EDELWEISS ZEEPPOEDER Gemengd Nieuws. Rechtszaken Radio-Nieuws. Telegrammen. Burgerlijke Stand Marktberichten. Finantiëele Berichten Kmtkr<wsen3<lc Boterkprstkransen Chr. Zangvereeniging „Do Lofstsm", door den prijs. De kwaliteit blijft dezelfde, want beter kan het niet Dat goede, veilige EDELWEiSS-ZEEPPOEDER kost thans per groot pak Middelburg. Door notaris Blaupot ten Cate is Donderdagavond publiek verkocht: Huis, schuur en tuin alhier aan de Leliestraat S 151, groot 4.60 A. aan D. de Rijke, Koudekerke o.s. voor f 2800. 32.54 A. tuingrond alsvoren, aan P. W. Krijger alhier e,«. toot 1 1000. suzanna paauwe, in den ouderdom van ruim 47 jaar. Hit UITVOERING Ingezonden Mededeellng. door werd ook contact verkregen met dat deel van het gehoor, dat minder ingewijd is in de muziek en het voorkomt de klacht: „Het zijn mooie, maar onbekende klan ken". Wat 'de uitvoering van het programma betreft vonden wij het tweede gedeelte beter dan het eerste, vooral wat de viool aangaat. De toon welke de violiste voort brengt is prachtig en de voordracht veel tijds goed doorvoeld, maar bet af en toe aanraken van een andere snaar en het 'klimmen met toontrappen of komma's in een interval voldoet ons niet. Zoo vonden wij1 veel mooier de uitvoering van het in zuivere klank-lijnen getrokken „Largo" van Handel dan „Stille nacht". Verder hebben wij met veel genoegen gehoord de kunstige weergave van „Adagietto" van Bizet en bovenal „Gebed" van Schubert, zoodat het snarenspel der violiste in No. 6 zijn hoogtepunt bereikte. Voor degenen, die dit orgel voor het eerst hoorden zal het wel zijn opgevallen, dat de Geref. Kerk een mooi orgel bezit, al is moeilijk te weerleggen wat wij hoor den beweren, n.l. „dat bij vol orgel de bas sterk domineert." Het spel, dat wij van den organist te hooren kregen, getuigde in samenspel met de violiste van zeer bescheiden opvatting en passend klankgehalte. In solo-spel beeft hij met de uitvoering van Bach's „Pastorale" en met name in „Andante con moto" van bet 2e deel blijk gegeven van goed ontwikkelde techniek, terwijl zijn fijne smaak voor klank en kleuren in het, uit bet hoofd gespeelde „Noël" van Sa- lomé, van kunstgevoel getuigde. Dit alles in aanmerking nemende mag een kleine vergissing in „Stille nacht" uit de Suite van Jan Zwart hem wel vergeven worden. De voorzitter van de Comm. v. Beheer opende met gebed en kort inleidend woord, waarna met het gemeenschappe lijk zingen van Psalm 1501 precies op tijd werd begonnen. Na gemeenschappe lijk staande zingen van Gez. 96 werd door den voorzitter der orgel-commissie met een woord van dank aan de violiste en orgelist, en dankgebed besloten. Te oordeelen naar de stille aandacht, waarmede het concert door het talrijke gehoor is gevolgd, kan gezegd worden, dat voldoening is gegeven. Het was een goede avond. VERHOOGING TABAKSACCIJNS. Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer wordt het volgende ont leend. De vrees, dat het gevaar voor het in dien tak van nijverheid belegde Neder- landsche kapitaal zal worden vergroot ten gevolge van de verzwaring van den accijns, kan de minister niet deelen. Indien het juist is, dat groote buiten- landsche concerns in staat zijn door be langrijke prijsverlaging van sigaretten andere fabrikaten te verdringen, dan is dit gevaar bij de bestaande accijnsrege- ling evenzeer aanwezig. Aan het vraagstuk van het invoerrecht op sigaretten zal ernstig aandacht worden geschonken, wanneer binnenkort de tech nische herziening van het tarief van in voerrechten door de regeering ter band zal worden genomen. De vraag of boven het heffen van een accijns op tabaksartikelen niet de voor keur moet worden gegeven aan een in voerrecht op ruwe tabak, heeft bij her haling een punt van onderzoek uitge maakt, de bezwaren daartegen bleken overwegend. De minister gelooft niet, dat de ver hooging der belasting op de bewerkte ta bak tot een zoodanige vermindering der vraag naar dit artikel zal leiden, dat een toeneming der werkloosheid daarvan het gevolg zal zijn. De in het ontwerp opgenomen bepalin gen betreffende het geven van geschen ken hebben niet de strekking van een mcidenteele regeling van het cadeaustel sel, si} vorm en «lecht» en onmisbaw ele ment van het verbod van verkoop bene den den banderolleprijs. Zonder een be paling omtrent het verstrekken van ca deaus zou dit verbod alle beteekenis missen. Het ligt in de bedoeling het ten ge schenke geven van kleinigheden volgens oud gebruik, als een eenvoudig sigaren pijpje of een doosje lucifers, toe te staan Na t.-S ocialistische ver gadering gestoord. Gisteravond werd in Seinpost te Scheveningen een vergadering gehouden van de groep Scheveningen van de Nat.-Socialistische Beweging, in„ welke bijeenkomst bel woord werd gevoerd door zekeren heer Vlekke. Gedurende de rede van dhr V. 'ontstond er eenig rumoer in de zaal, dat echter, nadat de „kringleider" van Den Haag zich er mee bemoeid had, verminderde. De heer Vlekke kon dan ook zijn betoog voortzetten. Eenige oogenblikken later kwam er wederom een ernstig verschil van meening tot uiting tusschen enkele aanwezigen en aldra ging men tot hand tastelijkheden over. De politie moest wor den gerequireerd en deze maakte aan het relletje een einde. Dit ging echter niet zonder dat op hardhandige wijze ingegrepen moest worden en verschillende rake klappen waren uitgedeeld. Het bleef in de buurt van Seinpost nog geruimen tijd onrustig. .Clandestien bereiden van alcohol. Gisteren is het den rijksambtenaren te Bakel, in samenwer king met de gemeentepolitie en de mare chaussee te Helmond mogen gelukken, de hand te leggen op zekeren G. aldaar, die zich schuldig heeft gemaakt aan 't clan destien bereiden van alcohol. Reeds ge- ruimen tijd vermoedde men, dat te Bakel of in de omstreken dit bedrijf werd uit geoefend en een uitgebreid onderzoek werd ingesteld. Toen het tijdstip gunstig werd geacht werd een inval gedaan ten huize van zekeren G. Inderdaad werd daar een volledige distilleerinrichting ge vonden, benevens een aantal vaten alco hol en mout. Weer een notaris aan gehouden. Gisteren is op last van den officier van justitie te 's Gravenhage aangehouden de aldaar sedert 1928 resi- deerende notaris M. J. F. F. Palmen, die verdacht wordt zich te hebben schuldig gemaakt aan onregelmatigheden in de uit oefening van zijn ambt. Na verhoor is no taris P. in arrest gesteld, in afwachting van het nadere justitieels onderzoek. Notaris P. zou zich hebben schuldig gemaakt aan vervalsching van acten, o.a. betreffende hypotheken en hij zou daar bij op geraffineerde wijze te werk zijn ge gaan. De onregelmatigheden kwamen aan het licht, nadat een belanghebbende, die zich door de manipulaties van den notaris zeer benadeeld achtte, daarom trent een klacht bij de politie had inge diend. Kerstlammeren. Een schaap van den hoomkweeker J. te Naarden heeft twee lammeren geworpen op het ijs van een sloot. Het dier is een ganschen dag zoek geweest. Men vond het verbor gen achter het riet; de lammetjes dartel den spoedig op het ijs, doch zijn thans overgebracht naar een stal. De onbewaakte overwe gen. "Woensdagavond is op den onbe- waakten overweg te Spankeren (Gld.) de ruim zestig-jarige V. uit Brummen door een trein overreden en op slag gedood. Aanvaring tijdens mist. Eén doode. Gisteravond is het motor vrachtschip Drechtdijk van de Holland- Amerikalijn, tijdens dikken mist ter hoogte van den mond van de Waalhaven te Rotterdam gevaren tegen het stoom schip Delia. De kapitein van de Drecht dijk hoorde hulpgeroep, waarna hij draadloos om hulp seinde. Daarop is een boot van de Rotterdamsche rivierpolitie ter onderzoek uitgevaren. Nader is gebleken dat de kok van de Delia, een Duitscher, is gedood. Ook zijn er enkele gewonden. Zijn onderdanen levend begraven. De Timoreesche radja, die reeds geschorst en veroordeeld was wegens het levend begraven en roosteren van onderhoorigen, is thans ontheven van zijn waardigheid van bestuurder. Het ijs in den Rijn gebro- k e n. Het ijs in den Rijn is Donderdag middag tusschen Pannerden en Arnhem gebroken en drijft op normale wijze de rivier af. Naar het zich laat aanzien, zal de ver binding tusschen Arnhem en de Betuwe spoedig volledig kunnen worden her steld. Gisteravond is de schipbrug bij Arn hem weer gelegd. Juffrouw door een auto gedood. Een 38-jarige wielrijdster uit Rucphen is, toen zij den rijksweg Breda- Roosendaal overstak, door een vrachtauto overreden. Eenige uren na het ongeluk is het slachtoffer overleden. Uitspraak in cassatie. Bij arrest van den Hoogen Raad deT Neder landen van 18 Dec. j.l. is verworpen Het cassatieberoep door A. R., molenaar, wonende te 's-Heerenhoek, ingesteld tegen het vonnis van de Arrond-Rechtbank te Middelburg van 30 Oct. j.l., waarbij hij, met vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter te Goes van 23 Juni 1933, wegens overtreding van een der krachtens de Tarwewet 1931 vastgestelde voorschrif ten, werd veroordeeld tot eene boete van f100 of 10 d. h. Openbaar Ministerie bij Kantongerechten. Bij Kon. be sluit is met ingang van 1 Jan. 1934 be noemd tot ambtenaar van het openhaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Middelburg, ter stand plaats Middelburg, Mr T. M. Wilbren- ninck. DE INVOER VAN EIEREN GEMONOPOLISEERD. Eieren-import-centrale opgericht. Bij Kon. besluit is art. 12 der land- bouwcrisiswet 1933 van toepassing ver klaard op eieren en de artikelen 9, 13 en 14 op pluimvee en eieren. In verband daarmede heeft de minister van Economische Zaken aangewezen als monopoliehouder, waaraan uitsluitend is toegekend de invoer van eenden- en kip peneieren in schaal en van vogeleieren, bewerkt of onbewerkt, verwerkt of on verwerkt: de stichting „Eieren-import- centrale", gevestigd te Apeldoorn. Voorts is bepaald, dat het verschil tus schen den prijs, waarvoor de Eieren-im port-centrale haar monopolie-producten zal mogen koopen en verkoopen, of voor het geval zij die producten in commissie neemt, het dooT haar te bedingen com missieloon zal bedragen: 1. voor eenden- en kippeneieren in schaal 60 cents per 10O stuks; 2. voor niet meer in schaal aanwezige bestanddeelen van vogeleieren 15 cents per Kg. bruto. De minister van Economische Zaken heeft bovengenoemde stichting aangewe zen als crisisorganisatie. Programma van Zaterdag 23 Dec.: HUIZEN, 1875 M. K. R. O. 8—9.15, ooncert. 1111.30 Gramof. muziek. 11.30 12 Godsd. halfuurtje. 12.152 Lunch- muziek. 22.30 Voor de rijpere jeugd. 2.304 Kinderuurtje. 5.306.20, 6.45 7 en 7.358 De Kro-boys. 88.30 Gra- mof.platen. 8.359, 9.309.50 en 10.35 —10.50 Het orkest. 9.50—10.05 en 10.50 11 Russische zigeuner-kapel. Programma van Zondag 24 Dec.: HUIZEN 1875 M. N. G. R. V. 8.30— 9.30 Morgenwijding. 56.30 kerkdienst uit de Geref. Kerk te Deventer. Ds P. G. Kunst. 6.307.30 Duetten Sopraan en Alt. 7.307.45 Gewijde muziek. K. R. O. 9.30—10.30 Concert. 10.30— 11.45 Hoogmis. 11.4512 Gramof .mu ziek. 1212.45 Lunchmuziek. 1.202 Hpt Orkest. 2.303.50 Muziek. 4.80 5 Ziekenhalfuurtje. 8.208.35 Kerkuit- zending. 8.359.35 Kerstavondprogram. HILVERSUM. 296.1 M. AVRO. 12.30— 2 Orkest. 8.8.20 Dr A. G. Diederiks. 8.20 8.35 Kerstklokken uit Bethlehem. 8.35 9.50 Kerstspel.) 9.5010.10 Pianore cital. Db Pelikaan in vier etmalen naar Indië gevlogen. AMSTERDAM. Bij de K. L. M. is be richt ingekomen, dat de Pelikaan heden te 16.20 u. <(pl. tijd) te Batavia is aange komen. De bestuurders Smirnoff en Soer, bijgestaan door den radio-telegrafist Beu kering en den mecanicien Grosveld heb ben met het volbrengen van deze vlucht een record gemaakt. Het record was tot nu toe zeven dagen, terwijl deze vlucht in ruim vier etmalen is volbracht. De vlucht is gedaan in 100 uur en 40 minuten. Het aantal vlieguren zal onge veer 74 bedragen, zoodat de bemanning van de 100 uren er 74 in de lucht geweest zijn. Deze prestatie dwingt temeer bewon dering af, daar Je vlucht geschiedde met een gewoon verkeersvliegtuig der K. L. M. Het is dus uitsluitend aan de wilskracht en het doorzettingsvermogen van de be manning te danken, dat de opdracht op zoo schitterende wijze is volbracht. Zooals hekend, heeft de Pelikaan de Kerstpost, die oorspronkelijk met de Zil vermeeuw zou worden vervoerd, naar Indië gebracht. Daarbij is in Caïro ge komen de post van den Postjager. TERNEUZËN. Tijdens dikke mist is het 900 ton groote met graan geladen Duitsehe stoomschip Monsum voor de haven van Terneuzen omhoog gevaren. Er werd sleepboot-assistentie gevraagd, die verleend werd door de sleepbooten Char les en Mercurius. 'Hedenmorgen te vier uur is het gelukt het schip vlot 'te krij gen. Het heeft daarop de reis naar Ant werpen voortgezet. ROTTERDAM. Hedenmorgen is op het terrein van de margarinefabriek van Van den Bergh een 23-jarig chauffeur door een hoeveelheid koolasch gezakt en in een 4 M. 'diepe trechter terecht gekomen. 'Hij is in de koolasch gestikt. DEN HAAG. De prijs van het crisis- botermerk bedraagt toot de a.e. week f 1 «a vocf/ de 'fervoervergniming «oor boiisn- landsche boter f i.iO. LONDEN. Boven geheel Engeland en het Kanaal 'hing gisteravond en vannacht een buitengewoon dikke mist, waardoor het verkeer ernstig werd gestagneerd en vele verkeersongevallen voorkwamen. Bij Dungeness is het Nederlandsche stoomschip Vulkanus met het Engelsche stoomschip Femmain in hotsing geweest. Beide schepen werden licht beschadigd boven de waterlijn en konden de reis voortzetten. De vliegtuigen van de Duitsehe Luft hansa en van de K. L. M. 'konden Croy don niet bereiken en landden te Gravesend aan den Theemsmond. MOSGOU. In de Kaspische zee is een motorschip vergaan. Reeds zijn negen lijken geborgen; nog drie personen wor den vermist. Tl MIDDELBURG. Huw.-aang.: P, Schuil- werve, 36 j., en A. Overweel, 26 j.; D. J de Smit, 22 j. en G. I. Wolf, 20 j. Overleden; K. Klaasse, 80 j., wedn. v. J. J. Wondergem. MIDDELBURG. Veiling van 21 Dec. Appels: armgaard 211, goudreinetten 824, reine d'or 27, bezoeting 4—6, grauwzoet 310, zure bellefleur 412, pipping 58, huismanszoet 4, campagne 4—10, zoete bellefleur 38, bismarek 10, Jacq. Lebel 5, Gron. Kroon 38, hollaert 6, sterappel 1020, Pres. van Engeland 14, hondsmuil 10, schutters reinet 58, Franc. Borgea 1012, Roode Wagenaar 9, grauwzuur 8, baldwin 610, roode bakker 20. Peren: kleipeer 58, gieser wildeman 1116, rietpeer 9, bergamot 46, ponds peer 710, jodenpeer 5, stoofpeer 7 ct. alles per k.g. Mispels 8 ct. p. k.g. GOES, 22 Dec. 1933. Groentenveiling. Spruiten 8-16, Witlof 13-26, Schorsenee- ren 12, Wijnpeen 2.10-3.80, Uien 2, Sja lotten 3, alles per 100 K.G. Bloemkool II 2-5, Roode kool 4-6, Gele Savoye kool 6, Groene Savoye kool 3-70-4, Andijvie 3.40, Knolselderie 1.70-4, Kip- eieren 3.80-3.90, alles per 100 stuks. Prei 10 per 100 bos. Bloemen: Cyslamen 27-28 p. 100 pot. Hazen 2.51-2.58, Fazanten 0.80-1.34, Wilde konijnen 0.59, Wilde ganzen 0.83, Eenden 0.24-0.34, alles per stuk. BEURSBERICHTEN. Slotkcerson van de Amsterdamsclie Ef fectenbeurs nns medegedeeld door Van Heel Co. N.V. te Goes. vorige koers lieden Ned. Handel Mij. 47 47 Philips Gloeilampen G.B. 251 J* 255 A Unielever 92 92% Anaconda Copper 8 3A 9 Bethlehem Steel 22 22% U.S. Steel Corp, 30 30% Koninkl. Petroleum 175 1755* Shell Union 4"/is 5% Amsterdam Rubber 955* 97 5* Ned. Scheepvaart Unie 45% 45 Deli Maatschappij 107 107% Handelsverg. Amsterdam 168 171 Yi 5 pet. Nederland 1932 101% 1015* 4 3* pet. Ned.-Indië 1926 87 'A 88 4 pet. Nederland 1933 10054 100 M Het bonafide aankoopen en ook de contraminedekking zorgden voor iets hooger koersniveau, dat zich gedurende het bsursuur goed kon handhaven. De animo was door de a.s. vacantiedagen niet heel groot. De beleggingsmarkt blijft eveneens een goede spanning toonen. Wisselkoersen. Amsterdam, 22 Dec., 2.30 u. Londen 8.138.16. Berlijn 59.3659.40. Parijs 9.74—9.751*. Brussel 34.5634.59. New-York 1.591.60%. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 23 Dec.: Zwakke tot matige Westel. tot Zui- del. wind, betrokken tot zwaar of half be wolkt, weinig of geen neerslag, lichte dooi tot temperatuur om het vriespunt. In het Zuiden zwakke wind uit Zuidelijke richting, nevelig tot zwaar bewolkt, la ter wellicht opklarend, waarschijnlijk droog weer, temperatuur om het vries punt tot lichte vorst. Stand van hedenmiddag 3 uur: Stand van gistermiddag 3 u.: 780. Licht op voor fietser*: Zaterdag 4 u, 16 min, Mei. 1 Vi kennis v&n de geboorte van AGATHA CORNELIA. JAN DUVEKOT. C. D. DUVEKOT—v. AARTSEN. Goes, 22 December 1933. Westwal 36. Heden overleed zacht en kalm onze geliefde Echtge- noote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Uit aller naam: C. v. d. DOES en Familie. Heinkenszand, 21 Dec. 1933. Hartelijk dank voor de zeer vele blijken van belangstelling, ontvan gen na het overlijden van onzen geliefden Man en Vader HENDRIK DOMINICUS. Wed. H. DOMINICUS—BUTLER. Koudekerke, 21 December 1933. Voor de deelneming, betoond na het overlijden van onze geliefde Vrouw PIETERNELLA SIMONSE, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam: A. WISSE. Vrouwepolder, 22 Dec. '33 Kruisweg «t- J5& 0 :::t $oSeV e\ Jueeuooak!' Hulst, Fondantkransjes, jjChoc. fondantkransjes, |Choo. musoetkransjes 20 ct. per i pond (Extra chocol. kransjes 15 ct. per Ij ons |Schulm kerstboomart. 10 ct. per ons (Choc, kerstboomartik.' In stannlol 20 ot. ons Ichoe. sohulmkranson, jSchuimartlkelen, Choo. alagkrana4 voor16 ot. (Choco!, reuzenkransen 2 voor 16 ot. (Choo. kerstboomflg, In stan. van 7\65 ct. doosjes p.stuk Natuurboter, Amande-t /en. Bloem, Suiker enl Eierenbeier kan hei niet I Gouden Verlovings ringen in 14 en 18-karaats goud. van f 5.tot f 25.Graveeren gratis. T. FABERIJ DE JONGE, Lange Kerkstraat - Goes GOES. Directeur de heer H. WOLZAK. OP DINSDAG 26 DECEMBER (2en Kerstdag) In de Gereformeerde Kerk ta Goes, met welwillende medewer king van den heer L. SMIT, Orgel. Aanvang 'snam. 2 uur. Opening deuren 1.16 uur. Geen plaatsbespr. Programma's 50 oent (sted. bel. inbegrepen verkrijgbaar bij den heer C. BUSTRAAn te Goes en sen den ingang.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 3