leverancier waar ik ze van kocht schrijft mij, dat hij zelf de hennen heeft ingeënt op 5 maanden leeftijd. Het is een groote strop voor mij, de geheele koppel heeft niet of weinig gelegd. Nog velen loopen er rond met met een hard. klein kammetje. De huisvesting is goed, gezien het feit, dat mijn overjarige kippen al weer druk aan den leg zijn. Welnu, dat na inenting thans diphthe rie optreedt kan vooral in gevallen als het bovengenoemde, waar de eigenaars zelf inenten gemakkelijk voorkomen. Ik heb daar een paar maanden geleden ge noeg voor gewaarschuwd. Wie veilig wil zijn moet laten enten door den dierenarts en wie denkt dat geld te kunnen besparen moet later de stroppen aanvaarden als in dit geval. En nu nog een aardig bericht dat ons allen genoegen zal doen. Een lezer schrijft mij: Als curiositeit doe ik U weten, dat ik een toom van 6 Witte Leghorns (broed 2' Juni 1932) heb gecontroleerd en dat deze vanaf half November 1932 tot 19 Novem ber 1933 hebben gelegd 1488 eieren, dus 248 eieTen per stuk. Ik heb nooit één windei gekregen en er is nooit een broedsch geweest. De toom zit altijd (geen dag uitgezonderd) opgesloten in een ge wone ren van 4 M. bij 1.25 bij 1.25 M. Zij krijgen 's morgens ochtendvoer en verder twee maal per dag gemengd graan met veel groenvoer. Misschien is het voor de lezers een niet alledaagsch nieuwtje. Gaarne zou ik van U vernemen wat de hoogst bekende opbrengst is per stuk en per toom. Voorloopig feliciteer ik U met dit suc ces en wijs de lezers op het feit, dat U veel groenvoer geeft en zal eens wat over booge productie schrijven. Dr TE HENNEPE. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonné's worden gezonden aan Dr te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 10