om entie KING EERSTE BLAD. Belangrijkste Nieuws. DONDERDAG 21 DECEMBER 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 76 SMID Kruiden s Pillen I geen :irma op ilaats groot izers zou ln hebben len 1 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland Binnenland. Uit de Provincie Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. :r r- i? cs •k te ar 1! GOES 12 December Januari. Wortelboer, lijm, verstop- id, maag- en n den eetlust ie spijsverte- en stoelgang, >ed, maag en enz. Kruiden 60 Wortelboer's er doos. rijgbaar. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën: Familieberichten 80 cent, Han- delsadvertentiën 25 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto i 0.85. Bij contract belangrijke korting. Sterking verantwoordelijkheids besef. Het is reeds heel wat jaren geleden, dat Dr Golijn met kracht waarschuwde tegen wat hij noemde den afgod van het perfectionisme. Het verlaten van de rots van het objectieve, het niet meer aanvaarden en beleven van de volstrekte souvereiniteit Gods, het niet meer buigen voor de auto riteit van de Heilige Schrift, heeft er toe geleid, dat het verantwoordelijkheidsbe sef is verzwakt. En het gevolg is geweest dat er behoefte is gekomen aan een ge perfectioneerde staatsmachine voor heel het leven. Tot in de kleinste bijzonderhe den is het leven van boven af geregeld. „Hoe anders was het in de dagen van weleerl Hoe gebrekkig was niet de Staatsma chine in het bloeitijdperk onzer nationale historie. Een souvereinitedtsoefening verdeeld over 7 kleine Staatjes; zonder, althans zonder behoorlijke grensafbakening. Ja, alle ge- zagsbegrenzing onzeker. Tusschen de Generale Staten en de Provinciën onderling; vaak ook tusschen de Provinciën en de steden. Maar wat een machts- en krachtsont plooiing! En nu? Een glad gepolijste Staatsmachine, zoo duur van onderhoud, dat de beenderen der burgers kraken onder den last, dien zij daarvoor te torsen hebben. Maar in ruil daarvoor veel schoons van anderen aard. Immers verheugen we ons thans in het bezit van het alle macht in zich opslurpend, centralistisch monster dat de draden beweegt van een het ge heels land overdekkend web van eenvor mige mazen. Voor macht en glorie en aanzien heb ben we nu een afgod in de plaats; den afgod van het perfectio nisme. Die afgoderij kan alleen worden uit geroeid door de sterking van het verant woordelijkheidsbesef, die eerste voorwaar de en diepste grond is voor echte volks kracht". De omstandigheden hebben er toe ge leid, dat in dezen tijd, nog veel meer dan enkele jaren geleden, velerlei van boven af moet worden geregeld. En het ge vaar is niet denkbeeldig, dat daardoor de eenvormigheid in de hand wordt gewerkt en dat, zoodra de omstandigheden zich eenigszins wijzigen, de geest van het per fectionisme weer vaardig wordt over ons volk. Daarom is het te hopen, dat èn do Regeering èn andere hoogere overheden bij alle nu eenmaal door de omstandighe den noodzakelijke maatregelen, vóór alles bedacht blijven op de versterking van het verantwoordelijkheidsbesef. Dat is, de heer Colijn heeft het terecht gezegd: persite voorwaarde en 'diepste grond voor echte volkskracht. Berlijn wil „verstandigen goederenruil". In een rede op het congres van onder nemers in het distict Erfurt wees onder staatssecretaris Feder er op, dat de taak van het nationaal-socialisme slechts dan kan slagen, wanneer de staat weer lei der der volkshuishouding zal zijn gewor den. Wat de kwestie van den export betreft, merkte spreker op, dat Duitschland zich niet buiten de wereldhuishouding wil plaatsen, doch dat tot autarkie wordt ge dwongen, doordat tal van landen huu grenzen voor den invoer van Duitscii waren sluiten. Duitschland wenscht op basis van een beveiligde nationale volks huishouding tot een verstandigen goede renruil tusschen de volken te geraken. P. T. T.-staking in Griekenland. In verband met de niet-inwilliging van ioonsverhooging is het personeel der P n 1Qi Griekenland in staking gegaan De telegrafische verbindingen met het buitenland en de telefoonverbindingen zijn verbroken. De regeering is voornemens een decree at te kondigen, waarbij de stakers vooi en militairen dienst worden opgeroepen De schandelijke sterilisatiewet Den 9en Januari treedt de Duitsche wet tot verhoeding van ziekelijke nakome hngenschap in werking. i7mmeld Y,°rdt' dat in het Steele rijk 1700 gezondheidsrechtbanken en 27 ober- -ezondheidsrechtbanken zullen ontstaan ■e dadelijk aan hun taak kunnen begin- fen' T~et getal personen die binnen kor ten tijd gestereliseerd zullen moeten wor den, wordt voorloopig op ongeveer 400.000 geschat. Het financieel herstel in Frankrijk. De Fransche Senaat heeft met 206 te gen 57 stemmen het geheele wetsontwerp tot het in evenwicht brengen der begroo ting aangenomen. Het blijft winteren. De koudegolf in Noord-Italië blijft on verminderd voortduren. Te Turijn is d° thermometer gedaald tot 12 graden onder nul, te Milaan 10 graden, te Parma 15 graden en te Bologna zelfs tot 18 graden onder nul. In de nabijheid van Udine bij Venetië zijn twee personen tijdens een sneeuw storm doodgevroren. Te Adria aan de Po is een trein tien uur lang in de sneeuw blijven steken. Ook Portugal wordt op het oogenblik geteisterd door een koudegolf en op ver scheidene plaatsen is een record-tempera tuur van 12 graden vorst geregistreerd Verscheidene personen, die den nacht op onbeschutte plaatsen doorbrachten, zijn doodgevroren. In eenige districten heb ben sneeuwstormen gewoed. De rots van Gibraltar is bedekt met sneeuw en ook uit Granada wordt hevige sneeuwval gemeld, terwijl in het district Sevilla veel vee door de vorst is omgeko men. De winter heeft zich zelfs ook in de •Sahara doen gelden. In verschillende oases is sneeuw gevallen. Korte Berichten. Volgens de jongste statistieken zijn er in Spanje 619.701 werkloozen. Het grootste deel dezer werkloozen, namelijk 395.000 wordt gevormd door landarbei ders. Gedurende Juli en September is het totale aantal met 75.000 toegenomen. De Moskousche correspondent van Reuter meldt, naar aanleiding van de ge ruchten, als zou het gebouw van de Ge- poe te Moskou afgebrand zijn, dat inder daad op 3 December een brand plaats ga- had, maar dat de censuur eerst den 16en toestond erover te berichten. Dat de brand slachtoffers gemaakt zou hebben is on juist. De burgemeester van Cordova is uit zijn ambt ontzet, omdat hij verleden week tijdens de woelige dagen van den anar- cbistiscben en syndicalistischen opstand des avonds zonder zich te bekommeren om den afgekondigden uitzonderingstoe stand, in een cabaret bad gedanst. Twee vrienden, die bij hem waren, zijn beboet. DE VERSTREKKING VAN BLIKVLEESCH. In drie weken tijds reeds 1.2 mill. K.G. Te bevoegder plaatse is geïnformeerd naar het resultaat gedurende de eerste weken 'der distributie van het crisisrund- vleescb. Uit de verstrekte cijfers blijkt, dat de belangstelling voor deze blikken buitengewoon groot is en ook de ver wachtingen van de betrokken instanties overtreft. In de eerste week (4 tot 11 Dec.) wer den verzonden 402.000 blikken, \in de tweede week (van 11 tot 18 Dec.) 442.000 blikken, terwijl voor deze week 356.000 blikken zijn aangevraagd, in totaal dus 1.2 millioen kilo's-blikken. De verminde ring in de derde week is te verklaren doordat verschillende 'distributie-organen in de eerste weken een voorraad gevormd hebben, die thans slechts behoeft te wor den aangevuld. D'oor de Crisisrundveecentrale is bij de verschillende gemeentebesturen een enquête ingesteld, om de meeningen om trent dit rundvleesch na te gaan De enquête heeft onverdeeld gunstige resul taten opgeleverd. Door de Centrale zijn thans ongeveer 50.000 runderen geslacht. Dat dit resul taat uitsluitend is verkregen door vrij willige vee-levering, stemt tot tevreden heid. Daardoor beeft men goede 'hoop om in Februari het vereischte aantal run deren te hebben geslacht. (Naar men weet, moet op dien datum een derde van de 200.000 runderen geleverd zijn, wil de vrijwillige levering gehandhaafd blijven). In de laatste dagen zijn bij de Centrale vele verzoeken ingekomen van gemeente besturen en vereenigingen van liefdadig heid, om aan de daarvoor in aanmerking komende personen een extra „Kerst-bus" te verstrekken. Naar wij vernemen, zal de Centrale op deze verzoeken niet in gaan. De practijk heeft uitgewezen, dat het de grootste moeite kost, om ervoor te zorgen, dat de bussen niet in handen ko men van personen, voor wie zij niet be stemd zijn. Zoodra men dus tot zulk een uitbreiding der distributie zou overgaan, schept men wellicht moeilijkbeden. Reeds thans is gebleken, dat de bon nen, waarop werkloozen en ondersteun den blikken rundvlaesch kunnen krijgen, verhandeld worden. Er zijn gevallen be kend, dat de bonnen voor 15 cent per stuk worden verkocht. Zestigduizend varkens minder naar Engeland. Het Ned. Corr. Bur. voor dagbladen meldt: Naar ons ter oore komt heeft de En- gelsche regeering het voornemen het con tingent van den bacon-invoer opnieuw te verlagen. Niettegenstaande het contingent in den laatsten tijd reeds herhaaldelijk is verminderd, zal met ingang van 1 Maart een nieuwe vermindering van het tegenwoordige quotum met 7 pet. worden toegepast. Deze vermindering zal met 1 Juli gevolgd worden door een nieuwen maatregel, waardoor bet tegenwoordige quotum nog eens met 3 pet. wordt ver laagd. De dan toegestane invoer zal ge handhaafd blijven tot aan het eind van 1934. In de kringen van de belanghebbenden hier te lande is men zeer getroffen door deze nieuwe maatregelen. Deze beteeke- nen dat Nederland per jaar ongeveer 60.000 varkens minder kan uitvoeren. Dit gevoegd bij het feit, dat onze export reeds met eenige honderdduizenden is achter uitgegaan, maakt den toestand bedenke lijk. Het zou in het voornemen der Engel- scbe regeering liggen nog heden over dez» aangelegenheid een mededeeling te doen Prinses Juliana licht ongesteld. Naar wij vernemen beeft de Prinses we gens een lichte ongesteldheid van Haai voorgenomen verblijf op bet Loo afgezien. Arbeid door Overheidspersoneel. D'e Ned. R.-K. Bond van Hotel-, Café- en Restaurant-geëmployeerden Sint Anto- nius heeft een adres gericht tot den mi- nister-president, waarin verzocht wordt een verbod van allen arbeid buiten dienst verband voor personeel in overheids dienst en een verbod van arbeid voor ge- pensionneerden met een als bestaansnorni vast te stellen pensioen. De a.s. wijziging der Armenwet. Op 19 Decmber j.l. Vond, onder leiding van den chef van afdeeling Armwezen, aan het Departement van Binnenlandscbe Zaken een bespreking plaats tusschen eenige hoofdambtenaren en andere perso nen, werkzaam op het terrein van de Ar menverzorging, in welke bespreking, in verband met de voorgenomen wijziging der Armenwet, in 't bijzonder het vraag stuk van een doeltreffende regeling van de betaling van de kosten van slachtoffers van bet verkeer werd behandeld. Dienstneming van miliciens als vrijwilligers. Een treurig teeken destijds. Kort geleden is bij besluit van het Indi sche legerbestuur de gelegenheid opengi>- steld voor 50 miliciens, om in het leger als infanterist dienst te nemen. Van beg'u Januari a.s. af zouden nog 52 jongelieden voor den militairen dienst kunnen worden aangenomen, n.l. 12 voor de cavalerie, 35 voor de artillerie en 5 voor den hospitaal- dienst. De animo voor deze gelegenheid tot dienstneming blijkt zeer groot te zijn. Jongelieden van zeer goeden huize en vaa behoorlijke ontwikkeling behooren tot de gegadigden. Velen van ben verkeeren in de treurige omstandigheden dat zij door het voldoen aan de militieplichten bun vroegere be trekking zijn kwijt geraakt en thans geen andere uitkomst zien. Voor deze gelegenheid om zich een be staan te verzekeren kwamen zich ook vele met Europeanen gelijkgestelden aanmel den. Uiteraard konden zij, schrijft hel „Bat. Nbl.", waaraan dit bericht ontleend is, als niet militieplichtigen, voor plaat sing niet in aanmerking komen. Protest bij de openbare aanbesteding der Nederl. Spoorwegen. Door de Directie der Nederl. Spoorwe gen werd gisteren te Utrecht in het open baar aanbesteed Bestek 1482 N.S.: Hol maken van een tijdelijke halte Muider- poort te Amsterdam, omvattende het ver plaatsen van spoorwegafscheidingen, het verrichten van grond- en spoorwerken, het maken van tijdelijke overwegen en perrons en van een tijdelijke voetbrug, met bijkomende werken. Raming f 323.000. Ingekomen waren slechts 2 biljetten. Spoorwegbouwbedrijf, Utrecht, f 266.600 en f 262.600; J. W. Bloemers en Co. te Zutphen f269.500 en f269.500 't Eerste bedrag is bij vervoer der mate rialen per spoor, het tweede bedrag bij vervoer per eigen gelegenheid. Na afloop dezer besteding deelde een der aanwezigen, namens den Bond van Aannemers mede, dat, gezien de onmo gelijkheid om tegen het Spoorwegbouw bedrijf te kunnen concurreeren, de leden van den Bond voor de groote werken om Amsterdam nu en in de toekomst als piotest niet meer zullen inschrijven. Aangezien deze werken gedeeltelijk voor rekening der gemeente Amsterdam, het Rijk en de Spoorwegen worden uitge voerd, ziet men in de bouwwereld met be langstelling de resultaten van deze actie tegemoet. Burgemeesters. Bij Kon. Besluit van 19 December is aan K. Breebaart, op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari 1934 eervol ont slag verleend als burgemeester der ge meente Barsingerhorn. Vlasteelt-steun in overweging? De minister van Economische Zaken heeft aan de landarbeidersbonden mede gedeeld, zoo meldt de „Volkskrant", dat overwogen wordt, bij de verleening van geldelijken steun van rijkswege aan de vlasteelt, ook het plegen van overleg tus schen werkgevers en arbeidersorganisa ties betreffende de loonen voor te schrij ven. Bezojek uit België aan het K.L.M.-bedrijf. Dezer dagen bracht de nieuwbenoemde directeur van de Burgerluchtvaart in Bel gië, de beer J. E. Daumerie, vergezeld van den heer E. Crabbe, onder-directeur Burgerluchtvaartdienst en Md van den Raad van bestuur der S. A. B. E. N. A., en P. Schellekens, vice-president Federa tie der Belgische Vliegvereenigingen, al gemeen secretaris Antwerp Aviation Club, een bezoek aan het K. L. M.-bedrijf, ten einde zich hiervan volledig op de hoogte te stellen. Tevens werden besprekingen gevoerd met den directeur van den Ned. Lucht vaartdienst, den heer E. Tb. de Veer, ter wijl tenslotte een bezoek werd gebracht aan de Nationale Luchtvaart School te Rotterdam. Rotterdam onder controle van het Rijk. De Gemeenteraad van Rotterdam heeft gisteren behandeld een met de Regeering getroffen overeenkomst inzake de rege- Mng van de vlottende schuld. De gemeenteraad verbindt zich daarbij die wijzigingen in de begrooting aan te brengen, die de Regeering noodig acht. Rijksaccountants zijn reeds bezig de zak ken te bestudeeren. Voor het voorstel stemde ook een deel der Soc. Democratische leden, omdat op een andere manier geen geld te krijgen is. Rotterdam heeft geen crediet meer en staat nu onder controle van het Rijk. HET OPTREDEN VAN DEN HEER VAN DER VOORT VAN ZIJP TE GOES. Beterschap beloofd. Op de vragen van den heer Kupers, in verband met de toelaatbaarheid der door een burgemeester eener Nederland- sche gemeente in een op 22 November 1933 te Goes gehouden openbare vergade ring van de Nat. Soc. Beweging gedane uitlatingen, beeft minister De Wilde bet volgende geantwoord: Uit een ingesteld onderzoek is geble ken dat bet courantenverslag, in de vra gen bedoeld, niet geheel juist en met name te scherp de woorden van den heer C. van der Voort van Zijp heeft weer gegeven. Daargelaten of hetgeen wel is gezegd inderdaad als beleediging voor een groep van de Nederlandscbe bevol king moet worden aangemerkt, is voor den minister komen vast te staan, dat de uitingen in een palitiek-agressieven vorm waren gegoten, welke onvereenig- baar is met de zelfbeperking, die de bur gemeester eener Nederlandsche gemeen te heeft te betrachten. De Minister heeft zich er van verzekerd dat een herhaling niet zal voorkomen. WIJZIGING VAN DE WET OP HET L. O. De Tweede Kamer heeft gisteren het wetsontwerp tot vervroegde invoering van de gewijzigde leerlingenschaal (g roo ter klassen in de lagere school), waar door een besparing aan onderwijzerswed- den verkregen wordt, behandeld. In bet thans aangenomen wetje staat, dat de nieuwe leerlingenschaal ingaat zoo dra het op 31 dezer loopende schooljaar resp. schoolcursus, is geëindigd. Minister Marcbant heeft later, bij nota van wijziging, ingevoegd, dat het Rijk niet langer zou vergoeden de jaarwedde van den onderwijzer, die pensioengerech tigd is. Dit zou er dus in de practijk op neerkomen dat 65-jarige onderwijzers (es sen) ontslagen worden. Nu was tot dus ver de regeling, dat de Gemeenteraad bevoegd, niet verplicht is, te bepalen, dat 65-jarigen op grond van leeftijd worden ontslagen, en in hetzelfde wetsartikel 38 der L.O.-wet werd dezelfde facultatieve regeling opgenomen voor onderwijzeres sen, die vóór haar 45e jaar in het huwe lijk treden, en die dus op dien grond ont slagen konden worden. De heer Zijlstra had nu als volgt geredeneerd: raakt deze herzieningswet de pensioengerechtigden, dan mag ook voor de huwende onderwij- Binnenland. De wijziging L. O.-wet door de Tweede Kamer aangenomen. Rotterdam onder curateele van het Rijk. Minder varkens naar Engeland. De vlucht van de „Pelikaan". Buitenland. Winterkoude in vele landen. Het financieel herstel in Frankrijk. zeres imperatief ontslag worden voorge schreven. Een amendement in deze richting werd echter gisteren ingetrokken nadat de Mi nister had verklaard, dat zijnerzijds een wetsontwerp zou worden ingediend om de quaestie van de huwende onderwij zeres te regelen in den geest van het Ambtenaren reglement. Het is echter zeer de vraag, of de be treffende onderwijzeressen reden hebben hierover te juichen. Zij hebben eenig uit stel gekregen, uitstel van executie, doch waarschijnlijk zal het wetsontwerp-Mar- chant de schooldeur sluiten voor heel wat meer onderwijzeressen, dan onder het amendement-Zii'lstra zouden vallen. Immers, dit laatste had het, om binnen het kader der wetsherziening te blijven, alleen op de huwende onderwijzeres voor- voorzien, terwijl de kans bestaat, dat een herziening op den voet van het Ambte narenreglement ook de reeds gehuwde onderwijzeres (behoudens uitzonderin gen) niet ongemoeid zal laten. Levering van rundvee. Wij vestigen de aandacht onzer Walchersche lezers op de advertentie in dit no. be treffende levering van rundvee aan de crisis rundvee-centrale. In verband hiermede mag wel gelaakt de houding van de heeren der crisis rund vee-centrale op Walcheren, die deze ge legenheid niet in ons blad annonceeren. Het wordt nu van andere zijde gedaan, om de betrokkenen niet te dupeeren. In orde is dat niet. De vaste arbeider P. A. Kalle te Rilland-Bath werkzaam op den Provincialen weg tusschen Zuid-Beveland en Noord-Brabant, is met ingang van 1 Januari 1934 overgeplaatst naar den Pro vincialen weg van 'sHeer Arendskerke over Heinkenszand naar 's Heerenhoek. S ch o u w e n-D u i v e 1 a n d niet geïsoleerd. Men verzoekt ons mede te deelen, dat het bericht, waarin ver meld stond, dat het eiland Schouwen- Duiveland vrijwel geïsoleerd is, in zoo verre niet juist is, dat de provinciale boot Katscheveer—Zierikzee nog steeds driemaal per dag vaart en alleen 's mid dags vroeger uit Zierikzee vertrekt, om dat de tonnen op de Schelde niet meer op hun plaats liggen en dus bij daglicht moet worden gevaren. De dienst Zijpe Anna Jacoba vaart ook den geheelen dag en wordt alleen 's avonds stilgelegd. Alleen de dienst ZijpeNumansdorp is gestremd. Vlissingen. Kerstgave aan werk loozen. Door den Ghr. Besturenbond is deze week uit het door de leden bijeenge brachte steunfonds aan zijn bij de ver schillende afdeelingen aangesloten werk- looze leden als Kerstgave uitgekeerd een bedrag van f 1400. Verdeeld over 261 werkloozen in Ledragen van resp. f 8, f6.50, f5, f2.50 en f 1. Sedert de oprichting van het fonds in Augustus 1931 is uitgekeerd een bedrag van f 4600. Goes. Naar wij vernemen zal de heer T Fabery de Jonge, Secretaris der Economi sche Spijsuitdeeling, Vrijdag 22 Decem ber a.s. den dag herdenken, waarop hij 25 jaar lid zal zijn der Goesche Econo mische Spijsuitdeeling. Het bestuur heeft dan ook gemeend door dit zeldzame feit, dezen dag niet on gemerkt voorbij te laten gaan, wijl de heer T. Fabery de Jonge zooveel voor bovengenoemde instelling heeft gedaan. Er zal een receptie plaats vinden Vrijdag avond, 22 December, van 89 uur in het gebouw der Spijsuitdeeling aan de Kleine Kade, teneinde een ieder in de gelegen heid te stellen hem geluk te wenschen. Zaterdagmiddag kwam de Staten- kringvereeniging Goes der Chr. Hist. Unie, onder voorzitterschap van Ds Steinz in vergadering bijeen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1