EERSTE BLAD. Grijpt Zaterdag in Uw portemonnaie VRIJDAG 22 DECEMBER 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. Ti Oit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11, Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg, Telef, 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20, Losse nummers 5 cent Advertentiën: Familieberichten 30 cent, Han- delsadverteniiën 25 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto i 0.85. Bij contract belangrijke korting. Fascistische politiek? De uitersten raken elkaar. De Communistische afgevaardigde de heer Wijnkoop betoogde gisteren in de Tweede Kamer bij de behandeling van het wetsontwerp inzake de terzijdestel ling van den Gemeenteraad te Beerta, dat hier door de Regeering een zuiver fascis tische politiek wordt gevoerd. In denzelfden geest schreef ook het or gaan van de fascistische N.S.B., waar van Ir Mussert de opperste leider is. In een artikel over: „Van Beerta be gint de victorie", heette het o.m.: „Belangrijk achten wij dezen stap van den Minister echter hierom, omdat hier mede officieel en onomwonden wordt er kend, dat het democratisch-parlemen- taire stelsel in dit geval hopeloos heeft gefaald en moet falen overal, waar de zelfde verhoudingen ontstaan als te Beerta. En nu practisch bewezen is, dat de democratische beginselen tot een fias co hebben geleid, wordt officieel de uit weg in fascistische richting gezocht. Wat in Beerta staat te gebeuren, is niet een overwinning van Den Haag over een weerspannige en onhandelbare plat telandsgemeente. Het is de overwinning van de fascistische gedachte op de demo cratische gedachte. De democratie heeft Beerta in de soep gereden, het fascisme moet Beerta er weer uittrekken." Deze opmerkingen getuigen niet van een helder inzicht bij1 de redactie van het fascistische orgaan. Een van twee: óf zij heeft geen inzicht in de beteekenis van de fascistische ge dachte óf zij heeft niet het flauwste besef van wat gezonde democratie beteekent. De fascistische gedachte eischt alles, niets uitgezonderd, onder controle en cu- rateele van het Rijk of liever nog vaD den Rijksleider, den dictator. Voor pro vinciale en gemeentelijke autonomie is bij het fascisme geen plaats. Het eischt, krachtens beginsel, volkomen vernietiging van de zelfstandigheid der Gemeenten. Minister de Wilde daarentegen wil vóór alles, zooveel mogelijk de gemeen telijke autonomie beschermen. En om dat doel te bereiken wordt nu de gemeente Beerta, die de gemeentelijke autonomie tot een aanfluiting maakt, op non-activi teit gesteld. Deze bewindsman stuurt zeer beslist ook door zijn optreden ten opzichte van de gemeente Beerta van het fascisme af, en in de gezond democratische constitu tioneels richting. Dat een man als Wijnkoop niet in staat is dit verschil te zien wekt geen verwon dering. Maar van een man als Ir Mussert, den croper-commandant van de N.S.B., had den we toch nog wat meer politiek inzicht verwacht. Men zou bijna geneigd ziin te denken, dat hij bij zijn vele besognes, nog geen tiid heeft kunnen vinden om de betee kenis van de fascistische gedachte te be- studeeren. Corruptie in Roemenië. Tegen 30 burgemeesters en ontvangers van een 30-tal gemeenten in het district Coracol zijn vervolgingen ingesteld we gens reeds geruimen tijd geleden gepleeg de -verduisteringen, welke eerst thans door een plotseling boeken-onderzoek aan het licht zijn gekomen. Het vonnis in het Rijksdagproces. Volgens inlichtingen uit wel-ingelichtu hoewel niet o-fficieele kringen wordt voor zien, dat het vonnis van het Rijksgerecht in het proces wegens den brand in den Rijksdag, dat aan Hitler en Goering is nedegedeeld, v. d. Lubbe ter dood zal ver- oordeelen, terwijl Torgler en de drie Bul garen vrijgesproken worden. Torgler zou echter met een aantal an dere communistische leiders beschuldigd worden van hoogverraad en daarvoor op nieuw terecht moeten staan. Dimitrof, Popof en Tanef zullen onmid dellijk over de grens gezet worden. Hoewel zekere extremistische nat.-so cialistische leiders van mening zijn, dat men niet zou moeten gedoogen, dat Di mitrof de grens levend bereikt, zullen Hitier en Goering naar verluidt, strikte bevelen geven, opdat het vonnis van het Hof te Leipzig volkomen geëerbiedigd wordt en Dimitrof en zijn twee landge- nooten veilig de grens bereiken. Uit een brief van Marinus van der Lubbe uit de gevangenis te Leipzig, waar aan het poststempel dateert 14-12-'33, .ijkt, dat hij ziek is. De familie maakt zich ernstig onge rust. De Dultsch-Fransche oeconomlsche onderhandelingen afgebroken. De jongste Duitsch-Fransche oecono- mische onderhandelingen te Parijs heb ben niet tot overeenstemming geleid. De Duitsche delegatie zal vanmorgen uit Pa rijs vertrekken. Wolven in Roemenië. Tengevolge van den hevigen sneeuwval zijn de wolven in Roemenië zoo honge rig geworden, dat zij menschen aanvallen en verscheuren. In de nabijheid van vele dorpen zijn de afgeknaagde beenderen van vele slacht offers, mannen, vrouwen en kinderen, gevonden. Steeds meer berichten komen binnen over door wolven verslonden menschen, zoodat op vele plaatsen de bewoners niet meer alleen buiten de bebouwde kom durven komen. In Transylvanië hebben de autoriteiten drijfjachten georganiseerd, waaraan ook militairen deelnemen, doch door de he vige sneeuwstormen heeft dit weinig suc ces opgeleverd. Een nieuwe „hongermarsch" naar Londen. In bet Engelsche Lagerhuis heeft mi nister Gilmour op de vraag of hem iets bekend was van een voorgenomen nieu wen hongermarsch naar Londen in Fe bruari geantwoord, dat hij inderdaad in lichtingen had gekregen, dat de commu nistische partij bezig was zulk een marsch te organiseeren. Het was echter een zui ver communistische propaganda onder de werkloozen, die door het woord „honger marsch" moesten aangetrokken worden. Ieder weldenkende zou met spr. eens zijn, dat zulk een marsch niet het geringste resultaat kon hebben of van eenig wer kelijk belang kon zijn voor de werkloozen, maar daar vroegen de communistische opruiers natuurlijk niet naar. Voor de werkelijk honger-lijdenden kon de marsch niet anders dan nieuwe ellende brengen; de communistische lei ders en organisators zouden wel zorgen, dat zij zelf niet tot de hongerenden be hoorden. Onrust op Cuba laait weer op. De onrust op Cuba schijnt weer op te laaien en men vreest voor nieuwe ongere geldheden. Gedurende den geheelen nacht zijn in verschillende deelen van de stad hevige schietpartijen tusschen soldaten en burgers voorgekomen. Onbekende personen hebben bij Havana drie treinen laten ontsporen waarmede betoogers zich naar de hoofdstad wilden begeven. Daarbij zijn, voor zoover be kend, twee personen gedood en verschei den gewond. Hij had Hitler met Herodes en Nicolaas II vergeleken! De in Joodsche kringen zeer bekende rabbijn Dinemann uit Frankfort a. d. Main is Maandag gearresteerd en naar een concentratiekamp overgebracht. De aanleiding hiertoe is dat de rabbijn in een preek te Frankfort gezegd had, dat de Joden er aan gewend waren strenge heerschers te hebben, maar er zich toch altijd doorheen geslagen hebben. Eerst waren zij onder de Farao's, de Assyriërs en de Babyloniërs geweest, toen onder Herodes en tal van anderen, om ten slotte onder Nicolaas II te komen. Nu waren zij onder Hitier gekomen en met hem zouden zij bet ook wel klaar spelen. Engeland en het ontwapeningswerk. Sir John Simon heeft in het Engelsche Lagerhuis een rede gehouden, waarin hij, over de verklaringen van Hitier na he1 vertrek van Duitschland uit de ontwape - ningscoferentie sprekend, zeide, dat En geland geen instemming had betuigd mei eenigerlei aan de hand gedaan denkbeeld, doch dat het Engelands plicht was te trachten den toestand tot klaarheid te brengen. Dit onderzoek was thans aan den gang en het zou van gebrek aan overleg getuigen, thans in het openbaar een verklaring af te leggen. Sir Simon zal vanmorgen te Parijs met Paul-Boncour confereeren. Ook Hijmans, de Beligische minister van buitenlandsche zaken, komt 27 dezer voor een kort verblijf naar Parijs, waar hij Boncour en verscheidene andere poli tieke figuren denkt te ontmoeten. Korte Berichten. De organisatie der Evangelische Jeugd in Duitschland is ontbonden. De leden van deze organisatie worden opge nomen in de Hitlerjeugd. De oudste vrouw van Polen is te Warschau op 108-jarigen leeftijd gestor ven. Zij had negen kinderen, van wie slechts een dochter, die 87 jaar oud is, haar overleeft. Te Pilsen, in Tsjechoslowakije, is een jonge man bewusteloos langs den weg gevonden, met een hakenkruis op den rug van elke hand getatoeëerd. Hij verklaarde aan de politie, dat hij door eenige Duitsch-sprekende automobi listen was gegrepen en in den auto ge trokken. Vervolgens werden hem de ha kenkruizen op de handen getatoeëerd, waarna hij uit den auto werd geworpen. Een hevige storm woedt weder boven de Zwarte Zee, de Zee van Marmora en de stad Stamboul. Het heeft vijf dagen lang onafgebroken geregend. Een huis is tengevolge van de regens ondermijnd en ingestort. Twaalf menschen werden onder de puinhoopen bedolven. Na een opeenvolging van stormen, stortregens en overstroomingen wordt Portugal thans geteisterd door felle kou de, waardoor verscheidene personen den dood hebben gevonden. In vele distric ten in het binnenland is het verkeer door de sneeuw volkomen gestagneerd. Sedert Woensdag sneeuwt het in Beieren hard, met het gevolg, dat het treinverkeer er zeer door belemmerd wordt. DOOR BEKLEMMENDE BENAUWD HEID LEKEN 40 TREDEN 40 K.M. „Als ik begon te hoesten duurde het wel een kwartier voor ik tot bedaren kwam. Ik was zoo vermoeid en afgemat, dat ik niet heen of weer kon. Toen ik echter met Abdijsiroop begon, ging ik mof den dag vooruit en na het gebruik van een flesch ben ik weer geheel de oude geworden in 4 dagen tijd. Ik klim bij ons de trap op van 40 treden zonder hoest of benauwdheid. Voor mijn zoontje, waar voor ik verschillende middelen heb ge bruikt zonder succes, heb ik altijd een flesch Abdijsiroop in huis, welke hem direct helpt." Zoo schrijft ons de heer D. D. v. E. te A., wiens origineele briei voor iedereen ter inzage ligt. Akkers Abdijsiroop bevrijdt de adem halingsorganen van slijm en andere ziek teverwekkende stoffen. Abdijsiroop ver ruimt de ademhaling, verdrijft benauwd- beden, heelt de aangedane en ontstoken plekken. Onovertroffen bij Hoest, Bron chitis, Influenza, Asthma. Alom verkrijg baar. Thans per flesch 1.1.50 en 2.75. Vraagt voor gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons („gestolde" Abdij siroop) even geneeskrachtig! 35 en 60 ct. p. doos. (Adv.; Goederenvervoer naar België. De A.N.W.B., Toeristenbond voor Neder land, meldt ons: De nieuwe Belgische wet op het ver voer van goederen per auto, heeft aan leiding gegeven tot vele klachten van Nederlandsche expediteurs, die door deze voorschriften ernstig belemmerd worden bij de uitoefening van hun bedrijf. Thans wordt vernomen, dat een nieuwe wet bij het Belgische Parlement is in gediend, welke een geheel gewijzigde re geling inhoudt en die met spoed behan deld zal worden. Vermoedelijk worden deze tot zooveel kritiek aanleiding gevende voorschriften dus spoedig door andere vervangen. Nieuwe Gouverneur van Celebes. Benoemd tot gouverneur van Celebes en Onderhoorigheden de heer J. L. M. Swaab, laatstelijk resident van Palem- bang. De heer Swaab keerde gisteren per m.s. „Baloeran" van Europeesch verlof terug en zal het gouverneurschap na Kerstmis aanvaarden. Natriumlicht bij de spoorwegen. In overleg met de Directie der Neder landsche Spoorwegen is op een der per rons van het station te 's-Hertogenbosch een proef genomen met verlichting met behulp van „Philora" natriumlampen. Het tweede perron is hiertoe verlicht met een aantal 100 W natrium-wisselstroom- lampen en het resultaat hiervan bleek zoo bevredigend te zijn, dat het voor nemen bestaat ook bij andere stations een proef met deze nieuwe verlichting te nemen. Op het rangeerterrein te Amersfoort is eveneens een proefverlichting met na triumlampen aangebracht. Spanje's kerkklokken luiden weer. De gouverneur van Badajoz in Spanje heeft alle anti-godsdienstige verordenin gen en besluiten, die door de socialisti sche en communistische burgemeesters waren uitgevaardigd, ingetrokken en ver nietigd. In vele plaatsen was het bij politie verordening verboden de kerkklok te lui den. Daaraan is nu een einde gemaakt In enkele dorpen hebben de socialisti sche burgemeesters zich verzet tegen hef besluit van den gouverneur, maar een weerspannige burgemeester is reeds ont slagen. Ledenverlies van hef N. V. V. Het orgaan van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen (N.V.V.) wijdt eenige beschouwingen aan zijn ledenverlies. De achteruitgang in het tweede kwar taal van 1933 wordt niet onaanzienlijk genoemd, terwijl alle cijfers zijn nog niet precies bekend aangenomen mag worden, aldus wordt gezegd, dat in het derde kwartaal van dit jaar de achter uitgang minstens even groot zal zijn. Op 1 Januari, 1 April en 1 Juli waren, met inbegrip van de adspiranten, de ledental len der aangesloten bonden reap. 339.403, 342.086 en 337.627. Van 1 April tot 1 Juli 1933 viel dus een vermindering te con- stateeren met 4459 leden. Het ledenverlies tengevolge van de instructie van minister Deckers aan het personeel ressorteerende onder bet De partement van Defensie bedraagt volgens de mededeelingen 1109. Binnenland. De begrooting van Koloniën aangenomen. De Tweede Kamer op recès. De Pelikaan in vier etmalen naar Indië gevlogen. Bijzonderheden over de omzetbelasting. Steun aan de tuinderij. De invoer van eieren gemonopoliseerd. De Eerste Kamer nam de wetsontwerpen tot steun aan noodlijdende gemeenten en verhooging opcenten fondsbelasting aan. Buitenland. Het ij's op den Rijn aan het kruien. Het vonnis in bet Rijksdagbrandproces. Duitsch-Fransche onderhandelingen ai- gebroken. M voor de Werkloozen-Comité's Com. Middelburg en Goes 0 Korting op de Indische pensioenen. Gisteren is de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer verschenen nopens het ontwerp inzake tijdelijke korting op de Indische pensioenen. Erkennend dat bet „recht" de leidraad moet zijn voor de handelingen van den wetgever, vermag de minister nochtans niet in te zien, dat door bet ontwerp aan dit begrip geweld zou worden aange daan. De voor het door sommige leden ge deelde standpunt van de professoren Aal- berse en Kleintjes aangevoerde gronden acht de minister niet houdbaar, even min als de door eenige andere leden aan gehangen meening, dat art. 177 der Grondwet zich tegen korting op pensioen zou verzetten. De geschiedenis van dit ar tikel wijst duidelijk uit, dat het op de ge wone staatsschulden betrekking beeft. Door vrijstelling van de pensioenen beneden f 1000 's jaars zou bet op den pensioenlast te bespaien bedrag niet kun nen worden bereikt zonder een onredeRk zware aantasting van de hoogere pen sioenen. Als het ijs gaat kruien. Het kruien van het ijs beneden de Lo relei levert groot gevaar op voor de Rijn steden tusschen St. George op Lorch. Later kwam het ijs beneden Oberwesel weder tot stilstand en veroorzaakte een geweldige stijging van het water. Binnen twee uren was bet water zes meter geste gen, waardoor de Rijnoevers onder water kwamen te staan. De burgemeesters der betrokken plaat sen hebben de grootste waakzaamheid bo- volen. Uit alle plaatsen zijn werkloozen en le den van de arbeiderskampen samenge trokken om naar de meest bedreigde plaatsen te kunnen worden gezonden. Vele bewoners van huizen aan den Rijnoever hebben bun meubelen van de benedenverdiepingen in veiligheid ge bracht. De dikte van het ijs boven de Lorelei bedraagt vier tot vijf meter. Toch vee naar Rusland? Het „Hbld." verneemt van volkomen ge- loofwaardigen kant, dat er ondanks ge rezen twijfel toch animo in Rusland voor Nederlandsch vee bestaat. Op het oogenblik worden voor de Rus sische regeering onderhandelingen ge voerd over den aankoop van vee in Zwit serland en in Tsjechoslowakije. Dezelfde onderhandelaren hebben ook belangstel ling voor Nederland, hetgeen kan worden verklaard op grond van de belangrijke klimatologische verschillen in Rusland, waarmee de geaardheid van het vee op haar beurt in sterke mate verband houdt. Intusschen schijnt wel te mogen wor den aangenomen, dat de in opdracht der Russische regeering werkende onderhan delaren, zelf niet met voorstellen tot aan koop zullen komen. Vanwege de Neder landsche regeering zal een aanbod ge daan moeten worden en dan kan het met eenigen goeden wil van weerskanten tot een belangrijke transactie komen. Tenslotte vernam het blad nog, dat do quaestie bij minister Verschuur persoon lijk aanhangig gemaakt zal worden. Steun aan de tuinderij. Een delegatie uit de Katholieke fractie der Tweede Kamer, n.l. de heeren Loer akker, Kampschöer, Groen en dr Dtoes- sen heeft gisterenmiddag een onderhoud gohad met den Minister van Economi sche Zaken. De delegatie heeft den indruk gekre gen, dat er nog een geringe kans bestaat, dat voor de meest getroffen deelen van den tuinbouw nog eenige extra hulp zal worden verkregen. Er zou door den Minister nog een com muniqué worden uitgevaardigd over rege ling der teeltbeperking. VERGUNNINGEN EN VRIJSTELLIN GEN DER OMZETBELASTINGWET, WELKE VOOR 1 JANUARI A.S. ZIJN AAN TE VRAGEN. Hat blijkt, dat uien in da kringen dor belanghebbenden nog niet ten volle be kend is, met da faciliteiten welke de wet op de omzetbelasting toestaat, doch waar van men alleen op tijdige aanvrage en on der bepaalde voorwaarden gebruik kan maken. Het zal daarom zijn nut hebben, nog eens de aandacht te vestigen op die vergunningen. De algemeene richtlijhen der wet wor den hierbij: als bekend verondersteld. I. De fabrikant (over de zeer ruime beteekenis welke de Omzetbelastingwet hieraan toekent) (zie aan het slot) kan vrijstelling krijgen voor zijn grond- en hulpstoffen, electrische energie, brand stof en verpakkingsmiddelen. Het onge zegeld verzoekschrift hiertoe is te rich ten aan den Inspecteur der Accijnzen te Vlissingen. Het formulier van aanvraag ligt ter inzage bij1 de Ontvangers der Ac cijnzen. De grond- en hulpstoffen, waar voor men de vrijstelling vraagt, moeten nauwkeurig hierin worden vermeld. Deze vrijstelling kan ook worden aan gevraagd door den handelaar voor zijn koopwaren en verpakkingsmiddelen. Deze handelaar wordt dan voor de Om zetbelastingwet verder als fabrikant aan gemerkt. II. De Minister van Financiën kan toe staan, dat op de factuur en op het dub bel in plaats van een zegel een stempel afdruk wordt aangebracht. Hiertoe moet een ongezegeld verzoekschrift worden gericht aan den Minister van Financiën, waarin wordt vermeld de naam en het adres van den fabrikant en van den le verancier van de stempelmachine. Het schijnt niet in de bedoeling te liggen, dat aan deze bepaling een zeer ruime toepas sing zal worden gegeven. III. De mogelijkheid bestaat zelfs dat de omzetbelasting wordt veldaan noch door een zegel, noch door een stempel afdruk, doch dat te dier zake aan den fabrikant een aanslag zal worden opge legd. Het ongezegeld verzoek hiertoe moet worden gericht aan den Minister van Financiën. Echter moet direct hier bij warden opgemerkt, dat het de bedoe ling is een zoodanige vergunning te ver- leenen aan fabrikanten, die geregeld da gelijks een zoodanig groot aantal facturen hebben te zegelen, dat de daaraan ver bonden arbeid zeer omvangrijk is. Daar door blijft deze vergunning beperkt tot de groote bedrijven. IV. Ook in het volgende geval wordt de belasting door middel van een aanslag geheven. Hiet betreft hier een bijzondere vergunning aan den fabrikant, die tevens handelaar is. De fabrikant dus, die een der schakels van den tusschenhandel overslaat. Hem kan worden vergund, dat de omzetbelasting verschuldigd wordt bil het overbrengen der goederen uit de fa- brieksafdeeling naar de handelsafdee- ling, inplaats van bij de aflevering uit de handelsafdeeling aan b.v. den particulier Deze vergunning moet worden aange vraagd bij ongezegeld verzoek aan den Inspecteur der Accijnzen te Vlissingen. Voorwaarde is dat er administratief een scheiding bestaat tusschen de fabrieks- en handelsafdeeling. Voorts moet de boekhouding aan redelijke eischen vol doen om als grondslag voor den op te leg gen aanslag te dienen. Ook zal de fabri kant-handelaar zekerheid moeten stellen voor de 'Omzetbelasting, die verschuldigd kan warden. Doch de voornaamste voor waarde is wel, dat het aan den fabri kant-handelaar vergund moet zijn, de omzetbelasting per aanslag te betalen. Dit is het geval, indien hij uitsluitend aan particulieren levert. Levert hy echter ook aan anderen dan particulieren, dan moet eerst aan den Minister van Financiën

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1