WOENSDAG 20 DECEMBER 1933 DAQBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. B§ Buitenland. Binnenland. Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws. Bij weer en w/na 'J»CREM£ Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter xploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen !0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën: Familieberichten 80 cent, Han- delsadvertentiën 25 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags !0t75e bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Het polltieschandaal te Brussel. Mag men de „Vingtième Siècle" geloo- ven. dan is de zaak-Pauwels een onder deel van een nog veel grooter politie- schandaal. Verschillende commissarissen van de Brusselsche politie zouden zich n.l. niet alleen door den benzinehande laar Pauwels hebben laten stoppen, maar ook door bepaalde gelegenheden van ver maak van verdacht allooi, en zelfs zouden zij nauwe betrekkingen hebben onderhou den met de exploitatie van beruchte hui zen. Het blad weet mede te deelen, dat er bij dit schandaal personen zijn betrokken, die de publieke opinie tot dusver boven allen twijfel verheven achtte. Er schijnen nog groote verrassingen op til te zijn. De Volkenbondsraad gaat weer vergaderen. Het Volkenbondssecretariaat heeft do agenda openbaar gemaakt voor de acht en zeventigste zitting van den Volken- bondsraad die op 15 Januari zal aan vangen. Eenig voorstel van de Italiaansche re geering om een hervorming van het Vol kenbondsverdrag in overweging te ne men, komt nog niet op de agenda voor. Blijkbaar acht Mussolini eerst nog diplo matiek overleg noodzakelijk. Intusschen bevat de agenda twee on derwerpen, die de groote politieke kwes ties van den dag raken: in de eerste plaa s de voorbereiding van de volksstemming in 1935 in bet Saargebied, en ten tweede het rapport van den hoogen commissaris van den Volkenbond te Danzig. De agenda bevat voorts een rapport van de commissie van drie voor het ge schil tusschen Bolivia en Paraguay. Ook Paraguay aanvaardt wapenstilstand. Paraguay heeft geen arbitrage in bet Gran-Gnaco-conflict aanvaard, maar in den wapenstilstand van tien dagen, die door Bolivia is aanvaard, toegestemd. In dien tijd zullen de voorwaarden van de arbitrage worden besproken. Bulgaarsche regeering gewaarschuwd. Naar het Bulgaarsche regeeringsor- gaan „Sreme" meldt, hebben de gezan ten van drie groote mogendheden bij den minister-president en den minister vau buitenlandsche zaken, Muschanoff, ern stig geprotesteerd tegen het regeerings- voorstel tot kwijtschelding der schulden van verschillende landbouwbedrijven en daarmee samenhangende ondernemingen, daar hierdoor ook rechtstreeks schade zou worden toegebracht aan verscheidene staatsburgers hunner landen. Naar ver luidt, zouden deze drie landen zijn: Frankrijk, Engeland en Italië. Frankrijks financieel herstel. Be Fransche senaat heeft het meeren- deel der artikelen aangenomen van hel wetsontwerp inzake financieel herstel. Verschillende senatoren hadden tegen voorstellen ingediend. De minister weigerde, een korting voor te stellen voor salarissen, die minder dan 12.000 francs bedragen. Met 201 tegen 58 stemmen weid daarna art. 6 aangenomen in den vorm, zooals de Kamer heeft vastgesteld, nadat de mi nister-president de kwestie van vertrou wen had gesteld. Vrijspraak van Torgler verwacht. Be „Berliner Börsenzeitung" schrijft, dat het na het pleidooi van dr Sack bo ven allen twijfel verheven is, dat Torgler vrijgesproken zal worden. Het blad oefent voorts scherpe critiek op den procureur generaal Werner en zegt dat zijn requisi toir zwak was en dat staat en regeering beter vertegenwoordigd hadden moeten zijn. Uit wat het blad verder mededeelt, blijkt, dat men een nieuw proces tegen Torgler kan verwachten wegens hoogver raad, natuurlijk buiten verband met da brandstichting, zoodra het brandproces is afgeloopen. Ook wordt gemeld, dat Dimitroff een nieuw proces te wachten staat wegen" pasvervalsching en omdat hij geruimen tijd onder een valschen naam in Duitsch- land heeft vertoefd. Moederdag te Rome. Ter gelegenheid van een dag, gewijd aan moeder en kind, zullen 92 moeders, flie net gTootste aantal levende zoons van heel Italië hebben, aan Mussolini worden ™™g6S,i De Fteekozen moeders, één Provincie, vertegenwoordigen elk gemiddeld veertien levende zoons. Een „om fr m! p,e's kan zich beroemen op negentien levende zoons. Spionnage-schandaal. ^>aris^en" bevat bijzonderhe- over een groote spionnage-affaire, onMawT Ja-nge nJasP°rin»eP te Parijs m<ÏÏL ."K186*8 tot 18 arrestaties, meest van buitenlanders, maar ook van eenige Franschen geleid heeft. Onder do gearresteerden bevinden zich meerdere vrouwelijke personen, o.w een dochter van een Franschen politiecommissaris. Sinds 48 uren werden er in Parijs tal rijke huiszoekingen verricht. Verdere ar restaties zijn aanstaande. Nieuwe onlusten In Havanna. In de buurt van het presidentspaleis te Havanna is het tot ernstige wanordelijk heden gekomen. Een bende negers plunderde een aantal gesloten winkels. Soldaten en marinier patrouilleeren in de straten der stad. In den afgeloopen nacht zijn zeven bommen tot ontploffing gebracht. Korte Berichten. In de Krim is de strenge vorst van de laatste dagen plotseling door voor de zen tijd van bet jaar ongewoon warm weer gevolgd. De snel smeltende sneeuw bedreigt de aan de rivieren gelegen plaat sen en op vele punten moest bet spoor wegverkeer tengevolge van overstroomin gen reeds worden onderbroken. Het aantal huwelijken in de groote steden van Pruisen is in de maand Oc tober een derde hooger geweest dan in de overeenkomstige maand van 1932. Te Innsbruck werd gisteren om 21 uur 41 een hevige en onmiddellijk daarna een lichte aardschok waargenomen. Op het vliegveld van New York is Dinsdagavond het Echtpaar Lindbergh gearriveerd. De familie heeft sinds haar vertrek meer dan 47.000 K.M. afgelegd De moeder van Lindbergh was mot baar kleinzoontje John bij de daling tegen woordig. Naar aanleiding van de arrestatie van verschillende hoofdcommissarissen en commissarissen van politie hebben de studenten der Leuvensche universiteit voor het hoofdbureau van politie en ook voor de gevangenis een betooging gehou den. Het kwam daarbij tot botsingen met de politie, die de studenten ten slotte uit eendreef. De studenten hielden alle auto's aan, die zijl ontmoetten en gaven den chauffeurs den raad naar het commis sariaat van politie te gaan, ten einde daar benzine te koopen. De politie te Recklinghausen heeft negen communistische functionarissen gearresteerd wegens voorbereiding van hoogverraad. Twee Mauserpistolen en een groote som gelds werden in beslag genomen. De periode van langdurige droogte welke zulke rampspoedige gevolgen heeft gehad voor de Zuid-Afrikaansche land bouwers en veehouders, is gevolgd door groote overstroomingen. De reeds zoo zeer in ellende gedompelde boeren worden nu bovendien nog opgeschrikt door het ver schijnen van sprinkhanen. Nationaai-socialisiische werkgevers en hun arbeiders. De heer K. de Jonge, voorzitter van de (s.d.) Nederlandsche Vereeniging van Fa brieksarbeiders publiceert in „De Fa brieksarbeider" een „open brief" aan de werkgevers, aangesloten bij of sympathi- seerend met de Nationaal-Socialistische Beweging. Scbr. wijst daarin op een klemmend be toog in Volk en Vaderland, het orgaan der N.S.B., waarin wordt uiteengezet •dat eiken arbeider, naast het loon, vier maal 's jaars een ronde som toekomt. Deze som kan dan b.v. gebruikt worden om een radio te koopen, een baby-uitzet aan te schaffen of om een jong paar, dat trouwen wil, in de spulletjes te zetten. Gij, heeren nationaal-socialistische werkgevers, vervolgt dan de Open Brief, hebt het in uw eigen hand vier keer per jaar, boven bet loon, een ronde som, van laten we zeggen f 100 uit te keeren. Komt nu niet met beweringen over be drijfsverliezen, want in hetzelfde artike1 in Volk en Vaderland wordt betoogd, dat de arbeider met bedrijfsverliezen niets te maken heeft. Met één slag kunt gij dus nu uw liefde voor de arbeiders toonen. Een mooie ge legenheid wordt u geboden met de Kerst dagen. De arbeiders kunnen dan best iets extra's gebruiken. Wij stellen u dus voor in de Kerstweek aan iederen arbeider f 100 extra uit te keeren. Dit kan dan met de Paaschdagen, Pinksterdagen en met de vacantie herhaald worden. Wij wachten met groote belangstelling de antwoorden af. waarbij wij hopen vast te kunnen stellen, dat de arbeiders-vrien delijkheid, waarvan Volk en Vaderland blijk heeft gegeven, iets anders is dan grove misleiding', waarvoor sommige arg- wanenden reeds nu hebben gewaar schuwd. Aldus de uitnoodiging van den heer da Jonge. Het Moerdijksche veer. De ingenieur van den Rijkswaterstaat te Breda deelt mede, dat de nachtdienst van het Moerdijksche veer bij uitzonde ring niet zal worden gevaren in den nacht van 24 op 25 December (Kerstnacht) a.s. De laatste afvaart van Moerdijk zal zoo doende plaats hebben om 23.45. de eerst volgende om 6.30 den volgenden morgen. Van Willemsdorp een kwartier later. Gehuwde ambtenaressen. Na een lange discussie heeft de Arn- hemsche raad de voorstellen van B. en W. aangenomen, o.m. tot ontslag aan de gehuwde ambtenaressen uit den gemeen tedienst en tot ontslag van ambtenaren en werklieden wier revolutionnaire ge zindheid een gevaar voor hun werk op levert; voorts zijn bepalingen in het le ven geroepen, o.m. tot ontslag van amb tenaren bij slecht zedelijk gedrag en tot ontslag van de ambtenares, die in concu binaat leeft. VERLOST VAN HEVIG SPIT IN DEN RUG „Ziezoo dat Is achter den rug, van mijn spit ben ik fijn af!" was de verzuchting, die ik slaakte, toen ik na het gebruik van 2 pot jas Klooster balsem finaal van mijn spit af was. Niet staan, niet zitten, niet liggen te kunnen en toch vooruit te moeten om de boter ham te verdienen. Door de vreeselijke spit, die in mijn stuit begon en door mijn geheele rug trok. was ik hulpeloos1 als een klein kind. Vanaf het oogenblik, dat ik den geneeskrachtigen Kloosterbalsem aanwendde, begon mijn genezing. En nu heb ik in geen 8 maanden meer een aan val gehad". Zoo schrijft ons de heer J. Zw. te A., wiens origineele brief voor ieder ter inzage ligt. Akker's Klooster balsem kost per pot v. 20 Gr. 60 cent en v. 50 Gr. f 1.en is overal verkrijgbaar. Onovertroffen bij brand- en snijwonden. Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bij rheumatiek, spit, enz. (Adv) De loonen in den tuinbouw. Na eenige mislukte besprekingen tus schen patroons- en arbeidersorganisaties in het Westland zijn thans zoo goed als alle arbeidsovereenkomsten opgezegd. Fiscus en kleinere vermogens. Minister Oud verklaart in de memori» van Antwoord aan de Eerste Kamer over bet wetsontwerp tot heffing van opcenten op de gemeentefondsbelasting en de ver mogensbelasting over het belastingjaar 1934—'35, dat ook hij van meening is, dat bij de tegenwoordige belastingen de kleinere vermogens naar verhouding van het inkomen te zwaar worden getroffen De minister zou dan ook in beginsel niet ongenegen zijn te bevorderen, dat daarin verandering komt. Bij den bestaanden financieelen toe stand bestaat daartoe vooralsnog weinig gelegenheid, ook omdat een vermindering van de belasting van het vermogen in een tijd, dat zoovele heffingen moeten wor den ingevoerd, die met de draagkracht in veel mindere mate rekening houden, niet zonder bedenking zijn. De minister zou niet gaarne ontkennen, dat de heffingen waarvan de verlenging bij het betreffende ontwerp wordt inge steld, een zwaren druk uitoefenen. Dit is echter niet alleen ten aanzien van deze heffingen het geval, het geldt voor alle belastingmaatregelen - men denke in het bijzonder aan de omzetbelasting die gedurende den laatsten tijd zijn ge nomen. Uit het oogpunt van een billijke verdeeling van den belastingdruk kan dan ook in de bestaande financieele omstan digheden de onderwerpelijke heffing niet worden gemist. Aan den kantoorbediende le klasse bij den post- en telegraafdienst, dhr J. Meijnderts, van het post- en telegraafkan toor te Vlissingen, is wegens langdurige ziekte met ingang van 1 Jan. 1934 eervol ontslag verleend. i Verplaatst met ingang van 1 Jan. 1934 de assistent bij den postdienst, dhr A. G. Nijmeijer, van Amsterdam postkan toor naar Middelburg, post- en telegraaf kantoor. i De omzet- en weeldebelasting wordt straks ingevoerd. Koopt nog vlug één van de nieuwste N.S.F.- of Philipstoestellen. Vanaf f 137.50. Hoofdagent: J. M. Pol derman, Goes. (Adv.) A. J. P.'s Prijsvraag. Op ver zoek vestigen wij de aandacht op de in .dit nr. voorkomende advertentie over de A. J. P.'s prijsvraag. Gedep. Staten van Zeeland hebben met ingang van 1 April 1934 aan M. Meijer te Vlissingen, op eigen versoek, eervol ontslag verleend als dekknecht bij den Prov. Stoombootdienst op de Wes- terschelde. Middelburg. Ondanks de dooi zijn gis teren de ijswedstrijden voor militairen doorgegaan. Vooral het kampen tusschen een vijftal van de S.D.O.A. en een vijftal van de marine in de middaguren, trok veel publiek. Na afloop formeerde zich een stoet met het marine-muziekkorps, dat zich tijdens de wedstrijden reeds dapper geweerd had, en trok men van het Seisplein naar de Markt, naar de bovenzaal van „De Ver genoeging", belangeloos door dhr Lagaaij voor de prijsuitdeeling beschikbaar ge steld. Nadat het muziekkorps de bijeenkomst met het Wien Neerlandsch Bloed had ge opend, voerde de secretaris van de Mid- delburgsche ijsclub, dhr H. A. E n k 1 a a r het woord. Majoor Berghuijs bracht het bestuur dank voor de geboden gelegenheid van de banen gebruik te maken en daarboven nog prijzen beschikbaar te stellen en sprak zijn blijdschap uit over het samen werken van landmacht en marine. Kolonel Vreede gaf de verzekering, dat het ook voor spr. buitengewoon piei- zierig was met de landmacht samen te werken. Hierna verzocht Spr. Jhr Quarlea van Ufford Jr den eersten prijs uit te reiken, de medaille van zijn vader, en wel aan den luitenant ter zee W. F. van der Valk Bouman. Jhr Quarles voldeed hieraan met enkele waardeerende woorden. Vervolgens reikte kolonel Vreede de overige prijzen voor hard rijden uit en wel den tweeden aan den lichtmatroos C. de Lange; den derden aan den ser geant-machinist W. van Lange; den vier den aan den korporaal-torpedomaker Y. Hoekstra; den vijfden aan den lichtma troos C. W. Blijenburg; den zesden aan den luitenant ter zee C. H. Frijlink; en den zevenden aan den lichtmatroos J. Rooijen. Hierna nam majoor Berghuijs weder het woord, waarop Jhr Quarles van Uf ford Jr ook aan den eersten prijswinnaar van de korporaals der S.D.O.A., H. J. Doggenaar de medaille overhandigde. Majoor Berghuijs reikte den tweeden prijs, een medaille van overste Bierman, uit aan J. Dijkgraaf, den derden aan J. Wagemaker, den vierden aan J. J. Vier kant, den vijfden aan E. T. v. d. Grift, den zesden aan K. Wassenaar en den zevenden aan J. Offerman. Bij schoonrijden was eerste prijswin- ner A. Huijsman met 231 van de 300 punten, tweede A. G. de Gilde met 226 p.; derde D. Okker, vierde J. Wagemaker. Kolonel Vreede reikte voor schoon rijden nog prijzen uit aan den matroos le klasse F. A. van der Ham den eersten en aan den lichtmatroos Kleijboer den tweeden prijs. Hierna deed spr. mededeeling van het beschikbaar stellen van een zilveren wis selbeker, die jaarlijks tusschen de land macht en de marine zal worden verreden. Ditmaal heeft de landmacht gewonnen en spreker reikte den beker uit aan ma joor Berghuijs, vergezeld van 5 medailles als persoonlijke prijs voor het vijftal rijders. Majoor Berghuijs reikte deze me dailles over aan de korporaals Doggenaar, Dijkgraaf, Vierkant, Wassenaar en van der Grift. Met het Wilhelmus en een driewerf hoerah op de Koningin werd besloten. De Oranjevereeniging. Dins dagavond hield de onlangs opgerichte Oranjevereeniging een matig bezette ver gadering. De voorzitter van het voorloopig bestuur, de heer W. A. den Hollander, herinnerde er aan hoe in beginsel beslo ten is een Oranjevereeniging op te rich ten. Er waren direct twee stroomingen, n.l. voor een Christelijke en voor een al- gemeene Oranjevereeniging. Tot de laat ste is besloten. Het doel der nieuwe vereeniging is geenszins om concurrentie aan te doen aan „Uit het VolkVoor het Volk", dat steeds op uitnemende wijze voor her denking van Oranjedagen zorgt. Maar men meende toch wat meer belangstel ling voor Oranje te moeten wekken. Spr. wil niet treden in beoordeeling van de geste van het bestuur van „Uit het Volk", maar het werken laat toch wel iets te wenschen over. Er zijn verschillende klachten van vereenigingen, die zouden mede willen werken en die wellicht door een onwillekeurig verzuim buitengesloten blijven. Al deze overwegingen tezamen leidden tot oprichting der Oranjevereeni ging. Maar reeds in de eerste vergade ring is vastgelegd, dat men alleen kan optreden in overleg met „Uit het Volk". Hierna was het woord aan den heer Mr P. D i e 1 e m a n, die zeide zich aan te sluiten bij de gedachten van den voor zitter en die ook meende, dat men geen positie in mag nemen tegenover „Uit het Binnenland. Vereen, tot verb, van het geitenras. Buitenland. Frankrijks financieel herstel. De Volkenbondsraad gast vergaderen. Het politieschandaal te Brussel. 20-30-60cA Volk". Dit natuurlijk niet, omdat die ver eeniging een heel ander karakter heeft dan een Oranjevereeriiging. „Uit het Volk" meent zoo'n beetje het monopolie voor de Oranjefeesten te hebben. Het moet erkend, dat zij, die goed organiseert en waarom zou men haar dan moeten ver dringen. Maar men moet meer rekening houden met alle kringen der bevolking en niet een eenzijdig bestuur hebben. In de Oranjevereeniging zullen ook perso nen van alle richting een plaats vinden en de vereeniging zal anders zijn dan „Uit het Volk". De beide vereenigingen moeten steeds voeling met elkaar heb ben en dit kan als men een bestuurslid van de eene vereeniging ook in het be stuur van de andere opneemt Spr. juicht het toe, dat de Oranjevereeniging een algemeene zal zijn. Dat wil toch niet zeggen anti-christelijk, want dat zou juist niet zijn in den geest van Oranje en niet nationaal. Men kan ook niet spreken van een neutrale vereeniging, want er is niets neutraal, maar alien, die medewerken erkennen Gods kracht en scharen zich onder de banier van Oranje. Spr. schetst dan hoe Nederland steeds was het land van de vrijheid en hoe het Oranje was, die steeds pal stond voor die vrijheid. Spr. herinnerde aan het optreden van Willem I voor de katholieken te Gent en de Doopsgezinden te Middelburg. Oranje hoort bij Nederland, en Neder land aan Oranje. Het zit hem niet alleen in het feesten om van de Oranjeliefde te getuigen, maar dit zit veel dieper. Men moet duidelijk doen uitkomen, wat Oranje steeds voor Nederland beteekent heeft. Men kan dit doen door het doen houden van lezingen en voordrachten. Ook in deze tijden moet men opkomen voor de vrijheid van geweten. Men moet voor Prinses Juliana een volk bereiden, waarvan zij zal zijn het nationaal sym bool. De heer W. de Graaf, voorzitter van „Uit het Volk", bracht dank voor de uit noodiging van het bestuur dier vereeni ging. Spr. meende, dat „Uit het Volk" ten opzichte van het herdenken van Oranjedagen steeds veel heeft gedaan. Reeds in 1873 zorgde zij voor een feest bij het bezoek van Koning Willem III en zijn echtgenoote. Daarna heeft zij meer malen op 19 Februari voor herdenkin gen gezorgd en niet te vergeten in 1898 bij het aanvaarden der regeering door Ko ningin Wilhelmina. Zij heeft dit gedaan bij het huwelijk van de Koningin, bij de geboorte van de Prinses, bij regee rings jubilea, bij den 50sten verjaardag van de Koningin en dit jaar bij de Wil lem de Zwijgerherdenking. Sedert 1898 zorgt zij steeds voor een of ander op 31 Augustus. Dat er meer middelen zijn om de Oranjeliefde op te wekken, erkent spr. gaarne, maar die kosten dan ook weer geld. Ook „Uit het Volk" heeft lezin gen doen houden en zou zeker nog meer doen, als de kas het toeliet. Het doet spr. onaangenaam aan, dat men destijds beweerde, dat „Uit het Volk" met de Wil lem de Zwijgerherdenking niet genoeg heeft gedaan. Spr. wees op een bij „Uit het Volk" ontvangen schrijven van 22 heeren, die den eisch stelden, dat „Uit het Volk" iederen Oranjedag iets zal doen. Van die heeren waren er slechts drie lid van „Uit het Volk". Spr. vraagt of men het nu gewenscht vindt, dat in een stad met 1800Ö inwoners twee vereenigin gen zijn met analoog doel. „Uit het Volk" doet wat het kan. De voorzitter zeide het niet over de Willem de Zwijgerherdenking te heb ben gehad. Spr. is zelf lid van „Uit het Volk" en komt er tegen op, dat de leden nimmer eens hooren, wat staat te ge beuren. Spr. wijst er op, dat „Uit het Volk" op 30 April toch niets heeft ge daan. Met 31 Augustus zijn geen verzoe ken om deel te nemen gedaan. De tijden rijn anders geworden. Hst is niet mear

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1